Kánya Község Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2005. (XII. 29.) önkormányzati rendelete

Kánya község helyi építési szabályzatáról

Hatályos: 2005. 12. 29

Kánya Község Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2005. (XII. 29.) önkormányzati rendelete

Kánya község helyi építési szabályzatáról

2005.12.29.

Kánya Község Önkormányzatának Képviselőtestülete az 1990. évi LXV. Törvény 16. §.(1) bekezdésében, valamint az Épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (továbbiakban Étv.) 7. §.(3) bekezdésének c.) pontjában kapott felhatalmazás alapján,- az építés helyi rendjének biztosítása érdekében, - figyelemmel az Országos Településrendezési és Építési Követelményekről szóló 253/1997.(XII.20.) számú Kormányrendeletre (továbbiakban OTÉK) az alábbi képviselőtestületi rendeletet alkotja.

I. Fejezet

Általános előírások

1. §

.

(1) A rendelet területi hatálya Kánya község közigazgatási területére terjed ki és a Dr Fazekas Sándorné vezető településtervező által készített 9/2003 jelzőszámú külterületi és belterületi szabályozási tervvel (SZK, SZ-1,SZ-2 jelű) együtt alkalmazható.
(2) A rendelet hatálya alá tartozó területen telket alakítani, épületet és más építményt (beleértve a műtárgyakat is) tervezni, kivitelezni, építeni, felújítani, átalakítani, korszerűsíteni, bővíteni, lebontani, használni, valamint mindezekre hatósági engedélyt adni, az általános érvényű előírások mellett, csak e rendelet és a hozzá tartozó szabályozási terv együttes alkalmazásával lehet.
(3) E rendeletben és a szabályozási tervben nem szabályozott kérdésekben az OTÉK előírásait kell figyelembe venni.
(4) A rendelet minden természetes és jogi személyre nézve kötelező.
(5) A szabályozási terven kötelező szabályozási elemek jelöltek. A kötelező erejű szabályozási elemek csak a szabályozási terv módosításával, önkormányzati rendelettel változtathatók meg. A helyi értékvédelemre és a sajátos jogintézményekre vonatkozó előírások önkormányzati rendelettel,- a szabályozási terv módosítása nélkül változtathatók. A helyi építészeti értékvédelemre vonatkozó előírások változtatásához előzetesen ki kell kérni a megyei főépítész szakvéleményét. A védőtávolságok lehatárolása, csak az illetékes szakhatóság hozzájárulásával és az ágazati jogszabályokkal összhangban változtatható meg.
(6) A szabályozási tervben kötelezőnek kell tekinteni:
- a település igazgatási határát,
- a belterületi határt,
- a szabályozási vonalakat,
- az egyes terület-felhasználási egységek és építési övezetek övezeti határait, előírásait,
- a környezetvédelmi, táj-és természetvédelmi, műemléki szabályokat és kikötéseket,
- az építési helyet, építési határvonalat.
(7) Az építési telkeket teljes közművesítéssel kell ellátni, az ingatlanok közműhálózatra történő csatlakozása az építési engedély megadásának feltétele. Ahol a szennyvízcsatorna-hálózat kiépítésének műszaki feltételei nem biztosíthatók, ott a részleges közművesítés is megengedhető, de a szennyvíz gyűjtése ez esetben is csak zárt szennyvíztározókban történhet, vagy engedélyezett szennyvíztisztító kis-berendezésre vezethető.
(8) A telekalakítási eljárások során rendelkezni kell az út- és közműépítés megvalósításának feltételeiről. Új területek beépítésének feltétele, hogy a beépítésre tervezett területeken és a közterületeken a felszíni vizek akadálytalan és eróziómentes elvezetése biztosított legyen, a képződő hordalék visszatartása műszaki és talajvédelmi szempontokat figyelembevéve megtörténjen.
(9) A szabályozási terv beépítési előírásainál, ha a „K”-val jelzett, kialakult állapot az övezeti előírásoknál intenzívebb beépítettségű, akkor a meglévő tömegen belül átalakítás, korszerűsítés végezhető. Bontás esetén, az új épület, a bontás előtti állapotnak megfelelő nagyságrendig építhető, az oldalkertre, a hátsókertre vonatkozó előírások betartása mellett. Az új létesítmény azonban ez esetben sem korlátozhatja a szomszédos ingatlanok használatát, beépíthetőségét.
(10) A község közigazgatási területén megvalósuló épületek parkoló szükségletét az OTÉK 42. §-ának előírásai alapján kell meghatározni, és azt az építési telken belül kell kielégíteni.
(11) A mérnökgeológiai tárgyú problémák jelentkezésekor valamint az alábbi esetekben a Magyar Geológiai Szolgálatot az engedélyezési eljárásba, szakhatóságként be kell vonni:
- négy beépített szintnél magasabb vagy 7 m-nél nagyobb fesztávolságú tartószerkezeteket tartalmazó, előregyártott vagy vázas tartó-szerkezetű épület létesítésénél,
- meredek, csúszásveszélyesnek ismert területek beépítésekor,
- 5 m-nél nagyobb szabad magasságú földet megtámasztó építményeknél,
- 3 m-nél nagyobb földvastagságot érintő tereprendezéssel járó építkezés esetén (feltöltés, bevágás),
- továbbá azon esetekben, amikor a lakosság, az ingatlan tulajdonosa, a tervező, vagy az önkormányzat az altalajjal összefüggő kedvezőtlen jelenségeket észlel.
(12) Az építési engedély csak talajmechanikai szakvéleményre alapozott mérnökgeológiai, geotechnikai terv alapján adható ki:
a) az erdőterületeken (Eg),
b) a 150-nál nagyobb dőlésű, vagy 2 m-nél magasabb nyitott közetfallal határolt területeken,
c) a vízfolyásokat kísérő mély fekvésű, magas talajvízállású területeken.
(13) Terepszint alatti létesítmények (pincék) közterületet, idegen telket, meglévő építményeket hatásterületükkel nem veszélyeztethetik. Az építési engedélyezési tervdokumentációnak tartalmaznia kell és a tervezésnél figyelembe kell venni az építési terület pince és üregviszonyait.
(14) Ásványi nyersanyag kitermelésével járó építési, tereprendezési, vízrendezési tevékenység engedélyezési eljárásaiban a vonatkozó törvény * előírása alapján a Bányakapitányság szakhatósági állásfoglalását be kell szerezni.
(15) A szabályrendeletben és a szabályozási tervben előírt építmény magasságok nem vonatkoznak a technológia jellegű építményekre és műtárgyakra, valamint a sajátos építmény fajtákra. Ezek építménymagasságát a rendeltetésük és indokoltságuk alapján a vonatkozó előírások figyelembevételével az építési hatóság esetenként állapítja meg.
(16) Állattartó épület és trágyatároló a lakóépületektől és intézményektől 10 m-nél nagyobb távolságra helyezhető el.
(17) A község belterületén és annak határától számított 200 m-en belül, továbbá kertes mezőgazdasági területen, nem beépíthető általános mezőgazdasági területen különálló adótorony nem létesíthető.
(18) Földmunkával járó beruházásoknál a humusz réteget (felső 30 cm-es réteg) külön kell deponálni, majd a kivitelezést követően, felső rétegként kell újrahasznosítani.
(19) Ahol a szabályozási terv nem határoz meg kötelezően alkalmazandó építési vonalat az épület elhelyezésénél, ott az építési hatóságnak kell azt meghatároznia a kialakult állapothoz igazodva.
(20) Az állattartással kapcsolatos előírásokat külön törvény** és önkormányzati rendelet szabályozza.
(21) Az építmények engedélyezésénél a tűzrendészeti szabályrendeleteket be kell tartani. A tűzivíz ellátást az előírásoknak megfelelően biztosítani kell.
II. Fejezet

