Bedegkér Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2018. (XI.21.) önkormányzati rendelete

szociális ellátások helyi szabályairól

Hatályos: 2019. 01. 01- 2019. 02. 26

Bedegkér község Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a szociális igazgatásról és a szociális ellátásról szóló – többször módosított - 1993. évi III. tv. (továbbiakban: Szt.) 1. §-ának (2) bekezdésében, 25. §. (3) bekezdés a. pontjában, 26. §-ában, 32. § (3) bekezdésében, 45. §-ában, 48. §. (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az önkormányzat által pénzben és természetben nyújtott szociális ellátásokról az alábbi rendeletet alkotja:


A rendelet célja


1.§

A rendelet célja, hogy megállapítsa az önkormányzat által a helyi sajátosságoknak megfelelő szociális rászorultságtól függő pénzben, valamint természetben biztosított szociális ellátások formáit, szervezeti keretei, az eljárási és jogosultsági szabályokat, továbbá azok igénybevételének és érvényesítésének módját, feltételeit és garanciáit.


A rendelet hatálya


 2. §

A rendelet hatálya kiterjed:

(1) Bedegkér község Önkormányzat közigazgatási területén élő lakóhellyel rendelkező magyar állampolgárokra, a bevándorlási engedéllyel rendelkező személyekre, a letelepedési engedéllyel rendelkező személyekre, valamint a magyar hatóságok által menekültként elismert személyekre.


(2) Az Szt.6.§-ában meghatározott, az önkormányzat illetékességi területén tartózkodó hajléktalan személyekre, amennyiben a hajléktalan személy az ellátás igénybevételekor nyilatkozatában Bedegkér község közigazgatási területét tartózkodási helyként megjelölte.

(3) Az Szt. szerinti a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyre, amennyiben az ellátás igénylésének időpontjában az Szt-ben meghatározottak szerint a szabad mozgás és a 3 hónapot meghaladó tartózkodási jogát a Magyar Köztársaság területén gyakorolja, és bejelentett lakóhellyel rendelkezik.

(4) A személyes gondoskodást nyújtó ellátások tekintetében Bedegkér önkormányzat által szervezett és nyújtott ellátásokra. 


Általános eljárási rendelkezések


3. §

(1) A pénzbeli és természetben nyújtott szociális ellátások iránti kérelmet, ha magasabb szintű jogszabály vagy e rendelet másként nem rendelkezik az erre rendszeresített formanyomtatványon a Kapolyi Közös Önkormányzati Hivatalnál (továbbiakban: Hivatal) és kirendeltségein lehet benyújtani az erre rendszeresített formanyomtatványon. Minden kérelmet írásban kell előterjeszteni.

(2) A rendszeres ellátások folyósítása havonta utólag, kifizetése minden hónap 5-ig utalással, nem rendszeres ellátások kifizetése a határozat kézhezvételét követően az önkormányzat pénztárából, külön kérelem esetén átutalással történik. A házipénztárból történő döntést követő azonnali kifizetés létfenntartást veszélyeztető, rendkívüli élethelyzetbe került személy esetében történhet.

(3) A pénzbeli és természetbeni ellátásoknál a benyújtandó nyilatkozat és igazolás tartalmának, illetve benyújtásának részletes szabályait az Szt. 10. § (2)-(9) bekezdései tartalmazzák.

(4) A Képviselő-testület a szociális ellátások igénylése során az elektronikus ügyintézés lehetőségét kizárja.

(5) A szociális ellátásra jogosultság, a jogosultat érintő jog és kötelezettség megállapítására, továbbá a hatósági ellenőrzésre az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (Ákr.) rendelkezéseit kell alkalmazni.

(6) A rendeletben meghatározott feltételek hiányában vagy a rendelet megsértésével nyújtott ellátást meg kell szüntetni, az ellátást jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybevevővel kapcsolatban az Szt. 17.§ és 17/A.§-aiban foglaltak szerint kell eljárni.


Települési támogatás létfenntartási gondok enyhítésére


4. §


(1) Települési támogatás létfenntartási gondok enyhítése céljából annak a személynek állapítható meg, akinek családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300%-át. A támogatás évente egy alkalommal adható, s egy családban egyidejűleg csak egy személy jogosult. A támogatás összege 5 000 Ft.

(2) Az 1. függelék szerinti kérelméhez a kérelmezőnek csatolni szükséges a saját, valamint a vele egy háztartásban élő személyek adatairól, jövedelmi viszonyairól szóló igazolásokat.


