Kercseliget község képviselő testületének 1/2019 (II.12..) önkormányzati rendelete

az önkormányzat 2019. évi költségvetéséről

Hatályos: 2019. 02. 13- 2019. 05. 22

Kercseliget Község Önkormányzata Képviselő-testületének

1./2019. (II.12.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat 2019. évi költségvetéséről

                               


Kercseliget Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (továbbiakban: Áht.) 23. §-ának (1) bekezdésében, illetve az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés (f) pontjában kapott felhatalmazás alapján a 2019. évi költségvetéséről a következőket rendeli el:


1. §


(1) A rendelet hatálya az önkormányzatra, annak képviselő-testületére, szerveire (polgármester) terjed ki.


2. §


(1) A képviselő-testület a címrendet e rendelet 1. számú melléklete szerint határozza meg.


I.


A költségvetés bevételeinek és kiadásainak

fő összege, a hiány mértéke


3. §


(1) A képviselő-testület az önkormányzat és költségvetési szervei együttes 2019. évi költségvetését


94 857 056 Ft tárgyévi költségvetési bevétellel,

  94 857 056 Ft tárgyévi költségvetési kiadással és


                                               0 Ft költségvetési egyenleggel

állapítja meg.


Ezen belül:

  • a működési célú bevételt40 857 056 Ft-ban


  • a működési célú kiadásokat40 857 056 Ft-ban

ebből:

  • a személyi juttatások kiadásait15 517 000 Ft-ban
  • a munkaadókat terhelő járulékokat2 349 000 Ft-ban
  • a dologi kiadásokat15 194 056 Ft-ban
  • a speciális célú támogatásokat 4 825 000 Ft-ban
  • az általános tartalékot 500 000 Ft-ban
  • céltartalékot 1 000 000 Ft-ban
  • a felhalmozási célú bevételt54 000 000 Ft-ban
  • a felhalmozási célú kiadást54 000 000 Ft-ban

ebből:

  • a beruházások összegét0 Ft-ban
  • a felújítások összegét54 000 000 Ft-ban

állapítja meg.


(2) A képviselő-testület a költségvetési hiány belső finanszírozására szolgáló előző évi pénzmaradványt működési és felhalmozási célú igénybevétel szerinti tagolásban a 2. számú melléklet alapján hagyja jóvá.


(3) A képviselő-testület a (2) bekezdésen kívüli költségvetési hiány külső finanszírozására szolgáló finanszírozási célú pénzügyi műveletek bevételeit a 3. számú melléklet alapján hagyja jóvá.


Az önkormányzat bevételei és kiadásai


4. §


(1) Az önkormányzat bevételeit forrásonként e rendelet 4. számú melléklete tartalmazza.


(2) Az önkormányzat kiadási előirányzatait e rendelet 5. számú melléklete tartalmazza.


(3) Az önkormányzat összevont költségvetési mérlegét e rendelet 14. számú melléklete tartalmazza.


(4) A képviselő-testület a helyi önkormányzat kiadásait e rendelet 6. számú melléklete szerint hagyja jóvá.


(5) A képviselő-testület a helyi önkormányzat nevében végzett felújítások kiadásait 54 000 000 Ft-ban állapítja meg.


(6) A képviselő-testület a helyi önkormányzat nevében végzett beruházások kiadásait beruházásonként 0 Ft-ban hagyja jóvá.


(7) A képviselő-testület a költségvetési szervek engedélyezett létszámát összesen, valamint önállóan működő költségvetési szervenként e rendelet 7. számú melléklete szerint állapítja meg.


(8) A képviselő-testület a közfoglalkoztatottak létszámát költségvetési szervenként a 8. számú melléklet szerint hagyja jóvá.


(9) A képviselő-testület az európai uniós támogatással megvalósuló programok, projektek kiadásait e rendelet 9. számú melléklete szerint állapítja meg.


