Büssü Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2024. (V. 22.) önkormányzati rendeletének indokolása

az önkormányzat 2023. évi költségvetése teljesítésének jóváhagyásáról

Hatályos: 2024. 05. 23

Büssü Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2024. (V. 22.) önkormányzati rendeletének indokolása

2024.05.23.
az önkormányzat 2023. évi költségvetése teljesítésének jóváhagyásáról
Általános indokolás
1. Általános indokolás
Büssü Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában foglaltak alapján alkotja meg.
A rendelet megalkotásakor figyelembevételre kerül:
1. az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (a továbbiakban: Áht.);
2. az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011.(XII.31.) Korm. rendelet (továbbiakban: Ávr.);
3. Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvény (továbbiakban: Stabilitási tv.);
4. Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (továbbiakban: Mötv.);
6. a jogszabályszerkesztésről szóló 61/2009. (XII.14.) IRM rendelet.
Az Áht. 87. §-a alapján a vagyonról és a költségvetés végrehajtásáról a számviteli jogszabályok szerinti éves költségvetési beszámolót kell készíteni; valamint a költségvetés végrehajtásáról az éves költségvetési beszámolók alapján évente, az elfogadott költségvetéssel összehasonlítható módon, az év utolsó napján érvényes szervezeti, besorolási rendnek megfelelően záró számadást (továbbiakban: zárszámadás) kell készíteni."
Az Áht. 91. § (1) bekezdése szerint a helyi önkormányzat költségvetésének végrehajtására vonatkozó zárszámadási rendelet tervezetét a jegyző készíti elő és a polgármester terjeszti a képviselő-testület elé úgy, hogy az a képviselő-testület elé terjesztését követő harminc napon belül, de legkésőbb a költségvetési évet követő ötödik hónap utolsó napjáig hatályba lépjen."
A helyi önkormányzatok költségvetése az államháztartás rendszerébe tartozik, annak részét alkotja. Az Áht. pedig kötelezően előírja, hogy az önkormányzatok költségvetését, valamint a költségvetés végrehajtására vonatkozó zárszámadást önkormányzati rendeletben kell megállapítani. Az Áht. tehát a szóban forgó tárgykörök tekintetében egyértelműen szabályozási kötelezettséget határoz meg. Az önkormányzatok szabályozási autonómiája nem terjed addig, hogy a zárszámadási rendelet megalkotására vonatkozó törvényi kötelezettségét mellőzze. Az önkormányzat a törvény által kötelezően meghatározott feladat- és hatáskörében köteles eljárni, s ez vonatkozik a jogalkotási kötelezettségére is.
A helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköreiről szóló 1991. évi XX. törvény 138. § (1) bekezdés k) pontja szerint a zárszámadási rendelet keretében kell elfogadni a normatív költségvetési hozzájárulásoknak a költségvetési törvény előírása szerinti elszámolását.
A zárszámadás elfogadása az önkormányzati működés transzparenciája, átláthatósága szempontjából
elengedhetetlen."
Tehát mind a költségvetési, mind a zárszámadási rendelet megalkotása az önkormányzati működés - és így a lakosság közszolgáltatásokhoz való hozzáférése, ellátása - szempontjából alapvető jogalkotási kötelezettsége a helyi képviselő-testületeknek.
A zárszámadási rendelet megalkotása az önkormányzat törvényes működéséhez elengedhetetlen.
Részletes indokolás
Az 1. §-hoz
A rendelet hatályáról rendelkezik. A rendelet hatálya kiterjed Büssü Községi Önkormányzat, valamint az általa alapított és fenntartott költségvetési szervekre.
A 2–5. §-hoz
A rendelet - az Áht. és az Ávr. rendelkezéseinek figyelembevételével meghatározza Büssü Községi Önkormányzat, valamint az általa fenntarott költségvetési szervek 2023. évi bevételeit és kiadásait.
A 6. §-hoz
A rendelet-tervezet e §-a a Jat. 7. § (1) bekezdése rendelkezése alapján tartalmazza a hatályba lépés időpontját.