Gálosfa Község Önkormányzat Képviselő-testületének 4/2005. (II.25.) önkormányzati rendelete
Gálosfa helyi építési szabályzatáról
Hatályos: 2013. 05. 16- 2017. 06. 12Gálosfa Község Önkormányzat Képviselő-testületének 4/2005. (II.25.) önkormányzati rendelete
„Gálosfa helyi építési szabályzatá”-ról
2013-05-16-tól 2017-06-12-ig
(egységes szerkezetben 2013. május 16-tól – 2017. június 12-ig)
Gálosfa Község Önkormányzatának Képviselőtestülete az 1990. évi LXV. törvény 16. § - ában, valamint az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (továbbiakban Étv.) 6.§ - ában kapott felhatalmazás alapján – az Országos Településrendezési és Építési Követelményekről szóló 253/1997. (XII.20.) Kormányrendeletre (a továbbiakban: OTÉK) figyelemmel – az alábbi rendeletet alkotja:
I. FEJEZET
Általános előírások
1.§
- E rendelet hatálya Gálosfa község közigazgatási területére terjed ki.
- A rendelet hatálya alá tartozó területen területet felhasználni, telket kialakítani, építési és bontási tevékenységet folytatni, épület, építmény rendeltetését megváltoztatni, valamint ilyen célra hatósági engedélyt adni az országos érvényű jogszabályok mellett – e rendelet előírásainak és a szabályozási terveknek (tervező Virányi Építész Stúdió Bt. 2004. március, jsz.:16/2000) megfelelően szabad.
- A szabályozási tervek kötelező elemei:
-a külterületi és belterületi határvonal,
-a szabályozási vonalak,
-a területfelhasználási módok és határok,
-az övezeti és építési övezeti határok, jelek
-az övezeti és építési övezeti előírások
-az e rendelettel védetté nyilvánított természeti és művi értékek,
-a sajátos jogintézmények
-az infrastruktúra hálózatok és létesítmények területigényes elemei,
-az elvi építési engedélyterv készítési kötelezettség
-a kertépítészeti terv készítési kötelezettség
- [1] A kötelező erejű szabályozási elemek csak a rendezési terv módosításával, a jogszabályokban előírt egyeztetések lefolytatásával változtathatók, képviselőtestületi jóváhagyással. Az egyéb, irányadó elemek változtatása – a szükséges szakhatósági egyeztetések lefolytatásával – hatósági engedélyezési eljárás keretében történhet.
- [2] Az elvi építési engedélyterv készítésének kötelezettségével érintett ingatlanokon – konkrét beruházási szándék esetén – az ingatlan egészére készített, a hosszútávú, teljes beépítést tartalmazó elvi építési engedélytervben kell a beépítés paramétereit és feltételeit meghatározni.
- [3] Szaktervező által tervezett kertépítészeti tervet kell készíteni a "kertépítészeti terv készítési kötelezettség" -gel érintett területre. A kertépítészeti terv az építési engedélyezési terv melléklete, illetve annak részét képezi.
- [5] A telekalakítások és építések engedélyezése során meg kell őrizni a meglévő településstruktúrát, beépítési módot, a jellegzetes épülettömegeket és tetőformát. Nyeles tele nem alakítható ki
- Azon területeken, ahol útszabályozás meglévő épületeket metsz át, a tervezett közlekedési területre eső meglévő épületrészek felújíthatók, korszerűsíthetők, de nem bővíthetők, illetve új épületek a szabályozási és az építési határvonalak figyelembe vételével létesíthetők.
- A termőtalaj védelme érdekében az építmények termőföldön (kül- és belterületen) történő építésügyi hatósági engedélyezése során érvényre kell juttatni azt, hogy az elhelyezés a környező területen a talajvédő gazdálkodás feltételeit ne rontsa. A kivitelezés és az üzemeltetés során biztosítani kell, hogy a környezeti hatások az érintett termőföld minőségében ne okozzanak kárt. Földmunkák végzésekor a talaj termőréteg-védelmének érdekében a felső humuszos termőréteg megóvásáról gondoskodni kell.
- Műemléki védettségű épületen mindenféle építési munka a vonatkozó jogszabály[6] alapján csak a KÖH engedélyével végezhető. A műemléki környezetben lévő meglévő épületeken építési munka, ill. ezen a területen új épület építése csak a KÖH szakhatósági hozzájárulásával végezhető.
- A nyilvántartott régészeti lelőhelyeket és régészeti érdekű területeket érintő építési engedélyezési eljárásokba a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt szakhatóságként be kell vonni.
A földmunkákkal járó fejlesztésekkel, beruházásokkal, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal által nyilvántartott régészeti lelőhelyeket el kell kerülni, illetve ha a lelőhely elkerülése a földmunkával járó fejlesztés, beruházás költségeit aránytalanul megnövelné, vagy a beruházás másutt nem valósítható meg, a beruházással veszélyeztetett régészeti lelőhelyeket előzetesen fel kell tárni. A megelőző feltárásra vonatkozóan a beruházónak a területileg illetékes múzeummal, a Somogy Megyei Múzeumok Igazgatóságával kell szerződést kötnie a vonatkozó jogszabály2 szerint. A beruházónak a megelőző feltárás teljes költségét biztosítani kell. (Költségelőirányzatként legalább a teljes bekerülési költség 9 ezrelékét kell tervezni.)
Amennyiben a község közigazgatási területén bárhol – építés vagy művelés kapcsán – régészeti emlék, illetőleg lelet kerül elő, kötelesek a vonatkozó jogszabály[7] szerint eljárni. A tevékenységet fel kell függeszteni, és a helyszínen vagy lelet őrzése mellett értesíteni kell a jegyzőt, aki a múzeum (Somogy Megyei Múzeumok Igazgatósága) és a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal szakmai bevonásáról köteles gondoskodni. A múzeum 24 órán belül köteles nyilatkozni a munka folytathatóságáról, ha szükséges haladéktalanul meg kell kezdenie a mentő feltárást.
