Pap Község Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2013. (XII.9.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat vagyonáról, a vagyongazdálkodás szabályairól

Hatályos: 2013. 12. 10

Pap Község Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2013. (XII.9.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat vagyonáról, a vagyongazdálkodás szabályairól

2013.12.10.

Pap község Önkormányzata Képviselő-testülete Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 109. § (4) bekezdésében, 143. § (4) bekezdés i) pontjában, a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 5. § (4) bekezdésében, 13. § (1) bekezdésében valamint 18. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazással élve, Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) bekezdés e) pontjában valamint a helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat-és hatásköreiről szóló 1991. évi XX. törvény 138. § (1) bekezdés j) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. Az önkormányzat vagyona

1. § (1) Az önkormányzat vagyonát a tulajdonában álló ingatlanok, ingóságok, pénzvagyon, üzletrész, és egyéb vagyoni értékű jog képezi. Az önkormányzat vagyona törzsvagyonból és üzleti vagyonból áll.

(2) Az önkormányzat kizárólagos tulajdonában álló forgalomképtelen törzsvagyont a rendelet 1. melléklete szerint határozza meg.

(3) Az önkormányzat nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű forgalomképtelen törzsvagyonát a rendelet 2. melléklete szerint határozza meg.

(4) A helyi önkormányzat korlátozottan forgalomképes vagyonelemeit a rendelet 3. melléklete szerint határozza meg.

(5) A helyi önkormányzat forgalomképes üzleti vagyonának vagyonelemeit a rendelet 4. melléklete szerint határozza meg.

2. Az önkormányzat vagyonával való rendelkezés

2. § (1) Az önkormányzati vagyon feletti tulajdonosi jogokat a Képviselő-testület, az e rendeletben meghatározottak szerint átruházott feladat-és hatáskörben a polgármester gyakorolja.

(2) A vagyon szerzésére, önkormányzati vagyon elidegenítésére, biztosítékul adására, gazdasági társaságba történő bevitelére és megterhelésére irányuló tulajdonosi döntést kizárólag a Képviselő-testület egyedi határozattal hoz meg. A döntés meghozatala előtt az adott vagyontárgy forgalmi értékét forgalmi értékbecsléssel kell megállapítani.

(3) A (2) bekezdésben meghatározottakon kívül az önkormányzat tulajdonában lévő épületek eseti jelleggel, kizárólag határozott időre történő bérbeadása esetén, ha a bérletből származó bevétel a szerződés időtartama alatt a 100.000 forintot nem haladja meg, az önkormányzat polgármestere jogosult a bérleti szerződést megkötni. Az ebből származó bevétel az önkormányzat költségvetését illeti meg.

(4) Az önkormányzati vagyon elidegenítése, tulajdonjogának átruházása esetén, ha a vagyontárgy piaci értéke az 1000 000 forintot meghaladja versenyeztetési eljárást kell lefolytatni.

(5) Nem kell versenyeztetési eljárást lefolytatni:

a) amennyiben az önkormányzati vagyontárgy piaci értéke ingóság esetében az 200 000 forintot, ingatlan esetében az 1 000 000 forintot nem éri el

b) mezőgazdasági művelésre alkalmas földterület haszonbérbe adása esetén,

c) bérleti időszak meghosszabbításakor,

d) telekhatár rendezés esetén,

e) kisajátításnál csereingatlan biztosítása esetén,

f) ingó vagyon értékesítése esetén, amennyiben az ingó vagyont olyan személy részére értékesítik, aki azt legalább két éve kizárólagosan használja, és az ilyen ingó vagyon értéke nem éri el a 150 000 forintot.

3. Vagyonkezelői joggal kapcsolatos szabályok

3. § (1) A képviselő-testület egyedi határozatával dönthet vagyonkezelői jog létesítéséről, mely határozatban megjelöli – figyelemmel az érintett ingatlan értékére, állagára, a közfeladat jellegére, a vagyonkezelésbe vett vagyon használatából, működtetéséből származó bevételekre – a vagyonkezelői jog ellenértékét.

(3) A vagyonkezelői jog ellenértékébe beszámítható a vagyonkezelésbe vett vagyontárgy értéknövelő felújítását, valamint az értéknövelő beruházás vállalását.

(4) A vagyonkezeléssel kapcsolatos vagyonkezelői jogokat és kötelességeket a vagyonkezelői szerződésben kell részletesen szabályozni.

(5) A vagyonkezelői jog ingyenes átengedéséről a Képviselő-testület egyedi határozatával dönthet, melyben meg kell jelölni az ingyenes átengedést megalapozó körülményeket.

(6) A vagyonkezelői jogot az ingatlan-nyilvántartásba be kell jegyezni.

(7) A vagyonkezeléssel kapcsolatos ellenőrzés megszervezésével és elvégzésével kapcsolatos feladatok végrehajtásáért a polgármester a felelős. Az ellenőrzés feladata a vagyonnal való gazdálkodás vizsgálata, ennek keretében a nyilvántartás hitelességének, teljességének és szabályszerűségének ellenőrzése, továbbá a jogszerűtlen, szerződésellenes vagy a tulajdonos érdekét sértő vagyongazdálkodási intézkedések feltárása és a jogszerű állapot helyreállítása.

(8) A vagyonkezeléssel kapcsolatos ellenőrzés eredményéről a Képviselő-testületet tájékoztatni kell.

4. § A Képviselő-testület határozatával az önkormányzatot megillető követelés részben vagy egészben történő lemondásáról akkor hozhat döntést, ha az csődegyezségi megállapodásban, felszámolási eljárás során válik indokolttá, vagy a követelés összege nem éri el a 100 000 forintot.

5. § (1) A rendelet kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) Hatályát veszti:

1. az önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodás szabályairól szóló 6/1993 (XI. 11.) ör.

2. 6/1994 (VIII. 18.) az önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodás szabályairól szóló 6/1993 (XI. 11.) ör. módosításáról szóló ör.

3. 8/1998 (XII. 14.) az önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodás szabályairól szóló 6/1994 (VIII. 18.) ökt. rendelettel módosított 6/1993 (XI. 11.) rendelet módosításáról