Bálványos Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2013. (IX.30.) önkormányzati rendelete

A KÖZTERÜLETEK HASZNÁLATÁRÓL

Hatályos: 2013. 10. 01- 2013. 12. 02

Szerkesztés...

bÁLVÁNYOS KÖZSÉG ÖNKORMÁNYZATA


KÉPVISELŐ-TESTÜLETÉNEK


6/2013.(IX.30.) ÖNKORMÁNYZATI RENDELETE

A KÖZTERÜLETEK  HASZNÁLATÁRÓL


Bálványos Község Képviselő-testülete az Alaptörvény 32.cikk (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, Magyarország  helyi önkormányzatairól szóló  2011.CLXXXIX.törvény  23.§ (4) bekezdésének  19.pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:


1. Általános rendelkezések

1. §


  1. (1) A rendelet célja községképi, kereskedelmi, idegenforgalmi, közegészségügyi, köztisztasági és közlekedésbiztonsági szempontok figyelembevételével meghatározni a közterület rendeltetésétől eltérő célú használatának szabályait.
  2. (2) A közterületet, azok építményeit, berendezéseit és felszereléseit, állaguk sérelme nélkül, az általános magatartási szabályok betartásával, rendeltetésszerűen, mindenki ingyenesen használhatja.
  3. (3) E rendelet alkalmazásában a közterület rendeltetése különösen a közlekedés biztosítása, a pihenő és emlékhelyek kialakítása és a közművek elhelyezése.
  4. (4) E rendelet alkalmazásában közterület: a közhasználatra szolgáló minden olyan önkormányzati tulajdonban álló terület, amelyet rendeltetésének megfelelően bárki használhat, ideértve a közterületnek közútként szolgáló és a magánterületnek a közforgalom számára a tulajdonos vagy a használó ( a továbbiakban együtt: tulajdonos ) által megnyitott és kijelölt részét, továbbá az a magánterület, amelyet azonos feltételekkel bárki használhat


2. A rendelet hatálya

2.§


E rendelet hatálya kiterjed:

  1. Bálványos Község Önkormányzata ( a továbbiakban: önkormányzat ) tulajdonában lévő és az ingatlan-nyilvántartásban közterületként nyilvántartott földterületekre,
  2. az önkormányzat tulajdonában lévő földterületnek és építménynek közhasználatra átadott részére,
  3. magánszemély vagy jogi személy tulajdonában álló földterület közhasználatra átadott részére.


3. A közterület rendeltetéstől eltérő célú használata

3.§


  1. (1) A közterületet, mások közterület-használatát korlátozó vagy kizáró módon használni, kizárólag e rendeletben szabályozott esetekben és módon, az önkormányzattal kötött közterület bérleti szerződés ( a továbbiakban: bérleti szerződés ) alapján, közterület bérleti díj ( a továbbiakban: bérleti díj ) ellenében lehetséges.
  2. (2) A bérleti díj mértékét az 1. melléklet tartalmazza.


4. §.


  1. (1) Közterületet rendeltetésétől eltérő célra csak bérleti szerződés alapján szabad használni. A rendeltetéstől eltérő használat ideiglenes jellegű, bérleti szerződés határozott időtartamra, legfeljebb 5 évre, köthető.
  2. (2) A bérleti szerződés megkötésére irányuló eljárás kérelemre indul. A kérelmet annak kell benyújtania, aki a közterületet használni kívánja.
  3. (3) A kérelmet a szükséges szakhatósági engedélyekkel együtt a közterület igénybevétele előtt legalább 15 nappal kell benyújtani.
  4. (4) Építési munka végzésével kapcsolatos állvány, építőanyag, törmelék  elhelyezése céljára a bérleti szerződés megkötését a kivitelezést megrendelő ingatlan tulajdonosának a kivitelező vállalkozó megjelölésével, vagy a kivitelezőnek kell kérnie. A közterület igénybevételének befejezése után az eredeti állapot helyreállításáért a bérlő és a kivitelező egyetemlegesen felelős.
  5. (5) Kereskedelmi tevékenység folytatása céljára bérleti szerződés a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009.(IX.29.) kormányrendelet alapján köthető.


5. §.


