Magyarkeszi Község Önkormányzat Képviselő-testülete 3/2015. (II. 27.) önkormányzati rendelete

a települési támogatásról és az egyéb szociális ellátásokról

Hatályos: 2019. 08. 01- 2019. 12. 09

Magyarkeszi Község Önkormányzat képviselő-testülete a Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdésében, valamint a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvényben kapott felhatalmazás alapján a következő rendeletet alkotja.

I. Fejezet


Általános szabályok


  1. §


(1) A rendelet hatálya kiterjed Magyarkeszi Község Önkormányzata illetékességi területén lakóhellyel, tartózkodási hellyel rendelkező személyekre.

(2) Az (1) bekezdés tekintetében alkalmazni kell a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 3. § (1)-(3) bekezdéseit és a 7. § (1) bekezdését.

(3) Az e rendeletben meghatározott hatásköröket eltérő rendelkezés hiányában a képviselő-testület gyakorolja.

  1. §


(1) Az e rendeletben szabályozott valamennyi szociális ellátásra érvényes értelmező rendelkezéseket és az általános eljárási szabályokat az Szt. 4–16. §-a határozza meg.

(2) Az adott ellátásnál alkalmazandó sajátos eljárási szabályok az adott ellátáshoz kapcsolódva kerülnek meghatározásra.

(3) A szociális igazgatási eljárásra vonatkozó eljárási szabályokat az Szt. 5. § (1) bekezdése szerint kell alkalmazni.

(4) Az eljárást:

a) a Magyarkeszi Közös Önkormányzati Hivatalnál (továbbiakban: Hivatal) írásban előterjesztett kérelemre kell, vagy

b) hivatalból lehet megindítani.

(5) A kérelmet a jogszabályokban, illetve az e rendeletben meghatározott dokumentumokkal – igazolásokkal, nyilatkozatokkal – együtt kell benyújtani.

(6) Az e rendeletben meghatározott vagyoni helyzetre vonatkozó feltétel meglétét a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006. (III. 27.) Korm. rendelet (továbbiakban: Rendelet) 1. számú melléklete szerinti vagyonnyilatkozat benyújtásával kell igazolni. A vagyonnyilatkozat II. részét - a nyomtatványon szereplő tájékoztató szövegtől eltekintve - az adott ellátásnál meghatározott személyi körre vonatkozóan kell kitölteni.

(7) A hiányosan előterjesztett kérelmek ügyében a hiánypótlási felhívást a kérelem beérkezésétől számított 5 munkanapon belül meg kell tenni.

(8) Ha a szociális ellátás iránti igényt nem a jogosult terjeszti elő az eljárást hivatalból kell megindítani.





  1. §


A kérelmezőnek a kérelemben, illetve az annak mellékleteként benyújtott dokumentumokban feltüntetett jövedelem-adatokat az Szt. 10. §-ában meghatározottak szerint kell igazolnia.

  1. §


(1) A pénzbeli ellátások kifizetése utalással történik.

(2) A polgármester joga, hogy az általa rendkívül indokolt esetnek minősülő helyzetekben utasítást adjon az eseti pénzbeli ellátások házipénztárból készpénzben történő kifizetésére.


  1. §


(1) A rendszeres pénzbeli települési támogatásokat utólag, minden hónap 5-ig kell folyósítani.

(2) Az eseti pénzbeli települési támogatásokat a határozatban meghatározott időpontig kell folyósítani.

(3) A természetbeni települési támogatások biztosításának szabályait, határidejét, formáját a vonatkozó határozat rendezi.

(4) A rendszeres települési támogatás a támogatásról rendelkező határozatban megjelölt időponttól illeti meg az érintettet azzal, hogy a jogosultság kezdő hónapjában a havi támogatás teljes összegét kell folyósítani.



II. Fejezet


Pénzbeli és természetben nyújtott szociális ellátások


6. §

(1) Az önkormányzat képviselő-testülete e rendelet alapján a jogosult részére települési támogatást nyújt.

(2) Az önkormányzat képviselő-testülete az aktív korúak ellátására vonatkozóan - az Szt. 22. § (7) bekezdés alapján - eljárási szabályokat határoz meg.