Településszerkezet, terület-felhasználás.

2. §

.

A település igazgatási területe tagozódik :
a.) Beépítésre szánt területekre, amelyeken belül az építési telkek megengedett beépítettsége legalább 10 %.
b.) Beépítésre nem szánt területekre, amelyeken belül a telkek megengedett beépítettsége legfeljebb 5 % lehet.
*1993. évi XLVIII.tv.
**1995. évi XCI.tv.
BEÉPÍTÉSRE SZÁNT TERÜLETEK
Falusias lakóterületek

3. § .

(1) A területen,- a lakóépületen kívül,- kisüzemi, környezetbarát ipari és szolgáltató létesítmények, valamint az OTÉK 14. § (2) bekezdésében felsoroltak építhetők az üzemanyagtöltő kivételével.

(2) Oldalhatáron álló beépítési mód esetén a jogszabályokban előírt oldalkerti és építmények közötti legkisebb távolsági méretek,- maximum 4,5 méter építménymagasság mellett,- minimum 4 méterig történő csökkentése a területileg illetékes tűzoltóság szakvéleménye alapján engedélyezhető és csak azon esetekben, ha a meglévő telek szélessége a 14 métert nem éri el. (OTÉK alóli felmentés száma: 481-4/2005 )

(3) Megengedett legnagyobb építménymagasság 5 m lehet. Meglévő, ennél magasabb épület az építménymagasság további növelése nélkül korszerűsíthető, bővíthető.

(4) Új lakóház csak 22-450-os tetőhajlásszögű magastetővel; pikkelyszerű, vagy ehhez hasonló megjelenésű fedéssel létesíthető (fémlemezfedés csak toronynál alkalmazható). A magastetőt csillogásmentes (matt), felülettel kell kialakítani, a település- és utcaképbe illő színben.

(5) 80 m-nél nagyobb telekmélységű telek beépítettségét a telek beépített területét, a telek 80 m-es telekmélységéig számított területéhez viszonyítva kell megállapítani.

(6) A legkisebb zöldfelület mértéke 40 % .

(7) A lakótelkek be nem építhető részén levő kertterületeken elhelyezhetők: növényházak és az OTÉK 1.számú melléklet 54. pontjában felsoroltak, a kirakatszekrény, az ömlesztett anyag-, folyadék-, valamint a gáztároló kivételével.

(8) A lakóövezetek beépítési előírásai az alábbiak:

Övezet jele

Beépítési mód

Építménymagasság
Max. (m)

Beépítettség max.
%

Legkisebb telekméret (m2)

Min. telekszélesség
(m)

Min. telekmélység
(m)

Lf1

O

5

30

1000

K-12

K

Lf2

O

5

30

700

K-12

K

Lf3

OK

5

K-30

K-300

K-12

K

Lf4

SZ

5

30

700

20

35

(9) A saroktelkek szabadonálló beépítési móddal is beépíthetők, az OTÉK oldal- és hátsókertre vonatkozó előírásainak betartása mellett.
(10) 12 m-nél keskenyebb lakótelek, és nyeles telek nem alakítható ki.
(11) A lakóépületeket úgy kell megépíteni, hogy azok a kialakult utcaképbe illeszkedjenek. Az utcaképi illeszkedést a tervezett beépítés két oldalán álló 2-2 épület homlokzatát is feltüntető utcakép ábrázolásával kell igazolni, melyet az építési engedély-kérelem műszaki dokumentációjához csatolni kell. Amennyiben a tervezett beépítés szomszédságában nincsenek beépített ingatlanok, úgy az illeszkedési szabályok az előzőekkel azonos módon, a tervezett épület 50 m-es körzetében lévő épületek vonatkozásában vizsgálandók, illetve igazolandók.
(12) A lakótelkek be nem építhető részén már meglévő épületek felújíthatók, korszerűsíthetők, és e rendelet hatálybalépését követően, legfeljebb egy alkalommal, max. 25 m2 hasznos alapterülettel bővíthetők. Új épület azonban csak a kijelölt építési helyen belül építhető.

