Vasszécseny Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2019. (II.5.) önkormányzati rendelete

Vasszécseny község településképének védelméről

Hatályos: 2024. 05. 01

Vasszécseny Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2019. (II.5.) önkormányzati rendelete

Vasszécseny község településképének védelméről

2024.05.01.

Vasszécseny Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény 12. § (2) bekezdésben kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény 2. § (2) bekezdésében, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 1. pontjában és az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 57. § (2)-(3) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva - a jogszabályban meghatározott véleményezési eljárás lefolytatását követően - a következőket rendeli el:

I. Fejezet

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. Értelmező rendelkezések

1. § E rendeletben alkalmazásában használt fogalmak:

1. Áttört kerítés: olyan kerítés, amelynél a tömör felületek aránya a kerítés teljes felületének 50%-át nem haladja meg.

2. Egyéb műszaki berendezések: épületre szerelt műszaki eszköz (pl.: klíma kültéri egység, parabola antenna, közművezeték, mérőóra, napelem, napkollektor)

3.1 Az információs kiegészítő elemek: cégér, cégfelirat, üzletfelirat, címtábla, névtábla, hirdető-berendezés.

4.2 Információs vagy más célú berendezés: minden olyan berendezés (kétoldali hirdetőtábla, totemoszlop, útbaigazító tábla), amely részben reklámnak nem minősülő információs cél- vagy egyéb cél megvalósításával közérdeket is szolgál.

II. Fejezet

A HELYI VÉDELEM

1. A helyi védelem alá helyezés és a védelem megszüntetésének szabályai

2. § (1) A helyi egyedi védelem kiterjed a védett építmények és építmény-együttesek egészére, vagy csak azok jelzett részleteire.

(2)3 A helyi védelem alá helyezést, illetve annak megszüntetését bárki írásban kezdeményezheti Vasszécseny Község Önkormányzatánál.

(3) A kezdeményezésnek tartalmaznia kell:

a) a kezdeményező megnevezését;

b) a védendő érték megnevezését, szükség esetén körülhatárolását;

c) a pontos hely megjelölését (utca, házszám, helyrajzi szám, épület, ill. telekrész);

d) a védendő érték rövid dokumentálását;

e) a kezdeményezés indokolását.

(4) A kezdeményezésben érintett építményekről, vélt örökségről - amennyiben nem áll rendelkezésre - értékvizsgálati dokumentációt kell készíttetni.

(5) A védettség megszüntetésére akkor kerülhet sor, ha

a) a védetté nyilvánított helyi érték megsemmisül,

b) a védett terület, védett érték, a védelem alapját képező értékeit helyreállíthatatlanul elveszítette,

c) a védelem tárgya a védelemmel összefüggő szakmai ismérveknek már nem felel meg,

d) a védett érték magasabb (műemléki) védettséget kap.

2. Az Önkormányzat döntésével összefüggő feladatok

3. § (1) Az Önkormányzat a helyi védelem alá tartozó épületekről, műtárgyakról, köztéri műalkotásokról, nyilvántartást vezet.

(2) A nyilvántartás tartalmazza

a) védettségi kategóriát,

b) fotót,

c) területi helyi védelem esetén a helyrajzi számokat és helyszínrajzot,

d) egyedi helyi védelem esetén a védett érték pontos helyét (cím, helyrajzi szám),

e) az egyedi helyi védelem alá tartozó érték rendeltetését és használatának módját.

(3) Az Önkormányzat a helyi védelem alatt álló egyedi elemeket „Helyi védett épület” feliratú – az Önkormányzat által készíttetett és kihelyezett – táblával jelölheti meg, amelyeknek cseréjéről, pótlásáról gondoskodik.

III. Fejezet

A TELEPÜLÉSKÉPI SZEMPONTBÓL MEGHATÁROZÓ TERÜLETEK

1. Településképi szempontból meghatározó területek megállapítása

4. § (1) Településképi szempontból meghatározó területek:

a) Lakóterületi településrész

b) Gazdasági és különleges területi településrész

c) Különleges kastély településrész

d) Mezőgazdasági településrész

e) Erdős településrész

f) Zöldterületi településrész

g) Vízfolyás, vízfelület

h) Védett táji-, természeti területek

(2) A meghatározó területek lehatárolását a 1. melléklet tartalmazza.

IV. Fejezet

TELEPÜLÉSKÉPI KÖVETELMÉNYEK

1. A lakóterületi településrész egyedi építészeti követelmények

5. § (1) A község területén a gazdasági területek kivételével csak magas tetős épület létesíthető 15-45° közötti tető hajlásszöggel.

(2) Az épületek meghatározó tetőhéjazata pikkelyszerű és hagyományos anyagú lehet, főépületen és utcákról, közterületről, táblás jellegű fedés nem alkalmazható. A tetőfedés cserép-rendszerű megjelenéshez hasonló cserép, lemez, környezetéhez illeszkedő sík természetes pala, ill. nád.