A nyilvántartott régészeti lelőhelyek területén és a régészeti érdekű területeken a művelési ág megváltoztatásához ki kell kérni a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal véleményét.
- A bruttó 200 m2-es családiház nagyságrendjét meghaladó építési szándék esetén – mivel a község területe alatti kőzettér a földtani felépítés, vízföldtani adottságok és a morfológiai jellemzők alapján nemcsak erózióra érzékeny, hanem felszínmozgások kialakulására is hajlamos - az építészeti tervek földtani megalapozásához az érintett területrészre olyan, a geotechnikai, mérnökgeológiai és a vízföldtani jellemzőket meghatározó szakvélemény készítendő, mely értékelően feltárja az építési adottságokat és tisztázza a várható hatásokat.
- 2 méternél magasabb nyitott kőzetfallal (mélyutakkal, bevágással, tereplépcsőkkel) érintett területeken az építési hely kijelölését, valamint az építmények kialakításának egyedi feltételeit geotechnikai, mérnökgeológiai vizsgálatokra kell alapozni.
- 15º-nál meredekebb dőlésű területek beépítését mérnökgeológiai, geotechnikai vizsgálatok eredményeire kell alapozni.
- Terepszint alatti építmények (pincék) a közterületet, idegen telket, meglévő építményeket hatásterületükkel nem veszélyeztethetik. Az érintett területeken az építési engedélyezési tervdokumentációnak tartalmaznia és a tervezésnél figyelembe kell vennie az építési terület pince és üregviszonyait.
- A beépítésre nem szánt területeken az építési helyek kijelölését megelőzően mérnökgeológiai szempontok alapján kell vizsgálni a terület felszínmozgásra való hajlamát. Felszínmozgás veszélyes területeken mérnökgeológiai, geotechnikai vizsgálatokra kell alapozni az építési helyek kijelölését, és meg kell határozni az építmények létrehozásának egyedi feltételeit.
- A Magyar Geológiai Szolgálat Dél-dunántúli Területi Hivatalát szakhatóságként az építési tevékenységgel kapcsolatos engedélyezési eljárások során be kell vonni az alábbi esetekben:
- 3 m-nél nagyobb földvastagságot érintő tereprendezéssel járó építkezések esetén (feltöltés, bevágás);
- 4 beépített szintnél magasabb vagy 7 m-nél nagyobb fesztávú tartószerkezeteket tartalmazó, előregyártott vagy vázas tartó szerkezetű épületeknél;
- 5 m-nél nagyobb szabad magasságú földet megtámasztó építményeknél;
- meredek, csúszásveszélyesnek ismert területek beépítésekor;
- ha a lakosság, a tervezők vagy az önkormányzat kedvezőtlen, az altalajjal összefüggő jelenségeket észlel.
- A Pécsi Bányakapitányságot az engedélyezési eljárásba szakhatóságként be kell vonni – a külön jogszabályban[8] meghatározott talaj kivételével – az ásványi nyersanyag kitermeléssel járó építési, tereprendezési, vízrendezési tevékenységek engedélyezése során, ha a kitermelt ásványi nyersanyag a kitermelés helyéről elszállításra, illetve nem a kitermeléssel érintett területen deponálásra kerül, és ennek során üzletszerűen hasznosul, értékesül.
- Külterületen az illetékes Nemzeti Park Igazgatóságot – a külön jogszabályban[9] meghatározott esetekben – szakhatóságként a művelési ág változtatási, a telekalakítási, építési engedélyezési eljárásokba be kell vonni.
- Állattartó épületet és trágyatárolót lakó, üdülő és intézményi funkciójú épülettől 10 m-nél távolabb kell elhelyezni. Az állattartással és az állattartó épületekkel kapcsolatos egyéb szabályokat külön önkormányzati rendelet állapítja meg.
- [10]Az e rendeletben telekalakításra meghatározott legkisebb terület méretet nem kell tartani az alábbi esetekben:
- közlekedési területnél
- közműelhelyezési és hírközlési területnél
- közhasználatú zöldterületnél és véderdőnél, védműveknél
- közlekedési, közműelhelyezési és hírközlési területek kialakítása után visszamaradó mezőgazdasági és erdőterületnél.
II. FEJEZET
Településszerkezet, területfelhasználás
2.§
- A település igazgatási területének:
a/ Beépítésre szánt területei az építési használatuk általános jellege, valamint sajátos építési használatuk szerint:
1./ falusias lakóterület (Lf)
2./ ipari gazdasági terület, ezen belül
-egyéb terület a közműellátás területigényes létesítmény (szennyvízátemelő) (Gip-kv) és a hírközlés területigényes létesítmény (matáv telefonközpont) (Gip-h) területe
-jelentős mértékű zavaró hatású ipari terület a mezőgazdasági üzemi terület (major, állattartó telep) (Gip-M)
4./ [11] különleges terület, ezen belül
-temető, kegyeleti park (KÜ-T)
-sportterület (KÜ-S)
-idegenforgalmi fogadóhely (KÜ-I)
-szennyvíztisztító telep (KÜ-SZ)
b./ Beépítésre nem szánt területei:
1./ közlekedési és közműterület (KÖu)
2./ zöldterület (közpark) (Z)
3./ erdőterület, ezen belül
-gazdasági (Eg)
-védelmi (Ev)
-turisztikai (Et)
4./ általános mezőgazdasági terület, ezen belül
-szántó, gyep, legelő, rét (Má)
5./ kertes mezőgazdasági terület, ezen belül
-kert, szőlő, gyümölcsös (Mk)
-belterületi kert (Mk-0)
6./ vízgazdálkodási terület, ezen belül
-folyók és állóvizek medre és parti sávja (V)
-a vízellátást biztosító területigényes létesítmények (vízműkút) területe (V-kv)
- A beépítésre szánt és a beépítésre nem szánt területek (területfelhasználási egységek), valamint az építési övezetek és az övezetek határvonalait a szabályozási tervek tartalmazzák.
