Kaposmérő Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2024. (II. 29.) önkormányzati rendeletének indokolása

az önkormányzat 2024. évi költségvetéséről

Hatályos: 2024. 03. 01

Kaposmérő Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2024. (II. 29.) önkormányzati rendeletének indokolása

2024.03.01.
az önkormányzat 2024. évi költségvetéséről
Részletes indokolás
Az 1–21. §-hoz és az 1–23. melléklethez
Az Országgyűlés a 2023. évi LV. törvénnyel elfogadta a 2024. évi költségvetés alapját képező Magyarország 2024.évi központi költségvetését.
A helyi önkormányzatok 2024. évi és finanszírozási rendszere
A vírushelyzet jelentős változást hozott az önkormányzatok életébe.
megszűnt a beszámítási módszer, minden önkormányzatot megillet a jogcím szerinti támogatás
a támogatások zöme feladatalapú, és kötött felhasználású,
szolidaritási hozzájárulás mértéke jelentősen megnőtt, azonban marad az adóerő képesség figyelembevételével
2020-as évtől a gépjárműadó bevétel 100%-át elvonták az önkormányzatoktól a központi költségvetésbe
a gépjárműadó kivetésének hatásköre 2021. január 1-től a NAV-hoz került
az önkormányzatok nem részesülnek a működésre szabadon felhasználható egyéb kiegészítő támogatásban
A települési önkormányzatokat megillető átengedett bevételek
a) a települési önkormányzat jegyzője által jogerősen kiszabott környezetvédelmi bírság 100%-a,
b) a fővárosi és vármegyei kormányhivatal által a települési önkormányzat területén – a veszélyhelyzet kihirdetését megalapozó eseménnyel összefüggésben jogerősen kiszabott környezetvédelmi bírságok kivételével – kiszabott, és abból befolyt környezetvédelmi bírságok összegének 30%-a,
c) a közúti közlekedésről szóló törvény végrehajtására kiadott kormányrendeletben meghatározott jogsértésre (a továbbiakban: közlekedési szabályszegés) tekintettel kiszabott – a bírságot kiszabó szervre tekintet nélkül – közigazgatási bírság behajtásából, illetve végrehajtásából származó bevétel 40%-a, ha a behajtást, illetve a végrehajtást a települési önkormányzat jegyzője önkormányzati adóhatósági jogkörében eljárva foganatosította,
d) a települési önkormányzat területén a közlekedési szabályszegések után a közterület-felügyelő által kiszabott közigazgatási bírság behajtott összegének 100%-a, és
e) a termőföld bérbeadásából származó jövedelem utáni – a földterület fekvése szerinti települési önkormányzat által beszedett – személyi jövedelemadó 100%-a.
A szabálysértési pénz- és helyszíni bírság, valamint a közigazgatási bírság végrehajtását kérő szerv költségminimum megelőlegezésére nem köteles.
Tájékoztatás az önkormányzati feladatellátásról
A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény előírása alapján a köznevelési feladatokat a Kaposmérői Bokréta Óvoda és Mini Bölcsőde látja el.
Az Óvoda gyermeklétszáma 2024-ben 89 fő, melyből 11 kisgyermek SNI-s,(1 fő 3 SNI-s) ezáltal 101 főre igényelhető állami támogatás. A gyermeklétszám jelentős csökkenése miatt a mutatószám 10,2-ről 9,1-re változott.
A nevelési feladatokat 9 fő óvodapedagógus, ebből 1 fő óvodavezető, 1 fő óvodavezető helyettes, a gondozási feladatokat 4 fő dajka és 1 fő óvodatitkár végzi.
A Gyvt. 42. §-a alapján a bölcsődei ellátás keretében a három éven aluli gyermekek napközbeni ellátását biztosítani kell. 2021. szeptember 14-ével a településen megnyitott a Mini Bölcsőde 7 fős férőhellyel. 2024. január 1-vel 7 gyermek veszi igénybe a szolgáltatást.
A bölcsőde szociális intézmény, ezért a finanszírozása eltér az óvodáétól.
Az önkormányzatokat kötött felhasználású támogatás illeti meg az általuk fenntartott bölcsődék, mini bölcsődék kiadásaihoz.
Szociális feladatainak ellátását, ezen belül a szociális étkeztetés, a házi segítségnyújtás, időkorúak nappali ellátása, valamint a gyermek és családvédelem a Kaposmérő és Környéke Szociális Társuláson keresztül a Kaposmérői Szociális Alapszolgáltatási Központ végzi. A Társulás finanszírozását az Önkormányzat biztosítja a zökkenőmentes feladatellátás érdekében. 2024-ban az Intézmény állami támogatásból előreláthatóan tudja biztosítani a zavartalan működését a házi segítségnyújtás, idősek nappali ellátása, valamint a családsegítés tekintetében, ezeken a területeken nincs szükség az Önkormányzatok plusz hozzájárulására. Kiskorpád, Jákó, valamint Kaposfő községekben 2022-től elindult az idősek nappali ellátása, Hencsében a 2024-es évtől kerül bevezetésre. 2024. január elsejével Gige kilépett a Társulásból.
A növekvő infláció miatt a szociális étkeztetés ára folyamatosan emelkedik. A szolgáltatók ebben az évben is emelték áraikat, így szükségessé vált a településeknek a szociális étkezés térítési díját jelentősen megemelni. A szociális étkeztetés jogcímen az állami finanszírozás nem nyújt kellő fedezetet a kiadásokra néhány településen, a hiányt társulási hozzájárulás formájában, a szociális keretük terhére befizetik az önkormányzatok.
A SZASZK ellátotti létszáma 2024-ben a következő:
-házi segítségnyújtás 89 fő