(3) Az üzletportálokat, cégtáblákat, feliratokat, előtetőket, nyílászáró-rácsokat és az egyéb díszítéseket, berendezéseket az egész épület tömegformájához, homlokzati jellegéhez és részletmegoldásaihoz illeszkedő anyagokból-, formai megoldásokkal- és színezéssel kell kialakítani.

(4) Utcai, közterületi telekhatáron áttört kerítés is létesíthető legfeljebb 80 cm-es lábazattal. Drótfonat tüskésdróttal nem építhető.

(5) Lakóépületen hullámpala, bitumenes zsindely, fém lemezfedés, a hagyományos cserépfedés színárnyalataitól (piros) eltérő színű (zöld, kék, sárga) tetőfedő anyag nem alkalmazható.

6. § Telkek összevonása esetén is követni kell az adott tömbben, vagy környezetében a területre jellemző telepítési módot.

7. § (1) Új épületet az építési tömbben jellemző tetőzettel kell kialakítani.

(2) Kizárólag a kialakult beépítési struktúrába illeszkedő új beépítés valósítható meg, a környezetéből kiugróan nagy tömegű- és magasságú új épület nem létesíthető.

(3) A lakótelkek be nem épített részét kertként kell fenntartani.

(4) A település lakóterületén közterület felől homlokzati oldalon parabola, klimaberendezés, hírközlés átjátszó berendezése nem helyezhető el.

(5) Az utcaképhez tartozó, utcaképet meghatározó előkertben teraszok, vendéglátó teraszok, üzletek standjai, szabadtéri eladóterületei, kerti tetők oldalsó zárásaként, állandó vagy időszakosan ponyva, nád, fémlemez burkolás nem alkalmazható.

8. § Környezetéből kiugró, 25 m-nél magasabb építmény vagy műtárgy elhelyezését környezetbe illeszkedést igazoló látványtervvel kell alátámasztani.

2. Gazdasági és különleges területi településrészre vonatkozó területi- és egyedi építészeti követelmények

9. § Környezetéből kiugró, 25 m-nél magasabb építmény vagy műtárgy elhelyezését környezetbe illeszkedést igazoló látványtervvel kell alátámasztani.

3. Mezőgazdasági területi- és egyedi építészeti követelmények

10. § (1) Környezetéből kiugró, 25 m-nél magasabb építmény vagy műtárgy elhelyezését környezetbe illeszkedést igazoló látványtervvel kell alátámasztani.

(2) Beépítésre nem szánt területen kerítés - zajvédő fal kivételével - csak áttört kivitelben és legfeljebb 2,5 m magassággal létesíthető. A kerítés tömör lábazata nem lehet 0,6 méternél magasabb.

11. § (1) Az építmények, épületek tömegformálásának, homlokzatképzésének, anyaghasználatának, részletmegoldásainak illeszkedniük kell az építési övezetben, övezetben, tömbben, utcában, szűkebb környezetben, tájban kialakult megoldásokhoz.

(2) Épület tetején épületgépészeti kültéri egységek, - a napelem, napkollektor, napelemes cserép kivételéve - csoportosított elrendezésben, takaró szerkezet által rejtve helyezhetők el.

4. Zöldterületi településrész területi-és egyedi építészeti követelmények

12. § (1) A közmű fejlesztés tervezésekor keresztszelvényen is be kell mutatni a távlati közmű elhelyezést, mind a felszín alatti, mind a felszín feletti útszelvény elemeit elhelyezve. Földkábeles villamos hálózat kiépítés esetén a növényállomány megőrzése kiemelt szempont, annak pótlásakor a helyszíni elhelyezésre kell törekedni.

(2) A telekhatár és az úttest közötti közterületi zöldfelületet (zöldsávot) keresztező, az útkezelői hozzájárulás alapjául szolgáló tervben rögzített útcsatlakozás szélességében (ennek hiányában az ingatlan kapuszélességében) létesíthető csak burkolt felület, amelyet személygépjármű és kistehergépjármű behajtója esetén kiselemes útburkolattal kell kialakítani.

(3) A be nem épített és nem burkolt felületeket növényzettel kell takarni és fenntartani. Külön gondot kell fordítani a szabálytalan út-és téralakulatok közlekedésre igénybe nem vett felületeire.

(4) A magas építmények, tornyok, oszlopok településképi bejelentéssel, táj- és utcaképet nem rontó módon helyezhetők el. Védett területen ilyeneket elhelyezni tilos.

(5) Az újonnan kialakításra kerülő közlekedési- és közműterületeken, valamint zöldterületeken a létesítési és üzembe helyezési engedély csak úgy adható, ha a kertészeti terv alapján tervezett növényültetési kötelezettség teljesítése is megtörténik.

(6) A hulladékgyűjtő szigetet a településkép zavarása nélkül, növényzettel takarva lehet elhelyezni.