Települési támogatás lakhatás támogatása céljából


5.§


(1) Települési támogatás lakhatás támogatása céljából azon háztartás részére állapítható meg, ahol

a) a háztartásban élő és ott lakóhellyel, ennek hiányában tartózkodási hellyel rendelkező személyek egy főre jutó jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250%-át, és

b) a háztartás egyik tagjának sincs vagyona, valamint

c) a kérelem benyújtását közvetlen megelőző egy évben a kérelmet benyújtó személy legalább két alkalommal igazolni tudja az általa lakott ház emésztő-és szikkasztógödrének hivatalos úton történt ürítését, és

d) legalább két közüzemi számlát csatol kiadásairól, melyek 90 napnál nem régebbiek.

(2) Az 1. függelék szerinti kérelméhez a kérelmezőnek csatolni szükséges a saját, valamint a vele egy háztartásban élő személyek adatairól, jövedelmi viszonyairól szóló igazolásokat.

(3) A települési támogatás ezen formája ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától.

(4) A lakhatást elősegítő település támogatás a kérelem benyújtása hónapjának első napjától, egy év időtartamra kerül megállapításra. A támogatás összege  2 500 Ft havonta.





Települési támogatás az egészségi állapot megőrzését jelentő szolgáltatások költségeihez való részbeni hozzájárulásként


6. §


(1) Települési támogatásként az egészségi állapot megőrzését jelentő szolgáltatások költségeihez való teljes vagy részbeni hozzájárulás állapítható meg annak a személynek, akinek alanyi vagy normatív alapon benyújtott közgyógyellátás iránti kérelmét a Járási Hivatal jogerős határozattal elutasította és családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200%-át, továbbá havi rendszeres gyógyszerköltsége eléri, vagy meghaladja az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 35%-át.

(2) Az 1. függelék szerinti kérelméhez a kérelmezőnek csatolni szükséges a saját, valamint a vele egy háztartásban élő személyek adatairól, jövedelmi viszonyairól szóló bizonyítékokat, igazolásokat, valamint a Járási Hivatal közgyógyellátásáról hozott jogerős elutasító határozatát, mely 90 napnál nem régebbi.

(3) A támogatást a kérelem benyújtása hónapjának első napjától, egy év időtartamra kell megállapítani, összege 5 000 Ft/hó.

(4) Nem jogosult a települési támogatásra az a személy, aki alanyi vagy normatív közgyógyellátásra jogosult.


Ápolási díj

7. §


(1) A képviselő-testület ápolási díjat állapít meg annak a hozzátartozónak, aki 18. életévét betöltött tartósan beteg személy ápolását, gondozását végzi és az egy főre számított havi családi jövedelemhatár nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét, egyedülálló esetén annak 200%-át.

(2) Az ápolási díj megállapítása iránti kérelmet a 63/2006.(III.27.) Korm. rendelet 4. számú melléklete szerinti formanyomtatványon kell benyújtani. Az ápolási díj megállapítása iránti kérelemhez csatolni kell az Szt. 43. §-ában és a 63/2006.(III.27.) Korm. rendelet 25.§-ában meghatározott igazolásokat és szakvéleményt.

(3) Ha az ápolást végző személy a kötelezettségét nem teljesíti, ha az ellátott rendszeres étkeztetéséről, ápolásáról nem gondoskodik, az ellátott és lakókörnyezete higiéniás körülményeinek megtartásában nem működik közre, akkor az ellátást meg kell szüntetni.

(4) A házi segítségnyújtást végző intézmény, a Koppány-völgyi Alapszolgáltatási Központ az ápolást végző személy kötelezettségének teljesítését évente legalább két alkalommal ellenőrzi. Az ellenőrzés során együttműködik a háziorvossal is, hogy meggyőződhessen az ápolt személy egészségi állapotának esetleges romlásáról és annak okairól. Amennyiben az ellenőrzés során úgy látja, hogy az ápolást végző személy a kötelezettségét nem teljesíti jelzéssel él a polgármester felé.




Települési támogatás az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként


8.§


(1) Jövedelemre való tekintet nélkül települési támogatás nyújtható annak a személynek, aki az elhunyt személy eltemettetéséről gondoskodott.

(2) A támogatás nem állapítható meg annak a személynek, aki a hadigondozásról szóló 1994. évi XLV törvény alapján temetési hozzájárulásban részesül.

(3) A települési támogatás összege elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként 50 000 Ft.


Köztemetés


9.§


(1) A képviselő-testület a köztemetés költségeinek visszafizetésére, az eltemettetésre köteles személy kérelmére – egyedi hatósági szerződés alapján – részletfizetési lehetősége biztosíthat.

