Tengőd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2019. (III.14.) önkormányzati rendelete
Önkormányzat és intézményei Szervezeti és Működési Szabályzatáról
Hatályos: 2022. 01. 01Tengőd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2019. (III.14.) önkormányzati rendelete
Önkormányzat és intézményei Szervezeti és Működési Szabályzatáról
Tengőd község Önkormányzat Képviselő-testülete Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 41. § (4) bekezdésében, 44. §-45. §-ában, 46. § (3) bekezdésében, 48. § (2)-(4) bekezdésében, 49. § (2) bekezdésében, 50. §-ában, 51. § (2) bekezdésben, 52. § (1) bekezdés n) pontjában, 53. § (1)-(3) bekezdésében, 57. § (1)-(2) bekezdésében, 59. § (2) bekezdésében, 68. § (2)-(3) bekezdésében, 82. § (3) bekezdésében, 84. § (2) bekezdésében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
Általános rendelkezések
Az önkormányzat megnevezése, székhelye
1. § (1) Az Önkormányzat megnevezése: Tengőd Község Önkormányzata (a továbbiakban: Önkormányzat)
(2) Az Önkormányzat székhelye: 8668 Tengőd, Petőfi u. 32.
(3) A Képviselő-testület hivatalának neve: Kapolyi Közös Önkormányzati Hivatal.
(4) A Kapolyi Közös Önkormányzati Hivatal székhelye: 8671 Kapoly, Kossuth u. 56.
(5) A Kapolyi Közös Önkormányzati Hivatal honlapja: kapolyikoh.hu
(6) A Kapolyi Közös Önkormányzati Hivatal működésére külön Szervezeti és Működési Szabályzat vonatkozik.
Az önkormányzat jelképei
2. § (1) Az önkormányzat jelképei: a címer és a zászló.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott címer és zászló leírását és használatának rendjét külön önkormányzati rendelet szabályozza.
(3) A polgármester gondoskodik arról, hogy a település lakossága a nemzeti és a helyi ünnepeket méltó módon megünnepelhesse.
Az önkormányzat feladat-és hatásköre
3. § (1) Az Önkormányzat által ellátott kötelező és önként vállalt feladatokat az SZMSZ 1. melléklete tartalmazza. A feladatok ellátásának mértékét és módját – a lakosság igényei és az Önkormányzat anyagi lehetőségei figyelembe vételével- a Képviselő-testület az éves költségvetési rendeletében határozza meg.
(2) Az önkormányzat feladatait a képviselő-testület és szervei látják el.
(3) A Képviselő-testület egyes hatáskörei gyakorlását átruházhatja bizottságaira, a polgármesterre, a jegyzőre. A képviselő-testület által a polgármesterre átruházott hatásköröket az SZMSZ 2. melléklete tartalmazza.
A képviselő-testület ülésének összehívása
4. § (1) A képviselő-testület tagjainak száma 5 fő
(2) A képviselő-testület alakuló, rendes és rendkívüli ülést, valamint közmeghallgatást tart.
(3) Az alakuló ülést a választás eredményének jogerőssé válását követő 15 napon belül tartja meg. Az összehívásról a megválasztott polgármester gondoskodik. Az ülést a legidősebb képviselő nyitja meg, amelyet a polgármester eskütételéig a legidősebb képviselő vezet. Az alakuló ülésen a polgármester és a települési képviselők esküt tesznek. A képviselő-testület már az alakuló ülésen dönt az alpolgármester választásáról.
A képviselő-testület ülésének vezetése
5. § (1) A képviselő-testület ülése nyilvános. A hallgatóság az ülésen csak a részére kijelölt helyen foglalhat helyet.
(2) A képviselő-testület
A tanácskozás rendje
6. § (1) A polgármester a napirendek sorrendjében minden előterjesztés felett külön-külön nyit vitát, melynek során:
Kérdés, interpelláció
7. § (1) Kérdés: az önkormányzati hatáskörbe tartozó szervezeti, működési, döntési, előkészítési jellegű felvetés vagy tudakozódás.