7. §

A pénzbeli települési támogatás formái:


a) eseti települési támogatás:

aa) települési létfenntartási támogatás,

ab) települési temetési támogatás;

ac) gyermekétkeztetés

ad) karácsonyi támogatás

ae) óvoda és iskolakezdési támogatás


b) rendszeres települési támogatás:

ba) települési lakásfenntartási támogatás,

bb) felsőoktatási hallgatói ösztöndíj



1. Települési létfenntartási támogatás


8. §


    (1) Települési létfenntartási támogatásra jogosult az a személy, aki önmaga, illetve családja létfenntartásáról más módon nem tud gondoskodni, vagy alkalmanként jelentkező többletkiadások - így különösen betegséghez, halálesethez, elemi kár elhárításához, a válsághelyzetben lévő várandós anyának gyermekének megtartásához, iskoláztatáshoz, a gyermek fogadásának előkészítéséhez, a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartásához, a gyermek családba való visszakerülésének elősegítéséhez kapcsolódó kiadások - vagy a gyermek hátrányos helyzete miatt anyagi segítségre szorul.

(2) Települési létfenntartási támogatás feltétele, hogy a kérelmező családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét.

(3) A kérelmezőnek a kérelmében indokolnia kell a települési létfenntartási támogatásra való rászorultságát.


9. §


(1) Eseti települési létfenntartási támogatást egy naptári évben maximum két alkalommal lehet adni.

(2) Az egy alkalommal megállapított eseti települési létfenntartási támogatás maximális összege 10000,- Ft.


2. Települési temetési támogatás


10. §


(1) A temetési költségekre tekintettel települési temetési támogatásra jogosult az a személy, akinek a temetési költségek viselése a saját, illetve családja létfenntartását veszélyezteti, függetlenül attól, hogy a meghalt személy eltemettetésére köteles, vagy tartásra köteles hozzátartozó volt-e vagy sem.

(2) Az (1) bekezdés szerint a temetési költség viselése az eltemettetést vállaló kérelmező létfenntartást akkor veszélyezteti, ha a családjában az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 400 %-át nem haladja meg.

(3) A települési temetési támogatást kérelmezni lehet

a) a temetési költségek megelőlegezésére, vagy

b) a temetési költségek utólagos megtérítésére.

(4) A támogatás összegét kérelmenként - a helyben szokásos legolcsóbb temetési költség összegének 10–100 %-ig terjedő összegben - kell megállapítani. A helyben szokásos legolcsóbb temetési költség 120 000,- Ft.

(5) A kérelmezőnek a kérelméhez a (3) bekezdés a) pont esetében csatolnia kell a temetési kiadásokra vonatkozó hivatalos árajánlatot, valamint a halotti anyakönyvi kivonatot.

(6) A kérelmezőnek a kérelméhez a (3) bekezdés b) pont esetében csatolnia kell kérelmező vagy a vele azonos lakcímen élő közeli hozzátartozója nevére – kiállított számla eredeti példányát, valamint a halotti anyakönyvi kivonatot.

(7) A temetési költségek megelőlegezése jogcímen megítélt települési támogatásról szóló határozatban meg kell jelölni a temetési előleggel - számlával - való elszámolás határidejét, amely a határozat kiadásától számított 30 napnál több nem lehet.

(8) A települési temetési támogatás megítéléséről az önkormányzat képviselő-testületének felhatalmazása alapján, átruházott hatáskörben a polgármester dönt. A temetkezési költségek megelőlegezése iránti kérelem esetén a kérelem beérkezésétől számított 3 munkanapon belül kell döntést hozni.


2/A Gyermekétkeztetés


10/A §


(1) Az önkormányzat a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény (továbbiakban: Gyvt.) 21/C § (1) bekezdése b) pontja alapján a magyarkeszi állandó lakóhellyel rendelkező gyermekek részére a szülő vagy törvényes képviselő kérelmére ingyenes szünidei gyermekétkeztetést biztosít.


(2) A szünidei gyermekétkeztetés az adott gyermek számára a szülő vagy törvényes képviselő kérelmének megfelelő időtartamban kerül nyújtásra.


