Segesd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 24/2014.(VIII.25.) önkormányzati rendelete

a helyi közművelődési feladatok ellátásáról

Hatályos: 2015. 05. 09- 2019. 05. 28

Segesd Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 77. §-ában kapott felhatalmazás alapján, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 7. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:


1. Általános rendelkezések


1. §


(1) Segesd Község Önkormányzata (a továbbiakban: önkormányzat) kinyilvánítja, hogy a közművelődéshez való jog gyakorlását közérdeknek, a közművelődési tevékenységek támogatását közcélnak tarja. A közművelődést olyan értékhordozó közösségi tevékenységnek tekinti, amely a lakosság életminőségét javíthatja, ezért fontosnak tartja az önkormányzati feladatvállalást és azok megvalósításában részt vevő intézmények és szervezetek támogatását.


(2) Az önkormányzat feladatának tekinti az intézményi feltételek biztosítását, a szakmai tevékenység és a szolgáltatás tekintetében a megfelelő szintű működést. Gondoskodik a közművelődési feladatok ellátásához szükséges színterek intézményi háttér és infrastruktúra feltételeinek megteremtéséről, a már meglévő intézményi háttér felújításáról, fejlesztéséről.



2. A rendelet célja és hatálya


2. §


(1) A rendelet célja, hogy a helyi társadalom művelődési és kulturális igényeinek figyelembevételével – a helyi hagyományok, lehetőségek és sajátosságok alapján – egységes alapelvek szerint határozza meg az általa támogatott közművelődési tevékenységek körét, azok ellátásának módját és feltételeit, a szakmai és finanszírozási alapelveket.

Célja, hogy jogszabályi keretet teremtsen a közösségi művelődéshez méltó, esztétikus környezet és infrastruktúra biztosításához, a község hagyományainak ápolásához, a helyi társadalom közösségei, személyiségei szerepének növeléséhez, a helyi értékek védelmének erősítéséhez, a helyi kulturális nyilvánosság és tájékoztatás fejlesztéséhez.


(2) A rendelet hatálya kiterjed a közművelődési tevékenységben résztvevőkre (könyvtárhasználókra), a közművelődési szervezetekre, azok fenntartóira, működtetőire és alkalmazottaira.



3. A közművelődési feladatok ellátásnak alapelvei és formái


3. §


(1) A község minden polgárának és közösségének joga, hogy

a) megismerje a kulturális javakat és ezek jelentőségét a történelem alakulásában, a nemzeti, nemzetiségi önismeret formálásában, valamint a rendelkezésre álló eszközök útján ezen értékek védelmével kapcsolatos ismereteket megszerezze,

           

            [1]

b) igénybe vegye az önkormányzati fenntartású közösségi színtér és könyvtári szolgáltató hely nyújtotta, valamint a közművelődési megállapodásokban szereplő szolgáltatásokat,


c) gyarapítsa műveltségét, készségét, közösségi művelődési céljainak megvalósítása érdekében az önkormányzat közművelődési partnereitől színteret, szakmai, szervezeti és tartalmi segítséget kapjon.


[2]

(2) Az önkormányzat közművelődési feladatainak ellátása érdekében közösségi színteret hozhat létre és közművelődési megállapodásokat köthet.


[3]

(3) Az önkormányzat fenntartásában működő közösségi színtér és könyvtári szolgáltató hely egyetlen vallás, világnézet vagy politikai irányzat mellett sem kötelezhetik el magukat.


(4) Az önkormányzat közművelődési megállapodást akkor köthet, ha az általa vállalt feladat ellátására más megfelelő feltétel nem áll rendelkezésre.


(5) A helyi közművelődési feladatok ellátásában az önkormányzat, a civil közösségek, szervezetek, a magánszemélyek, valamint a kulturális tevékenységet is végző gazdasági társaságok közreműködését is igénybe veszi.


(6) Az önkormányzat a polgármester közreműködésével gondoskodik a község közművelődési feladatainak koordinálásáról.


