Dunaszentgyörgy község Önkormányzati Képviselőtestületének 5/1996. (II. 19.) számú rendelete

a vásárok és piacok tartásáról

Hatályos: 1996. 02. 23

Dunaszentgyörgy község Önkormányzati Képviselőtestületének 5/1996. (II. 19.) számú rendelete

a vásárok és piacok tartásáról

Hatályos: 1996. 02. 23

Dunaszentgyörgy község Önkormányzatának (továbbiakban: Önkormányzat) Képviselőtestülete a vásárokról és piacokról szóló 35/1995. (IV. 5.) Korm. rendelet (továbbiakban: Kormányrendelet) 9. §. (2) bekezdésében foglalt rendelkezés értelmében a következő rendeletet alkotja.

A rendelet hatálya

1. § (1) E rendelet hatálya Dunaszentgyörgy község közigazgatási területére terjed ki.

(2) A rendelet hatálya kiterjed az (1) bekezdésben meghatározott területen

a/ minden vásár rendezésére, piac fenntartására jogosultra,
b/ és az a/ pontban meghatározottak által rendezett vásáron, piacon kereskedelmi vagy szolgáltató tevékenységet folytatókra.

Vásárrendezési és piactartási jogosultság

2. § (1) A rendelet hatálya alá tartozó területen vásár rendezésére, piac tartására az önkormányzat és az a devizajogszabályok szempontjából belföldinek minősülő gazdálkodó szervezet és gazdálkodó szervezetnek nem minősülő jogi személy jogosult, amelyet, akit Dunaszentgyörgy község jegyzője - kérelem alapján, jogerős határozattal - nyilvántartásba vett.

(2) A jegyző a Kormányrendelet 2. §. (2)-(6) bekezdésében foglalt rendelkezések alkalmazásával folytatja le a nyilvántartásba vételre vonatkozó eljárást

3. § Az önkormányzat által rendezett búcsúvásár, létesítendő piac, alkalmi vásárok tekintetében a vásár rendezőt, piac fenntartót megillető jogok gyakorlását, kötelezettségek teljesítését a képviselőtestület a polgármesterre ruházza át.

A hatáskör átruházás nem terjed ki a vásár, illetőleg a piac létesítésére, megszűntetésére, helyének és időpontjának, valamint a vásárokon fizetendő helypénz, pótdíj összegének megváltoztatására.

Vásárok és piacok helye, időpontja

4. § Az önkormányzat által tartott

a/ búcsúvásár helye a Tolnai Lajos utcai "búcsútér"
b/ A heti piac és alkalmi kirakóvásár létesítéséről, helyének kijelöléséről az önkormányzat a feltételek megvizsgálása után külön hoz döntést.

5. § Az Önkormányzat által tartandó búcsúvásár minden évben a Szent György naphoz (április 24.) közelebb eső vasárnap kerül megrendezésre.

6. § A búcsúvásár reggel 6 órától 19 óráig tart.

7. § A nem az Önkormányzat által tartott vásár, piac helye, a jogosult nyilvántartásba vételről szóló határozatban megjelölt terület. Az így rendezett vásárok, piacok nyitvatartási idejét a vásár rendezője, piac fenntartója állapítja meg a Kormányrendelet 6. §. (2) bekezdésében foglalt rendelkezésekre is figyelemmel.

8. § /1/ Vásáron és piacon az erre vonatkozó jogszabályi rendelkezések és hatósági előírások megtartásával áru- és termékértékesítés, továbbá vendéglátó ipari, kölcsönző, megőrző, mutatványos, valamint helyben végezhető szolgáltató és javítóipari tevékenység folytatható a kormányrendelet mellékletében a vásár, piac típusára vonatkozó előírásokra is figyelemmel. Az Önkormányzat által tartott vásár, /piac/ típusokon forgalomba hozható árucikkről a rendelet 1. számú melléklete tartalmaz felsorolást.

/2/ A vásáron, piacon forgalomba nem hozható áruk köréről a rendelet 2. sz. melléklete tartalmaz felsorolást. Az ott felsorolt árucikkek - forgalomba hozatalának tilalma - a rendezőtől, fenntartótól függetlenül – valamennyi vásárra, piacra kiterjed.

9. § Vásáron és piacon csak az árusíthat, aki az Európai Gazdasági Térség valamely tagállamában rendelkezik lakóhellyel vagy székhellyel.1

Helyfoglalás, helypénz

10. § /1/ Az Önkormányzat által rendezett búcsúvásárokon az árusok és szolgáltatók helyét

a/ a tevékenység jellege szerint elkülönítve és
b/ az egyes tevékenységi körökön belül az érkezés sorrendjében a polgármester által megbízott hivatalos személyek határozzák meg.
/2/ Az Önkormányzat döntése alapján megrendezésre kerülő kirakó vásárokon, valamint élelmiszerpiacokon a helyfoglalás az érkezés sorrendjében történhet.
/3/ Az Önkormányzat által rendezett vásárokon a rendelet 3. számú mellékletében meghatározottak szerint helypénzt kell fizetni. A helypénzt a nyitvatartás ideje alatt a vásár területén tartózkodó, a polgármester által megbízott hivatalos személyeknél kell - nyugta ellenében - megfizetni.
Előzetes helyfoglalás esetén a helypénzt a hely lefoglalásával egyidejűleg meg kell fizetni, de a lefoglalt hely fenntartásáért /őrzéséért/ az Önkormányzat felelősséget nem vállal. A helypénz megfizetése előtt az árut kitenni, az árusítást, illetőleg a szolgáltatást megkezdeni nem lehet.