(1) A bérleti szerződés iránti kérelemnek tartalmazni kell:

  1. a kérelmező családi és utónevét, lakóhelyének és székhelyének címét, adóazonosító számát,
  2. a közterület igénybevételének célját és időtartamát,
  3. a közterület nagyságát, helyét, a használat módjának meghatározását és a napi árusítás időtartamát,

(2) A bérleti szerződés iránti kérelemhez csatolni kell

  1. a) a mezőgazdasági kistermelők és őstermelők esetében az őstermelői igazolvány másolatát, vállalkozó esetén a vállalkozói engedély vagy a cégbírósági végzés másolatát, egyéb esetben a folytatni kívánt tevékenység gyakorlására jogosító okirat másolatát,
  2. b) a folytatni kívánt tevékenységhez szükséges hatósági engedélyek másolatát,
  3. c) út, járda, térburkolat, zöldterület esetén a terület helyreállítására vonatkozó megrendelés másolatát, vagy a kérelmező nyilatkozatát és igazolását, hogy a helyreállítást önerőből és kellő szakértelemmel el tudja végezni,
  4. d) idényjellegű és alkalmi árusítás esetén a mobil árusítópult megjelenését ábrázoló  tervet vagy fényképet,
  5. e) rendezvény, vásár esetén, továbbá közterületi szemétgyűjtőbe kerülő, a termék jelentős hányadát kitevő hulladékot eredményező áru értékesítésére irányuló kérelem esetén a közterület fenntartójával kötött megállapodás másolatát a terület takarítására és az értékesítésből származó hulladék elszállítására vonatkozóan,
  6. f) azon berendezési tárgyak elhelyezése és üzemeltetése esetén, melyeknek időszakos felülvizsgálata szükséges, az utolsó érvényes felülvizsgálati szakvélemény másolatát,
  7. g) a tüzelőanyag-tárolás és a politikai célú közterület-használat kivételével a közterület tervezett használatát és berendezését bemutató helyszínrajzot 1:200 vagy 1:1000 méretarányban, valamint műszaki leírást,
  8. h) üzleti előkert létesítése esetén az előkertet, annak berendezéseit és környezetét ábrázoló nézetrajzokat 1:50 vagy 1:100 méretarányban, vagy távlati képet, fotómontázst,
  9. i) közterületi épületek, pavilonok, hirdető- és információs berendezések esetén ezek tervdokumentációját.


6.§


  1. (1) A bérbeadó nem köt bérleti szerződést azzal:
  1. a) akivel szemben jogosulatlan vagy szerződésellenes közterület-használat miatt 2 éven belül szerződésbontásra, felmondásra, felmondás érvényességének megállapítására vagy kártérítési eljárásra került sor,
  2. b) akit jogosulatlan kereskedés miatt 2 éven belül szabálysértési bírsággal sújtottak,
  3. c) akinek az önkormányzattal szemben köztartozása, vagy polgári jogi megállapodásból eredő egyéb tartozása van.
  1. (2) A bérleti szerződés nem mentesíti a bérlőt a közterület-használathoz kapcsolódó egyéb hatósági engedélyek és hozzájárulások beszerzése alól.
  2. (3) A bérleti szerződés egyedi pályázati kiírás alapján a pályázat nyertesével köthető.
  3. (4) Az alkalmi rendezvények helyét és idejét a bérbeadó esetenként állapítja meg.


7.§


(1) Bérleti szerződés nélkül használható a közterület:

  1. a) a közút, járda építésével, javításával, fenntartásával kapcsolatban a közút, járda területének elfoglalásakor,
  2. b) az úttartozékok és a közúti közlekedés irányításának célját szolgáló berendezések elhelyezésekor,
  3. c) a közterületen, és az alatta vagy felette elhelyezett közművek hibaelhárítása érdekében végzett munkához,
  4. d) a közterületbe a járdaszinttől mért 3,0 m magasságig legfeljebb 10 cm-re, 3,0 m magasság felett legfeljebb 50 cm-re benyúló üzlethomlokzat elhelyezéséhez,
  5. e) háztartási hulladéktároló edényzetnek kizárólag a szállítás napján történő elhelyezéséhez,
  6. f) szervezett lomtalanítás előzetesen meghirdetett idejére a háztartási lim-lom elhelyezéséhez.