Az önkormányzati képviselőkre vonatkozó magatartási szabályokról
8. § (1) A képviselő köteles az ülésen pontosan megjelenni.
(2) A képviselő az ülésre köteles a részére előterjesztésként megküldött anyagot áttekinteni.
(3) Ezen szabályzatban meghatározott a testületi ülésen biztosított hozzászólási jogot szabályszerűen gyakorolni.
Az ülés rendjének fenntartása
9. § (1) A tanácskozás rendjének fenntartásáról a polgármester gondoskodik. Ennek során:
A nyilvánosság biztosítása
10. § A képviselő-testület nyilvános vagy zárt ülést tart az Mötv. 46. §-a szerint.
Előterjesztés
10/A. § (1) Előterjesztést nyújthat be
Döntéshozatali eljárás, a szavazás módja
11. § (1) A polgármester az előterjesztésben szereplő és a vitában elhangzott határozati javaslatokat egyenként bocsátja szavazásra. Először a módosító és kiegészítő indítványokról dönt a testület –az elhangzás sorrendjében– majd az egész határozati javaslatról.
(2) A javaslat elfogadásához a jelenlévő települési képviselők több mint a felének igen szavazata szükséges.
(3) A megválasztott képviselők több mint a felének igen szavazata szükséges (a továbbiakban: minősített többség) az Mötv-ben meghatározottakon túl:
Rendeletalkotás
13. § (1) A képviselő-testület a törvény által nem szabályozott helyi társadalmi viszonyok rendezésére, további törvény felhatalmazása alapján –annak végrehajtására– önkormányzati rendeletet alkot.
(2) A rendelet-tervezetet és annak indokolását a jegyző készíti elő.
(3) A tárgyban szükséges, érdekképviseleti és egyéb szervezetekkel történő egyeztetést, véleményeztetést a jegyző folytatja le.
(4) A rendelet-tervezetet a polgármester, az alpolgármester, a jegyző terjeszti elő.
(5) A Képviselő-testület által elfogadott rendelet/normatív határozat kihirdetése a községháza hivatalos hirdetőtáblájára történő kifüggesztéssel valósul meg. A hirdetményt tizenöt napra kell kifüggeszteni, és azon fel kell tüntetni a kifüggesztés és a levétel napját. A kihirdetés időpontja a kifüggesztés napja.
Határozathozatal
14. § (1) A képviselő-testület határozatait külön-külön – a naptári év elejétől kezdődően – folyamatos sorszámmal és évszámmal kell ellátni a következők szerint:
A jegyzőkönyv
15. § (1) A képviselő-testület üléséről jegyzőkönyvet kell készíteni, amely a megjelent képviselők és meghívottak nevét, a tárgyalt napirendi pontokat, a tanácskozás lényegét, a szavazás számszerű eredményét és a hozott döntéseket tartalmazza. A jegyzőkönyv elkészítéséről a jegyző gondoskodik.
(2) A testületi ülésről 1 példányban kell jegyzőkönyvet készíteni, melyet a jegyző kezel és gondoskodik évenkénti beköttetéséről.
(3) A jegyzőkönyv tartalmazza az Mötv-ben meghatározottakon túl :
Közmeghallgatás
16. § (1) A képviselő-testület szükség szerint, de legalább évente egy esetben közmeghallgatást tart.
(2) A közmeghallgatás helyéről, idejéről, az esetleges ismertetésre vagy tárgyalásra kerülő tárgykörökről a község hirdetőtábláin kell tájékoztatást adni a rendezvény előtt legalább 10 nappal.
(3) A közmeghallgatást a polgármester vezeti, melyről jegyzőkönyv készül, tartalmára, készítésére a képviselő-testület jegyzőkönyvére irányadó szabályok érvényesülnek.
