Szorosad Község Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2013.(X.4.) önkormányzati rendelete

a civil szervezeteknek nyújtható önkormányzati támogatásokról

Hatályos: 2020. 12. 30

Szorosad Község Önkormányzata Képviselő-testületének

12/2013.(X.4.) önkormányzati rendelete

a civil szervezeteknek nyújtható önkormányzati támogatásokról




Szorosad Község Önkormányzatának Képviselő-testülete eredeti jogalkotói hatáskörében eljárva az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában foglalt feladatkörében eljárva a következőket rendeli:


Általános rendelkezések

1.§


(1) A rendelet célja a civil társadalom erősítése, a civil szervezetek helyi társadalmi szerepvállalásának elősegítése, az önkormányzattal való jó együttműködés előmozdítása érdekében az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény (a továbbiakban Ectv.), az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény, valamint a közpénzekből nyújtott támogatások átláthatóságáról szóló 2007. évi CLXXXI. törvény (továbbiakban: Knyt.) előírásainak megfelelően szabályozza a helyi civil szervezetek támogatását.


(2) Az önkormányzat elismeri és támogatja a civil szervezetek helyi közéletre gyakorolt hatását. Támogatja a kultúra, a közművelődés, az oktatás-nevelés, a szociális tevékenység, a természeti és épített környezet megóvása, az egészséges életmód, az esélyegyenlőség, a hagyományápolás megteremtése terén végzett tevékenységet.


(3) Az önkormányzat lehetőségeitől függően a (2) bekezdésben megfogalmazott célok megvalósulása érdekében a civil szervezetek számára e rendelet keretei között, azonos feltételek mellett költségvetéséből pénzügyi támogatást biztosít.


(4) A támogatás céljára felhasználható előirányzat összegét a képviselő-testület évente a költségvetési rendeletében állapítja meg (a továbbiakban: civil keret).


A tárgyévben fel nem használt összeg a következő évi előirányzat összegét nem növeli meg.


A rendelet hatálya

2.§


(1) E rendelet hatálya kiterjed Szorosad község közigazgatási területén működő, az Ectv. alapján Magyarországon nyilvántartásba vett civil szervezetekre, civil társaságokra.


(2) A rendelet hatálya nem terjed ki a sporttevékenység céljára létrejött szervezetekre.


A támogatás feltétele, módja

3.§


(1) A civil keretből támogatás nyújtható pályázati eljárás alapján, vagy pályázati eljárás nélkül, kérelemre.



(2) Pályázat alapján a civil szervezetek részére támogatás nyújtható

a) működési kiadásaik finanszírozásához;

b) a szervezet által szervezett rendezvények, programok megvalósításához;

c) a szervezet által benyújtott pályázatok önrészének biztosításához, illetve az utófinanszírozásból adódó, hitelfelvétellel kapcsolatos kamatköltségekre;

d) hazai és nemzetközi kapcsolataik ápolásával, működtetésével kapcsolatos kiadások fedezéséhez.


4.§


(1) A civil szervezet működési kiadásainak finanszírozásához különösen az alábbi célok érdekében részesíthető támogatásban:

a) a székhely, működési hely fenntartásával és működtetésével kapcsolatos költségek;

b) irodatechnikai berendezések, a civil szervezet működéséhez szükséges egyéb eszközök és tartozékaik beszerzése, bérlése, karbantartása, javítása;

c) kommunikációs költségek, honlap szerkesztése és fenntartása, kiadványok beszerzése;

d) a civil szervezet működéséhez szükséges adminisztrációs, ügyintézési tevékenységgel kapcsolatos költségek – kivéve a munkabért és közterheit, valamint a megbízási díjakat;

e) a tagság, a partnerek, a segítők kapcsolattartását szolgáló belföldi utazások útiköltsége, szállásdíja;

f) a civil szervezet bemutatását és tevékenységének megismertetését célzó általános tájékoztatási és marketing költségek;

g) a civil szervezet tagjait érintő – a létesítő okiratba foglalt cél szerinti tevékenységhez kapcsolódó – képzés költsége, útiköltség és szállásdíj.


(2) Működési kiadásnak csak az a költség, ráfordítás tekinthető, amely a civil szervezet létesítő okiratában meghatározott célok megvalósítását közvetlenül szolgálja.


