Rábahídvég Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2004. (III. 16.) önkormányzati rendelete
a közterületek használatáról
Hatályos: 2017. 09. 29Rábahídvég Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2004. (III. 16.) önkormányzati rendelete
a közterületek használatáról
a helyi önkormányzatokról szóló - többször módosított - 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján Rábahídvég Község Önkormányzata Képviselő-testülete a következő rendeletet alkotja:,
Általános rendelkezések
1. § A rendelet célja:
a) meghatározza a közterületek rendeltetéstől eltérő használatának rendjére vonatkozó szabályokat, figyelemmel a helyi adottságokra, a lakossági igényekre, a műemlékvédelmi, városrendezési, közlekedésbiztonsági szempontokra;
b) megállapítja a közterület-használati díj mértékét és fizetésének módját,
c) szabályozza az engedély nélkül tárolt, illetve üzemképtelen járművekkel kapcsolatos eljárást.
2. § (1) A rendelet hatálya kiterjed Rábahídvég község közigazgatási területén belül az ingatlan-nyilvántartásban közterületként (pl.: közút, járda, tér, stb.) nyilvántartott belterületű földrészletekre, továbbá a belterületű földrészletek közhasználatára átadott részére.
(2) Rendelkezései minden természetes és jogi személyre, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetre vonatkoznak, akik állandó vagy ideiglenes jelleggel a község területén tartózkodnak és tevékenykednek.
3. § A közterületek, azok építményeit, berendezéseit és felszereléseit rendeltetésüknek megfelelően -állaguk sérelme nélkül és az általános magatartási szabályok betartásával - mindenki ingyenesen használhatja.
4. § (1) A közterület rendeltetéstől eltérő használatához a tulajdonos /képviselő-testület/, illetve átruházott jogkörben a polgármester hozzájárulása és területbérleti szerződéskötése szükséges.
(2) Közterület használati szerződést kell kötni:
a) a közterületre 10 cm-en túl benyúló üzlethomlokzat, kirakat-szekrény, üzlet védőtetője, hirdető berendezés, cég- és címtábla elhelyezésére,
b) mozgó árusító pavilon, fülke ideiglenes elhelyezésére,
c) köztisztasággal kapcsolatos építmények és tárgyak elhelyezésére,
d) szobor, emlékmű és egyéb köztárgyak elhelyezésére,
e) önálló hirdető berendezések, figyelmeztető- és tájékoztató táblák elhelyezésére,
f) építési munkával kapcsolatos állvány, építőanyag, törmelék elhelyezésére,
g) alkalmi és mozgó árusításra,
h) kiállítás, alkalmi kulturális és egyéb rendezvény céljára,
i) vendéglátóipari előkert, kitelepülés céljára, üzleti szállítás illetve rakodás alkalmával göngyölegek elhelyezésére, árukirakodás,
j) üzemképtelen jármű ideiglenes tárolására.
5. § (1) A közterület állandó jellegű használatához képviselő-testületi hozzájárulás és területbérleti szerződés szükséges az alábbiak szerint:
a) üzlethelyiség és egyéb árusító épület elhelyezéséhez,
b) egyéb építmény elhelyezéséhez.
(2) A közterület állandó jellegű használatát építmény létesítése céljára a funkció megkötésével hagyja jóvá a képviselő-testület.
(3) A közterület állandó jellegű használatához az építési engedélyhez kötött építmények elhelyezésekor az igénybevevő, illetve az építtető félnek területbérleti szerződést kell kötni. A bérleti szerződés érvényességi feltételeként ki kell kötni, hogy a bérlő meghatározott időn belül az építési engedélyt köteles megszerezni. A bérleti szerződést a polgármester írja alá.
6. § Nem kell közterület használati szerződés:
a) ha a közút tulajdonosa, illetve kezelője a megrendelő, illetve építtető a közút (járda) építésével, javításával, fenntartásával kapcsolatban a tulajdonában , illetve a kezelésében lévő közút (járda) területének elfoglalásához,
b) úttartozékok és a közúti közlekedés irányítását szolgáló berendezések elhelyezéséhez,
c) közterületen, illetve az alatt vagy felett elhelyezett közművek hibaelhárítása érdekében végzett munkához.
