Szulok Község Önkormányzat Képviselő-testületének 3/2003.(IV.14.) önkormányzati rendelete

A közművelődésről

Hatályos: 2014. 01. 01- 2015. 08. 10

Szulok Községi Önkormányzat Képviselő-testülete (a továbbiakban: önkormányzat) a kulturális javak védelméről és a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásáról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. Törvény (a továbbiakban: Törvény) 77. §-a alapján az alábbi rendelet szerint szabályozza a helyi közművelődési tevékenységet:


Alapelvek


1.§.


Az önkormányzat a közművelődési tevékenység feltételeinek szabályozása során arra törekszik, hogy biztosítsa Szulok község polgárainak a jogát



a) a kulturális örökség és ezek jelentőségének a megismerésére –fokozott figyelemmel a német kisebbség hagyományaira-, valamint ezek védelmével kapcsolatos ismeretek megszerzésének a lehetőségét a rendelkezésre álló eszközök útján,

b) műveltség gyarapítására,

c) a helyi társadalmi kapcsolatrendszerek kiszélesítésére,

d) a közművelődési szinterek szolgáltatásainak igénybevételére.


2. §.



Az önkormányzat közművelődési tevékenysége nem lehet elkötelezett egyetlen vallás, világnézet vagy politikai irányzat mellett sem. A közművelődési tevékenység során tilos bármilyen hátrányos megkülönböztetés. A törvényben és e rendeletben rögzített jogok megilletnek minden személyt nem, kor, vallás, politikai, nemzet vagy társadalmi származás, vagyoni, születési különbségtétel nélkül.

A rendelet célja


3. §.


(1) Az önkormányzat a közművelődési tevékenység feltételeinek szabályozása során arra törekszik, hogy biztosítsa Szulok község polgárainak a közművelődéshez való jogát, mely közérdek, és a közművelődési tevékenységek támogatását közcélnak tartja.

(2) A feladatellátás során az önkormányzat gondoskodik a saját fenntartású közművelődést szolgáló közösségi szinterek működtetéséről. Ezen túlmenően az önkormányzat épít a civil szervezetekre, valamint mindazon egyéni és helyi közösségi kezdeményezésre és feladatvállalásra, mely a község kulturális életét gazdagítja.


A rendelet hatálya


4. §.


E rendelet hatálya kiterjed Szulok község területén működő azon intézményekre, szervezetekre, vállalkozásokra, társulásokra, magánszemélyekre, amelyek a jelen rendeletben szabályozott feladatokat ellátják.

Az önkormányzat közművelődési feladatai


5. §.


  1. Az önkormányzat a helyi közművelődési tevékenység támogatása során feladatainak tekinti:


  1. Az iskolarendszeren kívüli, öntevékeny, életminőséget és életesélyt javító lehetőségeket,
  2. A település hagyományainak megismertetését, a helyi közművelődési szokások gondozását,
  3. A kisebbségi –német- kultúrák, hagyományok megismertetése, megértése, a befogadás elősegítése
  4. A környezetkultúra javítását, a településesztétikai kultúra fejlesztését,
  5. A szabadidő eltöltéséhez a feltételek biztosítását,
  6. Közművelődést szolgáló közösségi szinterek kiemelt támogatása (közösségi világháló-, ifjúsági-, felnőtt-, nyugdíjas- színterek..)
  7. Az ünnepek kultúrájának a biztosítását, egész települést érintő hagyományteremtő ünnepek teremtését,
  8. Művelődő közösségek tevékenységének a támogatását,
  9. Egyéb művelődést segítő lehetőségek biztosítását.


(2) Az önkormányzat az (1) bekezdésben részletezett közművelődési feladatainak ellátása során szorosan együttműködik helyi közművelődési tevékenységet folytató, önszerveződő közösségekkel.


A közművelődési feladatellátás szervezeti keretei


6. §.


