Bakonybánk Község Önkormányzati Képviselő testületének 8/2015 (IX.23..) önkormányzati rendelete

Bakonybánk Község Önkormányzat Képviselő-testületének 8/2015.(IX.23.) rendelete A szociális igazgatásról, a pénzbeli és természetben nyújtott szociális ellátásokról

Hatályos: 2016. 02. 16- 2020. 02. 12

Bakonybánk Községi Önkormányzat Képviselő-testületének

8/2015. ( IX.23.) rendelete

A szociális igazgatásról, a pénzbeli és természetben nyújtott szociális ellátásokról


Bakonybánk Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 10. § (1) bekezdésben, 25. § (3) bekezdés b) pontjában, 26 §-ában, 32. § (1) bekezdés b) pontjában és (3) bekezdésében, 45. § (1) és (7) bekezdésben,, 92. § (1)-(2) bekezdésben és 132. § (4) bekezdés a), d), g) pontjában kapott felhatalmazás alapján, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8a pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

I. FEJEZET


Általános rendelkezések


Értelmező rendelkezések

1.§  E rendelet alkalmazásában


a.)létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került az a személy, aki :

-személy elleni bűncselekmény áldozata,

-az  általa lakott ingatlanát elemi kár érte, melynek következtében ideiglenesen lakhatatlanná vált, illetve ennek elkerülése érdekében azonnali beavatkozás szükséges,

-vagy olyan egyszeri kiadásra kényszerül, amely a létfenntartását veszélyeztetné.


b.)tartósan létfenntartási gonddal küzd az a személy, akinek háztartásában az egy főre jutó jövedelem a kérelem beadását megelőző 3 hónapon keresztül nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 50 %-át


c.)időszakosan létfenntartási gonddal küzd az a személy, akinek háztartásában az egy főre jutó jövedelem a kérelem beadását megelőző hónapban nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 50 %-át

Eljárási rendelkezések


2.§ (1) Az ellátások iránti kérelmeket a Rédei Közös Önkormányzati Hivatal Bakonybánki Kirendeltségében ( a továbbiakban: hivatal ) lehet benyújtani. A szociális ellátások igénylését elektronikus úton nem lehet intézni.

(2)A kérelmek benyújtása írásban történhet, melynek tartalmaznia kell rövid indoklást is. A kérelemhez benyújtott igazolások, nyilatkozatok tartalmát a hivatal ellenőrzi.

(3)A támogatás folyósítása a hivatal házipénztárában történő kifizetésselvagy a jogosult közvetlen költségeinek átvállalásával történhet, ha az adott ellátást e rendelet másképp nem szabályozza.


(4) A szociális gondoskodás biztosítása érdekében az Önkormányzat, valamint annak intézményei, továbbá a településen működő köznevelési, egészségügyi szervezetek egymással és a civil szervezetekkel kötelesek együttműködni, a tudomásukra jutott, gondoskodást igénylő problémák megoldását kötelesek kezdeményezni.


(5) Az e rendeletben szabályozott szociális ellátásokra való jogosultság elbírálásához a kérelmező köteles a maga és családja vagyoni, jövedelmi viszonyairól nyilatkozni, és az erre vonatkozó – e rendeletben előírt tartalmú - igazolásokat becsatolni, illetve ennek hivatalból történő megkéréséhez hozzájárulni.


(6) A jövedelem igazolásához csatolni kell:

a)a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Sztv.) 10. § (2) bekezdés a) pontjában foglalt rendszeres jövedelemről a munkáltató igazolását,

b)a járási hivatal, illetve a munkaügyi szerv által folyósított ellátásokról a kérelem benyújtását megelőző hónapban folyósított ellátás igazoló szelvényét, ennek hiányában a hatóság által kiállított igazolást,

c)a társadalombiztosítás keretében folyósított ellátások esetében a Magyar Államkincstár, vagy az Egészségbiztosítási Pénztár, illetve a Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság által kiállított igazolást, ennek hiányában a kérelem benyújtását megelőző hónapban kifizetett ellátás igazoló szelvényét vagy az utolsó havi bankszámla kivonatot,

d)gyermektartást, illetve árvaellátást igazoló iratot,

e)a kiskorú gyermek elhelyezéséről szóló jogerős ítéletet,

f)külön élő házastársak esetében a kérelmező büntetőjogi felelőssége tudatában tett nyilatkozatát a különélésről,

g) a 16 év feletti nappali tagozaton tanulmányokat folytató gyermek esetében iskolalátogatási vagy hallgatói jogviszony igazolást,

h)egyéb nem rendszeres jövedelem igazolására a kérelmező írásbeli nyilatkozatát.