5.§


A civil szervezet szervezésében megvalósuló rendezvények, programok finanszírozásához támogatás különösen tiszteletdíj kifizetésére, fogyóeszköz, papír, írószer beszerzésére, szolgáltatás igénybevételére, úti- és szállásköltség megfizetésére nyújtható.


6.§


A civil szervezetek által benyújtott pályázatok önrészéhez, kamatköltségekhez biztosított támogatást az önkormányzat csak akkor utalja át a pályázónak, ha a szervezet a program megvalósításához szükséges támogatás elnyerését a támogatási szerződés, támogatási határozat bemutatásával igazolja.


7.§


(1) A civil szervezet hazai és nemzetközi kapcsolataik ápolásával, működtetésével kapcsolatban különösen a megvalósuló programok úti- és szállásköltsége támogatható.


(2) A támogatás biztosításának feltétele, hogy a támogatást kérő civil szervezet pályázatához csatolja a hazai vagy nemzetközi szervezet által kibocsátott együttműködési nyilatkozatot, meghívót vagy rendezvény-, versenyfelhívást.

8.§


(1) Nem részesülhet támogatásban az a civil szervezet, amellyel szemben a Knyt. 6. § (1) bekezdésében meghatározott összeférhetetlenség fennáll, vagy amely szervezetnél a pályázat, kérelem benyújtását követően keletkezett a Knyt. 8. § (1) bekezdésben foglalt érintettséget megalapozó körülmény, és annak közzétételét elmulasztotta.


(2) Nem részesülhet támogatásban az Ectv. rendelkezései szerint az a civil szervezet, amely a beszámolóját, valamint közhasznú szervezet esetén a közhasznúsági jelentést az Országos Bírósági Hivatal részére nem nyújtotta be, nem helyezte letétbe.


Pályázati eljárás

9.§


(1) A képviselő-testület minden év március 15. napjáig pályázatot ír ki a civil keret felosztása céljából.


(2) A pályázati felhívást Szorosad Község Önkormányzatának hivatalos honlapján (ennek hiányában a Törökkoppányi Közös Önkormányzati Hivatal honlapján) és az önkormányzat hirdető tábláin kell megjelentetni.


(3) A pályázatot e rendelet 1. melléklete szerinti pályázati adatlapon, a pályázati felhívásban megjelölt mellékletekkel együtt kell benyújtani Szorosad Község Polgármesteréhez címezve az átvételt igazoltatva személyesen, vagy ajánlott postai küldeményként.


(4) A pályázót egyszeri esetben – 8 napos határidő kitűzésével – hiánypótlásra lehet felhívni.


(5) A támogatás odaítéléséről a képviselő-testület dönt a pályázat benyújtási határidejét követő soros ülésén.


(6) A támogatásban részesített szervezettel az Önkormányzat támogatási szerződést köt. (A támogatási szerződés tartalmi elemeit e rendelet 2. melléklete tartalmazza.)


(7) A támogatási szerződés megkötését követően a támogatás kedvezményezettjének neve, a támogatás összege és a támogatási cél Szorosad község hivatalos honlapján (ennek hiányában a Törökkoppányi Közös Önkormányzati Hivatal honlapján) közzétételre kerül a támogatási szerződés aláírását követő 15 napon belül.


Támogatás pályázati eljáráson kívül

10.§


(1) A civil keretből pályázati eljárás nélkül, kérelemre is nyújtható támogatás e rendeletben meghatározott célokra abban az esetben, ha a támogatási cél a pályázatok benyújtási határidejét követően jut a civil szervezet tudomására, illetve működési támogatás esetén a támogatás elmaradás a civil szervezet működését veszélyezteti.


(2) A kérelem benyújtására, elbírálására, közzétételére alkalmazni kell e rendelet 9. §. (2) – (7) bekezdésében foglalt szabályokat.






A támogatások nyilvántartása

11. §


(1) A támogatások nyilvántartásáról a jegyző gondoskodik.

(2) A nyilvántartásnak tartalmaznia kell

a) a kedvezményezett megnevezését

b) a támogatás célját

c) a támogatás összegét

d) a képviselő-testület döntésének számát

e) a támogatás közzétételének napját

f) a finanszírozás teljesítésének időpontját

g) az elszámolás határidejét

h) az elszámolás teljesítésének napját

e) a határidőre nem teljesített számadási kötelezettség pótlására történő felszólítás időpontját.


