Ságvár Község Önkormányzata Képviselő-testületének 23/2021. (IX. 30.) önkormányzati rendeletének indokolása
egyes önkormányzati rendeletek a közösségi együttélés szabályaival kapcsolatos rendelkezéseinek hatályon kívül helyezéséről
Hatályos: 2021. 10. 01egyes önkormányzati rendeletek a közösségi együttélés szabályaival kapcsolatos rendelkezéseinek hatályon kívül helyezéséről
Általános indokolás
Felülvizsgáltuk a közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló önkormányzati rendeletet, amelynek eredményeképpen a meglévő rendelet hatályon kívül helyezését és új rendelet megalkotását javasoljuk az alábbi indokok miatt.
Sérti a jogbiztonság elvét, hogy a konkrét, a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartások nem kizárólag az erről szóló rendeletben szerepelnek, hanem egyes magatartások a vonatkozó rendeletekben kerültek minősítésre. Az azonos, vagy hasonló életviszonyokat lehetőleg ugyanabban a jogszabályban kell szabályozni.
Az Mötv. alapján:
8. § (1) A helyi közösség tagjai a helyi önkormányzás alanyaként kötelesek:
a) öngondoskodással enyhíteni a közösségre háruló terheket, képességeik és lehetőségeik szerint hozzájárulni a közösségi feladatok ellátásához;
b) betartani és betartatni a közösségi együttélés alapvető szabályait.
(2) A helyi önkormányzat képviselő-testülete rendeletében meghatározhatja az (1) bekezdésben foglalt kötelezettségek tartalmát, elmulasztásuk jogkövetkezményeit.
(4) Felhatalmazást kap a helyi önkormányzat képviselő-testülete, hogy rendeletben határozza meg:
a)-c) *
d) az öngondoskodás és a közösségi feladatok ellátásához való hozzájárulás, továbbá a közösségi együttélés alapvető szabályait, valamint ezek elmulasztásának jogkövetkezményeit;.
Az elmúlt évek folyamán számtalan alkotmánybírósági és kúriai határozat született az önkormányzatok által megállapított közösségi együttélés alapvető szabályaival kapcsolatban, legutóbb a testület augusztusi ülésén kellett ezzel kapcsolatban hatályon kívül helyezni bizonyos rendelkezéseket az önkormányzati rendeletből. A vonatkozó jogszabály megalkotásakor az önkormányzatoknak az alábbiakat kell figyelembe venniük:
Az Alaptörvény I. cikkének megfelelően a rendelet az egyes alapjogokat a közösségi együttélés alapvető szabályaira hivatkozva ténylegesen, más alapvető jog érvényesülés, vagy valamely alkotmányos érték védelme érdekében, a feltétlenül szükséges mértékben, az elérni kívánt céllal arányosan az alapvető jog lényeges tartalmának tiszteletben tartásával kerüljön korlátozásra. ( 29/2015. (X. 2.) AB határozat)
A helyi sajátosságok megalapozzák-e a tilalmazott magatartásokat és azok jogkövetkezményeit. ( 29/2015. (X. 2.) AB határozat)
Ugyanazon felelősségi alakzat tekintetében a többes szankcionálás sérti a jogbiztonság elvét. (Köf.5032/2014/4.)
Az azonos vagy hasonló életviszonyokat azonos vagy hasonló módon, szabályozási szintenként lehetőleg ugyanabban a jogszabályban kell szabályozni. A szabályozás nem lehet indokolatlanul párhuzamos vagy többszintű. A jogszabályban nem ismételhető meg az Alaptörvény vagy olyan jogszabály rendelkezése, amellyel a jogszabály az Alaptörvény alapján nem lehet ellentétes. (Jat. 3. §)
Csak azokban az esetekben indokolt az önkormányzati rendeletalkotás, amikor nincs magasabb szintű jogszabály, amely szabályozná a helyi közösség által sérelmezett normaszegést.
A magasabb jogszabályban szabályozott normaszegések nem teljes körű felsorolása:
hulladéklerakás: hulladékgazdálkodási bírság a 271/2001. (XII. 21.) korm.rendelet alapján,
szemetelés, beleértve az állat által okozott szennyezést is köztisztasági szabálysértés a szabálysértési törvény alapján,
lopás, rongálás: szabálysértés a szabálysértési törvény alapján,
garázdaság: szabálysértés a szabálysértési törvény alapján,
jogosulatlan közterületi értékesítés: szabálysértés a szabálysértési törvény alapján,
veszélyeztetés kutyával: szabálysértés a szabálysértési törvény alapján,
szeszesital árusítás, kiszolgálás, fogyasztás tilalmának megszegése: szabálysértés a szabálysértési törvény alapján,
zajvédelem a 284/2007. (X. 29.) korm.rendelet alapján,
állattartás: állatvédelmi bírság az ágazati jogszabályok alapján,
nem jogszerű szálláshely üzemeltetése: az ágazati jogszabályok alapján,
településképi bírság az ágazati jogszabályok alapján,
reklámok közzététele a 104/2017. (IV. 28.) korm.rendelet alapján,
települési kötelezés az ágazati jogszabályok alapján,
avarégetés: tűzvédelmi bírság az ágazati jogszabályok alapján,
parlagfű irtás az ágazati jogszabályok alapján,
választási plakátok elhelyezése: a választási eljárásról szóló törvény alapján .
A fentiek alapján átdolgoztuk a hatályos rendeletet és átemeltük a más rendeletekben a közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétessé nyilvánított magatartások meghatározását az új rendeletbe.
Az új rendelet megalkotásával a kettős szabályozás elkerülése érdekében a vonatkozó rendeletek részeinek törlése szükséges:
a közterületek elnevezésének, valamint az elnevezésük megváltoztatására irányuló kezdeményezés és a házszám-megállapítás szabályairól szóló 13/2014. (IX. 24.) önkormányzati rendelet 6. alcíme,
a közterületek használatának rendjéről szóló 7/2020. (II. 25.) önkormányzati rendelet 13. alcíme
a helyi köztemetőről és a temetkezés rendjéről szóló 16/2013 (XI.29.) önkormányzati rendelet VI. fejezete
a helyi vásárról és piacról szóló 29/2020. (XI. 24.) önkormányzati rendelet 8. alcíme.
az avar és kerti hulladék szabadtéri égetéséről szóló 10/2021. (III. 10.) önkormányzati rendelet 7. §-ának hatályon kívül helyezése szükséges, a kettős szankció elkerülése érdekében. Az égetéssel kapcsolatos szabályok megsértése esetén a katasztrófavédelem jogosult tűzvédelmi bírság kiszabására.