Kisbárapáti Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2023. (IV. 19.) önkormányzati rendelete

a közösségi együttélés alapvető szabályairól és az azokat sértő magatartás jogkövetkezményeiről

Hatályos: 2023. 05. 01

Kisbárapáti Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2023. (IV. 19.) önkormányzati rendelete

a közösségi együttélés alapvető szabályairól és az azokat sértő magatartás jogkövetkezményeiről

Hatályos: 2023. 05. 01

Kisbárapáti Község Önkormányzat Képviselő-testülete a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 8. § (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva, Kisbárapáti Község Önkormányzata Képviselő-testületének rendeletalkotási hatáskörét gyakorolva a következőket rendeli el

I. Fejezet

Általános rendelkezések

1. A rendelet célja és hatálya

1. § (1) E rendelet célja Kisbárapáti község területén elkövetett, a közösségi együttélés alapvető szabályaiba ütköző magatartások megállapítása és elkövetőivel szemben alkalmazható jogkövetkezmények és eljárási szabályok meghatározása.

(2) Jelen rendelet alkalmazásában közösségi együttélés szabályait sértő magatartás mindaz a tevékenység, mulasztás vagy jogellenes - és ezen állapot fenntartásában megnyilvánuló - magatartás, amely szabálysértésnek vagy bűncselekménynek nem minősül, de sértik a közösség morális értékítéletét.

2. § A rendelet hatálya kiterjed Kisbárapáti község közigazgatási területére.

2. Eljárási szabályok

3. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartással összefüggő önkormányzati hatósági eljárás lefolytatására és a közigazgatási bírság kiszabására vonatkozó hatáskör gyakorlását a képviselő-testület a jegyzőre ruházza.

(2) Az eljárás megindítására irányuló bejelentést bárki tehet. A bejelentésnek tartalmaznia kell: a bejelentő nevét, elérhetőségét, a szabályszegő nevét, címét vagy székhelyét, a közösségi együttélés alapvető szabályai megsértésének helyét, időpontját, körülményeit, a bizonyítási eszközök leírását, a bizonyítékok csatolását.

(3) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás miatti eljárás kizárólag hivatalból indítható, amely akkor sem minősül kérelemre indult eljárásnak, ha a magatartást természetes személy, jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet jelenti be.

(4) A közigazgatási hatósági eljárás

a) valamely cselekménnyel megvalósuló, a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás esetén a cselekmény elkövetésétől,

b) mulasztásban megnyilvánuló közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás esetén a jogszerű teljesítésre nyitva álló határidő lejártától,

c) jogellenes állapot fenntartásában megnyilvánuló közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás esetén a jogellenes állapot észlelésétől számított 6 hónapon belül indítható.

(5) A közösségi együttélés alapvető szabályainak megsértése miatti eljárás során az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény és a 2017. évi CLXXIX. törvény rendelkezéseit az e rendeletben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

(6) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás természetes személy elkövetője ötezer forinttól kettőszázezer forintig, jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet elkövetője harmincezer forinttól ötszázezer forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható.

(7) Ismételt vagy folyamatos jogsértés esetén a bírság ismételten is kiszabható.

(8) Közigazgatási bírság helyett figyelmeztetés alkalmazható, ha a cselekmény az elkövetés körülményeire tekintettel csekély súlyú és az elkövető az elkövetést megelőző egy évben nem követett el közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást és a figyelmeztetéstől is kellő visszatartó hatás várható.

(9) Korlátozottan cselekvőképes kiskorú, vagy gondnokolt esetében a közigazgatási bírságot csak abban az esetben lehet kiszabni, ha önálló jövedelemmel rendelkezik, vagy amennyiben az önálló jövedelemmel nem rendelkező annak megfizetését vállalja. Ez nem érinti a törvényes képviselő helytállási és kártérítési felelősségét és kötelezettségét.

(10) Abban az esetben, ha a korlátozott cselekvőképes kiskorúval (gondnokolttal) szemben előreláthatólag a (9) bekezdésben foglaltak szerint közigazgatási bírságot kiszabni nem lehet, figyelmeztetést kell alkalmazni.

(11) Közigazgatási bírság kiszabásának mellőzése esetén figyelmeztetni kell a szabályszegőt, hogy a jövőben tartózkodjon hasonló cselekmények elkövetésétől, tartsa be a jogszabályokat és a közösségi együttélés szabályait. Tájékoztatni kell ugyanakkor az ismételt elkövetés lehetséges jogkövetkezményére.

(12) A jogkövetkezmények alkalmazása során figyelemmel kell lenni az elkövető személyi körülményeire, a szabályszegés súlyára.