(2) Közterületet felbontani – az azonnali hibaelhárítás kivételével – a közút kezelőjének előzetes hozzájárulása alapján, szeptember 15 és május 15 közötti időszakban lehet oly módon, hogy a teljes helyreállításnak is meg kell történnie az engedélyezett időszakban. Amennyiben az engedélyezett időszakban nem fejeződik be az építés és helyreállítás, úgy a terület ezen időszakban történő használatáért az 1. melléklet szerinti bérleti díjat köteles az építtető fizetni.



4. A közterület használatának módja

8.§


  1. (1) Közterületet – az egyéb feltételek megléte esetén is – csak úgy szabad bérbe adni, hogy a szükséges gyalogos közlekedési sáv mindenkor biztosítva legyen.
  2. (2) A bérbeadó a szerződésben kikötheti, hogy a bérlő a közterületen milyen anyagú, színű, formájú és méretű tárgyakat helyezhet el.
  3. (3) A bérlőnek a közterületet úgy kell használnia, hogy az ne zavarja a közterület más részeinek és a szomszédos ingatlanoknak a rendeltetésszerű használatát.
  4. (4) A közterületen elhelyezett tárgyakat, valamint a használt közterületet a bérlő köteles rendben és tisztán tartani. A keletkezett hulladék elszállítása a bérlő kötelessége. Építési törmelék tárolására csak azzal köthető bérleti szerződés, aki vállalja, hogy konténerben helyezi el a törmeléket.
  5. (5) A bérlő vagy megbízottja a bérleti szerződés eredeti példányát köteles a tevékenység folytatásának helyén tartani, és azt az ellenőrzésre jogosult személynek bemutatni.
  6. (6) A bérleti szerződésben a bérlőnek kötelezettséget kell vállalnia arra, hogy a bérlet megszűnésével a közterületet eredeti állapotba visszaállítja.


9.§


A bérbeadó nem köthet bérleti szerződést, kivéve önkormányzati érdekből:

  1. a) üzemképtelen jármű, roncsjármű, járműkarosszéria tárolására,
  2. b) autóbusz, tehergépkocsi, pótkocsi, utánfutó, lakókocsi, büfékocsi tárolására,
  3. c) cirkusz és állatbemutató elhelyezésére a központban,
  4. d) mutatványos tevékenység folytatására – az alkalmi rendezvényeket kivéve – a központban,
  5. e) sátorgarázsok felállítására, elhelyezésére,
  6. f) lakó-és szállítókonténer elhelyezésére,
  7. g) szállás-, üdülés céljára szolgáló eszköz, tárgy felállítására, elhelyezésére,
  8. h) közparkok, közkertek, közterületen lévő füves-, fás zöldfelületek területén járművek, eszközök, használati tárgyak i) felállítására, elhelyezésére, gépkocsik parkolására,
  9. i) koldulás célját szolgáló eszköz elhelyezésére.


10.§


  1. (1) A bérbeadó azzal köt bérleti szerződést, aki az 1. mellékletben meghatározott bérleti díj megfizetését vállalja.
  2. (2) A hat hónapnál rövidebb időtartamra kötött bérleti szerződés esetén a bérleti díjat a szerződéskötéskor egy összegben, ennél hosszabb időtartalmú bérleti jogviszony esetén a szerződésben foglaltak szerint kell megfizetni.
  3. (3) Ha pályázat útján történik a szerződéskötés, akkor a pályázat nyertese által felajánlott díjjal kell a szerződést megkötni.
  4. (4) A bérbeadó az 1. mellékletben szereplő bérleti díjnál alacsonyabb összegű bérleti díjra is szerződést köthet, illetve a bérleti díj fizetésétől eltekinthet, ha
  1. a) a közterület-használat különösen fontos önkormányzati érdeket szolgál,
  2. b) a bérlő a szerződésben olyan módon ellentételezi a bérleti díjat, mellyel az önkormányzat tulajdonában vagyonnövekedést eredményez, vagy önkormányzati feladatot vállal át,
  3. c) úszótelkes lakóépület építésénél, átalakításánál, bővítésénél vagy felújításánál építési, és anyagtároló terület szükséges.
  1. (5) A bérleti díj meghatározásakor minden megkezdett négyzetméter, és a hónapokban meghatározott bérleti időtartam minden megkezdett hónapja egésznek számít.
  2. (6) Az egy évet meghaladó bérleti szerződések esetén a jegybanki alapkamat mértékének megfelelő éves értékállandósági tényezőt kell kikötni a szerződésben foglalt bérleti díjon felül.