Beépítésre szánt területek
Falusias lakóterület
3.§
- A lakóterületre vonatkozóan az OTÉK 14.§. előírásait kell alkalmazni az alábbi eltérésekkel:
a.,az OTÉK 14§. (1) bekezdés szerinti építménymagasság 7,5 méter helyett a szabályozási terv szerinti lehet
b.,nem helyezhetők el az OTÉK 14§. (2) bekezdés 2 és 8 pontjában felsorolt létesítmények.
- A területre vonatkozó előírásokat – beépítési mód, maximális építménymagasság, maximális beépítettség, minimális telekterület – a belterület szabályozási terv tartalmazza.
Jel | Beépítési mód | Beépítési %* maximum | Építménymagasság maximum | Telekterület minimum |
Lf1 | O | 25 | 5,5 | 1000 |
Lf2 | O | 25 | 5,5 | 1500 |
Lf3 | O | 20 | 5,5 | 2000 |
Lf4 | O | 20 | 5,5 | 3000 |
Lf5 | O | 20 | 5,5 | 3600 |
Lf6 | O | 20 | 5,5 | 7000 |
*-A beépítési százalék megállapításakor a telekterület 1000 m2 feletti része 50 %-ban számítható be.
(pl.: 2000 m2-es telken, 1000 m2+(1000 m2/2)=1500 m2
a beépítési százalék megállapításakor figyelembe vehető telekterület 2000 m2-es telek esetén 1500 m2.)
- A lakóterület építési telkein - 1-2 egységes- lakó és/vagy üdülő – pihenő funkciót kielégítő lakóépületek egyaránt építhetők.
- A telekalakítások és építések engedélyezése során az épületeket a történeti fejlődés során kialakult, védelemre érdemes építészeti formavilághoz igazodóan kell elhelyezni és kialakítani, a meglévő településstruktúra, a helyi építészeti karakter /telekméretek, beépítési mód, jellegzetes épülettömegek és tetőformák/ figyelembe vételével.
- A területen kialakítandó telkek megengedett legkisebb átlagos szélessége 20 m. A korábban kialakított, - az övezeti előírásokban meghatározottól kisebb és 20 m-nél keskenyebb –meglévő építési telek is beépíthető, ha az egyéb vonatkozó előírások betarthatók.
- Az épületek tetőidoma a helyi építészeti karakterhez igazodó legyen. Az épületek tetőfedése cserép, betoncserép és bitumenes zsindely; a tető hajlásszöge 30°-45º lehet.
- A területen elhelyezhetők az OTÉK 1. számú melléklete 54. pontjában felsorolt melléképítmények, a kirakatszekrény és föld feletti gáztartály kivételével.
- Az elő- oldal – és hátsókert előírásait a kialakult állapot figyelembevételével az alábbi keretek között kell meghatározni:
- az előkertet – az építési határvonal figyelembe vételével – a kialakult helyzethez igazodóan kell meghatározni.
- az oldalkertet a beépítési mód függvényében – a kialakult helyzet és az OTÉK 35.§ előírásai alapján kell meghatározni azzal az eltéréssel, hogy a (6) bekezdésben előírtak nem csak az „elő – és oldalkert előírt legkisebb méretén belül” érvényesek, hanem az elő- és oldalkert egészére vonatkoznak. A jogszabályban előírt értéknél kisebb oldalkerti és építmények közötti legkisebb távolsági mérettel rendelkező épületek egyedi építési ügyeinek engedélyezési eljárásába a tűzvédelmi szakhatóságot be kell vonni.
- a hátsókertet az építési határvonal figyelembevételével kell biztosítani.
- Az építési határvonalon kívül eső, valamint az övezeti előírástól eltérően a szemközti oldalhatáron álló meglévő épületek a meglévő alapterületükkel és tömegükkel megtarthatók, felújíthatók, korszerűsíthetők, de nem bővíthetők. A meglévő keresztbe álló csűrök ugyancsak megtarthatók, felújíthatók, korszerűsíthetők, illetve – az építési határvonal figyelembe vételével – újonnan is építhetők
- A Petőfi utca és a Dózsa György utca között tervezett lakóövezet kialakításának, valamint építmények létrehozásának feltételeit talajmechanikai, mérnökgeológiai, geotechnikai, építéshidrológiai vizsgálatokra kell alapozni.
- A lakóterületen legalább részleges közműellátást és burkolt útfelületet kell biztosítani.
- A parkolási igényt az OTÉK 42. §-a alapján, teljes egészében telken belül kell kielégíteni.
- A telken belüli zöldfelület megengedett legkisebb mértéke a telekterület 50 %-a.
- A lakóterület lehatárolását a belterület szabályozási terv tartalmazza.
Ipari gazdasági terület
4.§
- Az ipari gazdasági területekre vonatkozóan az OTÉK 20.§ előírásait kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy a területen nem helyezhetők el az (5) bekezdés 2. pontja szerinti létesítmények.
- Az ipari gazdasági terület az alábbi övezetekre tagozódik:
-egyéb terület a közműellátást biztosító területigényes létesítmény /szennyvízátemelő (Gip-kv)/ és a hírközlés területigényes létesítmény /matáv telefonközpont (Gip-h)/területe és
-a jelentős mértékű zavaró hatású ipari terület a mezőgazdasági üzemi terület /major, állattartó telep (Gip-M)/ területe.