  1. Az önkormányzat a közművelődési tevékenységek folyamatos megvalósíthatósága érdekében közösségi színteret biztosít, közművelődési intézményt működtethet, közművelődési megállapodásokat köthet, közművelődési feladatokat ellátó szervezeteket támogathat.
  2. Az önkormányzat a Törvény 78. §-ának (2) bekezdésében foglaltak szerint a rendelet 5. §-ában foglalt közművelődési tevékenység ellátása érdekében közösségi színteret működtet, és a működtetésére irányuló közművelődési megállapodásban biztosítja, hogy a településen a lakosság önszerveződő közösségei megfelelő rendszerességgel és időtartamban vehessék igénybe a színtér szolgáltatásai
  3.  Az önkormányzat közművelődési feladatainak ellátásában együtt kíván működni:


  1. a helyi fenntartású oktatási és nevelési intézményekkel – általános iskola, óvoda-,
  2. kulturális tevékenységet is végző társadalmi szervezetekkel,
  3. közművelődési feladatvégzést vállaló magánszemélyekkel,
  4. hasonló feladatokat ellátó térségi intézményekkel, civil szervezetekkel,
  5. a német hagyományok értékeit ápoló magánszemélyekkel és civil szerveződésekkel.


(4) Az önkormányzat a 6. § (3) bekezdésében szereplő intézményekkel és szervezetekkel a rendeletben meghatározott közművelődési feladatok megvalósítására közművelődési megállapodást köthet.



(5) A közművelődési megállapodás megkötéséről a képviselő-testület dönt. A megállapodás kötelező tartalmát e rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.


(6) Az önkormányzat saját fenntartású közösségi színteret és könyvtár intézményt tart fenn, melynek helye a művelődési ház mellett kialakítandó közösségi ház.


(7) E rendeletben meghatározott normák figyelembevételével, részletes feladattervet kell készíteni, melyet a képviselő-testület minden év április 15-ig hagy jóvá az előző év értékelésével együtt.


(8) A törvény és e rendelet által meghatározott közművelődési feladatokkal kapcsolatos fenntartói jogköröket a képviselő-testület gyakorolja.

A közművelődési tevékenység finanszírozása.


7. §.


(1) Az önkormányzat a rendeletben megfogalmazott feladatait költségvetéséből finanszírozza.

Ennek forrása az önkormányzat saját bevétele, a központi költségvetésből származó normatív állami hozzájárulásból, a központosított előirányzatokból származó összeg, valamint a különböző alapítványoktól pályázati úton elnyerhető támogatás.


(2) Az önkormányzat a központi költségvetési forrásból a közművelődési feladatok ellátására biztosítandó pályázathoz a pályázat elnyeréséhez szükséges önrészt az éves költségvetési rendeletében határozza meg.


Záró rendelkezések


8.§.


Fogalmak:

 Közművelődési szakember: a felsőfokú végzettségű népművelő (művelődésszervező, kulturális menedzser), valamint az e törvényben meghatározott közművelődési feladatok ellátásához szükséges felsőfokú végzettséggel vagy felső-, illetve középfokú szakképesítéssel rendelkező személy.

 Közművelődési tevékenység: a polgárok iskolán kívüli, öntevékeny, önművelő, megismerő, kultúraelsajátító, művelődő és alkotó célú cselekvése, amely jellemzően együttműködésben, közösségekben valósul meg.

 Közösségi színtér: a helyi lakosság rendszeres vagy alkalmi közművelődési tevékenységének, a lakosság önszerveződő közösségeinek támogatása érdekében önkormányzati fenntartásban, önkormányzatok társulásában, vagy közművelődési

megállapodás alapján működtetett, erre a célra alkalmassá tett és üzemeltetett, adott helyen rendszeresen működő intézmény vagy egyéb jogállású létesítmény (helyiségegyüttes, épület).


9. §.


A jelen önkormányzati rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

A rendelet kihirdetéséről a körjegyző, az abban foglaltak végrehajtásáról a polgármester gondoskodik.