Lulla Község Önkormányzat Képviselő-testületének 3/2016. (V.13.) önkormányzati rendelete
A 2015. évi zárszámadásról
Hatályos: 2016. 05. 13- 2021. 02. 09Lulla Község Önkormányzat Képviselő-testületének 3/2016. (V.13.) önkormányzati rendelete
A 2015. évi zárszámadásról
Hatályos: 2016. 05. 13- 2021. 02. 09
Lulla Község Önkormányzata Képviselő-testületének
3/2016. (V.13.)
RENDELETE
a 2015. évi zárszámadásról
Az önkormányzat képviselő-testülete Magyarország Alaptörvényének 32. cikk (1) bekezdése f.) pontjában és az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény /továbbiakban: Áht./ 91. §-ában kapott felhatalmazás alapján a 2015. évi zárszámadásáról az alábbiakat rendeli el:
I.
A BEVÉTELEK ÉS KIADÁSOK TELJESÍTÉSE
1. §
(1) Lulla Község Önkormányzata Képviselő - testülete a 2015. évi költségvetés végrehajtásáról szóló beszámolót
34.676 eFt bevétellel (1.sz.melléklet)
25.798 eFt kiadással (1.sz.melléklet)
8.878 eFt maradvánnyal (6.sz.melléklet)
jóváhagyja.
(2) Az Önkormányzat bevételeit forrásonként és a kiadásokat – ezen belül a kiemelt kiadásokat kormányzati funkciónként részletezve a 2. számú mellékletben foglaltaknak megfelelően hagyja jóvá.
(3) Az önkormányzat költségvetésében szereplő átadott pénzeszközök teljesítését a 5. sz. mellékletben foglaltaknak megfelelően hagyja jóvá.
2. §
Az Önkormányzat fejlesztési kiadásainak teljesítését 1.692 eFt főösszegben, valamint célonkénti részletezését az 4. számú mellékletben foglaltak szerint határozza meg.
3. §
A képviselő-testület az önkormányzat közvetett támogatásait a 7. számú melléklet szerint fogadja el.
4. §
Az Önkormányzatnak több éves kihatással járó kötelezettsége nincs.
5. §
Az Önkormányzatnak 2015.12.31-én hitelállománya nincs.
II.
AZ ÖNKORMÁNYZAT VAGYONA
6. §
(1) Az Önkormányzat 2015. év december 31-i állapot szerinti vagyonát a 8. és 9. számú mellékletben részletezett mérlegadatok alapján 167.168 eFt-ban állapítja meg.
(2) Az Önkormányzat vagyonleltárát a képviselő-testület a 9.sz. melléklet alapján jóváhagyja.
7. §
Az Önkormányzat adósságának és az általa nyújtott hitelek állományának kimutatását a 10.sz.mellékletnek megfelelően hagyja jóvá.
8.§
A Stabilitási törvény 10.§ (3) bekezdése alapján előírt adósságot keletkeztető ügyletek és saját bevételek összevetését a 14.sz. hagyja jóvá.
III.
A MARADVÁNY MEGÁLLAPÍTÁSA, JÓVÁHAGYÁSA
9. §
Az Önkormányzat 2015. évi költségvetési maradványát 8.878 eFt összegben a 6. számú mellékletnek megfelelően hagyja jóvá, amit 1.025 eFt kötelezettség terhel, melyből 506 eFt az államháztartáson belüli megelőlegezés.
Az Önkormányzat a 2015. évi mérleg szerinti eredményét -3.824 eFt összeggel hagyja jóvá.
IV.
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
10. §
A rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
Lulla, 2016. május 10.
Kleiber Jenőné Dr. Vanó Szilárd
polgármester jegyző
I N D O K O L Á S
a 3/2016. (V.13.)
a 2015. évi zárszámadásról szóló rendelethez
Lulla Község képviselő testülete az 4/2015. (II.20.) számú rendeletével jóváhagyta a 2015.évi költségvetést. A költségvetés az év folyamán többször módosításra került, az év közben hozott képviselő-testületi határozatok, pótlólag kapott állami támogatások pénzügyi kihatása következtében.