- A mezőgazdasági üzemi területre vonatkozó előírásokat – beépítési mód, maximális építménymagasság, maximális beépítettség, minimális telekterület – a külterület szabályozási terv is tartalmazza, az alábbiak szerint:
Jel | Beépítési mód | Beépítési % maximum | Építménymagasság maximum | Telekterület minimum |
Gip-M | SZ | 20 | 7,5 | 10.000 |
A megengedett építménymagasságtól nagyobb magasság is engedélyezhető, ha ezt az alkalmazott üzemtechnológia indokolttá teszi. Ennek indokoltságát – a települési, illetve annak hiányában a megyei főépítész szakvéleményének kikérésével – az engedélyező hatóság állapítja meg.
- Konkrét beruházási szándék esetén – az érintett ingatlan egészére készített, a végállapotot tartalmazó – elvi építési engedélytervet kell készíteni. A megvalósítás több ütemben, szakaszosan is történhet.
- A mezőgazdasági üzemi területen az épületek tetőfedése – a nagyfesztávú csarnokszerkezetek kivételével – cserép, betoncserép és bitumenes zsindely; a tető hajlásszöge 30-45° közötti lehet. A nagyfesztávú csarnokszerkezetek állattartó épületek, tárolók stb. – alacsonyabb hajlásszögű tetővel, illetve formájában és karakterében a cseréphez igazodó fedéssel (pl. LINDAB cserepeslemez,) vagy fémlemez fedéssel is építhetők.
- A területen legalább részleges közműellátást és burkolt útfelületet kell biztosítani.
- A parkolási igényt az OTÉK 42. §-a alapján, teljes egészében telken belül kell kielégíteni, csak fásított parkoló alakítható ki.
- A telken belüli zöldfelület megengedett legkisebb mértéke a telekterület 40 %-a.
- A területen a teljes telekméret minden 200 m2-e után 1 db, minimum 16/18 törzskör-méretű fa ültetendő. A fákat a használatbavételi engedély kérelmezéséig el kell ültetni, a használatbavételi engedély csak ennek meglétekor adható ki.
- Az ipari gazdasági területek lehatárolását a szabályozási tervek tartalmazzák.
Különleges terület
5. §
- [12] A település területén különleges terület a temető, kegyeleti park (KÜ-T), a sportterület (KÜ-S),
valamintaz idegenforgalmi fogadóhelyek (KÜ-I), valamint a szennyvíztisztító telep(KÜ-SZ) területe .
- A temető területén csak sírhelyek, a temető üzemeltetéséhez szükséges építmények, egyházi építmények és parkolóhelyek létesíthetők.
- Urnás temetés elsődlegesen urnasírba javasolt, urnafal csak a meglévő ravatalozó falához csatlakozóan, vagy zárt kerítésként alakítható ki.
- A temető kerítése csak faszerkezetű pallókerítésként alakítható ki.
- [13] Az idegenforgalmi fogadóhelyek (KÜ-I), a sportpálya (KÜ-S) és a temető (KÜ-T), valamint a szennyvíztisztító telep (KÜ-SZ) övezeti előírásait a szabályozási tervek is tartalmazzák az alábbiak szerint:
Jel | Beépítési mód | Beépítési % maximum | Építménymag. maximum | Telekterület minimum | Zölddel való fedettség (%) |
KÜ-I1 | SZ | 10 | 5,5 | K | 50 |
KÜ-I2 | SZ | 10 | 7,5 | K | 50 |
KÜ-I3 | SZ | 30 | 7,5 | K | 50 |
KÜ-S | SZ | 10 | 5,5 | K | 60 |
KÜ-T | SZ | 10 | 5,5 | K | 50 |
KÜ-SZ | SZ | 30 | 5,5 | 4300 | 50 |
A megengedett építménymagasságtól nagyobb magasság is engedélyezhető, ha ezt az adott funkcióra vonatkozó előírás indokolttá teszi. Ennek indokoltságát – a települési, illetve annak hiányában a megyei főépítész szakvéleményének kikérésével – az engedélyező hatóság állapítja meg.
- Több ütemben megvalósuló konkrét beruházási szándék esetén – az érintett ingatlan egészére vonatkozó, a végállapotot tartalmazó – elvi építési engedélytervet kell készíteni. A megvalósítás több ütemben, szakaszosan is történhet. Amennyiben az elvi építési engedélyben szereplő tevékenység a vonatkozó jogszabály[14] hatálya alá esik, az elvi építési engedélyhez környezeti hatásvizsgálatot kell készíteni.
- A különleges területen az épületek tetőfedése – a nagyfesztávú csarnokszerkezetek kivételével – cserép, betoncserép és bitumenes zsindely; a tető hajlásszöge 30-45o közötti lehet. A nagyfesztávú csarnokszerkezetek – lovarda, uszoda, teniszcsarnok, stb. – alacsonyabb hajlásszögű tetővel, illetve formájában és karakterében a cseréphez igazodó fedéssel (pl. LINDAB cserepeslemez) vagy fémlemezfedéssel is építhetők.
- A területen legalább részleges közműellátást és burkolt útfelületet kell biztosítani.
- [15] A parkolószükségletet telken belül
és közterületen együttesenkell kielégíteniúgy, hogy amennyiben a szükséges parkolóhelyeket telken belül nem lehet biztosítani, akkor – az OTÉK 42.§. (11) bekezdés előírásai szerint – helyi parkolási rendeletben szabályozott módon, a közterület tulajdonosának hozzájárulásával lehet a gépjárműveket közterületen elhelyezni.A területen csak fásított parkoló alakítható ki.
- [16]A szennyvíztisztító telep területén a 6621 sz. Szentbalázs-Bőszénfa összekötő út tengelyétől számított 15 m-en belül szilárd építmény – a kerítés kivételével – nem helyezhető el.
- A különleges területeket a szabályozási tervek tartalmazzák.
Beépítésre nem szánt területek
Közlekedési és közműterület
6. §
- A közlekedési- és közműterületekre vonatkozóan az OTÉK 26. § előírásait kell alkalmazni, a (3) bekezdés 2,3,4 pontja kivételével.
- A közlekedési területek rendeltetésszerű, korlátozás nélküli szabad használatát biztosítani kell.
