Gyermely Község Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2024. (V. 30.) önkormányzati rendelete
a temetőről és a temetkezésről
Hatályos: 2024. 07. 01Gyermely Község Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2024. (V. 30.) önkormányzati rendelete
a temetőről és a temetkezésről
Gyermely Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény 41. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, valamint Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. Általános rendelkezések
1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed Gyermely Község közigazgatási területén
a) Gyermely Község Önkormányzata (a továbbiakban: önkormányzat) tulajdonában lévő Gyermely-Gyarmatpuszta 1120.hrsz. alatti,
b) A Gyermely, Szent István Király Kápolna tulajdonában lévő Gyermely, 278. hrsz. alatti,
c) A Gyermelyi Református Egyházközség tulajdonában lévő (a továbbiakban együtt: tulajdonos) Gyermely, 228.hrsz. alatti köztemetőben (a továbbiakban: temető) a temető fenntartásával és üzemeltetésével kapcsolatos tevékenységekre, a sírhely használati tevékenységekre, a temető látogatóira, a temetkezési szolgáltatásokat igénybe vevőkre, a temetkezési szolgáltatókra, a temetőben tevékenységet végző természetes és jogi személyekre.
(2) Az (1) bekezdés b) és c) pontjában szereplő temetők használatának szabályait a fenntartó tulajdonosok és az önkormányzat Kegyeleti Közszolgáltatási Megállapodásban rögzítik.
2. A temető rendeltetésszerű használatához szükséges egyéb helyi, tárgyi és infrastrukturális feltételek
2. § (1) Az Önkormányzat az 1. § (1) bekezdés a) pontjában lévő temető rendeltetésszerű használatához szükséges feltételeket az alábbiak szerint biztosítja:
a) a parcellák megközelítéséhez a meglévő utakat rendszeresen karbantartja,
b) a temetőben ravatalozót tart fenn és benne halott-hűtő berendezést működtet,
c) a meglévő kerítést karbantartja,
d) a temetőben vízvételi lehetőséget biztosít,
e) a temetőben illemhelyet biztosít,
f) a temetőben hulladéktárolót működtet, a hulladék gyűjtéséről és elszállításáról rendszeresen
gondoskodik.
(2) Az 1. § (1) bekezdés b) és c) pontjában lévő temető és létesítményei rendeltetésszerű használatához szükséges feltételeket a temető tulajdonosa az alábbiak szerint biztosítja:
a) a temetőben ravatalozót tart fenn és benne halott-hűtő berendezést működtet,
b) a meglévő kerítést karbantartja,
c) a temetőben vízvételi lehetőséget biztosít,
d) a temetőben illemhelyet biztosít.
(3) Az 1. § (1) bekezdés b) és c) pontjában lévő temető és létesítményei rendeltetésszerű használatához és a temetőről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény 16. §-a szerinti üzemeltetési feladatokhoz az Önkormányzat kegyeleti közszolgáltatási szerződés keretében az alábbiak szerint járul hozzá:
a) Az Önkormányzat végzi a temető és környéke zöldfelületének rendben tartását,
b) Az Önkormányzat gondoskodik a temetőben keletkezett hulladék elszállításáról és viseli annak költségét,
c) Az Önkormányzat a temető felújítását, karbantartását, a temető létesítményeinek bővítését, felújítását célzó pályázat esetén külön megállapodásban foglaltak szerint támogatja a tulajdonos pályázatát,
d) Az Önkormányzat gondoskodik a temetőhöz vezető út síkosságmentesítéséről.
3. A temető, ravatalozó használatának és igénybevételének szabályai
3. § (1) A temető nyitvatartási ideje:
a) nyári időszámítás esetén: 6 – 21 óráig
b) téli időszámítás esetén: 8 – 18 óráig
c) mindenszentek ünnepén és halottak napján a temető egész nap nyitva van.
(2) A temető nyitvatartásának rendjét a temető bejáratánál ki kell függeszteni. A temetőről a tulajdonosnak térképet kell készíteni. A részletes térképet a temető bejáratánál ki kell függeszteni.
(3) A temetőben biztosított hirdetőtáblára a tulajdonos engedélyével lehet hirdetményeket kitenni.
