Somogyjád Község Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2004. (V. 24.) önkormányzati rendelete

a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos hulladékkezelési helyi közszolgáltatásról és a közterületek tisztántartásáról

Hatályos: 2013. 07. 19- 2013. 12. 03

Somogyjád Község Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2004. (V. 24.) önkormányzati rendelete

a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos hulladékkezelési helyi közszolgáltatásról és a közterületek tisztántartásáról

2013.07.19.

Somogyjád Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a hulladék gazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. tv. ( a továbbiakban Hgt. ) 21. §. (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján és a települési hulladékkezelési közszolgáltatási díj megállapításának részletes szakmai szabályairól szóló 242/2000 (XII.23.) Korm. sz. rendelet ( a továbbiakban R ) rendelkezéseire figyelemmel az alábbi rendeletet alkotja:

Általános rendelkezések

1. § A rendelet célja azoknak a helyi szabályoknak a megállapítása, amelyek biztosítják Somogyjád község lakossága egészségének védelmét, természeti és épített környezetének megóvását, a község köztisztaságát, a települési szilárd hulladék összegyűjtésének és ártalommentes elszállításának és elhelyezésének rendjét.

2. § A rendelet hatálya Somogyjád község közigazgatási területére, a természetes és jogi személyeknek, jogi személyiséggel nem rendelkező közösségeknek a közterületek tisztántartásával, a köztisztasággal, a köztisztasági közszolgáltatással összefüggő tevékenységére terjed ki.

3. § A rendelet hatálya nem terjed ki a települési folyékony hulladékokra, a veszélyes hulladékokra, és a velük összefüggő tevékenységre.

4. § (1) Somogyjád Község Önkormányzata ( a továbbiakban Önkormányzat) a jelen rendeletben foglaltak szerint hulladékgazdálkodási közszolgáltatást szervez és tart fenn.

(2) Somogyjád község közigazgatási területén a települési szilárd hulladék szervezett összegyűjtését, és ártalommentes elhelyezését, helyi kötelező szolgáltatás keretében a KVG RT-vel kötött szerződés alapján biztosítja.

(3) A helyi szolgáltatás valamennyi ingatlan tulajdonosa, kezelője, használója ( Ptk. szerint fogyasztó, továbbiakban: használó ) a szervezett közszolgáltatást a jelen rendeletben meghatározott módon köteles igénybe venni.

(4) A község területén a szervezett hulladékgyűjtést kommunális hulladéklerakó hely üzemeltetését a Kaposvári Városgazdálkodási RT ( továbbiakban: Szolgáltató ) végzi.

Fogalom meghatározások

5. § E rendelet alkalmazásában:

a) háztartási veszélyes hulladék: a lakosságnál keletkező, mérgező anyagokat tartalmazó, kezelést igénylő hulladék. ( pl. akkumulátor, szárazelem, olajos hulladék, lakk, festék, növényvédő-szer maradvány elhasználódott gumiabroncs )

b) lakossági hulladék: Somogyjád közigazgatási területéről a szolgáltató által összegyűjtött hulladéklerakó telepre beszállított háztartási hulladék.

c) közületi hulladék: Somogyjád közigazgatási területéről a szolgáltató által összegyűjtött és hulladéklerakó telepre ártalmatlanítás céljából beszállított, a háztartási hulladékkal együtt kezelhető hasonló összetételű, ipari, kereskedelmi, vendéglátó ipari, szolgáltató szervezeteknél és intézményeknél keletkezett hulladék.

d) zöldhulladék: a növényzettel fedett területek gondozása, művelése során keletkező hulladék, kaszálék, fanyesedék, falomb és egyéb növényi eredetű hulladék.

e) használó: a helyi közszolgáltatás igénybevételére kötelezett ingatlan tulajdonosa, bérlője, kezelője, vagy egyéb jogcímen igénybe vevője ( Ptk. szerinti fogyasztó ) állandó bejelentett lakos, tartózkodási engedéllyel rendelkező személy.

f) szokásosnál nagyobb mennyiségű hulladék: a rendszeres hulladékgyűjtés keretében szerződött és elszállított mennyiséget meghaladó hulladék.

Ingatlanok tisztán tartása

6. § (1) Az egyes ingatlanok tisztántartásáról az ingatlan használója köteles gondoskodni.

(2) Az ingatlanra ráhordott hulladékot az ingatlan használója köteles a kijelölt hulladéklerakó helyre elszállíttatni.

7. § (1) Az ingatlanon belül csak komposztálható hulladék helyezhető el.

