Ságvár Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2023. (II. 28.) önkormányzati rendeletének indokolása

az önkormányzat 2023. évi költségvetéséről

Hatályos: 2023. 03. 01

Ságvár Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2023. (II. 28.) önkormányzati rendeletének indokolása

2023.03.01.
az önkormányzat 2023. évi költségvetéséről
Végső előterjesztői indokolás
1. A költségvetési rendelet-tervezet benyújtása.
Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (a továbbiakban: Áht.) 24. § (3) bekezdése értelmében a jegyző által elkészített költségvetési rendelettervezetet a polgármester február 15-éig nyújtja be a képviselő-testületnek, az Áht. 29/A. §-a szerinti tervszámok alapján előkészítve.
Az önkormányzat 2022. évi költségvetési javaslatának összeállítására az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII.31.) Korm. rendelet (továbbiakban Ávr.) és Magyarország 2023. évi központi költségvetéséről szóló 2022. évi XXV. törvény (továbbiakban Költségvetési tv.) rendelkezéseinek megfelelően került sor.
Az Áht. előírásai szerint a helyi önkormányzat költségvetési bevételeit és költségvetési kiadásait működési bevételek és működési kiadások, felhalmozási bevételek és felhalmozási kiadások, kiemelt előirányzatok, és kötelező feladatok, önként vállalt feladatok, államigazgatási feladatok szerinti bontásban kell elkészíteni.
A költségvetés összeállítása során irányadó jogszabályi rendelkezéseket az előterjesztés 1. mellékletében ismertetjük.
1. A költségvetési rendelet összeállítása
A költségvetési rendelet tervezet összeállítása során figyelembe kellett vennünk azokat az alábbi célokat, illetve feladatokat, amelyeket Ságvár Község Önkormányzatának Képviselő-testülete meghatározott az önkormányzat 2023. évi költségvetési tervezéséhez.
1. A költségvetési terv összeállításánál alapvető szempont a pénzügyi egyensúly megteremtése.
2. Működési célú költségvetési hiány nem tervezhető.
3. A végleges költségvetés a várható 2023. évi kiadásokon és bevételeken túl minden előző évről áthúzódó költséget és bevételt is tartalmazzon.
4. A költségvetési előirányzatok tervezésekor a kötelező önkormányzati feladatok prioritását biztosítani kell. Önként vállalt feladat a költségvetésben akkor tervezhető, ha annak pénzügyi fedezete az önkormányzat saját bevételéből megteremthető. Az önként vállalt feladat kiadásainak finanszírozása a kötelező önkormányzati feladat ellátását nem veszélyeztetheti.
5. A feladatokhoz kapcsolódó költségek meghatározásakor a takarékos és hatékony gazdálkodás elvét érvényre kell juttatni, de a kiadások szükséges és reális fedezetét biztosítani kell a tervezés során.
6. A szociálisan hátrányos helyzetűek szociális támogatására fordítható kiadások szintjének megtartására kell törekedni.
7. A pályázati lehetőségeket figyelemmel kell kísérni, és törekedni kell a céljainkkal összhangban lévő pályázatok által megnyerhető források kihasználására.
8. Újabb beruházási és felújítási kötelezettségek vállalása előtt figyelembe kell venni a meglévő, több éves kihatással járó kötelezettségeket, továbbá a fedezetül szolgáló bevételek realizálását.
9. Az adókintlévőségek csökkentése érdekében folytatni kell a következetes végrehajtási és ellenőrzési tevékenységet.
10. Törekedni kell a közfoglalkoztatás estében is a pályázati lehetőségek kihasználására.
12. A költségvetésben a nem várt kiadások finanszírozhatósága érdekében általános
tartalékot kell képezni.
Figyelembe kellett venni továbbá az előző évek kötelezettségvállalásait, a központi jogszabályok változását, az Önkormányzatok adott évi finanszírozási rendszerét, valamint az előző évek gazdálkodási tapasztalatait.
Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy az önkormányzatok működőképességét az eltérő saját bevételi lehetőségek a feladatalapú finanszírozás mellett is komolyan befolyásolják, így az is nyilvánvalóvá vált, hogy a központi költségvetésnek még erőteljesebben érvényesítenie kell a szolidaritás elvét. Ennek megfelelően az önkormányzatokat megillető egyes költségvetési támogatásokat 2023. évben is csökkenti az ún. „beszámítás” összege, ugyanakkor – a szolidaritás elvének fokozottabb érvényesülésével – az alacsony gazdasági potenciállal rendelkező települések felzárkózása érdekében a rendszer továbbra is számol a pozitív „kiegyenlítés”-sel. Az alacsony helyi adóbevétellel rendelkező települések ilyen módon meghatározott százalékú kiegészítő forrásban részesülnek az alapfeladataik ellátása érdekében; a jelentős iparűzési adóval rendelkező településeket ugyanakkor továbbra is sávosan növekvő mértékben terheli a beszámítás.
A 2023 évre beterjesztett összesített költségvetési javaslat Ságvár Község részére 1.109.033.075 Ft összegben határozza meg a 2023. évi célok és feladatok megvalósításához szükséges kiadási előirányzatokat.
2.1.Ságvár Község Önkormányzatának 2023. évi tervezett bevételei
A község gazdasági növekedését, az önkormányzat működőképességének megtartását tartottuk legfontosabb célként az önkormányzat költségvetésének tervezésekor.
A kötelező önkormányzati feladatok prioritását helyeztük előtérbe, mivel az önként vállalt feladat a költségvetésben akkor tervezhető, ha annak pénzügyi fedezete az önkormányzat saját bevételéből megteremthető.
A beterjesztett költségvetési javaslat 1.109.033.075 Ft összegű bevétellel és kiadással számol, amely az előző évhez viszonyítva 77,29 %-os növekedést mutat, ennek oka a magasabb önkormányzati működési támogatás, illetve a magasabb közhatalmi bevétel. A 2023. évi költségvetés összeállításánál továbbra is a kiadásokat olyan szinten terveztük, amelyre a tárgyévi bevételek fedezetet is nyújtanak.
Az önkormányzat bevételeinek és kiadásainak alakulását főbb bevételi csoportonként az önkormányzat költségvetési mérlege és az 1/A,1/B táblák mutatják be.
A támogatások 2023. évben a következők szerint alakulnak:
A működéshez kapcsolódó általános támogatások 4,19 %-kal eredményeznek több bevételt a 2022. évinél.
Az önkormányzatok finanszírozási rendszerében 2023-ban is érvényesül a „kiegyenlítő” rendszer. Ennek megfelelően az önkormányzatok iparűzési adóalapból számított bevétele, mint elvárt bevétel csökkenti a településüzemeltetéshez kapcsolódó feladatellátás jogcímeken megillető általános támogatások összegét.
Az önkormányzati hivatal működési kiadásaihoz a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (a továbbiakban: Mötv.) szerint működő hivatali struktúrának megfelelően a 2022. január 1. lakosságszám szerint jár a támogatás, az elismert hivatali létszám alapján a személyi és dologi kiadások elismert átlagos költségei figyelembevételével. Közös önkormányzati hivatal esetében a támogatásra a székhely önkormányzat jogosult, mi esetünkben tehát Ságvár kapja a támogatást, amelyet a lakosságszám alapján megoszt Som és Nyim Község Önkormányzataival. Az adott önkormányzatot illető támogatási hányad beszámításával kerül meghatározásra a Közös Hivatal kiadásaihoz történő hozzájárulásunk összege.
Támogatás illeti meg a települési önkormányzatokat a zöldterületek, és az azokhoz kapcsolódó építmények kialakításához és fenntartásához kapcsolódóan is a belterület nagysága alapján.
Közvilágítás fenntartásának támogatására a közvilágítás biztosításához is kaptunk forrást. A támogatás a településen kiépített kisfeszültségű hálózat kilométerben meghatározott hossza alapján történik. Támogatás illeti meg az önkormányzatot a köztemető és a közutak fenntartására, valamint egyéb önkormányzati feladatokra.
Települési önkormányzatok egyes köznevelési feladatainak támogatására az előző évihez viszonyítva 5,32 %-al több támogatást kapunk.
A szociális és gyermekjóléti ellátórendszerben az önkormányzatok szerepe alapvetően az idei évben is az alapellátások biztosítása. Összességében szociális célra várhatóan 15,30 %-al több támogatást kapunk, mely alapvetően a bölcsőde támogatás és a települési önkormányzatok szociális feladatainak magasabb összegű támogatását jelenti.
Települési önkormányzatok gyermekétkeztetési feladatainak támogatására 25,87 %-al magasabb összeget kapunk mely az étkező gyereklétszám függvénye.
Kulturális feladatok támogatására az előző évinél 18,80 %-al több forrást kapunk.
Egyéb működési célú támogatások között jelenik meg az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól a háziorvosi alapellátás illetve a védőnői ellátás támogatása, amely az előző évinél magasabb összegben került megtervezésre. A Közös Önkormányzati Hivatalhoz, takarításhoz, a hivatal fűtés biztosításához, a Társuláshoz illetve a Bóbita Óvoda és Bölcsödéhez szükséges tagönkormányzati fizetendő hozzájárulás nőtt az előző évihez viszonyítva. Megtervezésre került a közfoglalkoztatási program támogatási bevétele is.
