Jászivány Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 3/2023. (II. 17.) önkormányzati rendelete

A köztemetőkről és temetkezésről

Hatályos: 2023. 03. 21

Jászivány Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2023. (II. 17.) önkormányzati rendelete

A köztemetőkről és temetkezésről

2023.03.21.

Jászivány Község Önkormányzatának Képviselőtestülete a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény 6. § (4) és 41. § (3) bekezdésében, 42. §-ban kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a jogszabályszerkesztésről szóló 61/2009 (XII.14.) IRM rendelet 52. § (3) bekezdésében biztosított véleményezési jogkörében eljáró helyi lakosság véleményének kikérésével a következőket rendeli el:

1. § (1) A rendelet hatálya a Jászapáti Város közigazgatási területén lévő Római Katolikus Egyház tulajdonát képező 3272. hrsz. alatt nyilvántartott temető 18-as parcellájának keleti illetve 25-ös parcellájának külön megállapodásban rögzített mintegy 1700 m2 területű temető részletére terjed ki.

(2) A rendelet személyi hatálya kiterjed a köztemető tulajdonosára, fenntartójára, üzemeltetőjére, a temetőben temetkezési szolgáltatást végzőilletve mindazokra a természetes és jogi személyekre, akiket a köztemetőben végzett tevékenységük, a köztemető használata, a szolgáltatások igénybevétele során jogok illetnek meg, vagy kötelezettségek terhelnek.

2. § Jászivány Község Önkormányzata a köztemető fenntartási kötelezettségét a Római Katolikus Egyházközséggel kötött megállapodás alapján Jászapáti Város közigazgatási területén lévő Római Katolikus Egyház tulajdonát képező 3272. hrsz. alatt nyilvántartott temető 18-as parcellájának keleti illetve 25-ös parcellájának megállapodásban rögzített mintegy 1700 m2 területű temető részleten biztosítja.

3. § (1) Temetkezésre használható helyek:

a) urnasírhely,

b) egy személyes sírhely,

c) két személyes sírhely,

d) sírbolt (kripta).

(2) A temetők üzemeltetőjének a temetőkről térképet és nyilvántartást kell készíteni, melyben folyamatosan fel kell tüntetni, hogy mely sírhelyparcellák, sorok, illetve sírhelyek teltek be, illetve mely területek szabadok.

(3) A díszsírhelyek, sírbolthelyek, valamint a holttestmaradványok elhelyezésére önálló helyet kell kijelölni.

(4) Az elhamvasztottak hamvait tartalmazó urnákat a köztemetőkben urnafülkében, urnatemetőül kijelölt táblában, hozzátartozók sírjában lehet elhelyezni.

(5) Az urna földbe temetése történhet meglévő sírba is.

(6) Hamvasztásos temetés esetén az urna elhelyezése történhet koporsós sírba földbetemetéssel.

(7) Az urnafülke mérete: 30,0 × 30,0 cm.

(8) A sírhelyek alapterülete alapozással:

a) egyes sírhely: 1,30 x 2,30 m

b) kettes sírhely: 2,30 x 2,30 m

c) urnasírhely: 2,30 x 1,30 m

(9) A sírok egymástól való távolsága minimum 0,6 m.

(10) Oldalirányú üreggel ellátott egyes vagy kettes sírhelyet nem szabad létesíteni.

(11) A sírboltok mérete attól függ, hány koporsó helyezhető el benne.

(12) A sírgödör mélysége: 2,0 m.

(13) A sírgödröt koporsós rátemetés esetén úgy kell mélyíteni, hogy e felülre kerülő koporsó aljzata legalább 1,6 m mélységbe kerüljön.

(14) A síremlék, sírjel között létesített járda magassága a talajszinttől 5 cm lehet, a szélességet az adott hely mérete határozza meg, amelyet a munka megkezdésekor az üzemeltetővel egyeztetni kell.

(15) A sírkeret magassága a járdaszinttől legfeljebb 40 cm lehet, kivéve a régi elbontott és később visszaállított sírkeretek magassága.

(16) Sírhely falazása tilos.

(17) A ravatalozóhelyiséget a temetés előtt kellő időben, a temetői rendtartásnak megfelelően ki kell nyitni.

(18) Az üzemeltető biztosítja a ravatalozó és kiszolgáló helyiségei karbantartását, javítását, fertőtlenítését és azok festését.

4. § A sírhelyparcellákban és sorokban a temetkezést, az elhalálozás sorrendjében kell végrehajtani.

5. § (1) A sírbolt felett az a személy rendelkezik, aki a sírbolthely díját megfizeti és a sírboltkönyvbe a sírbolt feletti rendelkezői minőségét bejegyezték.