11. § A nem az Önkormányzat által tartott vásáron, piacon a helyfoglalás –és egyebekben a vásár, piac - rendjét, továbbá a helypénz /bérleti díj/ alkalmazását, illetőleg annak mértékét a vásárt rendező, piacot fenntartó állapítja meg.

A vásár, piac rendjének fenntartása

12. § A vásári és piaci árusítás során be kell tartani az elárusító helyre, az árusítást végző személyre és az árusított termékekre, állatokra vonatkozó kereskedelmi, közegészségügyi és növény-egészségügyi, köztisztasági előírásokat a Korm.rend. 3. §. /3/ bek. alapján. E körben az Önkormányzatnak a köztisztaság fenntartásáról szóló önkormányzati rendeletének rendelkezéseit is értelemszerűen alkalmazni kell.

13. § Valamennyi vásáron és piacon az árusító köteles a Korm. rend. 7. §. /1/-/2/ bekezdésében meghatározottak ellenőrzését tűrni, az általuk kért felvilágosítást megadni, okmányokat bemutatni.

14. § /1/ A 13. §-ban foglaltakon túl az Önkormányzat által tartott vásárok és piac rendjének fenntartása érdekében az Önkormányzat a következő főbb szabályokat állapítja meg. A vásár és a piac:

a/ területén az árusító/szolgáltató köteles az általa használt helyet és annak környékét rendben, tisztán tartani, minden szemetet, állati és növényi hulladékot, almot a kijelölt szemétgyűjtőhelyen elhelyezni,
b/ területén tilos hulladékot, szemetet elszórni, vagy a területet más módon beszennyezni. Az állati ürüléket az állat tulajdonosának /használójának/ kell eltakarítania,
c/ területén lévő építményeket és növényzetet megrongálni tilos. Az árusító által okozott kárért a fenntartónak a polgári jog szabályai szerint tartozik felelősséggel,
d/ területén tüzet rakni, nyílt lángot használni vagy bármilyen tüzet okozó tevékenységet folytatni tilos. Megfelelő tűzbiztonságot nyújtó tűzhelyet a meleg ételek készítésével és forgalmazásával foglalkozó árusok használhatnak,
e/ területén a biztonságos közlekedés feltételeit biztosítani kell, a közlekedési utakon a forgalmat akadályozni semmilyen módon nem szabad. Az árukat, továbbá a vásáron az árusító sátrakat és asztalokat úgy kell elhelyezni, hogy azok a szabad közlekedést ne akadályozzák. Vásáron az egyes árusítóhelyek között 0,80-1,20 m széles térközt kell hagyni,
f/ elárusító helyein csak szabályszerűen hitelesített mérleget szabad használni,
g/ területén a szennyeződés megakadályozása érdekében a közvetlen fogyasztásra szánt élelmiszert /szendvics, cukorka, stb./ üveglappal, tiszta vászonnal, tüllel, celofánnal /stb./ letakarva lehet árusítani. A közvetlen fogyasztásra szánt élelmiszert árusító köteles az árusító hely mellett megfelelő szemétgyűjtőt elhelyezni,
h/ területén szerencsejátékot folytatni tilos,
i/ befejeztével az el nem adott árut az árus köteles a vásár, piac területéről elszállítani.
/2/ A polgármester jogosult az Önkormányzat által tartott vásár, piac rendjének fenntartása érdekében további előírásokat meghatározni.

15. § Az Önkormányzat által rendezett vásár- fenntartott piac - esetében a polgármester jogosult az árusításra vonatkozó szabályok, valamint a vásár - piac - rendjének megszegőit

a/ legfeljebb három hónapra a piac területéről kitiltani, vagy
b/ a rendelet 3. sz. mellékletében megállapított pótdíj megfizetésére kötelezni.

Vegyes és záró rendelkezések

16. § Az Önkormányzat az általa tartott vásár, /piac/ rendjére, az ezt megszegőkre kiszabható pótdíj mértékére, valamint a helypénzre vonatkozó rendelkezéseit tartalmazó hirdetményt a vásártéren, illetőleg - a piactéren - elhelyezett hirdetőtáblákon teszi közzé.

17. § E rendeletet a Képviselőtestület az 1996. február 19-én megtartott ülésén alkotta meg.

18. § A rendelet az 1996. február 23-án lép hatályba.

A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a Dunaszentgyörgy Községi Tanács 1/1976. számú - a búcsúvásár tartásáról és rendjéről szóló rendelete hatályát veszti.
1

Módosította a 19/2004. (X. 18.) Kt. rendelet