Egyéb felhalmozási támogatások bevételei államháztartáson belülről soron jeleni meg a tavalyi év során elnyert Külterületi utak közutak fejlesztése, Petőfi 200 ideiglenes kollégium pályázati támogatás.
Közhatalmi bevételeink, a helyi adóbevételek az előző évinél 28,09 %-al magasabb összegben kerültek tervezésre. Telekadó bevételünket az előző évihez viszonyítva 1.000.000 Ft-tal magasabb összeggel számolunk.
A magánszemélyek kommunális adójánál 3.000.000 Ft-tal magasabb míg az építményadó esetében 2.000.000 Ft-tal magasabb összegű bevétellel számolunk a tárgyévi adókivetések alapján befolyó befizetésekkel, a következetes ingatlan-nyilvántartási egyeztetésekkel feltárt esetlegesen még nem adózó ingatlanok adóztatásával és a nem fizetőkkel szemben indított végrehajtási cselekményekből befolyó összegekkel.
Iparűzési adóból is a 2022 évihez viszonyítva 25 %-al magasabb összegű bevételt várunk a vállalkozások teljesítményeinek növekedése alapján.
Gépjárműadóból a központi szabályozás következtében 2023 évben sem számolhatunk. Talajterhelési díjból 300.000 Ft összegű bevételt szeretnénk elérni, a bírság és pótlék 2023. évi bevétele 500.000 Ft mely a 2022. évinél 25%-al magasabb összegű.
A szolgáltatások ellenértékének bevétele 48,03 %-os növekedést mutat a 2022-es évhez képest.
A továbbszámlázott szolgáltatások bevétele a kiadásai oldalon is megjelenik így a költségvetésre nincs növelő hatással.
A tulajdonosi bevételeket az előző évinél 19,02 %-kal magasabb összegben tervezzük.
Ságvár Község Önkormányzata a 87/2018.(IX.10.) számú önkormányzati határozatában döntött, hogy a pályázati támogatással megvalósuló beruházások érdekében az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 142 § (3) bekezdésében foglaltakra tekintettel Ságvár Község Önkormányzata 2018.szeptember 10. napjától ÁFA körbe belép. Emiatt a kiszámlázott ÁFA során a beszedett bevételeink miatti általános forgalmi adó jelenik meg.
ÁFA visszaigénylés során a vásárüzemeltetési feladatokon belül a piacüzemeltetési feladatok illetve a szennyvízhálózat karbantartásához kapcsolódó kiadások utáni visszaigénylést terveztük.
Kamat bevétel a fizetési és az elkülönített számlákon időszakonként mutatkozó kisebb kamatozó pozitív egyenlegekből várható.
Felhalmozási bevételek között ingatlan értékesítésként jelenik meg a Dr. Szilády Áron utcai ingatlan eladása.
Egyéb felhalmozási célú átvett pénzeszközként a lakosságtól beszedett érdekeltségi hozzájárulás befizetések szerepelnek 480.000 Ft összegben.
A pénzmaradvány az előző évi költségvetési valamint finanszírozási bevételek és kiadások egyenlegeként jelentkezik, összege magasabb az előző évinél, mely összeg áthúzódó saját forrást biztosít 614.460.821 Ft összegben a 2023. évre tervezett feladatok megvalósítására.
2.2.Ságvár Község Önkormányzatának 2023. évi tervezett kiadásai
A helyi önkormányzat költségvetési kiadásai között kell megtervezni az önkormányzat nevében végzett beruházások, felújítások kiadásait, a község fenntartásához, üzemeltetéshez kapcsolódó kiadásokat, a választott tisztségviselők juttatásaival kapcsolatos kiadásokat, és a helyi önkormányzat által a lakosságnak juttatott támogatásokat, szociális, rászorultság jellegű ellátásokat és a tartalékot.
Kiadások tervezésekor kiemelten figyeltünk a jogszabályban meghatározott kötelező feladatok ellátásához szükséges és az előző évben megkezdett áthúzódó beruházások befejezését lehetővé tevő forrásokra.
Az önkormányzat személyi jellegű kiadásai tartalmazzák a kötelező béremelést a dolgozóinknak. A 2022. évinél magasabb összegű Cafetéria juttatás is tervezésre került.
Községüzemeltetési feladatok és azok jellemzői a következők
A községüzemeltetési szakfeladatok elvégzéséhez szükséges pénzeszközök tervezésénél figyelembe vettük az előző évi tapasztalatokat és a 2023. évben jelentkező új feladatokat.
Az egyes feladatok elvégzéséhez szükséges pénzeszközök meghatározásakor a legszükségesebb feladat ellátással terveztük a költségvetési előirányzatokat.
Jelentős kiadást eredményez a községüzemeltetési feladatok ellátása, amelynek kiadási előirányzatát az előző évi tervhez viszonyítva összességében a közmunka kiadásaival együtt számolva 9,10 %-kal magasabb összegben szerepeltetjük.
Zöldfelületek, parkfenntartási feladatok
A parkjaink és zöldterületeink fenntartására az elmúlt évihez viszonyítva 69,48 %-kal alacsonyabb összeggel számoltunk. Községünk virágosítását meghatározza a közterületek díszítése, melyre idén is kiemelt figyelmet fordítunk, ezért a tavalyi évben kalkulált összeget szerepeltettük költségvetésben. A játszóterek kötelező karbantartására, a balesetveszély elhárítására az erre vonatkozó összeget szerepeltettük a költséghelyen.
Ságvár község közigazgatási területén lévő zöldterületek gépi és kézi kaszálásának összege is itt került megtervezésre az eddigivel azonos mértékben tervezzük bevonni a közmunkaprogramban dolgozókat a költségek optimalizálása érdekében.
Közutak, hidak, járdák, pakolók
A 2023. évi költségek tervezésénél a 2022. évi tényeket illetve a 2023. évi állami normatívákat vettük alapul. A 2023. évi költségek tervezésénél a kötelezően ellátandó feladatokra koncentrálva alakítottuk ki a költséghelyeinket. Továbbra is elmondható, hogy a község úthálózatának fenntartása sajnos egyre nagyobb gondot okoz, mivel nincs sok lehetőség nagyobb összegeket fordítani teljes pályaszakaszok rekonstrukciójára. A teljes úthálózat fenntartására fordítható karbantartási összegek pedig csak a balesetveszélyes úthibák elhárítására elegendők.
A 2023. évben rendelkezésre álló összeg a baleset és életveszély elhárításra irányuló munkák elvégzését, valamint a téli síkosság mentesítést is tartalmazza illetve a kerékpárút karbantartását.
Közvilágítás
2022. évhez viszonyítva a villamos energia ár tekintetében a növekvő rendszerhasználati díjak, az emelkedő adóterhek nem okoznak jelentős költségnövekedést az előző évhez képest. A karbantartási költségnövekedésnél a KSH- által közzétett időszaki inflációs rátát alkalmaztuk.
Egyéb községi feladatok
Ságvár Község területén 3 fővel kívánjuk biztosítani járdák, közparkok fenntartását. illetve rendezvények biztosítását, vásártér működési feladatainak ellátását valamint a kerékpárút karbantartását. Ezen a soron jelenik meg a dolgozók munkabér illetve járulékai valamint a fenntartásokhoz szükséges dologi kiadások.
Állategészségügyi feladatok
A gyepmesteri feladatok ellátására és az állati tetemek közterületről történő elszállítására terveztük a költséghely összegét.
Vízrendezés
Ezen a soron a játszótéri ivókút illetve a közkút vízdíj számláinak kifizetését tervezzük 100.000 Ft összegben.
Köztisztasági feladatok
Köztisztasági feladatként jelenik meg a veszélyes hulladék illetve az illegális hulladék ártalmatlanítása illetve elszállítása. Önkormányzatunk erre a célra 1.000.000 Ft biztosítunk a költségvetésben.
Köztemető fenntartás és működtetés
A temetők fenntartására vonatkozóan a 2023. évben egy fő dolgozó személyi jellegű kiadása és annak vonzatai mellett hajtó és kenőanyagra, valamint munkaruhára illetve egyéb anyagbeszerzése terveztünk. Szintén megtervezésre került a temetői vízhasználati díj illetve a villamos energia költség, valamit kisebb festési munkálatok anyagköltsége.
Sportpálya működtetés kiadásai
Sportpálya működtetés feladatok között a közüzemi díjak, karbantartási díjak illetve a pálya mellett lévő ülőpadok felújítása, pálya és környéke fűnyírását és karbantartását szeretnénk biztosítani.
Piac üzemeltetés kiadásai
Ezen a soron a havonta megszervezésre kerülő piacon lévő dolgozók megbízási díjai valamint a résztvevők napközbeni étkezési ellátása továbbá ezek járulékai kerültek megtervezésre illetve 1 fő állandó munkavállaló bére és annak járulékai. Dologi kiadások között a nyomtatvány költség, reklám propaganda kiadás valamint egyéb üzemeltetési anyagbeszerzés illetve hajtó- és kenőanyag beszerzés szerepel általános forgalmi adóval növelt összegben.
Lakott külterülettel kapcsolat feladatok
Elsődleges célunk a külterület utak karbantartása, a Szőlőhelyi Gazdák Egyesületével közösen. Lehetséges pályázati támogatásokat kihasználva.
Közfoglalkoztatás
