Bedegkér Község Önkormányzat Polgármesterének 5/2021. (VI.15.) önkormányzati rendelete

szociális ellátások helyi szabályairól

Hatályos: 2021. 10. 01- 2022. 07. 31

Bedegkér Község Önkormányzat Polgármesterének 5/2021. (VI. 15.) önkormányzati rendelete

szociális ellátások helyi szabályairól

Bedegkér Község Önkormányzat Polgármestere a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény 46. § (4) bekezdése szerinti hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló – többször módosított - 1993. évi III. tv. 1. §-ának (2) bekezdésében, 26. §-ában, 32. § (3) bekezdésében, 45. §-ában, 48. §. (4) bekezdésében és 132.§ (4) bekezdés g. pontjában kapott felhatalmazás alapján az önkormányzat által pénzben és természetben nyújtott szociális ellátásokról a következőket rendeli el:[1]

A rendelet célja és hatálya

1. § (1) A rendelet célja, hogy meghatározza azokat a szociális ellátási formákat, amelyek alkalmazásával az önkormányzat a rászorulók helyzetén javítani kíván és szabályozza a jogosultság feltételeit.

(2)[2] A rendelet személyi hatálya: a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (Továbbiakban: Szt.) 3. § (1)–(3) bekezdéseiben foglalt személyekre terjed ki.

A szociális ellátások formái

2. § (1)[3] A képviselő-testület a szociálisan rászorulók részére pénzbeli ellátásokat, természetbeni ellátásokat és szociális szolgáltatásokat biztosít.

(2) A települési támogatásokat az önkormányzat adott évi költségvetésében e célra rendelkezésre álló forrásai mértékéig biztosítja.

Eljárási rendelkezések

3. § (1)[4] Minden kérelmet írásban kell előterjeszteni. A kérelmeket a Polgármesterhez kell benyújtani (8666 Bedegkér, Rákóczi utca 147.).

(2) A pénzbeli és természetbeni ellátásoknál a benyújtandó nyilatkozat és igazolás tartalmának, illetve benyújtásának részletes szabályait az Szt. 10. § (2)-(9) bekezdései tartalmazzák.

(3) Az e rendeletben meghatározott feltételek hiányában vagy e rendelet megsértésével nyújtott ellátást meg kell szüntetni, az ellátást jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe-vevővel kapcsolatban az Szt. 17. § és 17/A. §-aiban foglaltak szerint kell eljárni.

Települési támogatás létfenntartási gondok enyhítésére

4. § [5]

Települési támogatás lakhatás támogatása céljából

5. § (1) Települési támogatás lakhatás támogatása céljából azon háztartás részére állapítható meg, ahol

  • a)[6] a háztartásban élő és ott lakóhellyel, ennek hiányában tartózkodási hellyel rendelkező személyek egy főre jutó jövedelme nem haladja meg a 72 000,-Ft/fő összeget, és
  • b) legalább két közüzemi számlát csatol kiadásairól, melyek 90 napnál nem régebbiek.

(2) A kérelméhez a kérelmezőnek csatolni szükséges a saját, valamint a vele egy háztartásban élő személyek adatairól, jövedelmi viszonyairól szóló igazolásokat.

(3) A települési támogatás ezen formája ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától.

(4) A lakhatást elősegítő település támogatás a kérelem benyújtása hónapjának első napjától, egy év időtartamra kerül megállapításra. A támogatás összege 5 000 Ft havonta.

Települési támogatás az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként

6. § (1)[7] Települési támogatás nyújtható annak a személynek, aki az elhunyt személy eltemettetéséről gondoskodott és családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a 320 000,-Ft/fő összeget.

(1a)[8] A kérelemhez mellékelni kell az elhunyt halotti anyakönyvi kivonatát és a temetés költségeit igazoló számlát.

(2) A települési támogatás összege elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként 50 000 Ft.

Köztemetés

7. § (1) A köztemetésre az Szt. rendelkezéseit kell alkalmazni azzal, hogy a köztemetés a helyben szokásos legolcsóbb temetés a szükséges kellékek biztosításával.

(2) Az eltemettetésre köteles személy a köztemetés költségeinek megtérítése alól mentesíthető az alábbi feltételek együttes fennállása esetén:

  • a)[9] az egy főre számított havi családi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét nem haladja meg, egyedülálló esetén az egy főre számított havi jövedelme a 38 000,-Ft/fő összeget nem haladja meg,
  • b) vagyonnal nem rendelkezik,
  • c) a hagyaték csak hagyatéki teherből áll.

