Kurd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2021. (X. 13.) önkormányzati rendeletének indokolása

Kurd Község Önkormányzata 2021. évi költségvetéséről szóló 2/2021. (II. 25.) Önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2021. 10. 14

Kurd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2021. (X. 13.) önkormányzati rendeletének indokolása

2021.10.14.
Kurd Község Önkormányzata 2021. évi költségvetéséről szóló 2/2021. (II. 25.) Önkormányzati rendelet módosításáról
Végső előterjesztői indokolás
A 2021. költségvetési rendelet módosítása szükséges, hogy az aktuális, időszerű változásokhoz igazítva legyen a költségvetés. Az új kodifikációs rendszerben, a LocLex-ben az eredeti költségvetési rendeletet újra kell szerkeszteni, ismét publikálni, mert a korábbi www.njt.hu-n közzétett formátumot a rendszer nem ismeri fel, nem kezeli. Az eredeti, módosítandó költségvetési rendeletben új időállapotként kell rögzíteni a módosításokat. A rendszer az elvégzett szerkesztést követően maga generálja majd a módosító rendeletet.
A költségvetés tervezését, az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény – a továbbiakban: Áht. – és a törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet szerint végeztük el.
A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény szerint az önkormányzat az éves költségvetéséből finanszírozza és látja el törvényben meghatározott kötelező, valamint a kötelező feladatai ellátását nem veszélyeztető önként vállalt feladatait.
A feladatok ellátásának forrásait és kiadásait az egységes költségvetési rendelet elkülönítetten tartalmazza. A költségvetési rendeletben működési hiány nem tervezhető.
Kurd községi önkormányzat 2021. évi költségvetése főbb célkitűzései:
1./ A stabil pénzügyi helyzet megőrzése.
2020 évben kezdődött, és 2021 évre áthúzódó pandémia és az ahhoz kapcsolódó kormányzati intézkedések jelentős mértékben módosították az önkormányzatok működési területeit minden tekintetben. A pandémia hatásra elvonásokat szenvedett el az önkormányzat, miközben a gazdaság szereplőinek tevékenységét is befolyásolta – többségében negatívan – a járványhelyzet. Ennek végét nem látjuk, ehhez igazodóan kell a feladatainkat meghatározni és végrehajtani.
2./ Az önkormányzati kötelező feladatok jó színvonalon történő ellátásának biztosítása, valamint az önkormányzati segélyezési rendszer hatékony, a rászorulók kellő mértékű támogatását biztosító átalakítása.
Igyekeztünk úgy kialakítani a költségvetési tervezetben a Mötv. 13. § (1) bekezdése szerinti kötelező feladatokkal kapcsolatos kiadási előirányzatokat, hogy azok a felmerülő feladatok ellátásához a szükséges fedezetet biztosítsák.
3. A helyi adópolitika célkitűzései.
A jelenleg hatályos adórendelet alapján a helyi adók - magánszemélyek kommunális adója, iparűzési adó, - mellett további adók bevezetését évek óta nem terveztük, a pandémia miatt azonban ezt jelenleg nem is lehetséges.
2021. évben is a költségvetés tervezésénél csak a meglévő helyi adókkal, kapcsolatos bevételekkel számoltunk azzal az eltéréssel, hogy a gépjárműadó 2021 évtől már nem a helyi önkormányzatok behajtási jogkörébe tartozik. Tavalyi évben még az önkormányzati adóhatóság volt a behajtó szerv, de a pandémia miatt mind a 40% mind a 60% összegét a központi költségvetésnek kellett elutalni mindamellett, hogy a behajtás adminisztratív költségei az önkormányzati hivatalt terhelte.
4. A helyi közfoglalkoztatással kapcsolatos tevékenység. A helyi közfoglalkoztatásról és fontosságáról annyit szükséges kiemelni, hogy csökkenő mértékű működési kiadási előirányzatot jelent az előző évekhez képest. A 2021. évben az eredeti költségvetésben elfogadotthoz képest egy új Hosszabb idejű közfoglalkoztatási programunk indult, a költségvetés módosításban ennek bevételi és kiadási összegével is számoltunk. Számolnunk kell azzal, hogy a régóta nálunk dolgozó közfoglalkoztatottak - akik többségében jól dolgoztak – 10 év után már tovább nem foglalkoztathatók.
5. Az önkormányzat fejlesztési elképzelései 2021-ben
A fejlesztési célokat a 7. mellékletben foglaltuk össze, az ott megfogalmazott feladatok megvalósítását biztosítja a költségvetés kerete.
A központi költségvetés a feladatfinanszírozási rendszert működtet, ennek megfelelően a 2021 évi központi költségvetéséről szóló Törvényben foglalt törvény 2. melléklete és a 3. melléklete alapján nyújt támogatást, határozta meg az átengedett bevételeket. A központi forrásból származó, a kincstár által kiközölt összegű feladatfinanszírozást egészíti ki az önkormányzat saját bevételeként megtervezett pénzügyi bevétel.
Az önkormányzat költségvetési támogatásának jogcímei, fajlagos összege jelentős nagyságrendben nem változtak, egyes területeken a jogcímek összetétele módosult.