(7) Az önkormányzat közművelődési szervezetei útján is tájékoztathatja a község lakóit a közművelődési lehetőségekről. A megfelelő tájékoztatás érdekében biztosítja annak feltételeit, hogy az önkormányzat közművelődési programjai plakátokon, hirdető táblákon, honlapon és szórólapokon is közzétételre kerüljenek.



4. A közművelődési feladatellátás szervezeti keretei


4. §

[4]

(1) Az önkormányzat közösségi színteret és könyvtári szolgáltató helyet biztosít, közművelődési megállapodást köthet, közművelődési feladatokat ellátó szervezeteket támogathat.


[5]

(2) Az önkormányzat a helyi közművelődési feladatait közösségi színtér és könyvtári szolgáltató hely működtetésével, valamint szükség szerint közművelődési megállapodásokon keresztül látja el. Az önkormányzat közösségi színtérként a 7562 Segesd, Teleki utca 2. szám alatt található Művelődési házat, könyvtári szolgáltató helyként pedig a 7562 Segesd, Kossuth utca 113/B. szám alatti Árpád-házi Szent Margit Múzeumi Kiállítóhely és Községi Könyvtárat biztosítja.


(3) Az önkormányzat közművelődési feladatainak ellátásáról nem intézményi formában gondoskodik. A könyvtári és a közművelődési feladatokat a képviselő-testület által kinevezett, főállású közalkalmazotti jogviszonyban álló személyek látják el. Feladatuk a község közművelődési, közösségi igényeinek szolgálata.

A művelődési ház, a könyvtár és a múzeum külön épületben működik. Az önkormányzat a művelődési ház, valamint a könyvtár és múzeum fenntartásával biztosítja a lakosság társas kapcsolataihoz, művelődéséhez, szórakozásához szükséges színteret, valamint közvetíti a kulturális értékeket.

A közösségi színtér használatára vonatkozó szabályokat a rendelet 1. függeléke, a könyvtári szolgáltató hely használatára vonatkozó szabályokat a rendelet 2. függeléke mutatja be. [6]


[7]

(4) A települési könyvtári ellátás biztosítását az önkormányzat a Takáts Gyula Megyei és Városi Könyvtárral kötött megállapodásban meghatározottak szerint a megyei könyvtár szolgáltatásainak igénybevételével teljesíti oly módon, hogy az igénybe vett szolgáltatások fogadására alkalmas könyvtári szolgáltató helyet működtet.


(5) Az önkormányzat közművelődési feladatainak ellátásban együtt kíván működni:

            a) a helyi székhelyű kulturális tevékenységet is végző társadalmi szervezetekkel,

            b) a közművelődési feladatokat is ellátó civil szervezetekkel,

            c) az egyházakkal,

            d) a nemzetiségi önkormányzatokkal,

            e) közművelődési feladatvégzést vállaló magánszemélyekkel,

            f) hasonló feladatokat ellátó országos, térségi intézményekkel és civil szervezetekkel,

            g) a Segesdi Közös Önkormányzati Hivatalt fenntartó társönkormányzatokkal.


(6) A (2) bekezdésben meghatározott közművelődési megállapodás megkötéséről a képviselő-testület dönt. A közművelődési megállapodás kötelező tartalmi elemeit e rendelet 1. melléklete tartalmazza.



5. Az önkormányzat közművelődési feladatai


5. §


(1) Az önkormányzat a közművelődési feladatait a civil szervezetekkel, az intézményekkel és a polgárokkal egyeztetve határozza meg.


(2) Az önkormányzat a község közművelődési hagyományaira, a képviselő-testület elképzeléseire, valamint a civil szervezetek és polgárok tevékenységére alapozva a közművelődés saját eszközrendszerével biztosítja a feladatainak ellátását.