-szociális étkezés 126 fő
-idősek nappali ellátása 105 fő
A település az egészségügyi feladatait vállalkozó háziorvosokkal, valamint fogorvosokkal biztosítja. 1 fő védőnő végzi a 49/2004. (V. 21.) ESzCsM rendeletben meghatározott feladatokat.
A falugondnoki szolgáltatás keretében biztosított a szociális étkezés kiszállítása a településen, a járóképtelen betegek és idősek szállítása a háziorvosi rendelőbe, valamint más egészségügyi intézménybe, a hátrányos helyzetű gyermekek óvodába és iskolába való eljuttatása.
Kaposmérői Közös Önkormányzati Hivatal 2020. január 1-től öt új településsel bővült. A Hivatal folyamatosan ellátja a jogszabályok és a képviselő testület határozatainak megfelelő hatósági és egyéb feladatokat. Az Önkormányzatra, valamint az irányítása alatt álló költségvetési szervekre vonatkozóan gazdasági, pénzügyi feladatokat végez. Folyamatos pályázati források bevonásával segíti a beruházások megvalósítását a településeken.
Kaposmérő Községi Önkormányzat a törvényben kötelezően előírt közművelődési feladatok biztosítását-figyelembe véve a lakossági igényeket-a Faluház közreműködésével valósítja meg. A nyilvános könyvtári ellátást, illetve a könyvhasználathoz való jog érvényesülése a Fodor András Községi és Iskolai Könyvtár fenntartásán keresztül térítésmentesen biztosított a lakosság részére.
2022. évben az önkormányzat nagyrészt pályázati forrásból felújította az üzemi konyha épületét. 2023. január 01-vel Kaposmérő Községi Önkormányzat működteti a konyhát, átvette az üzemeltetést az NV Kft-től. Létrehoztunk egy új intézményt Kaposmérői Önkormányzati Konyha néven, melynek intézményvezetője Somogyvári Nikoletta.
A továbbiakban bemutatásra kerül Kaposmérő Községi Önkormányzat, Kaposmérői Közös Önkormányzati Hivatal, a Kaposmérői Közös Önkormányzati Konyha, valamint a Kaposmérői Bokréta Óvoda és Mini Bölcsőde 2024. évre tervezett költségvetése bevételi és kiadási bontásban.
Kaposmérői Községi Önkormányzat 2024. évi költségvetés tervezete
Bevételek: 1 050 621 070 Ft
Költségvetési bevételek: 789 490 329 Ft
1. Önkormányzatok működési támogatásai: 567 303 649 Ft
1.
1.
1. Helyi önkormányzatok működésének támogatása: 175 143 652 Ft
A Kaposmérői Közös Önkormányzati Hivatal működésének támogatása:
144 800 826
Ft, ami a központi költségvetés támogatása az önkormányzati hivatalok működési kiadásaihoz. A finanszírozás részletes magyarázata a Közös Hivatal bevételeinél található.
Zöldterület gazdálkodásával kapcsolatos feladatok:
4 347 200 Ft
A támogatás a települési önkormányzatokat a zöldterületek, és az azokhoz kapcsolódó építmények kialakítása és fenntartásához kapcsolódóan a belterület nagysága alapján illeti meg.
Közvilágítás fenntartása:
8 040 000 Ft
A támogatás a települési önkormányzatokat a településen történő közvilágítás biztosításához kapcsolódóan illeti meg. A támogatás meghatározza a településen kiépített kisfeszültségű hálózat kilométerben meghatározott hossza alapján történik.
Közutak fenntartásának a támogatása: 3 883 985 Ft
A támogatás a települési önkormányzatokat a közutak fenntartásával kapcsolatos feladatokhoz illeti meg.
Köztemető fenntartásával kapcsolatos feladatok támogatása: 1 612 280 Ft
A támogatás a települési önkormányzatokat a köztemető fenntartásával kapcsolatos feladataihoz kapcsolódóan illeti meg.
Lakott külterülettel kapcsolatos feladatok támogatása: 349 350 Ft
A központi költségvetés támogatást biztosít a lakott külterülettel rendelkező települési önkormányzatoknak a 2022. január 1-jei külterületi lakosok száma alapján.
Egyéb kötelező önkormányzati feladatok támogatása: 8 500 000 Ft
A központi költségvetés támogatást biztosít az önkormányzatok számára a Mötv. 13. §-ában meghatározott egyes kötelező feladatok ellátásához.
Polgármesteri illetményhez és költségtérítéshez nyújtott támogatás: 3 610 011 Ft
Az előirányzat a polgármesteri illetmény és költségtérítés, valamint az ezekhez kapcsolódó szociális hozzájárulási adó kifizetésére használható fel.
1.
1.
1. A települési önkormányzatok egyes köznevelési feladatainak támogatása: 120 017 486 Ft
1.1.2.1 Az óvodában foglalkoztatott pedagógusok átlagbéralapú támogatása: 76 185 200 Ft
A központi költségvetés jogszabály alapján elismert átlagbéralapú támogatást biztosít az óvodát fenntartó önkormányzat részére, az általa fenntartott óvodában foglalkoztatott pedagógusok béréhez és az ehhez kapcsolódó szociális hozzájárulási adóhoz.
A támogatás az önkormányzatot az általa fenntartott óvodákban foglalkoztatott, a jogszabályban meghatározott nevelés-szervezési paraméterek szerint számított pedagóguslétszám után illeti meg.
1.1.2.2 .Kiegészítő támogatás a pedagógusok és a pedagógus szakképzettséggel rendelkező segítők minősítéséből adódó többletkiadásokhoz jogcím: 2 151 000 Ft