Településközpont vegyes terület

4. § .

(1) A településközpont vegyes területen (Vt) az OTÉK 16. § (2) bekezdésében felsorolt építmények helyezhetők el parkolóház és üzemanyagtöltő kivételével.

(2) A beépítési mód meghatározását, az építmény magasságot, a beépítettség mértékét, és a minimális teleknagyságot a szabályozási terv tartalmazza. A meglévő állapotot adottságnak kell tekinteni.

(3) A telken belüli zöldfelület legalább a telek területének 10%-a.

(4) A településközpont vegyes terület beépítési előírásai az alábbiak:

Övezet jele

Beépítési mód

Építménymagasság
Max. (m)

Beépítettség max.
%

Legkisebb telekméret (m2)

Min. telekszélesség
(m)

Min.telekmélység
(m)

Vt

OK

7,0

70

600

K

K

Gazdasági terület, mezőgazdasági üzemi terület

5. § .

(1) A mezőgazdasági üzemi funkciójú gazdasági területek (Gipm), ahol jelentős mértékű zavaró hatású ipari és tároló létesítmények, üzemi épületek, állattartó létesítmények, valamint a tulajdonos, a használó és a személyzet számára szükséges lakások helyezhetők el. A jelentős mértékű zavaró hatású gazdasági területek lakott területekhez közel fekvő részein, a funkciók átcsoportosításával, védő létesítmények kiépítésével, biztosítani kell, hogy azok a lakóterületekre a megengedhető környezeti határértékeknél nagyobb terhelést ne jelentsenek. Környezetterhelést okozó létesítményre építési engedély csak a környezetvédelmi szakhatóság hozzájárulásával adható.

(2) Állattartó telepek engedélyezési eljárásaiba a környezetvédelmi, a közegészségügyi és az állategészségügyi szakhatóságokat be kell vonni.

(3) A területen,- beültetési kötelezettség alapján,- a teljes telekméret minden 200 m2-e után 1 db lombos fa telepítendő. A gazdasági területeken fekvő ingatlanokat telekhatár mentén történő beültetés kötelezettsége terheli, melynek sávszélességét a szabályozási terv határozza meg, ennek hiányában min. 10 m kell legyen. A beültetési kötelezettség 2 m magasságot elérő bokor és lombos fa telepítésével teljesíthető.

A beültetési kötelezettség teljesítésekor a területen már meglévő faállományt figyelembe kell venni. A beültetési kötelezettség elvégzése a használatbavételi engedély megadásának feltétele.
(4) Az építési helyet a szabályozási terv kijelöli, ennek hiányában 10 m-es elő-,oldal-, és hátsókert tartandó. Az előkertben portaépület létesíthető.
(5) Beépítési előírásuk az alábbi:

Övezet jele

Beépítési mód

Építménymagasság
Max. (m)

Beépítettség max.
%

Legkisebb telekméret (m2)

Min. telekszélesség
(m)

Min.telekmélység
(m)

Gipm

SZK

12

30

2000

20

50

(6) A telken belüli zöldfelület legalább a telek területének 40 %-a.

Különleges területek

6. § .

(1) A különleges területek:

- a sportpálya területe (Ks),
- a temető (Kt),
(2) A sportpálya területén a sportolással kapcsolatos építmények helyezhetők el, az alábbi beépítési előírások mellett:

Övezet jele

Beépítési mód

Építménymagasság
Max. (m)

Beépítettség max.
%

Legkisebb telekméret (m2)

Min. telekszélesség
(m)

Min.telekmélység
(m)

Ks

SZ

4,5

10

K
(területe nem csökkenthető)

K

K

(3) A temető területén csak azok üzemeltetésével kapcsolatos létesítmények, emlékművek és egyházi építmények helyezhetők el, az alábbi beépítési előírások mellett:

Övezet jele

Beépítési mód

Építménymagasság
Max. (m)

Beépítettség max.
%

Legkisebb telekméret (m2)

Min. telekszélesség

(m)

Min.telekmélység
(m)

Kt

SZ

4,5

10

K
(területe nem csökkenthető)

K

K

(4) A temető és a sportpálya területén a legkisebb zöldfelület aránya 80%.
BEÉPÍTÉSRE NEM SZÁNT TERÜLETEK
Közlekedési és közmű területek

7. § .

(1) A közlekedési, közmű és hírközlési létesítményeket és azok területeit a szabályozási terv tünteti fel. (KÖu-közutak, KÖk-vasút, KÖ-közmű )

(2) A közutak (KÖu) elhelyezéséhez szükséges területeket a kialakult és a tervezett állapot figyelembe vétele mellett, a szabályozási terv és az OTÉK 26. §-ban előírtak alapján kell biztosítani.

övezet jele

közlekedési terület jellege

min. szabályozási szélesség

KÖu1

Országos közút

kialakult állapot szerint

KÖu2

mezőgazdasági út

meglévő

kialakult állapot szerint

tervezett

8 m

KÖu3

kiszolgáló út

meglévő

kialakult állapot szerint

tervezett

12 m

KÖu4

Gyalogút, sétány

1,5 m

(3) Kerékpárút a közút, illetve a járda szabályozási szélességében vezethető. Vegyes forgalom esetén a járda minimális burkolata 1,5 m, a közúté 2x4,5 m széles kell legyen.
(4) A közutak, és a közművek védőtávolságait a vonatkozó előírások* és a szabályozási terven jelöltek alapján kell figyelembe venni.
(5) Az országos közút, és a tervezett nagysebességű vasútvonal védőtávolságain belüli építési hatósági ügyekben a közlekedési szakhatóság, továbbá az út kezelőjének szakvéleményét be kell szerezni.
(6) A közlekedési, és a közmű területeken a közlekedési és közmű létesítményeken
kívül az OTÉK 26. §. (3) pontjában felsorolt építmények helyezhetők el.
(7) Az utcai fásításnál ültetett fák a lakóépületek síkjától minimum 6,0 m-re kerülhetnek.
(8) A műemléki környezetben légvezeték nem építhető. Ettől eltérni csak kivételes esetben, a Képviselőtestület egyedi szakmai és gazdasági körülményeket mérlegelő döntése esetén lehet.
(9) Közműterületeken (KÖ) az ügyben illetékes szakhatóság és az üzemeltető hozzájárulásával, elektromos és hírközlési vezetékek, műtárgyak és a közmű működtetéséhez szükséges, legfeljebb 4,5 m építménymagasságú épületek építhetők.
Zöldterületek

8. § .