(3) Az önkormányzat az alábbiakban meghatározott feladatok ellátásával támogatja a helyi közművelődési tevékenységeket:


a) Az iskolarendszeren kívüli, öntevékeny-, önképző-, és szakképző tanfolyamok szervezése minden korosztály részére.


b) A település környezeti-, szellemi-, művészeti értékeinek, hagyományainak feltárása, a helyi közművelődési szokások gondozása és gazdagítása:

                        ba) vetélkedők szervezése,

                        bb) községi ünnepségek lebonyolítása, és

                        bc) helyi alkotók, művészek, kézművesek kiállításainak megszervezése által.

c) Az egyetemes, a nemzeti, a nemzetiségi és más kisebbségi kultúra értékeinek megismertetése, a megértés, a befogadás elősegítése, az ünnepek kultúrájának gondozása:

ca) színházi előadások, előadóestek, koncertek, hangversenyek, kiállítások megszervezése, művészeti, baráti körök számára a helyszín biztosítása,

cb) népdal, néptánc, hímző, tárgyalkotó, hagyományőrző közösség segítése, találkozók rendezése,

cc) ünnepek, évfordulók, ünnepnapokhoz kapcsolódó rendezvények lebonyolítása által.


d) Az ismeretszerző, az amatőr alkotók művelődési közössége tevékenységének támogatása a népművészet hagyományos tevékenységeinek gyakorlásához ének-, zene-, táncegyüttesek szervezése, a népi iparművészeti képességek fejlesztéséhez tanfolyamok, körök, nyári táborok szervezése, a táborban készült művekből bemutatók, kiállítások rendezése által.


e) Feltételek biztosítása a szabadidő kulturális célú eltöltéséhez a polgárok tájékozódásához, közösségi művelődéshez, alkotó tevékenységnek elősegítéséhez és a kikapcsolódáshoz a célnak megfelelő esztétikus, célszerű környezet és munkastruktúra biztosítása által.


(4) Az önkormányzat segíti, támogatja továbbá:

            a) a civil szervezetek kulturális önszerveződő tevékenységének erősítését,

            b) a község tehetséges személyeinek értékteremtő tevékenységét,

            c) az időskorú népesség közművelődési lehetőségeit, közösségi életét,

            d) a hátrányos helyzetű rétegek kulturális hátrányainak mérséklését,

            e) a gyermekek és fiatalok művelődését és közösségi életét.


 

6. A közművelődési tevékenység irányítása és ellenőrzése


6. §


(1) A jogszabályok által meghatározott közművelődési feladatokkal kapcsolatos fenntartói- és egyéb jogköröket a képviselő-testület gyakorolja.


[8]

(2) A községben működő közösségi színtér és könyvtári szolgáltató hely az önkormányzat alapító okiratának részeként szerepel.



7. A közművelődési feladatok finanszírozása


7. §


(1) Az önkormányzat a közművelődéssel kapcsolatos kötelező feladatait a költségvetéséből finanszírozza. Ennek forrása az önkormányzat saját bevétele, a központi költségvetésből származó normatív állami hozzájárulás, a központosított előirányzatból származó összeg és az elkülönített állami pénzalapokból, valamint a különböző alapítványi forrásokból pályázati úton elnyert összeg.


(2) Az önkormányzat a központi költségvetési forrásból a közművelődési feladatok támogatására biztosítandó pályázathoz a pályázat elnyeréséhez szükséges önrészt a mindenkori éves költségvetési rendeletében határozza meg.


(3) Az önkormányzat költségvetéséből finanszírozza:

a) a művelődési ház, a könyvtár és múzeum üzemeltetésének alapvető műszaki-, technikai feltételi megteremtéséhez, az épületek működőképessége megőrzésének, korszerűsítésének költségeit,

b) a közművelődési feladatok ellátásához a jogszabályok alapján meghatározott és szükséges személyi kiadásokat és annak járulékait,

            c) az alapfeladatok ellátásához szükséges szakmai munka költségeit.


(4) Az önkormányzati támogatás összege az önkormányzat mindenkori éves költségvetésében kerül meghatározásra.