(3) Az (1) bekezdés szerinti szünidei gyermekétkeztetés iránti kérelmet az önkormányzat hivatala által minden szünetet megelőzően kiküldött nyomtatványon, az azon megjelölt időpontig kell benyújtani az önkormányzat hivatalába.

2/B Karácsonyi támogatás


10/B §


Amennyiben az önkormányzat költségvetése lehetővé teszi – hivatalból, jövedelemre való tekintet nélkül -, a karácsonyi ünnepek előtt, a településen állandó lakóhellyel rendelkező lakosok részére háztartásonként támogatást biztosít tartós élelmiszer formájában. A támogatás feltételeiről minden évben a Képviselő-testület határozattal dönt.”

2/C Óvoda és iskolakezdési támogatás


10/C §


(1) Óvoda és iskolakezdési támogatásban részesül az a Magyarkeszi Községben állandó lakóhellyel rendelkező gyermek vagy fiatal aki

a) óvodai nevelési intézmény beiratkozott óvodása

b) alapfokú nevelési-oktatási intézmény tanulója, 16 éves korig,

c) középfokú nevelési-oktatási intézmény nappali tagozatán tanuló az első szakképesítés, vagy érettségi megszerzéséhez szükséges tanulmányok folytatásának időtartamára, 20 éves korig.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott feltételeknek megfelelő gyermeket vagy tanulót nevelési évenként, illetve tanévenként egyszer óvoda vagy iskolakezdési támogatás illeti meg.

(3) A támogatás mértéke 10000,- Ft/fő/nevelési, illetve tanév

(4) A támogatás annak a kérelmezőnek állapítható meg, akinek a családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 400 %-át.

(5) A támogatás formája: Pénzbeli ellátás

(6) A támogatás iránti kérelmet a rendelet 1. melléklete szerinti nyomtatványon kell benyújtani minden év augusuztus 31. napjáig.

(7)  A kérelemhez csatolni kell a tárgyi tanévre vonatkozó tanulói jogviszony igazolást.

(8)  A   Képviselő-testület   a   rendelet   alapján   megállapítandó   támogatással kapcsolatos hatáskörét átruházza a polgármesterre.


3. Települési lakásfenntartási támogatás


11. §

(1) Települési lakásfenntartási támogatásra jogosult az a szociálisan rászoruló háztartás, melynek jelentős havi lakásfenntartási kiadásai vannak és teljesülnek az e rendeletben meghatározott egyéb feltételek.

(2) A lakásfenntartási támogatást elsősorban természetbeni szociális ellátás formájában, és a lakásfenntartással összefüggő azon rendszeres kiadásokhoz kell nyújtani, amelyek megfizetésének elmaradása a kérelmező lakhatását a legnagyobb mértékben veszélyezteti.

(3) Az (1) bekezdés alkalmazásában szociálisan rászorult az a háztartás ahol a háztartásban az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át, egyedülélő esetén a 250 %-át, és a háztartás tagjai egyikének sincs vagyona.

(4) A kérelmezőnek a kérelemhez számlával igazolnia kell a havi lakásfenntartási kiadásait.

(5) A kérelem elbírálásakor figyelembe vehető lakásfenntartási kiadások: a villanyáram, víz- és gázfogyasztás, a csatornahasználat díja, a szemétszállítási díj, és a tüzelőanyag ára.

(6) Az (1) bekezdés alkalmazásban jelentős a havi lakásfenntartás akkor, ha a havi lakásfenntartási kiadások elérik az egy főre jutó jövedelem 10 %-át.


12. §


(1) A települési lakásfenntartási támogatást rendszeres települési támogatás formájában lehet nyújtani. A támogatást havi rendszerességgel, 12 hónapra lehet megállapítani.

(2) Az egy hónapra megállapított rendszeres települési lakásfenntartási támogatás összege

a) 6000,- Ft, ha az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 100 %-át,

b) 4000,- Ft, ha az egy főre jutó jövedelem meghaladja öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét, de nem haladja meg annak 150 %-át,

c) 2500,- Ft, ha az egy főre jutó jövedelem meghaladja az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át.

(3) A (2) bekezdés szerinti összeg nem haladhatja meg a 12. § (6) bekezdés szerint a lakásfenntartási támogatás körébe bevont kiadások összegét.