- A közlekedési – és közműterületen – a védőtávolságokra is figyelemmel – a közmű- és hírközlési vezetékeket úgy kell kiépíteni, hogy hosszú távon valamennyi közmű- és hírközlési hálózat elhelyezhető legyen.
- A külterületi mezőgazdasági utaknál min 6 m szabályozási szélesség biztosítandó.
- Az utak mentén – külterületen min. 8 m tőtávolsággal – egyoldali fasorok ültetendők, a meglévő fasorok csak engedéllyel vághatók ki abban az esetben, amennyiben azt a fás növényállomány egészségi állapota indokolttá teszi.
- A területen nem létesíthető – kivéve a mezőgazdaságból élők ingatlanainál – 3,5 m-nél szélesebb gépkocsibehajtó.
- A közlekedési és közműterületeket (KÖu), azok szabályozási szélességét a szabályozási tervek tartalmazzák.
Zöldterület
7.§
- A területre vonatkozóan az OTÉK 27.§. előírásait kell alkalmazni.
- A közparkok területén az OTÉK 27. §-ában felsorolt létesítmények helyezhetők el az OTÉK 27.§ (4) bekezdés b. pontja kivételével
- A kertépítészeti terv készítési kötelezettséggel érintett területek kialakítása csak szaktervező által készített kertépítészeti terv alapján történhet.
- A területen a zölddel való fedettség minimum 70 % kell hogy legyen, melyet többszintesen kell kialakítani, úgy, hogy a fával való fedettség minimum 60 % legyen.
- A zöldterületek (Z) lehatárolását a belterület szabályozási terv tartalmazza.
Erdőterület
8.§
- Az erdőterületre vonatkozóan az OTÉK 28.§ előírásait kell figyelembe venni.
- Az erdőterületek közül a védelmi (Ev), a gazdasági (Eg) és a turisztikai (Et) rendeltetésű erdőkre vonatkozókat kell alkalmazni azzal, hogy az építmények elhelyezéséhez az illetékes Állami Erdészeti Szolgálat hozzájárulása is szükséges.
- Az erdőterületen lévő 037 hrsz-ú ingatlanon meglévő lakóház és környezete adottságként kezelendő; az épületek felújíthatók, korszerűsíthetők, a lakóépület egy alkalommal maximum nettó 25 m2 –rel bővíthető.
- Az erdőterületek övezetek szerinti tagolását a külterület szabályozási terv tartalmazza.
Mezőgazdasági terület
9. §
- A mezőgazdasági területekre vonatkozóan az OTÉK 29. § előírásait kell alkalmazni az alábbi eltérésekkel:
a./ Az OTÉK 29. § (4) bekezdés szerint létesíthető lakóépület megengedett legnagyobb építménymagassága 7,5 m helyett 5,5 m.
b./ Lakóépület:
1./ az Mk és az Mk-0 övezeti jelű területen nem helyezhető el;
2./ az Má övezeti jelű területen minimum 10 ha nagyságú területen helyezhető el.
- A belterületi kertterületen (Mk-0) építési telket kialakítani nem lehet; azon csak a nyomvonal jellegű építmények és műtárgyaik helyezhetők el, külön jogszabályok előírásai alapján.
- A mezőgazdasági területen az új épületeket, építményeket szabadon állóan kell elhelyezni és kialakítani. Az épületek tetőfedése – a nagy fesztávú csarnokszerekezetek kivételével- cserép, betoncserép és bitumenes zsindely; a tető hajlásszöge 35º-45º közötti lehet. A nagy fesztávú csarnokszerkezetek – tárolók, állattartó épületek stb. alacsonyabb hajlásszögű tetővel, illetve formájában és karakterében a cseréphez igazodó fedéssel (pl. LINDAB cserepeslemez,) vagy fémlemez fedéssel is építhetők.
- A mezőgazdasági területen birtokközpontot az OTÉK 29. §. előírásai alapján lehet kialakítani.
- A mezőgazdasági területek övezetek szerinti tagolását a szabályozási tervek tartalmazzák
Vízgazdálkodási terület
10. §
- Az igazgatási területen lévő vízgazdálkodási területekre vonatkozóan az OTÉK 30.§., valamint a vonatkozó külön jogszabályok[17][18] előírásait kell alkalmazni.
- A vízfolyások, vízfelületek jókarbantartásáról folyamatosan gondoskodni kell. Ennek végrehajthatósága érdekében a vízfolyások mellett 6-6 m, a tavak körül 3 m szélességű parti kezelősáv biztosítandó, melyen belül a fenntartást akadályozó létesítmények és növényzet nem helyezhető el.
- A vízfolyások területén fenntartási, fejlesztési munkák abban az esetben engedélyezhetők, amennyiben a terület természetközeli állapotának visszaállítását elősegítik.
- A vízgazdálkodási területek lehatárolását a szabályozási tervek tartalmazzák.
III. FEJEZET
Közhasználatra szolgáló területek
11.§
- Az igazgatási területen az állami és önkormányzati tulajdonú közlekedési és közműterületek (közterületek), a közforgalom elől el nem zárt magánutak, a közparkok és a turisztikai erdők a közhasználatra szolgáló területek.
- A közhasználatra szolgáló területeket rendeltetésének megfelelő célra bárki szabadon használhatja; a rendeltetéstől eltérő használathoz a közterület tulajdonosának (kezelőjének) hozzájárulása, valamint az illetékes hatóság engedélye szükséges.
- A közterületek rendeltetéstől eltérő használatának részletes szabályait külön önkormányzati rendelet állapítja meg.
- A parkolóigény közterületen történő kielégítéséhez a terület tulajdonosának hozzájárulását is be kell szerezni.