Az előzetes létszámigény benyújtásakor a korábbi években alkalmazott létszámot jeleztük a Somogy Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Igazgatóságára, akik a közterületeken végeznek munkát, elsősorban hulladékgyűjtést, önkormányzati területeken kaszálási, irtási feladatokat, ároktisztítást, utcabútorok, buszvárók, korlátok festését. 2022 évről áthúzódó közfoglalkoztatás 70 %-ban támogatott, a 2023. évben indulókról még nem tudni milyen támogatási intenzitásúak lesznek, de valószínű azonos %-ban kerülnek támogatásra. Amennyiben a közmunkaprogram keretein belül ismét lehetőséget kapunk eszköz beszerzésekre, ezt ki fogjuk használni és a feladatok szélesebb körű ellátása érdekében bővítjük a meglévő gépeink számát. A támogatott beszerzés azonban csak kis értékű tárgyi eszközök vásárlására ad lehetőséget. A programokban dolgozó emberek és gépeik napi üzemeltetéséhez szükséges dologi kiadások nem ezen a költséghelyen hanem az egyéb községi feladatok soron szerepelnek.
Az önkormányzat kiadásai között tervezett közoktatási, közművelődési kiadások várhatóan mintegy 35,24 %-kal alacsonyabb összegben szerepelnek. Az Ösztöndíj Alapot a feltételeknek megfelelő pályázók számának figyelembe vételével az előző évihez viszonyítva azonos összegben biztosítjuk. A Civil szervezetek számára 200.000 Ft pályázati alapot biztosítunk.
Rendezvényekre –falunap kivételével- az előző évivel közel azonos összegben képezünk előirányzatot. Megtervezésre kerültek a 2022 év során megvalósítandó közösségi rendezvények kiadásai a 2/B melléklet szerint.
Szociálpolitikai kiadásaink között a család és gyermekjóléti szolgáltatás kiadása jelenik összességében 20,71 %-al magasabb összegben az előző évihez viszonyítva.
Egyéb feladatokon belül a pályázat és támogatáskezelés kiadásai belül a pályázatokkal foglalkozók munkabérei, személyi jellegű kiadásaik valamint ezek járulékai kerültek megtervezésre a tavalyi évihez viszonyítva 0,75 %-al magasabb összegben.
Ságvár Község Önkormányzatának hozzájárulása Ságvár és Környéke Önkormányzati Feladatellátó Társuláshoz az előző évhez viszonyítva 17,10 %-os növekedést mutat.
Ingatlangazdálkodás kiadásai között az önkormányzati tulajdonú helyiségek csak kisebb karbantartásait illetve fenntartási kiadásait terveztük 2.464.000 Ft összegben.
Az állam által biztosított támogatási formákon túl a települési támogatás bevezetésével az önkormányzatok az általuk támogatandónak ítélt, rendeletükben szabályozott élethelyzetekben segítséget nyújthatnak az arra rászorulóknak.
A települési támogatásra tervezett összeg az előző évi tervszámhoz viszonyítva 20,79 %-os növekedést mutat. Az előirányzat összegének meghatározásakor figyelembevételre került Ságvár Község Önkormányzata által biztosítható települési támogatásokról, szóló 15/2019. (VII. 12.) számú önkormányzati rendelet, valamint a segélyezés terén szerzett elmúlt évi gyakorlati tapasztalatok. Az előirányzat 2023. évre elegendő fedezetet jelent Ságvár Község Önkormányzata által biztosított települési támogatásokra.
Önkormányzat kiadása a korábbi évhez viszonyítva 19,41 %-al magasabb összegben került megtervezésre. Művelődési ház kiadásain belül a közüzemi díjakon felül kisebb karbantartási illetve egyéb üzemeltetési, fenntartási szolgáltatás és anyagbeszerzés került megtervezésre.
Központi orvosi ügyelet ellátásához hozzájárulásként fizetett összeg a korábbi évhez viszonyítva 77,88 %-kal magasabb összegben került megtervezésre összesen 2.802.000 Ft összegben.
2023-es költségvetésben jelenik meg a 2017. év során bevételként megjelenő Dél-Balatoni Vizitársulat kistérségi vízrendezése.
Intézményi gyermekétkeztetés az állami támogatással közel megegyező összegben került megtervezésre.
Háziorvosi alapellátás kiadásaira az előző évihez viszonyítva 25,60 %-al magasabb összegben szerepel, a család és nővédelmi egészségügyi gondozás kiadásait 16,10 %-al alacsonyabb összegben szerepeltetjük.
Dél-Balatoni Regionális Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás 2023.évi tagdíjára 413.000 Ft-ot terveztünk a Siófok Város értesítése alapján. Szerepel a költségvetésünkben 3.809.000 Ft összegben a szennyvízhálózat karbantartásához szükséges eszközbeszerzés.
Államháztartáson kívüli működési célú támogatásként jelenik meg a Polgárőr Egyesület támogatása.
Ez évi költségvetésünket terheli a 2020. évi állami támogatás visszafizetés 153.000 Ft összegű kamatfizetési kötelezettség terhel.
Dologi kiadásaink között a legjelentősebb tétel az ÁFA befizetés 123.879.000 Ft összegben, mely tartalmazza a beszedett bevételeink utáni általános forgalmi adó befizetést illetve a fordított adózású beruházásunk utáni ÁFA befizetést.
Ságvár Község Önkormányzata gépbérleti szerződést kötött a Magyar Közút Nonprofit Zártkörűen Működő Részvénytársasággal kerékpárút üzemeltetési feladatainak ellátásához Som Község közigazgatási területére. A feladat állátásért kapott díj Som Község Önkormányzatát illeti meg, ezért ezen összeget 499.500 Ft-ot működési célú pénzeszköz átadásként tervezzük a 2023. évi költségvetésben.
Fejlesztési feladatok
Fejlesztési és felújítási célokra 487.015.000 Ft–ot terveztünk, ami az előző évihez viszonyítva 301,6 %-kal magasabb összeget tervezünk. A fejlesztési célra biztosított előirányzatok ezen túl év közben várhatóan kiegészülnek a saját forrásokból megvalósuló fejlesztések előirányzatai összegeivel.
A fejlesztési kiadások részletezését az önkormányzati 3. számú melléklet mutatja be.
Áthúzódott pályázott beruházások
Külterületi helyi közutak fejlesztése VP6-7.2.1.1-21
A pályázat több helyi közútra is kiterjed, így érintettek a 085, 0113,1637 és 1645 hrsz. utak. Az érintett útszakaszok esetében csak a 085 hrsz-ú út rendelkezik szilárd aszfaltburkolattal, jelen pályázat keretében a teljes szakaszból a jelenleg rossz állapotú, göröngyös, töredezett, esetenként balesetveszélyes összesen 605m hosszúságú szakaszt kívánjuk felújítani (sávok száma: jelenleg egysávos, 3,5m széles burkolat, út menti növényzet rendezett, építés éve cca. 70-80 évek). A többi érintett útszakaszon murvázás, kátyúzás betonnal található, melyet az önkormányzat készített az elmúlt 10-15 évben (sávok száma: egysávos, korona szélesség 4,5m, út menti növényzetet az önkormányzat gondozza). Az utak megfelelő szilárd burkolat hiányában időszakosan nehezen, illetve nem járhatóak, ez főleg az év csapadékos időszakaiban fordul elő. Jellemzően sár, vízmosás, egyéb miatt (főként tavaszi esőzések, nyári zivatarok alkalmával, téli időszakban az olvadás idején). A földutakat és azok padkáit az önkormányzat saját eszközeivel igyekszik karbantartani (pl. erőgép, vontatott gréder, padkakasza) évente több alkalommal. A pályázat keretében a fenti problémát az érintett útszakaszon cca. 1260 m hosszban szilárd burkolat kialakításával tervezzük megoldani.
Mindegyik felújítandó útszakasz csatlakozik a Dózsa utcához, valamint a 085 hrsz. út kb. 10 külterületi lakóingatlant is magában foglal. A felújítás nagymértékben segíti az alapszolgáltatások elérését az év minden szakában, pl. hulladékgyűjtés, postai szolgáltatás, mozgó bolt, mentők, stb..
A fejleszteni kívánt útvonal turisztikai szerepe is kiemelkedő, mivel a kijelölt túraútvonalaknak köszönhetően jelentős számban érkeznek a túrázók is. Ezen a soron az áthúzódó beruházás végszámla illetve pótmunka költségét terveztük meg 39.516.000 Ft összegben.
Pályázott beruházások
Többfunkciós szolgáltatótér kialakítása Ságváron TOP_PLUSZ-1.2.1-21-SO1-2022-00040
Ságvár Község Önkormányzatának célja, hogy jelen fejlesztés keretében olyan többfunkciós szolgáltatóteret hozzon létre, amely együttesen biztosítja a helyi közösség kulturális, szabadidős tevékenységeihez szükséges helyszínt, mind a fiatalok, mind az idősebb korosztály képviselői számára. Másrészt a szolgáltatóházban kialakításra kerülő helyiségek korszerű környezetet teremtenek a civil, a nonprofit és más egyéb szervezeteknek ügyfélfogadásuk lebonyolítására.
A felhíváshoz illeszkedve, a fejlesztés integrált módon támogatja azon infrastruktúra-fejlesztést, mely a TOP Plusz gazdaságfejlesztési céljaihoz és a lakosság, kiemelten a fiatalok helyben maradásához járul hozzá, egyúttal Ságvár általános környezeti állapotát is javítják. Ezzel hozzájárul a fenntartható fejlődés helyi feltételeinek biztosításához és a fenntartható települési térszerkezet kialakulásához, amely hozzájárul a társadalmi jóléthez azáltal, hogy a település vonzó és élhető. A beruházás komplex módon képes kezelni a települési infrastruktúra és funkció hiányok pótlását.
A projekt részcéljai:
1. Helyi népességszám növelés, fiatalkorú lakosság helyben tartása, kvalifikált lakosok számának emelése.
