Ságvár Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2025. (III. 25.) önkormányzati rendeletének indokolása

a közművelődésről szóló 18/2020. (VI. 30.) önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2025. 03. 26

Ságvár Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2025. (III. 25.) önkormányzati rendeletének indokolása

Hatályos: 2025. 03. 26
a közművelődésről szóló 18/2020. (VI. 30.) önkormányzati rendelet módosításáról
Végső előterjesztői indokolás
A képviselő-testület 2020. június 29-i ülésén alkotta meg a közművelődésről szóló rendeletét. A vonatkozó jogszabály alapján a települési önkormányzat a közművelődési rendeletét legalább ötévente felülvizsgálja. A felülvizsgálat nemcsak az időközben eltelt 5 év miatt, hanem az újonnan megépítésre és átadásra került közösségi ház miatt is szükséges.
A hatályos jogszabályok az alábbiak szerint szabályozzák az önkormányzatok közművelődési feladatainak ellátását:
1. Mötv.
Az Mötv. 13. § (1) bekezdés 7. pontja alapján a helyi önkormányzatok kötelező feladata: kulturális szolgáltatás, különösen a nyilvános könyvtári ellátás biztosítása; filmszínház, előadó-művészeti szervezet támogatása, a kulturális örökség helyi védelme; a helyi közművelődési tevékenység támogatása.
A 13. § (1) bekezdésében meghatározott feladatok ellátásának részletes szabályait, ha e törvény másként nem rendelkezik, jogszabályok tartalmazzák.
1. 1997. évi CXL. törvény a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről (IV. rész: 73. § - 91. §)
A települési önkormányzat kötelező feladata
a helyi közművelődési tevékenység támogatása.
1.Közművelődési alapszolgáltatások 2. Pénzügyi támogatás 3. Helyi lakossági
megszervezése. biztosítása. képviselet biztosítása.
A települési önkormányzat Közművelődési
a közművelődési rendeletében Kerekasztal
rögzített feladatai vagy egyéb alakításának
feladatok ellátására pénzügyi lehetősége az
támogatásban részesítheti Egyesületek
a közművelődési célú részére.
tevékenységet folytatókat. (82-83. §)
E támogatás nem veszélyeztetheti
a közművelődési rendeletben
rögzített feladatok megvalósítását.

1. művelődő közösségek létrejöttének elősegítése, működésük támogatása, fejlődésük segítése, a közművelődési tevékenységek és a művelődő közösségek számára helyszín biztosítása,



Minden települési önkormányzat kötelező feladata!!!
A fenti közművelődési alapszolgáltatást a feladatellátó felsőfokú közművelődési szakképzettséggel vagy közösségi és civil fejlesztő szakember szakképzettséggel, képesítéssel, tanúsítvánnyal vagy szakmai tapasztalattal rendelkező szakember bevonásával valósítja meg.
(2021. január 1-től.)

Ennek keretében
a) a művelődő közösségnek rendszeres és alkalomszerű művelődési vagy közösségi tevékenysége végzésének helyszínét biztosítja,
b) a művelődő közösség számára bemutatkozási lehetőségeket teremt,
c) fórumot szervez - ha az adott településen működik - a Közművelődési Kerekasztal bevonásával, a művelődő közösségek vezetőinek részvételével, ahol a művelődő közösségek megfogalmazhatják a feladatellátással kapcsolatos észrevételeiket, javaslataikat.

b) a közösségi és társadalmi részvétel fejlesztése,

Az 1000 fő lakosságszám feletti települési önkormányzat az a) pontban foglaltakon túl a b)-g) pontok szerinti közművelődési alapszolgáltatásokból legalább egy további közművelődési alapszolgáltatást szervez meg.

c) az egész életre kiterjedő tanulás feltételeinek biztosítása,

d) a hagyományos közösségi kulturális értékek átörökítése feltételeinek biztosítása,

e) az amatőr alkotó- és előadó-művészeti tevékenység feltételeinek biztosítása,

f) a tehetséggondozás és -fejlesztés feltételeinek biztosítása, valamint

g) a kulturális alapú gazdaságfejlesztés.