     

Települési támogatás rendkívüli élethelyzet támogatására


3.§ (1) Önkormányzati támogatás rendkívüli élethelyzetre való tekintettel akkor állapítható meg, ha a kérelmező családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130 %-át egyedül élő esetén annak 160 %-át. A segély összege esetenként a 10.000,- Ft-ot nem haladhatja meg.

1. melléklet szerinti formanyomtatványon kell benyújtani.


Visszatérítendő települési támogatás rendkívüli élethelyzet támogatására


4.§ (1) A kérelmező évente legfeljebb 1 alkalommal – az (1) bekezdésben írtakra tekintet nélkül – visszatérítendő települési támogatásban részesíthető – ha átmeneti, nehéz helyzetének javítása más módon nem biztosítható – kamatmentes kölcsön formájában, melynek összege háztartásonként legfeljebb 20.000,- Ft-ig terjedhet. A megállapított támogatást 5 hónap alatt kell visszafizetni.

A kérelmet az 2. melléklet szerinti formanyomtatványon kell benyújtani.


(2)A visszatérítendő települési támogatás a rendkívül súlyos élethelyzetbe – különösen tartós betegség, elemi kár, baleset, bűncselekmény áldozata - került kérelmező esetében 50.000,- Ft-ig terjedhet. A megállapított támogatást 5 hónap alatt kell visszafizetni, különös méltánylást érdemlő esetben a visszafizetés határideje 10 hónapig terjedhet.

(3)Amíg a (3)-(5) bekezdés szerint folyósított visszatérítendő települési támogatást a támogatott nem fizeti maradéktalanul vissza, addig újabb visszatérítendő települési támogatás részére nem állapítható meg.


Települési támogatás gyermek születésére


5.§ (1) Jövedelmi viszonyaira tekintet nélkül gyermekenként 10000,- Ft települési támogatás illeti meg a gyermeket szülő anyát. A kérelmet a 3. melléklet szerinti formanyomtatványon kell benyújtani a gyermek születését követő 30 napon belül a Rédei Közös Önkormányzati Hivatal Bakonybánki Kirendeltségébe. A határidő jogvesztő.


Települési támogatás temetési költségek enyhítésére


6.§ (1) Elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként települési támogatás  állapítható meg A települési támogatás összege esetenként 10.000,-Ft. A kérelmet az 4. melléklet szerinti formanyomtatványon kell benyújtani. A temetési számla eredeti példányát a kérelemhez kell csatolni.


Települési támogatás szociális tűzifa juttatásra


7.§ (1) Szociális célú tűzifa támogatás célja, hogy a támogatás a szociálisan rászorulóknak fűtéssel kapcsolatos kiadásait csökkentse. A szociális célú tűzifa támogatás mértéke az adott évre vonatkozó, a helyi önkormányzatok szociális célú tűzifavásárláshoz kapcsolódó kiegészítő támogatásáról szóló BM rendelet szerinti pályázaton elnyert mennyiség mértékig terjed.

(2)Az Önkormányzat évente egy alkalommal tűzifa támogatást nyújt, Bakonybánk községben lakóhellyel rendelkező szociálisan rászorultak számára. A támogatás elbírálása az (1) bekezdésben foglalt BM rendelet szerinti feltételek továbbá a jövedelmi viszonyok figyelembevételével történik.


(3)A szociális célú tűzifa támogatási kérelem beadására tárgyév november 15. és  december 15. napja között van lehetőség. A kérelmet az 5. melléklet szerinti formanyomtatványon kell benyújtani. A kérelemhez csatolni kell a háztartásban élők jövedelméről szóló igazolásokat.

(4)A (3) bekezdésben írt beadási határidő jogvesztő.