(2) Ha az eltemettetésre kötelezett helyett az önkormányzat gondoskodik az elhunyt személy eltemettetéséről, az eltemettetésre köteles személy a köztemetés költségeinek megtérítése alól akkor mentesül, ha az egy főre számított havi családi jövedelme az öregségi nyugdíj legkisebb összegét nem haladja meg; egyedülálló esetén az egy főre számított havi családi jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át nem haladja meg, és vagyonnal nem rendelkezik, valamint a hagyaték csak hagyatéki teherből áll.


Természeti erők okozta kárenyhítési támogatás


10. §


Bedegkér község Képviselő-testülete települési támogatásként természeti erők okozta kárenyhítési támogatást nyújt annak a családnak vagy egyedül álló személynek, akinek a lakhatását  biztosító lakóingatlanát elemi kár érte.

(1) A természeti erők okozta kárenyhítési támogatás folyósítása előtt minden esetben környezettanulmányt kell készíteni, és a kár egész ingatlanhoz viszonyított  arányát meg kell határozni. Amennyiben az ingatlan biztosítva volt, úgy a biztosító által megállapított kárhányad változtatás nélkül alkalmazható.

(2) Természeti erők okozta kárenyhítési támogatás olyan esetekben nyújtható, ahol az ingatlan egészéhez viszonyítottan a kárhányad  eléri a 30 %-ot.

(3)  A természeti erők okozta kárenyhítési támogatásra a kérelmet az esemény bekövetkezésétől számított 10 napon belül lehet benyújtani a Hivatalba. A kérelemhez, lehetőség szerint csatolni kell olyan dokumentumokat (fotók, biztosító kárfelvételi lap másolata stb.) amelyek a káresemény nagyságát hivatottak bemutatni.

(4) A természeti erők okozta kárenyhítési támogatást csak Bedegkéri lakos vehet igénybe, melynek legmagasabb összege 250 000,-Ft lehet.




Gyermekek üdülési támogatása


11. §

(1) A képviselő-testület évente egy alkalommal üdülési támogatásban részesítheti az alap-vagy középfokú oktatási intézmények által belföldön szervezett, legalább 5 napos üdülésen, illetve táborozáson (továbbiakban. üdülés) részt vevő Bedegkéri lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező gyermekeket.

(2) Az üdülési támogatás mértéke nem haladhatja meg az üdülés költségének 50 %-át.

(3) A támogatás megállapítására irányuló kezdeményezésnek tartalmaznia kell a gyermek nevét, lakcímét, az évfolyam megjelölését, amelyben a gyermek a tanulmányait folytatja valamint az üdülés tervezett időtartamát, egy gyermekre jutó várható költségét.

(4) A gyermekek részére megállapított támogatások összegét  a támogatásról szóló döntés meghozatalát követően az üdülést szervező oktatási intézmény által megadott határidőig, az intézmény által megjelölt  számlaszámra utaltatja át a polgármester.

(5) Az oktatási intézmény az üdülési támogatás felhasználásáról a támogatás igénylésének évében szeptember hó 30. napjáig küldi meg a beszámolót a polgármester részére.

(6) A támogatás felhasználásáról szóló beszámolónak tartalmaznia kell az üdülésen részt vett Bedegkéri gyermekek névsorát, lakcímét, az üdülés egy gyermekre jutó részvételi díját.

(7) Amennyiben az önkormányzat által nyújtott üdülési támogatás mértéke meghaladja a Bedegkéri gyermekek üdülési költségének 50%-át, az intézmény az 50% feletti összeget a támogatás utalásának évében  október 31-ig az önkormányzatnak tartozik visszautalni.


Óvodás gyermekek, általános és középiskolai tanulók, felsőoktatásban tanulmányokat folytató hallgatók beiskolázási támogatása


12.§.


(1) A Képviselő-testület Bedegkér községben lakóhellyel, tartózkodási hellyel rendelkező és ott életvitelszerűen élő óvodás gyermekeket, általános és középiskolai tanulókat, felsőoktatásban tanulmányokat folytató hallgatókat beiskolázási támogatásban részesíti.

(2) A beiskolázási támogatás mértéke:

            a., óvodás gyermekenként                                                       3 000,-Ft

            b., általános iskola alsó tagozatába járó gyermekenként         8 000,-Ft

            c., általános iskola felső tagozatába járó gyermekenként       10 000,-Ft

            d., középiskolai tanuló gyermekenként                                    15 000,-Ft

            e., felsőoktatásban részt vevő hallgatókként                           30 000,-Ft.