A központi költségvetés kiegészítő támogatást biztosít a pedagógus előmeneteli rendszer keretén belül lebonyolított minősítési eljárás során 2024. január 1-jén Pedagógus II., Mesterpedagógus vagy Kutatótanár fokozatú besorolással rendelkező pedagógusok, a bölcsődében és mini bölcsődében foglalkoztatott felsőfokú végzettségű kisgyermeknevelők (a továbbiakban: felsőfokú végzettségű kisgyermeknevelők), valamint Pedagógus II. fokozatba átsorolt, pedagógus szakképzettséggel rendelkező segítők béréhez. A támogatás az önkormányzatot az általa fenntartott óvodai, bölcsődei és mini bölcsődei intézményben 2024. évben ténylegesen foglalkoztatott pedagógusok, felsőfokú végzettségű kisgyermeknevelők és pedagógus szakképzettséggel rendelkező segítők teljes munkaidőre átszámított, időarányosan figyelembe vett, egy tizedesre kerekített száma alapján illeti meg.
A támogatás felhasználható a 2023. december havi bérek 2024. januárban történő kifizetésére is.
1.1.2.3. Az óvodában foglalkoztatott pedagógusok nevelőmunkáját közvetlenül segítők átlagbéralapú támogatása jogcím: 26 340 000 Ft
A támogatás igénylése szempontjából a segítői létszám – beleértve a pedagógus szakképzettséggel, szakképesítéssel rendelkező segítőket is – az Nkt. 2. melléklete szerint elismerhető és pedagógusok nevelőmunkáját segítő munkakörben foglalkoztatotti létszám, de legfeljebb a 2024. évben a ténylegesen foglalkoztatott segítők, teljes munkaidőre átszámított átlagos száma, egy tizedesre kerekítve.
A segítői létszám meghatározásakor a jogszabály szerinti pedagógiai asszisztens csak azon intézménynél vehető figyelembe, ahol legalább 3 csoport működik.
Az év végi elszámolás a havonta, a jogszabály szerint elismerhető és a ténylegesen foglalkoztatott segítők – teljes munkaidőre átszámított – egy tizedesre kerekített átlagos száma alapján történik.
A támogatás felhasználható a 2023. december havi bérek 2024. januárban történő kifizetésére is.
1.
1.
1.
1. Óvoda működési támogatás: 15 341 286 Ft
A támogatás az önkormányzatot az óvoda működésével és feladatellátásával összefüggő kiadásaihoz kapcsolódóan illeti meg az általa fenntartott óvodában nevelt gyermeklétszám után, azzal, hogy minden gyermeket egy főként kell figyelembe venni.
1.
1.
1. A települési önkormányzatok egyes szociális és gyermekjóléti feladatainak támogatása: 200 032 549 Ft
1.1.3.1. Egyes szociális és gyermekjóléti feladatok támogatása: 183 445 149 Ft
Időskorúak nappali intézményi ellátása: 55 097 700 Ft
A támogatást azok az önkormányzatok vehetik igénybe, amelyek időskorúak nappali ellátását biztosító intézményt tartanak fenn. A támogatás az önkormányzatokat az ellátottak száma szerint illeti meg.
Család és gyermekjóléti szolgálat: 25 243 780 Ft
A támogatásra a feladat ellátására kötelezett önkormányzat, azaz az önálló polgármesteri hivatalt működtető, illetve a közös önkormányzati hivatal székhelye szerinti önkormányzat jogosult. Ez utóbbi esetben a támogatás igénylője a támogatásból a közös önkormányzati hivatalhoz tartozó valamennyi település feladatellátását biztosítja.
Települési önkormányzatok szociális feladatainak egyéb támogatása: 15 580 409 Ft
Ez a támogatás a pénzbeli szociális ellátások, a szociális és gyermekjóléti feladatok, a mini bölcsődei ellátásra, a gyermekétkeztetés feladataira, egyéb állami támogatással nem fedezett részére, a gyermekétkeztetés térítési díjának szociális alapon történő egyedi mérséklésére vagy elengedésére szolgál.
Szociális étkeztetés: 11 761 470 Ft
A támogatás az önkormányzatoknak a szociális étkeztetés feladataihoz kapcsolódik.
A támogatás az önkormányzatot a szociális étkeztetésben ellátottak száma szerint illeti meg. Szociális étkezők létszáma: 126 fő
Házi segítségnyújtás – személyi gondozás: 69 714 590 Ft
A támogatásra az az önkormányzat jogosult, amely a házi segítségnyújtást működteti.
A támogatás az önkormányzatot a házi segítségnyújtás szociális segítés keretében ellátott személyek száma, személyi gondozás esetén a számított ellátotti létszám szerint illeti meg.
Ellátottak száma: 89 fő
Falugondnoki szolgáltatás 6 047 200 Ft
A támogatásra az az önkormányzat jogosult, amely falugondnoki vagy tanyagondnoki szolgáltatást tart fenn. A támogatás az önkormányzatot az ellátást biztosító szolgálat száma alapján illeti meg.
1.
1.
1.
1. Bölcsőde, mini bölcsőde támogatása: 16 587 400 Ft
Az önkormányzatokat kötött felhasználású támogatás illeti meg az általuk fenntartott bölcsődék, mini bölcsődék kiadásaihoz.
Az ellátottak száma a tárgyév január 31-én beíratott gyermekek száma, vagy a bölcsőde, mini bölcsőde szolgáltatói nyilvántartásban szereplő férőhelyszám 80%-a közül a kedvezőbb.
Az intézmény 7 férőhelyre kapta meg a működési engedélyt. 2024. 01.01-vel 7 fő kisgyermek veszi igénybe az ellátást.
1.
1.
1.
1.
1. Bölcsődei bértámogatás: 13 676 000 Ft
A központi költségvetés a jogszabály alapján elismert átlagbéralapú támogatást biztosít a bölcsődét, mini bölcsődét fenntartó önkormányzatok részére, az általuk foglalkoztatott kisgyermeknevelők, szaktanácsadók és bölcsődei dajkák (a továbbiakban együtt: szakmai dolgozók) béréhez, valamint az ehhez kapcsolódó szociális hozzájárulási adó kifizetéséhez. A szakmai dolgozók körébe tartozik a szakmai feladatokat ellátó bölcsődevezető, intézményvezető is