A BM által kiírt pályázaton 19.370.485,- Ft összegű út- és járdafelújítási támogatásban részesültünk, mely összeg a fejlesztési tartalékban szerepel, mivel nagy valószínűséggel a pályázat csak a jövő évben valósul meg.
A települési önkormányzatok működésének támogatásainak főbb jogcímei:
1. az önkormányzati hivatal működésének támogatása
A hivatal 2021évi költségvetési tervezetében részletesen indokolva.
b) A település-üzemeltetéshez kapcsolódó feladatellátás
Az önkormányzati kötelező feladatok ellátásához kapcsolódó kiadások változását a melléklet szerinti táblázat mutatja be részletesen.
Egyes köznevelési feladatok támogatása keretében Kurd Önkormányzata, mint székhely település a Kurd-Csibrák Önkormányzatok Óvodai Társulása által működtetett Kurdi Napsugár Óvoda és Konyha működtetéséhez kapott állami támogatás.
Gyermekétkeztetés támogatása jogcímek szerinti, az Önkormányzat vagy Társulása által ellátott és támogatott feladatokra használható.
A házi segítségnyújtást, valamint a gyermekvédelmi alapfeladatokat a társulás útján látjuk el továbbra is. A szervezeti formában 2021. január 1. napjával új szervezet látja el. Az átalakulás folyamatát a testület jól ismeri, itt nem szándékoznék a részletekkel foglalkozni. Ami az állami normatíván felüli önkormányzati finanszírozás összege az jelenleg még nem ismert, a vezetőkkel történt egyeztetés alapján a tavalyi összeggel számolunk, és annak módosítását későbbiekben realizáljuk. Az új szervezeti forma hosszabb előkészítést igényel.
Önkormányzatunkat a kiegészítő támogatások közül elsősorban az alábbiak érinthetik:
A helyi közlekedési közszolgáltatás tárgyévet megelőző évi vesztesége erejéig
- önkormányzati feladatellátást szolgáló fejlesztések:
1. kötelező önkormányzati feladatot ellátó intézmények fejlesztése, felújítása,
2. belterületi utak, járdák, hidak felújítása,
3. önkormányzatok rendkívüli támogatása:
Az önkormányzatok rendkívüli támogatást kivételes esetben, pályázat útján igényelhetnek működőképességük megőrzése vagy egyéb, a feladataik ellátását veszélyeztető helyzet elhárítása érdekében.
2021. évi Lakossági víz- és csatornaszolgáltatás támogatási pályázaton 7.361.900,- Ft összegű támogatást kapott az Önkormányzat, mely összeget a DRV részére kellett átadni elszámolási kötelezettség terhe mellett. Ebben az esetben csak a pályázat benyújtása, és majd az elszámolás az Önkormányzat feladata, mindez a DRV-től kapott adatok alapján történik.
Önkormányzati saját bevételek
Az önkormányzati saját bevételeket a helyi adók, a saját tevékenységből, vállalkozásból és az önkormányzati vagyon hasznosításából származó bevétel (nyereség, osztalék, kamat és bérleti díj), az átvett pénzeszközök, a törvény alapján az önkormányzatot megillető illeték, bírság, díj és az önkormányzat és intézményei egyéb sajátos bevételei alkotják. A saját bevételek körében a helyi adók vonatkozásában az iparűzési adó a pandémia miatt - átmenetileg megváltozott – a vállalkozók részére biztosított kedvezménnyel.
A kieső iparűzési adó bevétel ellensúlyozására a Magyar Államkincstár közreműködésével a nettó finanszírozás keretében június és október hónapokban összesen kétszer 1.589.060,- Ft támogatásra jogosult az Önkormányzat. Ennek első részletét természetesen már folyósították.
Az önkormányzat a pandémia miatti kormányrendelet végrehajtásaként a szolgáltatások, bérleti díjak összegét a tavalyi összeggel tervezte meg.
Egyéb vonatkozásban alapvető változás nem történt.
Átvett pénzeszközök, támogatások
A működési célú támogatások államháztartáson belülről kiemelt előirányzathoz kapcsolódó rovatoknál eredeti előirányzatként a védőnői ellátás s finanszírozására a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől várt összeget terveztük meg. Ehhez finanszírozásként 2021 évtől a fogorvosi szolgálat is a költségvetésünkbe beépült, amelyet a szerződésben foglaltak szerinti rendben utaljuk az alapellátónak.
Az önkormányzat költségvetési kiadásai
A kiadások között biztosítani kell a Képviselő-testületnek a feladatfinanszírozásban megjelölt előirányzatokat, a céljelleggel kapott támogatások, pályázati források támogatási okirataiban, szerződéseiben előírt feltételeknek megfelelő felhasználást, az elkülönítetten kezelt források cél szerinti elköltését.
2021. évre áthúzódó feladatok: a 2020. évről áthúzódó közmunkaprogramok támogatása, illetve a folyamatban levő pályázati támogatással megvalósuló fejlesztések 2021. évre áthúzódó költségei.