Az államháztartásról szóló többször módosított 2011. évi CXCV. törvény 91.§.alapján a zárszámadásról a képviselő-testületnek rendeletet kell alkotni. A pénzügyi teljesítést, a vagyon, a maradvány alakulását mutatják be a rendelet mellékletét képező 1-14 számú mellékletek.
BEVÉTELEK ALAKULÁSA:
A bevételek összességében 104 %-ra teljesültek (1. sz. melléklet) a módosított előirányzathoz viszonyítva, ezen belül a működési célú bevételek 103 %-ra (3. sz. melléklet) realizálódtak.
Az intézményi működési bevétel, amely az összes bevétel 2.7 %-át teszi ki, közüzemi díjak túlfizetéséből, termény- értékesítésből, szociális kölcsön vissza fizetésből befolyt bevételből tevődik össze.
Az intézményi működési bevételek 86 %-ra teljesültek.
A helyi adók 100 %-ra teljesültek. Az átengedett központi adók (gépjárműadó) teljesülése 88 %-os.
Az állami támogatásokat a költségvetési törvényben meghatározottak szerint kaptuk, ezek 100 %-ra teljesültek 13.359 eFt értékben, a következő csoportosítás szerint:
- Helyi önkormányzatok működési támogatása 9.896 eFt
- Központosított előirányzatok 1.830 eFt
- Kiegészítő támogatás 1.633 eFt
Egyéb működési célú támogatás összességében 108 % teljesült 12.189 eFt összegben, melyből 12.033 eFt a közfoglalkoztatási programok támogatása, 57 eFt diákmunka támogatása, 99 eFt gyermekvédelmi kedvezmény támogatása.
Államháztartáson kívülről, magánszemélytől átvett pénzeszköz 72 eFt, ebből 70 eFt támogatás falunap megszervezéséhez, 2 eFt szociális kölcsön törlesztés .
A finanszírozási bevételek összege 5.597 eFt volt, mely 506 eFt állami megelőlegezésből és 5.091 eFt maradvány igénybevételéből tevődik össze.
KIADÁSOK ALAKULÁSA:
A kiadások a módosított előirányzathoz viszonyítva 77 %-ra realizálódtak az 1. sz. melléklet alapján.
A működési kiadások 79 %-ra realizálódtak. (3.sz.melléklet). A működési kiadások, amelyek az összes kiadás 93 %-át teszik ki, a személyi juttatásokból, a munkaadókat terhelő járulékokból, szociális juttatásokból, működési célú támogatásértékű kiadásból és átadott pénzeszközből, valamint a dologi kiadásokból tevődik össze.
Dologi kiadások közé tartoznak a helyi hivatal, a közösségi ház, a köztemető működtetési kiadásai, a közüzemi díjak, a postaköltség, a vagyonbiztosítás, a bankköltségek és egyéb szolgáltatási díjak.
A működési célú pénzeszköz átadások 95 %-ban teljesültek (5. sz. melléklet). A kötelező alapfeladatok ellátásáért / óvodai ellátás, orvosi ügyelet, a családsegítő és gyermekjóléti szolgálat/ az önkormányzat az összes kiadás 45 %-át térítette át. A feladatot ellátó Tab Város Önkormányzatának 137 eFt, Koppány-völgye Többcélú Kistérségi Társulásnak 330 eFt, Koppány Völgye KEK Nonprofit Kft. részére 641 eFt került átadásra.
DRV-nek lakossági víz- és csatornaszolgáltatás támogatására 1.158 eFt-ot adtunk át.
Testületi döntés értelmében tagi kölcsönt nyújtott az Önkormányzat Délnyugat-Balatoni Hulladék Gazdálkodási Társulás részére 64 eFt értékben.
Lakásfenntartási támogatások felülvizsgálata alapján támogatás visszafizetésre került sor Magyar Államkincstárnak 7 eFt értékben.
Civil szervezetek, egyesületek támogatása a következő képpen alakult:
Anyatejes nap támogatására Pro-Maternitas Kft. részére 6 eFt, Tabi Polgárőrség részére 10 eFt, Kisangyal Alapítvány részére 5 eFt, Lulla Községért Közalapítvány részére 100 eFt került átadásra.