(2) A sírbolt fenntartásáról a (1) bekezdésben meghatározott személy köteles gondoskodni. A sírbolt állagromlása esetén a fenntartása kötelezett személyeket fel kell szólítani a sírbolt helyreállítására. Ha a felszólítás eredménytelen, a jegyző a síremlék, sírbolt eltávolítását elrendelheti, illetve a sírboltba temetkezést megtilthatja.

6. § (1) Új sírjelet, síremléket létesíteni csak a temető tulajdonosának és az üzemeltetőnek történő bejelentést követően, az üzemeltető engedélyével lehet, a felállított síremléket, sírjelet csak a temető tulajdonosának és az üzemeltetőnek a hozzájárulásával lehet eltávolítani, áthelyezni.

(2) A sírjel, síremlék létesítése, eltávolítása a hatályos biztonsági, műszaki, technológiai előírások betartása mellett történik.

(3) A sírhely felett rendelkezni jogosult köteles gondoskodni a sírjel, síremlék állagmegóvásáról, környezetének tisztántartásáról.

(4) A sírjel, síremlék nem foglalhat el nagyobb területet a sírhelyek méreténél.

(5) A temetési helyen túlterjeszkedő, közízlést sértő vagy oda nem illő felirattal ellátott sírjelet, síremléket elhelyezni nem szabad. E szabályt meglévő sírjelek, síremlékek felújításánál is alkalmazni kell. A sírjelek, síremlékek elhelyezésénél, kialakításánál figyelemmel kell lenni a parcella rendjére, továbbá törekedni kell a természetes anyagok használatára.

(6) Kegyeletet, közízlést sértő sírjel, síremlék eltávolítását a jegyző rendelheti el. Amennyiben a kötelezett határidőre a lebontást nem hajtja végre, a jegyző – a sírhely felett rendelkezésre jogosult költségére – a sírjelet, síremléket az üzemeltetővel eltávolíttathatja.

(7) A sírjel, síremlék felépítménye csak előre gyártott elemekből létesíthető, helyszíni elkészítése tilos. A sírjel, síremlék helyszínen készült betonra vagy előre gyártott betongerendára alapozható.

(8)1 A sírhelyek, síremlékek, sírbolthelyek, urnafülkék, urnasírhelyek használatáért fizetendő díjakat az e rendelet 1. melléklet tartalmazza.

7. § (1) A temetkezési szolgáltatást végző gondoskodik a temetőbe kiszállított elhunytak átvételéről, átadásáról, az elhunytak előírásoknak megfelelő hűtéséről. Amennyiben nem azonos szolgáltatók végzik a halott beszállítását, kiszállítását, a temetési szolgáltatást, kötelesek előzetesen egymást és az üzemeltetőt írásban értesíteni.

(2) A temetkezési szolgáltatást végző gondoskodik a sírhely előkészítéséről az alábbi méretekben:

a) új sírhely, normál mélysége minimum 2,0 m,

b) rátemetés régi sírhelyen minimum: 1,6 m,

c) urnasírhely minimum: 0,8 m.

(3) A temetkezési szolgáltatást végző köteles a sírhely előkészítését az alábbi sírhelymérték szerint elvégezni:

a) egyes sírhely: 2 m hosszú × 1 m széles,

b) kettes sírhely: 2 m hosszú × 2 m széles,

c) urnasírhely: 2 m hosszú × 1 m széles.

(4) A temetkezési szolgáltatást végző köteles a sírhely hantolását az időjárás függvényében (pl.: összefagyott föld) az alábbi méretek szerint elvégezni:

a) egyes sírhely: 2,1 m hosszú × 1,1 m széles,

b) kettes sírhely: 2,1 m hosszú × 2,1 m széles,

c) urnasírhely: 2,1 m hosszú × 1,1 m széles.

(5) A hantoláskor feleslegessé váló földet a temető területén lévő hulladékgyűjtőbe helyezni tilos.

(6) A temetkezési szolgáltatást végző gondoskodik a környező sírok védelméről, a ravatalozó és a berendezések állagvédelméről. Mellétemetés esetén gondoskodik a környező sírok védelméről (pl. fóliatakarás, temetés utáni letakarítás).

(7) A temetkezési szolgáltatást végző köteles a tevékenysége ellátáshoz kapcsolódó érvényes munkavédelmi, tűzrendészeti előírásokban foglaltakat megismerni és betartani.

(8) A temetkezési szolgáltató köteles a halottvizsgálati jegyzőkönyvet az üzemeltetőnek rendelkezésére bocsátani.

(9) A temetkezési szolgáltató a szolgáltatások zavartalan lebonyolítása érdekében köteles együttműködni a temető üzemeltetőjével, fenntartójával, a hatóságokkal, más szolgáltatókkal és érdekeltekkel.