(1) A község igazgatási területén a zöldterületek (Z) közé a közparkok soroltak.

(2) A közpark a község növényzettel fedett közterülete, amelynek a közútról közvetlen megközelíthetőnek kell lennie.

(3) A közparkban és a játszótéren az OTÉK 27. §. (4) bekezdésében felsorolt építmények helyezhetők el annak legfeljebb 2 %-os beépítettségéig, az építmények magassága a 4 m-t nem haladhatja meg.

(3) Meglévő zöldterületek nem csökkenthetők.

*Elektromos vezetékek esetében az MSZ 151 számú szabvány előírásai, Gázvezetékek mentén a 6/1982.(V.6.) Ip.M.
Erdőterületek

9. § (1) A község közigazgatási területén meglévő és tervezett gazdasági erdők (Eg), valamint védelmi erdők (Ev) kerültek kijelölésre.

(2) A meglévő erdőterületek művelési ágának megváltoztatása csak az erdészeti hatóság szakhatósági hozzájárulásával engedélyezhető.

(3) A meglévő és a tervezett gazdasági erdők területén (Eg), - a 10 ha-nál nagyobb területen,- legfeljebb 0,5 % beépítettséggel lehet építeni, az erdő műveléséhez szükséges gazdasági épületeket, szolgálati lakást és vadászházat.

(4) A védelmi erdők területén a természetvédelmi kezelési tervben meghatározott, kizárólag természetvédelmi, illetve erdő- és vadgazdálkodási, közjóléti érdeket szolgáló létesítmények helyezhetők el.

(5) Az erdők területén a telekalakítási-, a területfelhasználási- és az építési engedélyezési eljárásokba az Állami Erdészeti Szolgálatot szakhatóságként be kell vonni.

(6) Az erdőterületeken kerítést létesíteni csak közbiztonsági, természetvédelmi, vadgazdálkodási, illetve erdőgazdasági célból szabad.

Mezőgazdasági területek

10. § .

(1) A mezőgazdasági területek a növénytermesztés, az állattenyésztés és a kertgazdálkodás területei és az ezzel kapcsolatos építmények elhelyezésére szolgálnak.

(2) A község igazgatási területén az alábbi mezőgazdasági területek kialakítására került sor :

- Általános mezőgazdasági területek (Má)
- Be nem építhető általános mezőgazdasági területek (Má0)
- Kertes mezőgazdasági területek (Mk)
- Be nem építhető kertes mezőgazdasági területek (Mk0)
Általános mezőgazdasági területek

11. § .

(1) Az általános mezőgazdasági területek a szabályozási terven (Má)-val jelöltek.

(2) A területeken kialakítható földrészlet minimális nagysága 3.000 m2, amelynek megközelítését közhasználatú vagy magán úttal kell biztosítani.

(3) 3000 m2-t meghaladó nagyságú területen a növénytermesztés, az állattartás és a halászat, továbbá az ezekkel kapcsolatos termékfeldolgozás, valamint a tárolás építményei helyezhetők el, maximálisan 3%-os beépítettséggel. Lakóépület csak a 6000 m2 –t meghaladó teleknagyság esetén építhető, úgy, hogy a megengedhető maximálisan 3%-os beépíthetőség felét-, a különálló lakóépület homlokzatmagassága az 5 m-t,- nem haladhatja meg.

(4) A területen kerítés, a lakóépülettel és gazdasági épülettel beépített birtoktest kivé telével nem építhető.

Kertes mezőgazdasági területek

12. § .

(1) A kert, szőlő és gyümölcsös területek a szabályozási terven Mk–ként jelöltek.

(2) A területeken kialakítható legkisebb beépíthető földterület 1.500 m2, melynek legkisebb szélessége 12 m.

(3) A már korábban kialakított :

- 720 m2 - nél kisebb földrészleten föld alatti pince, kivételével építmény nem helyezhető el,
- 720 - 1500 m2 közötti területnagyságú telken a nádas, gyep és szántó művelési ágban nyilvántartottak kivételével –max. 3 %-os beépítettséggel egytömegű, elsősorban a tárolás céljait szolgáló gazdasági épület és terepszint alatti építmény (pince) helyezhető el,
- az 1500 m2-t meghaladó területű telken max. 3 %-os beépítettséggel egytömegű, elsősorban a tárolás céljait szolgáló gazdasági épület és terepszint alatti építmény (pince) helyezhető el.
(4) A meglévő épületek a 720 m2-1500 m2, vagy azt meghaladó nagyságú telkek esetén a telek 3 %-os beépítettségéig bővíthetők. A 720 m2-nél kisebb telkeken a meglévő épületek felújíthatók, de a beépítettség a bővítéssel nem növelhető.
(5) Gazdasági épület művelt telekre, legfeljebb 4,0 m-es építmény magassággal építhető, oly módon, hogy a legmagasabb homlokzat magasság sem haladhatja meg az 5,0 m-t.
(6) A területen egytömegű, szabadon-álló, vagy a kialakult beépítési mód szerinti, magas tetős, 32o-45o közötti tető hajlásszögű építmények létesíthetők, cserép vagy egyéb hagyományos tetőfedő anyag használatával.
(7) Lakókonténer, lakókocsi a területeken nem helyezhető el.
(8) A területen már meglévő lakóépületek megtarthatók, felújíthatók és legfeljebb egy alkalommal, 25 m2-el bővíthetők, e rendelet hatálybalépését követően. A gazdasági és lakóépületek együttesen sem haladhatják meg a 3 %-os beépítettséget.
Be nem építhető általános mezőgazdasági területek

13. § .