Szociális kiadások alakulása
Az összkiadás 9 %-a, 2.398 eFt került kifizetésre szociális juttatásként a lakosságnak .
2013. január 1. napjától nagy változást jelentett a Járási rendszer kialakítása. 2015. március hó 1. napjától újabb változások következtek be a szociális ellátás területén. Az addig jegyzői hatáskörben lévő aktív korúak ellátása a fenti időponttól a járási hivatal hatáskörébe került. Továbbá ezen időponttól megszűnt a méltányossági ápolási díj, továbbá lakásfenntartási támogatást, valamint a méltányossági közgyógyellátást már nem lehet megállapítani. Ez utóbbi két ellátás a jogosultság kezdetétől számított 1 év elteltével szűnt meg. A fenti ellátások helyébe az önkormányzatok döntésére bízta a jogalkotó, hogy mely élethelyzetekre állapítanak meg települési támogatást. Lulla Község Önkormányzatának Képviselő-testülete (továbbiakban: képviselő-testület) a helyi rendeletében létfenntartási gondok enyhítésére, szociális célú tűzifaként, elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulás céljából, kamatmentes kölcsön céljából, lakhatási támogatás céljából és ápolási támogatás céljából állapított meg települési támogatást, mely ellátások egy részéről való döntést a képviselő-testület a polgármester, illetve a jegyző hatáskörébe utalta.
RENDSZERES PÉNZBENI ELLÁTÁSOK:
- Aktív korúak ellátása:
Magyarország 2012. évi költségvetését megalapozó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CLXVI. törvény alapján a foglalkoztatást helyettesítő támogatás (FHT) 2012. január hó 1. napjától az öregségi nyugellátás havi összegéről, annak 80 %-ára (22.800.-Ft/hó) csökkent.
A nyugdíjkorhatár emelkedése miatt rendszeres szociális segélyre életkoruknál fogva – a korábbi 55. életévet betöltő személyek helyett – az jogosult, aki a rá irányadó nyugdíjkorhatárt öt éven belül betölti. A jogszabályváltozás következtében az 55 év feletti személyek is foglalkoztathatóvá váltak, így nagyobb lehetőség nyílt a munkaerő-piacra történő visszavezetésükre.
A felülvizsgálat során meg kellett szüntetni azon személyek foglalkoztatást helyettesítő támogatását, akik egy éve részesültek az ellátásban, és ezen idő alatt nem tudtak legalább 30 nap kereső tevékenységet igazolni, illetve az Flt. szerinti és legalább hat hónap időtartamra meghirdetett képzésben nem vettek részt.
2015. február 28-án 13 fő volt jogosult aktív korúak ellátására, melyből 9 fő foglalkoztatást helyettesítő támogatásban, 4 fő egészségkárosodottak rendszeres szociális segélyében részesült.
A 13 fő aktív korú ellátott közül 4 fő foglalkoztatást helyettesítő támogatásban részesülő személy ellátása szünetelt, közfoglalkoztatásuk miatt.
2015. évre 13 személy támogatásával számoltunk, így a tervezett szerint alakult az ellátást igénybevevők száma.
- Ápolási díj:
Az ápolási díj a tartósan gondozásra szoruló személy otthoni ápolását ellátó nagykorú hozzátartozó részére biztosított havi rendszerességű anyagi hozzájárulás.
2013. január hó 1. napjától az önkormányzat hatáskörében csak a méltányossági alapon megállapítandó ápolási díj maradt, melynek a fedezetét a település saját költségvetéséből biztosította. Ezen ellátás esetében az ápolási díjra való jogosultság megállapítása előtt az ápoló családjának a jövedelmét kellett vizsgálnunk.
2015. február hó 28-án 2 személy részesült ápolási díjban hozzátartozója ápolására, gondozására tekintettel. Az év első két hónapjában ellátás megállapítása iránti kérelem nem érkezett az önkormányzathoz.