1.
1.
1.
1.
1. Bölcsődei üzemeltetési támogatás: 2 911 400 Ft
A központi költségvetés támogatást biztosít az önkormányzatoknak az általuk biztosított bölcsődei, mini bölcsődei feladattal összefüggésben felmerülő kiadásokhoz a személyi térítési díjból származó elvárt bevételek figyelembevételével.
Az üzemeltetési támogatás összege nem haladhatja meg a bölcsődei, mini bölcsődei feladatellátás teljes éves kiadásának a gondozási díjakból származó bevétellel és a. Bölcsődei bértámogatás jogcím szerinti támogatással csökkentett összegét.
1.
1.
1. A települési önkormányzatok gyermekétkeztetési feladatainak a támogatása:
66 657 130 Ft
1.1.4.1.-Intézményi gyermekétkeztetés támogatása: 65 313 640 Ft
A Kaposmérői Bokréta Óvoda és Min Bölcsődei, valamint a Kaposmérői Hunyadi János Általános Iskolában étkező gyermekek után járó normatíva. A közétkeztetés feladatellátása a Kaposmérői Önkormányzati Konyha üzemeltetésében a saját üzemi konyhában történik.
1.
1.
1.
1. Rászoruló gyermekek szünidei étkeztetésének támogatása: 1 343 490 Ft
A támogatás a rászoruló gyermekek Gyvt. 21/C. § (1) bekezdés a) pontjában szereplő gyermekek szünidei étkeztetését biztosító önkormányzatokat illeti meg, az étkezési adagok száma alapján. Az étkezési adagok számába beleértendő a személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti alapellátások és gyermekvédelmi szakellátások térítési díjáról és az igénylésükhöz felhasználható bizonyítékokról szóló 328/2011. (XII. 29.) Korm. rendelet 13/A. § (1)–(2) bekezdése szerint biztosított szünidei étkeztetés is.
1.
1.
1. Települési önkormányzatok kulturális feladatainak a támogatása: 5 452 832 Ft
A támogatások a kulturális alapellátás biztosításához, a muzeális intézmények fenntartásához, a nyilvános könyvtári feladatok ellátásához és a közművelődési alapszolgáltatások biztosításához, valamint a kulturális intézményekben foglalkoztatottak közalkalmazotti jogviszonyának átalakulásáról, valamint egyes kulturális tárgyú törvények módosításáról szóló 2020. évi XXXII. törvény alapján tett továbbfoglalkoztatási ajánlatot elfogadók számára biztosított differenciált béremeléshez járulnak hozzá. A támogatások szolgálnak a kulturális tevékenységet végző közalkalmazottak kulturális illetménypótléka, és az arra tekintettel fizetendő szociális hozzájárulási adó kifizetésére is.
1. Egyéb működési célú támogatások bevételei államháztartáson belülről:
18 058 660 Ft
1.
1. Közmunkaprogramra START munka keretében működési célú támogatás bevétele
6 fő közhasznú munkás hosszabb időtartamú közfoglalkoztatási program 2024. februárig járó 2 713 356 Ft bértámogatása jelenik meg.
1.
1. Szociális ágazati összevont pótlék és egészségügyi kiegészítő pótlék jogcím
15 345 304 Ft
A jogcímből a központi költségvetés támogatást biztosít a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvénynek a szociális, valamint a gyermekjóléti és gyermekvédelmi ágazatban történő végrehajtásáról szóló 257/2000. (XII. 26.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Kjtvhr.) 15/A. §-a és 15/C. §-a szerinti, tárgyév január-december havi foglalkoztatásra tekintettel kifizetendő szociális ágazati összevont pótlékhoz, egészségügyi kiegészítő pótlékhoz és azok szociális hozzájárulási adójához. A támogatás folyósítása - a Kincstár tárgyhónap 5-éig a támogatás önkormányzatokat megillető összegével kapcsolatosan teljesített adatszolgáltatása alapján - havonta történik.
3 A felhalmozási célú önkormányzati támogatás 24 161 826 Ft
3.1.Befejezett, a záró elszámolásra váró pályázatok: 24 161 826 Ft
3.1.1. EFOP 2.4.1 Szegregált élethelyzetek felszámolására (lakás felújítás, vásárlás) a teljes támogatása 191 235 203 Ft, melyből
-2018. –ban kapott előleg 9 868 725 Ft.,
-2019-ben kapott előleg 181 366 478 Ft
-2020-ban és 2021-ben nem volt támogatási előleg
-2024-re lehívható támogatás 4 585 641 Ft, amely feladattal nem terhelt.
3.1.2. TOP 3.1.1 Kerékpárút kialakítása pályázat Kaposújlaki gesztorral, 2019-ben megkapott előleg 102 849 992 Ft. A Kormány megadta a ráemelési kérelmet, így a megnövekedett költségekre 28 727 355 Ft plusz támogatást kaptunk. 2023-ban újabb többletforrás igényt kényszerültünk beadni, amit a Kormány jóváhagyott, 1 313 995 Ft, ami szabadon felhasználható.
1.
1.
1. 2021-TK-WEB Külterületi helyi utak fejlesztése
Felújított útszakasz: Hetesi út, szeméttelephez vezető út, Ebédvesztő út felújítása pályázat támogatási összege: 289 736 633 Ft
Pályázati forrás: 144 868 316 Ft
Önerő:15 249 299 Ft
-2023-ban tervezett lehívható támogatás 144 868 317 Ft
-2024-re lehívható támogatás 6 000 000 Ft, amely feladattal nem terhelt.
1.
1.
1. TOP Plusz 1.2.1-21-S01-2022. Csapadékvíz elvezetés felújítása pályázat
Hunyadi utca, Zrinyi utca, Rákóczi utca egyrésze
100 %-os lehívott támogatás előleg 229 264 367 Ft
-2024-re lehívható támogatás 12 262 190 Ft, amely feladattal terhelt.