A települési önkormányzat a közművelődési alapszolgáltatások folyamatos hozzáférhetősége érdekében közösségi színteret, illetve közművelődési intézményt biztosít.
Községben az önkormányzat közösségi színteret vagy közművelődési intézményt biztosít.
A közművelődési intézmény, illetve a közösségi színtér fenntartója, működtetője az állam, települési önkormányzat, nemzetiségi önkormányzat, önkormányzati társulás, valamint közművelődési megállapodás keretében egyház, egyéb szervezet vagy magánszemély lehet.
A közművelődési intézmény és a közösségi színtér
a) segíti a közösségi tevékenységéket, a művelődő közösségek működését, ösztönzi a társadalmi összetartozást és a közösségek kulturális értékteremtésben való aktív részvételét,
b) működése a közösségek öntevékenységén alapul, és azt ösztönzi, tevékenységét a közösségek érdeklődése, igényei és szükségletei alapján végzi, tevékenységének tervezésébe, értékelésébe a közösségeket bevonja,
c) mindenki számára nyitott, mindenki számára hozzáférhető,
d) együttműködik a civil, gazdasági és egyéb szervezetekkel, kulturális intézményekkel, más szakterületekhez tartozó intézményekkel,
e) alaptevékenysége körében nem gazdasági haszonszerzés céljából jön létre,
f) részt vesz a kulturális alapellátás kiterjesztésében.
A közművelődési intézmény - amely költségvetési szervként működik - típusa - jogszabályban meghatározott szakmai, személyi és infrastrukturális feltételek megléte esetén - lehet:
a) művelődési ház,
b) művelődési központ,
c) kulturális központ,
d) többfunkciós közművelődési intézmény,
e) népfőiskola,
f) népi kézműves alkotóház,
g) gyermek-, illetve ifjúsági ház, valamint
h) szabadidőközpont.
Közösségi színtér
A települési, kerületi közösségi művelődés szervezése, a közművelődési alapszolgáltatások biztosítása érdekében fenntartott, működtetett vagy erre a célra alkalmassá tett és üzemeltetett, adott helyen rendszeresen működő, jogi személyiséggel nem rendelkező intézmény vagy egyéb létesítmény, helyiségegyüttes, épület.
A közösségi színtér formái:
a) a kizárólag közművelődési alapszolgáltatások megszervezésének helyszínt biztosító közösségi színtér vagy
b) a közművelődési alapszolgáltatások mellett egyéb tevékenységeknek, szolgáltatások megszervezésének is helyszínt biztosító integrált közösségi és szolgáltató tér.
A közösségi színtér működtetése, továbbá a helyi közösségi művelődés szervezése és a közművelődési alapszolgáltatások hozzáférhetőségének biztosítása érdekében a közösségi színtér fenntartója, működtetője szakirányú középfokú végzettséggel rendelkező személyt foglalkoztat. A fenti személy foglalkoztatását több fenntartó, működtető közösen is biztosíthatja oly módon, hogy egy személy legfeljebb három község tekintetében láthatja el feladatait.
A közösségi színtér elnevezésében szerepelnie kell a „közösségi színtér” vagy a „közösségi tér” kifejezés valamelyikének.
Községben az önkormányzat közösségi színteret vagy közművelődési intézményt biztosít.
A települési önkormányzat a közösségi színtér vagy közművelődési intézmény fenntartójaként, vagy a közösségi színtér vagy közművelődési intézmény működtetésére irányuló közművelődési megállapodásban biztosítja, hogy a településen a lakosság önszerveződő közösségei megfelelő rendszerességgel és időtartamban vehessék igénybe a közösségi színtér vagy közművelődési intézmény által biztosított közművelődési alapszolgáltatásokat, és az igénybevétel idejére a jogszabályban meghatározott működési feltételek rendelkezésre álljanak.