(5)A támogatás legfeljebb háztartásonként 5 m3 tűzifa. A Képviselő-testület a jogosultságról a támogatás mértékéről a kérelem beadásának határidejét követő testületi ülésén határoz.


Települési támogatás beiskolázási költségekhez



8.§. (1) A beiskolázási költségekhez nyújtható települési támogatás célja, hogy a támogatás a gyermeket gondozó családnak a gyermek iskolai tanulmányaival kapcsolatban jelentkező többletkiadásához részben hozzájáruljon.

(2)Az Önkormányzat évente egy alkalommal, jövedelemhatártól függetlenül beiskolázási támogatást nyújt, Bakonybánk községben lakóhellyel rendelkező, középiskola vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatos tanulója, hallgatója részére, azzal a feltétellel, hogy nem részesül vagy részesült más, beiskolázással kapcsolatos támogatási formában. E támogatási formában nem részesülhet az sem, aki Bursa Hungarica ösztöndíj pályázatban vagy Arany János Tehetséggondozó programban vesz részt.

(3)A támogatáshoz a szülő vagy más törvényes képviselő a tanulói, hallgatói jogviszonyt köteles igazolni, továbbá nyilatkozni a (2) bekezdésben írt kizáró feltételről. A kérelmet az 6. melléklet szerinti formanyomtatványon kell benyújtani.  A kérelem és az igazolás beadására  tárgyév október 15.napjáig  van lehetőség.

(4)A (3) bekezdésben írt beadási határidő jogvesztő.

(5)A támogatás legkisebb összege 1000-Ft, legmagasabb összege  10.000.-Ft. A kérelemről, a Képviselő-testület október 15. napját követő testületi ülésén határoz. 


Települési Támogatás helyi lakásépítéshez, vásárláshoz, felújításhoz


9  § (1) Az önkormányzat helyi lakásépítési, vásárlási, lakásfelújítási támogatásban részesíti azokat

a)a házasokat, élettársakat illetve egyedül állókat, akik együttesen, vagy külön-külön sem rendelkeznek beköltözhető lakásingatlannal,

b)jövedelmük és vagyoni viszonyuk nem teszi lehetővé az önálló otthon teremtését, a közös háztartásban élők jövedelme nem haladja meg a mindenkori nyugdíjminimum négyszeresét.


(2) A támogatás formái

a) vissza nem térítendő támogatás 200.000.- Ft, a bekerülési költség 30 %-át nem haladhatja meg

b) visszatérítendő kamatmentes kölcsön 300.000.- Ft, a bekerülési költség 10 %-át nem haladhatja meg.


(3) A támogatás csak Bakonybánk közigazgatási területén használható fel.

(4) A támogatás iránti kérelmet a Rédei Közös Önkormányzati Hivatal Bakonybánki Kirendeltségéhez kell benyújtani. A kérelemhez mellékelni kell

a)az igénylő/k/ és vele közös háztartásban élők utolsó három havi

 nettó jövedelméről kiállított kereseti igazolást

b)  a család nagy értékű (500 ezer forintot meghaladó) vagyonának

 tételes felsorolását értékmeghatározással

c) nem általános iskolás korú nappali tagozaton tanuló gyermek

 iskolalátogatási bizonyítványát

d)építési engedély, vásárlás esetén adásvételi szerződés

másolatát

e)felújítás esetén az építésügyi hatóság nyilatkozatát arra

vonatkozóan, hogy a tervezett felújítás nem engedélyköteles.

(5) A hivatal ügyintézője a kérelem beérkezését követő 15 napon belül környezettanulmányt végez az adatok ellenőrzése és a rászorultság mértékének vizsgálata céljából.

(6) A testületi döntést követő 15 napon belül a jegyző gondoskodik a megállapított támogatás összegének a kedvezményezett számlájára történő utalásáról.

(7) A kamatmentes kölcsönt havi egyenlő részletekben kell visszafizetni. A kölcsön visszafizetési határideje maximum 5 év, a visszafizetésre vonatkozóan az önkormányzat és a kedvezményezett között létrejött szerződés alapján. A törlesztő részlet megfizetése minden hónap 15 napjáig esedékes. A törlesztő részlet megfizetésének elmulasztása esetén a még fennálló teljes összeg egy összegben esedékessé válik.