A munkaerőpiaci folyamatok az önkormányzati foglalkoztatás minden területén éreztetik a hatásukat, a kiesők helyébe (munkahely váltás, nyugdíjba vonulás szülési szabadság) nagyon nehezen pótolhatók.
A települési önkormányzatok köznevelési feladatai ellátása támogatásának jogcímei
Közművelődési feladatainkat a megyei könyvtárral kötött megállapodás alapján látjuk el. A könyvtár nyitvatartási ideje valamelyest bővült, 3 alkalommal heti 12 órában áll az érdeklődők rendelkezésére. 2021 évtől az NMI-vel együttműködve végezzük el a közművelődési felelős képzését, s azt követően a jogszabály szerinti foglalkoztatást Csibrák községgel közösen 2021. december hónapjától. Ennek bérjellegű kiadásai a 2022. évi költségvetést terhelik csak majd.
2019 évben háziorvos váltás történt, ennek eredményeként szerződéssel vállalta az önkormányzat az orvos-asszisztens bérének támogatási jogcímen történő finanszírozását. Ennek összege éves szinten igen jelentős.
Az MSZSZ keretében szülész-nőgyógyász és gyermekorvos havonta gondozza a betegeinket vállalkozási szerződés alapján.
A háziorvosi alapellátáshoz kapcsolódó ügyeleti költségekre 60 Ft/fő összegű lakosságszám arányos támogatást terveztük meg a tavalyi évivel egyezően.
A szociális támogatásokra jelentősen több állami támogatást kaptunk, ennek ésszerű felhasználására a nyáron elfogadott Szoc. rendelet módosításának hatására többen lesznek/lettek jogosultak valamilyen szociális ellátásra, jelentősen emelkedett a középiskolások beiskolázási támogatására szóló kérelmek, és így a kifizetések száma is.
Összességében elmondható, hogy a pandémia miatt jelentős bevételcsökkenést nem szenvedett el az önkormányzat, ez azonban a korrekciós intézkedéseknek köszönhető. A hosszabb távú hatása igazából később jelentkezik, mert ugyan valamelyest nőttek az állami támogatás összegei, de minden esetben megszabott annak felhasználása, és a felhasználás tekintetében az elszámoltatási rend is egyre szigorúbb, minden évben egyre kevesebb az a pénzösszeg, amit szabadon használhat fel az Önkormányzat, felhasználási kötöttség nélkül. Ez azért problémás, mert egy jelentősebb pályázaton való indulás feltétele gyakran magasabb önerő, amit a feszes költségvetési keret nem biztos, hogy átcsoportosítás nélkül lehetővé tesz.
Előzetes hatásvizsgálat a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 17. §-a alapján
I. Az önkormányzati rendelet hatásai
1. Társadalmi hatás: A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény előírásainak megfelelő kötelező feladatok jó színvonalon történő ellátása, az önként vállalt célok megvalósítása, az önkormányzat vagyongyarapodás biztosítása.
2. Gazdasági, költségvetési hatás: A költségvetési rendeletben foglalt szabályok betartásával, a bevételi és kiadási előirányzatok teljesítésével az önkormányzat működése biztosítható, az éves tervezett beruházások és felújítások egy része megvalósíthatóak, azonban minden kötelező feladatra a fejlesztési forrás nem ad fedezetet. (pl.HÉSZ előkészítése csak kötelező alapfeladat elmaradása terhére)
3. Környezeti és egészségügyi következmények:
A rendelet végrehajtása, a tervezett beruházások, felújítások megvalósítása javítják lakosság komfortérzetét, a közfoglalkoztatási programok munkafeltételeit, a lakókörnyezet, a településüzemeltetési feladatok ellátásának színvonalát.
4. Az adminisztratív terheket befolyásoló hatás: Az adminisztrációs terhek a pandémiás intézkedésekkel növekedtek, egyéb jelentősebb adminisztrációs tehernövekedés minimális.
II. Az önkormányzati rendelet megalkotásának szükségessége, a jogalkotás elmaradásának várható következményei: Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (a továbbiakban: Áht.) 24. § (3) bekezdése előírja, hogy a polgármester a központi költségvetésről szóló törvény hatálybalépését követő 45. napig benyújtja a képviselő-testületnek a tárgyévi költségvetési rendelet-tervezetet.
Az Áht. 25. § (1) bekezdése alapján, ha a költségvetési rendeletet a képviselő-testület a költségvetési évben legkésőbb március 15-ig nem fogadja el, akkor az átmeneti gazdálkodásról rendeletet kell alkotni.
A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 111/A. §-a értelmében, ha a helyi önkormányzat a költségvetési évre vonatkozóan nem rendelkezik elfogadott költségvetéssel, a részére járó egyes támogatások folyósítása az államháztartásról szóló törvény 83. § (6) bekezdése szerint – a kötelezettség teljesítésére meghatározott határidő utolsó napját követő hónap első napjától a mulasztás megszüntetéséig – felfüggesztésre kerül.
III. Az önkormányzati rendelet végrehajtásához szükséges feltételek
Mind a Személyi, mind a szervezeti, tárgyi és pénzügyi feltételek: Rendelkezésre állnak.