Bakonybánk Község Önkormányzati Képviselő testületének 3/2020. (II.12.) önkormányzati rendelete

Bakonybánk Község Önkormányzata 2020. évi költségvetéséről

Hatályos: 2020. 07. 09- 2021. 05. 27 20:00

Bakonybánk Község Önkormányzati Képviselő testületének 3/2020. (II.12.) önkormányzati rendelete

Bakonybánk Község Önkormányzata 2020. évi költségvetéséről

Bakonybánk Község Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

I. FEJEZET A rendelet hatálya, a címrend megállapítása

1. § A rendelet hatálya a Képviselő-testületre és annak bizottságaira (Bakonybánk Község Önkormányzatára) terjed ki.

II. FEJEZET A költségvetési főösszegek megállapítása

A költségvetés bevételei és kiadásai

2. § (1) A képviselő-testület az önkormányzat 2020. évi költségvetését:

73 904 794 Ft Költségvetési bevétellel

106 865 541 Ft Költségvetési kiadással

32 960 747 Ft Költségvetési egyenleggel (hiánnyal)

-ebből: 3 971 056 Ft Működési hiánnyal

28 989 691 Ft Felhalmozási hiánnyal

33 762 560 Ft Finanszírozási bevétellel

801 813 Ft Finanszírozási kiadással

32 960 747 Ft Finanszírozási egyenleggel (többlettel)

-ebből: 4 960 747 Ft Működési többlettel

28 000 000 Ft Felhalmozási többlettel

állapítja meg.

(2) A képviselő-testület az önkormányzat 2020. évi előirányzati főösszegét, az alábbiak szerint határozza meg.

107 667 354 Ft Tárgyévi nettósított önkormányzati bevétellel

107 667 354 Ft Tárgyévi nettósított önkormányzati kiadással

0 Ft Tárgyévi egyenleggel

(3) Az (1) bekezdésben megállapított költségvetési bevételek forrásonkénti, a költségvetési kiadások jogcímenkénti megoszlását önkormányzati szinten, továbbá a finanszírozási célú műveletek bevételeit és kiadásait a rendelet 1.1 melléklete alapján határozza meg a képviselő-testület. Kötelező és önként vállalt feladatok bevételeit és kiadásait a rendelet 1.1.1-1.1.2 mellékletei tartalmazzák.

(4) A működési és felhalmozási célú bevételi és kiadási előirányzatok mérlegszerű bemutatását önkormányzati szinten a 2.1. és a 2.2. melléklet részletezi.

(5) A saját bevételek részletezését az adósságot keletkeztető ügyletből származó tárgyévi fizetési kötelezettség megállapításához a 3. melléklet tartalmazza.

(6) Saját bevétel alakulását a 4. melléklet részletezi.

(7) A beruházások, illetve felújítások a 5. és a 6. mellékletben szerepelnek.

(8) Az önkormányzat tartozásállományának alakulását a 8. melléklet tartalmazza.

Az önkormányzat 2020. évi kiadásai

3. § (1) A működési bevételeinek és kiadásainak önkormányzati szintű bemutatására a 2.1. melléklet, a felhalmozási bevételeinek és kiadásainak önkormányzati szintű mérlegszerű bemutatására az 2.2. melléklet szolgál.

(2) Az önkormányzat adósságot keletkeztető ügyletből és kezességvállalásokból eredő fizetési kötelezettségét, a 3. melléklet mutatja be.

(3) Az önkormányzat saját bevételeinek részletezését, az adósságot keletkeztető ügyletekből származó fizetési kötelezettség megállapításához a képviselő-testület a 4. melléklet szerint állapítja meg.

(4) A Képviselő-testület 2020. évre nem állapít meg olyan fejlesztési célt, amelyhez adósságot keletkeztető ügylet megkötése válik szükségessé.

(5) A Képviselő-testület az önkormányzat 2020. évi felhalmozási kiadásait az 5. mellékletben meghatározottak szerint hagyja jóvá, a felújítási kiadások előirányzatát a 6. melléklet szerint állapítja meg.

(6) A Képviselő-testület az önkormányzat engedélyezett létszámát, valamint a közfoglalkoztatottak 2020. január 1. napján érvényes létszámkeretét az 1.1. melléklet szerint állapítja meg.

A többéves kihatással járó feladatok meghatározása

4. § A Képviselő-testület többéves kihatással járó feladatot nem tervez.

Tartalékképzés

5. § (1) A Képviselő-testület az önkormányzat általános tartalékát 0 Ft összegben állapítja meg.

(2) Az előre nem látható rendkívüli kiadás fedezetének biztosítására a polgármester jogosult az általános tartalékból átcsoportosításra, esetenként legfeljebb 1.000.000 Ft összeghatárig.

(3) A rendelet 7. mellékletében meghatározott céltartalékok átcsoportosításra a képviselő-testület jogosult.

III. FEJEZET A 2020. évi költségvetés végrehajtásának szabályai

A költségvetés végrehajtásával kapcsolatos felelősség

6. § Az önkormányzati szintű költségvetés végrehajtásáért a polgármester, a könyvvezetéssel kapcsolatos feladatok ellátásáért a jegyző a felelős.

A költségvetési hiány finanszírozásának módjai

7. § (1) Az év közben keletkező működési hiány belső finanszírozásának érdekében a Képviselő-testület, az előző évek költségvetési maradványának igénybevételét és felhalmozási célú többletbevételek működési kiadásokra történő átcsoportosítását rendelheti el.