(13) A közigazgatási bírság mértékének meghatározásakor érvényesíteni kell a fokozatosság elvét.

(14) Ugyanazon személy által ismételten elkövetett sértő magatartás esetén a bírság alapösszege a középértéknél alacsonyabb nem lehet.

(15) A jegyző által meghozott döntésekkel szemben a Kisbárapáti Községi Önkormányzat Képviselő-testületéhez, mint másodfokú hatósághoz, címzett, de a jegyzőhöz benyújtott fellebbezéssel lehet élni.

(16) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás miatt kiszabott közigazgatási bírságot a határozat véglegessé válásától 30 napon belül átutalási postautalványon, banki utalással kell kiegyenlíteni.

(17) A meg nem fizetett közigazgatási bírság adók módjára végrehajtható, behajtható.

II. Fejezet

Az egyes közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartások

3. Köztisztasággal kapcsolatos magatartási szabályok megszegése

4. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartást valósít meg az ingatlan tulajdonosa vagy használója, aki

a) nem gondoskodik az ingatlana előtti – úszótelek esetén az épület körüli - járdaszakasz, az ingatlanához csatlakozó járda, járda hiányában egy méter széles területsáv, valamint a járda és az úttest között kiépített vagy kiépítetlen, zöld sáv teljes területének gondozásáról, tisztán tartásáról, gyom-és síkosság-mentesítéséről, az elhagyott hulladék és a hó eltakarításáról, kivéve a kerékpárútként vagy gyalog- és kerékpárútként kijelölt felületeket.

b) nem gondoskodik az ingatlana előtti ároknak és műtárgyainak tisztántartásáról, gyommentesítéséről, csatornanyílást, átereszt betemeti, lezárja, a csapadékvíz zavartalan lefolyását nem biztosítja.

c) nem gondoskodik az ingatlanáról a járda, kerékpárút és az úttest fölé (járda hiányában egy méter széles területsáv, illetve, ha a járda mellett zöldsáv is van, az úttestig terjedő teljes terület fölé) kinyúló ágak és bokrok megfelelő metszéséről, nyeséséről, valamint az ezen a területen lévő növények lehullott lombjának és egyéb növényi részeinek takarításáról, oly módon, hogy az érintett járdaszakasz, területsáv, illetőleg terület biztonságos közlekedésre alkalmas legyen.

d) az építési vagy bontási területet nem tartja tisztán

e) hirdetményt, plakátot, falragaszt, vagy nem a kijelölt helyen helyezi el

f) kommunális hulladékot nem a szolgáltató által rendszeresített tároló alkalmatosságban (kuka vagy többlet hulladék zsák) helyez ki közterületre

g) kommunális hulladékát a közterületi szemétgyűjtőkbe helyezi el.

(2) Aki hirdetményt nem vízoldékony ragasztóval rögzít vagy nem a köztisztasági előírások betartásával terjeszt, az önkormányzat által tilalmazott helyre helyez, közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el.

4. Az avar és kerti hulladék szabadtéri égetésével kapcsolatos magatartások

5. § Aki az avar és kerti hulladék szabadtéri égetésének szabályairól szóló önkormányzati rendeletben engedélyezett időszakon túl éget közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el.

5. Közterület használatával kapcsolatos magatartás

6. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartást követ el, aki Kisbárapáti Községi Önkormányzat tulajdonában lévő közterületen:

a) a közterületet közterület-használati hozzájárulás, engedély nélkül vagy az abban foglaltaktól eltérő módon vagy azt meghaladó mértékben használja

b) a közterület használat megszűnését követően a közterület eredeti állapotát nem állítja helyre

c) a közhasználatú létesítményeket rendeltetéstől eltérő módon használja.

d) a közterületet, közutat tulajdonosi, valamint közútkezelői hozzájárulás, engedély nélkül felbont vagy elfoglal, illetve helyreállítási kötelezettségének nem az engedélynek megfelelően tesz eleget

e) üzemképtelen, hatósági engedéllyel nem rendelkező, műszaki állapota miatt közlekedésre nem alkalmas járművet 10 napnál hosszabb ideig a közterületen tárol,

f) házaló tevékenységet folytat

g) kóbor állatot etet, eledelt kihelyez

h) bejelentés-, és engedély nélkül fát, bokrot ültet, vagy átültet

i) aki bármely szilárd anyagból olyan tárgyat, dísztárgyat helyez el, amely balesetveszélyt okozhat, vagy közlekedési akadályt jelent

(2) Közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartást követ el az, aki súlyosabbnak nem minősülő - szabálysértést, bűncselekményt meg nem valósító módon, illetve törvény vagy kormányrendelet közigazgatási bírság hatálya alá nem tartozó – cselekményével az önkormányzati utak, terek, járdák és egyéb közterületek teherbíró képességét figyelmen kívül hagyva – behajtási engedély nélkül - azok állagát beszennyezi, veszélyezteti nehéz járművével, vagy rakományával.