A költségvetés tervezése során átlagosan 2 fő ápolási díjra jogosult személlyel számoltunk, így a tervezett szerint alakult az ellátásban részesülők száma. A fenti ellátás 2015. 02. hó 28. napjával megszüntetésre került. Ezen ellátás helyébe lépett 2015. március hó 1. napjától az ápolási támogatás céljából nyújtott települési támogatás.
- Lakásfenntartási támogatás:
A települési önkormányzat lakásfenntartási támogatást nyújthatott annak a családnak vagy személynek, aki a lakásával kapcsolatos költségeit nehezen, vagy egyáltalán nem volt képes fedezni, és a jogszabályokban meghatározott feltételeknek megfelelt.
A jövedelemszámítás alapja 2011. szeptember hó 1-től az egy főre jutó jövedelem helyett, a háztartás fogyasztási szerkezetét jobban kifejező fogyasztási egység lett. Ezen ellátásra az volt jogosult, akinek a háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi nettó jövedelem nem haladta meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250%-át (71.250.- forintot), és a háztartás tagjai egyikének sem volt vagyona.
A jogszabályváltozás következtében 2015. január hó 1. napja előtt megállapított lakásfenntartási támogatás a jogosultság kezdetétől számított egy év elteltével szűnt meg. A 2015. január hó 1. napja után már csak 2015. február hó 28-ig lehetett megállapítani a fenti ellátásra való jogosultságot.
Így a lakásfenntartási támogatásra jogosultak száma hónapról hónapra csökkent, majd 2015. november hó 30. napjával megszűnt. Ezen ellátás helyébe lépett 2015. március hó 1. napjától a lakhatási támogatás céljából nyújtott települési támogatás.
ESETI PÉNZBENI ELLÁTÁSOK:
2015. február hó 28. napjával megszűnt ellátások:
Önkormányzati segélyek:
- Rendkívüli élethelyzetre tekintettel nyújtott önkormányzati segély:
Lulla Község Képviselő-testülete a létfenntartását veszélyeztető, rendkívüli élethelyzetbe került, valamint időszakosan, vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő nagykorú személyek részére önkormányzati segélyt nyújt.
A település 2015. évben 3 alkalommal nyújtott pénzbeli önkormányzati segélyt. Ezen ellátás iránti kérelem elutasítására nem került sor.
- Eltemettetés költségeihez nyújtott önkormányzati segély:
Az eltemettetés költségeihez nyújtott önkormányzati segély olyan szociális rászorultságtól függő pénzbeli ellátás, amelyet a települési önkormányzatok nyújthatnak a rászorultak részére. 2015. évben ezen ellátás iránti kérelem nem érkezett.
- Közgyógyellátás
A közgyógyellátás a szociálisan rászorult személy részére – egészségi állapota megőrzéséhez és helyreállításához – az egészségügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos kiadások kompenzálását célzó hozzájárulás. 2013. január hó 1. napjától az önkormányzattól már csak méltányossági alapon volt igényelhető a közgyógyellátási igazolvány, a jogosultsági feltételek a helyi rendeletben kerültek szabályozásra.
2015. évben méltányossági közgyógyellátásra való jogosultság iránti kérelem nem érkezett az önkormányzathoz.
A költségvetésben 1 fő közgyógyellátásra való jogosultságának megállapításával számoltunk, 30 e Ft összegben. Az ellátás megállapítására 2015. február hó 28. napjáig volt lehetőség.
2015. március hó 1. napjától megállapítható ellátások:
Települési támogatások:
- Létfenntartási gondok enyhítésére nyújtott települési támogatás:
Települési támogatásban lehet részesíteni azt a személyt, akinek családjában a saját és vele közös háztartásban élő személyek figyelembe vételével az egy főre jutó nettó jövedelem az öregségi nyugellátás 130 %-át, egyedülálló esetén 150 %-át nem haladja meg. Évente legfeljebb egy alkalommal jövedelemre való tekintet nélkül is megállapítható települési támogatás, különösen betegséghez, elemi kár elhárításához, iskoláztatáshoz, hosszabb kórházi kezeléssel járó betegséghez…stb. Az így megállapított támogatás összege, rászorultsághoz igazodva, maximum az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 70 %-a lehet.