Számadási kötelezettség

12. §


(1) A támogatási döntést követően az önkormányzat által támogatott civil szervezet számára számadási kötelezettséget kell előírni a részükre juttatott pénzbeli támogatás rendeltetésszerű felhasználásáról.


(2) A számadási kötelezettséget és a számadás benyújtásának módját a támogatási szerződésben kell kikötni, valamint egyértelműen meg kell határozni a céljellegű juttatás felhasználásának határidejét.


(3) A számadáshoz a számadásra kötelezettnek csatolnia kell a számadásban feltüntetett adatok valódiságát igazoló bizonylatokat (pénzügyileg teljesített számlák, vagy egyéb bizonylatok hitelesített másolatát). A számadásra kötelezettnek a számlákat záradékolnia kell a következők szerint: a számla eredeti példányára rá kell vezetni „a számlán szereplő tétel(ek) (vagy ebből ….Ft összeg) Szorosad Község Önkormányzata felé elszámolva a …..számú támogatási szerződésre/határozatra”, melyet a támogatott aláírásra jogosult képviselője aláírásával hitelesít.


(4) A számadást Szorosad Község Önkormányzatának Képviselő-testületének címezve, a Törökkoppányi Közös Önkormányzati Hivatalhoz kell benyújtani, amely a számadást a jogszabályi előírások alapján ellenőrzi. Az ellenőrzés eredményéről a támogatottat írásban értesíteni kell.


(5) Amennyiben a benyújtott számadás nem támasztja alá, hogy a támogatott a részére adott pénzbeli juttatást a támogatási szerződésben meghatározott célokra és módon használta fel, a számadás benyújtásától számított 15 napon belül a támogatottat fel kell hívni a számadás kiegészítésére.


(6) Amennyiben a számadásra kötelezett számadási kötelezettségének határidőben nem tesz eleget, a számadási határidő leteltétől számított 8 napon belül fel kell hívni figyelmét arra, hogy kötelezettségét elmulasztotta.


(7) Amennyiben a támogatott az elmulasztott számadást, vagy hiányos számadásának kiegészítését a hiánypótlásra történt felhívás ellenére sem nyújtja be az önkormányzatnak

a) a számadási kötelezettség elmulasztása esetén a támogatás teljes összegét,

b) a támogatási szerződésben meghatározott céltól eltérő felhasználás esetén a támogatás számadással alá nem támasztott hányadát köteles egy összegben visszafizetni az önkormányzatnak.


(8) A támogatási szerződésben a számadási kötelezettség elmulasztása, vagy a céltól eltérő felhasználás esetére vonatkozóan a visszafizetési kötelezettséget határidő megjelölésével ki kell kötni.

                          

Kizárás a támogatásból

13. §


(1) Amennyiben a támogatott számadási kötelezettségének a hiánypótlási felhívás ellenére sem tesz eleget, a számadási kötelezettsége lejárta napjától számított 3 évig a rendelet alapján önkormányzati támogatásban nem részesülhet.


(2) A támogatási szerződésben meghatározott céltól eltérő felhasználás esetén a támogatott

a) amennyiben a támogatási összeg kétharmadát meghaladó részét a szerződésben kikötöttől eltérő célra fordította, 3 évig

b) amennyiben a támogatási összeg legalább egyharmadát elérő, de kétharmadát meg nem haladó részét  a szerződésben kikötöttől eltérő célra fordította, 2 évig

c) amennyiben a támogatás legfeljebb egyharmadát a támogatási szerződésben kikötöttől eltérő célra fordította, 1 évig a rendelet alapján nem részesülhet önkormányzati támogatásban.


13/A. §


A képviselő-testület – tárgyévi költségvetési rendelete függelékében nevesített civil szervezetek vonatkozásában, az adott civil szervezet részére meghatározott összeg erejéig – a támogatás odaítélésével kapcsolatos döntéshozatalt a polgármesterre átruházza.


Átmeneti és Záró rendelkezések

14. §


(1) E rendelet kihirdetését követő napon lép hatályba.



Szorosad, 2013. október 2.





Kendi Tibor s.k.

Orbánné Zilizi Márta s.k.

polgármester

jegyző


Záradék:



A rendelet kihirdetve 2013. október 4. napján.



Szorosad, 2013. október 4.



Orbánné Zilizi Márta s.k.    

            jegyző


Mellékletek