Tiszajenő Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2026. (II. 16.) önkormányzati rendelete
Tiszajenő Községi Önkormányzat 2026. évi költségvetéséről
Hatályos: 2026. 02. 20Tiszajenő Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2026. (II. 16.) önkormányzati rendelete
Tiszajenő Községi Önkormányzat 2026. évi költségvetéséről
[1] Tiszajenő Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az önkormányzat 2026. évi gazdálkodására vonatkozó költségvetési előirányzatokról és azok felhasználásáról rendeletet alkot, mely rendelet tartalmazza a bevételi, kiadási előirányzatok adatait.
[2] Tiszajenő Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32.cikk (1) bekezdés f) pontjában foglalt feladatkörében, államháztartásról szóló 2011.évi CXCV.törvény 23. § (2) bekezdése és Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011.évi CLXXXIX.törvény 111. § (2) bekezdése alapján a 2026. évi költségvetéséről a következőket rendeli el:
1. Az önkormányzat összesített 2026. évi költségvetése
1. § (1) A Képviselő-testület az Önkormányzat 2026. évi költségvetését: 602 307 981 Ft költségvetési bevétellel, 722 302 038 Ft költségvetési kiadással, 119 994 057 Ft költségvetési egyenleggel, melyből 63 446 806 Ft működési hiány, 56 547 251 Ft felhalmozási hiány,126 265 248 Ft finanszírozási bevétellel, 6 271 191 Ft finanszírozási kiadással, bevételi és kiadási főösszegét 728 573 229 Ft-ban állapítja meg.
(2) Az (1) bekezdésben megállapított költségvetési bevételek forrásonkénti, a költségvetési kiadások jogcímenkénti megoszlását önkormányzati szinten, továbbá a finanszírozási bevételeket és kiadásokat a rendelet 1. melléklete alapján határozza meg a képviselő-testület.
(3) A bevételek és kiadások előirányzat-csoportok, kiemelt előirányzatok és azon belül kötelező feladatok, önként vállalt feladatok, államigazgatási feladatok szerinti bontásban az 2. melléklet szerint állapítja meg.
(4) A működési és felhalmozási bevételek és kiadások előirányzatai mérlegszerű bemutatását a 3. és 4. melléklet részletezi.
(5) A működési hiány belső finanszírozásának érdekében a képviselő-testület az előző év költségvetési maradványának 69 717 997 Ft összegű igénybevételét rendeli el, melyből 6 271 191 Ft 2025. évben megelőlegezett állami hozzájárulás visszafizetéséhez vesz igénybe.
(6) A kiegészítő rendkívüli önkormányzati támogatás igényléséről a működőképességet veszélyeztető helyzet esetén a polgármester gondoskodik.
(7) A felhalmozási hiány finanszírozásának érdekében a képviselő-testület az előző évek költségvetési maradványának 56 547 251 Ft összegű igénybevételét rendeli el.
2. A költségvetés részletezése
2. § (1) Képviselő-testület a működési költségvetés kiadásait kiemelt előirányzat bontásban az 5. melléklet szerint állapítja meg.
(2) Képviselő-testület az önkormányzat költségvetésében szereplő beruházások kiadásainak beruházásonkénti, és a felújítások kiadásainak felújításonkénti részletezését a 6. melléklet szerint határozza meg.
(3) Képviselő-testület az Európai Uniós támogatással megvalósuló projekteket az 7. melléklet szerint hagyja jóvá.
(4) Az önkormányzat adósságot keletkeztető ügyletekből és kezességvállalásokból fennálló kötelezettségeit a 10. melléklet részletezi.
(5) Az önkormányzat saját bevételeinek részletezését az adósságot keletkeztető ügyletből származó fizetési kötelezettség megállapításához a 11. melléklet tartalmazza.
(6) Az önkormányzat 2026. évi adósságot keletkeztető fejlesztési céljait a 12. melléklet tartalmazza.
3. § (1) Képviselő-testület az Önkormányzat és ellátandó feladatai költségvetését 723 671 125 Ft bevétellel, 723 671 125 Ft kiadással állapítja meg a 8. mellékletben foglalt részletezés szerint.
(2) Képviselő-testület a Tiszajenői Közös Önkormányzati Hivatal költségvetését 197 430 150 Ft bevétellel, 197 430 150 Ft kiadással állapítja meg, a 9. mellékletben foglalt részletezés szerint.
(3) Az önkormányzat a költségvetés kiadásai között elkülönített általános és céltartalékot nem állapít meg fedezet hiánya miatt.
(4) Képviselő-testület 2026. évre Tiszajenő Községi Önkormányzat foglalkoztatotti létszámát 36 főben állapítja meg a 13. melléklet szerint. (21 fő Tiszajenő Községi Önkormányzatnál, 15 fő a Közös Hivatalnál.)
3. A költségvetés végrehajtásának szabályai
4. § (1) A finanszírozási bevételekkel és kiadásokkal kapcsolatos hatásköröket a képviselő-testület gyakorolja.
(2) Az államháztartás információs rendszere keretében a mindenkor érvényes jogszabályokban előírt módon és időben költségvetési tájékoztatást kell készíteni, és a központi adatszolgáltató rendszerben adatot kell szolgáltatni.
(3) Az önkormányzat által támogatásban részesülő szervezeteknek, magánszemélyeknek a részükre - nem szociális ellátásként – nyújtott támogatás rendeltetésszerű felhasználásáról el kell számolni és testületi ülésen is be kell számolni. A támogatott szervezet, vagy magán-személy amennyiben e kötelezettségének nem tesz eleget, annak teljesítéséig további támogatásban nem részesülhet.
(4) A Képviselő-testület a polgármester cafatéira juttatás keretét 2026. évre 231 900 Ft/fő/év bruttó összegben hagyja jóvá.
(5) Képviselő-testület a Közös Hivatalnál foglalkoztatott köztisztviselők vonatkozásában az illetményalapot 46.380 forintban állapítja meg 2026. évre.
4. Az előirányzatok módosítása
5. § (1) Az önkormányzat bevételi és kiadási előirányzatainak módosításáról, a kiadási előirányzatok közötti átcsoportosításról a (2) és (5) bekezdésben foglalt kivétellel a Képviselő-testület dönt.
(2) A képviselő-testület az Önkormányzat bevételeinek és kiadásainak módosítását és a kiadási kiemelt előirányzatok közötti átcsoportosítás jogát 1.200.000 Ft összeghatárig - mely esetenként a 300.000 Ft összeghatárt nem haladhatja meg - a polgármesterre átruházza.
(3) A (2) bekezdésben foglalt átcsoportosításról a polgármester negyedévente köteles beszámolni, a költségvetés módosítására egyidejűleg javaslatot tenni. Az átruházott hatáskörű előirányzat-módosítási jogkör 2026. december 31-ig gyakorolható.
(4) A Közös Hivatal jegyzője a meghatározott célra átvett pénzeszközökkel saját hatáskörben módosíthatja költségvetési előirányzatait és erről a Képviselő-testületet negyedévente, de legkésőbb 2027. február 28-ig tájékoztatja.
(5) A költségvetési szerv a költségvetése kiemelt előirányzatain belüli rovatok között átcsoportosítást hajthat végre.
6. § Ez a rendelet 2026. február 20-án lép hatályba.