(3) A (2) bekezdésben meghatározott támogatások kifizetéséről tárgyév augusztus hónapjában a polgármester gondoskodik





 Év végi települési támogatás


13.  §


(1) A képviselő-testület a jövedelmi és vagyoni viszonyaikra tekintet nélkül évente egy alkalommal év végi települési támogatásban részesítheti lakóingatlanonként Bedegkér községben lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkezőket.

(2) A támogatás megállapítására irányuló önkormányzati hatósági eljárás hivatalból indul.

(3) A támogatás értéke az (1) bekezdésben meghatározott feltételeknek megfelelő személyenként legfeljebb 15 000 forint.

(4) A támogatás egyedi önkormányzati hatósági határozattal kerül megállapításra.


Gyermek születése esetén nyújtható egyszeri támogatás


14. §


(1) A képviselő-testület jövedelmi és vagyoni viszonyaikra tekintet nélkül a községben lakó vagy tartózkodási hellyel rendelkező szülőket illetve gyermekét egyedül nevelő szülőt gyermekük születésére tekintettel egyszeri 50 000 forint összegű  támogatásban részesíti.

(2) A támogatás kérelemre vagy hivatalból is megállapítható a gyermek születésétől számított 6 hónapon  belül.

(3) A támogatásra való jogosultság megállapításához a kérelemre vagy hivatalból indított szociális igazgatási eljárásban be kell szerezni, illetve csatolni kell a gyermek születési anyakönyvi kivonatának másolatát.


Rendkívüli települési támogatás


15.§


(1) Bedegkér község Önkormányzat Képviselő-testülete rendkívüli települési támogatásban részesíti a Szt. 45.§ (3) bekezdésében meghatározott személyeket.

(2) Ha a rendkívüli települési támogatás megállapítását az indokolja, hogy a gyermeket nevelő szülő a család anyagi helyzete, vagy a gyermek hátrányos helyzete miatt, illetve más okból segítségre szorul, a rendkívüli települési támogatás akkor adható, ha az egy főre jutó jövedelem egyedülálló és gyermekét egyedül nevelő szülőnél az öregségi nyugdíjminimum 150 %-át nem haladja meg.

(3) A gyermeknevelést elősegítő rendkívüli települési támogatás egyszeri mértéke a 10 000,-Ft-ot nem haladhatja meg, éves mértéke nem lehet több a mindenkori öregségi nyugdíjminimum 200%-ánál. A gyermeknevelést segítő rendkívüli települési támogatás szociális kölcsön formában nem adható.

(4) Nem gyermeknevelés támogatása céljából rendkívüli települési támogatásban az a rászorult részesülhet, akinek a családjában az egy főre jutó a havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíjminimum 130%-át.

(5) A (4) bekezdésben megjelölt rendkívüli települési támogatás - rászorultsághoz igazodva - legalább 5 000,-Ft, maximum 30 000,-Ft lehet.

(6) A képviselő-testület rendkívüli települési támogatást rendkívüli méltánylást érdemlő esetben évente legfeljebb két alkalommal a támogatásban részesített egy főre számított jövedelmére való tekintet nélkül is megállapíthat. A rendkívüli települési támogatás összege egyedi mérlegelés alapján kerül megállapításra a rendkívüli méltánylást érdemlő körülmény értékelését követően. Az egyedi mérlegelés során a speciális élethelyzetet (betegség, elemi kár, stb.) kell a döntést hozónak figyelembe vennie. A rendkívüli települési támogatás összege a 150 000 Ft-ot nem haladhatja meg.

(7) Az egyedi mérlegelés alapján a (6) bekezdés szerint megállapított rendkívüli települési támogatás kölcsön formájában is megállapítható. A kölcsön visszafizetésére 12 hónapnál hosszabb időt megállapítani nem lehet.

(8) A visszafizetés határidejét és a részleteket a hatósági szerződésben úgy kell megállapítani, hogy az a visszafizetésre kötelezett és vele együtt élő családja létfenntartását ne veszélyeztesse.



Szociális szolgáltatások


16.§


Az Szt. értelmében szociális alapszolgáltatások:

-falugondnoki és tanyagondnoki szolgáltatás

-étkeztetés

-házi segítségnyújtás

-családsegítés.



Falugondnoki vagy tanyagondnoki szolgáltatás


17.§


(1) Falugondnoki vagy tanyagondnoki szolgáltatás keretében az önkormányzat enyhíti a település intézményhiányából eredő hátrányait, biztosítja az alapvető szükségletek kielégítését célzó szolgáltatásokhoz való hozzájutást, valamint az egyes alapszolgáltatásokhoz való hozzájutást, valamint segíti az egyéni és a közösségi szintű szükségletek teljesítését a szakmai programban meghatározottak szerint.