4. § (1) A temetőben mindenki köteles a hely csendjének megfelelő, a kegyeleti jogokat tiszteletben tartó magatartást tanúsítani.
(2) A sírhelyek gondozása során keletkező hulladék a sírhelyek között nem tárolható, azt a hulladék összegyűjtésére, tárolására kijelölt helyen kell lerakni. A temetőhöz tartozó hulladékgyűjtő konténerekbe tilos elhelyezni a nem a temetőből származó hulladékot.
(3) A temetőben tilos gépjárművel közlekedni. Ez alól kivételt képeznek a temetkezésben részt vevő járművek, a súlyos mozgáskorlátozottat szállító jármű, az üzemeltető engedélyével a temetőben vállalkozásszerűen munkát végzők járművei, a temetési szolgáltató járművei, az Önkormányzat járművei a sírlátogatás vagy a munkavégzéshez szükséges időtartamra.
(4) 12 éven aluli kiskorú csak felnőtt felügyelettel látogathatja a temetőt.
(5) A vakvezető és rendőrségi kutya kivételével állatot a temetőbe bevinni nem szabad.
(6) A temetőben tilos a tűzrakás. A temetőben gyertyát kellő figyelemmel, gondossággal kell gyújtani, hogy az tüzet ne okozzon.
(7) A temetőben a temetési helyeket, az azokon lévő tárgyakat, síremlékeket, növényzetet, virágokat megrongálni, beszennyezni, illetve a temetőből kivinni tilos.
(8) Tilos a temetési hely környékét felásni, a talajt elhordani vagy sírfeltöltésre használni.
(9) Tilos a sírhelyek távolságát csökkenteni.
(10) A temetőbe padot csak a tulajdonos engedélyével lehet kihelyezni.
5. § (1) A rá- és mellé temetéskor elbontott síremléket a rendelkezésre jogosult, vagy megbízottja köteles a szétszedést követően azonnal a temető területéről elszállítani, kivéve, ha az visszaépítésre kerül.
(2) Javítás céljából megbontott síremlék darabjainak tárolása a síremlék mellett legfeljebb 1 hónapig tarthat.
(3) A régi sírkövek kegyeletből és kultúrtörténeti érték miatt a temetőben az erre a célra kijelölt helyen felállíthatók.
(4) A sírhely használati ideje alatt a síremléket eltávolítani, vagy arról halott nevét törölni tilos.
(5) A sírhely felett rendelkezni jogosult köteles saját költségén gondoskodni a sírjel tisztításáról, megrongálódás esetén annak helyreállításáról, köteles a sírhelyet tisztán, hulladék- és gyommentesen tartani, e kötelezettsége az összes szomszédos sírhelyig tartó terület feléig terjed ki.
(6) A temetőben a sírhelyek bekerítése tilos, arra engedély nem adható. Az e rendelet hatályba lépése előtt létesített kerítések fennmaradhatnak, de újak csak a tulajdonos engedélyével létesíthetők.
(7) A tulajdonost nem terheli őrzési, kártérítési felelősség a temetőben elhelyezett síremlékek, tárgyak tekintetében.
6. § (1) A ravatalozó és a ravatalozóban található kegytárgyak és berendezések – a hűtő kivételével – kizárólag a temető nyitvatartási idejében és csak temetkezési szertartás céljára használható.
(2) Ravatalozni a temetőben csak az arra kijelölt helyen szabad. A ravatalozót a temetés megkezdése előtt legalább 1 órával ki kell nyitni.
(3) Az elhunytak temetőn belüli szállítását, ravatalozását, eltemetését a legnagyobb körültekintéssel, kímélettel, a kegyeleti szokások betartásával kell végezni.
4. A temetési hely gazdálkodás szabályai
7. § (1) A temetőt sírhelytáblákra (parcella), a sírhelytáblákat sorokra kell osztani. A sorokban a temetési helyeket a tulajdonos jelöli ki.
(2) A sírhelytáblát betűvel, a sorokat római számmal, a sírhelyeket pedig arab számmal folyamatosan kell számozni. A sírhelyek nyilvántartással való azonosíthatóságát biztosítani kell.
