Kisberény Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2015. (IX. 15.) önkormányzati rendelete

A Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíj odaítéléséről

Hatályos: 2015. 09. 15

Kisberény Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2015. (IX. 15.) önkormányzati rendelete

A Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíj odaítéléséről

2015.09.15.

Kisberény Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében valamint a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 10. § (1) bekezdésében, 32. § (1)bekezdésében és 32. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

I. Fejezet

Általános rendelkezések

A rendelet célja

1. § A rendelet célja, hogy meghatározza Kisberény Község Önkormányzata Képviselő-testülete (továbbiakban: képviselő-testület) által biztosított Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíj (továbbiakban: Ösztöndíj) keretében adható pénzbeli szociális juttatás pályázati feltételeit, mértékét, odaítélésének rendjét.

A rendelet hatálya

2. § (1) Az Ösztöndíjra kiírt „A” típusú pályázat esetén azok az önkormányzat illetékességi területén lakóhellyel rendelkező, hátrányos szociális helyzetű hallgatók jelentkezhetnek, akik (felsőoktatási hallgatói jogviszony keretében) teljes idejű (nappali tagozatos) alapképzésben, mesterképzésben, osztatlan képzésben vagy felsőfokú, illetve felsőoktatási szakképzésben (továbbiakban: felsőoktatási intézményben) alapfokozatot és szakképzettséget eredményező alapképzésben, mesterfokozatot és szakképzettséget eredményező mesterképzésben, osztatlan képzésben, vagy felsőfokú szakképzésben, a képzési keretidőn belül folytatják tanulmányaikat (továbbiakban: felsőoktatásban résztvevő hallgatók) .

(2) Az Ösztöndíjra kiírt „B” típusú pályázat esetén adott tanévben utolsó éves, érettségi előtt álló középiskolás, illetve felsőfokú diplomával nem rendelkező, felsőfokú oktatási intézménybe felvételt még nem nyert érettségizett pályázok jelentkezhetnek, akik az adott tanévet követő tanévtől kezdődően felsőoktatási intézményben teljes idejű (nappali tagozatos) képzésben kívánnak részt venni (továbbiakban: középiskolában tanulók).

II. Fejezet

Eljárási rendelkezések

3. § (1) A képviselő-testület az Ösztöndíj rendszerhez a pályázati kiírásban megjelölt időpontig meghozott határozatával csatlakozhat. A képviselő-testület a csatlakozásról szóló határozatában az adott évben erre fordítható forrás mértékét is meghatározhatja.

(2) A csatlakozásról szóló nyilatkozatot a képviselő-testület csatlakozásról szóló határozatának meghozatalát követően a polgármester írja alá.

(3) A csatlakozásról szóló nyilatkozatot az önkormányzat a pályázatok kiírását követően nem vonhatja vissza.

4. § (1) Az „A” és „B” típusú pályázat kiírásáról az évente közzétett csatlakozási és az Általános Szerződési Feltételek alapján a polgármester gondoskodik. A pályázati kiírást az Általános Szerződési Feltételekben meghatározott és a helyben szokásos módon, így az önkormányzat épületének hirdetőtábláján kell közzétenni.

(2) A felsőoktatási ösztöndíj megállapítása iránti kérelmet a felsőoktatásban résztvevő hallgatók és középiskolában tanulók a Lengyeltóti Közös Önkormányzati Hivatal Jegyzői Titkárságán (továbbiakban: Közös Hivatal) nyújthatják be a pályázati kiírásban és az önkormányzat által közzétett felhívásban is meghatározott időpontig.

(3) A pályázatokat a pályázati kiírásban meghatározott módon kell elkészíteni, melyhez csatolni kell:

a) jelen rendelet 1. melléklete szerinti Jövedelemnyilatkozatot,

b) orvosi igazolást (krónikus betegségről, illetve a családban előforduló folyamatos ellátást igénylő betegről),

c) a kollégium által kibocsátott igazolást a kollégiumi férőhely helyhiány miatti elutasításáról,

d) munkanélküli státuszról kiállított igazolást.

(4) A jövedelemnyilatkozatban feltüntetett valamennyi jövedelemről igazolást kell benyújtani: munkáltatói igazolást az utolsó havi nettó átlagkeresetről; GYES, GYED, családi pótlék, árvaellátás, tartásdíj, nyugdíj összegéről szóló igazolás; igazolás a növénytermesztésből származó jövedelmekről; állami adóhatóság igazolását a vállalkozásból származó jövedelemről.

III. Fejezet

Elbírálás rendje és szabályai

5. § (1) Az Ösztöndíj megállapításáról, mértékéről a Képviselő-testület dönt. A pályázatokról való döntésről szóló javaslatot a polgármester terjeszti a képviselő-testület elé, előkészítéséről a jegyző gondoskodik.

(2) A képviselő-testület a pályázatok elbírálása során a pályázó szociális rászorultságát, ennek keretében a jövedelmi viszonyait vizsgálja. Előnyben részesülnek azok, akiknek a családjában az egy főre jutó nettó átlagjövedelem a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 80 %-át nem haladja meg.