(3) A visszafizetés határidejét és a részleteket a hatósági szerződésben úgy kell megállapítani, hogy az a visszafizetésre kötelezett létfenntartását ne veszélyeztesse.

Természeti erők okozta kárenyhítési támogatás

8. § (1)[10] A képviselő-testület települési támogatásként természeti erők okozta kárenyhítési támogatást nyújt annak a családnak vagy egyedül álló személynek, akinek a lakhatását biztosító lakóingatlanát elemi kár érte és családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a 130 000,-Ft/fő összeget.

(2) A természeti erők okozta kárenyhítési támogatás folyósítása előtt minden esetben környezettanulmányt kell készíteni, és a kár egész ingatlanhoz viszonyított arányát meg kell határozni.

(3) A természeti erők okozta kárenyhítési támogatásra a kérelmet az esemény bekövetkezésétől számított 10 napon belül lehet benyújtani a Hivatalba. A kérelemhez, lehetőség szerint csatolni kell olyan dokumentumokat (fotók stb.) amelyek a káresemény nagyságát hivatottak bemutatni.

(4)[11] A természeti erők okozta kárenyhítési támogatást csak Bedegkéri lakos vehet igénybe, melynek legmagasabb összege 250 000,-Ft lehet.

Óvodás gyermekek, általános és középiskolai tanulók, felsőoktatásban tanulmányokat folytató hallgatók beiskolázási támogatása

9. § (1)[12] A képviselő-testület Bedegkér községben lakóhellyel, tartózkodási hellyel rendelkező és ott életvitelszerűen élő óvodás gyermekeket, általános és középiskolai tanulókat, felsőoktatásban tanulmányokat folytató hallgatókat beiskolázási támogatásban részesíti, amennyiben kérelmező családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a 320 000,-Ft/fő összeget.

(2) A beiskolázási támogatás mértéke:

  • a) óvodás gyermekenként 5 000,-Ft
  • b) általános iskola alsó tagozatába járó gyermekenként 10 000,-Ft
  • c) általános iskola felső tagozatába járó gyermekenként 12 000,-Ft
  • d) középiskolai tanuló gyermekenként 20 000,-Ft
  • e) felsőoktatásban részt vevő hallgatókként 35 000,-Ft.

(3) A (2) bekezdésben meghatározott támogatások kifizetéséről tárgyév augusztus hónapjában a Polgármester gondoskodik

Év végi települési támogatás

10. § (1)[13] A képviselő-testület annak a családnak, ahol az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a 320 000,-Ft/fő összeget, év végi települési támogatást nyújt kérelemre.

(2)[14] A támogatás értéke az (1) bekezdésben meghatározott feltételeknek megfelelő személyenként 15 000 forint.

Gyermek születése esetén nyújtható egyszeri támogatás

11. § (1)[15] A képviselő-testület települési támogatást nyújt gyermek születésére tekintettel azon szülőnek, akinek családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a 320 000,-Ft/fő összeget. A támogatás mértéke 50 000 forint.

(2) A támogatás iránti kérelmet a gyermek születésétől számított 6 hónapon belül lehet benyújtani.

(3) A támogatásra való jogosultság megállapításához csatolni kell a jövedelem igazoláson kívül a gyermek születési anyakönyvi kivonatának másolatát.

Rendkívüli települési támogatás

12. § (1)[16] A képviselő-testület rendkívüli települési támogatásban részesíti a Szt. 45. § (3) bekezdésében meghatározott személyeket.

(2)[17] Rendkívüli települési támogatásban az a rászorult részesülhet, akinek a családjában az egy főre jutó a havi jövedelem nem haladja meg a 130 000,-Ft/fő összeget.

(3)[18] A rendkívüli települési támogatás összege 50 000,-Ft.

(4)[19]

(5)[20] A megállapított rendkívüli települési támogatás kamatmentes kölcsön formájában is megállapítható, melynek összege 150 000,-Ft lehet. A kölcsön visszafizetésére 12 hónapnál hosszabb időt megállapítani nem lehet.

(6) A visszafizetés határidejét és a részleteket a hatósági szerződésben úgy kell megállapítani, hogy az a visszafizetésre kötelezett és vele együtt élő családja létfenntartását ne veszélyeztesse.