4.Közhatalmi bevételek: 50 050 000 Ft
1.
1. Kommunális adó: 8 550 000 Ft
2024-ben 881 db ingatlan van a nyilvántartásban, ebből 26 db mentes, így 855 db ingatlanra kerül a kommunális adó kivetésre. A 16/2022.(X.20.) önkormányzati rendelet alapján a kommunális adó mértékét 10 000 Ft-ra megemelte a testület.
1.
1. Helyi iparűzési adó: 40 000 000 Ft
A településen a helyi iparűzési adó mértéke 1,5%. A Htv..39/A szerint a kisvállalkozók új egyszerűsített adóalap meghatározás alapján adózhatnak.
342 db adózó működik a településen, ebből:
-22 db adószámos magánszemély
-117 db egyéni vállalkozó
-134 db vállalkozás
-69 db sávosan adózó vállalkozó
4.3. Talajterhelési díj: 1 000 000 Ft
1. db lakás talajterhelési díja jelenik meg.
4.4.Gépjárműadó: 0 Ft
A koronavírus miatt az állam 2020-tól elvonta a gépjárműadó 100 %-át.
4.5. Egyéb közhatalmi bevételek: 500 000 Ft
Bírságokból, pótlékokból és végrehajtási költségekből származó bevétel 100%-a, a környezetvédelmi bírság 30%-a az önkormányzati költségvetés bevételeit növeli.
5.Egyéb működési bevételek: 86 383 050 Ft
1. Szolgáltatások ellenértéke: 38 343 050 Ft
1. szennyvízszállítás HBP Speed Kft 4 500 000 Ft
2. szennyvízszállítás Táskai Kálmán 480 000 Ft
3. Somogy Megyei Kormányhivatal ASP gyűjtőhely üzemeltetés: 2 400 000 Ft
4. Iparterület bérleti díja összesen: 30 363 050 Ft
Bartal Kft: 1 301 850 Ft
5 CS Group Kft 4 014 000 Ft
Szalkai Tamás EV: 1 392 600 Ft
Business 97 Kft: 2 009 000 Ft
Rassol Kft: 500 000 Ft
Agro Vario Kft 1 168 000 Ft
Agro Vario Kft 5 telekre, valamint a hűtőházra az éves bérleti díja 18 711 000 Ft
Benedek Generál Kft 1 266 600 Ft
A fenntartási időszak alatt keletkezett bevétel saját célra történő felhasználását tiltja a pályázati kiírás. A fenti bevétel a költségvetésben megjelenik, de csak az ipari parkkal kapcsolatos kiadásokra fordítható.
1.
1. Egyéb szolgáltatások (gépi munka, kaszálás, szárzúzás, szállítás,) 600 000 Ft
2. Tárgyi eszköz bérbeadásából származó bevételek: 3 540 000 Ft
1. helypénz, Faluház bérleti díja, sátor, színpad és sörpad bérlés, 1 000 000 Ft
2. Pokol Pince bérleti díja 1 440 000 Ft
3. Szolgálati lakások lakbére 1 100 000 Ft
3. Közvetített szolgáltatások:2 700 000 Ft
Pokol Pince, Orvosi rendelő, Szaszk közüzemi díjai,
1. Koncessziós díjból származó bevételek: 16 000 000 Ft
A DRV Rt-től kapott koncessziós díj bevétel.
A DRV Rt-től kapott koncessziós díjat csak célirányosan, az ívóvíz- és szennyvízhálózat bővítésére, fejlesztésére lehet felhasználni.
1. Sírhely megváltás: 300 000 Ft
2. áfa bevétel: 18 000 000 Ft
3. Hulladéklerakó bérleti díja: 4 000 000 Ft
9. Egyéb működési bevételek: 3 500 000 Ft
6. Működési célú átvett pénzeszköz: 938 419 Ft
Kamatmentes kölcsön visszatérítése kerül ide könyvelésre.
7.Kamat jellegű bevételek: 42 594 725 Ft
-Az ipari park telkekből, valamint a felépítmény értékesítéséből adódó késedelmi kamat
1. Finanszírozási bevételek: 261 130 741 Ft
1. Az előző évi pénzmaradvány
A pénzmaradványból 176 130 741 Ft, amiből feladattal terhelt 100 866 754 Ft
*koncessziós díj felhasználása 43 219 357 Ft
*rekultiváció 12 631 944 Ft
*TOP PLUSZ belvízvédelem pályázat 12 262 190 Ft
*Ipari park bérleti díj: 12 660 239 Ft
*2024. évi 2023. decemberében kifizetett államháztartási megelőlegezés: 20 093 024 Ft
Szabad pénzmaradvány: 75 263 987 Ft
1. A Magyar Államkincstárnál 2021. évben önkormányzati kötvény vásároltunk 80 000 000 Ft értékben, 2022-ben eladtunk 30 000 000 Ft értékű önkormányzati kötvényt.
2. Osztalék bevétel: 35 000 000 Ft
A 100 %-os tulajdoni gazdasági társaságokból osztalék felvétele:
Inert Inwest Kft: 20 000 00 Ft
Kaposmérői Közszolgáltatási Kft 15 000 000 Ft
Kiadások:
A kiadások nagyságrendjének meghatározásánál – figyelembe véve természetesen az előzőekben felvázolt forráslehetőségeket – elsődlegesnek tekintettük a település, az intézményhálózat működtetésének biztosítását, jogszabályban előírt kötelezettségeinek teljesítését, a Képviselő testület 2024. évi döntéseit.
Mindezek eredményeként a jelenleg reálisan számba vehető kiadás szint 1 050 621 070 Ft-ban került meghatározásra az alábbiak szerint:
1. Működési kiadások:
A számok kialakításánál a 2024. évi központi szabályozás önkormányzatokat érintő hatását, valamint a korábbi döntések 2024. évre gyakorolt hatásait, valamint az új Áht. előírásait vettük figyelembe. 2016. évtől a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Magyar Államkincstár kiemelt figyelmet fordít a feladatfinanszírozásra kapott normatíva támogatás célirányos felhasználására. Nem adnak lehetőséget a jogcímek közötti átcsoportosításra.
A tervezett kiadások kiemelt előirányzatos bontásban a következők:
1. Költségvetési kiadások: 661 416 468 Ft
1. Személyi juttatások és a munkáltatót terhelő járulékok: 46 133 004 Ft
A törvény szerinti illetmények soron az alábbi szakfeladaton lévő dolgozók bére jelenik meg, a bérköltség összesen 25 348 276 Ft.
(figyelembe véve az előírt minimálbért és besorolási osztályokat)