5. A helyi védelemmel érintett épületekre és értékre vonatkozó területi és egyedi építészeti követelmények

13. § (1) Helyi védett épület nyílászáróinak cseréje esetén

a) az épületen meglevő, eredeti nyílászárók külső osztásrendjét meg kell tartani,

b) az új nyílászárók kövessék az eredeti nyílászárók osztását, ritmusát, jellemző profil kialakítását, a homlokzati megjelenés felőli, külső szárnyak esetében csak az építés korában alkalmazott osztásrendű, anyagú és szerkezetű elemek építhetők be, műanyagból készült, műanyag és aluprofilú külső felületű nyílászáró nem alkalmazható,

c) homlokzati nyílászárók, biztonsági rácsok, zsalugáterek, árnyékolók felújítása esetén – a teljes homlokzatra kiterjedő felújítás kivételével – csak az épületen meglévő nyílászárókkal azonos színek alkalmazhatóak.

(2) Helyi védelemmel érintett épületek, építmények felújítása, átalakítása, bővítése esetén az eredeti állapot visszaállítását, a toldalékok elbontását, valamint az épület, építmény környezetének kertészeti felújítását kell biztosítani.

6. Az egyes sajátos építmények, műtárgyak elhelyezésére elsősorban alkalmas területek kijelölése

14. § (1) A nem használt, felhagyott légvezetékeket és tartóelemeiket a szolgáltatónak, vagy a vezeték tulajdonosának az oszlopokról, oszlopsorokról el kell távolítani, valamint az épületekhez való becsatlakozást el kell bontani.

(2) Új közműkiépítéseknél a kisfeszültségű erőátviteli- és közvilágítási hálózatokat föld lehetőség szerint föld alatt kell kiépíteni.

(3) A településképet meghatározó területek nem alkalmasak a teljes település ellátását biztosító felszíni energiaellátási és elektronikus hírközlési sajátos építmények, műtárgyak elhelyezésére.

(4) A 4. mellékletben nem szereplő területek elsősorban alkalmasak a teljes település ellátását biztosító felszíni energiaellátási és elektronikus hírközlési sajátos építmények, műtárgyak elhelyezésére.

7. A reklámokra és reklámhordozókra vonatkozó településképi követelmények

15. § (1)4

(2)5

(3)6

(4) Vasszécseny község közigazgatási területéhez tartozó településképi szempontból meghatározó területein:

a)7

b) saját tevékenységet hirdető ideiglenes reklám elhelyezése építési hálón az építési napló vezetésére fennálló kötelezettség és építési napló vezetésére nem kötelezett építési tevékenység esetén az építkezés időtartama alatt lehetséges,

c) az önkormányzat által szervezett vagy támogatott rendezvényről tájékoztató ideiglenes reklám elhelyezése információs berendezésen, közművelődési célú hirdetőoszlopon, molinón lehetséges,

d) Az épületek, építmények erre a célra szolgáló portáljainak, kirakatainak üvegfelületei mögött - az üvegmező felületének 30%-át meg nem haladó méretű, nem kirívó színezésű, legfeljebb súrolt fénnyel megvilágított, az üvegfelülettől legalább 5 cm-rel eltartottan befüggesztett reklám és reklámhordozó helyezhető el.

e) Építési reklámhálót csak építési állványzatra lehet feltenni, kizárólag az építkezés ideje alatt, az építési naplóban igazoltan.

f)8

g)9

h) Az előkertekben, a közterület és közforgalom számára megnyitott magánterület felől látható helyen az ingatlan elidegenítésére vonatkozó hirdetés legfeljebb 1 m2 felületű ideiglenes reklámhordozón helyezhető el.

i)10

(5)11 Az állandó díszvilágítást, fényreklámot és egyéb fénylő hirdető-berendezést az egyéb előírások betartása mellett csak úgy lehet kialakítani, hogy a fényhatás az adott és a környező épületek és közterületek rendeltetésszerű használatát ne zavarja, a közlekedés biztonságát, a természetes élőhelyek életfolyamatait ne veszélyeztesse, és a terület látványát kedvezőtlenül ne befolyásolja.

8. Információs kiegészítő elemek elhelyezésére vonatkozó egyedi építészeti követelmények

16. § (1)12 Az információs kiegészítő elemek méretének, kialakításának, anyaghasználatának az épület, építmény karakteréhez, tagozataihoz, színezéséhez, arányrendszeréhez igazodónak kell lennie.

(2) Egy építményen, épületen megjelenő több információs kiegészítő elem anyaghasználatának, méretének kialakításának egymással összhangban kell lenniük.

(3) Az információs kiegészítő elemek még részben sem takarhatják az épület nyílászáró szerkezetét, párkányát, korlátját és egyéb meghatározó építészeti elemét.

(4) Az építményen elhelyezett, az ingatlan elidegenítésére vonatkozó hirdetés legfeljebb 0,6 m2 felületű lehet.