2. Kulturális, szabadidős tevékenységeknek helyet adó többfunkciós tér kialakítása.
3.Fejlesztendő ingatlan környezetének rendezése.
4.Helyi kulturális lehetőségek bővítése.
5. Nonprofit szervezetek számára iroda, ügyfélfogadó helyiség létrehozása.
Petőfi emlékhely kialakítása, emléktábla, információs tábla kihelyezés
Ságvár Község Önkormányzata pályázatot nyújtott be Petőfi emlékmű talpazatára emléktábla elhelyezésére illetve információs tábla beszerzésére valamint térburkolat cseréjére. Erre az önkormányzat 1.000.000 Ft összegű támogatást nyert 10%-os önerővel. A pályázat megvalósítására 1.112.000 Ft-ot biztosítunk a költségvetésünkben.
Egyéb beruházás
Kisértékű tárgyi eszköz beszerzés
Önkormányzat működésével kapcsolatosan beszerzésre kerülő nettó 200.000 Ft alatti kisértékű tárgyi eszközök beszerzését jelenti. /salgo polc, fűkasza, stb./
Ingatlan vásárlás /Petőfi Sándor u. 18./
A Ságvár, Petőfi Sándor utca 18. szám alatti „kivett irodaház, orvosi rendelő” művelési ágú, 375/13 hrsz-ú ingatlan 2/4 tulajdoni hányada az Önkormányzat tulajdonát képezi. Az ingatlan tehermentes. Az ingatlan 2/4 tulajdoni hányada TIHASZ TAKARÉK INGATLANHASZNOSÍTÓ ZRT. tulajdonában van. A fenti ingatlanban működött a Dél Takarék Szövetkezet Ságvári fiókja, amely véglegesen bezárásra került. A TIHASZ Takarék Ingatlanhasznosító Zrt. a fenti ingatlanban lévő tulajdonrészét értékesíteni kívánja. Az ingatlanra Ságvár Község Önkormányzata vételi ajánlatot tett. A tárgyi ingatlanrészre vonatkozóan több szempont is figyelembe lett véve:
- jelenleg osztatlan közös tulajdon
- ingatlanszakértő véleménye
- a kialakított mozgáskorlátozott és gyalogos megközelítést az Önkormányzat készíttette el
- a kazánház az önkormányzat tulajdonában van, de közös a használat
Ingatlan közművesítés/Dr.Szilády Áron u. /
Az önkormányzat tulajdonában lévő Ságvár, dr. Szilády Áron utcában lévő, 279/3 hrsz-ú 3641 m2 nagyságú kivett beépítetlen telekből a folyamatban lévő 5. számú HÉSZ módosítást követően megosztásra kerülő új telkeket közművesíteni kívánjuk (víz, villany, gáz, szennyvíz) és utána értékesíteni szeretnénk.
A 2023. évi költségvetésünk a kötelező és önként vállalt feladatok ellátását biztosítja, a költségvetés hiánnyal nem számol. Ezzel eleget teszünk a képviselő-testület vállalt kötelezettségeinek és a törvény által ránk szabott feladatok teljesítésének.
Gazdálkodásunk, működésünk biztonságát jelenti a képzett 652.390 Ft általános tartalék valamint 18.942.258 Ft céltartalék.
1. A költségvetés előterjesztésekor a képviselő-testület részére tájékoztatásul bemutatandó mérlegek és kimutatások
Az Áht. 24. § (4) bekezdése alapján a költségvetés előterjesztésekor a képviselő-testület részére tájékoztatásul a következő mérlegeket és kimutatásokat kell - szöveges indokolással együtt - bemutatni:
a) a helyi önkormányzat költségvetési mérlegét közgazdasági tagolásban, előirányzat felhasználási tervét,
b) a többéves kihatással járó döntések számszerűsítését évenkénti bontásban és összesítve,
c) a közvetett támogatásokat - így különösen adóelengedéseket, adókedvezményeket - tartalmazó kimutatást, és
d) a 29/A. § szerinti tervszámoknak megfelelően a költségvetési évet követő három év tervezett bevételi előirányzatainak és kiadási előirányzatainak keretszámait főbb csoportokban, és a 29/A. § szerinti tervszámoktól történő esetleges eltérés indokait.
Az Ávr. 28. §-a alapján az Áht. 24. § (4) bekezdés c) pontja szerinti közvetett támogatásokat legalább az alábbi részletezettségben kell bemutatni:
a) az ellátottak térítési díjának, kártérítésének méltányossági alapon történő elengedésének összege,
b) a lakosság részére lakásépítéshez, lakásfelújításhoz nyújtott kölcsönök elengedésének összege,
c) a helyi adónál, gépjárműadónál biztosított kedvezmény, mentesség összege adónemenként,
d) a helyiségek, eszközök hasznosításából származó bevételből nyújtott kedvezmény, mentesség összege, és
e) az egyéb nyújtott kedvezmény vagy kölcsön elengedésének összege.
A költségvetés összeállítása során irányadó jogszabályi rendelkezések
Az Áht. alapján:
A tervezés, gazdálkodás és beszámolás alapvető szabályai,
az államháztartás bevételei és kiadásai
4. § (1) Az államháztartásban a tervezést, a gazdálkodást és a beszámolást középtávú tervezés és ezen alapuló éves költségvetés alapján kell folytatni. A költségvetés végrehajtásának éve megegyezik a naptári évvel.
(2) A tervezés során biztosítani kell a tervezett bevételek közgazdasági megalapozottságát, és azt, hogy csak annyi kiadás kerüljön megtervezésre, amennyi a közfeladatok ellátásához indokoltan szükséges.
(3) A gazdálkodás során biztosítani kell a bevételek és kiadások tervezés során meghatározott célhoz kötött felhasználását.
(4) A beszámolás során biztosítani kell, hogy valamennyi bevétel és kiadás teljes összegében, a költségvetési évek között összehasonlítható módon kerüljön számbavételre.
5. § (1) A költségvetési évben teljesülő költségvetési bevételek előirányzott összegét (a továbbiakban: költségvetési bevételi előirányzat) és költségvetési kiadások előirányzott összegét (a továbbiakban: költségvetési kiadási előirányzat) az államháztartás központi alrendszere esetében a központi költségvetésről szóló törvény, az államháztartás önkormányzati alrendszere esetében a költségvetési rendelet, határozat állapítja meg.
6. § (1) A tervezés, gazdálkodás, beszámolás során a bevételi előirányzatokat és a kiadási előirányzatokat azok közgazdasági jellege szerinti közgazdasági és felmerülési helyük szerinti adminisztratív, a bevételeket és kiadásokat közgazdasági, adminisztratív és a kormányzati funkciók szerinti funkcionális osztályozás szerint kell nyilvántartani és bemutatni.
(2) A költségvetési bevételek és kiadások azok közgazdasági jellege szerint működési és felhalmozási bevételekre és kiadásokra, ezen belül kiemelt előirányzatokra oszthatók.
(3) Működési bevételek - és azok kiemelt előirányzatai - azok közgazdasági jellege szerint
a) a működési célú támogatások államháztartáson belülről, amelyek az államháztartáson belülről működési célból kapott támogatásokból és más ellenérték nélküli bevételekből származnak,
b) a közhatalmi bevételek, amelyek az adókból, illetékekből, járulékokból, hozzájárulásokból, bírságokból, díjakból és más fizetési kötelezettségekből származnak,
c) a működési bevételek, amelyek a készletek és szolgáltatások értékesítésekor kapott ellenértékből, a tulajdonosi bevételekből, a kapott kamatokból és más hasonló, a működés során keletkező bevételekből származnak,
d) a működési célú átvett pénzeszközök, amelyek az államháztartáson kívülről működési célból kapott támogatásokból és más ellenérték nélküli bevételekből származnak.
(4) Felhalmozási bevételek - és azok kiemelt előirányzatai - azok közgazdasági jellege szerint
a) a felhalmozási célú támogatások államháztartáson belülről, amelyek az államháztartáson belülről felhalmozási célból kapott támogatásokból és más ellenérték nélküli bevételekből származnak,
b) a felhalmozási bevételek, amelyek az immateriális javak, tárgyi eszközök értékesítésekor kapott ellenértékből, valamint a részesedések, befektetési jegyek értékesítésekor, megszűnésekor kapott bevételekből származnak,
c) a felhalmozási célú átvett pénzeszközök, amelyek az államháztartáson kívülről felhalmozási célból kapott támogatásokból és más ellenérték nélküli bevételekből származnak.
(5) Működési kiadások - és azok kiemelt előirányzatai - azok közgazdasági jellege szerint
a) a személyi juttatások, amelyek a foglalkoztatottaknak kifizetett illetményből, munkabérből és más juttatásokból, valamint a nem foglalkoztatott természetes személyeknek juttatott más jövedelmek megfizetéséből származnak,
b) a munkaadókat terhelő járulékok és szociális hozzájárulási adó, amelyet a kifizetést teljesítő megfizetni köteles,
c) a dologi kiadások, amelyek a készletek és szolgáltatások vásárlása, más befizetési kötelezettségek teljesítése, kamatfizetés és más, a működés során keletkező kiadások teljesítéséből származnak,
d) az ellátottak pénzbeli juttatásai, amelyek a társadalombiztosítási ellátásokból, családi támogatásokból és a természetes személyeknek betegséggel, lakhatással vagy más okból megfizetett ellátási típusú kifizetésekből származnak,
e) az egyéb működési célú kiadások, amelyek a nemzetközi kötelezettségek teljesítéséből, az államháztartáson belülre vagy kívülre működési célból adott támogatásokból és más ellenérték nélküli kifizetésekből, valamint a más kiemelt előirányzaton nem szerepeltethető működési jellegű kiadásokból származnak.