6. Zöldterületek, zöldfelületek rendeltetéstől eltérő használata

7. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartást követ el, aki Kisbárapáti Községi Önkormányzat tulajdonában lévő

a) közhasználatú zöldterületre járművel ráhajt, illetve azon parkol

b) közterületen engedély nélkül fás szárú növényt kivág, megcsonkít vagy a fa telepítésére, fenntartására vonatkozó kötelezettségét nem teljesíti

c) közhasználatú zöldterületen letelepszik, ideiglenes szálláshelyet létesít, sátort, lakókocsit helyez el.

(2) Amennyiben más jogszabály eltérően nem rendelkezik a közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartást valósít meg az, aki nem gondoskodik az ingatlanán lévő fás szárú növények emberi életet, egészséget veszélyeztető részeinek eltávolításáról.

7. Az állattartással kapcsolatos magatartások

8. § (1) Közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el, aki

a) ebet póráz nélkül közterületen sétáltat, harapós és támadó természetű ebet szájkosár nélkül a tartási helyéről közterületre kivisz vagy kivezet

b) az általa tovább tartani nem kívánt állatot elhagyja, annak további elhelyezéséről nem gondoskodik

c) a település területén a kedvtelésből tartott kisállat vagy gazdasági haszonállat tartási helyéről közterületre való kijutását, vagy magánterületre való átjutását nem akadályozza meg, vagy azt kóborolni hagyja

d) nem gondoskodik arról, hogy az általa kedvtelésből tartott kisállat vagy gazdasági haszonállat a környező lakóközösség kialakult élet- és szokásrendjét (pl. bűzzel, zajjal stb.) tartósan és szükségtelenül ne zavarja.

(2) Aki ebet – szolgálati, vakvezető és jelző ebek kivételével -, egyéb állatot oktatási, egészségügyi, szociális, kulturális, sport intézmények területére, kegyeleti helyre, vagy játszótérre bevisz vagy bevezet, illetve kóborolni enged közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el.

8. A kereskedelmi, vendéglátóipari, szolgáltató egységek és elárusítóhelyek üzemeltetésének kötelezettségeivel kapcsolatos magatartások

9. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartást valósít meg az az üzemeltető, aki szórakozóhelyek, vendéglátóipari, kereskedelmi és szolgáltató egységek, valamint az utcai és más elárusítóhelyek előtti járdaszakaszt, továbbá az egység közvetlen környékét (2 m széles sávot figyelembe véve) reggel 7.00 óráig nem tisztítja meg vagy folyamatosan nem takarítja.

(2) A közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartást valósít meg az az üzemeltető, aki az árusításból keletkező hulladék zárható edényzetben történő gyűjtéséről, valamint a kijelölt szolgáltató útján annak a kijelölt hulladéklerakó helyre történő elszállításáról nem gondoskodik.

(3) A közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartást valósít meg az az üzemeltető, aki a kereskedelmi és vendéglátó egység, aki a bejelentett nyitvatartási idejét nem tartja be.

(4) Aki vállalkozásához a közterületet engedély nélkül rendeltetésétől eltérő célra használja, ott tilalom alá tartozó tevékenységet folytat, vagy közterületet – használati engedély nélkül, vagy attól eltérő módon, illetve azt meghaladó mértékben, - az árusítóhelyek és üzletek környékét áru vagy göngyöleg tárolására használ, vagy használatát másnak jogtalanul átenged közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el.

9. Hulladékgyűjtő edényzettel kapcsolatos magatartások

10. § (1) Aki a lakossági és közületi szervezett hulladékgyűjtést, tárolást nem a helyi rendeletben szereplő módon és formában, továbbá nem a szabványos és a használónál keletkező hulladékmennyiségnek megfelelő méretű gyűjtő edényzettel vagy arra szolgáltató által rendszeresített zsákkal végzi, vagy zöldhulladék esetén az engedélyezett mennyiségnél többet, vagy nem a szállítási előírásokkal azonos módon kihelyez közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el.

(2) Aki a gyűjtő edényzetet, a szolgáltató által biztosított zsákot, a kötegelt zöldhulladékot a közterületre a gyűjtést megelőző napon 12 óra előtt kihelyezi vagy azt a gyűjtés napján a közterületről nem viszi be közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el.

11. § Ez a rendelet 2023. május 1-jén lép hatályba.