Az önkormányzat szervei, azok jogállása, feladatai
A polgármester
17. § (1) A polgármester a megbízatását főállásban látja el.
(2) A polgármester vagyonnyilatkozat-tételre kötelezett.
Az alpolgármester
18. § (1) A képviselő-testület – saját tagjai közül a polgármester javaslatára, titkos szavazással, minősített többséggel a polgármester helyettesítésére, munkájának segítésére társadalmi megbízatású alpolgármestert választ. Az alpolgármester vagyonnyilatkozat-tételre kötelezett.
A jegyző
19. § (1) A jegyző –minden páratlan évben a Kapolyi polgármester, minden páros évben a Kányai polgármester irányításával– vezeti a Kapolyi Közös Önkormányzati Hivatalt.
(2) Előkészíti a képviselő-testületi előterjesztéseket.
(3) A jegyző vagyonnyilatkozat-tételre kötelezett.
(4) A jegyző az Mötv. 81. § (3) bekezdésében felsoroltakon kívüli kiemelt feladatai:
A jegyző jogszabálysértő döntések, működés jelzésére irányuló kötelezettsége
20. § (1) Amennyiben a jegyző észleli, hogy a képviselő testület jogszabálysértő határozatot, vagy rendeletet fogadott el, azonnal – még azon az ülésen, melyen elfogadásra került a döntés- ezt jeleznie kell a képviselő testületnek. Ki kell fejtenie, hogy mely jogszabályi rendelkezéssel ellentétes az elfogadott döntés egésze, vagy csak meghatározott része. Ismertetnie kell a jogszabálysértő döntés következményeit.
(2) Amennyiben a jegyzőnek tudomására jut az önkormányzat, vagy bármely szerve jogszabálysértő működése, úgy a tudomásszerzésétől számított legközelebbi képviselő testületi ülésen fel kell szólítania az önkormányzatot, vagy szervét, hogy hagyjon fel a jogszabálysértő működéssel. Egyben ismertetnie kell, hogy mely jogszabályba ütközik a jogszabálysértő működés. Tájékoztatást kell adnia a jogszabályellenes működés következményeiről.
A képviselő
21. § (1) A képviselő:
a) részt vehet a Képviselő-testület döntéseinek előkészítésében, végrehajtásuk szervezésében és ellenőrzésében,
b) részt vesz a Képviselő-testület ülésein,
c) felszólalhat,
d) indítványt tehet,
e) kérdéseket tehet fel,
f) szavaz a döntést igénylő ügyekben.
(2) A képviselő döntéseit kizárólag saját meggyőződése alapján hozza.
(3) A képviselőt megbízatásával összefüggő feladatainak ellátásában a Kapolyi Közös Önkormányzati Hivatal folyamatosan segíti.
Állandó bizottság
22. § (1) A képviselő-testület egy állandó bizottságot hoz létre. Az Ügyrendi Bizottság tagjainak száma 3 fő. Az Ügyrendi bizottság feladatait a 3. melléklet határozza meg.
(2) A bizottság belső működési szabályait maga állapítja meg.
(3) A képviselő-testület általa szükségesnek tartott esetben, meghatározott feladat ellátására – ideiglenes bizottságot hoz létre. Az ideiglenes bizottság megbízatása feladatának elvégzéséig, illetőleg az erről szóló jelentésnek a képviselő-testület által történő elfogadásáig tart.
Ideiglenes bizottság
23. § (1) A képviselő-testület általa szükségesnek tartott esetben, meghatározott feladat ellátására ideiglenes bizottságot hoz létre. Az ideiglenes bizottság megbízatása feladatának elvégzéséig, illetőleg az erről szóló jelentésnek a képviselő-testület által történő elfogadásáig tart.
(2) Az ideiglenes bizottság feladatát, megbízatásának terjedelmét, elnevezését, tagjainak számát a Képviselő-testület a bizottság felállításakor határozza meg.
