Patalom Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 2/2021. (II.16.) önkormányzati rendeletének indokolása

az önkormányzat 2021. évi költségvetéséről

Hatályos: 2021. 02. 17
az önkormányzat 2021. évi költségvetéséről
Végső előterjesztői indokolás
A helyi önkormányzat gazdálkodásának alapja az éves költségvetése. Ebből finanszírozza és látja el a törvényben meghatározott kötelező, valamint a kötelező feladatai ellátását nem veszélyeztető önként vállalt feladatait. E feladatok ellátásának forrásait és kiadásait a helyi önkormányzat egységes költségvetési rendelete elkülönítetten tartalmazza. Az Áht. és az Ávr. szabályai alapján ez évi költségvetésünkben bevételeinket és kiadásainkat kötelező, illetve önként vállalt, államigazgatási és az önkormányzati feladatok szerinti bontásban, kormányzati funkciók szerinti besorolásban kell szerepeltetni. Az ily módon bontott kiadásokat, részletesen a 7. melléklet tartalmazza.
A tervezés során fontos szempont volt az is, hogy a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (a továbbiakban: Mötv.) 111. § (4) bekezdése kimondja, a költségvetési rendeletben működési hiány nem tervezhető. Ennek okán nagyon körültekintő, az előző évek takarékos gazdálkodását szem előtt tartó költségvetést kell tervezni, annak érdekében, hogy valamennyi kötelező feladat ellátását folyamatosan biztosítani lehessen.
Önkormányzati bevételek alakulása
Az önkormányzat költségvetési bevételei között kell megtervezni a helyi önkormányzat bevételeit, így különösen a helyi adóbevételeket, a normatív hozzájárulásokat, támogatásokat, a központi költségvetésből származó egyéb költségvetési támogatásokat, és elkülönítetten az európai uniós forrásból finanszírozott támogatással megvalósuló programok, projektek bevételeit (Avr 24. §. (1)).
A 2020. évi XC. törvény, (továbbiakban: költségvetési tv.) alapján, mely Magyarország 2021. évi központi költségvetéséről rendelkezik, a tavalyi évhez hasonlóan feladatalapú finanszírozást szabályoz. A költségvetési tv. a település típusától (város, község) és lakosságszámtól függő kötelező feladataira nyújtja az állami támogatást. Az 2. melléklet tartalmazza az önkormányzati bevételeket működési és felhalmozási bevételek, ezeken belül a Kincstár számára leadandó elemi költségvetéssel megegyező rovatok szerinti bontásban.
Az 1. melléklet tartalmazza az önkormányzat költségvetési egyenlegét, költségvetési mérlegét.
MŰKÖDÉSI, FELHALMOZÁSI ÉS FINANSZÍROZÁSI BEVÉTELEK
(2. melléklet)
Működési bevételek (2.melléklet 1. oldal 1-57. sor)
Az önkormányzat működési bevételei:
Önkormányzatok működési támogatásai
Működési célú támogatások államháztartáson belülről
Közhatalmi bevételek
Működési bevételek
Működési célú átvett pénzeszközök.
Felhalmozási bevételek (2. melléklet 2. oldal 1. táblázat 1-19. sor)
Az önkormányzat felhalmozási bevételei:
Felhalmozási célú támogatások államháztartáson belülről
Felhalmozási bevételek
Felhalmozási célú átvett pénzeszközök.
Finanszírozási bevételek (2. melléklet 2. oldal 2. táblázat 1-8. sor)
Az önkormányzat finanszírozási bevételei:
Hitel, kölcsön felvétel államháztartáson kívülről
Belföldi értékpapírok bevételei
Maradvány igénybevétele
A helyi önkormányzatok működésének általános támogatása 4. melléklet
1. Településüzemeltetéshez kapcsolódó feladatellátás támogatása
1.a Zöldterület gazdálkodással kapcsolatos feladatok ellátásának támogatása
A támogatás a települési önkormányzatokat a zöldterületek, és az azokhoz kapcsolódó építmények kialakításához és fenntartásához kapcsolódóan a belterület nagysága alapján illeti meg. A belterületre vonatkozóan a Budapest Főváros Kormányhivatala által az ingatlan-nyilvántartási adatbázisból ingyenesen rendelkezésre bocsátott 2019. december 31-én hatályos területi összesítőben szereplő adatokat kell figyelembe venni.
1.b Közvilágítás fenntartásának támogatása
A támogatás a települési önkormányzatokat a településen történő közvilágítás biztosításához kapcsolódóan illeti meg. A támogatás meghatározása a településen kiépített kisfeszültségű hálózat kilométerben meghatározott hossza alapján történik, az alábbi, a 2019. évi országosan összesített önkormányzati beszámolóban szereplő „Közvilágítás” kormányzati funkció alapján településkategóriánként számított átlagos, egy kilométerre jutó nettó működési kiadások figyelembevételével.
Településkategóriánként a támogatás fajlagos összege az alábbi:

Főváros, megyei jogú város, 40 000 fő lakosságszám feletti város

415 000 Ft/km

10 001 - 40 000 fő lakosságszám közötti település

400 000 Ft/km

10 001 fő lakosságszám alatti település

320 000 Ft/km

A településen kiépített kisfeszültségű hálózat hossza tekintetében a Központi Statisztikai Hivatal 2019. december 31-ei állapotnak megfelelően elkészített Országos Statisztikai Adatfelvételi Program (a továbbiakban: OSAP-jelentés) „Jelentés a települések villamosenergia-ellátásáról” adatgyűjtés szerinti adatokat kell figyelembe venni azzal, hogy Budapest Főváros Önkormányzata tekintetében a kiépített kisfeszültségű hálózat hossza megegyezik a budapesti kerületeknél rögzített adatok összegével.
1.c Köztemető fenntartással kapcsolatos feladatok támogatása
A támogatás a települési önkormányzatokat a köztemető fenntartásával kapcsolatos feladataihoz kapcsolódóan illeti meg, a 2019. évi országosan összesített önkormányzati beszámolóban szereplő „Köztemető-fenntartás, és -működtetés” kormányzati funkció településkategóriánként számított egy négyzetméterre eső nettó működési kiadások figyelembevételével.
100 000 forint támogatás illeti meg azon önkormányzatokat, amelyeknek a fenti kormányzati funkción mutatkozó nettó kiadása nem haladja meg a 100 000 forintot, illetve az OSAP-jelentés alapján naturális mutatóval rendelkeznek, de a 6.1. pont szerinti kormányzati funkción nettó kiadásuk nem mutatkozott. Nem részesülnek támogatásban azon önkormányzatok, amelyek az OSAP-jelentésben nem szerepeltettek temetőt. Azon önkormányzatok, amelyek temetővel nem rendelkeznek, de megállapodás alapján köztemető fenntartásához hozzájárulnak vagy a feladatot ellátják, és a fenti kormányzati funkción nettó működési kiadásuk a Kincstár által ellenőrzött és igazolt módon meghaladja a 100 000 forintot, a nettó kiadásuk 90%-ának megfelelő összegű támogatásra, de legalább 100 000 forintra jogosultak.
A támogatás fajlagos összege
a) megyei jogú város, 40 000 fő lakosságszám feletti település esetében: 70 forint/m2,
b) 10 001 - 40 000 fő lakosságszám közötti település esetében: 104 forint/m2,
c) 10 001 fő lakosságszám alatti település esetében: 69 forint/m2.
A településen lévő köztemető nagyságát az OSAP-jelentés „Jelentés az önkormányzatok tulajdonában lévő ingatlanvagyonról „T” adatlap 01-04. sorok” adatai alapján kell figyelembe venni.
1.d. Közutak fenntartásának támogatása
A támogatás a települési önkormányzatokat a közutak fenntartásával kapcsolatos feladataihoz kapcsolódóan illeti meg, a 2019. évi országosan összesített önkormányzati beszámolóban szereplő „Közutak, hidak, alagutak üzemeltetése, fenntartása” és „Parkoló, garázs üzemeltetése, fenntartása” kormányzati funkciók alapján településkategóriánként számított nettó működési kiadások figyelembevételével.
Településkategóriánként a támogatás fajlagos összege az alábbi:

Főváros, fővárosi kerületek, megyei jogú város, 40 000 fő lakosságszám feletti város