(6) Felhalmozási kiadások - és azok kiemelt előirányzatai - azok közgazdasági jellege szerint
a) a beruházások, amelyek az ingatlanok, tárgyi eszközök és más tartósan használt eszközök megszerzéséből, részesedések és befektetési jegyek megszerzéséhez vagy növeléséhez kapcsolódó kiadások teljesítéséből származnak,
b) a felújítások, amelyek a tartósan használt eszközök felújításának kiadásaiból származnak,
c) az egyéb felhalmozási célú kiadások, amelyek az államháztartáson belülre vagy kívülre felhalmozási célból adott támogatásokból és más ellenérték nélküli kifizetésekből származnak.
(7) Finanszírozási bevételek és kiadások azok közgazdasági jellege szerint
a) az államháztartás mindkét alrendszerében:
aa) a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvény (a továbbiakban: Gst.) 8. § (2) bekezdés a)-e) pontja szerinti ügyletből származó bevételek és kiadások, továbbá a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok - kivéve a befektetési jegyek - vásárlásából, értékesítéséből, beváltásából származó bevételek és kiadások,
ab) a szabad pénzeszközök betétként való elhelyezése és visszavonása,
ac) finanszírozási bevételként a költségvetési maradvány, vállalkozási maradvány,
ad) a költségvetési szerv, fejezeti kezelésű előirányzat bevételi előirányzatainak és kiadási előirányzatainak különbségeként az államháztartás központi alrendszerében központi támogatásként, az államháztartás önkormányzati alrendszerében irányító szervi támogatásként folyósított támogatás kiutalása és fizetési számlán történő jóváírása,
6/C. § * (1) A helyi önkormányzat bevételeit és kiadásait a helyi önkormányzat költségvetése tartalmazza. A helyi önkormányzat bevételeivel és kiadásaival kapcsolatban a tervezési, gazdálkodási, ellenőrzési, finanszírozási, adatszolgáltatási és beszámolási feladatok ellátásáról az önkormányzati hivatal gondoskodik.
A helyi önkormányzat költségvetési rendelete
(2) A helyi önkormányzat költségvetése tartalmazza:
a) a helyi önkormányzat költségvetési bevételi előirányzatait és költségvetési kiadási előirányzatait
aa) működési bevételek és működési kiadások, felhalmozási bevételek és felhalmozási kiadások, kiemelt előirányzatok, és
ab) kötelező feladatok, önként vállalt feladatok és államigazgatási feladatok
szerinti bontásban,
b) a helyi önkormányzat által irányított költségvetési szervek költségvetési bevételi előirányzatait és költségvetési kiadási előirányzatait
ba) kiemelt előirányzatok,
bb) kötelező feladatok, önként vállalt feladatok és államigazgatási feladatok
szerinti bontásban,
c) a költségvetési egyenleg összegét működési bevételek és működési kiadások egyenlege és a felhalmozási bevételek és a felhalmozási kiadások egyenlege szerinti bontásban,
d) a költségvetési hiány belső finanszírozására szolgáló, a 6. § (7) bekezdés a) pont ab) és ac) alpontja szerinti finanszírozási bevételi előirányzatokat,
e) a d) ponton túli költségvetési hiány külső finanszírozására vagy a költségvetési többlet felhasználására szolgáló finanszírozási bevételi előirányzatokat és finanszírozási kiadási előirányzatokat,
f) a költségvetési év azon fejlesztési céljait, amelyek megvalósításához a Gst. 8. § (2) bekezdése szerinti adósságot keletkeztető ügylet megkötése válik vagy válhat szükségessé, az adósságot keletkeztető ügyletek várható együttes összegével együtt,
g) a Gst. 8. § (2) bekezdése szerinti adósságot keletkeztető ügyletekből és az önkormányzati garanciákból és önkormányzati kezességekből fennálló kötelezettségeit az adósságot keletkeztető ügyletek futamidejének végéig, illetve a garancia, kezesség érvényesíthetőségéig, és a Gst. 45. § (1) bekezdés a) pontjában kapott felhatalmazás alapján kiadott jogszabályban meghatározottak szerinti saját bevételeit, és
h) a költségvetés végrehajtásával kapcsolatos hatásköröket, így különösen a Mötv. 68. § (4) bekezdése szerinti értékhatárt, a finanszírozási bevételekkel és a finanszírozási kiadásokkal kapcsolatos hatásköröket, valamint a 34. § (2) bekezdése szerinti esetleges felhatalmazást.
(3) A költségvetési rendeletben elkülönítetten szerepel az évközi többletigények, valamint az elmaradt bevételek pótlására szolgáló általános tartalék és céltartalék.
(4) A Mötv. 111. § (4) bekezdésének alkalmazásában működési hiányon a (2) bekezdés e) pontja szerinti külső finanszírozású működési célú költségvetési hiányt kell érteni.
A költségvetési rendelet előkészítése, elfogadása
24. § (1)
(2) A jegyző, főjegyző (a továbbiakban együtt: jegyző) a költségvetési rendelet-tervezetet a 29/A. § szerinti tervszámoknak megfelelően készíti elő. A tervszámoktól csak a külső gazdasági feltételeknek a tervszámok elfogadását követően bekövetkezett lényeges változása esetén térhet el, az eltérést és annak indokát a költségvetési rendelet-tervezet indokolásában ismertetni kell.
(3) A jegyző által a (2) bekezdés szerint előkészített költségvetési rendelet-tervezetet a polgármester február 15-éig, ha a központi költségvetésről szóló törvényt az Országgyűlés a naptári év kezdetéig nem fogadta el, a központi költségvetésről szóló törvény hatálybalépését követő negyvenötödik napig nyújtja be a képviselő-testületnek.
(4) A költségvetés előterjesztésekor a képviselő-testület részére tájékoztatásul a következő mérlegeket és kimutatásokat kell - szöveges indokolással együtt - bemutatni:
a) a helyi önkormányzat költségvetési mérlegét közgazdasági tagolásban, előirányzat felhasználási tervét,
b) a többéves kihatással járó döntések számszerűsítését évenkénti bontásban és összesítve,
c) a közvetett támogatásokat - így különösen adóelengedéseket, adókedvezményeket - tartalmazó kimutatást, és
d) a 29/A. § szerinti tervszámoknak megfelelően a költségvetési évet követő három év tervezett bevételi előirányzatainak és kiadási előirányzatainak keretszámait főbb csoportokban, és a 29/A. § szerinti tervszámoktól történő esetleges eltérés indokait.
Az Ávr. alapján:
24. § (1) A helyi önkormányzat költségvetési bevételi előirányzatai és költségvetési kiadási előirányzatai között kell megtervezni
a) a helyi önkormányzat bevételeit - így különösen a helyi adó bevételeket, a helyi önkormányzatok, helyi nemzetiségi önkormányzatok általános működéséhez és ágazati feladataihoz kapcsolódó támogatásokat, a központi költségvetésből származó egyéb költségvetési támogatásokat -, elkülönítetten az európai uniós forrásból finanszírozott támogatással megvalósuló programok, projektek bevételeit,
b) a helyi önkormányzat költségvetési kiadásait, így különösen
ba) a helyi önkormányzat nevében végzett beruházások, felújítások kiadásait beruházásonként, felújításonként,
bb) a helyi önkormányzat által a lakosságnak juttatott támogatásokat, szociális, rászorultsági jellegű ellátásokat,
bc) az általános és céltartalékot, és
bd) elkülönítetten az európai uniós forrásból finanszírozott támogatással megvalósuló programok, projektek kiadásait, valamint a helyi önkormányzat ilyen projektekhez történő hozzájárulásait.
(2) A helyi önkormányzat által irányított költségvetési szervek közül az önkormányzati hivatal költségvetési bevételi előirányzatai és költségvetési kiadási előirányzatai között az önkormányzati hivatal nevében végzett tevékenységekkel kapcsolatos költségvetési bevételeket és költségvetési kiadásokat kell megtervezni.
27. § (1) A jegyző a költségvetési rendelettervezetet a költségvetési szervek vezetőivel egyezteti, annak eredményét írásban rögzíti, majd a rendelettervezetet és az egyeztetés eredményét a polgármester a szervezeti és működési szabályzatban foglaltak szerint a képviselő-testület bizottságai elé terjeszti.
(2) A polgármester a képviselő-testület elé terjeszti a bizottságok által megtárgyalt rendelettervezetet, amelyhez csatolja legalább a pénzügyi bizottság írásos véleményét.
28. § Az Áht. 24. § (4) bekezdés c) pontja szerinti közvetett támogatásokat legalább az alábbi részletezettségben kell bemutatni:
a) az ellátottak térítési díjának, kártérítésének méltányossági alapon történő elengedésének összege,
b) a lakosság részére lakásépítéshez, lakásfelújításhoz nyújtott kölcsönök elengedésének összege,
c) a helyi adónál, gépjárműadónál biztosított kedvezmény, mentesség összege adónemenként,
d) a helyiségek, eszközök hasznosításából származó bevételből nyújtott kedvezmény, mentesség összege, és
e) az egyéb nyújtott kedvezmény vagy kölcsön elengedésének összege.
Az előterjesztés 2. melléklete
A költségvetés előterjesztésekor a képviselő-testület részére tájékoztatásul bemutatandó mérlegek és kimutatások