(2) Az ingatlan használója köteles gondoskodni:

a) a telekingatlanról a járda és az úttest fölé nyúló ágak és bokrok nyeséséről,

b) az ingatlan parlagfű és egyéb gyommentesítéséről, rendszeres gondozásáról, kaszálásáról,

c) az épületek homlokzatainak tisztántartásáról, az aktualitásukat vesztett reklámok és a falfirkák eltávolításáról, amennyiben az azt elhelyező vagy az elkövető személye ismeretlen.

8. § Az épületekben előforduló rovarok, rágcsálók irtásáról a lakás használója köteles gondoskodni, e tevékenységével nem veszélyeztetheti mások egészségét.

Közterületek tisztántartásának általános szabályai

9. § (1) A közterületet beszennyezni, ott hulladékot eldobni, szeszes italt fogyasztani tilos.

(2) A közterületeken elhelyezett berendezési és felszerelési tárgyakat, fákat és egyéb növényzetet rongálni tilos.

(3) Környezetszennyezést, dugulást, rongálást okozó anyagot közterületre, közcsatornába, árokba, víznyelő aknába, kutakba elhelyezni, kiönteni tilos.

(4) Közterületen égetni tilos.

(5) Az ingatlan használója köteles gondoskodni az ingatlana előtt járda ( járda hiányában területsáv ) illetőleg a járda melletti zöldsáv, nyílt csapadékvíz-elvezető árok és ennek műtárgyai tisztántartásáról, kaszálásáról.

(6) Az ingatlan előtti járdán összegyűjtött hulladékot a háztartási hulladék szállítására szolgáló edényzetben kell elhelyezni.

(7) Az ingatlan használója köteles a járdán felburjánzó gazt, gyomot a burkolat rongálása nélkül kiírtani.

(8) Beépítetlen, vagy időszakosan használt ingatlan használóját a közterület 5-7 bek. szerint tisztántartási kötelezettség terheli.

(9) Vegyszeres gyomirtás tilos !

(10) Közterületen hirdetményt, plakátot csak e célra rendszeresített hirdető táblán szabad elhelyezni.

10. § A 9. §-ban nem szabályozott közterületek, közútak, közkertek, játszóterek, valamint az ezeken vezető gyalogjárók tisztántartása, a keletkező hulladék összegyűjtése és elszállítása az önkormányzat, illetve az általa megbízott szolgáltató feladata. Ennek keretében elvégzi:

a) az utak, utcák, terek útburkolatai, padkái tisztántartását,

b) az utcai hulladékgyűjtő tartályok felszerelését, karbantartását, ürítését, tisztántartását,

c) zöldterületek fenntartását, parkosítását, virágosítását.

Hó és síkosság mentesítés

11. § (1) Az ónos esőtől, jégtől, vagy hótól síkossá vált burkolatot síkosság mentessé kell tenni. A síkossá vált járda, a járda melletti ingatlan használójának fel kell szórni.

(2) Az ingatlan melletti járda melletti hó eltakarításáról a használó köteles gondoskodni, reggel 7 óráig járható tenni.

(3) A (2) bekezdésben meghatározottakon túl a közterületek burkolt felületeinek hó és síkosság mentesítéséről az önkormányzat, illetve megbízása alapján a szolgáltató gondoskodik.

(4) A hó eltakarítást úgy kell elvégezni, hogy a folyamatos gépjármű és gyalogosforgalom részére megfelelő hely álljon rendelkezésre.

(5) Hórakást buszmegállóban, kapu és kocsibejáróban, gyalogátkelőhelyen, útkereszteződésben elhelyezni tilos.

A kereskedelmi, vendéglátóipari, a szolgáltató egységek és elárusítóhelyek üzemeltetőinek kötelezettsége.

12. § (1) A szórakozóhelyek, vendéglátóipari, kereskedelmi és szolgáltató egységek, valamint az utcai és más elárusítóhelyek előtti járdaszakaszt, továbbá az egység közvetlen környékét a használó köteles reggel 7 óráig megtisztítani és folyamatosan tisztán tartani.

(2) A használó köteles az árusításból keletkező hulladék zárt edényzetben történő gyűjtéséről, valamint szolgáltató útján annak a kijelölt hulladéklerakó helyre történő elszállításáról gondoskodni.

13. § (1) A tömegközlekedési eszközök belterületi megállóhelyeinek, váróhelyiségeinek tisztántartása, gondozása az önkormányzat feladata.

(2) Külterületen a várakozóhelyek és autóbusz megállóhelyek tisztántartása a közútkezelő, vasútállomás tekintetében pedig a Magyar Államvasutak Rt. feladata.

(3) Közterületi zöld felületen gépjármű nem mosható, nem szerelhető ( kivéve a pillanatnyi meghibásodás, hiba elhárítás )

Építési és bontási területek tisztántartása

14. § (1) Építés, bontás vagy felújítás alatt üresen álló ingatlan tisztántartása az engedélyes feladata.