470 000 Ft/km

10 001-40 000 fő lakosságszám közötti település

295 000 Ft/km

10 001 fő lakosságszám alatti település

227 000 Ft/km

A településen lévő belterületi út hosszát az OSAP-jelentés „Helyi közutak és hidak adatai” alapján kell figyelembe venni.
Amennyiben az OSAP-jelentés 1.1.1.3. Településüzemeltetés - közvilágítás támogatása jogcím és 1.1.1.5. Településüzemeltetés - közutak támogatása jogcímet meghatározó megalapozó adatai eltérnek az ezen időpont szerinti tényleges adatoktól, úgy az OSAP-jelentés 2021. június 30-áig történő javítása alapján az érintett jogcímek szerinti támogatásokban történő változások finanszírozása augusztus hónaptól történik.
1.e. Egyéb önkormányzati feladatok támogatása
A központi költségvetés támogatást biztosít a települési önkormányzatok számára a Mötv. 13. §-ában meghatározott egyes kötelező feladatok ellátásához és a polgármesteri illetmény, tiszteletdíj kifizetéséhez..
A támogatás minimális összege
a) az 1 000 fő lakosságszámot meg nem haladó azon települések esetében, ahol az egy
lakosra jutó iparűzési adóerő-képesség nem haladja meg a 32 000 forintot: 6,0 millió
forint,
b) az 1 000 fő lakosságszám feletti azon települések esetében, ahol az egy lakosra jutó
iparűzési adóerő-képesség nem haladja meg a 32 000 forintot: 8,0 millió forint,
c) az egyéb települések esetében: 4,5 millió forint.
E mellékletben az adóerő-képesség a 2020. II. negyedéves költségvetési jelentés alapján a helyi iparűzési adóalap 1,4%-át jelenti. Az adóerő-képesség figyelembevételére vonatkozó szabályokat a Kiegészítő szabályok 1.c) pontja tartalmazza.
1.f. Lakott külterülettel kapcsolatos feladatok támogatása

FAJLAGOS ÖSSZEG:

2 550 forint/külterületi lakos

A központi költségvetés támogatást biztosít a lakott külterülettel rendelkező települési önkormányzatoknak a 2020. január 1-jei külterületi lakosok száma alapján.
3. Helyi önkormányzatok működésének általános támogatása (2. melléklet 2. sor) : 10.612.887,-Ft, amely a 2020. évi támogatáshoz viszonyítva 293.516,- Ft-tal magasabb összegű.
4. Települési önkormányzatok szociális és gyermekjóléti feladatainak támogatása
4.a. A települési önkormányzatok szociális feladatainak egyéb támogatása
A támogatás a 35 000 forint egy lakosra jutó adóerő-képességet meg nem haladó települési önkormányzatok egyes szociális jellegű feladataihoz járul hozzá.
A támogatás számított összegét a
- 30%-a a Gyvt. 20/A. § (1) bekezdése szerinti természetbeni támogatásban részesülők 2019. augusztus és 2019. november havi együttes létszámadataiból számított átlaga,
- 30%-a a Szoctv. 33. § (1) bekezdése szerinti aktív korúak ellátásában részesülők 2019. évi átlagos száma,
- 10%-a a 18-59 éves korcsoportba tartozó, személyi jövedelemadót nem fizetők számának a 2019. évi adóbevallások összesítése alapján számított 18-59 éves korcsoporton belüli lakosságszámon belüli részaránya,
- 30%-a a településen élő 60 év feletti lakosoknak az állandó lakosokon belüli részaránya elismert mértéke szerint kell meghatározni.
A támogatás számított összege esetében a támogatási mérték számításakor alkalmazandó paramétertábla:

Kategóriák a települési önkormányzat egy lakosra jutó
adóerő-képessége szerint (forint)

Támogatási mérték (%)

alsó határ

felső határ

maximuma

minimuma

a

b

c

d

1.

1

18 000

100

95

2.

18 001

24 000

95

60

3.

24 001

32 000

60

30

4.

32 001

35 000

30

10

A támogatás számított összege esetében alkalmazandó támogatási mérték az egy lakosra jutó adóerő-képesség növekedésével arányosan csökken.
4.b Egyes szociális és gyermekjóléti feladatok támogatása
4.b.1. Falugondnoki vagy tanyagondnoki szolgáltatás

FAJLAGOS ÖSSZEG:

4 479 000 forint/szolgálat

A támogatásra az a települési önkormányzat jogosult, amely falugondnoki vagy tanyagondnoki szolgáltatást tart fenn.
A támogatás a települési önkormányzatot az ellátást biztosító szolgálat száma alapján illeti meg.
4.c. Szünidei étkeztetés támogatása
A támogatás a rászoruló gyermekek Gyvt. 21/C. § (1) bekezdés a) pontjában szereplő gyermekek szünidei étkeztetését biztosító települési önkormányzatokat illeti meg, az étkezési adagok száma alapján. Az étkezési adagok számába beleértendő a személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti alapellátások és gyermekvédelmi szakellátások térítési díjáról és az igénylésükhöz felhasználható bizonyítékokról szóló 328/2011. (XII. 29.) Korm. rendelet 13/A. § (1)-(2) bekezdése szerint biztosított szünidei étkeztetés is.
A támogatás összege az egy lakosra jutó adóerő-képességtől függő fajlagos összegek figyelembevételével kerül meghatározásra az alábbiak szerint.