(3) A sírhelyeket a sírhelytáblában fő szabályként folytatólagos sorrendben kell felhasználni. Az eltemettető kérésére lehetőség van arra, hogy az üresen maradt sírhelyekre történjen az elhunyt eltemetése, vagy rátemetéssel.
8. § (1) Temetkezésre szolgáló helyek:
a) egyes sírhely,
b) kettős sírhely,
c) urnasírhely,
d) sírbolt.
(2) Az egyes sírhelybe egy koporsó és 2 urna helyezhető el.
(3) A kettős sírhelybe két koporsó és 4 urna helyezhető el.
(4) Az urnasírhelybe legfeljebb 4 urna helyezhető el.
(5) Sírbolt a temetőben csak a tulajdonos engedélyével létesíthető.
(6) Rátemetés – a 25 éves porladási időt megelőző újabb temetés – egyes és kettes sírhelyre végezhető a szükséges engedélyek birtokában, ahol a második koporsó aljazata legalább 1,6 m mélységre kell, hogy kerüljön.
(7) Exhumálás esetén a kiürült sírhellyel a tulajdonos rendelkezik.
5. A sírhely méretezése, sírjelek alkalmazása, a kegyeleti tárgyak, a növényzet elhelyezése, a sírgondozás szabályai
9. § (1) A sírhelyek méretei:
a) egyes sírhely: 210 cm hosszú, 90 cm széles, 200 cm mély.
b) kettős sírhely: 210 cm hosszú, 190 cm széles, 200 cm mély.
c) urnasírhely: 80 cm hosszú, 60 cm széles, 120 cm mély.
d) sírbolt: hatósági engedély szerinti méretezés.
(2) A sírhelyek egymástól való távolsága legalább 60 cm. A sorok közötti távolságnak 1 méternek kell lenni. A sírhelytáblák között legalább 2 méternek megfelelő utat kell hagyni. A sírdombok magassága legfeljebb 50 cm lehet.
10. § (1) A sírhely megjelölésére szolgáló sírjel saját költségen létesíthető. A síremléket szilárd alapra kell építeni. A síremlék és a sírjel nem foglalhat el a sírhelynél nagyobb területet.
(2) A felállítandó síremlék tervét a tulajdonosnak be kell mutatni.
(3) Szabálytalan, közízlést sértő vagy oda nem illő felírással ellátott síremléket elhelyezni nem szabad.
(4) Balesetveszélyes síremléket nem lehet felállítani.
11. § (1) A sírhelyen kívüli területre kizárólag a tulajdonos vagy az általa megbízott személy ültethet növényt.
(2) A sírhelyre olyan növények telepíthetők, amelyek magassága nem haladja meg a 1,5 métert és szélességükben nem terjednek túl a sírhely méretén. A sírhelyen fát ültetni tilos.
(3) A temetőben csak a sírhelyek díszítését szolgáló tárgyak, kellékek, különösen vázák, virágok és koszorúk helyezhetők el.
(4) A sírhely felett rendelkezési jogosultsággal rendelkezőt a tulajdonos kötelezheti a szabálytalanul ültetett növények vagy elhelyezett tárgyak eltávolítására. A felszólítás eredménytelensége esetén a tulajdonos jogosult a növényzet vagy a tárgy kártalanítás nélküli eltávolítására.
(5) A sírhely felett rendelkezési jogosultággal rendelkező köteles a sírhely gondozását, gyomtalanítását rendszeresen elvégezni. Amennyiben e kötelezettségének nem tesz eleget, erre a tulajdonos legalább 30 napos határidő kitűzésével felszólítja.
(6) A sírhely gondozását úgy kell végezni, hogy a szomszédos sírhely ne sérüljön, abban kár ne keletkezzen, ne szennyeződjön.
6. A kegyeleti közszolgáltatások feltételei, a temetési hely megváltásának és újra váltásának díja a temetőfenntartási hozzájárulás díja, illetve a létesítmények és az üzemeltető által biztosított szolgáltatások igénybevételének díja.