      (4) Lakásfenntartási támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától.

(5) A települési lakásfenntartási támogatás megítéléséről az önkormányzat képviselő-testületének felhatalmazása alapján, átruházott hatáskörben a polgármester dönt.


13. §


A Képviselő-testület a települési lakásfenntartási támogatásra való jogosultság egyéb feltételeként a kérelem benyújtója, illetve az ellátás jogosultja számára a lakókörnyezete rendezettségének biztosítására vonatkozóan az alábbi együttes feltételeket határozza meg:

a) tiszta legyen

aa) a ház udvara, kertje,

ab) a ház kerítéssel - kívül - határos területe, a járda,

b) a ház állag megőrzése biztosítva legyen,

c) a ház olyan állagú legyen, amely biztosítja a rendeltetésszerű használhatóságot,



14. §


(1) A polgármester, vagy a Hivatal igazgatási előadója a normatív lakásfenntartási támogatásra való jogosultság megállapítására irányuló kérelem benyújtását követő 10 napon belül helyszíni szemle lefolytatása során győződik meg a lakókörnyezet rendezettségéről.

(2) A 13. §  a) pont aa) alpontjában meghatározott feltétel akkor teljesül, ha

a) az udvarban, kertben szilárd kommunális hulladék csak az arra rendszeresített tárolóban található, és

b) az udvar, kert zöldfelülete karbantartott, mely alatt évente legalább 2 alkalommal történő kaszálást kell érteni az alábbi időpontokban

ba) az első kaszálás ideje június 1-je és június 30-a között, míg

bb) a második kaszálás ideje szeptember 1-je és szeptember 30-a között, és

c) az udvarban, kertben nincs veszélyesnek minősülő hulladék, építési törmelék.

 (3) A 13. § a) pont ab) alpontjában meghatározott feltétel akkor teljesül, ha

a) szilárd kommunális hulladéktól mentes a házzal érintett ingatlan (továbbiakban: ingatlan) kerítéssel - kívül - határos területe és a járda, és

b) a kerítés és a járda közötti terület, járda hiányában a közútig tartó terület karbantartott, mely alatt évente legalább 2 alkalommal történő kaszálást kell érteni (2) bekezdés ba) és bb) pontokban meghatározott időpontokban, és

c) a téli hónapokban megtörténik a járda síkosság-mentesítése és a hó eltakarítása, és

d) az érintett területen az őszi lomb eltakarítása legkésőbb november 30-ig megtörténik.

 (4) A 13. § b) pontjában meghatározott feltétel akkor teljesül, ha

a) az ingatlanon a csapadékvíz elvezetés megoldott, és

b) a házon, a melléképületeken, az udvaron tárolt eszközökön, kerítéseken nem lehet észlelni – anyagi jellegű kiadást nem igénylő – karbantartási, javítási munkák elvégzésének hiányát, valamint balesetveszélyes állapotot.

(5) A 13. § c) pontjában meghatározott feltétel akkor teljesül, ha a ház megfelel az építésügyi jogszabályok szerinti lakásfennmaradási engedély kiadási feltételeinek.


15. §


(1) A 13. §-ban meghatározott feltételeket a kérelmező vagy a jogosult által életvitelszerűen lakott lakókörnyezetére kell vonatkoztatni.

(2) A lakókörnyezet rendezettségére vonatkozó helyszíni szemlét (környezettanulmányt) nem kell lefolytatni, ha a kérelmező lakáskörülménye és lakókörnyezete ismert.


16. §


A polgármester a 13. §-ban meghatározott feltételek teljesítésére az érintettet

a) 5 napos határidő kitűzésével szólítja fel a 14. § (2) és (3) bekezdésében,

b) 15 napos határidő kitűzésével szólítja fel 14. § (4) és (5) bekezdésében meghatározott kötelezettség nem teljesülésekor.



3/A. Felsőoktatási hallgatói ösztöndíj


16/A §


(1) Felsőoktatási hallgatói ösztöndíj anyagi segítségnyújtás a szociálisan rászoruló

a) felsőoktatási tanulmányokat kezdeni kívánó, utolsó éves, érettségi előtt álló középiskolások, illetve felsőfokú végzettséggel nem rendelkező, felsőoktatási intézménybe felvételt még nem nyert (érettségizett), vagy

b) felsőoktatási tanulmányokat folytató személyek tanulmányi költségeihez.