(1) A be nem építhető általános mezőgazdasági területek a természetvédelem és vízvédelem érdekeit szolgálják. A területek a szabályozási terven Má0-val jelöltek.

(2) A művelési ág, a külterületen elsősorban gyepesítés céljára változtatható meg.

(3) A területen csak köztárgyak, közutak, közterek, nyomvonalas létesítmények; vezetékek, közmű és közműpótló berendezések (a szennyvíztisztító és komposztáló telepek, adótorony, távközlési magas-építmény, magasfeszültségű villamos távvezeték kivételével), a vízgazdálkodás létesítményei, geodéziai jelek, vadász lesek és a természetvédelem kutató, bemutató építményei helyezhetők el.

(4) A területen már meglévő építmény a 3%-os beépítettség határáig, legfeljebb egy alkalommal, 25 m2-el bővíthető, e rendelet hatálybalépését követően.

(5) A terület beépítésére vonatkozó korlátozás nem vonatkozik a Bányatörvényben* szabályozott eljárásokra, létesítményekre.

Be nem építhető kertes mezőgazdasági területek

14. §

.

(1) A be nem építhető kertes mezőgazdasági területek a belterületen helyezkednek el, a szabályozási terven Mk0-val jelöltek.
(2) Az Mk0 területen kialakítható legkisebb földrészlet 1.500 m2
(3) A területen csak köztárgyak, közutak, közterek, nyomvonal jellegű vezetékek, közmű és közműpótló berendezések (a szennyvíztisztító és komposztáló telepek, adótorony, távközlési magas-építmény, magasfeszültségű villamos távvezeték kivételével) helyezhetők el.
(4) A területen már meglévő építmény a 3%-os beépítettség határáig, legfeljebb egy alkalommal, 25 m2-el bővíthető, e rendelet hatálybalépését követően.
(5) terület beépítésére vonatkozó korlátozás nem vonatkozik a Bányatörvényben* szabályozott eljárásokra, létesítményekre.
Vízgazdálkodási területek

15. § .

(1) A vízgazdálkodási területeket a szabályozási terv (V) –vel jelöli.

(2) A vízgazdálkodási területeken és a szomszédos földterületeken a vízkár elhárítási, a sporthorgászati, és természeti megfigyelés közösségi építményei, a halastavak mentén a halászattal annak értékesítésével, feldolgozásával, tárolásával kapcsolatos építmények helyezhetők el, a külön jogszabályokban foglaltak alapján.

* 1993.évi XLVIII. törvény
(3) A vízfolyások mentén mindkét oldalon a karbantartás részére 6-6 m-es szabad parti sáv biztosítandó*.
(4) A vízfolyások, vízelvezető árkok rendszeres karbantartásáról gondoskodni kell.
(5) A vizimunkák csak vízjogi engedély alapján végezhetők.**
(6) Természeti területen - a jogszerűen beépített területek kivételével - tilos a természetes és természetközeli állapotú vízfolyások, vizes élőhelyek partvonalától számított 50 méteren belül, valamint a vízfolyások hullámterében új épületek, mesterséges létesítmények elhelyezése. A vízi létesítmények, elhelyezéséhez, meglévő építmények átépítéséhez, kikötők, illetve halászati célú hasznosítást szolgáló létesítmények megvalósításához, kivitelezéséhez a Dél-Dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség hozzájárulása szükséges.
III. Fejezet

A környezet-, természet-, táj- és a kulturális örökség védelem

16 .§.

A környezet-, a műemlék- és a helyi védelemmel kapcsolatos szabályozást, lehatárolást, a védőtávolságokat a szabályozási terv tünteti fel.
Környezetvédelem

17. § .

(1) A helyi környezetvédelemről szóló külön rendeletben a rendezési terv előírásait is figyelembe kell venni.

(2) Az igazgatási területen a környezethasználatot úgy kell megszervezni és végezni, hogy:

a./ a legkisebb mértékű környezetterhelést és igénybevételt idézze elő,
b./ megelőzze a környezetszennyezést,
c./ kizárja a környezetkárosítást.
(3) Levegőtisztaság-védelmi szempontból a területen csak olyan tevékenység folytatható és csak olyan létesítmény alakítható ki, amelynek levegőszennyező anyagkibocsátása a területre vonatkozó határértékeket nem lépi túl, valamint kielégítik a vonatkozó jogszabályban*** meghatározott védőtávolságokat és nem okoznak lakosságot zavaró bűzhatást.
(4) A közigazgatási területen lévő illegális hulladék-lerakóhelyeket az ingatlan tulajdonosának kell megszüntetnie. A tulajdonos, a kezelő, a bérlő köteles a tulajdonában, használatában, bérleményében lévő ingatlan műveléséről, tisztántartásáról gondoskodni.
* 46/1999.(III. 18.) számú Korm. rendelet a parti sávok és vízjárta területek használatáról és hasznosításáról. 120/1999.(VIII.6.) Korm rendelet a vizek és közcélú vizilétesítmények fenntartására vonatkozó feladatok meghatározásáról
**18/1996.(VI.13.) KHVM rendelet a vízjogi engedélyezési eljáráshoz szükséges kérelemről és mellékleteiről
*** 47/2004.(III.18.számú Korm. rendelettel módosított) 21/2001.(II.14.) Korm. rendelet 2. számú melléklete
(5) A településen veszélyes hulladék keletkezését eredményező tevékenység csak úgy folytatható, hogy az üzemeltető köteles gondoskodni a veszélyes hulladék
környezetszennyezést kizáró elhelyezéséről és ártalmatlanításáról.
(6) Védőfásításokkal gondoskodni kell a szántóföldi porszennyezés, valamint az élővizek szennyezésének megakadályozásáról.
(7) Külterületen mezőgazdasági és egyéb üzemi létesítmény, telepítéséhez, vagy a már meglévő létesítmény használatának, technológiájának megváltoztatása esetén a környezetvédelmi-, egészségügyi- és az állategészségügyi szakhatóságok véleményét ki kell kérni.
(8) A szippantott szennyvizek csak hatóságilag kijelölt szennyvízürítő helyre szállíthatók.
(9) A település, a felszín alatti vizek szennyeződés érzékenységi besorolása szerint „érzékeny” területnek minősül.*
(10) A településen a zajvédelem az országos előírások szerint, azoknak megfelelően biztosítandó. A zajt keltő és a zajtól védendő létesítményeket egymáshoz képest úgy kell elhelyezni, hogy a területre vonatkozó zajterhelési határértékek betartásra kerüljenek.
(11) Technológiai eredetű szennyvíz közcsatornába csak hatályos vízjogi engedéllyel létesített előtisztító műben történő tisztítás után vezethető.
(12) Vízfolyások, csatornák, vízelvezető árkok rendszeres karbantartásáról, tisztításáról a vízfolyás kezelője köteles gondoskodni.
(13) Állattartó-telepek építményei, élelmiszertároló, feldolgozó és forgalmazó létesítmények, egészségügyi intézmény telekhatárától 50 méter védőtávolságon belül nem építhetők.
(14) A dögkonténertől 300 m, a hígtrágya ürítőtől és szippantott szennyvízürítő helytől 1000 m védőtávolságon belül új lakóépület, élelmiszer feldolgozó, -raktározó, -kereskedelmi létesítmény továbbá állattartótelep nem létesíthető.
(15) Országos közutak beépítésre nem szánt területen levő szakasza mentén, a
tengelytől számított 50 méter távolságon belül lakóépület nem létesíthető. Más építmények a közút kezelőjének, egyetértésével létesíthetők.
(16) Vízfolyások medrétől 50 méter távolságon belül mezőgazdasági területen állattartó építmény nem létesíthető.
(17) A területen a 20 fh-et elérő parkolókat csak szilárd burkolattal lehet kiépíteni. A 20 fh-et elérő parkolók felszíni csapadékvizének elvezetéséhez hordalék-, olaj- és iszapfogó beépítése szükséges.
* * 219/2004.(VII.21.) Korm. rend.és a 27/2004.(XII.25) KvVM rendelet
(18) A településen a kommunális szilárd hulladék szervezett gyűjtése és elszállítása – a kommunális hulladéklerakó telepre - megoldott. Hulladékgyűjtésre csak szabványosított zárt edény, konténer használható. A gyűjtőedények,- a szelektív gyűjtésre kialakított gyűjtőszigetek kivételével,- közterületen nem tárolhatók, elhelyezésüket telken vagy épületen belül kell biztosítani.

Természetvédelem

18. § .

(1) A táj szerkezetét, állapotát és jellegét a természetvédelmi célokkal ellentétesen megváltoztatni tilos.

(2) Az erdők telepítésénél, az utcák fásításánál és az egyéb növényzet telepítésénél elsősorban a tájra jellemző, a települési ökológiai viszonyoknak ellenálló, nagyobb díszítőértékű nem allergizáló fafajok és növények telepítése indokolt. A növényzet telepítésére vonatkozó helyi előírásokat a 2. számú melléklet tartalmazza.

(4) A területen ismert élőhelyeket meg kell óvni, beruházások helyének kijelölésekor ezeket a területeket kerülni kell.

Tájvédelem

19. § .

(1) Nem létesíthető közmű-, energia-, táv- és hírközlési vezeték a meglévő fasorok

nyomvonalában.
(2) Új közutak, utcák kialakításánál legalább egyoldali fasor telepítéséhez területet kell biztosítani.
(3) Az általános tájvédelem érdekében a külterületi utak menti fasorok, mezsgyék,
vízfolyások, csatornák menti galérianövényzet védelméről gondoskodni kell.
(4) Mezőgazdasági termelés számára kedvezőtlen termőhelyi adottságú
területeken levő természetes növényállományt (mocsár, láp, rét, legelő) a vonatkozó jogszabály* alapján meg kell őrizni.
(5) A Natura 2000-es területen, továbbá az ökológiai hálózattal érintett területen bármely létesítmény engedélyezéséhez, a terület művelési ágának megváltoztatásához a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóságának a hozzájárulása szükséges.
Kulturális örökség védelme

20. § .

(1) A település műemléki értékét, a helyi védelem alatt álló építményeit, objektumait, a műemléki környezet területének határát, nyilvántartott régészeti lelőhelyeit, és régészeti érdekű területét a szabályozási tervek, valamint e rendelet 1. számú melléklet tartalmazza. Az ebben felsorolt helyi művi értékeket a Képviselőtestület helyi védetté nyilvánítja.