Helyi népszavazás
24. § (1) Helyi népszavazást a település választópolgárai 20%-ának megfelelő számú választópolgár kezdeményezhet.
Az átmeneti gazdálkodás szabályai
25. § (1) Az átmeneti gazdálkodás szabályait a költségvetési év első napjától az elemi költségvetésről szóló önkormányzati rendelet megalkotásának (kihirdetésnek és hatálybalépésének) napjáig kell alkalmazni (továbbiakban: átmeneti gazdálkodás időszaka).
(2) Felhatalmazást kap a polgármester, hogy az átmeneti gazdálkodás időszakában, az államháztartási törvény és az önkormányzati gazdálkodásra vonatkozó jogszabályi rendelkezések betartásával, a Kapolyi Közös Önkormányzati Hivatal munkatársának ellenjegyzése mellett intézkedéseket tegyen az Önkormányzatot megillető bevételek folyamatos beszedésére és a további szabályozási keretek között a felmerülő, indokolt kiadások teljesítésére.
(3) Önkormányzati beruházás, nagyobb beszerzés, felújítás az átmeneti gazdálkodás időszakában kizárólag a képviselő-testület külön, eseti döntése alapján indítható, végezhető, ha a beszerzés, beruházás, felújítás indításához szükséges pénzügyi fedezet az Önkormányzat elkülönített számláján rendelkezésre áll.
(4) Folyamatban lévő beruházás, beszerzés, felújítás esetén kötelezettségvállalásra és pénzügyi teljesítésre kizárólag a képviselő-testület külön, eseti döntésének megfelelően kerülhet sor, a testület által engedélyezett összegnek megfelelő határig abban az esetben, ha a teljesítéshez szükséges pénzügyi fedezet az önkormányzat e célra nyitott elkülönített számláján rendelkezésre áll.
Közzétételi szabályok
26. § (1) A testület a bruttó 5 millió forint értékhatárt meghaladó szerződéseket kötelezően közzéteszi a kapolyikoh.hu honlapon.
(2) Az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény mellékletében meghatározott általános közzétételt a kozadat.hu és a kozoshivatal.hu (közérdekű adatok menüpont alatt) honlapon kell biztosítani, melyért a jegyző a felelős.
Záró rendelkezések
27. § (1) A rendelet 2019. április 1. napján lép hatályba, s ezzel egyidejűleg hatályát veszti 1/2018. (II.12.), 15/2017.(XII.22.), 12/2017.(X.5.) önkormányzati rendeletek.
1. melléklet
1. településfejlesztés, településrendezés;
2. településüzemeltetés (köztemetők kialakítása és fenntartása, a közvilágításról való gondoskodás, kéményseprő-ipari szolgáltatás biztosítása, a helyi közutak és tartozékainak kialakítása és fenntartása, közparkok és egyéb közterületek kialakítása és fenntartása, gépjárművek parkolásának biztosítása);
3. a közterületek, valamint az önkormányzat tulajdonában álló közintézmény elnevezése;
4. egészségügyi alapellátás, az egészséges életmód segítését célzó szolgáltatások;
5. környezet-egészségügy (köztisztaság, települési környezet tisztaságának biztosítása, rovar- és rágcsálóirtás);
6. óvodai ellátás;
7. kulturális szolgáltatás, különösen a nyilvános könyvtári ellátás biztosítása; filmszínház, előadó-művészeti szervezet támogatása, a kulturális örökség helyi védelme; a helyi közművelődési tevékenység támogatása;
8. szociális, gyermekjóléti szolgáltatások és ellátások;
9. lakás- és helyiséggazdálkodás;
10. a területén hajléktalanná vált személyek ellátásának és rehabilitációjának, valamint a hajléktalanná válás megelőzésének biztosítása;
11. helyi környezet- és természetvédelem, vízgazdálkodás, vízkárelhárítás;
12. honvédelem, polgári védelem, katasztrófavédelem, helyi közfoglalkoztatás;
13. helyi adóval, gazdaságszervezéssel és a turizmussal kapcsolatos feladatok;
14. a kistermelők, őstermelők számára - jogszabályban meghatározott termékeik - értékesítési lehetőségeinek biztosítása, ideértve a hétvégi árusítás lehetőségét is;
15. sport, ifjúsági ügyek;
16. nemzetiségi ügyek;
17. közreműködés a település közbiztonságának biztosításában;
18. helyi közösségi közlekedés biztosítása;
19. hulladékgazdálkodás;
21. víziközmű-szolgáltatás, amennyiben a víziközmű-szolgáltatásról szóló törvény rendelkezései szerint a helyi önkormányzat ellátásért felelősnek minősül.