17. § (1) A község területén levő épületeken, építményeken információs kiegészítő elemek elhelyezésére az alábbi rendelkezések vonatkoznak:

a)13 lakóépületben vagy önálló épületben kialakított, kereskedelmi, szolgáltató, irodai, kulturális, vendéglátó funkció esetében, a tevékenységet magába foglaló épületrészhez kötődő, földszinti és fogadószinti homlokzaton, a nyílászárók feletti sávban, csak cég- és névtábla, cégfelirat, 0,4 m2 felületet nem meghaladó cégér, egyedi címfestett tábla, hirdető-berendezés helyezhető el,

b) több – belső közlekedőből megközelíthető - rendeltetési egységet magába foglaló üzletközpont esetében, - az a) pontban meghatározottakon túl - az osztás és nyílás nélküli, jellemzően tömör homlokzat szerves részeként kialakított, az épület léptékéhez igazodó méretű és alakú, cserélhető tartalmú információs elem helyezhető el,

c)14 üzemi, ipari épületeken, raktárakon csak a saját tevékenységet jelző cég- és névtábla, cégfelirat, cégér, egyedi címfestett tábla, hirdető-berendezés helyezhető el.

(2) A műemléki területen és azon álló épületeken, építményeken, valamint műemléki (M) és helyi védelem alatt álló épületeken, építményeken – a homlokzatok meglévő, vagy tervezett, vízszintes és függőleges tagolásához, nyílászárók kiosztásához, azok ritmusához, szabad felületek arányaihoz és méretéhez illeszkedő - cégtábla, címtábla, cégér az alábbiak szerint helyezhető el, alakítható ki:

a) egy épületben több rendeltetési egység esetében egymással összhangban kialakított, egységenként legfeljebb 1-1 db hirdető-berendezés helyezhető el egységes információs rendszer részeként, a homlokzati arányokat figyelembevevő méretekkel,

b) portál, vagy kirakat erre a célra kialakított felirati mezőjén önálló betű és logó, ragasztva, vagy a háttértől eltartottan felerősítve, igény esetén élben, háttérből, vagy kívülről derítő fénnyel megvilágítva,

ba) festett, polisztirol, öntött, anyagában színezett műanyag,

bb) fa, festett gipsz, kerámia,

bc) festett fém, rozsdamentes acél, réz, szálcsiszolt alumínium,

bd) natúr, savmaratott, pasztellszínű edzett üveg anyagokból.

c) vakolt, vagy burkolt felületre a portál, kirakat felső széle és a földszintet az emelettől elválasztó osztópárkány, vagy képzeletbeli vonala között levő sávban, földszintes épület esetében az épített párkány, vagy ereszvonalig terjedő sávban – az a) pontban megjelölt lehetőségeken túl,

ca) homlokzatra festett kivitelben,

cb) fából, festett fémből, rozsdamentes acélból készült – keretezett, vagy keretezés nélküli - táblára festve vagy ragasztva,

cc) a homlokzat síkjától eltartott, kifeszített, impregnált fény- és vízálló szövetre festett kivitelben,

cd) homlokzat síkjától eltartott, negatív betű kivágású fémtáblából,

ce) pasztell árnyalatú színes, vagy savmaratott biztonsági üvegtáblán festett, vagy ragasztott kivitelben - igény szerint hátulról derített megvilágítással.

d) kirakatra, portálra, homlokzati felületre elhelyezett hirdető-berendezésen túl, épületenként legfeljebb 1db. - falra merőlegesen elhelyezett, legfeljebb 70 cm kiállású, legfeljebb 0,4 m2 befoglaló méretű cégér, a tevékenység, vagy logó ábrázolásával, igény szerint élben, vagy kívülről megvilágítva,

da) impregnált fa, festett fém, rozsdamentes acél, kovácsoltvas,

db) natúr, savmaratott, vagy pasztellszínű, biztonsági üveg anyagokból.

9. Az egyéb műszaki berendezésekre vonatkozó településképi követelmények

18. § (1) Magastetős épület esetén a táblás napelemeket, napkollektorokat napelemes cserép kivételével a tető lejtésével párhuzamosan úgy kell elhelyezni, hogy

a) széleik igazodjanak egymáshoz és a tetősík ablakhoz,

b) sorolva, lépcsőztetés nélkül téglalap alakú felületet képezzenek.

(2) Színben és formában a tetőfelület anyagával harmonizáló napelemes cserép alkalmazása teljes tetőfelületen megengedett valamennyi építmény esetében.

(3) Épület közterületről látható homlokzatán vezeték (kábel, gáz- és egyéb csővezeték) nem vezethető látható módon, a falsíkon kívül.

(4) Épületek tetőszerkezetén elhelyezett antennatartó szerkezet legmagasabb pontja az építmény legmagasabb pontjánál legfeljebb 6 m-rel lehet magasabb.