(10) A képviselő-testület a 2019. költségvetési évben nem tervez olyan fejlesztési célokat, amelyek megvalósításához a Magyarország stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvény (a továbbiakban Stabilitási törvény) 3. § (1) bekezdése szerinti adósságot keletkeztető ügylet megkötése válik, vagy válhat szükségessé.


(11) A képviselő-testület a lakosságnak juttatott támogatásokat a 11. számú melléklet szerint hagyja jóvá.


(12) Az önkormányzat közvetett támogatásait e rendelet 12. számú melléklete tartalmazza.


A bevételi többlet kezelése


5. §


(1) A gazdálkodás során az év közben létrejött bevételi többletet a képviselő-testület értékpapír vásárlás, illetve pénzintézeti lekötés útján hasznosíthatja.


(2) Az (1) bekezdés szerinti hasznosítással kapcsolatos szerződések, illetve pénzügyi műveletek lebonyolítását gazdasági eseményenként 100 000 Ft+ÁFA-ig a képviselő-testület a polgármester hatáskörébe utalja. A polgármester a megtett intézkedésekről a következő képviselő-testületi ülésen tájékoztatást ad.


(3) A (2) bekezdésben meghatározott összeget meghaladó bevételi többlet felhasználásáról a képviselő-testület annak felmerülését követő testületi ülésén esetenként dönt.


(4) A költségvetési szerv a jóváhagyott bevételi előirányzatain felül többletbevételét az irányító szerv egyidejű tájékoztatásával, a tényleges többlet 50 %-ának megfelelő összegű, saját hatáskörű előirányzat-módosítás után használhatja fel. A képviselő-testület ezt az előirányzat-módosítási jogosultságot indokolt esetben az érintett költségvetési szerv értesítése mellett magához vonhatja.




Általános és céltartalék


6. §


(1) A képviselő-testület az önkormányzat általános tartalékát


                                                  500 000 Ft összegben állapítja meg.


(2) Az általános tartalék felhasználásáról a képviselő-testület az erre vonatkozó igény felmerülésekor egyedi határozatban dönt.


(3) A képviselő-testület az önkormányzat céltartalékát


                                                1 000 000 Ft összegben

e rendelet 10. számú mellékletében felsorolt célokra állapítja meg.


Több éves kihatással járó feladatok


7. §


A képviselő-testületnek nincs többéves kihatással járó feladata.


Előirányzat-felhasználási ütemterv


8. §


A 2019. évi költségvetés bevételi és kiadási előirányzatainak felhasználási ütemtervét havi bontásban a 13. számú melléklet tartalmazza.


II.


A 2019. évi költségvetés végrehajtásának szabályai


9. §


(1) Az önállóan működő és gazdálkodó költségvetési szervek éves költségvetésének végrehajtásáért, a gazdálkodás jogszerűségéért, a takarékosság érvényesítéséért, a bevételek növeléséért az alapfeladatok sérelme nélkül a költségvetési szerv vezetője a felelős.


(2) Az önállóan működő és gazdálkodó költségvetési szerv éves költségvetését a megállapított önkormányzati támogatás és saját bevételei terhére úgy köteles megtervezni, hogy abból biztosított legyen az éves gazdálkodás, illetve kötelezően ellátandó feladatait maradéktalanul teljesíteni tudja.


(3) A költségvetési szervnél tervezett bevételek elmaradása nem vonja automatikusan maga után a költségvetési támogatás növekedését. A kiadási előirányzatok – amennyiben a tervezett bevételek nem folynak be – nem teljesíthetők.


(4) A költségvetési szervek számadási kötelezettséggel tartoznak a részükre juttatott céljellegű támogatás rendeltetésszerű felhasználására vonatkozóan.


(5) A költségvetési szervek kizárólag a képviselő-testület előzetes jóváhagyásával nyújthatnak be szakmai pályázatokat abban az esetben, ha a pályázattal megvalósuló feladat ellátása költségvetési többlettámogatást igényel.