IV. FEJEZET
Közműellátás, közmű- és hírközlési létesítmények
12.§
- A beépítésre szánt területeken legalább részleges közműellátást kell biztosítani, az alábbiak szerint:
a./ közüzemi villamosenergia-szolgáltatás;
b./ közüzemi ivóvíz-szolgáltatás (ennek részeként a külön jogszabályban[19] meghatározott oltóvízintenzitás és oltóvíz mennyiség föld feletti tűzcsapokkal);
c./ közüzemi szennyvízelvezetés (annak megvalósulásáig átmenetileg a kommunális szennyvíz saját telken – vízzáróan szigetelt, zárt szennyvíztárolóban - történő átmeneti tárolása, úgy, hogy környezetszennyezést nem idézhet elő);
d./ közterületi nyílt árkos csapadékvíz-elvezetés megoldott legyen.
Fenti közműellátás megléte feltétele az építési telkekké nyilvánításnak, illetve a beépíthetőségnek.
- A zárt tárolóba összegyűjtött és szippantással eltávolításra kerülő szennyvizet az önkormányzat által kijelölt szennyvíztisztító telepre kell szállítani.
- A terület felszínmozgásos hajlama és erózióérzékenysége miatt a csapadékvízelvezetést kiemelt gondossággal kell kezelni. A településre komplex vízrendezési tervet kell készíteni. Az igazgatási területen a vízgazdálkodással összefüggő tevékenység folytatása vízjogi engedélyköteles tevékenység, melyhez az engedélyt a DD. Vízügyi Felügyelettől kell megkérni a vonatkozó külön jogszabályok szerint.
- A belterületen, a szőlőhegyeken, a tájvédelmi körzet területein, a helyi jelentőségű természetvédelmi területeken – település- és tájképvédelmi okok miatt – táv- és hírközlési célú magasépítmények (adó és átjátszó tornyok) nem helyezhetőek el, egyéb területeken is csak az önkormányzat hozzájárulásával.
Kommunális ellátás, kommunális létesítmények
13.§
- A településen a kommunális szilárd hulladék szervezett gyűjtése és elszállítása – a kaposvári hulladéklerakóra - megoldott. Hulladékgyűjtésre csak szabványosított zárt edény, konténer használható. A gyűjtőedények közterületen nem tárolhatók, elhelyezésüket telken belül kell biztosítani.
- A dögkút megszüntetését követően az esetleges állati tetemeket ATEV telepre kell szállítani.
V. FEJEZET
Környezetvédelem
14.§
- Az igazgatási területen a környezethasználatot úgy kell megszervezni és végezni, hogy:
a./a legkisebb mértékű környezetterhelést és igénybevételt idézze elő,
b./megelőzze a környezetszennyezést
c./kizárja a környezetkárosítást
- A településen veszélyes hulladék keletkezését eredményező tevékenység csak úgy folytatható, hogy az üzemeltető köteles gondoskodni a veszélyes hulladék környezetszennyezést kizáró elhelyezéséről és ártalmatlanításáról. Veszélyes hulladék a vonatkozó külön jogszabályok[20][21] és hatósági előírások szerint átmeneti jelleggel tárolható. (Átmeneti tárolás zárt térben történhet a talaj, talajvíz és a felszíni vizek veszélyeztetése nélkül.)
- Levegőtisztaság – védelmi szempontból, a levegőtisztaság – védelme érdekében az érvényes jogszabályokban[22],[23],[24], foglaltakat be kell tartani.
- A levegő tisztaságának védelme érdekében külön helyi rendeletet kell alkotni az avar és kerti hulladék belterületen történő égetésének szabályaira.
- A település szennyezésérzékenységi szempontból kevésbé érzékeny terület. A területen talajszennyezést okozó objektum nem helyezhető el, és tevékenység nem engedélyezhető.
- Védőfásításokkal gondoskodni kell a szántóföldi porszennyezés, az élővizek szennyezésének megakadályozásáról, valamint a mezőgazdasági üzemi területek környezeti károkozásának csökkentéséről.
- A településen a zajvédelem a vonatkozó jogszabály[25] szerint, azoknak megfelelően biztosítandó. A zajt keltő és a zajtól védendő létesítményeket egymáshoz képest úgy kell elhelyezni, hogy a területre vonatkozó zajterhelési határértékek betartásra kerüljenek. Zajvédelmi szempontból a – közlekedésből származó – megengedett A-hangnyomásszint az összekötő út menti lakóterületen 60/50 dB, a település egyéb lakóterületein 55/45 dB.
- A területen a 20 fh-et elérő parkolókat csak szilárd burkolattal lehet kiépíteni. A 20 fh-et elérő parkolók felszíni csapadékvizének elvezetéséhez hordalék-, olaj- és iszapfogó beépítése szükséges.
- A településen üzemanyagtöltő állomás nem létesíthető.
Természet- és tájvédelem
15.§
- A településen az országos védelemre tervezett, a helyi védelem alatt álló, és – az e rendelettel védetté nyílvánított – helyi jelentőségű természetvédelmi területeket és természeti emlékeket a külterület szabályozási terv és e rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.
- A helyi természeti értékek védelmével kapcsolatos szabályokat külön önkormányzati rendelet állapítja meg.
- Táj és településkép-védelmi okokból:
a./ a szabályozási terveken jelölt helyeken védősávot kell kialakítani tájba illő őshonos fafajokkal és a hagyományos faluképhez illeszkedő cserjékkel;
b./ útsorfásítást kell végezni a meglévő és tervezett új utak mentén;
c./ nem létesíthető közmű és energia, táv- és hírközlési vezeték a területen meglévő és településszerkezeti tervben javasolt fasorok nyomvonalában.
Kulturális örökségvédelem
16.§
- Az országos védelem alatt álló műemlékeket és e rendelettel védetté nyilvánított helyi jelentőségű művi értékeket a szabályozási tervek és e rendelet 2. számú melléklete tartalmazza.
- A műemléki környezet lehatárolását a belterület szabályozási terv tartalmazza.