(5) Kisméretű mobilhálózati bázisállomás (mikrocella) meglévő közműoszlopokon elhelyezhető, épületen utca felől takart módon helyezhető el.

V. Fejezet

TELEPÜLÉSKÉP-VÉDELMI TÁJÉKOZTATÁS ÉS SZAKMAI KONZULTÁCIÓ

1. Rendelkezés a szakmai konzultációról

19. §15 E rendeletben foglalt településkép-védelmi követelmények teljesülése érdekében az önkormányzati főépítész, foglalkoztatása hiányában a polgármester az ügyfél írásbeli kérelmére a településkép-védelmi követelményekről tájékoztatást ad. A tájékoztatás szakmai konzultáció keretében történik.

2. A szakmai konzultáció eljárás rendje

20. § (1) Az írásos kérelemnek tartalmaznia kell a rendelet 2. mellékletében foglalt kérelemnyomtatványban foglaltakat, így:

a) a kérelmező alábbi személyes adatait:

aa) nevét

ab) lakóhelye címét, szervezet esetén székhelyté

ac) levelezési címét, ha az a lakóhely, szervezet esetén székhely címétől eltér

b) a kérelemmel érintett ingatlan, ingatlanok pontos címét, helyrajzi számát vagy ingatlanhoz nem köthető szakkérdés esetén annak rövid kifejtését.

(2) Előzetes időpont egyeztetés céljából telefonos vagy elektronikus elérhetőség is megadható, de a tájékoztatás és a szakmai konzultáció csak személyesen folytatható le.

(3) A kérelem beérkezésétől számított 8 napon belül a kérelmezőt az általa megadott elérhetőségek valamelyikén a szakmai konzultáció kitűzött időpontjáról értesíteni kell.

(4) A konzultációról készült emlékeztetőt az önkormányzat nyilvántartásba veszi.

3. A településképi bejelentési eljárás

21. § (1)16 Településképi bejelentési eljárást folytat le az átruházott hatáskörben eljáró polgármester építési tevékenység megkezdése előtt a rendelet a 24. §-ban meghatározott esetekben.

(2) A polgármester településképi bejelentéssel kapcsolatos véleményét a főépítész szakmai véleményére is alapozhatja.

(3) Az eljárást e célra rendszeresített, a 3. mellékletben szereplő nyomtatványon lehet kezdeményezni.

22. § (1) Településképi bejelentési eljárással érintett építési tevékenység esetén a telepítéssel, építészeti kialakítással kapcsolatos részletes vizsgálati szempontok:

a) a tervezett megoldás léptékében, arányaiban megfelelően illeszkedik–e a kialakult településszerkezetbe,

b) teljesíti-e az egyes eltérő karakterű településképpel rendelkezői községrészek esetében a településképi szempontokkal kapcsolatos tömegalakítási, homlokzatformálási, anyaghasználati követelményeket,

c) illeszkedik-e a környezetébe, figyelembe veszi-e a környező beépítés sajátosságait,

(2) A bejelentési eljárás lefolytatása alapján a kérelem tárgyának fennmaradási érvényessége a határozat kiállításának dátumától számítva:

a) állandó építmény esetén végleges,

b) legfeljebb 180 napig fennálló építmény esetén 180 nap,

c)17 reklám, reklámhordozó és hirdető-berendezés a bérleti szerződés lejártáig, vagy a rendeltetési egység működésének befejezéséig, befejezésének időpontjáig.

23. § (1) A bejelentés tárgyától függően a településképi bejelentési eljárással érintett építési tevékenységgel összefüggő épület, építmény, berendezés, bútor építészeti- műszaki tervének munkarészei:

a) a bejelentés tárgyának helyét, vonatkozó adatait, méreteit, tágabb összefüggő területet és szomszédos épületeket feltüntető helyszínrajz,

b) épület, építmény - kitelepülésnél berendezés, bútor - esetében

ba) alaprajzok,

bb) megértéshez szükséges számú metszet,

bc) minden eltérő megjelenésű homlokzat, vagy nézet,

c) műszaki leírás, leírás a beépítési adatok, méretek, szerkezeti, építészeti megoldások feltüntetésével

d) a bejelentés tárgyától függően

da) színezett modellkép,

db) környezetbe illesztett fotorealisztikus településkép

dc) helyszínre illesztett látványterv

e) amennyiben nem az ingatlan tulajdonosa nyújtja be a kérelmet vagy egy társasházi lakásra vonatkozik a kérelem, úgy az ingatlan tulajdonosának / társasház közös képviselőjének hozzájáruló nyilatkozata

24. §18 (1) Településképi bejelentési eljárást kell lefolytatni, ha az építési tevékenységgel érintett ingatlan a településképi szempontból meghatározó területek karaktertérképén, vagy a szabályozási terven jelölt

a) helyi védelem alatt áll vagy helyi védelem alatt álló ingatlannal szomszédos;

b) tájképvédelmi övezet beépítésre nem szánt területén található;

c) az építési tevékenységgel érintett épület vagy építmény közterületen helyezkedik el.

d) közterületre tervezett, a településkép megjelenését befolyásoló, 30 napnál huzamosabb időre szánt idényjellegű, valamint tartós jellegű építményekre irányuló építési tevékenység esetén.

e) országos jelentőségű védett természeti, és NATURA 2000 előírással érintett területen található.