(10) A temetkezési szolgáltató a tevékenységét úgy végzi, hogy azzal kegyeleti jogot nem sért.

8. § (1) Az önkormányzat gondoskodik a temető fenntartásával kapcsolatos feladatok, tevékenységek ellátásáról, illetve gondoskodik a temető közüzemi díjainak megfizetéséről.

(2) A temető nagykapui április 1. és október 31. között 07-19 óra között, egyéb időszakban 07-17 óra között tartanak nyitva. A halottak napját megelőző és az azt követő egy hétre a jegyző hosszabb nyitvatartást is elrendelhet.

(3) A temető a nyitvatartási idő alatt látogatható.

(4) A temető területén 12 éven aluli gyermek csak felnőtt felügyelet mellett tartózkodhat.

(5) A temető rendjét szabályozó felhívásokat a temetők bejáratainál jól látható helyen ki kell függeszteni.

(6) A temetőbe járművel behajtani, közlekedni tilos. Ez alól kivételt képeznek azok a mozgáskorlátozott parkolási igazolvánnyal rendelkezők, akik a tulajdonostól, illetve a fenntartótól, üzemeltetőtől előzetes írásbeli engedélyt kaptak, valamint az engedélyezett munkálatokat végző vállalkozók és temetkezési szolgáltatók. A köztemetőbe történő behajtás ingyenes.

(7) Kutyát – ide nem érve a vakvezető kutyát és a rendőrségi kutyát – és egyéb állatot a temető területére bevinni tilos.

(8) A köztemető használata során mindenki köteles a hely méltóságának megfelelő magatartást tanúsítani, a hozzátartozók gyászát, a szertartások rendjét, a kegyeleti érzéseket zavaró eseményektől tartózkodni.

(9) A köztemetőben és a temető egész területén tilos kegyeletet sértő módon hangoskodni, zenét hallgatni, olyan magatartást tanúsítani, tevékenységet végezni, amely sérti a kegyeletet és megbotránkozást válthat ki a temetőhasználók körében.

(10) Kegyeleti céllal gyertya- és mécsgyújtás megengedett, de azokat zárás előtt fél órával el kell oltani, az óvintézkedéseket a mécsest, gyertyát gyújtónak kell megtennie. A gyertyagyújtásból keletkező tűzkár okozója büntetőjogi és anyagi felelősséggel tartozik.

(11) A temetőkben csak a sírok, síremlékek, sírboltok díszítését szolgáló tárgyak, koszorúk, lámpák, vázák, helyezhetők el. Ezek a tárgyak (növények) a sírhely méreteit nem haladhatják meg. Fákat, cserjéket a sírhelyen kívüli területre ültetni, padokat kihelyezni csak az üzemeltető engedélyével lehet.

(12) Az engedély nélküli, valamint a temető rendjét, a kegyeletet, emlékezést sértő tárgyak eltávolítására az üzemeltető jogosult.

(13) A temető területén mindennemű árusítás, reklám, hirdetés kihelyezése tilos.

(14) A temetők tulajdonosának és üzemeltetőjének képviselője jogosult a 10. § (6) bekezdés és a 13. § (1) bekezdés alapján kiállított engedély bemutatására az érintett személyt a helyszínen felszólítani. Aki az engedély bemutatását megtagadja, úgy kell tekinteni, hogy engedéllyel nem rendelkezik, és a temetőt köteles haladéktalanul elhagyni.

(15) A temető tulajdonosának és üzemeltetőjének képviselője bejelentés nélkül is jogosult az e rendeletben foglaltak ellenőrzésére.

9. § (1) Sírgondozás céljára a vízhasználat, illetve a temetői illemhely használata díjmentes.

(2) A temetési helyek gondozása során keletkezett hulladék a temetési helyek között nem tárolható. A koszorú-, a virág- és egyéb növényhulladékot, sírdíszekből származó hulladékot az erre kijelölt lerakóhelyen, illetve konténerben kell elhelyezni.

(3) A temetési hely feletti rendelkezési jog jogosultja köteles a temetési hely gondozására, a sírhely, valamint a sírhelyek közötti terület gyomtalanításáról, továbbá köteles gondoskodni arról, hogy a sírhely vagy a sírbolt a temetők biztonságos használatát ne veszélyeztesse.

(4)2 A temetőbe munkát végezni – ide nem értve a hozzátartozók által végzett sírgondozást –, a temetőbe építőanyagot beszállítani, építési és bontási tevékenységet végezni a tulajdonos és a fenntartó írásbeli hozzájárulásával lehet, melyet 48 órával a tevékenység megkezdése előtt kell bejelenteni a 2. melléklet szerinti formanyomtatványon a 3. mellékletben meghatározott díj megfizetése ellenében. Az üzemeltető a munkálatokról nyilvántartást vezet. A munkálatokat az engedély kiadásától, a tudomásul vételtől számított 60 napon belül, a munka megkezdését számított 7 napon belül be kell fejezni (sírbolt létesítése esetén: 1 év, illetve 30 nap a munkavégzésre rendelkezésre álló idő).