8. A közművelődési feladatokat végző személyek foglalkoztatásával

kapcsolatos szabályok


8. §


(1) Az önkormányzati közművelődési feladatokat végző személyek foglalkoztatásával kapcsolatban a mindenkor hatályos jogszabályok az irányadóak. A jogszabály rendelkezéseinek megfelelően a pályázat kiírása és elbírálása a képviselő-testület hatásköre.


(2) Az önkormányzat által közművelődési feladatokat ellátó személyek foglalkoztatása közalkalmazotti jogviszony, illetőleg megbízási szerződés keretei között történik. A kinevezésre, illetőleg a megbízási szerződés megkötésére a képviselő-testület jogosult.


9.  Záró rendelkezések


9. §


Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.


10. §


Hatályát veszti


  1. Segesd Község Önkormányzata Képviselő-testületének a közművelődésről szóló 2/2000. (IV.21.) Kt. rendelete,
  2. Segesd Község Önkormányzata Képviselő-testületének a közművelődésről szóló 2/2000. (IV.21.) Kt. rendelet módosításáról szóló 13/2009. (IX.16.) rendelete.



11. §


E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvének figyelembevételével készült és azzal összeegyeztethető szabályozást tartalmaz.




                           Péntek László                                                   dr. Varga Katalin

                            polgármester                                                           aljegyző




Kihirdetve: 2014. augusztus 25.


                                                              dr. Varga Katalin

                                                                     aljegyző

1. melléklet a 24/2014. (VIII. 25.) önkormányzati rendelethez



A közművelődési megállapodás kötelező tartalmi elemei



1. A megállapodó felek adatai.


2. Az ellátandó közművelődési szolgáltatás pontos rögzítése.


3. A feladat ellátásával kapcsolatos kötelezettségek és vállalások rögzítése (épület, helyiség, eszközök, gépek, berendezések leltár szerinti felsorolása, esetleg érték szerinti megállapítása).


4. A tevékenység, illetve a szolgáltatás helyszínének, időtartamának, valamint időpontjának, a nyitva tartás rendjének meghatározása. A vonatkozó jogszabályok betartására történő figyelemfelhívás.


5. A szolgáltatást igénybe vevő lakossági kör rögzítése.


6. Az ingyenesen, vagy térítési díjért igénybe vehető szolgáltatások körének rögzítése.


7. A feladatellátásért a feladat ellátójának járó díj és a megfizetés módjának rögzítése.


8. A szolgáltatás ellátásában közreműködő személyek jogszabály szerinti szakképzettségének ellenőrzése.


9. A megbízás időtartamának határozatlan idejű, vagy (napok meghatározásával) határozott idejű rögzítése. A szolgáltatás megkezdésének pontos megállapítása.


10. A rendes és rendkívüli felmondási szabályok meghatározása.


11. A megállapodás teljesítéséről szóló beszámolás és elszámolás módjának pontos meghatározása. Annak rögzítése, hogy az önkormányzat szakértői közreműködést is igénybe vehet a feladatellátás minőségének vizsgálatára.


12. Kapcsolattartó személyek kijelölése.


13. A megállapodás teljesítésével kapcsolatos viták tárgyalásos úton történő rendezésének vállalása.

[9]​1. függelék


Segesd község közösségi színterének használati szabályzata


Segesd Község Önkormányzata Képviselő-testületének a helyi közművelődési feladatok ellátásáról szóló 24/2014. (VIII.25.) önkormányzati rendeletének függelékeként a község közművelődési közösségi színterének használati szabályzatát az alábbiakban határozza meg.


A kulturális javak védelméről és a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 73. § (1) bekezdése kimondja, hogy „a közművelődéhez való jog gyakorlása közérdek, a közművelődési tevékenységek támogatása közcél.” A község közösségi színterének szolgáltatásait, programjait bárki igénybe veheti, aki a használati szabályzatban foglalt feltételeket elfogadja.