(2) Településképi bejelentési eljárást kell lefolytatni rendeltetésmódosítást, vagy a rendeltetési egységek számának megváltozását jelentő rendeltetésváltozások esetén.a településkép védelméről szóló törvény reklámok közzétételével kapcsolatos rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló kormányrendeletben szereplő általános településképi követelmények tekintetében a reklámok és reklámhordozók elhelyezése esetén.

(3) Településképi bejelentési eljárást kell lefolytatni rendeltetésmódosítást, vagy a rendeltetési egységek számának megváltozását jelentő rendeltetésváltozások esetén.

4. A településképi kötelezési eljárás

25. §19 (1) Településképi kötelezési eljárást folytat le átruházott hatáskörben a polgármester a településképi rendelkezések megsértése esetén.

(2) Az átruházott hatáskörben eljáró polgármester a kötelezési eljárás lefolytatása előtt tájékoztatást és felhívást küld a tulajdonosnak.

(3) Hivatalból történő eljárás (ellenőrzési tevékenység) szabályai: Az átruházott hatáskörben eljáró polgármester az észleléstől számított 15 napon belül megindítja az eljárást, az ingatlan tulajdonosát értesíti az eljárás megindításáról.

(4) Az (1) bekezdésében foglaltak megszegése esetén a – (2) bekezdés szerinti felhívás eredménytelenségét követően – az átruházott hatáskörben eljáró polgármester önkormányzati településképvédelmi bírságot szab ki, amelynek összege 100 000 forinttól 200 000 forintig terjedhet.

(5) Az önkormányzati településképvédelmi bírság kiszabásánál a hatóság mérlegeli különösen:

a) a jogsértéssel okozott hátrányt, ideértve a hátrány megelőzésével, elhárításával, helyreállításával kapcsolatban felmerült költségeket és a jogsértéssel elért előny mértékét,

b) a jogsértéssel okozott hátrány visszafordíthatóságát,

c) a jogsértéssel érintettek körének nagyságát,

d) a jogsértő állapot időtartamát,

e) a jogsértő magatartás ismétlődését és gyakoriságát,

f) a jogsértést elkövető eljárást segítő, együttműködő magatartását, valamint

g) a jogsértést elkövető gazdasági súlyát.

VI. Fejezet

ZÁRÓ ÉS ÁTMENETI RENDELKEZÉSEK

26. § (1) Ez a rendelet 2019. február 15. napján lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti Vasszécseny Község Önkormányzata Képviselő-testületének a reklámok, reklámhordozók és cégérek elhelyezésének, alkalmazásának következményeiről, feltételeiről és tilalmáról és a településképi bejelentési eljárásról szóló 9/2017. (XII.1.) önkormányzati rendelete.

1. melléklet a 3/2019. (II. 5.) önkormányzati rendelethez

Településképi szempontból meghatározó területek lehatárolása

2. melléklet a 3/2019. (II. 5.) önkormányzati rendelethez

Kérelem településképi szakmai konzultációhoz

KÉRELEM
településképi szakmai konzultációhoz

Beérkezés dátuma: I

Iktatószám:

Átvevő neve:

Konzultáció időpontja:

Kérelmező tölti ki!

1. Kérelmező adatai:

Tervező adatai: (amennyiben releváns)

Név:

Név:

Lakcím vagy székhely:

Tervezői jogosultság száma:

Levelezési cím (amennyiben előzőtől eltér):

Levelezési cím:

Kapcsolattartó:

Tervező szervezet:

-./ e-mail:

-./ e-mail:

2. Szakmai konzultáció tárgya: (A tervezett tevékenység rövid leírása)

3.Az érintett ingatlan adatai:

címe: helyrajzi szám:
1 1

Alulírott 1. pont szerinti Kérelmező,a 3. pontban megjelölt ingatlanon, a 2. pont szerinti tárgyban kérelmezem a településképi szakmai konzultáció biztosítását.

Kelt: Vasszécseny, ……év ………………...hó .…nap


………………………
Kérelmező aláírása



...............................................................
Kérelmező aláírása

3. melléklet a 3/2019. (II. 5.) önkormányzati rendelethez

Kérelem településképi bejelentési eljáráshoz

BEJELENTÉSI KÉRELEM
településképi bejelentési eljárás lefolytatásához

Beérkezés dátuma:

lktatószám:

Átvevő neve:

Kérelmezö tölti ki!