Megnevezés

Létszám (fő)

Faluház

2

Kommunális csoport

2

Falugondnok

1

Közhasznú munkások (2024.02.28-ig)

6

Összesen

11

A személyi juttatások költségsoron számoltunk a kötelező béremeléssel, 2023. december 01-től a garantált minimálbér 296 400 Ft – ról 326 000 Ft-ra, a minimálbér 266 800 Ft-ra emelkedett. A munkaadót terhelő szociális hozzájárulási adó 13 % .
A béren kívüli juttatás soron a (közhasznú munkások nélkül) 96 000,-Ft/fő cafetéria összeg van beállítva.
Választott tisztségviselők juttatása jogcímen a polgármester illetménye valamint költségtérítése, illetve a képviselői tiszteletdíjak jelennek meg, ami 19 924 120 Ft.
A nem saját dolgozónak fizetett juttatás soron a fizikoterápiás gépeket kezelő asszisztens megbízási díja, valamint a 2023.04.30-ig megbízott fűtő megbízási díja szerepel, ami 860 608 Ft.
1. Dologi kiadások: 124 196 000 Ft
A dologi kiadásoknál az előző év tény adataiból indultunk ki
A 2024-ben induló START-programok dologi és személyi jellegű kiadásaival nem terveztünk, mivel még nincs elfogadott pályázat.
A dologi kiadások a feladatfinanszírozásnak megfelelően kerültek beállításra, nem ad lehetőséget átcsoportosításra. A szigorú feladatfinanszírozás miatt a kötelező feladatokon felüli önálló feladatok finanszírozása csak saját bevételből lehetséges.
A dologi kiadások között szerepelnek a kötelező feladatok (pl. köztisztaság, zöldterület fenntartás, köztemető fenntartás stb.) ellátásához szükséges üzemeltetéséhez anyagok beszerzése, karbantartások. Itt jelentkeznek a közüzemi díjak, közvilágítás számlái.
Az üzemeltetési anyagokra 7 000 000 Ft, ezen belül 3 600 000 Ft üzemanyagra, 300 000 Ft védőitalra, 300 000 Ft orvosi eszközökre, 300 000 Ft takarítószerekre, 100 000 Ft munkaruhára, 2 400 000 Ft egyéb anyagjellegű kiadásra (pl. rendezvények anyagköltségei, kommunális munkacsoport anyagbeszerzései, virágosítás stb.) lett tervezve.
A közüzemi díjakra 14 000 000 Ft-tal, a bérbe adott ingatlanok közmű számlái közvetített szolgáltatásként szerepelnek, melyre 3 500 000 Ft-tal kalkuláltunk.
A tavalyi évben megvásárolt teherautó a kommunális csoportnak, valamint az új falugondnoki busz beszerzése előreláthatóan jelentősen csökkenti a karbantartási költségeket az előző évekhez képest. A közvilágítási lámpatestek cseréje és karbantartása 600 000 Ft, a traktor karbantartása, gépjavítás 2 000 000, Ft a kisgépek, aprítógép, gázkazán és fatüzelésű kazán szervízelése 2 000 000 Ft.
Egyéb szolgáltatásként kerül kimutatásra: 56 196 000 Ft
-a pályázatok megvalósításához szükséges megvalósíthatósági tanulmányok, építési, műszaki tervek, üzletviteli tanácsadások, geodéziai felmérések, értékbecslések.
-a jogi tanácsadás díja, a bankköltség (2 000 000 Ft), műsorgyártás (1 000 000 Ft).
-a rendezvények lebonyolítása, fellépők költsége.(2 000 000 Ft)
-a kaposmérői honlap szerkesztésére Harangozó Csaba képviselő úrral havi 58 000 Ft-os megbízási szerződést kötöttünk.(696 000 Ft)
-biztosítási díj (1 5000 000 Ft)
-Kaposmérői Közszolgáltatási Kft és Inert-Inwest Kft őrzési díja 47 000 000 Ft
1. Ellátottak pénzbeli juttatása: 5 500 000 Ft
A foglalkozást helyettesítő támogatás, ápolási díjak kikerültek az önkormányzati támogatások köréből, azonban az állam egyes szociális támogatásokra (tűzifa, szociális feladatok önerő támogatása, egyéb szociális támogatások, kötelező szociális feladatok támogatása, gyermekétkezés támogatása, segélyek) plusz forrást biztosít. Ezen jogcímek az önkormányzat szociális rendeletében kerülnek meghatározásra.
2022-ben a testület létrehozott egy Szociális Alapot a rászoruló idősek megsegítésére. A rezsitámogatást 16 fő nyugdíjas igényelte meg.
A lakhatási támogatás, valamint az Arany János programban résztvevő diákok támogatása a szociális rendeletünk alapján havi utalással történik.
1. Egyéb működési célú kiadások: 375 325 274 Ft
1. Az egyéb működési célú támogatások államháztartáson belülre Társulásnak: a SZASZK után kapott normatíva társulásnak átadott összege szerepel, ami 175 817 540 Ft.
2. Az egyéb működési célú támogatások államháztartáson belülre önkormányzatoknak: a hulladéklerakó bérleti díja szerződés szerint az önkormányzatok részére, ami 2 000 000 Ft.
3. A főiskolás diákok támogatására nyújtott Bursa 1 500 000 Ft
4. Konyhának átadott támogatás szünidei étkeztetésre 1 343 490 Ft
5. Tartalék: 184 274 244 Ft
A fenti tartalékból 121 214 351 Ft feladattal terhelt, azaz olyan kiadások, amelyek kivitelezése ebben az évben bizonytalan, vagy tényleges forrásigénye pontosan nem meghatározható, azonban az Önkormányzatnak a megvalósításhoz szükséges forrást biztosítania kell
-Ipari park bérleti díja: 30 363 050 Ft
-rekultiváció 14 631 944 Ft
-Közös Hivatal előző évi pénzmaradványa 14 000 000 Ft
-Gördülő fejlesztési tervben meghatározott ívóvíz -és szennyvíz hálózat karbantartása, fejlesztése 59 219 357 Ft
-A ki nem, számlázott közvilágítás 58 000 kw kb. 3 000 000 Ft
Általános tartalék:63 059 893 Ft.
1. Az egyéb működési célú támogatások áht. kivülre soron az egyházaknak, civil szervezeteknek nyújtott támogatási összegek szerepelnek: 10 390 000 Ft

Megnevezés

2024-re kért támogatás

Vakok és Gyengénlátók Fejér Megyei Szervezete

10 000 Ft

Kaposvári Hallássérültek Sportegyesülete

20 000 Ft

Rákóczi Szövetség

30 000 Ft

Medicopter Alapítvány

10 000 Ft

Kötél Egyesület

20 000 Ft

Kaposmérői Nyugdíjas Klub

500 000 Ft

Kaposmérői Polgárőr Csoport

1 000 000 Ft

Tandem SE

150 000 Ft

„Együtt a Jövőnkért 95 Alapítvány”