(2) Építésnél, tatarozásnál, bontásnál és az úttest felbontásánál keletkezett por, valamint szenny elterjedését meg kell akadályozni, a porképző anyagokat vízzel kell locsolni. Közterületen építőanyagot és építési törmeléket csak közterület bérleti szerződés alapján lehet tárolni.

(3) Az építési területekről a sárfelhordás letakarításáról és a szükséges jelzésről az építtetőnek vagy megbízottjának folyamatosan gondoskodnia kell.

(4) Közműhibák javítását követően az ebből adódóan az utak szennyeződését a hiba elhárítója köteles eltakarítani.

Az anyagok szállítása

15. § (1) Az anyag szállítását úgy kell elvégezni, hogy a közterület ne szennyeződjön.

(2) A karácsonyi ünnepek után a fenyőfák közterületről történő elszállításáról a szolgáltatónak kell gondoskodnia. A lakosság a fenyőfákat a hulladékgyűjtő edények mellett helyezheti el.

(3) Ha bármely szállítmány fel-vagy lerakásánál, szállításánál a közterület beszennyeződik, a szállító köteles azt haladéktalanul megtisztítani.

Lomtalanítás

16. § A lakásokban használhatatlanná vált, nagyobb méretű háztartási felszerelési tárgy, bútor és egyéb feleslegessé vált ingóság elszállítására évente egy alkalommal lomtalanítási akciót kell szervezni. A lomtalanítást a szolgáltató végzi, az önkormányzattal egyeztetve. A gyűjtés helyéről, időpontjáról a helyben szokásos módon a lakosságot tájékoztatni kell.

Az avar és zöldhulladékok ártalmatlanítása

17. § (1) A zöldhulladékokat elsősorban hasznosítani, komposztálni kell.

(2) Amennyiben ez nem lehetséges, elszállításáról a tulajdonosnak kell gondoskodni.

(3) Megfelelően előkészített, légszáraz zöldhulladékot szabad csak égetni, - az emberi egészséget legkevésbé károsító – a vagyoni és személyi biztonságot nem veszélyeztető módon.

(4) A száraz, égethető zöldhulladék nem tartalmazhat semmilyen más kommunális, illetve ipari eredetű hulladékot, gumit, valamint vegyszereket.

(5) Száraz kerti hulladékot minden csütörtökön 10-17 óráig lehet égetni, a légköri viszonyok figyelembevételével.

(6) Szeles időben égetni tilos.

Köztisztasággal összefüggő egyéb rendelkezések

18. § (1) Közterületről állati tetemek elszállításáról a tulajdonos, ha az ismeretlen, az önkormányzat gondoskodik.

(2) Az állattartással kapcsolatos köztisztasági rendelkezéseket külön rendelet tartalmazza.

Települési szilárd hulladékkal kapcsolatos hulladékkezelési közszolgáltatás

19. § A lakossági és közületi szervezett hulladékgyűjtésre a szállítóeszköz rendszeresített lakosság által biztosított hulladékgyűjtő edényben lehet.

20. § (1) a használó a gyűjtőedényzetet az ingatlanon köteles tárolni. Közterületre a gyűjtés napján 5-7 óra közt helyezheti ki és azt a gyűjtés napján köteles a közterületről bevinni.

(2) A gyűjtőedényzet és közvetlen környezetének tisztántartása a használó kötelessége.

(3) A közterületen elhelyezett gyűjtőedényzetből szemetet kiönteni, kivenni, abban guberálni tilos.

(4) A gyűjtőedényzet tisztítását, fertőtlenítését szükség szerint, de évente legalább két alkalommal az edényzet használójának el kell végezni.

A szolgáltatás ellátásának szabályai

21. § (1) A hulladékszállítás gyakoriságát az 1. számú melléklet A) pontja tartalmazza.

(2) A szolgáltató kizárólag közületek esetében, az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérő, illetve idényjellegű szolgáltatásban is megállapodhat.

Közületi hulladék

22. § (1) A közületi hulladék összegyűjtéséről, megfelelő méretű gyűjtőedény beszerzéséről, vagy bérletéről és elszállításáról, a szolgáltatóval kötött szerződés alapján a használó köteles gondoskodni.

(2) A közület köteles beszerezni és telephelyén tárolni a keletkező hulladék elhelyezésére alkalmas edényzetet.

(3) Szokásosnál nagyobb mennyiségű, a rendszeres hulladékszállítás köré kívül eső közületi hulladék elszállításáról a használó köteles gondoskodni. A használó az így elszállított hulladékot kizárólag az erre a célra létesített lerakóhelyen helyezheti el.