1. Bejelentő (építtető) ad tai:

Tervező adatai:

Név:

Név:

Lakcím vagy székhely;

Tervezői jogosultság száma:

Levelezesicím (amennyiben elözőtöleltér):

Levelezési cím:

Kapcsolattartó :

Tervező szervezet:

email:

mobil:

2. Bejelentés tárgya:

reklám, reklámhordozó elhelyezése 20

építési tevékenység

rendeltetés változás

A tervezett. tevékenység rövid leírása:

Korábbi településkép védelmi szakmai konzultáció időpontja :

3. Az érintett ingatlan címe; Hrsz,:


4.Tevékenység megvalósításának
tervezett időtartama: .........év „„„ hó „„„nap ......... év „„„ hó „„..nap

5.Mellékeltdokumenticló tartalma:

2 példány szükséges

müszaki leírás:

helyszínrajz:

alaprajz(ok):

homlokzat(ok):

helyszínre illesztett látványterv :

tulajdonosihozzájárulá s / társasházi hozzájáruijs:

egyéb (pl. kertészeti munkarészek stb.): „„.•

Alulírott 1.pont szerinti Építtető, a 3 . pontban megjelölt ingatlanon, a 2. pont szerinti tevékenység megvalósítására vonatkozóan, a 4. pontban megjelölt időtartamra kérelmezem a településképi bejelentési eljárás lefolytatását.

Kelt: …… év ………………… hónap ...... nap

………………………
Építettető aláírása

4. melléklet a 3/2019. (II. 5.) önkormányzati rendelethez

A teljes település ellátását biztosító felszíni energiaellátási és elektronikus hírközlési sajátos építmények, műtárgyak elhelyezésére nem alkalmas területek

1. Természeti területek1a.

2. a tájképvédelmi terület

3. védett természeti érték

4. 87-es főút úttengelyétől mért 100 m.

1. függelék a 4. melléklethez a 3/2019. (II. 5.) önkormányzati rendelethez

üres cím

1. Vasszécseny közterületein telepítésre ajánlott fafajok jegyzéke

Acer campestre - mezei juhar Acer ginnala - tűzvörös juhar Acer platanoides - korai juhar
Aesculus carnea - hússzínű vadgesztenye Betula pendula - nyírfa
Celtis australis - déli ostorfa
Celtis occidentalis - nyugati ostorfa Cercis siliquastrum - közönséges júdásfa Corylus colurna - törökmogyoró
Crataegus lavallei - fényeslevelű galagonya Crataegus x media - skarlátvirágú galagonya Crataegus laevigata - kétbibés galagonya Crataegus monogyna - egybibés galagonya Fraxinus americana - amerikai kőris
Fraxinus excelsior - magas kőris Fraxinus ornus - virágos kőris Ginkgo biloba - páfrányfenyő
Gleditsia triacanthos f. inermis - tövistelen lepényfa
Koelreuteria paniculata - bugás csörgőfa Prunus serrulata - japán díszcseresznye
Pyrus calleriana - kínai körte Rhus typhina - torzsás ecetfa Robinia hispida - rózsás akác Sophora japonica - japánakác Tilia x euchlora - krími hárs Tilia tomentosa - ezüst hárs Ulmus pumila - pusztaszil
Zelkova serrata - japán gyertyánszil Chamaecyparis lawsoniana - hamisciprus Juniperus communis - közönséges boróka Juniperus virginiana - virginiai boróka Cedrus atlantica - atlaszcédrus Cupressocyparis x Leylandii - Leyland-ciprus Picea omorika - szerb luc
Picea pungens - szürke luc Pinus nigra - feketefenyő Pinus strobus - simafenyő Pinus sylvestris - erdeifenyő
Pseudotsuga menziesii - Duglászfenyő Taxus baccata - közönséges tiszafa

2. Vasszécseny közterületein telepítésre nem ajánlott fafajok jegyzéke

Acer negundo - zöld juhar
Ailanthus altissima - mirigyes bálványfa Amorpha fruticosa - cserjés gyalogakác Alnus glutinosa - mézgás éger
Aesculus hyppocastanum - vadgesztenye Fagus sylvatica - közönséges bükk Fraxinus angustifolia - keskenylevelű kőris Fraxinus pennsylvanica - amerikai kőris Gleditsia triacanthos - tövises lepényfa Catalpa bignonioides - szívlevelű szivarfa Juglans nigra - fekete dió
Juglans regia - pompás dió Malus domestica - alma
Malus baccata - bogyós díszlma
Malus x purpurea -bíborlevelű díszalma Malus fajok
Morus alba - fehér eperfa Platanus x hyspanica - platán Populus fajok
Prunus cerasifera - cseresznyeszilva Prunus cerasifera "Nigra" - vérszilva Prunus cerasus - meggy
Prunus domestica - szilva Pyrus domestica - körte Sorbus fajok
Tilia cordata -

2. függelék a 4. melléklethez a 3/2019. (II. 5.) önkormányzati rendelethez

Műemlékek

törzsszám

azonosító

helység

cím

név

védelem

helyrajzi szám

1

8120

12950

Vasszécseny

A régi árok felett

Híd

Műemlék
I.

