Ráksi Község Önkormányzat Képviselő-testületének 5/2015. (IV.9.) önkormányzati rendelete

az avar, zöld és egyéb hulladékok ártalmatlanításával kapcsolatban

Hatályos: 2015. 04. 09- 2020. 12. 30

                                                                 Ráksi Község Önkormányzatának

5/2015. (IV.9.)

önkormányzati rendelete


az avar, zöld és egyéb hulladékok ártalmatlanításával kapcsolatban


Ráksi Község Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdése, a környezet védelmének általános szabályairól szóló  1995. évi LIII. törvény 46. §-a (1) bekezdésének c) pontja, és a 48. §. (4) bekezdés b) pontjában kapott felhatalmazás, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 11. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1.§.


Ráksi Község belterületén avar, zöldhulladékok égetése március 1-től november 31-ig terjedő időszakban engedélyezett szerdai napokon 10 óra és 19 óra között és szombati napokon 14 óra és 19 óra között megengedett ünnepnapok kivételével. Ráksi község belterületén háztartási hulladékot, illetve egyéb hulladékot égetni tilos.


2.§.


Ráksi Község külterületén avar, zöldhulladékok, lábon álló növényzet, tarló és a növénytermesztéssel összefüggésben keletkezett hulladék égetése január 1-től december 31-ig terjedő időszakban engedélyezett az illetékes Katasztrófavédelmi Kirendeltség engedélye alapján.   Ráksi község külterületén háztartási hulladékot, illetve egyéb hulladékot égetni tilos.


3.§.


Ráksi környezetében, illetve a helyi védelem alatt álló természetvédelmi területen elhelyezkedő zártkertekben zöldhulladék égetése tilos.


4.§.


A szabadtéren történő égetés szabályait az 1. számú melléklet tartalmazza.


5.§.


(1) Aki az avar és kerti hulladék égetésére vonatkozó előírásokat nem tartja be hulladékgazdálkodási bírsággal, valamint levegőtisztaság-védelmi bírsággal sújtható.

(2) Az (1) bekezdésében meghatározott bírság összegére a mindenkor hatályos jogszabályok – jelenleg a hulladékgazdálkodási bírság mértékéről, valamint kiszabásának és megállapításának módjáról szóló 271/2001. (XII.21.) Korm. rendelet – valamint a levegő védelméről szóló 306/2010. (XII.23.) Korm. rendelet szabályai vonatkoznak.










ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK


6.§.


Ez a rendelet 2015. április 10-én lép hatályba.




                            Fonai Tibor                                                       Fülöp László

                            polgármester                                                            jegyző






A rendelet kihirdetve:


Ráksi, 2015. április 9.


                                                                    Fülöp László

                                                                         jegyző




























1. számú melléklet


I.


(1) Ha jogszabály másként nem rendelkezik, a lábon álló növényzet, tarló, növénytermesztéssel összefüggésben és a belterületi ingatlanok használata során keletkezett hulladék szabadtéri égetése tilos.


 (2) Ha jogszabály másként nem rendelkezik, az ingatlan tulajdonosa, használója köteles a területet éghető hulladéktól és további hasznosításra nem kerülő száraz növényzettől mentesen tartani.


(3) A kilátókat, magaslati ponton elhelyezkedő létesítményeket, az önkormányzat vagy a helyi katasztrófavédelmi szerv vezetője által megbízott személyek a szabadtéri tüzek korai szakaszban történő észlelése céljából térítésmentesen igénybe vehetik.


II.


(1) Külterületen az ingatlan tulajdonosa, használója a tűzvédelmi hatóság engedélyével legfeljebb 10 ha egybefüggő területen irányított égetést végezhet.


(2) Az irányított égetés végzésére vonatkozó kérelem tartalmazza

a) a kérelmező nevét és címét,

b) az égetés pontos, földrajzi koordinátákkal vagy helyrajzi számmal megadott helyét,

c) az égetés megkezdésének és tervezett befejezésének időpontját (év, hónap, nap, óra, perc), d) az irányított égetés indokát,

e) az égetéssel érintett terület nagyságát,

f) az égetés folyamatának pontos leírását,

g) az égetést végző személyek nevét, címét,

h) az égetés felügyeletét biztosító személy nevét és címét, mobiltelefonszámát,

i) a tűz továbbterjedésének megakadályozására tervezett intézkedéseket és

j) a helyszínen biztosított, a tűz továbbterjedésének megakadályozására készenlétben tartott eszközök felsorolását.


(3) A kérelmet legkésőbb az égetés tervezett időpontját megelőző 10. napig be kell nyújtani az engedélyező tűzvédelmi hatósághoz.


(4) A tűzvédelmi hatóság a kérelmet annak beérkezésétől számított 5 munkanapon belül bírálja el.


(5) Az irányított égetés során a tűz nem hagyható őrizetlenül, és veszély esetén, vagy ha az irányított égetést befejezték, azt azonnal el kell oltani.


(6) Az irányított égetés csak úgy végezhető, hogy az a környezetére tűz- és robbanásveszélyt ne jelentsen.


 (7) Az irányított égetés befejezése után a helyszínt gondosan át kell vizsgálni, és a parázslást, izzást – vízzel, földtakarással, kéziszerszámokkal – meg kell szüntetni.




III.


(1) Az irányított égetés során a tarlóégetés csak az alábbiak szerint végezhető:


a) a tarlónak minden oldalról egyidejűleg történő felgyújtása tilos; az égetéshez csak a tarlómaradványok használhatók fel; a szalmát elégetéssel megsemmisíteni, lábon álló gabonatábla mellett tarlót égetni tilos,


b) a tarlót vagy az érintett szakaszokat a tarlóégetés megkezdése előtt legalább 3 méter szélességben körül kell szántani, és az adott területen az apró vadban okozható károk elkerülése érdekében vadriasztást kell végrehajtani, a fasorok, facsoportok védelmére a helyi adottságoknak megfelelő, de legalább 6 méteres védősávot kell szántással biztosítani,


c) tarlóégetés 10 ha-nál nagyobb területen szakaszosan végezhető, és csak az egyik szakasz felégetése után lehet a másik szakasz felégetéséhez hozzáfogni,


d) a tarlóégetés során tűzoltásra alkalmas kéziszerszámmal ellátott, megfelelő létszámú, kioktatott személy jelenlétéről kell gondoskodni, és legalább egy traktort ekével a helyszínen készenlétben kell tartani.


(2) A lábon álló növényzet, avar és egyéb növényi hulladék irányított égetése során az (1) bekezdés szabályait kell alkalmazni.


IV.


(1) A szabadtéren keletkező tüzek megelőzése érdekében a vasút és a közút mindkét oldalán annak kezelője köteles a szélső vasúti vágánytengelytől mérve legalább 4,0 méter széles, a közút szélétől mérve legalább 3 méter széles védősávot kialakítani.


(2) A védősávot éghető aljnövényzettől, gallytól tisztán kell tartani.


(3) A folyamatos tisztántartásról, éghető anyagtól mentes állapotban tartásról a védősávval érintett terület tulajdonosa, kezelője, haszonbérlője köteles gondoskodni.