(2) A falugondnoki szolgálat igénybevételének módját és feltételeit külön rendelet szabályozza.


Étkeztetés


18.§


(1) Az étkeztetést a képviselő-testület a Házi segítségnyújtást és szociális étkeztetést biztosító alapintézmény útján biztosítja (Koppány-völgyi Alapszolgáltatási Központ).

(2) A képviselőtestület az étkeztetés feltételeit változtatás nélkül, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 62. §-ban rögzítettek alapján határozza meg.




Házi segítségnyújtás


19.§


(1) A házi segítségnyújtást a képviselő-testület a a Házi segítségnyújtást és szociális étkeztetést biztosító alapintézmény útján biztosítja (Koppány-völgyi Alapszolgáltatási Központ).

(2) A képviselőtestület az házi segítségnyújtás feltételeit változtatás nélkül, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 63. §-ban rögzítettek alapján határozza meg.

 

Családsegítés


20.§


(1) A Szt.tv.64.§-ában szabályozott szolgáltatást az Önkormányzat a Kapolyi Család és Gyermekjóléti Szolgálat útján biztosítja.


(2) A családsegítő szolgáltatás célja a működési területén élő szociális és mentálhigiénés problémák miatt veszélyeztetett, illetve krízishelyzetbe került személyek, családok életvezetési képességének megőrzése, az ilyen helyzethez vezető okok megelőzése, valamint a krízishelyzet megszüntetésének elősegítése.


(3) A családsegítő szolgálat az általános segítő szolgáltatás keretében a megelőző tevékenységek körében


a./ a szociális, életvezetési és mentálhigiénés tanácsadást,

b./ a családgondozást, így a családban jelentkező működési zavarok, illetve konfliktusok megoldásának elősegítését,

c./ a veszélyeztetettséget és a krízishelyzetet észlelő jelzőrendszer működtetését, ennek keretében a szociális és egészségügyi szolgáltatók, intézmények, az oktatási intézmények, a gyermekjóléti szolgálat, a pártfogó felügyelői és jogi segítségnyújtó szolgálat, valamint a társadalmi szervezetek, egyházak és magánszemélyek részvételének biztosítását a megelőzésben,

d./ a humán jellegű civil kezdeményezések elősegítését, közösségfejlesztő, valamint egyéni és csoportos terápiás programok szervezését,

e./ a tartós munkanélküliek, a fiatal munkanélküliek, az adósságterhekkel és lakhatási problémákkal küzdők, a fogyatékossággal élők, a krónikus betegek, a szenvedélybetegek, a pszichiátriai betegek, a kábítószer-problémával küzdők, illetve egyéb szociális rászorult személyek és családtagjaik részére tanácsadás nyújtását,

f./ a családokon belüli kapcsolaterősítést szolgáló közösségépítő, családterápiás, konfliktuskezelő, mediációs programokat és szolgáltatásokat, valamint a nehéz élethelyzetben élő családokat segítő szolgáltatásokat.








(4) A családsegítés keretében végzett tevékenységnek- a szolgáltatást igénybe vevő érdekében, mások személyiségi jogainak sérelme nélkül – a szükséges mértékig ki kell terjednie az igénybe vevő környezetére, különösen családjának tagjaira. Kiskorú személyre a családsegítés akkor terjedhet ki, ha


a./ kiskorú családtagjának ellátása a családsegítés keretében indult, és

b./ a kiskorú érdekei – a gyermekjóléti szolgáltatás igénybevétele nélkül – e szolgáltatás keretében is megfelelően biztosíthatók.


(5) A családsegítő szolgálat az egyén és család számára nyújtott szolgáltatása térítésmentes.


 Záró rendelkezések


21. §


(1) A rendelet 2019. január 1. napján lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekre alkalmazni kell. Hatálybalépésével hatályát veszti a szociális és gyermekvédelmi pénzbeli, természetbeni és intézményi ellátások helyi szabályozásáról szóló 17/2013. (XII.27.) önkormányzati rendelete, valamint az ezt módosító 1/2015.(II.24.), 11/2015.(XI.24.), 6/2017.(VI.13.) önkormányzati rendeletek.


(2) A rendeletben felsorolt ellátások – a szociális szolgáltatások kivételével - igénybevételének elbírálásában a polgármester dönt.

(3) A polgármester által hozott döntés ellen a kézhezvételt követő naptól számított 15 napon belül a képviselő-testülethez lehet fellebbezni.



                   Steinbacher Jenő                                                                       Hajas Endre

                    polgármester                                                                                  jegyző