(2) Az évközi likviditási hiány finanszírozására a képviselő-testület előzetes jóváhagyásával a számlavezető banknál rendelkezésre álló folyószámla hitelkeret vehető igénybe. A felvett hitelt 2020. december 31. napjáig teljes összegben vissza kell fizetni.

(3) A finanszírozási célú pénzügyi műveletekkel kapcsolatos hatásköröket a képviselő-testület fenntartja magának.

(4) Működőképességet veszélyeztető helyzet esetében a Képviselő-testület döntése alapján a polgármester gondoskodik kiegészítő támogatás igényléséről.

Az elfogadott előirányzatok megváltoztatásának szabályai

8. § (1) A képviselő-testület kizárólagos hatáskörébe tartozik a költségvetési rendelet módosítása az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 34. § (4) bekezdésében foglaltak szerint.

(2) Amennyiben az önkormányzat év közben a költségvetési rendelet készítésekor nem ismert többletbevételhez jut, vagy bevételei a tervezettől elmaradnak, arról a polgármester a Képviselő-testületet tájékoztatja.

Az előirányzat felhasználás

9. § A képviselő-testület által e rendelet 1.1. mellékletében az önkormányzat részére jóváhagyott kiadási előirányzatokon belül nettó 1.000.000 Ft összeghatárig a polgármester önállóan vállalhat kötelezettséget.

10. § (1) Beszerzést, felújítást, fejlesztést - az előirányzat megléte ellenére is - csak akkor szabad megkezdeni, illetve arra kötelezettséget vállalni, ha az előirányzatra a finanszírozás biztosított.

(2) Amennyiben a költségvetési szerv ténylegesen teljesített bevételei elmaradnak a jóváhagyott előirányzattól, a kiadási előirányzatokat is csökkenteni kell az elmaradás mértékével.

(3) A béralapból feladat-elmaradás miatt képződő megtakarítások nem használhatók fel. Az átmeneti bérmegtakarítás felhasználása csak október 31. napját követően lehetséges.

(4) Új státuszt csak a képviselő-testület létesíthet, a pénzügyi fedezet egyidejű biztosításával.

(5) A Képviselő-testület az önkormányzat részére az eredeti rendszeres személyi juttatások legfeljebb 10 %-ának megfelelő mértékig engedélyezi jutalom és céljuttatás kifizetését.

A finanszírozás szabályai

11. § (1) A képviselő-testület a költségvetési szervek működéséhez biztosított önkormányzati támogatást olyan ütemben és mértékben bocsátja rendelkezésükre, hogy azok költségvetési működése biztosított legyen.

(2) A költségvetési rendelet elfogadását követően valamennyi költségvetési szerv köteles elkészíteni saját likviditási tervét. Az önkormányzat előirányzat felhasználási ütemtervét a rendelet 9. melléklete tartalmazza.

Az önkormányzati biztos kijelölésének szabályai

12. § Az államháztartásról szól 2011. évi CXCV. tv. 71. § -ában meghatározott összegű tartozásállomány esetén az önkormányzati biztost – az önkormányzatnál alkalmazandó beszerzési értékhatárokra, valamint a közbeszerzési törvény előírásaira is figyelemmel - a képviselő-testület jelöli ki és a polgármester bízza meg, az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011.(XII.31.) Korm. rend. 117. §-ában foglaltaknak megfelelően.

Civil szervezetek támogatása

13. § (1) A Képviselő-testület az önkormányzat költségvetéséből az abban meghatározott szervezeteket támogat.

(2) A támogatásban részesülő szervezetekkel támogatási megállapodást kell kötni, amely tartalmazza a finanszírozás és elszámolás szabályait. Finanszírozás csak a megállapodásban foglaltak alapján lehetséges.

(3) Nem részesíthető támogatásban olyan szervezet, amely 30 napot meghaladóan lejárt köztartozással rendelkezik.

(4) Az önkormányzat által támogatásban részesített szervnek, szervezetnek a kapott támogatással kapcsolatban elszámolási kötelezettsége van, melyet legkésőbb a támogatási szerződésben meghatározott időpontig az önkormányzat részére köteles eljuttatni. Ha a támogatásban részesített szervezet a korábbi támogatás felhasználásáról a megállapodásban meghatározott határidőig nem számol el, az elszámolás benyújtásáig további támogatásban nem részesíthető.

A követelésekkel, behajthatatlan követelésekkel kapcsolatos eljárási szabályok

14. § A behajthatatlan követelések felülvizsgálatát évente legalább egyszer, a zárszámadást megelőzően kell elvégezni. A be nem hajtható követelések törléséről a képviselő-testület határozattal dönt.

Beszerzésekre vonatkozó szabályok

15. § (1) A beszerzésekre vonatkozó további, részletes szabályokat a költségvetési szervek beszerzési szabályzatában kell meghatározni.

(2) A közbeszerzési törvény hatálya alá tartozó beszerzések esetén a képviselő-testület által jóváhagyott „Közbeszerzési Szabályzat” szerint kell eljárni.

IV. FEJEZET ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

16. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) A képviselő-testület a korábban hozott határozataiban meghatározott feladatokra az e rendeletben foglalt előirányzatokat fogadja el.

1. melléklet

1.melléklet

1.mód.pdf

2. melléklet

2. melléklet

2.mód.pdf

3. melléklet

3. melléklet

3..pdf

4. melléklet

4. melléklet

4.mód.pdf

5. melléklet

5. melléklet

5.mód.pdf

6. melléklet

6. melléklet

6.mód.pdf

7. melléklet

7. melléklet

7..pdf

8. melléklet

8. melléklet

8..pdf

9. melléklet

9. melléklet

9..pdf