Szociális étkeztetés


10 § (1) Az étkeztetést a rászorult szóbeli, vagy írásbeli kérelme alapján a feladat ellátási megállapodás körében biztosítja az önkormányzat. Az ellátások igénybevétele, illetve megszüntetése iránti kérelmet a Hivatal kell benyújtani.

  1. Az Sztv. 62. § ( 1 ) bekezdése alapján étkeztetésre jogosult, aki:

a.) 65. életévét betöltötte, vagy

b.) korhatárra tekintet nélkül, akinek

            ba.) egészségi állapota , vagy

            bb.) fogyatékossága , vagy

            bc.) pszichiátriai betegsége, vagy

            bd.) szenvedélybetegsége vagy

            be.)hajléktalansága

indokolja.

  1. Egészségi állapota miatt rászorulónak kell tekinteni azt a személyt, aki mozgásában korlátozott, krónikus, vagy akut megbetegedése, fogyatékossága miatt önmaga ellátásáról - részben vagy teljesen - gondoskodni nem tud.
  2. Fogyatékossága miatt rászorulónak kell tekinteni azt a személyt, aki a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. törvény alapján fogyatékossági támogatásban részesül.
  3. Pszichiátriai betegsége, illetve szenvedélybetegsége miatt rászorulónak kell tekinteni azt a személyt, aki fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelést nem igényel, önmaga ellátására részben képes.
  4. Hajléktalansága miatt rászorulónak kell tekinteni azt a személyt, aki bejelentett lakóhellyel nem rendelkezik, kivéve azt, akinek bejelentett lakóhelye a hajléktalan szállás.
  5. A szociális rászorultság igazolására a következő iratokat, illetve nyilatkozatokat kell csatolni:
    1. a (2) bekezdés ba.) és bd.) pontokban meghatározott esetekben háziorvosi, szakorvosi igazolást,
    2. a (2) bekezdés bb.) pontban meghatározott esetben fogyatékossági támogatást, vakok személyi járadékát, illetve magasabb összegű családi pótlékot megállapító, folyósítását igazoló határozatot, szakvéleményt, illetve iratot,
    3. a (2) bekezdés bc.) pontban meghatározott esetben pszichiáter vagy neurológus szakorvosi szakvéleményt,
    4. (2) bekezdés be.) pontban meghatározott esetben a lakcím igazolására személyi igazolványt, illetve lakcímet igazoló hatósági igazolványt, amely szerint az igénylő bejelentett lakóhellyel nem rendelkezik, illetve akinek bejelentett lakóhelye hajléktalan szállás.

(8)A szociális étkeztetést igénybe vevő térítési díjat fizet. A fizetendő térítési díjak mértékét a képviselő-testület évente egy alkalommal felülvizsgálja.

(9)Az önkormányzat a házi segítségnyújtás feladatát a rászorultak részére a kisbéri székhelyű Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat útján biztosítja.


11 § (1) A képviselő-testület családsegítést a Kisbéri Többcélú Kistérségi Társulás keretében a Kisbéri Kistérségi Szociális és Gyermekjóléti Alapellátási Központ révén biztosítja.

(2)A családsegítés igénybevétele Kisbér Város Képviselő-testületének a szociális igazgatásról és gyermekvédelmi ellátásáról szóló rendelet alapján történik.


12 § (1) A házi segítségnyújtást a rászorult írásbeli kérelme alapján a Kisbéri Többcélú Kistérségi Társulás keretében a Kisbéri Kistérségi Szociális és Gyermekjóléti Alapellátási Központ tevékenységi körében biztosítja az önkormányzat.


13§  E rendelet 2015.09.24.napján lép hatályba.

14 § Hatályát veszti Bakonybánk Község Önkormányzat Képviselő-testületének a szociális igazgatásról, a pénzbeli és természetben nyújtott szociális ellátásokról szóló 4/2015.( II.25.) rendelete .


Bakonybánk, 2015. szeptember 23.


           

                          Kovács Kálmán Imre                                        Maszlavér László

                     polgármester                                                       jegyző




A rendelet kihirdeteésre került 2015.09.24.




Bakonybánk,2015.09.24.





                                              Maszlavér László

                                                       jegyző