Egy lakosra jutó adóerő-képesség (forint)

Fajlagos összeg korrigált értéke az egy lakosra jutó adóerő-képesség alapján (forint/étkezési adag)

0-18 000

570

18 001-21 000

542

21 001-24 000

513

24 001-27 000

485

27 001-30 000

456

30 001-35 000

399

35 001-40 000

342

40 001-

285

5. Települési önkormányzatok szociális, gyermekjóléti és gyermekétkeztetési feladatainak támogatása összesen: 10.352.930,-Ft (410.814,-Ft-tal magasabb összeg 2020 évhez viszonyítva)
6. Települési önkormányzatok kulturális feladatainak támogatása
6.a Települési önkormányzatok nyilvános könyvtári és közművelődési feladatainak támogatása
Fajlagos összeg 1.251 forint/fő, de településenként legalább 2.270.000 Ft.

A támogatás a települési önkormányzatokat lakosságszám alapján illeti meg a Mötv.-ben, valamint a Kult. tv.-ben meghatározott nyilvános könyvtári feladatainak ellátásához és a közművelődési alapszolgáltatások biztosításához.
Közhatalmi bevételek a 2. melléklet 1. oldal 19. sorában az összes közhatalmi bevétel található a 20-39-es sorok szerinti bontásban. Az előző évvel megegyezően a gépjárműadóról szóló törvény alapján a belföldi gépjárművek után a települési önkormányzat által beszedett adó 100 %-a a központi költségvetést illeti meg.
Működési bevételek 2. melléklet 1. oldal 40. sor összességében tartalmazza az önkormányzati vagyon hasznosításából származó bevételeket, mely az önkormányzati vagyon üzemeltetéséből, koncesszióból származó bevétel.
Működési célú átvett pénzeszközök 2. melléklet 1. oldal 53.sor működési célú visszatérítendő támogatás, kölcsön visszatérülése.
Az önkormányzat működési költségvetési bevételei összesen (2. melléklet 1. oldal 57. sora) 32.925.087 Ft.
Az önkormányzat felhalmozási bevételei összesen az 2. melléklet 2. oldal 2. táblázat 19. sora alapján 0 Ft.
Finanszírozási bevételek 2. melléklet 2. oldal 3. táblázat 8.sora 6.442.189 Ft, amely értékpapír eladásból származó bevételt tartalmaz..
Az önkormányzat bevételei összesen (bevételi főösszeg) 2. melléklet 2. oldal 5. pont 39.367.276 Ft.
A 3. melléklet tartalmazza az önkormányzat bevételeit feladat szerinti bontásban.
Önkormányzati kiadások alakulása
Az 5. melléklet az önkormányzat működési, felhalmozási és finanszírozási kiadásait, a 6. melléklet a kiadásokat feladat szerinti bontásban, a 7. melléklet a működési kiadásokat kormányzati funkciónkénti részletezéssel tartalmazza. .
A működési kiadásokat kormányzati funkció szerint részletezetten tüntettük fel, tájékoztató jelleggel feltüntettük a feladathoz nyújtott állami támogatást is. Ezen kívül megbontásra került az önkormányzati működési kiadások esetében a kötelező – azon belül államigazgatási és önkormányzati – valamint az önként vállalt feladatokra eső kiadások összege is.
Az önként vállalt feladatok között az előző évi adatok, valamint az önkormányzati döntéssel felvállalt kötelezettségekből adódó kiadások szerepelnek.
A felhalmozási kiadásokat beruházási célonként a 8. melléklet, felújítási célonként a 9. melléklet tartalmazza.
A finanszírozási kiadások közül (5. melléklet 2. oldal 5. sora) az államháztartáson belüli megelőlegezések visszafizetése a 2020. decemberben kapott 2021. évi állami támogatás előlegének összege.
Az önkormányzat kiadásai összesen (kiadási főösszeg) 5. melléklet 2. oldal 5. pont 39.367.276 Ft.
Megállapítások
Az önkormányzatnak – az alacsony összegű saját bevételei miatt – az előző évekhez hasonló körültekintő gazdálkodást kell folytatnia annak érdekében, hogy a rendelkezésre álló bevételekből a tervezett és az előre nem tervezhető esetleges pluszként jelentkező kötelező feladatokat el tudja látni.
Folyamatosan jelennek meg a vidékfejlesztési pályázatok, amelyek között jelenlegi információink szerint lesznek olyan kiírások is amelyek esetében támogatás elnyerésével olyan fejlesztések valósulhatnának meg, amelyek az önkormányzat kitűzött céljai között szerepelnek, pl. több MFP pályázat. Ezek mindegyikéhez szükséges önerő, amelyet a pályázat elnyerése esetén biztosítani kell a beruházás megvalósítása érdekében.
Sajnos 100 %-ban finanszírozott projektek megvalósítására nem lesz mód, ezért az önkormányzatnak fel kell készülnie a szükséges önerő finanszírozásra, amennyiben a későbbiekben is élni kíván pályázati lehetőségekkel.