Szociális szolgáltatások

13. § Az Szt. értelmében szociális alapszolgáltatások:

  • a) falugondnoki szolgáltatás
  • b) étkeztetés
  • c) házi segítségnyújtás
  • d) családsegítés.

Falugondnoki szolgáltatás

14. § (1) Falugondnoki vagy tanyagondnoki szolgáltatás keretében az önkormányzat enyhíti a település intézményhiányából eredő hátrányait, biztosítja az alapvető szükségletek kielégítését célzó szolgáltatásokhoz való hozzájutást, valamint az egyes alapszolgáltatásokhoz való hozzájutást, valamint segíti az egyéni és a közösségi szintű szükségletek teljesítését a szakmai programban meghatározottak szerint.

(2) A falugondnoki szolgálat igénybevételének módját és feltételeit külön rendelet szabályozza.

Étkeztetés

15. § (1) Az étkeztetést a képviselő-testület a Házi segítségnyújtást és szociális étkeztetést biztosító alapintézmény útján biztosítja (Kapolyi Alapszolgáltatási Központ).

(2)[21] A képviselő-testület az étkeztetés feltételeit változtatás nélkül, az Szt. 62. §-ban rögzítettek alapján határozza meg.

(3) Azon kérelmezőnek, akinek a nyugdíja 31 351,-Ft és 65 000,-Ft közötti, annak az étkeztetésre megállapított bruttó térítési díjának 50%-át a testület 1 évre átvállalja a kérelem benyújtásának hónapja első napjától.

(4) A kérelmet évente meg kell újítani, melyet a támogatás lejártát megelőző hónapban lehet benyújtani.

Házi segítségnyújtás

16. § (1) A házi segítségnyújtást a képviselő-testület a a Házi segítségnyújtást és szociális étkeztetést biztosító alapintézmény útján biztosítja (Kapolyi Alapszolgáltatási Központ).

(2) A Polgármester az házi segítségnyújtás feltételeit változtatás nélkül, az Szt. 63. §-ban rögzítettek alapján határozza meg.

Családsegítés

17. § (1) A Szt. 64. §-ában szabályozott szolgáltatást az Önkormányzat a Kapolyi Alapszolgáltatási Központ útján biztosítja.

(2) A családsegítő szolgáltatás célja a működési területén élő szociális és mentálhigiénés problémák miatt veszélyeztetett, illetve krízishelyzetbe került személyek, családok életvezetési képességének megőrzése, az ilyen helyzethez vezető okok megelőzése, valamint a krízishelyzet megszüntetésének elősegítése.

(3) A családsegítő szolgálat az általános segítő szolgáltatás keretében a megelőző tevékenységek körében

  • a) a szociális, életvezetési és mentálhigiénés tanácsadást,
  • b) a családgondozást, így a családban jelentkező működési zavarok, illetve konfliktusok megoldásának elősegítését,
  • c) a veszélyeztetettséget és a krízishelyzetet észlelő jelzőrendszer működtetését, ennek keretében a szociális és egészségügyi szolgáltatók, intézmények, az oktatási intézmények, a gyermekjóléti szolgálat, a pártfogó felügyelői és jogi segítségnyújtó szolgálat, valamint a társadalmi szervezetek, egyházak és magánszemélyek részvételének biztosítását a megelőzésben,
  • d) a humán jellegű civil kezdeményezések elősegítését, közösségfejlesztő, valamint egyéni és csoportos terápiás programok szervezését,
  • e) a tartós munkanélküliek, a fiatal munkanélküliek, az adósságterhekkel és lakhatási problémákkal küzdők, a fogyatékossággal élők, a krónikus betegek, a szenvedélybetegek, a pszichiátriai betegek, a kábítószer-problémával küzdők, illetve egyéb szociális rászorult személyek és családtagjaik részére tanácsadás nyújtását,
  • f) a családokon belüli kapcsolaterősítést szolgáló közösségépítő, családterápiás, konfliktuskezelő, mediációs programokat és szolgáltatásokat, valamint a nehéz élethelyzetben élő családokat segítő szolgáltatásokat.