Közösségi színtér fenntartója: Segesd Község Önkormányzata Képviselő-testülete (a továbbiakban: önkormányzat)

Közösségi színtér fenntartójának címe: 7562 Segesd, Szabadság tér 1.


Közösségi színtér neve és címe: Művelődési ház 7562 Segesd, Teleki utca 2.

Levelezési cím: 7562 Segesd, Teleki utca 2.

Telefonszám: 0620/5704893

E-mail: segesd@latsat.hu


Közművelődési szakember: A művelődési házban közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatott közművelődési szakember.


1. A közösségi színtér igénybevételének szabályozása


  1. 1. A helyiségek igénybevételének szándékát a közművelődési szakembertől legalább 5 munkanappal a tervezett igénybevétel előtt kell kérni. A közművelődési szakember az állandó közművelődési programok időpontjainak figyelembe vételével biztosítja a helyiségeket az igénylőknek. Több kérelmező esetében a helyiséghasználati igényekről –a polgármester véleményének kikérésével és figyelembe vételével – a közművelődési szakember dönt.


  1. 2. A helyiségek ünnepnapokon és egyes munkaszüneti napokon (január 1., március 15., Húsvét hétfő, május 1., Pünkösd vasárnap és hétfő, augusztus 20., október 23., november 1., december 25-26.) nem vehető igénybe, kivéve az önkormányzat és intézményeinek saját szervezésű rendezvényeit.


  1. 3. A helyhatósági választáson jelöltként nyilvántartásba vett polgármesterjelöltek, képviselőjelöltek, valamint az országgyűlési képviselő-választáson jelöltként nyilvántartásba vett személyek egy-egy alkalommal ingyenesen vehetik igénybe a közösségi színtér helyiségeit kampányrendezvények tartása céljából az 1.1. pontban foglaltak szerint.


  1. 4. Az önkormányzat természetbeni juttatásként, a községben működő civil szervezetek részére ingyenesen biztosítja a közösségi színtér helyiségeinek igénybevételét. Más szervezetek vonatkozásában a közművelődési szakember kezdeményezésére a polgármester dönt a helyiségek ingyenes igénybe vételének lehetőségéről.
  2. 5. A közösségi színtér használata során a 4. pontban rögzített házirend betartása kötelező.



2. A közösségi színtér helyiségeinek bérleti díjmentes és díjköteles használata


2.1. Bérleti díjmentes tevékenységek és szolgáltatások:

  • a fenntartó önkormányzat és intézményeinek szervezésében megvalósuló rendezvények,
  • e szabályzat 1.3. pontjában meghatározott jelöltek választási kampányának biztosítása,
  • a községben működő civil szervezetek működésének biztosítása,
  • egészségügyi intézmények, vállalkozások, alapítványok ingyenes lakossági szűrései esetén.

A bérleti díjmentes tevékenységek és szolgáltatások alkalmával a rendezvény szervezője haszonszerző tevékenységet nem folytathat.


2.2. Bérleti díjköteles tevékenységek és szolgáltatások:

  • kirakodóvásári tevékenység céljára, illetve minden egyéb üzleti célú vállalkozás, termékbemutató igénybevételére,
  • a nem segesdi székhelyű szervezetek által szervezett kulturális tevékenységek,
  • magánszemélyek részére az általuk szervezett magáncélú rendezvények megtartására,
  • a nem önkormányzat és intézményei által, valamint a nem a községben működő civil szervezetek által szervezett zenés, táncos rendezvények,
  • minden olyan kulturális tevékenység, amely a közösségi színtér költségvetéséből közvetlen kiadással jár.


3. A helyiségek használatára vonatkozó megállapodás


A közösségi színtér helyiségeinek használatára vonatkozó megállapodás megkötésére a Segesdi Közös Önkormányzati Hivatal (a továbbiakban: hivatal) pénzügyi ügyintézője jogosult. A megállapodásokról a polgármestert tájékoztatni kell.