11.§


  1. (1) A zöldterületnek minősülő közterület az általános szabályoknak megfelelően használható.
  2. (2) Ha a zöldterület használata bérleti szerződés alapján történik, és ennek során a zöldterületen lévő növényzet károsodása várható, a bérlő köteles az önkormányzat részére előzetes kártalanítást fizetni.
  3. (3) A zöldkár minimális mértékét a 2. melléklet állapítja meg, mely alapján a bérlő és az önkormányzat megállapodást köt a kártalanítás tárgyában.
  4. (4) A bérlő a tevékenység megkezdése előtt köteles igazolni a kártalanítás megfizetésének tényét. A megállapodás alapján fizetett összeg nem mentesíti a bérlőt a ténylegesen okozott kár megtérítése alól.


12.§


  1. (1) A bérleti szerződés a szerződésben meghatározott idő lejártával megszűnik.
  2. (2) A határozott időtartam lejárta előtt azonnali hatályú rendkívüli felmondással élhet a bérbeadó, ha a bérlő
  3. a) a közterületet nem a bérleti szerződésben foglalt célra és a szerződésben meghatározott feltételek szerint használja,
  4. b) nem, vagy nem csak azt a közterületet használja, amelyre a bérleti szerződés alapján jogosultságot szerzett,
  5. c) a bérleti szerződésben vállalt kötelezettségeit súlyosan megszegi, különösen ha az esedékessé váló bérleti díjat felhívás ellenére sem fizeti meg.
  6. (3) A bérlőt is megilleti a határozott időtartam lejárta előtt a rendkívüli, azonnali hatályú felmondás joga, ha a bérbeadónak felróható okból a közterületet a szerződésben meghatározott célra nem tudja használni.
  7. (4) Ha a bérlő, az érdekkörében felmerülő bármely okból, a bérelt közterületen a határozott időtartam lejárta előtt tevékenységét megszünteti, egyoldalú felmondással nem élhet, de kezdeményezheti a bérbeadónál a bérleti szerződés közös megegyezéssel történő megszüntetését.

4. A jogosulatlan közterület használat

13.§


  1. (1) A közterületen bérleti szerződés nélkül elhelyezett tárgyakat az önkormányzat a tulajdonos veszélyére, kárára és költségére elszállíttathatja. Az elszállítás nem mentesíti a közterület jogcím nélküli használóját e rendeletben, vagy más jogszabályban előírt szankciók viselése alól.
  2. (2) A tulajdonos az elszállított tárgyat, az eltávolítástól számított 90 napon belül, a megállapított költségek megfizetése után, visszakaphatja. E határidő letelte után csak a tárgy értékesítéséből befolyt, és a megállapított költségekkel csökkentett összegre tarthat igényt.
  3. (3) Engedély nélküli közterület-használat esetén, annak megállapításáról történő értesítést követően kötött szerződésben, a bérleti díjra 50 % pótdíj állapítandó meg.
  4. (4) Az engedély nélküli használat időtartamára vonatkozóan a bérleti díjra 100 % pótdíj állapítandó meg.
  5. (5) Amennyiben a bérelt közterületet a bérlő a bérbeadó írásbeli hozzájárulása nélkül  másnak továbbadja, úgy a bérbeadó jogosult a bérleti szerződést azonnali hatállyal felmondani, és a bérlő a bérleti díjon felül 200 % pótdíjat köteles fizetni.


5. A közterület filmforgatási célú használata

14. §


(1) A mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény (a továbbiakban: Mgtv.) szerinti filmalkotás forgatása céljából történő közterület-használat (a továbbiakban: filmforgatás célú közterület-használat) vonatkozásában a rendelet szabályait az e szakaszban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

(2) A filmforgatás célú közterület-használattal összefüggő, Mgtv-ben meghatározott képviselő-testületi hatásköröket a polgármester gyakorolja.

(3) Az Mgtv. 3. mellékletében meghatározott díjak alóli mentesség kizárólag közérdekű célokat szolgáló filmalkotások forgatása esetén adható. Közérdekű célokat szolgálnak különösen az oktatási, a tudományos és az ismeretterjesztő témájú filmalkotások.