300 000 Ft

Vörösmarty Baráti kör Egyesület

300 000 Ft

Bokréta Óvodai Egyesület

250 000 Ft

Református Egyház

800 000 Ft

Kaposmérő Sport Egyesület

5 000 000 Ft

Kaposfői Szent Erzsébet Alapítvány

600 000 Ft

Kaposmérői Dobogó Egyesület

500 000 Ft

Zselici Borászok Egyesülete

300 000 Ft

Szent Vendel Római Katolikus Plébánia

200 000 Ft

FUTaMÉRŐ Sport és Kultúrális Egyesület

300 000 Ft

Kaposmérő JU-JITSU

100 000 Ft

Összesen

1. 390 000 Ft

1. Beruházások, felújítások: 110 262 190 Ft
TOP Plusz 1.2.1-21 Csapadékvíz elvezetés pályázat 12 262 190 Ft.
Kaposmérő külterület 02. hrsz művelési kivonása 5 000 000 Ft
Járdaépítés Rákóczi utca133. és a Fodor András utca között 2 000 000 Ft
Investmen Kft 8 000 000 Ft a megvásárolt telek közművesítésének tervezési díja
Kaposmérő 05/1 hrsz. alatti hulladéklerakó megvásárlása 83 000 000 Ft
1. Finanszírozási kiadások: 389 204 602 Ft
*A finanszírozási kiadási soron a Hivatalnak, a Konyhának, az Óvodának és Bölcsődének továbbadott normatív támogatási összeg jelenik meg, ami összesen 353 719 352 Ft
*Itt kerül kimutatásra az úgynevezett 13. havi normatíva támogatás visszafizetése, az állami megelőlegezés kiadásként történő kimutatása 20 093 024 Ft
*Az OTP-nél felvett beruházási hitelek 2024. évre vonatkozó törlesztő részlete az ütemterv alapján 15 392 226 Ft
-Jones vendéglő hitele 4 331 063 Ft/ év
-Ipari Park beruházási hitel: 9 827 838 Ft/év
-Kaposmérői Bokréta Óvoda játszótér kialakítás: 1 233 325 Ft/év
Kaposmérői Közös Önkormányzati Hivatal 2024. évi költségvetés tervezete
Bevételek: 159 146 626 Ft
2020. január 1-vel 5 település csatlakozott a Kaposmérői Közös Önkormányzati Hivatalhoz. A feladatellátás nem csak a gesztortelepülésen, hanem még két kirendeltségen történik, melyek a következők:
Kaposfő, Kiskorpád, Jákó Kirendeltsége:
-Kiskorpád Községi Önkormányzat
-Jákó Községi Önkormányzat
-Kaposfő Községi Önkormányzat
Somogyaszaló Kirendeltsége
-Somogyaszaló Községi Önkormányzat
-Somodor Községi önkormányzat
A Kaposmérői Közös Önkormányzati Hivatal 2024-ben elismert hivatali létszáma:
21,01 fő 6 633 500 Ft/ fő Összesen: 139 369 835 Ft
A Hivatal működési támogatása a lakosságszám szerint jutó, kiegészítéssel korrigált székhelyre összesített együttes összege: 144 800 826 Ft.
Magyarország 2024.évi központi költségvetéséről szóló 2023. évi LV. törvény által kapott felhatalmazás alapján a Képviselő-testület az illetményalapot 2021. január 1-től változatlanul 46 320 forintban határozza meg.
A Hivatal a Szociális Társulás könyvelését 1 147 700 Ft-ért végzi el, melynek 2023-as, 2024-es évre történő kiszámlázása ebben az évbe történik meg. Pappné Bárány Éva közművelődési, valamint intézményvezető feladatot is ellát, így a bérének az 50%-át Kaposmérő Községi Önkormányzat finanszírozza, Kovács Péter pályázati ügyintéző bérfinanszírozásához Kaposmérő és Kaposújlak Önkormányzata is hozzájárul.
A működési bevételek között szerepel a projektmenedzsmenti díj, valamint az intézmények felé továbbszámlázott telefon költség.
Kiadások: 159 146 626 Ft
A Közös Hivatal költségvetésének nagy hányadát a foglalkoztattak személyi juttatása, valamint annak járulékai adják. A 0,5 fél fő 4 órás foglalkoztatottat jelent.
A jelenlegi állományi létszám 18,5 fő, a kirendeltségek létszámösszetétele a következő:
Kaposmérő székhely: 7,5 fő
Kaposfő, Kiskorpád, Jákó Kirendeltsége: 7,5 fő
Somogyaszaló Kirendeltsége: 3,5 fő
Pappné Bárány Éva 2017. márciustól átkerült köztisztviselőként a Hivatal állományába, továbbra is a faluház vezetője, átvételére az anyakönyvezetési tevékenység folytatása miatt volt szükség. 40 éves közszolgálati jogviszonnyal jubileumi jutalomra jogosult. Bérköltsége járulékkal, valamint juttatásokkal összesen 10 470 800 Ft, amelynek felét a Kaposmérő Községi Önkormányzat átadja a Kaposmérői Közös Önkormányzati Hivatalnak.
A tavalyi évhez hasonlóan 235 000 Ft caffeteria szerepel a költségvetésben. A Hivatal a teljes összeget szépkártyára fogja megigényelni.
Szulimán Csabáné 2023. nyarán nyugdíjba vonult, megbízási szerződéssel 4 órában lát el pénzügyes feladatokat.
A dologi kiadások között a Hivatal folyamatos működésének költségei (közműdíjak, internet, telefon költségek), valamint a feladat ellátáshoz szükséges szoftverdíjak, szakmai anyagok, irodaszerek beszerzése jelenik meg.
A kirendeltségek lemondtak a havi ellátmányról. Kaposfő telephelyen valamint a Somogyaszalói kirendeltségen az informatikai szolgáltatást saját dolgozóval látják el.
Kaposmérői Bokréta Óvoda és Mini Bölcsőde 2024. évi költségvetés tervezete
A Kaposmérői Bokréta Óvoda és Mini Bölcsőde összesített költségvetésében szerepel az óvoda, valamint a mini bölcsőde. Az intézményi gyermekétkeztetés kikerül az intézmény költségvetéséből, mivel az önkormányzat átvette a konyha üzemeltetését. A továbbiakban bemutatásra kerülnek a költségvetések jogcímenként.
1.
1.
1. Óvoda:
I.1. Bevételek: 120 498 473 Ft