A helyiségek használatára vonatkozó megállapodást, valamint a használatra vonatkozó díjakat a Segesd Község Önkormányzata Képviselő-testülete által elfogadott önköltségszámítási szabályzat tartalmazza.


4. A közösségi színtér házirendje


4.1. A közösségi színteret minden érdeklődő látogathatja, igénybe veheti kulturális szolgáltatásait, berendezéseit, felszerelését és más eszközeit. Az igénybevétel előzetes egyeztetés alapján, teljes körű felelősség vállalásával történhet.


4.2. A belépődíjas rendezvények látogatásának előfeltétele a jegyvásárlás.


4.3. Belépőjegyes rendezvényeket a résztvevő az ellenőrző szelvényét megőrizni köteles, azt kérésre vagy a terembe való visszaérkezéskor külön felhívás nélkül a rendezőknek vagy a felügyeletet végző személynek köteles bemutatni.


4.4. Az érdeklődők zavartalan működését és szórakozását a közösségi és társas élet szabályainak megfelelő kulturált magatartással segítse elő minden látogató.


4.5. A közösségi színtérként működő művelődési ház, közösségi célokat szolgál, ezért védelme, berendezésének és felszerelésének anyagi felelősséggel történő használata, a tisztaság és rend megóvása minden látogató kötelessége.


4.6. A látogatók személyes tárgyainak megóvásáért a közművelődési szakember, valamint az önkormányzat nem vállalnak felelősséget.


4.7. A közművelődési szakembernek, a rendezőknek, a rendőrségnek és a tűzoltóknak az utasításait minden látogató köteles végrehajtani.


4.8. A közösségi színtér helyiségeiben, valamint az épület környékén szemetelni tilos.


4.9. A közösségi színtér helyiségeiben a nyílt láng használata, valamint a dohányzás szigorúan tilos.


4.10. A helyiségek használatba vétele, a megállapodás megkötése és a használati díj befizetése a hivatalban történik, az önköltségszámítási szabályzat alapján.


4.11. A közösségi színtér helyiségeibe szeszesitalt behozni – zártkörű rendezvény kivételével – nem szabad. A művelődési házat ittas állapotban látogatni tilos.


4.12. A művelődési ház épületében 14 éven aluliak 20 óra után csak szülő, vagy felnőtt korú személy felügyelete mellett tartózkodhatnak.


4.13. A rendezvény felelőse, valamint a közművelődési szakember a rendbontókat ideiglenesen vagy véglegesen kitilthatja a rendezvény területéről.


4.14. A házirend betartásáért, valamint a jogvédelmi előírások betartásáért a rendezvény felelőse egyszemélyben felel.


4.15. A házirend betartása minden látogató számára kötelező.



5. A közösségi színtér nyitva tartása


Segesd Község Önkormányzatának Képviselő-testülete biztosítja a közösségi színtér nyitva tartását keddi napokon 13.00 órától 21.00 óráig, valamint szombati napokon 8.00 órától 10.00 óráig.



Segesd, 2015. április 14.

Péntek László

                                                                                               polgármester

[10]2. függelék


Segesd község könyvtári szolgáltató helyének használati szabályzata



Segesd Község Önkormányzata Képviselő-testületének a helyi közművelődési feladatok ellátásáról szóló 24/2014. (VIII.25.) önkormányzati rendeletének függelékeként a község könyvtári szolgáltató helyének használati szabályzatát az alábbiakban határozza meg.


A kulturális javak védelméről és a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 64. § (1) bekezdése értelmében a települési könyvtári ellátás biztosítása a települési önkormányzatok kötelező feladata. A (2) bekezdés szerint a községi önkormányzat ezt a feladatát nyilvános könyvtár fenntartásával, vagy a megyei könyvtár szolgáltatásainak igénybevételével teljesíti. Utóbbi esetben a települési önkormányzat megállapodást köt a megyei könyvtárral, és az igénybe vett szolgáltatások fogadására alkalmas könyvtári, információs és közösségi hely elnevezésű könyvtári szolgáltató helyet működtet.