*A termőföldről szóló 1994. évi LV. törvény
(2) Országosan védett (műemlék) épületen és telkén az építési hatósági jogkört a KÖH gyakorolja. A műemléki környezetben (M-el jelölt) és a régészeti területeken (Rny és Ré-vel jelölt) az építési engedélyezési eljárásokba a KÖH-t szakhatóságként be kell vonni. A műemlékekre és a műemléki környezetben elhelyezendő épületekre vonatkozóan a hatályos kulturális örökség védelméről szóló törvényelőírásait kell betartani.
(3) Régészeti leletek és jelenségek előkerülése esetén az építési munkálatokat haladéktalanul fel kell függeszteni, és a Somogy Megyei Múzeumok Igazgatóságát valamint a KÖH-t a leletről, vagy jelenségről soron kívül értesíteni kell.
(4) Nyilvántartott régészeti lelőhelyek területén minden az eddigi használattól eltérő hasznosításhoz, művelési ág-változáshoz, építéshez, 30 cm-t meghaladó mélységű földmunkához a KÖH előzetes szakhatósági hozzájárulása szükséges.
(5) Régészeti érdekű területet érintő munkálatok esetén a KÖH előzetes véleményét be kell szerezni.
(6) A nyilvántartott régészeti lelőhelyekre, a régészeti örökségvédelemre, a műemlékekre, azok környezetében elhelyezkedő épületekre, telkekre vonatkozóan ezek védelmére vonatkozó jogszabályi előírásokat be kell tartani*.
(7) Helyi védettségű épületekkel és építményekkel kapcsolatos bárminemű építési munka esetén a következő előírásokat kell betartani:
a) Helyi védettségű épületen végzett bármilyen építési munka esetén a hagyományos homlokzat és tömegarányok, párkány- és gerincmagasságok, nyílásrendek, a nyílások osztása, a homlokzati tagozatok megőrzendők.
b) Helyi védettségű épület úgy bővíthető, hogy az eredeti épület tömegformája, homlokzati kialakítása, utcaképi szerepe ne változzon, illetve gondosan mérlegelt kompromisszum árán a legkisebb kárt szenvedje.
Az épület bővítése az épület mögött, fésűs beépítés esetén az oldalhatár mentén hosszirányban, illetve ha a telekszélesség lehetővé teszi, udvari keresztszárnnyal is lehetséges az utcai homlokzattól legalább 5 m-rel hátrahúzva. A keresztszárny szélessége a főépület szélességét nem haladhatja meg, és csak azzal azonos hajlásszögű és anyagú, szimmetrikus nyeregtetővel fedhető.
c) A belső átalakításokat az eredeti szerkezet és belső értékek tiszteletben tartásával kell megoldani.
d) Helyi védettségű épület bontására csak a műszaki és erkölcsi avultság beálltával kerülhet sor, a védettség megszüntetését követően. A bontási engedély kérelemhez csatolni kell az épület felmérési és fotódokumentációját.
*A Kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény
(8) A helyi védettség alá helyezésről, illetve törlésről, építészeti szakvélemény alapján,- az 1. §.(5) bekezdés figyelembevételével,- a képviselőtestület rendelettel dönt.
(9) A helyi védelemmel kapcsolatos további szabályokat az önkormányzat külön rendeletben határozza meg.
IV.FEJEZET
Egyes sajátos jogintézmények követelmény rendszere.
Építésjogi követelmények

21. § .

(1) A település beépítésre szánt területén épület csak építési telken helyezhető el. Kivételt képeznek ez alól a közterületen, közlekedési, valamint zöldterületen történő építések.

(2) A település beépítésre nem szánt területén új építményt építeni, meglévőt átalakítani és bővíteni, rendeletetését, vagy használatát megváltoztatni, az e rendeletben szabályozott keretek között csak akkor szabad ha :

- a terület rendeltetésszerű használatát szolgálja,
- közérdeket nem sért,
- az építmény csak a hozzájuk tartozó terület jelentéktelen hányadát veszi igénybe és biztosított, hogy a telek területe nélkül nem idegeníthető el.

Elővásárlási jog

22. §

.

(1) A szabályozási tervben jelölt távlati területfejlesztési célok megvalósítása érdekében az önkormányzatot elővásárlási jog illeti meg:
- a 445, 446, 447, 511, 531, 544, 543, hrsz.-ú, ingatlanokra zöldterületek kialakítása céljából.
(2) Az ingatlanok használatát az elővásárlási jog nem korlátozza.
(3) Az elővásárlási jogot az önkormányzat az ingatlan-nyilvántartásba köteles bejegyeztetni.
(4) Az elővásárlási joggal terhelt ingatlanokon, a meglévő épület korszerűsítése, felújítása elvégezhető, bővítése,- az elővásárlási jog bejegyzését követően legfeljebb 25 m2-el, egy alkalommal engedélyezhető.
Kiszolgáló és lakóút céljára történő lejegyzés

22. § .

(1) A szabályozási terv által javasolt helyi közút létesítése, bővítése, vagy szabályozása érdekében az építési hatóság az ingatlannak a helyi közút céljára szükséges részét kisajátítási eljárás nélkül - a kártalanítás szabályai szerinti kártalanítás mellett - az érdekeltek hozzájárulása nélkül az önkormányzat javára lejegyeztetheti.

(2) Ha a telekalakítási eljárásra, vagy a közút kialakítására az érdekeltek kérelmére és érdekében kerül sor, a lejegyzésért nem jár kártalanítás.

(3) Amennyiben a lejegyzéssel érintett ingatlan visszamaradó része a rendeltetésének megfelelő használatra alkalmatlanná válik, úgy az egész ingatlant a tulajdonos kérelmére, kártalanítás mellett, igénybe kell venni.

(4) Az ingatlan helyi közút céljára igénybe vett részéért járó kártalanítás összegénél figyelembe kell venni a helyi közút megépítéséből, illetve az ezzel összefüggő közművesítésből eredő ingatlanérték-növekedés összegét, melyet az érintett tulajdonosokra át kell hárítani.

Útépítési és közművesítési hozzájárulás

23. § (1) A helyi közutakat és közműveket legkésőbb az általuk kiszolgált építmények használatbavételéig a telkeket kialakító beruházónak meg kell valósítani.

(2) A helyi közutat, illetőleg közművet, amennyiben azt a település önkormányzata létesítette, úgy annak költségét részben, vagy egészben az érintett ingatlanok tulajdonosaira háríthatja. A hozzájárulás mértékét és arányát önkormányzati rendeletben kell szabályozni.

Településrendezési kötelezések

24. § .

(1) A tervszerű telekgazdálkodás érdekében az önkormányzat beépítési kötelezettséget írhat elő. Amennyiben a tulajdonos a beépítési kötelezettségének nem tesz eleget, úgy az önkormányzat az ingatlant kisajátíthatja.

(2) Az önkormányzat a településkép javítása érdekében az azt rontó állapotban lévő építményekre meghatározott időn belüli helyrehozatali kötelezettséget rendelhet el, az Étv. előírásainak figyelembevételével.