(6) Az önkormányzat költségvetési szervei éven túli fejlesztési kötelezettséget csak a képviselő-testület jóváhagyásával vállalhatnak.





10. §.


(1) Az év közben engedélyezett központi pótelőirányzatok felosztásáról - ha az érdemi döntést igényel - a testület dönt a polgármester előterjesztésére a költségvetési rendelet egyidejű módosításával.


11. §


(1) A helyi önkormányzati költségvetési szerv pénzmaradványát a képviselő-testület hagyja jóvá.


(2) A képviselő-testület gazdasági szükséghelyzetben a költségvetési szervet megillető pénzmaradvány felhasználását korlátozhatja. Gazdasági szükséghelyzetnek minősül különösen az, amikor az önkormányzat működése fizetésképtelenség miatt veszélybe kerül.


12. §


A helyi önkormányzat, illetve a helyi nemzetiségi önkormányzattal történő megállapodás alapján a helyi nemzetiségi önkormányzat gazdálkodásának végrehajtó szerve a költségvetési szervként működő Közös Hivatal.


A költségvetési szerv előirányzat-módosításának szabályai



13. §


(1) Az önkormányzat és a költségvetési szervek bevételi és kiadási előirányzatai év közben megváltoztathatók az előirányzat módosításával. Az előirányzatok megváltoztatása e költségvetési rendeletben meghatározottak szerint történik.


(2) A költségvetési szerv saját hatáskörű előirányzat módosítást csak abban az esetben hajthat végre, ha a személyi juttatások és/vagy a munkaadót terhelő járulék előirányzatból dologi kiadásokra csoportosít át. Az átcsoportosítást a képviselő-testület rendelet-módosításban hagyja jóvá.


(3) A költségvetési szervek a jóváhagyott bevételi előirányzataikon felüli többletbevételeiket a költségvetési rendeletbe történő átvezetése, annak módosítása után használhatják fel. 


(4) A jóváhagyott kiemelt előirányzatokon belül az átcsoportosításról a költségvetési szerv vezetője saját hatáskörben dönt.


(5) A költségvetési szerv a saját hatáskörű előirányzat módosításokról az irányító szervét negyedévenként tájékoztatja.





Létszám- és bérgazdálkodással kapcsolatos előírások


14. §


(1) A költségvetési szerv vezetője önálló létszám- és bérgazdálkodási jogkörében eljárva a költségvetési szerv részére engedélyezett létszám (álláshely)-keretet a tényleges foglalkoztatás során köteles betartani.


(2) Az egyes foglalkoztatási formákra (teljes munkaidős, részmunkaidős, valamint a megbízási, tiszteletdíjas foglalkoztatás) álláshelyenként, illetve összességében az elemi költségvetésben tervezett (módosított személyi juttatás) előirányzatot nem lépheti túl.


(3) A költségvetési szerv csak abban az esetben fordulhat a fenntartóhoz személyi juttatási pótelőirányzat kérelemmel, ha előirányzata, illetve maradványa nem biztosítja törvényben előírt kötelezettségei teljesítését.


(4) A képviselő-testület a köztisztviselőket  és a főállású polgármestert megillető cafetéria-juttatás éves keret összegét nem rendszeres személyi juttatás részeként 200 000 Ft-ban állapítja meg. A megállapított összeg a munkáltató által megfizetendő SZJA-t is magában foglalja.


(5) A képviselő-testület a köztisztviselői illetményalapot 2019. január 1-től 46 380 Ft-ban állapítja meg.


Támogatási szerződés


15. §.


(1) A támogatások átadása előtt a támogatás címzettjével megállapodást kell kötni.


16. §.


Az önállóan működő és gazdálkodó költségvetési szerv költségvetési támogatását a képviselő-testület a költségvetési szervek pénzellátási rendje szerint biztosítja. Az egyéb szervezetek részére nyújtott támogatások a megállapodásoknak megfelelően kerüljenek kiutalásra.