1. Küldetésnyilatkozat


A könyvtári szolgáltató hely feladatának tekinti, hogy az érdeklődők legszélesebb köre számára biztosítsa a magyar és az egyetemes kultúra kincseinek megismerését, a folyamatos önművelést, a színvonalas szórakozást, a szabadidő hasznos eltöltését.

Ennek érdekében támogatja:

  • az egyéni tanulást, önképzést,
  • az állampolgári jogok gyakorlásához szükséges közhasznú ismeretek megszerzését,
  • a település és környéke természeti értékeinek, kulturális és néprajzi hagyományainak bemutatását, gyűjtését,
  • a nemzeti és etnikai kisebbséghez tartozók, valamint a hátrányos helyzetűek (vakok, gyengén látók, mozgásukban korlátozottak) ellátását,
  • a gyermekek olvasási kultúrájának, önálló ismeretszerzésének segítését.


2. Könyvtárra vonatkozó adatok


Neve: Árpád-házi Szent Margit Múzeumi Kiállítóhely és Községi Könyvtár

Címe: 7562 Segesd, Kossuth utca 113/B.

Levelezési cím: 7562 Segesd, Kossuth utca 113/B.

Telefonszám: 0682/733-403

E-mail: muzeum@segesd.hu


3. Könyvtári ellátás megvalósulása


Könyvtári ellátás formája: közkönyvtár

Szolgáltató könyvtár: Takáts Gyula Megyei és Városi Könyvtár (7400 Kaposvár, Csokonai utca 4.)


A település önkormányzata szerződésben rendelte meg a települési könyvtári ellátást.

A szerződés tartalmazza a megrendelt szolgáltatásokat és a szerződők kötelezettségeit.



4. A könyvtár működése és gazdálkodása


A könyvtárosi teendőket a képviselő-testület által kinevezett, főállású közalkalmazotti jogviszonyban álló közművelődési szakember látja el.

A könyvtár egész évben működik nyitvatartási ideje:

Hétfő:            10.00-16.00 óráig

Kedd:             10.00-16.00 óráig

Szerda:           10.00-17.00 óráig

Csütörtök:     10.00-16.00 óráig

Péntek:           10.00-18.00 óráig

Szombat:            8.00-9.00 óráig


5. Könyvtárhasználó jogai és a könyvtárhasználat feltételei


  1. A könyvtárhasználó jogosult bármely nyilvános könyvtár szolgáltatásainak igénybevételére. A könyvtárhasználót ingyenesen illetik meg az alapszolgáltatások. A könyvtár az ingyenes szolgáltatásokat igénybe vevő könyvtárhasználónak az adatait beiratkozási díj nélkül regisztrálhatja.
  • Ingyenes alapszolgáltatások:
  • könyvtárlátogatás
  • az állomány helyben használata
  • az állományfeltáró eszközök használata
  • információ a könyvtár és a könyvtári rendszer szolgáltatásairól.


  1. Minden, az első pontban felsorolt szolgáltatás beiratkozáshoz kötött. Beiratkozáskor a következő személyes adatokat kell közölni és igazolni: név, anyja neve, születési helye és ideje, lakcíme, személyi igazolványának vagy útlevelének száma. A könyvtár a személyes adatok védelméről az erre vonatkozó jogszabályok szerint gondoskodik.


  • Beiratkozással igénybe vehető szolgáltatások: könyv-, folyóirat-, stb. kölcsönzése, könyvtárközi kölcsönzés, stb. (A nem hagyományos dokumentumok kölcsönzéséért külön díj is megállapítható.)


  1. A könyvtárat látogatók csak nyitvatartási időben használhatják. Kivétel a szervezett foglalkozások: tanórák és rendezvények.


  1. Az olvasó minden alkalommal hozza magával az olvasójegyét. Egy-egy alkalommal maximálisan 5 könyv kölcsönözhető 30 napra, amely szükség esetén egy alkalommal meghosszabbítható újabb 30 napra.