A vizsgált időszakban 77 esetben került megállapításra az önkormányzati segély, melyből 71 személy pénzbeli támogatásban, 6 személy tűzifa formájában természetbeni ellátásban részesült. A képviselő-testület 63 esetben a településen élő nyugellátásban részesülő személyeket részesítette karácsony előtt hivatalból személyenként 3.000 forint összegű támogatásban. 15 esetben kérelemre indult az eljárás. A vizsgált időszakban önkormányzati segély elutasítására 1 alkalommal került sor.
Az előző év azonos időszakában 79 fő részesült önkormányzati segélyben. (92-13 szoc. tűzifa)
A költségvetés tervezésekor 101 fő támogatásával számoltunk, 392 e forint összegben.
- Szociális célú tűzifa:
Települési támogatásként nyújtott, szociális célú tűzifára elsősorban az szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) szerinti aktív korúak ellátásában, időskorúak járadékában, vagy települési támogatásban (e támogatásban részesülők közül különösen a lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viselésével kapcsolatos támogatásban részesülők) részesülő, illetve a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvényben szabályozott halmozottan hátrányos helyzetű gyermeket nevelő család jogosult, aki a fenti ellátások valamelyikére a kérelem benyújtását megelőző hat hónapból legalább egy hónapig jogosult.
2015. évben 25 m3 szociális célú tűzifa került kiosztásra, 11 - a fenti feltételeknek megfelelő -család számára.
- Elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulás céljából nyújtott települési támogatás:
Az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként nyújtandó települési támogatás összege az eltemettető családja jövedelmének a függvényében az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 50 és 100 %-a (28.500.-forint) között változik.
A támogatás iránti kérelemhez a jövedelemigazolásokon kívül csatolni kell a halotti anyakönyvi kivonatot, és a temetés költségeiről a támogatást kérő nevére kiállított számlák eredeti példányát.
2015. évében egy igénylő részére kerül megállapításra a fenti ellátás. A vizsgált időszakban ezen ellátás elutasítására nem került sor.
2015 évre 3 hozzátartozó segélyezésével számoltunk. Előző év azonos időszakában szintén egy alkalommal került megállapításra eltemettetés költségeihez nyújtott önkormányzati segély.
- Kamatmentes kölcsön céljából nyújtott települési támogatás
Lulla Község Képviselő-testülete - az éves költségvetésben meghatározott keretösszeg mértékéig – pénzügyi tevékenységnek nem minősülő kamatmentes kölcsön formájában települési támogatásban (a továbbiakban: kamatmentes kölcsön) részesítheti évente egy alkalommal, az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 350%-ának megfelelő összeg erejéig azt a rászoruló személyt, akinek a családjában az egy főre jutó nettó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori összegének 100 %-át eléri, de annak kétszeresét nem haladja meg.
A vizsgált időszakban 2 kamatmentes kölcsön iránti kérelem érkezett az önkormányzathoz, közülük 1 fő 50.000 forint összegű kölcsönben részesült, a másik igénylő kérelme elutasításra került, mivel a jövedelme nem érte el az öregségi nyugdíj legkisebb összegét, azaz a 28.500.- forintot.
Előző év azonos időszakában nem igényelték ezt a szociális ellátást. A költségvetés tervezésekor 2 fő támogatásával, és 150 e Ft előirányzattal számoltunk.
- Lakhatási támogatás céljából nyújtott települési támogatás
A lakhatás elősegítése érdekében annak a rászorulónak nyújtható települési támogatás, akinek nincs az Szt. 4. § (1) bekezdés b) pontja szerinti vagyona, valamint akinek családjában a saját és vele közös háztartásban élő személyek figyelembe vételével az egy főre jutó nettó jövedelem az 50.000,- Ft-ot nem haladja meg. A támogatás összege jövedelemtől függően 2500.-forint, illetve 5.000.- forint.
2015. december hó 31. napján 9 személy részesült lakhatási támogatás céljából nyújtott települési támogatásban. Egy igénylő kérelme, a háztartás jövedelemviszonyai miatt elutasításra került.
A költségvetés tervezésekor 10 háztartás támogatásával, és 250 e Ft előirányzattal számoltunk.
