Pap Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2015. (II.16.) önkormányzati rendelete

Az Önkormányzat által pénzben és természetben nyújtott, valamint a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátásokról szóló 8/2011. (VII. 29.) rendelet módosításáról

Hatályos: 2015. 03. 01- 2015. 03. 01

Pap Község Önkormányzata Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 1.§ (2) bekezdésében, 10. § (1) bekezdésében, 26. §-ában, 32. § (3) bekezdésében, 132.§ (4) bekezdés g) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, 33. cikk (1) bekezdésében, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011.évi CLXXXIX. törvény 13.§ (1) bekezdés 8. pontjában, 23.§ (5) bekezdés 11. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1.§ Az Önkormányzat által pénzben és természetben nyújtott, valamint a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátásokról szóló 8/2011. (VII. 29.) rendelet (továbbiakban: R.) 4. alcíme és 9-12.§-ai helyébe a következő alcímmegjelölés és rendelkezés lép:   


4. Rendkívüli települési támogatás

9.§ (1) A Képviselő-testület az e rendeletben meghatározottak szerint nyújt rendkívüli települési támogatást eseti jelleggel a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő családok, illetve személyek részére.

(2) A létfenntartást veszélyeztető helyzetnek minősül:

a) a kérelmező, vagy a kérelmezővel közös háztartásban élő közeli hozzátartozó valamelyikének hirtelen fellépő és legalább 8 napon keresztül fennálló kórházi ápolást igénylő betegsége, továbbá súlyos, vagy életveszélyes sérüléssel járó balesete,

b) kérelmező, vagy a kérelmezővel közös háztartásban élő közeli hozzátartozók esetében a családfenntartó közeli hozzátartozó halála,

c) a kérelmező 3 hónapot meghaladóan semmilyen ellátásban nem részesül nyugdíjazás, munkaviszony megszűnése, egyéb ellátás megszűnése miatt,

d) gyermek születése.

(3) Időszakosan vagy tartósan létfenntartási gondnak minősül:

a) krónikus betegség miatt bekövetkezett gyógyintézeti kezelés (kórházi, szanatóriumi ápolás, gyógyfürdő) amennyiben az legalább 8 egymást követő napot érint,

b) gyógyászati segédeszközök beszerzése, amennyiben a beszerzés értéke a 20.000 Ft összeget meghaladja,

c) közgyógyellátásra nem jogosult személy folyamatos (három hónapnál hosszabb időtartamú) 8.000 Ft értéket meghaladó gyógyszer szükséglete,

d) lakhatást biztosító épületet elpusztító, vagy a rendeltetését akadályozó köztudomású elemi kár (pl.: tűz, szél-, illetve hóvihar, belvíz, más időjárási károsító hatás, stb.)

e) ha a téli tüzelőanyag hiánya miatt annak a lakásnak a fűtése, melyben a kérelmező, vagy családja életvitelszerűen tartózkodik nem biztosított, és a tüzelőt más módon beszerezni nem tudja,

f) ha a kérelmező háztartásában az élethez és a fejlődéshez szükséges élelmiszerek nem biztosítottak, és az élelmiszert más módon beszerezni nem tudja.  Ebben az esetben csak és kizárólag alapvető élelmiszerek vásárolhatók meg, nem szerezhető be luxusnak számító cikk, vagy élvezeti cikk.

g) ha a gyermek beteg és a szülő ezen okból egy hónapot meghaladó időtartamú táppénzes állományban részesül,

h) a gyermek átmeneti gondozása esetén a gyermek családba történő visszahelyezése

i) egyik vagy, mindkét szülő elvesztése vagy munkanélkülivé válása esetén az árvaellátás vagy a munkanélküli ellátás folyósításának kezdetéig,

(4) Rendkívüli települési támogatás állapítható meg a R. 9.§ (2) és (3) bekezdésében meghatározott élethelyzetbe került személy számára, feltéve, hogy a családjában az egy főre számított havi jövedelem nem éri el öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át, egyedül élő esetén a 200 %-át.

(5) A R. 9.§ (3) bekezdése g)-i) pontjaiban meghatározott körülmények fennállása esetén a kérelmező családjában az egy főre számított havi jövedelem nem érheti el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130 %-át.

(6) A R. 9.§ (2) bekezdésének d) pontjában meghatározott körülmények fennállása esetén a (4) bekezdéstől eltérően, a kérelmező családjában az egy főre számított havi jövedelem nem érheti el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 500 %-át.

10. § (1) A rendkívüli települési támogatás összege egyedi mérlegelés alapján kerül megállapításra a 9. § (2)-(3) bekezdésében meghatározott körülmény egyedi értékelését követően.

(2) Egyedi mérlegelés alapján a segély mértéke a 15.000,- Ft-ot nem haladhatja meg.  

(3) A R. 9.§ (3) bekezdése g)-i) pontokban meghatározott esetekben az önkormányzati segély összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 20-30%-a közötti összeg.

(4) A R. 9.§ (2) bekezdése d) pontjában meghatározott esetben az önkormányzati segélyösszege 40 000 Ft. (születési támogatás)

(4) Az önkormányzati segély megállapítása előtt indokolt esetben környezettanulmányt kell készíteni. Indokolt esetnek minősül, ha a 9. § (3) bekezdése d)-e) pontjai szerinti eset megítélése során a kérelmező lakhatási körülményeinek részletes ismerete szükséges.

(5) A R. 9.§ (2) bekezdése d) pontjában meghatározott körülmény fennállásának igazolására a kérelemhez csatolni kell a gyermek születési anyakönyvi kivonatának másolatát.

11.§ Elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulására igényelt rendkívüli települési támogatásra jogosult az eltemettető, ha az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg

a) családjában az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 400%-át,

b) egyedül élő vagy egyedülálló személy esetén az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 500 %-át.

(2) Az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásra igényelt rendkívüli települési támogatás megállapítása iránti kérelemhez csatolni kell a temetés költségeiről az eltemettető nevére kiállított számla és a halotti anyakönyvi kivonat másolatát.

(3) Az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásra igényelt rendkívüli települési támogatás összege 20.000.- Ft.  

12.§ (1) A rendkívüli települési támogatás megállapításával kapcsolatos hatáskört a képviselő-testület a polgármesterre ruházza át.

(2) A kérelmező és a vele közös háztartásban élő családtagjai számára az ugyanazon rendkívüli élethelyzetre vagy létfenntartási gondra való hivatkozással 15 napon belül ismételten benyújtott kérelemre vagy hivatalból indult eljárásra rendkívüli települési támogatás - kivéve az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulás igénylése esetén - nem állapítható meg.

(3) A polgármester a rendkívüli települési támogatás felhasználásának ellenőrzése keretében a felhasználást alátámasztó dokumentumok (számla, nyugta stb.) becsatolására hívhatja fel a jogosultat.”


1. Záró rendelkezések

2.§ (1) Ez a rendelet 2015. március 1. napján lép hatályba és 2015. március 2-án hatályát veszti.

(2) Hatályát veszti a

1. Az Önkormányzat által pénzben és természetben nyújtott, valamint a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátásokról szóló 8/2011. (VII. 29.) rendelet 2-6.§-a, 13.§-a.