(4) A családsegítés keretében végzett tevékenységnek- a szolgáltatást igénybe vevő érdekében, mások személyiségi jogainak sérelme nélkül – a szükséges mértékig ki kell terjednie az igénybe vevő környezetére, különösen családjának tagjaira. Kiskorú személyre a családsegítés akkor terjedhet ki, ha

  • a) kiskorú családtagjának ellátása a családsegítés keretében indult, és
  • b) a kiskorú érdekei – a gyermekjóléti szolgáltatás igénybevétele nélkül – e szolgáltatás keretében is megfelelően biztosíthatók.

(5) A családsegítő szolgálat az egyén és család számára nyújtott szolgáltatása térítésmentes.

Záró rendelkezések

18. § (1) A rendelet 2021. július 1. napján lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekre alkalmazni kell.

(2) Az e rendeletben felsorolt ellátások – a szociális szolgáltatások kivételével - igénybevételének elbírálásában a polgármester dönt.

(3) A polgármester által hozott döntés ellen a kézhezvételt követő naptól számított 15 napon belül a képviselő-testülethez lehet fellebbezni.

19. § [22]


[1] A bevezetője a Bedegkér Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2021. (IX. 20.) önkormányzati rendelete 4. § a) pont, 5. § a) pontja szerint módosított szöveg.
[2] Az 1. § (2) bekezdése a Bedegkér Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2021. (IX. 20.) önkormányzati rendelete 4. § b) pontja szerint módosított szöveg.
[3] A 2. § (1) bekezdése a Bedegkér Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2021. (IX. 20.) önkormányzati rendelete 4. § c) pontja szerint módosított szöveg.
[4] A 3. § (1) bekezdése a Bedegkér Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2021. (IX. 20.) önkormányzati rendelete 4. § d) pontja szerint módosított szöveg.
[5] A 4. §-t a Bedegkér Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2021. (IX. 20.) önkormányzati rendelete 5. § b) pontja hatályon kívül helyezte.
[6] Az 5. § (1) bekezdés a) pontja a Bedegkér Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2021. (IX. 20.) önkormányzati rendelete 4. § e) pontja szerint módosított szöveg.
[7] A 6. § (1) bekezdése a Bedegkér Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2021. (IX. 20.) önkormányzati rendelete 4. § f) pontja szerint módosított szöveg.
[8] A 6. § (1a) bekezdését a Bedegkér Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2021. (IX. 20.) önkormányzati rendelete 2. §-a iktatta be.
[9] A 7. § (2) bekezdés a) pontja a Bedegkér Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2021. (IX. 20.) önkormányzati rendelete 4. § g) pontja szerint módosított szöveg.
[10] A 8. § (1) bekezdése a Bedegkér Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2021. (IX. 20.) önkormányzati rendelete 4. § h) pontja szerint módosított szöveg.
[11] A 8. § (4) bekezdése a Bedegkér Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2021. (IX. 20.) önkormányzati rendelete 5. § c) pontja szerint módosított szöveg.
[12] A 9. § (1) bekezdése a Bedegkér Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2021. (IX. 20.) önkormányzati rendelete 4. § i) pontja szerint módosított szöveg.
[13] A 10. § (1) bekezdése a Bedegkér Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2021. (IX. 20.) önkormányzati rendelete 4. § j) pontja szerint módosított szöveg.
[14] A 10. § (2) bekezdése a Bedegkér Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2021. (IX. 20.) önkormányzati rendelete 5. § d) pontja szerint módosított szöveg.
[15] A 11. § (1) bekezdése a Bedegkér Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2021. (IX. 20.) önkormányzati rendelete 4. § k) pontja szerint módosított szöveg.
[16] A 12. § (1) bekezdése a Bedegkér Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2021. (IX. 20.) önkormányzati rendelete 4. § l) pontja szerint módosított szöveg.
[17] A 12. § (2) bekezdése a Bedegkér Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2021. (IX. 20.) önkormányzati rendelete 4. § m) pontja szerint módosított szöveg.
[18] A 12. § (3) bekezdése a Bedegkér Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2021. (IX. 20.) önkormányzati rendelete 5. § e) pontja szerint módosított szöveg.
[19] A 12. § (4) bekezdését a Bedegkér Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2021. (IX. 20.) önkormányzati rendelete 5. § f) pontja hatályon kívül helyezte.
[20] A 12. § (5) bekezdése a Bedegkér Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2021. (IX. 20.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.
[21] A 15. § (2) bekezdése a Bedegkér Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2021. (IX. 20.) önkormányzati rendelete 4. § n) pontja szerint módosított szöveg.
[22] A 19. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.