A települési önkormányzat gazdálkodási, költségvetési vagy vagyongazdálkodási előnyök esetén engedélyezi az általa fenntartott közösségi színtér, illetve közművelődési intézmény más célra történő átmeneti igénybevételét, valamint tevékenységének évente legfeljebb 2 hónap időtartamú szüneteltetését. Ha a települési önkormányzat közművelődési megállapodás alapján biztosítja a közösségi színtér, illetve közművelődési intézmény működését, akkor évente 2 hónapon túli szüneteltetés esetén új közművelődési megállapodással biztosítja a településen a közművelődési alapszolgáltatásokat.
Az az önkormányzat, amely közösségi színteret vagy közművelődési intézményt tart fenn az e törvényben foglaltak alapján:
a) meghatározza a közösségi színtér vagy a közművelődési intézmény használati szabályait, működésének módját, valamint a közművelődési intézmény feladatait,
b) kiadja az általa fenntartott közművelődési intézmény alapító okiratát, jóváhagyja szervezeti és működési szabályzatát, éves munkatervét és költségvetését,
c) biztosítja a feladatok ellátásához és a közösségi színtér, illetve közművelődési intézmény fenntartásához szükséges, e törvény szerinti szervezeti, személyi, szakképzettségi és tárgyi feltételeket,
d) kijelöli a közösen létesített vagy önkormányzatok közötti társulásban fenntartott közösségi színtér, illetve közművelődési intézmény esetében a működtetői jogok gyakorlóját.
A települési önkormányzat a helyi társadalom művelődési érdekeinek és kulturális szükségleteinek figyelembevételével, e törvény és a helyi lehetőségek, sajátosságok alapján rendeletben határozza meg az ellátandó közművelődési alapszolgáltatások körét, valamint feladatellátásának formáját, módját és mértékét.
A települési önkormányzat a közművelődési rendeletét a legalább ötévente felülvizsgálja.
A közművelődési rendeletet az önkormányzat a közösségi színtérben vagy a közművelődési intézményben közzéteszi.
1. 20/2018. (VII. 9.) EMMI rendelet a közművelődési alapszolgáltatások, valamint a közművelődési intézmények és a közösségi színterek követelményeiről
Biztosítandó alapfeltételek:
A közművelődési alapszolgáltatások megszervezésének helyszínén vagy a közművelődési intézményben és
közösségi színtérben biztosítani kell
(4. §)
a) legalább egy, legalább 25 fő befogadására, közösségi események, rendezvények, tanácskozások, képzések megtartására egyaránt alkalmas többfunkciós helyiséget,
b) az a) pontban meghatározott helyiség méretének és funkciójának megfelelő számú asztalt és széket,
c) polcrendszert, amely lehetővé teszi dokumentumok (könyvek, folyóiratok, szórólapok stb.) elhelyezését,
d) legalább 1 db bemutatók, előadások megtartására alkalmas prezentációs eszközt,
e) legalább 1 db audiovizuális anyagok lejátszására alkalmas eszközt,
f) legalább 1 db számítógépet, illetve korlátozás- és térítésmentesen igénybe vehető internet kapcsolatot.
1000 fő feletti lakosságszámú település esetén a választható közművelődési alapszolgáltatások követelményei:
A
közösségi és társadalmi részvétel fejlesztése
közművelődési alapszolgáltatás megszervezésének helyszínén biztosítani kell:
a) legalább egy, legalább 60 fő befogadására, a művelődő közösségek bemutatkozására, ünnepségek megtartására is alkalmas többfunkciós helyiséget,
b) legalább egy, legalább 2 fő befogadására, tanácsadásra is alkalmas helyiséget,
c) az a) és b) pont szerinti helyiség méretének és funkciójának megfelelő számú asztalt és széket,
d) fény- és hangtechnikai eszközöket.
A fenti közművelődési alapszolgáltatást a feladatellátó felsőfokú közművelődési szakképzettséggel, közösségi és civil fejlesztőszakember, ifjúságsegítő, mentálhigiénés, szociális munkás vagy pedagógus szakképzettséggel, képesítéssel vagy szakmai tapasztalattal rendelkező szakember bevonásával valósítja meg.
Ellátható feladatok:
a) a helyi társadalom kapcsolatrendszerének, közösségi életének, érdekérvényesítésének, az állampolgári részvétel fejlődését elősegítő, közösségfejlesztő programokat, tevékenységeket vagy szolgáltatásokat szervez,
b) támogatja az önkéntes tevékenységeket, az önkéntességgel kapcsolatos programokat, vagy szolgáltatásokat szervez,
c) a gyermekek, az ifjúság, az idősek művelődését segítő, a családi életre nevelő családbarát, a generációk közötti kapcsolatokat, együttműködést elősegítő programokat, tevékenységeket vagy szolgáltatásokat szervez,
d) a különböző kultúrák közötti kapcsolatok kiépítését és fenntartását elősegítő programokat, tevékenységeket vagy szolgáltatásokat szervez,
e) a szegénységben vagy más hátránnyal élő csoportok társadalmi, kulturális részvételét fejlesztő, a megértést, a befogadást, a felzárkózást, az esélyegyenlőség megvalósulását elősegítő programokat, tevékenységeket vagy szolgáltatásokat szervez,
f) a lelki egészség megőrzését szolgáló, a függőséget, devianciát, áldozattá válást megelőző programokat, tevékenységeket vagy szolgáltatásokat szervez,
g) a települési önkormányzattal együttműködésben szakmai támogatást biztosít a helyi partnerségi egyeztetési, együttműködési folyamatok kialakításához és működtetéséhez, biztosítja a közösségi tervezési folyamatok szakmai, szervezési és technikai feltételeit, valamint
h) az a)-g) pontban foglalt tevékenységek megvalósításában szakmai és infrastrukturális támogatást nyújt.
Jelenleg a fenti alapszolgáltatás feltételeinek tudunk maradéktalanul megfelelni.
További választható alapszolgáltatások, amelynek feltételei az EMMI rendeletben megismerhetők:
Az egész életre kiterjedő tanulás feltételeinek biztosítása 7. §
A hagyományos közösségi kulturális értékek átörökítése feltételeinek biztosítása 8. §
Az amatőr alkotó- és előadó-művészeti tevékenység feltételeinek biztosítása 9. §
A tehetséggondozás és -fejlesztés feltételeinek biztosítása 10. §
Kulturális alapú gazdaságfejlesztés 11. §
A közösségi színtér nyitvatartási idejét a közösségi színtérnek helyet adó épületben ki kell függeszteni. A közösségi színtér - illeszkedve a közösségi kezdeményezésekhez - legalább a hét három napján, legalább napi 4 órában nyitva tart, melyből legalább egy napnak szabadnapra vagy munkaszüneti napra kell esnie, továbbá legalább a hét egy napján magába kell foglalnia a 16.00-19.00 óra közötti időszakot.
A kifüggesztett nyitva tartástól eltérni évente legfeljebb három hónap időtartamban lehet úgy, hogy a feladatellátó az eltérést legalább egy hónappal megelőzően a közösségi színtérnek helyet adó épületben közzéteszi.
A fentiek alapján a közművelődési rendelet tekintetében az alábbi módosításokat javasoljuk:
A 3. § (2) bekezdésének hatályon kívül helyezését.
3. § (2) A rendelet területi hatálya Ságvár település közigazgatási területére terjed ki.
A jogalkotásról szóló 2010. lvi CXXX. törvény 6. § (1) bekezdése alapján az önkormányzati rendelet területi hatálya a helyi önkormányzat közigazgatási területére terjed ki. A fentiek alapján a jogszabály területi hatályát a jogszabályban az önkormányzati társulások esetében, valamint akkor kell kifejezetten meghatározni, ha ettől eltérő területre terjed ki.
A 6. § (1) bekezdésében
a közösségi ház nevének módosítása figyelemmel arra, hogy a törvény alapján a közösségi színtér elnevezésében szerepelnie kell a „közösségi színtér” vagy a „közösségi tér” kifejezés valamelyikének.
A javasolt új elnevezés: Ságvári Közösségi Ház – Ságvári Közösségi Színtér
A 6. § (3) bekezdésében és 9. §-ban a
megyei könyvtár névváltoztatásának átvezetése
vált szükségessé: Takáts Gyula Megyei és Városi Könyvtár helyett Takáts Gyula Vármegyei Hatókörű Városi Könyvtár, illetve a Somogy Megyei Önkormányzat helyett Somogy Vármegyei Önkormányzat.