B E V É T E L E K

1. sz. táblázat

A

B

C

D

1.

Bevételi jogcím

2021. évi tény

2022. évi várható

2023.évi előirányzat

2.

Önkormányzat működési támogatásai (3+…+9)

257 599 004

284 706 683

262 711 154

3.

Helyi önkormányzatok működésének általános támogatása

77 934 423

79 951 828

83 302 287

4.

Települési önkormányzatok egyes köznevelési feladatainak támogatása

60 179 420

71 841 180

72 445 470

5.

Települési ónkormányzatok egyes szociális és gyermekjóléti feladatainak támogatása

41 713 556

51 562 498

54 824 593

6.

Települési önkormányzatok gyermekétkeztetési feladatainak támogatása

30 210 861

32 639 132

46 980 564

7.

Önkormányzatok kulturális feladatainak támogatása

4 222 284

4 341 906

5 158 240

8.

Működési célú kvi támogatások és kiegészítő támogatások

42 860 437

44 370 139

0

9.

Elszámolásból származó bevételek

478 023

0

0

10.

Elvonások és befizetések bevételei

0

0

0

11.

Működési célú támogatások államháztartáson belülről (12.+…+15.)

45 783 944

52 442 654

51 186 000

12.

Működési célú garancia- és kezességvállalásból megtérülések

0

0

0

13.

Működési célú visszatérítendő támogatások, kölcsönök visszatérülése

0

0

0

14.

Működési célú visszatérítendő támogatások, kölcsönök igénybevétele

0

0

0

15.

Egyéb működési célú támogatások bevételei

45 783 944

52 442 654

51 186 000

16.

15.-ből EU-s támogatás

840

0

0

17.

Felhalmozási célú támogatások államháztartáson belülről (18.+…+22.)

139 848 264

631 998 354

30 187 000

18.

Felhalmozási célú önkormányzati támogatások

19 823 655

0

0

19.

Felhalmozási célú garancia- és kezességvállalásból megtérülések

0

0

0

20.

Felhalmozási célú visszatérítendő támogatások, kölcsönök visszatérülése

0

0

0

21.

Felhalmozási célú visszatérítendő támogatások, kölcsönök igénybevétele

0

0

0

22.

Egyéb felhalmozási célú támogatások bevételei

120 024 609

631 998 354

30 187 000

23.

22.-ből EU-s támogatás

85 534 953

611 541 970

29 187 000

24.

Közhatalmi bevételek (25.+...+33.)

54 799 531

47 451 931

74 100 000

25.

Magánszemélyek jövedelemadói

1 500

0

0

26.

Építményadó

7 330 756

6 721 931

9 000 000

27.

Telekadó

1 135 651

8 642 462

2 000 000

28.

Magánszemélyek kommunális adója

9 272 983

1 060 976

12 000 000

29.

Iparűzési adó

35 886 982

29 570 251

50 000 000

30.

Talajterhelési díj

364 430

527 320

300 000

31.

Gépjárműadó

0

0

0

32.

Egyéb áruhasználati és szolgáltatási adók

0

0

0

33.

Egyéb közhatalmi bevételek

807 229

928 991

800 000

34.

Működési bevételek (35.+…+45.)

43 349 521

33 196 499

49 668 000

35.

Készletértékesítés ellenértéke

0

0

14 789 000

36.

Szolgáltatások ellenértéke

11 874 419

17 482 282

12 020 000

37.

Közvetített szolgáltatások értéke

543 004

433 428

305 000

38.

Tulajdonosi bevételek

20 726 134

8 161 978

14 812 000

39.

Ellátási díjak

0

0

0

40.

Kiszámlázott általános forgalmi adó

7 340 319

6 284 917

6 595 000

41.

Általános forgalmi adó visszatérítése

1 338 230

228 283

1 140 000

42.

Kamatbevételek és más nyereségjellegű bevételek

8 874

9 297

6 000

43.

Egyéb pénzügyi műveletek bevételei

0

0

0

44.

Biztosító által fizetett kártérítés

181 095

251 448

0

45.

Egyéb működési bevételek

1 337 446

344 866

1 000

46.

Felhalmozási bevételek (46.+…+51.)

0

0

25 000 000

47.

Immateriális javak értékesítése

0

0

0

48.

Ingatlanok értékesítése

0

0

25 000 000

49.

Egyéb tárgyi eszközök értékesítése

0

0

0

50.

Részesedések értékesítése

0

0

0

51.

Részesedések megszűnéséhez kapcsolódó bevételek

0

0

0

52.

Működési célú átvett pénzeszközök (53.+ … +55.)

0

4 854 947

1 242 100

53.

Működési célú garancia- és kezességvállalásból megtérülések ÁH-n kívülről

0

0

0

54.

Működési célú visszatérítendő támogatások, kölcsönök visszatér. ÁH-n kívülről

0

0

0

55.

Egyéb működési célú átvett pénzeszköz

0

4854947

1 242 100

56.

55.-ből EU-s támogatás (közvetlen)

0

0

0

57.

Felhalmozási célú átvett pénzeszközök (58.+59.+60.)

1 894 584

1 729 975

480 000

58.

Felhalm. célú garancia- és kezességvállalásból megtérülések ÁH-n kívülről

0

0

0

59.

Felhalm. célú visszatérítendő támogatások, kölcsönök visszatér. ÁH-n kívülről

0

0

0

60.

Egyéb felhalmozási célú átvett pénzeszköz

1 894 584

1 729 975

480 000

61.

60.-ból EU-s támogatás (közvetlen)

0

0

0

62.