- Ápolási támogatás céljából nyújtott települési támogatás
Ápolási célú települési támogatás állapítható meg Lulla Község közigazgatási területén lakóhellyel rendelkező és életvitelszerűen a településen lakó nagykorú személy részére, amennyiben 18. életévét betöltött tartós beteg közeli hozzátartozója gondozását, ápolását végzi; regisztrált álláskereső és a munkanélküliek ellátására, társadalombiztosítási ellátására, valamint nyugellátásra nem jogosult; a családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem a 35.000,- Ft-ot, egyedülálló esetén a 42.000,- Ft-ot nem haladja meg, és az Szt. 4. § (1) bekezdés b) pontja szerinti vagyonnal nem rendelkeznek; nem jogosult az Szt. 41. §-a alapján ápolási díjra.
Az ápolási célú települési támogatás a kérelem benyújtásának napjától 12 hónapra kerül megállapításra, összege 15.000,- Ft/hó.
2015. évben ápolási támogatás céljából nyújtott települési támogatás iránt nem érkezett kérelem.
A költségvetés tervezésekor 3 fő támogatásával, és 450 e Ft előirányzattal számoltunk.
- Köztemetés:
A haláleset helye szerint illetékes települési önkormányzat képviselő-testülete gondoskodik az elhunyt személy közköltségen történő eltemettetéséről, ha nincs vagy nem lelhető fel az eltemettetésre köteles személy, vagy az eltemettetésre köteles személy az eltemettetésről nem gondoskodik.
2015. évre 1 köztemetéssel számoltunk, a tervezett összeg 150 eFt volt. 2015. évben köztemetés elrendelésére nem került sor. Időarányosan a tervezett alatti az előirányzat felhasználása.
Oktatási intézmények tanulóinak nyújtandó támogatások:
- Étkezési térítési díjkedvezmény
A helyi rendelet értelmében a kettő, vagy több gyermekes, továbbá gyermeküket egyedül nevelő szülők az oktatási és nevelési intézménybe járó gyermekekre tekintettel gyermekenként napi 30 Ft étkezési térítési díjkedvezményben részesülhetnek utolsó alkalommal abban a tanévben amelyikben a gyermek(ek) az általános iskola 8. osztályát befejezi. E térítési díjkedvezmény csak akkor vehető igénybe, ha a gyermek(ek) más térítési díjkedvezményben nem részesül(nek).
2015. évben 1 fő részesült étkezési térítési díjkedvezményben. 2015. évre 2 gyermek támogatásával számoltunk, 10 eFt összegben.
- Gyermekek iskolakezdés és karácson előtti támogatása:
A képviselő-testület az oktatási és nevelési intézménybe járó, életvitelszerűen a településen élő, egyéb kedvezményben (mint például rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény) nem részesülő gyermekeket évente egy alkalommal hivatalból, a család életkörülményeire és jövedelmi viszonyaira való tekintet nélkül támogatásban részesítheti.
A képviselő testület 2015. év június 25-i, illetve a 2015. szeptember 9-i ülésén döntött (10 gyermek esetében) támogatások odaítéléséről. Az oktatási és nevelési intézménybe járó gyermekeket személyenként 5.000 – 10.000 forint közötti támogatásban részesítette a testület, mely ellátások kifizetésére 2015. augusztus hó 15-ig, illetve egy hallgató esetén 2015. szeptember 22-ig került sor.
A képviselő-testület az életvitelszerűen a településen élő gyermekeket évente egy alkalommal hivatalból, a család életkörülményeire és jövedelmi viszonyaira való tekintet nélkül támogatásban részesítheti. A képviselő-testület karácsony előtt 24 kisgyermek szülőjét részesítette hivatalból személyenként 3.000 forint összegű támogatásban.
- Újszülöttek támogatása:
A helyi rendelet értelmében a Képviselő-testület az újszülött gyermeket egyszeri 20 e forint összegű támogatásban részesítheti.
2015. évben újszülöttek támogatásának megállapításra 1 alkalommal került sor.
A költségvetés tervezésekor 3 újszülött támogatásával számoltunk.
- Rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény:
Ezen ellátásra jogosultak nem részesülnek havi rendszerességgel pénzellátásban, csak egy évben két alkalommal augusztusban és novemberben kapnak jelenleg gyermekenként 5800 – 5800 forint támogatást, Erzsébet utalvány formájában.
2015. december hó 31-én 7 gyermek részesült ebben az ellátásban, akik 4 családban nevelkedtek. Ezen ellátás iránti kérelem 1 esetben került elutasításra.
2015. évre 12 gyermek támogatásával számoltunk, a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre rendelkezésre álló előirányzat 139 e forint.
Előző év azonos időpontjában 10 fő részesült rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben. A támogatásban részesítettek számában jelentős csökkenést tapasztalhatunk.
Közfoglalkozatás:
Lulla Község Önkormányzata és a Somogy Megyei Kormányhivatal Tabi Járási Hivatal Járási Munkaügyi Kirendeltsége hatósági szerződést kötött a 2015. évi közfoglalkoztatás támogatására.
Önkormányzatunknál 2015-ben a közfoglalkoztatás keretében az alábbi START-munka programban, illetve egyéb hosszú időtartamú közfoglalkoztatás keretében történt a foglalkoztatás:
PROGRAM MEGNEVEZÉSE | LÉTSZÁM | Foglalkoztatás időtartama |
Kistérségi startmunka mintaprogram - mezőgazdaság | 6 fő | 2014.03.01 – 2015.02.28. |
Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás Téli program | 2 fő | 2014.12.03 – 2015.02.28. |
Belvíz START- munkaprogram | 5 fő | 2015.03.01-2015.11.30. 100 % |
Mezőgazdasági START munkaprogram | 6 fő | 2015.03.01-2016.02.29. 100 % |
Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás | 1 fő | 2015.12.03-2016.02.29 100 % |
Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás | 1 fő | 2015.12.03-2016.02.29 100 % |
A 2014. évről áthúzódó téli közfoglalkoztatás keretében 2 fő az önkormányzatnál dolgozott közterület takarító munkakörben (a közfoglalkoztatotti bér és szociális hozzájárulási adó támogatása 100 %-os.)
2014. évben elkezdődött a kistérségi startmunka mintaprogram támogatása keretében a mezőgazdasági program 2014. 03.01-től – 2015. 02.28-ig 6 fő foglalkoztatásával. A támogatás itt is 100 %-os volt.
2015. év március 1.-én indult START közfoglalkoztatás keretében mezőgazdasági program 6 fő foglalkoztatásával 2016.február 29.-ig és belvíz program 5 fő foglalkoztatásával 2015.november 30.-ig. A programok támogatottsága 100 %-os.
Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás támogatására önkormányzatunk 2 alkalommal nyújtott be kérelmet, összesen 2 fő foglalkoztatására került sor. A hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás keretében a támogatás (a közfoglalkoztatotti bér és szociális hozzájárulási adó) 100 %-os volt.
Beruházási, felújítási feladatok alakulásáról
- Hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztése
A Délnyugat-Balatoni Hulladékgazdálkodási Társulás – amelynek önkormányzatunk is a tagja – támogatást nyert a Települési szilárdhulladék-gazdálkodási rendszer továbbfejlesztése a Délnyugat-Balatoni Hulladékgazdálkodási Társulás területén” tárgyú, KEOP-1.1./C/13-2013-0031 számú projekt megvalósítására.
A pályázat elfogadott összköltsége: 1.892.700.000,-Ft.
A megítélt támogatás: 1.798.065.000,-Ft.
A támogatási intenzitás: 95,00%.
A biztosítandó saját erő összege 94.635.000,-Ft.
A projekt megvalósítása elkezdődött. Ennek során a társulás az elmúlt időszakban több közbeszerzési eljárást indított, illetve több, a megvalósításhoz előírt szolgáltatási szerződést kötött meg. A projekt 5%-os önerejét az EU Önerő Alapból kívánja a Társulás megfinanszírozni, az erre vonatkozó támogatási igény már benyújtásra és a 2015. június 18-i Miniszterelnökséget vezető miniszteri döntéssel elfogadásra került. Mivel a döntés értelmében a Társulás a teljes igényelt összegre kapta meg a támogatást, nincs szükség az önkormányzatok anyagi hozzájárulására.