Szolgáltatási szerződés


17. §.


Az önkormányzat által irányított költségvetési szervekben szakmai alapfeladat keretében szellemi tevékenység szolgáltatási szerződéssel, számla ellenében történő igénybevételének szabályai:


(1) Az önkormányzat által felügyelt költségvetési szervnél, szakmai alapfeladat keretében szellemi tevékenység végzésére szolgáltatási szerződéssel, számla ellenében külső személy vagy szervezet az e §-ban meghatározott feltételekkel vehető igénybe.


(2) A szolgáltatási szerződést írásban kell megkötni.


(3) A szerződéskötés feltétele, hogy


a.) a költségvetési szerv az adott feladat ellátásához megfelelő szakértelemmel rendelkező személyt nem foglalkoztat, vagy

b.) eseti, nem rendszeres jellegű feladat ellátása szükséges és a költségvetési szerven belül a feladat ellátásához megfelelő szakértelemmel rendelkező személy átmenetileg nem áll rendelkezésre.


(4) Jogszabályban vagy a költségvetési szerv szervezeti és működési szabályzatában meghatározott vezetői feladat ellátására szolgáltatási szerződés nem köthető.


(5) A feladat ellátásának – a fenntartóval egyeztetett - részletes feltételeit, az ellátható feladatokat a költségvetési szerv szervezeti és működési szabályzatban határozza meg.


(6) A szerződésnek tartalmaznia kell különösen:


 a.) az ellátandó feladatot,

 b.) a díjazás mértékét,

       c.) részletes utalást arra, hogy a (3) bekezdésben írt feltétel mely körülményre tekintettel áll fenn,

d.) a szerződés időtartamát,

e.) szervezettel kötendő szerződés esetén azt, hogy a szervezet részéről személy szerint ki(k) köteles(ek) a feladat ellátására, valamint,

f.) a teljesítés igazolására felhatalmazott személy megnevezését.


Önkormányzati biztos kirendelése


18. §

(1) Ha a helyi önkormányzati költségvetési szerv 30 napon túli, elismert tartozásállományának mértéke eléri az éves eredeti kiadási előirányzatának 10%-át, vagy egyébként a 150 millió forintot, és e tartozását egy hónapon belül nem tudja 30 nap alá szorítani, akkor a képviselő-testület a költségvetési szervnél az Áht. 71 § (4) bekezdésében foglalt hatáskörrel rendelkező önkormányzati biztost jelöl ki.

 (2) Az önkormányzati biztos kirendelését az (1) bekezdésben meghatározott mértékű elismert tartozásállomány elérése esetén a képviselő-testületnél a polgármester kezdeményezi.






Költségvetés módosítása


19. §


(1) A költségvetés várható egyenlegének a költségvetés kiadási főösszegének eltérése esetén a költségvetési rendeletet módosítani kell.


Záró és egyéb rendelkezések


20. §.


(1) A képviselő-testület a polgármesternek e rendelet elfogadásáig az átmeneti időszakban tett intézkedéseiről (bevételek beszedése, az előző évi kiadási előirányzatokon belül a kiadások arányos teljesítése) szóló beszámolóját elfogadja. Az átmeneti időszakban beszedett bevételek és teljesített kiadások e rendeletbe beépítésre kerültek.


(2) Ez a rendelet 2019. február 13. napján lép hatályba.


Kercseliget, 2019. február 12.                                                                                           

                




               Mecseki János                                         Kaposvölgyiné Dr. Hangyál Margit

                 polgármester                                                                     jegyző          




Kihirdetési záradék:


A rendelet kihirdetése 2019. február12. napján megtörtént.

                                                                                           




                                                                                       Kaposvölgyiné Dr. Hangyál Margit

                                                                                                                  jegyző