- A helyi jelentőségű művi értékek fenntartásával, védelmével kapcsolatos szabályokat külön önkormányzati rendelet állapítja meg.
- A nyilvántartott régészeti lelőhelyeket a külterület szabályozási terv tartalmazza.
VI. FEJEZET
Sajátos jogintézmények
Kiszolgáló és lakóút céljára történő lejegyzés
17.§
- Helyi közút létesítése, bővítése vagy szabályozása érdekében az építésügyi hatóság élhet – az Étv-ben meghatározott – kiszolgáló és lakóút céljára történő lejegyzés jogintézményével.
- A belterületeken meglévő és megvalósítandó épületek működéséhez szükséges utak és közművek létesítése érdekében az érintett ingatlanok tulajdonosai - az Étv által meghatározott - útépítési és közművesítési hozzájárulás fizetésére kötelezhetők. A hozzájárulás mértékét és arányát külön önkormányzati rendeletben kell szabályozni.
- A településkép javítása érdekében az azt rontó állapotú építmények meghatározott időn belüli helyrehozatali kötelezettsége előírható.
- Beültetési kötelezettség – telken belüli kötelező védőfásítás – terheli környezetvédelmi valamint táj- és településképvédelmi okokból.
-a kereskedelmi, szolgáltató és az ipari gazdasági területet a külterület szabályozási terv szerinti helyen
-a belterületi ingatlanok egy részét a belterület szabályozási terv szerinti helyeken
VII. FEJEZET
Záró rendelkezések
18.§
- Jelen rendelet csak a szabályozási tervekkel együtt érvényes, azokkal együtt értelmezendő és használandó.
- E rendelet előírásait a hatályba lépést követően induló engedélyezési eljárásoknál kell alkalmazni.
- E rendelet 2005. március 1-jén lép hatályba, ezzel egyidejűleg hatályát veszti a Gálosfa Község Képviselőtestülete által 4/1996. (IV.06.) számú önkormányzati rendelettel jóváhagyott Gálosfa község Összevont Rendezési Terve.
Gálosfa, 2005. február 17.
Gerstnerné dr. Kiss Ildikó Tóth József
körjegyző polgármester
A rendelet kihirdetve:
2004. február 25.
Gerstnerné dr. Kiss Ildikó
körjegyző
1. számú melléklet
Természet- és tájvédelem
1./ Országos védelemre tervezett természeti terület – a Zselicségi Tájvédelmi Körzet bővítés – részei az alábbi ingatlanok:
0177, 0178, 0179/1
Natura 2000 területek: 065/1, 069/1, 072, 089d
2./ Helyi jelentőségű természetvédelmi terület részei az alábbi ingatlanok:
Jelenleg helyi védelem alatt állnak az alábbi hrsz.-ú területek:
074b, 074c, 075/1 (megosztva)
Jelen határozattal helyi védelem alá kerülnek az alábbi hrsz.-ú területek:
07, 09, 017, 018/2, 018/4, 018/5, 018/6, 019/3 (megosztva), 019/4, 019/5, 019/6, 019/7, 020, 021, 022, 023, 024, 025/1, 025/2, 025/3, 026/1, 029/1, 029/2, 029/3, 029/4, 029/5, 029/6, 029/7, 029/8, 029/9, 029/10, 029/11, 029/12, 029/13, 029/14, 029/15, 029/16, 029/17, 029/18, 029/19, 029/20, 029/21, 029/22, 029/23, 029/24, 029/25, 029/26, 029/27, 030, 049/1, 049/2, 049/3, 052, 057, 058, 059, 060, 061 (megosztva), 065/1 (megosztva), 065/3(megosztva), 065/4, 074a, 075/1 (megosztva), 076, 077/1, 077/2, 078/2, 078/3, 078/4, 078/5, 078/6, 078/7, 080, 081/3, 081/4, 081/5, 081/7, 081/8, 082b, 082d, 086/1 (megosztva), 089b, 089c, 095/2 (megosztva), 099/1d, 0101a (megosztva), 0101g, 0101h, 0102a, 0102b, 0103, 0104/1, 0104/2, 0105, 0106, 0107, 0108/1, 0108/2, 0109/1, 0109/3, 0109/4, 0112, 0113, 0115, 0116, 0117, 0121, 0123/2, 0124, 0125/1, 0125/2, 0126, 0127, 0128, 0129, 0131, 0132, 0133, 0136, 0137, 0138, 0139, 0141, 0142, 0143, 0144, 0145, 0146, 0147, 0148, 0149/1, 0149/2, 0149/3, 0149/4, 0152/2, 0152/3, 0153, 0157, 0160, 0161, 0163, 0164, 0165, 0166b, 0168, 0170b, 0170c, 0171, 0172b, 0177, 0178, 0179/1, 0179/2, 0180, 0181, 0182, 0183, 0185/1, 0185/3 (megosztva), 0185/6a (megosztva), 0185/6b, 0185/7, 0185/8, 0185/9a (megosztva), 0185/9b, 0187/1, 0187/2, 0188, 0189 (megosztva), 0191 (megosztva), 0193, 0194 (megosztva), 0195, 0196/1 (megosztva), 0197/1, 0197/2, 0197/3, 0198/2, 0199, 0200, 0201/1, 0201/2, 0202, 0203, 0204/2, 0206/1, 0206/2, 0207/1, 0207/2, 0208/5, 0208/6, 0208/7, 0208/12, 301b, 836a, 836b, 838
3./ Helyi jelentőségű természeti emlékek:
Sorszám | Latin név | Magyar név | Hrsz |
1. | Castanea sativa | Szelídgesztenye | 0208/5 |