344

2

8119

28321

Vasszécseny

Lipárti r.k. templom ex-lege műemléki környezete

Műemléki környezet

519

3

8118

28326

Vasszécseny

Ebergényi-kastély /újabb/ ex-lege műemléki környezete

Műemléki környezet

350/1, 261, 263, 264, 265, 266, 267, 269/2, 270, 269/1, 271, 272, 273, 274, 275, 277, 278, 281, 282, 283, 284, 285, 280, 089/2, 086/2, 080/2, 177/4, 177/22, 254, 177/1, 196/2, 251, 314, 292, 293

4

8120

28327

Vasszécseny

Ebergényi-kastély /régi/ ex-lege műemléki környezete

Műemléki környezet

095/1, 096/1, 350/1, 342/1, 341, 340, 346, 339

5

8121

28328

Vasszécseny

Magtár ex-lege műemléki környezete

Műemléki környezet

2, 331, 332/1, 335/4, 332/2, 335/2, 334, 330/1, 323/1, 323/2, 324, 3/8, 3/2, 29, 325, 326, 328, 350/1, 78, 315

6

8122

28329

Vasszécseny

R.k. templom ex-lege műemléki környezete

Műemléki környezet

29, 3/2, 315, 325, 326, 329, 5, 6, 7, 8, 59, 60, 1, 78

7

8118

9482

Vasszécseny

Kossuth Lajos utca 36.

Ebergényi-kastély /újabb/

Műemlék
II.

291

8

8119

9481

Vasszécseny

Temető utca

Lipárti r.k. templom

Műemlék
II.

518

9

8120

9483

Vasszécseny

Munkás utca 3.

Ebergényi-kastély /régi/

Műemlék
I.

344

10

8121

9484

Vasszécseny

Szövetkezet u. 26 .

Magtár

Műemlék
II.

329

11

8122

9485

Vasszécseny

(Temetőkert) Táncsics Mihály u.

R.k. templom

Műemlék
II.

2

1

Az 1. § 3. pontja a Vasszécseny Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (IV. 26.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

2

Az 1. § 4. pontja a Vasszécseny Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (IV. 26.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

3

A 2. § (2) bekezdése a Vasszécseny Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (IV. 26.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.

4

A 15. § (1) bekezdését a Vasszécseny Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (IV. 26.) önkormányzati rendelete 12. § a) pontja hatályon kívül helyezte.

5

A 15. § (2) bekezdését a Vasszécseny Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (IV. 26.) önkormányzati rendelete 12. § a) pontja hatályon kívül helyezte.

6

A 15. § (3) bekezdését a Vasszécseny Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (IV. 26.) önkormányzati rendelete 12. § a) pontja hatályon kívül helyezte.

7

A 15. § (4) bekezdés a) pontját a Vasszécseny Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (IV. 26.) önkormányzati rendelete 12. § b) pontja hatályon kívül helyezte.

8

A 15. § (4) bekezdés f) pontját a Vasszécseny Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (IV. 26.) önkormányzati rendelete 12. § c) pontja hatályon kívül helyezte.

9

A 15. § (4) bekezdés g) pontját a Vasszécseny Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (IV. 26.) önkormányzati rendelete 12. § c) pontja hatályon kívül helyezte.

10

A 15. § (4) bekezdés i) pontját a Vasszécseny Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (IV. 26.) önkormányzati rendelete 12. § d) pontja hatályon kívül helyezte.

11

A 15. § (5) bekezdése a Vasszécseny Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (IV. 26.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.

12

A 16. § (1) bekezdése a Vasszécseny Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (IV. 26.) önkormányzati rendelete 4. §-ával megállapított szöveg.

13

A 17. § (1) bekezdés a) pontja a Vasszécseny Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (IV. 26.) önkormányzati rendelete 5. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

14

A 17. § (1) bekezdés c) pontja a Vasszécseny Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (IV. 26.) önkormányzati rendelete 5. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.

15

A 19. § a Vasszécseny Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (IV. 26.) önkormányzati rendelete 6. §-ával megállapított szöveg.

16

A 21. § (1) bekezdése a Vasszécseny Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (IV. 26.) önkormányzati rendelete 7. §-ával megállapított szöveg.

17

A 22. § (2) bekezdés c) pontja a Vasszécseny Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (IV. 26.) önkormányzati rendelete 8. §-ával megállapított szöveg.

18

A 24. § a Vasszécseny Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (IV. 26.) önkormányzati rendelete 9. §-ával megállapított szöveg.

19

A 25. § a Vasszécseny Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (IV. 26.) önkormányzati rendelete 10. §-ával megállapított szöveg.

20

A 3. mellékletben foglalt táblázat „reklám, reklámhordozó elhelyezése” sora a Vasszécseny Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (IV. 26.) önkormányzati rendelete 11. §-ával megállapított szöveg.