12. § (1) A temetőben a temetési hely feletti rendelkezési jog időtartama a temetés napjától, vagy a rátemetés napjától számítva nem lehet kevesebb, mint
a) koporsós temetés esetén (egyes sírhely, kettős sírhely) 25 év
b) urnás temetés esetén (urnasírhely) 10 év
c) sírbolt esetén 80 év.
(2) A temetési hely feletti rendelkezési jog a rendelkezési idő lejárta után meghosszabbítható, újra váltható az (1) bekezdés szerinti időtartamra.
(3) A temetési hely feletti rendelkezési jog megszerzéséért, valamint újra váltásáért az 1. mellékletben meghatározott díjat kell fizetni. A díjat a tulajdonos részére, a temetést megelőzően kell megfizetni.
(4) Amennyiben a temetési hely felett rendelkezni jogosult a sírhely megváltását nem vállalja, vagy a felhívásra a meghatározott időn belül nem válaszol, a tulajdonos elrendelheti:
a) síremlék elbontását,
b) exhumálás esetén a maradványok, hamvak közös sírban való elhelyezését,
c) a sírhely hasznosítását.
(5) Az elbontott síremlék megőrzéséről és védelméről a tulajdonos a bontástól számított további egy évig köteles gondoskodni, majd egy év után a helytörténeti szempontból értékes vagy művészi kivitelezésű síremléket a temető kijelölt helyén elhelyezheti, vagy a fentiekbe nem sorolható síremléket értékesítheti. A hasznosításból, értékesítésből befolyt összeget kizárólag a temető fenntartására lehet fordítani.
13. § (1) A temetési szolgáltatóknak a temetőben lévő ravatalozó használatáért az 1. mellékletben meghatározott díjat kell fizetni. A díjat a tulajdonos részére kell megfizetni.
(2) A temetőben vállalkozásszerűen munkát végzőknek temetőfenntartási hozzájárulási díjat nem kell fizetni.
(3) A temetőbe való behajtásért nem kell díjat fizetni.
(4) Az (1) bekezdésben meghatározott díjat a tulajdonos részére legkésőbb az igénybevételt megelőző munkanapon ki kell fizetni, ellenkező esetben a tevékenység, szolgáltatás nem folytatható.
(5) A parcellák megközelítésére szolgáló utak igénybevétele, a sírgondozás céljára a vízvételi lehetőség, a sírhely gondozásával kapcsolatban keletkezett hulladék elhelyezése és az illemhely használata ingyenes.
7. A temetési szolgáltatás, illetőleg a temetőben végzett egyéb vállalkozási tevékenységek ellátásának temetői rendje
14. § (1) A temetőben temetkezési szolgáltatást csak hatósági engedéllyel rendelkező, a temetéssel megbízott temetkezési vállalkozó végezhet.
(2) A temetéssel kapcsolatos teendőket (szállítás, ravatalozás, kiföldelés, eltemetés stb.) a temettető által megbízott temetkezési szolgáltató esztétikus környezetben, megfelelő eszközökkel, felszereléssel, ruházattal, a kegyeleti követelményeknek érvényre juttatásával köteles elvégezni.
(3) A tulajdonos a temetkezési vállalkozónak a temetési napokon igény szerint és bejelentési sorrend alapján biztosítja a temetés lebonyolítását.
(4) A temetőben egy időben egy temetés tartható. Ugyanazon a napon tartandó temetések között legalább 2 óra különbséget kell tartani.
(5) A temetőben a halottat eltemetni, a hamvakat tartalmazó urnát elhelyezni a tulajdonossal történt előzetes egyeztetés után lehet. A temetést legalább 48 órával korábban be kell jelenteni a tulajdonosnak.
(6) A temetkezési vállalkozók kötelesek együttműködni a szolgáltatás zavartalan lebonyolítása érdekében a tulajdonossal, az illetékes hatóságokkal, más szolgáltatókkal és az érdekeltekkel.
(7) A temetőben az eltemetésre kerülő holttesteket a temetkezési szolgáltató helyezi el a ravatalozóba, az eltemetésig a hűtőbe.