Települési szilárd hulladék ártalmatlanítása és hasznosítása

23. § (1) A települési szilárd hulladék elhelyezése, kezelése, ártalmatlanítása, kizárólag az erre a célra létesített osztopáni hulladéklerakó telepen történhet.

(2) A lerakóhely fenntartásáról, üzemeltetéséről, és rekultivációjáról az üzemeltető gondoskodik.

A közszolgáltatási díj meghatározása és megfizetése

24. § (1) A települési szilárd hulladék kezelési közszolgáltatás igénybevételére köteles, illetve a közszolgáltatást igénybevevő ingatlan tulajdonosak települési hulladékkezelési közszolgáltatási díjat (a továbbiakban: közszolgáltatási díj) kell fizetnie.

(2) A közszolgáltatás díját az önkormányzat egy éves díjfizetési időszakra, rendeletben állapítja meg. A közszolgáltatás díját e rendelet 1. melléklete tartalmazza.

(3) A közszolgáltatási díj megállapítása – a díjszámításra vonatkozó előírások alapján – általános forgalmi adó nélkül számított egységnyi díjtétel meghatározásával történik.

(4) A közszolgáltatás igénybevételének éves díját az ingatlan tulajdonos rendelkezésére bocsátott gyűjtőedények számának, azok egyszeri ürítési díjának és az évi ürítések számának szorzataként kell megállapítani.

(5) A díj tartalmazza háztartásonként az ingatlantulajdonos választása szerint 60 liter , vagy 110- 120 liter települési szilárd hulladék hetente legalább egyszeri elszállítását és ártalmatlanítását. Az ingatlantulajdonosok kötelesen az általuk választott szolgáltatási igényt a Kaposvári Városgazdálkodási Rt.-nek bejelenteni, szerződést kötni.

(6) A fizetendő közszolgáltatási díjról a közszolgáltató negyedévente számlát bocsát ki, mely alapján az ingatlan tulajdonos a közszolgáltatási díjat a közszolgáltató részére közvetlenül, vagy az általa megbízott útján – a teljesített szolgáltatás alapján, számla ellenében –utólag köteles megfizetni.

(7) A közszolgáltatási díjat a közszolgáltató negyedévente számlázza ki.

(8) A közszolgáltatási díjat a számla kézhezvételétől számított, szolgáltató által meghatározott időn belül kell kiegyenlíteni. A közszolgáltató a késedelmes megfizetés esetén késedelmi kamatot érvényesíthet.

Közszolgáltatással összefüggő személyes adatok kezelése

25. § (1) A közszolgáltató a közszolgáltatással összefüggő személyes adatok kezelésére a Hgt. 23. §. g./ pontja alapján és a jelen önkormányzati rendeletben foglalt mértékben és terjedelemben jogosult.

(2) A közszolgáltató a Hgt. 23. §. g./ pontjában meghatározott közszolgáltatással összefüggő személyes adat kezelésére jogosult.

(3) A közszolgáltatással összefüggő személyes adat csak a cél megvalósításához szükséges mértékben és ideig kezelhető.

(4) A közszolgáltató a megfelelő technikai és szervezési intézkedéssel köteles gondoskodni az adatok biztonságáról. Az adatokat védeni köteles különösen a jogosulatlan hozzáférés, megváltoztatás, nyilvánosságra hozás, vagy törlés, illetőleg sérülés vagy megsemmisülés ellen.

(5) A közszolgáltató a közszolgáltatással összefüggő személyes adatokat az ingatlantulajdonos (illetve az ingatlan nyilvántartásban szereplő jogosult) azonosítására, a közüzemi szerződés teljesítésével, jogszabályban előírt ellenőrzés végrehajtásával kapcsolatos feladatok ellátására, számlázásra, postázásra, közüzemi díj hátralékok behajtására használhatja fel.

(6) A közszolgáltató nem jogosult az általa kezelt közszolgáltatással összefüggő személyes adat nyilvánosságra hozására.

A köztisztasági rendelkezések betartásának ellenőrzése

26. § A közterületek rendjének ellenőrzéséről az önkormányzat körjegyzője, vagyongondnok, falugondnok gondoskodik.

Szabálysértési rendelkezések

27. § Aki e rendelet 4. §. (3), 6. §., 7. §.(2), 9. §. (1)-(10), 11. §., 12. §., 13. §. (3), 14. §. (23), 15. §., 17. §.(36), 18. §, (1), 20. §. -ban foglaltakat megszegi, szabálysértést követ el, és 30.000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható.

Záró rendelkezések

28. § (1) E rendelet a kihirdetés napján lép hatályba. Kihirdetéssel egyidőben a 11/ 2000. (VI.26.) rendelet hatályát veszti.

(2) Kihirdetésről a körjegyző gondoskodik.