VI. Fejezet

Záró rendelkezések.

25. § .

(1) Aki e rendelet 1. § (2),(8)-(13),(15)-(17),(20) 3. §.(4),(6)-(7),(12) 4. §.(3)-(4), 5. §.(1)-(3), (5),(7), 6. §(2)-(5), 7. §(6)-(9), 8. §.(3)-(4), 9. §.(2)-(6), 11. §.(3), (4),12. §.(3)-(7), 13. §.(2)-(4), 14. §.(3)-(4), 15. §.(2)-(6), 17. §(.2)-(8),(10)-(18),18. §, 19. §.(1),(3)-(5), 20. §.(3)-(8), 21. §.(2), 22. §(4) és a 23§.(1) bekezdéseiben foglaltakat megszegi – amennyiben más jogszabályban meghatározott szabálysértést nem valósít meg – szabálysértést követ el, és a külön jogszabályban* meghatározott mértékig terjedő pénzbírsággal sújtható.

*szabálysértésről szóló 1999 évi LXIX tv.16. §(2
(2) E rendelet 2005. december 29.-től lép hatályba, kihirdetéséről a helyben szokásos módon (az önkormányzat hirdetőtábláján történő kifüggesztéssel) a körjegyző gondoskodik.

1. számú melléklet a 16/2005. (XII. 29.) önkormányzati rendelethez

a 16./2005.(XII.29.) számú

képviselőtestületi rendelethez

Műemlékvédelem alatt álló épület:

törzsszám:

határozat
száma:

címe:

birság kat.

hrsz

funkciója:

MJ 4624

50041/1958

Kossuth u. u. 152

M III.

463

Katolikus templom

műemléki környezet: 471, 469/1, 469/2, 469/3, 469/4, 462/1, 462/6, 464, 461, 447, 379, 380,381,382 hrsz,(közutak) 465,448,305 hrsz

Helyi védelem alatt álló épületek és egyéb objektumok:

ssz

név

cím

hrsz

1

Kereszt, szobor

Kossuth u. templomkert

463

2

plébánia

Fő u. 20.

380

3

iskola

Fő u. 189.

489

4

kereszt

Rákóczi u. 146.

613

5

kereszt

Táncsics u. közterület

11

6

Millenneumi park

358

7

orvosi rendelő

Rákóczi u. 148/b

507/1

8

kálvária

09/1

9

Temetői sírok

0179/2

10

emlékmű

Fő u.

463

11

platánfák

Fő u. iskola, plébánia előtt.

465

12

nyárfák

Szabadság tér

590

13

juharfák

Erzsébet park

1

Nyilvántartott régészeti lelőhelyek:

Régészeti érdekű területek:

1. Kis-malom-dülő

021/4,020,012/23 hrsz

7. Remete puszta

0100 hrsz

2. Bati dűlő

021/4 hrsz

8. Vaskapu dűlő és a Kánya ér menti terület

025,027,029/1,025/2,025/3, 025/5,025/6, 026, 029/2 hrsz

3. Remetei dűlő

0136,0140,0107/2 hrsz

9.Kertföldi dűlő

1001-1035 hrsz

4. Berki kúti dűlő

012/25 hrsz

10.Várdombi dűlő

0195/2 hrsz

5. Temető

0179/5 hrsz

6. Iskolaudvar

469/1 hrsz

2.számú melléklet a 16/2005. (XII. 29.) önkormányzati rendelethez

a16/2005.(XII.29.)számú képviselőtestületi rendelethez

A növényzet telepítésére vonatkozó előírások.

1./ A legkisebb ültetési (telepítés) távolság az ingatlan határától :
a.) belterületen és külterületeknek a kertterületre (Mk, Mk0) és beépítésre szánt területnek minősített területek belső részén :
- szőlő, valamint 3 m-nél magasabbra nem növő gyümölcs- és egyéb bokor (élő sövény) esetén 0,50 m,
- 3 m-nél magasabbra nem növő gyümölcs és egyéb fa esetén 1,0 m,
- 3 méternél magasabbra növő gyümölcs- és egyéb fa, valamint gyümölcs- és egyéb bokor (élő sövény) esetén 5,0 m,

b) külterületen a kertterületen, és beépítésre szánt területen kívül eső részén :

- gyümölcsfa iskolai nevelés alatt álló növény, továbbá szőlő, köszméte, ribizke és málnabokor esetén 0,80 m,
- minden egyéb gyümölcsbokor (mogyoró) stb.) esetében 2,0 m,
- birs, naspolya, birsalanyra oltott körtefa esetén 2,5 m,
- törpealanyra oltott almafa, továbbá meggy-, szilva- és mandulafa esetén 3,5 m,
- vadalanyra oltott alma- és körtefa, továbbá kajszi fa esetén 4,0 m,
- cseresznyefa esetén 5,0 m
- dió- és gesztenyefa, továbbá minden fel nem sorolt gyümölcsfa esetében 8,0 m,

c) külterületnek, a kertterületen és a beépítésre szánt területén kívüli részén, amennyiben a szomszédos földterület szőlő, gyümölcsös vagy kertterület, szőlőt és gyümölcsfát a b) pontban foglalt ültetési távolságok megtartásával, egyéb bokrot, vagy fát az alábbi ültetési távolságok megtartásával lehet ültetni :

- 1 m-nél magasabbra nem növő bokor (élő sövény) esetén 0,80 m
- 2 m-nél magasabbra nem növő bokor (élő sövény) esetében 1,2 m
- 2 m-nél magasabbra növő bokor (élő sövény) esetében 2,0 m
- fa esetében 8,0 m
2./ Közút területén – szőlőtől, gyümölcsöstől, kertterülettől és beépítésre szánt területtől – minden gyümölcs- és egyéb fát, valamint bokrot, legalább 1,5 m, 3 m-nél magasabbra növő gyümölcsfát legalább 2,5 m távolságra szabad ültetni (telepíteni).