KÖLTSÉGVETÉSI BEVÉTELEK ÖSSZESEN: (2.+11.+17.+24.+34.+46.+52.+57.)

543 274 848

1 056 381 043

494 574 254

63.

Hitel-, kölcsönfelvétel államháztartáson kívülről (64.+65.+66.)

0

0

0

64.

Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök felvétele

0

0

0

65.

Likviditási célú hitelek, kölcsönök felvétele pénzügyi vállalkozástól

0

0

0

66.

Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök felvétele

0

0

0

67.

Belföldi értékpapírok bevételei (68.+…+71.)

0

0

0

68.

Forgatási célú belföldi értékpapírok beváltása, értékesítése

0

0

0

69.

Éven belüli lejáratú belföldi értékpapírok kibocsátása

0

0

0

70.

Befektetési célú belföldi értékpapírok beváltása, értékesítése

0

0

0

71.

Éven túli lejáratú belföldi értékpapírok kibocsátása

0

0

0

72.

Maradvány igénybevétele (73.+74.)

104 072 592

96 201 792

619 177 151

73.

Előző év költségvetési maradványának igénybevétele

104 072 592

96 201 792

619 177 151

74.

Előző év vállalkozási maradványának igénybevétele

0

0

0

75.

Belföldi finanszírozás bevételei (76.+ … +78.)

8 553 278

10 479 157

0

76.

Államháztartáson belüli megelőlegezések

8 553 278

10 479 157

0

77.

Államháztartáson belüli megelőlegezések törlesztése

0

0

0

78.

Lekötött betétek megszüntetése

0

0

0

79.

Külföldi finanszírozás bevételei (80.+…+83.)

0

0

0

80.

Forgatási célú külföldi értékpapírok beváltása, értékesítése

0

0

0

81.

Befektetési célú külföldi értékpapírok beváltása, értékesítése

0

0

0

82.

Külföldi értékpapírok kibocsátása

0

0

0

83.

Külföldi hitelek, kölcsönök felvétele

0

0

0

84.

Váltóbevételek

0

0

0

85.

Adóssághoz nem kapcsolódó származékos ügyletek bevételei

0

0

0

86.

FINANSZÍROZÁSI BEVÉTELEK ÖSSZESEN: (63.+67.+72.+75.+79.+84.+85.)

112 625 870

106 680 949

619 177 151

87.

KÖLTSÉGVETÉSI ÉS FINANSZÍROZÁSI BEVÉTELEK ÖSSZESEN: (62.+86.)

655 900 718

1 163 061 992

1 113 751 405

K I A D Á S O K

2. sz. táblázat

A

B

C

D

1.

Kiadási jogcímek

2021. évi tény

2022. évi várható

2023.évi előirányzat

2.

Működési költségvetés kiadásai (3.+…+7.+20.)

382 064 505

437 140 617

615 757 248

3.

Személyi juttatások

142 329 978

148 216 486

159 174 000

4.

Munkaadókat terhelő járulékok és szociális hozzájárulási adó

20 298 062

17 482 452

21 728 000

5.

Dologi kiadások

61 223 221

86 122 358

215 537 000

6.

Ellátottak pénzbeli juttatásai

5 091 750

7 351 000

9 709 000

7.

Egyéb működési célú kiadások

153 121 494

177 968 321

190 014 600

8.

- a 7.-ből: - Előző évi elszámolásból származó befizetések

1 748 300

10 760 118

1 224 100

9.

- Törvényi előíráson alapuló befizetések

2 661 882

0

0

10.

- Elvonások és befizetések

0

0

0

11.

- Garancia- és kezességvállalásból kifizetés ÁH-n belülre

0

0

0

12.

-Visszatérítendő támogatások, kölcsönök nyújtása ÁH-n belülre

0

0

0

13.

- Visszatérítendő támogatások, kölcsönök törlesztése ÁH-n belülre

0

0

0

14.

- Egyéb működési célú támogatások ÁH-n belülre

137 986 512

159 037 203

188 390 500

15.

- Garancia és kezességvállalásból kifizetés ÁH-n kívülre

0

0

0

16.

- Visszatérítendő támogatások, kölcsönök nyújtása ÁH-n kívülre

0

0

0

17.

- Árkiegészítések, ártámogatások

0

0

0

18.

- Kamattámogatások

0

0

0

19.

- Egyéb működési célú támogatások államháztartáson kívülre

10 724 800

8 171 000

400 000

20.

Tartalékok

0

0

19 594 648

21.

- a 20.-ból: - Általános tartalék

0

0

652 390

22.

- Céltartalék

0

0

18 942 258

23.

Felhalmozási költségvetés kiadásai (24.+26.+28.)

63 072 084

99 673 621

487 515 000

24.

Beruházások

42 923 216

55 546 683

487 515 000

25.

24.-ből EU-s forrásból megvalósuló beruházás

0

72 093 679

456 203 000

26.

Felújítások

20 137 526

43 892 167

0

27.

26.-ból EU-s forrásból megvalósuló felújítás

0

0

0

28.

Egyéb felhalmozási kiadások

11 342

234 771

0

29.

28.-ból - Garancia- és kezességvállalásból kifizetés ÁH-n belülre

0

0

0

30.

- Visszatérítendő támogatások, kölcsönök nyújtása ÁH-n belülre

0

0

0

31.

- Visszatérítendő támogatások, kölcsönök törlesztése ÁH-n belülre

0

0

0

32.

- Egyéb felhalmozási célú támogatások ÁH-n belülre

11 342

234 771

0

33.

- Garancia- és kezességvállalásból kifizetés ÁH-n kívülre

0

0

0

34.

- Visszatérítendő támogatások, kölcsönök nyújtása ÁH-n kívülre

0

0

0

35.

- Lakástámogatás

0

0

0

36.

- Egyéb felhalmozási célú támogatások államháztartáson kívülre

0

0

0

37.

KÖLTSÉGVETÉSI KIADÁSOK ÖSSZESEN (2.+23.)

445 136 589

536 814 238

1 103 272 248

38.

Hitel-, kölcsöntörlesztés államháztartáson kívülre (39.+ … +41.)

105 395 304

0

0

39.

Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök törlesztése pénzügyi vállalkozásnak

105 395 304

0

0

40.

Likviditási célú hitelek, kölcsönök törlesztése pénzügyi vállalkozásnak

0

0

0

41.

Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök törlesztése pénzügyi vállalkozásnak

0

0

0

42.

Belföldi értékpapírok kiadásai (43.+ … +48.)

0

0

0

43.

Forgatási célú belföldi értékpapírok vásárlása

0

0

0

44.

Befektetési célú belföldi értékpapírok vásárlása

0

0

0

45.

Kincstárjegyek beváltása

0

0

0

46.

Éven belüli lejáratú belföldi értékpapírok beváltása

0

0

0

47.

Belföldi kötvények beváltása

0

0

0

48.

Éven túli lejáratú belföldi értékpapírok beváltása

0

0

0

49.

Belföldi finanszírozás kiadásai (50.+ … +53.)

7 684 358

8 553 278

10 479 157

50.

Államháztartáson belüli megelőlegezések folyósítása

0

0

0

51.

Államháztartáson belüli megelőlegezések visszafizetése

7 684 358

8 553 278

10 479 157

52.

Pénzeszközök lekötött betétként elhelyezése

0

0

0

53.

Pénzügyi lízing kiadásai

0

0

0

54.

Külföldi finanszírozás kiadásai (55.+ … +59.)

0

0

0

55.

Forgatási célú külföldi értékpapírok vásárlása

0

0

0

56.

Befektetési célú külföldi értékpapírok vásárlása

0

0

0

57.

Külföldi értékpapírok beváltása

0

0

0

58.

Hitelek, kölcsönök törlesztése külföldi kormányoknak nemz. Szervezeteknek

0

0

0

59.

Hitelek, kölcsönök törlesztése külföldi pénzintézeteknek

0

0

0

60.

Adóssághoz nem kapcsolódó származékos ügyletek

0

0

0

61.

Váltókiadások

0

0

0

62.

FINANSZÍROZÁSI KIADÁSOK ÖSSZESEN: (38.+42.+49.+54.+60.+61.)

113 079 662

8 553 278

10 479 157

63.

KIADÁSOK ÖSSZESEN: (37.+62.)

558 216 251

545 367 516

1 113 751 405

Többéves kihatással járó döntések számszerűsítése évenkénti bontásban és összesítve célok szerint

A

B

C

D

E

F

G

H

1.

Kötelezettség jogcíme

Köt. váll.
éve

2023 előtti kifizetés

Kiadás vonzata évenként

Összesen

2023.

2024.

2025.

2025.
után

2.

Működési célú finanszírozási kiadások
(hiteltörlesztés, értékpapír vásárlás, stb.)

0

0

0

0

0

0

3.

............................

0

0

0

0

0

0

4.