(3) A képviselő-testület a pályázó szociális helyzetét a pályázat elbíráláskor az alábbiak szerint rangsorolja:

a) rossz anyagi körülmények között él, családjában az egy főre jutó nettó átlagjövedelem a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 80%-át nem haladja meg,

b) a pályázó árva, félárva,

c) családjában lévő eltartottak száma 3 vagy annál több,

d) a pályázó gyermeket nevel,

e) a pályázó valamilyen krónikus betegségben szenved, rokkant, vagy családjában folyamatos ellátást igénylő beteg van (tartósan beteg vagy rokkant van a családban),

f) a pályázó szülője/gondviselője munkanélküli vagy nyugdíjas,

g) a pályázó kollégiumi ellátásra jogosult, de helyhiány miatt abban nem részesült.

(4) A támogatás megítélése nem köthető semmilyen később bekövetkező feltételhez, illetőleg kötelezettség vállalásához.

(5) A képviselő-testület a (2) bekezdésben foglaltaktól egyedi elbírálás alapján eltérhet.

6. § A képviselő-testület az elbírálás során:

a) a határidőn túl benyújtott, vagy formailag nem megfelelő pályázatokat a bírálatból kizárja és kizárását írásban indokolja;

b) minden határidőn belül benyújtott formailag megfelelő pályázatot érdemben elbírál és döntését írásban indokolja;

c) kizárólag a pályázó szociális rászorultságának objektív vizsgálatára tekintettel jár el.

7. § (1) A Képviselő-testület a határidőn belül benyújtott, formailag megfelelő pályázat elbírálása alapján a pályázót havi minimum 1.000 Ft, maximum az oktatásért felelős miniszter által közzétett intézményi ösztöndíjrész havi legnagyobb összegének mértékéig támogatásban részesíti, vagy a pályázó támogatási igényét elutasítja.

(2) A Képviselő-testület az önkormányzati ösztöndíj összegét úgy állapítja meg, hogy az a megyei önkormányzat által adományozható ösztöndíj várható összegével együtt ne haladja meg az intézményi ösztöndíjrész oktatási miniszter által évente megállapított havi egy főre jutó legmagasabb összegét.

(3) A Képviselő-testület a pályázók szociális helyzete alapján az ösztöndíj összegét differenciáltan is megállapíthatja.

(4) A döntésről a pályázókat a pályázati kiírásban meghatározott határidőben és módon értesíteni kell.

(5) A Képviselő-testület a megítélt havi támogatás összegét a pályázati forduló teljes tartamára garantálja, annak módosítására nem jogosult. A megítélt támogatásnak havonta azonos összegűnek kell lennie.

8. § (1) Az Önkormányzat az általa nyújtott támogatások összesített adatait az elbírálást követő 15 napon belül az önkormányzat és Lengyeltóti Közös Önkormányzati Hivatal hirdetőtábláján nyilvánosságra hozza.

(2) Az adatok támogatottak szerinti bontásban a pályázók és a támogatottak számát, az összes megítélt támogatást, a támogatás átlagos mértékét, és mindazokat a adatokat tartalmazzák, amelyek nem alkalmasak a támogatásban részesítettek, illetve a pályázók személyének azonosítására.

9. § (1) Amennyiben a támogatott nem felel meg az ösztöndíj folyósításához szükséges feltételeknek a képviselő-testület dönt a megítélt ösztöndíj megvonásáról.

(2) Az önkormányzat az (1) bekezdésben meghatározott esetben dönthet arról, hogy nem Ösztöndíjként, hanem más jogcímen folyósítja-e a már korábban megítélt támogatást.

(3) Amennyiben a hallgató Kisberény Községi Önkormányzat igazgatási területéről elköltözik, a Képviselő-testület a támogatást megszünteti és határozatban rendelkezik a támogatás visszavonásáról. A határozat csak a meghozatalát követő tanulmányi félévtől ható hatállyal hozható meg.

(4) Az ösztöndíjas szociális rászorultságát a 6 tanulmányi félévre biztosított támogatás esetén („B” típusú pályázat) minden év november 30-ig felül kell vizsgálni. A felsőoktatási intézménybe jelentkezők számára megítélt támogatást a települési önkormányzat határozattal visszavonhatja, ha a vizsgálat során kiderül, hogy az ösztöndíjas szociális rászorultsága már nem áll fenn. A határozat csak a meghozatalát követő tanulmányi félévtől ható hatállyal hozható meg. Amennyiben az ösztöndíjasok szociális rászorultságának vizsgálata során az ösztöndíjas az önkormányzat által kért igazolásokat nem bocsátja rendelkezésre, vagy az önkormányzattal a vizsgálat során az együttműködést egyéb módon kifejezetten megtagadja, az ösztöndíjas szociális rászorultságának megszűntét vélelmezni kell.

(5) Az ösztöndíj folyósítása – a folyósítás véghatáridejének módosítása nélkül - szünetel azokra a tanulmányi hónapokra, amelyekben az ösztöndíjas hallgatói jogviszonya szünetel vagy nem felel meg a pályázati kiírás feltételeinek.

10. § Az ösztöndíjpályázattal kapcsolatos szervezési és ügyintézési feladatokat Lengyeltóti Közös Önkormányzati Hivatal végzi el. E feladatok ellátásáról a jegyző gondoskodik.

11. § Ez a rendelet 2015. szeptember 15-én lép hatályba.