  1. Az elveszett vagy megrongált könyvtári dokumentumok árát az olvasó köteles megtéríteni.


  1. A könyvtár állományának a következő részei csak helyben használhatók, illetve csak egy tanítási órára kölcsönözhetők ki: kézikönyvtár, bekötött folyóiratok, hanglemezek stb. (Az irodalmi, politikai és tudományos folyóiratok szükség esetén 2-3 napra kölcsönözhetők.)


  1. A könyvtár könyvtárközi kölcsönzéssel biztosítja azokat a dokumentumokat, amelyek nem találhatók meg az állományban.


  1. A könyvtár munkahely, ezért minden használójától elvárjuk a fegyelmezett, csendes magatartást.


  1. A könyvtárhasználó kezdeményezheti a könyvtárhasználati szabályzat módosítását.




Segesd, 2014. április 14.






Péntek László                                                Baranyai Zoltán

polgármester                                                      könyvtáros


Indokolás a helyi közművelődési feladatok ellátásáról szóló rendelethez



Általános indokolás


Segesd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2000. (IV.21.) Kt. rendelete szabályozta a közművelődés szabályait. A jogszabályi környezet változása következtében rendelet bevezető részében felhatalmazást adó jogszabály pontosítása, illetve a feladatkört biztosító jogszabály megjelölése vált szükségessé. A jogszabályszerkesztésről szóló 61/2009. (XII.14.) IRM rendelet (a továbbiakban: IRM rendelet) értelmében jogszabály-tervezetben tilos módosítani többek között a jogszabály bevezető részét is.

A muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 77. §-ában kapott felhatalmazás alapján az önkormányzatnak rendeletalkotási kötelezettsége van.


Részletes indokolás


1. §-hoz


A rendelet általános rendelkezéseit határozza meg a közművelődéshez való jog gyakorlásával összefüggésben.


2. §-hoz


A rendelet rögzíti a szabályozás célját, valamint a rendelet hatályát.


3. §-hoz


A rendelet rögzíti a közművelődési feladatok ellátásának alapelveit és formáit.


4. §-hoz


A közművelődési feladatellátás szervezeti kereteit határozza meg, a művelődési házra és a könyvtárra vonatkozóan.


5. §-hoz


Az önkormányzat közművelődési feladatit sorolja fel a rendelet, illeszkedve a törvényi meghatározáshoz, illetve a községre szabott programokhoz.


6. §-hoz


A közművelődési tevékenység irányításának és ellenőrzésének részletei kerülnek meghatározásra.


7. §-hoz


A közművelődési feladatok finanszírozásának módja kerül rögzítésre a rendeletben. A finanszírozás összegét a mindenkori költségvetési rendelet határozza meg.

[1]

Módosította a 11/2015. (V. 8.) önkormányzati rendelet 1. §-a 2015. május 8. napján.

[2]

Módosította a 11/2015. (V. 8.) önkormányzati rendelet 2. §-a 2015. május 8. napján.

[3]

Módosította a 11/2015. (V. 8.) önkormányzati rendelet 3. §-a 2015. május 8. napján.

[4]

Módosította a 11/2015. (V. 8.) önkormányzati rendelet 4. §-a 2015. május 8. napján.

[5]

Módosította a 11/2015. (V. 8.) önkormányzati rendelet 5. §-a 2015. május 8. napján.

[6]

Kiegészítette a 11/2015. (V. 8.) önkormányzati rendelet 6. §-a 2015. május 8. napján.

[7]

Módosította a 11/2015. (V. 8.) önkormányzati rendelet 7. §-a 2015. május 8. napján.

[8]

Módosította a 11/2015. (V. 8.) önkormányzati rendelet 8. §-a 2015. május 8. napján.

[9]

​Segesd Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a 130/2015. (VII.29.) önkormányzati határozatával fogadta el.

[10]

Segesd Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a 130/2015. (VII. 29.) önkormányzati határozatával fogadta el.