A települések fő feladata a köznevelés területén 2024. évben is az óvodai ellátás biztosítása. E feladathoz az előző évekhez hasonló finanszírozást biztosít a központi költségvetés. A költségvetési törvény 20. § (4) bekezdése alapján forrást biztosít a garantált bérminimum növeléséhez, valamint a pedagógiai béremeléshez.
Az állami támogatás 120 017 486 Ft, melynek jogcímei a következők:
- pedagógusok átlagbér alapú támogatása 76 185 200 Ft
- pedagógus szakképzettséggel nem rendelkező segítők átlagbér alapú támogatása: 26 340 000 Ft
- kiegészítő támogatás jár az óvodapedagógusok minősítéséből fakadó többletkiadásokhoz, létszámuk alapján II. ped. fokozat: 2 151 000 Ft
- óvodaműködtetési támogatás szolgálja az intézmény szakmai eszközei beszerzésének, dologi kiadásainak támogatását: 15 341 286 Ft
Az Óvoda gyermeklétszáma 2024-ben 89 fő, melyből 11 kisgyermek SNI-s,(1 fő 3 SNI-s) ezáltal 101 főre igényelhető állami támogatás. A gyermeklétszám jelentős csökkenése miatt a mutatószám 10,2-ről 9,1-re változott.
A 2024-es költségvetési törvényben az előző évhez képest a pedagógusok átlagbér alapú támogatását jelentősen megemelték, a 2024. évi minimálbér támogatását, valamint a pedagógusok béremelését beépítették a finanszírozásba.
Az állami támogatás 86 %-át a személyi jellegű kiadások teszik ki.
I.2. Kiadások: 120 498 473 Ft
A bérköltségek és annak járulékainak tervezésénél 8 fő óvónő,1 fő intézményvezető, 4 fő dajka és 1 fő óvodai segítő bére lett figyelembe véve, amelynek költsége összesen 103 595 420 Ft. A dajkák megkapták a garantált minimálbér emelésen felül a kötelezően előírt 7%-os eltérítést.
A béren kívüli juttatást a dolgozók döntése alapján az OTP szépkártyájára bruttó 96 000 Ft –ot töltünk fel, vagy bérként havi bruttó 6 695 Ft juttatásként kifizetésre kerül. A költségvetésbe beépítésre került a dajkáknak kötelezően előírt védőruha költség (25.000,- forint/fő/év) és az óvónőknek adható munkaruha költség (15.000,-forint/fő/év).
A dologi kiadásoknál az előző évi kiadásokat vettük alapul. A szakmai anyagok között a csoportban lévő mindennapi használati játékok vásárlására (babakonyha, kisautó, labda, talicska, kismotor, tornagép,), cseréjére. Az Óvodavezető ebben az évben nagyobb értékű bútorok, eszközök vásárlásában nem gondolkodik. Az adminisztrációhoz egy új számítógép kerül beszerzésre, az előzőt leselejtezik. A kézműves foglalkozásokhoz szükséges anyagok árai folyamatosan emelkednek (irodaszer, textília, gyöngy stb.), ezért magasabb keretet állapítottunk meg. A finanszírozás lehetőséget biztosít egy újabb csoportszoba padlózatának felújítására. A dologi kiadásokra összesen 16 403 053 Ft lett betervezve.
A 2020-as évben megszépült az óvoda, új játszóteret, udvari játékokat kaptak a gyerekek. 2023-as évben megvalósult az óvónők öltőzőjének felújítása, valamint az épület kifestése, és két csoport parkettázása.
1.
1.
1. Mini Bölcsőde:
II.1. Bevételek:17 967 400 Ft
2021. szeptemberével 14-ével a településen megnyitott a Mini Bölcsőde. Jelenleg 7 fő kisgyermek jár az intézménybe.
A bölcsőde szociális intézmény, ezért a finanszírozása eltér az óvodáétól. Az önkormányzatokat kötött felhasználású támogatás illeti meg az általuk fenntartott bölcsődék, mini bölcsődék kiadásaihoz.
Bölcsődei bértámogatás jogcímre kapott támogatás 12 552 400 Ft.
Üzemeltetési támogatás: 2 911 400 Ft
A képviselő testület döntése alapján 1000 Ft/nap gondozási díjat szedünk a szülőktől, ami előreláthatóan 1 380 000 Ft bevételt jelent.
II.2. Kiadások: 17 967 400 Ft
A gondozási feladatokat 1 fő kisgyermeknevelő, valamint 1 fő bölcsődei dajka látja el. Személyi jellegű kiadásai összesen 12 898 869 Ft.
A dologi kiadások között főleg az intézmény fenntartásának működési költsége szerepel. (közüzemi díjak, takarítószerek stb.), összesen 3 944 931 Ft került betervezésre.
Kaposmérői Önkormányzati Konyha 2024. évi költségvetés tervezete
2023.01.01-ei hatállyal Kaposmérő Képviselőtestülete megalapította a Kaposmérői Önkormányzati Konyha intézményt. Az intézményvezetői feladatokat Somogyvári Nikolett látja el. A konyha épülete pályázati forrásból, valamint önerőből felújításra került 2022-ben. A pályázati kiírás feltétele volt, hogy a konyha működtetését a fenntartó önkormányzatnak kell ellátnia.
Bevételek: 80 153 125 Ft
A Kaposmérői Bokréta Óvoda és Min Bölcsődei, valamint a Kaposmérői Hunyadi János Általános Iskolában étkező gyermekek után járó normatíva összesen 65 313 640 Ft
A rászoruló gyermekek szünidei étkeztetésének támogatása 1 343 490 Ft.
A növekvő élelmiszer és rezsi árak miatt, a térítési díjakat megemeltük, a várható bevétel 12 700 000 Ft.
Előreláthatóan a fenti bevételek fedezetet nyújtanak a zavartalan működésre, ezért az önkormányzatnak plusz forrást nem kell biztosítania.
Kiadások: 80 153 125 Ft
2023—as évtől az önkormányzat kötelező feladatai közé tartozó gyermekétkeztetést saját dolgozókkal látja el, 1 fő intézményvezető, 1 fő szakács, 3 fő konyhai segítő felvételre került. Személyi jellegű kiadások összesen: 28 413 146 Ft.
A dologi kiadások között szerepelnek a nyersanyagok költsége, a közüzemi díjak, valamint egyéb költségek. A működéshez szükséges dologi költségekre 51 739 79 Ft-ot terveztünk.