- Ivóvízminőség-javítás
2009. őszén Tamási város gesztorságával 36 önkormányzat részvételével Önkormányzati Társulás alakult – közte Lulla Község Önkormányzata (9/2010. (I. 26.) sz Képviselő-testület határozat és Torvaj Község Önkormányzata (12/2010. (I. 27.) Képviselő-testület határozat – az ivóvízminőség javítás érdekében.
A Társulás az Önkormányzatok képviseletében 2013 első félévében benyújtotta a KEOP felhívásra a „A somogy megyei Torvaj és Lulla települések ivóvízminőség-javító programja” című 2 fordulós pályázatot. A projekt tervezett összköltsége 145.533.892 Ft, melynek 90 %-a lehet az unios támogatás.
A pályázat kedvező bírálatát követően a Társulás 2013 évben megkötötte a támogatási szerződést.
Az Önerő Alap a pályázat kedvező elbírálásban részesült, a Belügyminisztérium, valamint a Társulás a támogatási szerződést 2013. december 19-én aláírta. A beruházás így 100 %-ban támogatásból valósulhat meg.
A kivitelezésre a Társulás a DUVIÉP Kft-vel kötött szerződést.
Új (tartalék) vízmű kút, és napi tározó létesült, új tisztítási víztisztítási technológia került beépítésre, összekötésre került a kisecsenyi és a Lullai ivóvízhálózat, így ma már a Lulla község teljes területét a közös vízmű látja el egészséges ivóvízzel.
A kivitelezés 2015 év tavaszán befejeződött.
- Beruházási, felújítási feladatok
2015. május 29-én szerződést kötött az önkormányzat Kadlicskó György vállalkozóval.
A szerződés tárgya: Lulla, Kossuth Lajos u 23. szám alatti Kiállító ház előterének felújítása. A kivitelezési munkálatok határidőre befejeződtek.
2015. 06.22-én az önkormányzat pályázatot nyújtott be”Önkormányzati feladatellátást szolgáló fejlesztések támogatására”, önkormányzati tulajdonban lévő épület felújítása, fejlesztése, energetikai korszerűsítése. A pályázat elutasításra került.
2015. szeptember 1-jén az önkormányzat pályázatot nyújtott be az adósságkonszolidációban részt nem vett települési önkormányzatok fejlesztési támogatására. A pályázat elutasításra került.
Vagyongazdálkodás:
2015. év folyamán közfoglalkoztatási programok keretein belül beszerzésre került 1 db kapálógép bruttó 191 eFt értékben, 2 db motoros fűkasza 412 eFt, boltberendezés 86 eFt értékben. Megvásárlásra került 1 db nehéz-pótkocsi 361 eFt értékben. 85 eFt összegben szerszámok (balta, lombseprű. kapa, vasvilla, fűnyíróhoz védőmaszk és kantár) kerültek beszerzésre.
Közművelődéshez kapcsolódóan 1 db varrógépet vásároltunk 40 eFt-ért, pavilon került beszerzésre 43 eFt-ért, állólámpát vettünk 12 e Ft értékben.
„ 40 éves a lullai iskola” rendezvényhez kapcsolódóan 1 db márvány emléktáblát csináltattunk 20 eFt értékben.
Beszerzésre került 1 db dekorpír fűrész 8 e Ft, 12 db műanyag szék 34 eFt értékben.
Közvetett támogatás indoklása:
Az önkormányzat 2015. évben közvetett támogatást nem nyújtott.
Többéves kihatással járó kötelezettségek:
Az önkormányzatnak többéves kihatással járó kötelezettségei nincsenek.
Az önkormányzat maradványa:
Az önkormányzat 2015. évi maradványa 8.878 eFt. (6. sz. melléklet), a kötelezettségvállalással csökkentett szabad maradványa 7.853 eFt.
Az önkormányzat hitelállománya:
Az Önkormányzatnak 2015. 12.31-én hitelállománya nincs.
Lulla, 2016. május 10.
Kleiber Jenőné
polgármester