Felhalmozási célú finanszírozási kiadások
(hiteltörlesztés, értékpapír vásárlás, stb.)

0

0

0

0

0

0

5.

............................

0

0

0

0

0

0

6.

Beruházási kiadások beruházásonként

72 093 679

456 203 000

0

0

0

528 296 679

7.

Külterületi helyi közutak fejlesztése VP6-7.2.1.1-21

2021

72 093 679

39 516 000

0

0

0

111 609 679

8.

Többfunkciós szolgáltatótér kialakítása Ságváron TOP_PLUSZ-1.2.1-21-SO1-2022-00040

2022

416 687 000

0

0

0

416 687 000

9.

Felújítási kiadások felújításonként

0

0

0

0

0

0

10.

Egyéb (Pl.: garancia és kezességvállalás, stb.)

0

0

0

0

0

0

11.

Összesen (2+4+6+9+11)

72 093 679

456 203 000

0

0

0

528 296 679

Az önkormányzat által adott közvetett támogatások
(kedvezmények)

A

B

C

1.

Bevételi jogcím

Kedvezmény nélkül elérhető bevétel

Kedvezmények összege

2.

Ellátottak térítési díjának méltányosságból történő elengedése

0

0

3.

Ellátottak kártérítésének méltányosságból történő elengedése

0

0

4.

Lakosság részére lakásépítéshez nyújtott kölcsön elengedése

0

0

5.

Lakosság részére lakásfelújításhoz nyújtott kölcsön elengedése

0

0

6.

Helyi adóból biztosított kedvezmény, mentesség összesen

23 010 705

10 056 500

7.

-ebből: Építményadó

0

0

8.

Telekadó

0

0

9.

Magánszemélyek kommunális adója

23 010 705

10 056 500

10.

Idegenforgalmi adó tartózkodás után

0

0

11.

Idegenforgalmi adó épület után

0

0

12.

Iparűzési adó állandó jelleggel végzett iparűzési tevékenység után

0

0

13.

Gépjárműadóból biztosított kedvezmény, mentesség

0

0

14.

Helyiségek hasznosítása utáni kedvezmény, mentesség

0

0

15.

Eszközök hasznosítása utáni kedvezmény, mentesség

0

0

16.

Egyéb kedvezmény

0

0

17.

Egyéb kölcsön elengedése

0

0

18.

Összesen:

23 010 705

10 056 500

K I M U T A T Á S
a 2023. évben céljelleggel juttatott támogatásokról

A

B

C

1.

Támogatott szervezet neve

Támogatás célja

Támogatás összge

2.

Polgárőr Egyesület

működési támogatás

200 000

3.

Ságvárért Egyesület

működési támogatás

200 000

4.

Összesen:

400 000

Előirányzat-felhasználási terv
2023. évre

1. Bevételek

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

1.

Megnevezés

Január

Február

Március

Április

Május

Június

Július

Auguszt.

Szept.

Okt.

Nov.

Dec.

Összesen:

2.

Önkormányzatok működési támogatásai

21892596

21892596

21892596

21892596

21892596

21892596

21892596

21892596

21892596

21892596

21892596

21892598

262711154

3.

Működési célú támogatások ÁH-on belül

4265000

4265000

4266000

4265000

4265000

4266000

4266000

4265000

4266000

4265000

4266000

4266000

51186000

4.

Felhalmozási célú támogatások ÁH-on belül

0

0

30187000

0

0

0

0

0

0

0

0

0

30187000

5.

Közhatalmi bevételek

500000

600000

33650000

550000

620000

600000

520000

400000

33650000

620000

500000

1890000

74100000

6.

Működési bevételek

1000000

1000000

2000000

2804000

3000000

3500000

2565000

3200000

3000000

3500000

18289000

5810000

49668000

7.

Felhalmozási bevételek

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

25000000

25000000

8.

Működési célú átvett pénzeszközök

0

1242100

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

1242100

9.

Felhalmozási célú átvett pénzeszközök

240000

0

0

0

0

0

0

0

0

240000

0

0

480000

10.

Finanszírozási bevételek

619177151

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

619177151

11.

Bevételek összesen:

647074747

28999696

91995596

29511596

29777596

30258596

29243596

29757596

62808596

30517596

44947596

58858598

1113751405

2. Kiadások

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

1.

Megnevezés

Január

Február

Március

Április

Május

Június

Július

Auguszt.

Szept.

Okt.

Nov.

Dec.

Összesen:

2.

Személyi juttatások

13200000

13200000

13200000

13200000

13200000

13200000

13200000

13200000

13200000

14500000

14500000

11374000

159174000

3.

Munkaadókat terhelő járulékok és szociális hozzájárulási adó

1800000

1800000

1713000

1810000

1780000

1780000

1780000

1780000

1810000

1820000

1728000

2127000

21728000

4.

Dologi kiadások

1200000

1300000

1800000

18000000

1900000

17960000

19000000

17960000

19000000

17000000

18600000

81817000

215537000

5.

Ellátottak pénzbeli juttatásai

100000

100000

1200000

800000

900000

550000

650000

800000

800000

1200000

1500000

1109000

9709000

6.

Egyéb működési célú kiadások

15835000

15835000

17060000

17060000

18380000

17540000

13061000

18793580

15850000

17110000

10980000

12510020

190014600

7.

Tartalék

19594648

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

19594648

8.

Beruházások

12000000

1807000

2000000

1500000

30015000

350000

30016000

500000

28500000

30581000

350246000

487515000

9.

Felújítások

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

10.

Egyéb felhalmozási kiadások

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

11.

Finanszírozási kiadások

10479157

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

10479157

12.

Kiadások összesen:

74208805

34042000

36973000

52370000

66175000

51380000

77707000

53033580

79160000

82211000

47308000

459183020

1113751405

3. Egyenleg

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

1.

Megnevezés

Január

Február

Március

Április

Május

Június

Július

Auguszt.

Szept.

Okt.

Nov.

Dec.

Összesen:

2.

Egyenleg

572865942

-5042304

55022596

-22858404

-36397404

-21121404

-48463404

-23275984

-16351404

-51693404

-2360404

-400324422

0

1.B E V É T E L E K

A

B

C

D

1.

Bevételi jogcím

2024. évi

2025. évi

2026. évi

2.

Önkormányzat működési támogatásai

263 000 000

263 000 000

263 000 000

3.

Működési célú támogatások államháztartáson belülről

52 000 000

53 000 000

53 000 000

4.

Felhalmozási célú támogatások államháztartáson belülről

0

0

0

5.

Közhatalmi bevételek (6.+7.+8.+9.+10.+11.+12.)

74 200 000

74 200 000

74 200 000

6.

Építményadó

9 000 000

9 000 000

9 000 000

7.

Telekadó

2 000 000

2 000 000

2 000 000

8.

Iparűzési adó

50 000 000

50 000 000

50 000 000

9.

Magánszermélyek kommunális adója

12 000 000

12 000 000

12 000 000

10.

Gépjárműadó

0

0

0

11.

Egyéb áruhasználati és szolgáltatási adók

0

0

0

12.

Egyéb közhatalmi bevételek

1 200 000

1 200 000

1 200 000

13.

Működési bevételek

50 000 000

50 000 000

50 000 000

14.

Felhalmozási bevételek

0

0

0

15.

Működési célú átvett pénzeszközök

0

0

0

16.

Felhalmozási célú átvett pénzeszközök

480 000

480 000

480 000

17.

KÖLTSÉGVETÉSI BEVÉTELEK ÖSSZESEN: (2.+3.+4.+5.+13.+14.+15.+16.)

439 680 000

440 680 000

440 680 000

18.

FINANSZÍROZÁSI BEVÉTELEK ÖSSZESEN:

97 000 000

100 000 000

95 000 000

19.

KÖLTSÉGVETÉSI ÉS FINANSZÍROZÁSI BEVÉTELEK ÖSSZESEN: (17.+18.)

536 680 000

540 680 000

535 680 000

2.K I A D Á S O K

A

B

C

D

1.

Kiadási jogcímek

2024. évi

2025. évi

2026. évi

2.

Működési költségvetés kiadásai

405 680 000

421 680 000

409 680 000

3.

Felhalmozási költségvetés kiadásai (4.+5.+6.)

120 000 000

108 000 000

115 000 000

4.

Beruházások

120 000 000

108 000 000

115 000 000

5.

Felújítások

0

0

0

6.

Egyéb felhalmozási kiadások

0

0

0

7.

KÖLTSÉGVETÉSI KIADÁSOK ÖSSZESEN (2.+3.)

525 680 000

529 680 000

524 680 000

8.

FINANSZÍROZÁSI KIADÁSOK ÖSSZESEN:

11 000 000

11 000 000

11 000 000

9.

KIADÁSOK ÖSSZESEN: (7.+8.)

536 680 000

540 680 000

535 680 000