(8) A koporsó, urna temetőn belüli szállításáról a temetkezési vállalkozó gondoskodik. A szállítás gépjárművel, kerekes targoncával vagy kézben történhet.
(9) A temetéshez szükséges kellékeket a temetkezési vállalkozó biztosítja. A felravatalozás a ravatalozó helyiségben, vagy az e célra kijelölt ravatalozó helyen történik.
(10) A sírhely kiásását a temetkezési vállalkozó végzi. A sírhely kiásását csak azt követően lehet megkezdeni, ha e rendeletben meghatározott díjak megfizetése igazolásra került. A sírt a jelen rendeletben meghatározott méreteknek megfelelően kell kiásni úgy, hogy a temetés biztonságosan végrehajtható legyen, ne veszélyeztesse az élet- és vagyonbiztonságot.
(11) A sírba helyezésről, urna elhelyezéséről a temetkezési vállalkozó gondoskodik.
(12) A sírgödör visszahantolására – más temetési hely károsítása nélkül – a temetkezési vállalkozó köteles. A visszahantolás során gondoskodni kell a sírhely környezetének a sírhely melletti sírhelyekig történő rendezéséről is. Ha ez a temetéskor nem végezhető el a temetkezési vállalkozó legkésőbb a temetés napját követő három napon belül gondoskodik annak elvégzéséről.
(13) A sírnyitást és az exhumálást a sírgödör fokozatos mélyítésével kell elvégezni úgy, hogy az sírjelben, síremlékben kárt ne okozzon. Ha a sírnyitás előre láthatólag ezeket veszélyezteti, ezt jelezni kell a temetési hellyel rendelkezni jogosult felé. A sírnyitást ebben az esetben a rendelkezni jogosult személy írásbeli hozzájárulása esetén lehet folytatni. A sírnyitás során fokozott gondot kell fordítani a biztonságos munkavégzésre, a munkavédelmi szabályok betartására és a kegyeleti jogok megtartására. Az exhumálást úgy kell végezni, hogy az a temető látogatókat ne zavarja.
(14) Az eltemettető kívánságára az urnát – az átvétel egyidejű igazolása mellett – ki kell adni és ennek megtörténtét a nyilvántartásban rögzíteni kell.
(15) A temetőben már korábban elhelyezett urnák kérelemre történő kiadásáról a temetkezési vállalkozó gondoskodik. Az urna kiadását az kérheti, aki a hamvasztásról gondoskodott, vagy az elhalt közeli hozzátartozója. Amennyiben az urna kiadását kérő személy az eltemettetővel nem azonos, a hamvasztásos temetésről gondoskodótól hozzájárulást kell beszereznie. Ilyen személy hiányában a hozzájárulást a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 8:1 § (1) bekezdés 1. pontja szerinti sorrendben az elhalt közelebb álló hozzátartozójától kell beszereznie.
15. § (1) A temetőben munkát végző vállalkozók működésük során tevékenységükkel a szertartások rendjét nem zavarhatják, a látogatók kegyeleti érzéseit nem sérthetik, a szomszédos sírokban és a temető infrastrukturális létesítményeiben kárt nem okozhatnak. Amennyiben a szomszédos temetkezési hely a munkálatok miatt megsérül, annak okozója köteles gondoskodni az eredeti állapot helyreállításáról. A temetőben munkát végezni csak hétköznap lehet.
(2) A temetőben végzett minden munkára – kivéve a sírgondozást, sírhely növénnyel való beültetését, díszítését – a tulajdonos engedélye szükséges. A temetőben végzett vállalkozási tevékenység idejét, módját a tulajdonossal a munkavégzés megkezdése előtt 3 munkanappal egyeztetni kell.
(3) A munkálatok befejezését követő három napon belül a vállalkozó köteles helyreállítani az eredeti környezeti állapotot, elszállítva a munkavégzés során keletkezett, hulladékot, vagy feleslegessé vált anyagokat.
8. Záró rendelkezések
16. § Ez a rendelet 2024. július 1-jén lép hatályba.
17. § Hatályát veszti Gyermely Község Önkormányzata Képviselő-testületének a szociális temetés szabályairól szóló 19/2014.(XI.25.) önkormányzati rendelete.