(4) Turisztikailag kiemelt terület Bálványos  községben nem kerül meghatározásra.


15. §


(1) A filmforgatás célú közterület-használat nem haladhatja meg az egy hét időtartamot.

(2) Vasárnapra és ünnepnapra vonatkozó közterület-használat nem hagyható jóvá, ha az az idegenforgalmat akadályozza.

(3) A forgatást akadályozó, de a kérelmezőnek nem felróható, valamint a rendkívüli természeti események esetén a közterület-használati engedélyt olyan időtartamban kell meghosszabbítani és a közterület-használatot engedélyezni, ameddig a filmforgatás akadályozott volt. A közterület-használatot ilyen esemény esetén az akadály elhárulása után azonnal, természeti esemény esetén az esetleges kárelhárítást és helyreállítást követően újra biztosítani kell.

(4) A filmforgatás során a szomszédos lakóingatlanok gyalogos vagy gépkocsival történő megközelítését a közterület-használó köteles folyamatosan biztosítani. E kötelezettséget nem tartalmazó hatósági szerződés nem hagyható jóvá.


Záró rendelkezések

16. §


  1. (1) E rendelet 2013.október 1. napján lép hatályba.
  2. (2) Hatályát veszti a 7/2009.(IX.28.), a 6/2008.(VII.21.), a 29/2004.(XII.1.) önkormányzati rendeletekkel módosított  5/2004.(II.17.) önkormányzati rendelet.


17. §


E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvnek való megfelelést szolgálja.


Bálványos,2013.szeptember 23.


            Sebestyén Gyula                                                      Dr. Kiss Pál

                  polgármester                                                     címzetes főjegyző


Kihirdetve: a Közös Önkormányzati Hivatal hirdetőtábláján 15 napra elhelyezett hirdetménnyel 2013. szeptember 30. napján.

                                                                                                                              Dr. Kiss Pál

                                                                                                                        címzetes főjegyző


  1. 1.melléklet a  6/2013.(IX.30.) önkormányzati rendelethez



A

B

C

1.

A közterület használat célja

Díj mértéke

Mértékegység

2.

Közterületbe 10 cm-en túl benyúló üzlethomlokzat, portál, kirakatszekrény, ernyőszerkezet, mobil és rögzített hirdetőbe-rendezés, fényreklám, cégtábla

100,-

Ft/m2/hó


3.

Mozgó elárusító fülke, pavilon

500,-

Ft/m2/nap


4.

Önálló hirdető berendezések, figyelmeztető- és tájékoztató táblák,

100,-

Ft/m2/nap


5.

Építési munkával kapcsolatos állvány, építőanyag, törmelék elhelyezésére

100,-

Ft/m2/nap


6.

Cirkuszi-, mutatványos tevékenység, körhinta céljára

2.500,-

Ft/nap


7.

Alkalmi és mozgó árusítás, búcsús sátor céljára

1.000,-

Ft/nap


8.

Vendéglátó-ipari előkert, kitelepülés céljára, üzleti szállítás, illetve rakodás alkalmával göngyölegek elhelyezésére, árukirakodásra

500,-

Ft/m2/hó


9.

Teher és áruszállításra szolgáló gépjármű, mezőgazdasági vontató, munkagép, pótkocsi, díj ellenében személyszállításra szolgáló gépjármű tárolására vonatkozóan                                

1.000,-

Ft/ hó


10.

Egyéb közterület-használat

egyedi díjszabás szerint




2. melléklet a 6/2013.(IX.30.) önkormányzati rendelethez



A zöldkár minimális értékének megállapításáról


A növények megsemmisülése, megrongálása esetén fizetendő érték (nettó ár) minimuma:


1. gyep                                                                        6.000 Ft/m2

2. évelő virág                                                             11.600 Ft/m2

3. egynyári virág                                                         6.100 Ft/m2

4. egynyári virág, hagymás növénnyel átültetve        9.400 Ft/m2

5. csoportcserje                                                           8.900 Ft/m2

6. felületborító cserje                                                 12.000 Ft/m2

7. szoliter cserje                                                          7.400 Ft/m2/db

8. fák, fenyők értékének meghatározása a Radó-féle  „ Bel- és külterületi fasorok Eu-módszer szerinti értékelés” alapján  történik.