10. § (1) Ezen rendeletben meghatározott sírhelyméreten belüli temetési helyekre ültethető

a) egy nyári vagy évelő, lágyszárú dísznövény,

b) olyan fás szárú növények, amelynek magassága nem érheti el az 1,5 méter magasságot, átmérője nem nyúlik túl a sírhelyen és a szomszédos temetkezési helyek megközelítését, gondozását nem akadályozza.

(2) A sírok közötti utakra növényeket telepíteni nem lehet.

(3) A sírokra örökzöld és lombhullató fákat ültetni nem lehet.

(4) Az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott magasságot meghaladó, a (3) bekezdés szerinti, továbbá a nem gondozott növényeket, illetve az engedély nélkül a temető területére ültetett növényeket a temető üzemeltetője eltávolíttathatja és az eltávolítás költségeit a sír gondozására kötelezettel szemben megtéríttetheti.

11. § (1) A temetőbe munkát végezni – ide nem értve a hozzátartozók által végzett sírgondozást –, a temetőbe építőanyagot beszállítani, építési és bontási tevékenységet végezni a tulajdonos és a fenntartó írásbeli hozzájárulásával lehet, melyet 48 órával a tevékenység megkezdése előtt kell bejelenteni. Az üzemeltető a munkálatokról nyilvántartást vezet. A munkálatokat az engedély kiadásától, a tudomásul vételtől számított 60 napon belül, a munka megkezdését számított 7 napon belül be kell fejezni (sírbolt létesítése esetén: 1 év, illetve 30 nap a munkavégzésre rendelkezésre álló idő).

(2) Munka csak úgy végezhető, hogy az ne sértse a hozzátartozók és látogatók kegyeleti érzéseit. A temetési szertartás ideje alatt anyagszállítás és zajjal járó munka a temetőben nem végezhető. Vasárnap és ünnepnapokon kivitelezői munka nem folytatható. A munkavégzés során a szomszédos sírhely nem sérülhet, gondoskodni kell arról, hogy eredeti állapota ne változzon.

(3) A vállalkozó köteles a munkaterületet körülkeríteni és a munkavégzés teljes időtartama alatt a tűz- és balesetvédelmi előírásokat betartani.

(4) Az engedély nélkül végzett munka egyszeri írásbeli felszólítást, majd ezt követően a temetőkben a munkavégzés megtiltását vonja maga után.

(5) Az elkészült temetői létesítményeket (síremlék, sírbolt, egyéb létesítmény) a munka befejeztével az üzemeltetőnek be kell mutatni.

(6) A hozzájárulás nélkül végzett munkálatok vagy a hozzájárulástól való eltérés esetén, illetve a 11. § (3) bekezdésben foglalt kötelezettségek elmulasztása esetén a tulajdonos, illetve a fenntartó:

a) a temetési hely felett rendelkezni jogosultat határidő tűzésével felhívja a sérelmes állapot megszüntetésére,

b) a felhívás eredménytelensége estén a szükséges munkát elvégzi vagy elvégezteti és annak költségeit áthárítja a temetési hely felett rendelkezésre jogosultra.

(7) A temetők területéről sírkövet, síremléket és fejfát csak a temetők tulajdonosának, illetve az üzemeltetőjének történt előzetes bejelentés után szabad kivinni.

(8) Tilos a temető területén a talajt, gyepet engedély nélkül felásni, a talajt elhordani.

(9) A síremléképítés és felújítás, eltávolítás során keletkezett hulladék a temetőben kijelölt hulladéktárolóban nem helyezhető el, annak elszállításáról és hulladéklerakóban való elhelyezéséről a munkát végző személy vagy a temetési hely felett rendelkezni jogosult köteles gondoskodni.

12. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

1

A 6. § (8) bekezdését a Jászivány Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (III. 20.) önkormányzati rendelete 1. §-a iktatta be.

2

A 9. § (4) bekezdését a Jászivány Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (III. 20.) önkormányzati rendelete 2. §-a iktatta be.

3

Az 1. mellékletet a Jászivány Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (III. 20.) önkormányzati rendelete 3. § (1) bekezdése iktatta be.

4

A 2. mellékletet a Jászivány Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (III. 20.) önkormányzati rendelete 3. § (2) bekezdése iktatta be.

5

A 3. mellékletet a Jászivány Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (III. 20.) önkormányzati rendelete 3. § (3) bekezdése iktatta be.