2. | Quercus sp. | Tölgy | 1009/2 |
3. | Juglans regia | Dió | 149/2 |
4. | Juglans regia | Dió | 119b |
5. | Quercus robur | Kocsányos tölgy | 91b |
6. | Tilia cordata 3 db | Kislevelű hárs 3 db | 59 |
7. | Juglans regia | Dió | 11a |
8. | Juglans regia | Dió | 5c |
9. | Juglans regia | Dió | 136b |
10. | Crataegus monogyna | Galagonya | 075/1 |
2. számú melléklet
Művi értékek védelme
1./ Országos védelem alatt álló műemlékek:
1./ Római katolikus templom (tsz:4464) Zöldfa u.1. 59 hrsz
2./ Nepomuki Szt. János-szobor (tsz:9223) Zöldfa u.1. 59 hrsz
3./ Festetics kúria (tsz:9417) Zöldfa u. 20. 91 hrsz
4./ Nepomuki Szt. János-szobor (tsz:92222) Petőfi u. 2. 185 hrsz
2./ Műemléki környezet
A római katolikus templom (59 hrsz, tsz:4464), a Nepomuki Szt. János szobor (59 hrsz, tsz:9223) és a Festetics kúria (91 hrsz, tsz:9417) műemléki környezete
- 46 hrsz
- 56 hrsz
- 57 hrsz
- 60 hrsz
- 77 hrsz
- 90 hrsz
- 94 hrsz
- 95 hrsz
A Nepomuki Szt. János szobor műemléki környezete (185 hrsz, tsz:9222)
- 182 hrsz
- 183 hrsz
- 184/1,2,3 hrsz
- 186 hrsz
3./ Helyi védelem alatt álló művi értékek
1./ Lakóház és gazdasági épület Petőfi u. 17. 5 hrsz
2./ Lakóház Kossuth L. u. 3. 21 hrsz
3./ Gazdasági épület Kossuth L. u. 4. 22 hrsz
4./ Gazdasági épület Kossuth L. u. 7. 25 hrsz
5./ Gazdasági épület Kossuth L. u. 12. 29 hrsz
6./ Lakóház Kossuth L. u. 16. 32 hrsz
7./ Lakóház, gazdasági épület Kossuth L. u. 24. 36 hrsz
8./ Gazdasági épület Kossuth L. u. 36. 45/1 hrsz
9./ Gazdasági épület Kossuth L. u. 23. 50 hrsz
10./ Lakóház Kossuth L. u. 21. 51 hrsz
11./ Általános iskola épülete Kossuth L. u. 13. 56 hrsz
12./ Keresztek Zöldfa u.1. 59 hrsz
13./ Lakóház Zöldfa u. 3. 61 hrsz
14./ Gazdasági épület Dózsa Gy. u. 9. 101 hrsz
15./ Gazdasági épület Dózsa Gy. u. 15. 105 hrsz
16./ Lakóház Dózsa Gy. u. 19. 109 hrsz
17./ Lakóház Dózsa Gy. u. 21. 111 hrsz
18./ Lakóház Dózsa Gy. u. 26. 116 hrsz
19./ Kőkereszt Dózsa Gy. u. 51. 133/5 hrsz
20./ Volt állomásépület külterület 0152/1 hrsz
21./ Présház Szőlőhegy 827/1 hrsz
22./ Kőkereszt Szőlőhegy 0208/13 hrsz
23./ Présház Szőlőhegy
4./ Nyilvántartott régészeti lelőhelyek
- 012, 013, 018/1 hrsz
- 037 hrsz
- 065/1, 066/2 hrsz
- 065/1 hrsz
- 0109/4, 0116 (út), 0139 hrsz
- 0115 hrsz
3.
TERVIRATOK
Módosította 3/2009. (II. 11.) önk. rendelet Hatályos: 2009. február 11-től
Módosította 3/2009. (II. 11.) önk. rendelet Hatályos: 2009. február 11-től
Törölte 3/2009. (II. 11.) önk. rendelet Hatályos: 2009. február 11-től
„A kulturális örökség védelméről” szóló 2001.évi LXIV.törvény
„A kulturális örökség védelméről” szóló 2001.évi LXIV.törvény
„A termőföldről” szóló 1994.évi LV.törvény 3.§.(e) bekezdés
„Tájvédelmi szakhatósági hatáskörbe tartozó engedélyezési eljárásokról” szóló 166/1999.(XI.19.) Kormányrendelet
Módosította a 6/2013. (V.16.) önk. rendelet Hatályos: 2013. május 16-tól
Kiegészítette 3/2009. (II. 11.) önk. rendelet Hatályos: 2009. február 11-től
„A környezeti hatásvizsgálatról” szóló 20/2001.(II.14.) Kormányrendelet
Módosította 3/2009. (II. 11.) önk. rendelet Hatályos: 2009. február 11-től
„A hullámterek, a parti sávok, a vízjárta, valamint a fakadó vizek által veszélyeztetett területek használatáról és hasznosításáról” szóló 46/1999.(III.18.) Kormányrendelet
„A vizek és a közcélú vízilétesítmények fenntartására vonatkozó feladatokról” szóló 120/1999.(VIII.6.) Kormányrendelet
„Országos Tűzvédelmi Szabályzat kiadásáról” szóló 35/1996.(XII.29.) BM rendelet 46-49.§.
„A veszélyes hulladékokról” szóló 102/1996.(VII.12.) Kormányrendelet
„A veszélyes hulladékkal kapcsolatos tevékenységek végzésének feltételeiről” szóló 98/2001.(VI.15.) Kormányrendelet
„A környezeti hatásvizsgálatról” szóló20/2001. (II. 14.) Kormányrendelet
„ A levegő védelmével kapcsolatos egyes szabályokról” szóló 21/2001 (II.14.) Kormányrendelet
„ A légszennyezettségi határértékekről, a helyhez kötött légszennyező pontforrások kibocsátási határértékeiről” szóló14/2001. (V .9.) KöM-EüM-FVM együttes rendelet
„A zaj- és rezgésterhelési határértékek megállapításáról” szóló 8/2002.(III.22.) KöM-EüM rendelet