(2) A hallgatói ösztöndíj megállapításának feltétele, hogy a pályázó felsőoktatási intézményben (felsőoktatási hallgatói jogviszony keretében) teljes idejű (nappali tagozatos), alapfokozatot és szakképzettséget eredményező alapképzésben, mesterfokozatot és szakképzettséget eredményező mesterképzésben, egységes, osztatlan képzésben, vagy felsőfokú szakképzésben folytassa tanulmányait.

(3) Felsőoktatási hallgatói ösztöndíj abban az esetben állapítható meg, ha a családban az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 400 %-át.

(4) A felsőoktatási hallgatói ösztöndíjra való jogosultság pályázati eljárást követően állapítható meg.

(5) A pályázat beadáshoz a Bursa Hungarica Elektronikus Pályázatkezelési és Együttműködési Rendszerben (a továbbiakban: EPER-Bursa rendszer) elektronikus úton történő pályázói regisztráció szükséges. A regisztrációt követően a pályázó a pályázati adatait feltölti az EPER-Bursa rendszerben, ezt követően a pályázati űrlapot kinyomtatja és aláírja, majd a Hivatalba kinyomtatott papír alapú pályázatát benyújtja. A pályázat csak a pályázati kiírásban meghatározott csatolandó mellékletekkel együtt érvényes. A pályázati kiírásban meghatározott, valamely melléklet hiányában benyújtott pályázat formai hibásnak minősül. A papír alapon is benyújtott és a szükséges mellékletekkel felszerelt pályázat befogadását az önkormányzat az EPER-Bursa rendszerben visszaigazolja. A bírálatban nem vesz részt a nem befogadott pályázat. A pályázatnak a pályázó általi EPER-Bursa rendszerben történő rögzítésének és ezt követően a Hivatalba történő papír alapú benyújtásának határideje az adott év pályázati kiírásában szerepel.

4. Aktív korúak ellátása


17. §


(1) Az Szt. 33. § (7) bekezdése alapján a képviselő-testület az aktív korúak ellátására való jogosultság egyéb feltételeként a kérelem benyújtója, illetve az ellátás jogosultja számára a lakókörnyezete rendezettségének biztosítására vonatkozóan a települési lakásfenntartási támogatás nyújtásának 22.-24. §-ban meghatározott feltételekkel megegyező feltételeket ír elő.

(2). § A jegyző az (1) bekezdésben meghatározott feltételek teljesítésére az érintettet a települési lakásfenntartási támogatásra vonatkozó - a 25. §-ban meghatározott - határidő kitűzésével szólítja fel.

III. Fejezet


Szociális alapszolgáltatások


5. Étkeztetés, házi segítségnyújtás és családsegítés


18. §


Az önkormányzat az étkeztetéssel, a házi segítségnyújtással és a családsegítéssel kapcsolatos feladatokat az Iregszemcse és Környéke Szociális és Gyermekjóléti Ellátási Intézmény közreműködésével látja el.


IV. Fejezet


Egyéb rendelkezések


19. §


A rendeletben nem szabályozott kérdésekben az Szt., valamint a végrehajtására kiadott kormányrendeletek és más felsőbb szintű jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.



V. Fejezet


Záró rendelkezések


20. §


(1) E rendelet 2015. március 1. napján lép hatályba.

(2) Hatályát veszti a pénzbeli és természetben nyújtott szociális és egyes személyes gondoskodást nyújtó ellátásokról szóló 13/2013. (XII. 21.) önkormányzati rendelet.

(3) A képviselő-testület a rendeletet a 2015. évi költségvetés első félévi tájékoztatója tárgyalásakor felülvizsgálja.



Magyarkeszi, 2015. február 25.




                 Szabó Márta                                                                       Kovács Erzsébet

                     jegyző                                                                               polgármester


Záradék:

A rendeletet a mai napon kihirdettem.

Magyarkeszi, 2015. február 27.

               

 Szabó Márta                                                                       

jegyző