Som Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2024. (IX. 17.) önkormányzati rendeletének indokolása
a közterületek használatának rendjéről szóló 2/2020. (II. 28.) önkormányzati rendelet módosításáról
Hatályos: 2024. 09. 18Som Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2024. (IX. 17.) önkormányzati rendeletének indokolása
Hatályos: 2024. 09. 18
a közterületek használatának rendjéről szóló 2/2020. (II. 28.) önkormányzati rendelet módosításáról
Végső előterjesztői indokolás
A Somogy Vármegyei Kormányhivatal a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium Hatósági Ügyekért Felelős Helyettes Államtitkárságának kérésére a közterület használatának rendjéről szóló önkormányzati rendeletek felülvizsgálatát kérte az önkormányzatoktól a szomszédjogok és a tulajdonjog korlátainak különös szabályairól szóló 2013. évi CLXXIV. törvény módosítása okán.
A jogi és gazdasági versenyképesség erősítése érdekében egyes törvények módosításáról szóló 2024. évi XV. törvény (a továbbiakban: Módtv.) a fenti jogszabályt 2024. május 12-i hatállyal az alábbiakkal egészítette ki:
5/A. § (1) A reklámcélú hasznosítási jog alapján a lakóépület tulajdonosa a tulajdonhoz való jog és a tulajdonnal való szabad rendelkezés körében – a közigazgatási anyagi jogszabályokban meghatározott feltételekkel összhangban – jogosult a lakóépület erre alkalmas felületeinek reklámelhelyezés céljából történő hasznosítására. A reklámcélú hasznosítási jog a reklámozó személyre is kiterjedően magában foglalja a közterületi ingatlan feletti légi tér e törvényben meghatározott mértékű térítésmentes igénybevételének a lehetőségét.
(2) A reklámcélú hasznosítási jog alapján a közterületről látható lakóépületen a településkép-védelmi jogszabályokban meghatározott reklám, reklámhordozó vagy reklámhordozót tartó berendezés elhelyezésére, telepítésére, illetve használatára térítésmentesen vehető igénybe a közterületi ingatlan feletti légi tér, ha
a) a közterület feletti igénybevétel a közterületi telekhatártól számított, arra merőleges hossza az egy métert – a reklámhordozónak a reklám megvilágítását szolgáló berendezése esetében a két métert – nem haladja meg, és
b) az igénybevétel legalacsonyabb pontja a közterület terepszintjétől számítva legalább négy méter magasságban van.
(3) A (2) bekezdésben foglaltaknál nagyobb mértékű igénybevételre a közterület-használatra vonatkozó helyi önkormányzati rendelet előírásai az irányadók. A helyi önkormányzat rendelete a (2) bekezdésben foglaltaknál nagyobb mértékű térítésmentes igénybevételt is biztosíthat.
(4) E § alkalmazásában közterületnek minősül a településkép védelméről szóló törvényben meghatározott közterület.
(5) E § rendelkezései nem alkalmazhatóak a kulturális örökség védelméről szóló törvényben meghatározott kiemelt nemzeti emlékhelyre, valamint a kiemelt nemzeti emlékhely és településkép-védelmi környezetének településkép védelméről szóló kormányrendeletben meghatározott kiemelt nemzeti emlékhely településkép-védelmi környezetére.
A Módtv. a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény 11/F. § közterület fogalmát meghatározó 1. és 4. pontjait:
1. közterület: az Étv. 2. § 13. pontja szerinti közterület[1], valamint az állam vagy a helyi önkormányzat tulajdonában álló, közforgalom elől el nem zárt magánút, ide nem értve a szomszédjogok és a tulajdonjog korlátainak különös szabályairól szóló törvény szerinti reklámcélú hasznosítási jog gyakorlásával igénybe vett légi teret;
A fenti szabályozás kiemeli a légi teret a közterület fogalmi köréből, nem tartozhat a közterület használat szabályait előíró önkormányzati rendeletek hatálya alá.
A fentiek alapján a helyi önkormányzat a fenti esetben ingyenesen igénybe vehető terület tekintetében nem csupán a közterület használati díjfizetési kötelezettség megállapítását nem szabályozhatja, hanem ez esetben a közterület használati engedély beszerzésének a kötelezettségét sem írhatja elő.
A közterület használatra vonatkozó önkormányzati rendelet előírásainak alkalmazására akkor kerülhet sor, ha a közterület feletti légi tér igénybevétele meghaladja a törvényben meghatározott paramétereket. Ebben az esetben is csak a térítésmentesen igénybe vehető részt meghaladó rész használata tekintetében alkalmazhatók az önkormányzati normák.
4. reklámhordozó: a funkcióját vagy létesítésének célját tekintve túlnyomórészt az e törvény szerinti reklám közzétételét, illetve elhelyezését biztosító, elősegítő vagy támogató eszköz, berendezés, létesítmény, ideértve a reklám megvilágítását szolgáló berendezést és annak valamennyi tartozékát, és ide nem értve a közúti közlekedési tárgyú jogszabályokban meghatározott életmentő funkciót ellátó reklámcélú eszközt.
A fenti módosítások a közterület használatra vonatkozó önkormányzati normák felülvizsgálatát igénylik, amelyre a Kormányhivatal 2024. szeptember 15-ig adott határidőt.
[1] Étv. 2. § 13. pontja szerinti közterület: közhasználatra szolgáló minden olyan állami vagy önkormányzati tulajdonban álló földterület, amelyet az ingatlan-nyilvántartás ekként tart nyilván.