A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény szerinti kötelező feladatok
alapellátás:
étkeztetés (Szt. 86. § (1) bekezdés b) pont)
házi segítségnyújtás (86. § (1) bekezdés c) pont)
családsegítés (86. § (2) bekezdés a) pont)
pénzbeli ellátások
rendkívüli települési támogatás (45. §)
köztemetés (48. §)
önként vállalt feladatok:
települési támogatás
A környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 46. § szerinti kötelező feladatok
A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 4. § szerinti kötelező feladatok
A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltásról szóló 1996. évi XXXI. törvény 29. § szerinti kötelező feladatok
- oltóvíz nyerési lehetőség biztosítása.
Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 152. § szerinti kötelező feladatok
- háziorvosi, házi gyermekorvosi feladatok ellátása, önkormányzati tulajdonú rendelőben, kinevezett közalkalmazott háziorvossal (Kánya település székhellyel)
- fogorvosi ellátás, ellátási szerződések alapján
- alapellátáshoz kapcsolódó ügyelet, ellátási szerződés alapján
- védőnői szolgálat, saját intézményben, kinevezett közalkalmazottakkal (Kánya település székhellyel)
Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 6. § (1) szerinti kötelező feladatok
- az épített környezet, a település tervszerű alakítása és védelme érdekében a törvény és végrehajtási rendeleteinek keretei között településfejlesztési és településrendezési feladatokat lát el.
A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény szerinti kötelező feladatok
- pénzbeli ellátások
- rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény megállapítása (19. §)
- természetbeni ellátások, intézményi szolgáltatások
- gyermekek napközbeni ellátása, (41. § (1), (2), (3) bekezdés) ezen belül bölcsődei ellátás (94. § (3) bekezdésének a) pontja) önkormányzati tulajdonú ingatlanban
A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény szerinti kötelező feladatok:
- óvodai nevelés.
A muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény szerinti kötelező feladatok:
- települési könyvtári ellátás (64. § (1) bekezdése)
- helyi közművelődési tevékenység támogatása (76. § (1) bekezdése)
A területfejlesztésről és területrendezésről szóló 1996. évi XXI. törvény 3. §, valamint 22. § (3) bekezdése szerinti önként vállalt feladat:
- befektetők számára vonzó vállalkozói környezet kialakítása,
- a térségi és helyi közösségek területfejlesztési és területrendezési kezdeményezéseinek elősegítése
Ellátott közfeladatok, szakmai alaptevékenységek besorolása
Alaptevékenység:
841105 Helyi önkormányzatok és társulások igazgatási tevékenysége
Kormányzati funkciók:
011130 Önkormányzatok és önkormányzati hivatalok jogalkotó és általános igazgatási tevékenysége
013320 Köztemető-fenntartás és –működtetés
013350 Az önkormányzati vagyonnal való gazdálkodással kapcsolatos feladatok
016010 Országgyűlési, önkormányzati és európai parlamenti képviselőválasztásokhoz kapcsolódó tevékenységek
016020 Országos és helyi népszavazással kapcsolatos tevékenységek
041231 Rövid időtartamú közfoglalkoztatás
041232 Start-munka program – Téli közfoglalkoztatás
041233 Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás
041237 Közfoglalkoztatási mintaprogram
042220 Erdőgazdálkodás
045160 Közutak, hidak, alagutak üzemeltetése, fenntartása
047410 Ár-és belvízvédelemmel összefüggő tevékenységek,
064010 Közvilágítás
066020 Város-, községgazdálkodási egyéb szolgáltatások
082044 Könyvtári szolgáltatások
082091 Közművelődés – közösségi és társadalmi részvétel fejlesztése
086090 Egyéb szabadidős szolgáltatás
091110 Óvodai nevelés, ellátás szakmai feladatai
091120 Sajátos neveli igényű gyermekek óvodai nevelésének, ellátásának szakmai feladatai
091140 Óvodai nevelés, ellátás működtetési feladatai
096015 Gyermekétkeztetés köznevelési intézményben,
096025 Munkahelyi étkeztetés köznevelési intézményben,
104037 Intézményen kívüli gyermekétkeztetés
104042 Család és gyermekjóléti szolgáltatások,
107051 Szociális étkeztetés
107055 Falugondnoki, tanyagondnoki szolgáltatás”
a) biztosítja a környezet védelmét szolgáló jogszabályok végrehajtását, ellátja a hatáskörébe utalt hatósági feladatokat;
b) önálló települési környezetvédelmi programot dolgoz ki, amelyet képviselőtestülete (közgyűlése) hagy jóvá;
c) a környezetvédelmi feladatok megoldására önkormányzati rendeletet bocsát ki, illetőleg határozatot hoz;
d) együttműködik a környezetvédelmi feladatot ellátó egyéb hatóságokkal, más önkormányzatokkal, egyesületekkel;
e) elemzi, értékeli a környezet állapotát illetékességi területén, és arról szükség szerint, de legalább évente egyszer tájékoztatja a lakosságot;
f) a fejlesztési feladatok során érvényesíti a környezetvédelem követelményeit, elősegíti a környezeti állapot javítását.
a) a helyi vízi közüzemi tevékenység fejlesztésére vonatkozó - a vízgazdálkodás országos koncepciójával és a jóváhagyott nemzeti programokkal összehangolt - tervek kialakítása és végrehajtása;
b) a közműves vízellátás körében a települési közműves vízszolgáltatás korlátozására vonatkozó terv jóváhagyásáról és a vízfogyasztás rendjének megállapításáról való gondoskodás;
c) a vízgazdálkodási feladatokkal kapcsolatos önkormányzati hatósági feladatok ellátása;
d) a természetes vizek fürdésre alkalmas partszakaszainak és azzal összefüggő vízfelületének kijelölése;
e) a helyi vízrendezés és vízkárelhárítás, az árvíz- és belvízelvezetés.
2. melléklet
A 4. § (8) bekezdése a Tengőd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 18/2021. (XII. 30.) önkormányzati rendelete 1. §, 2. §-a szerint módosított szöveg.
A 2. melléklet cím szövege a Tengőd Község Önkormányzat Képviselő-testületének 11/2021. (VIII. 30.) önkormányzati rendelete 2. §-a szerint módosított szöveg.
A 2. melléklet cím szövege a Tengőd Község Önkormányzat Képviselő-testületének 11/2021. (VIII. 30.) önkormányzati rendelete 3. § a) pontja szerint módosított szöveg.
A 2. melléklet cím szövege a Tengőd Község Önkormányzat Képviselő-testületének 11/2021. (VIII. 30.) önkormányzati rendelete 3. § b) pontja szerint módosított szöveg.
A 2. melléklet cím szövegét a Tengőd Község Önkormányzat Képviselő-testületének 11/2021. (VIII. 30.) önkormányzati rendelete 1. §-a iktatta be.
A 2. melléklet cím szövegét a Tengőd Község Önkormányzat Képviselő-testületének 11/2021. (VIII. 30.) önkormányzati rendelete 1. §-a iktatta be.