7. § Nem köthető közterület használati szerződés:
a) műemlékileg vagy egyéb szempontból védett területen gépjármű tárolására,
b) tűz- és robbanásveszélyes tevékenység gyakorlására,
c) eseti rendezvények és kitelepülések kivételével szeszesital árusítására,
d) szexuális áruk forgalmazására,
e) teher- és áruszállításra szolgáló gépjármű, mezőgazdasági vontató, vontató munkagép, pótkocsi, 12 főnél nagyobb befogadóképességű autóbusz közúton, közterületen való tárolására, kivéve a táblával kijelölt közterületet,
f) a lakosság nyugalmát vagy a közerkölcsöt sértő tevékenység végzésére.
8. § (1) A közterület használati szerződést a polgármester kötheti meg. A kérelmet e rendelet l. számú melléklete szerint kell benyújtani.
(2) A szerződés:
a) ideiglenes jelleggel, meghatározott idő elteltéig,
b) megállapított feltétel bekövetkeztéig,
c) visszavonásig adható meg.
(3) A határozott időre szóló közterület használat legrövidebb időtartama egy nap, amely időtartam kérelemre többször meghosszabbítható.
(4) Ha a szerződés lejár, érvényét veszti, a közterületet használó saját költségén köteles az eredeti állapotot – minden kártalanítási igény nélkül – helyreállítani.
9. § (1) A közút nem közlekedés céljából történő igénybevételével járó közterület használatához, valamint az önálló hirdető berendezések, figyelmeztető és tájékoztató táblák elhelyezéséhez, a Vas Megyei Közútkezelő KhT. előzetes hozzájárulását be kell szerezni, a jogszabály által a KhT. feladatkörébe tartozó közútkezelői ügyekben.
(2) Élelmiszerárusítás esetén az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat Szombathely Városi Intézetének előzetes hozzájárulását is be kell szerezni. Közterület használati szerződést élelmiszer utcai árusítására csak idényjelleggel, meghatározott idő elteltéig lehet kötni.
(3) A közterület-használó köteles az igénybevett területet és környezetét tisztán tartani, gondozni. A szerződés érvényének meghosszabbítására irányuló eljárás során a polgármester köteles ellenőrizni, hogy a közterület használója a jogszabály által előírtakat betartja-e.
(4) Tilos hirdetést, plakátot, reklámcédulát e célra ki nem jelölt építményre, műtárgyra, köztéri berendezésre, úttartozékra elhelyezni.
A közterület használati díj mértéke, fizetésének módja
10. § (1) A közterület-használó, a bérlő a közterület használatáért használati díjat köteles fizetni. A díj mértékét, mint szerződési ajánlatot e rendelet 2. számú melléklete tartalmazza. A fizetendő díjat és megfizetésének határidejét, módját szerződésben kell meghatározni. A közterület használati díjakra vonatkozó szerződési ajánlat évente az infláció mértékével emelhető.
(2) A használó a közterület használati díjat a közterület tényleges használatára, illetve a közterületen lévő létesítmény tényleges üzemeltetésére tekintet nélkül köteles megfizetni.
(3) A létesítményekkel elfoglalt közterületetek nagyságának meghatározásánál a létesítmény alapterületét és a használatához szükséges csatlakozó terület mértékét az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII.20.) számú Kormány rendelet előírásai szerint kell figyelembe venni. Cég-, cím- és hirdetőtábla, hirdető berendezés, transzparens elhelyezése esetén annak felületét kell alapul venni. A díj szempontjából minden megkezdett hónap, nap, m2 egésznek számít.
(4) A díj befizetésének tényét a polgármesteri hivatalnál a befizetésre megszabott határidő lejártát követő három napon belül igazolni kell.
Mentesség a közterület használati díj fizetése alól
11. § A polgármester a következő esetekben a közterület használati díj fizetésének kötelezettsége alól – kérelemre – részben vagy egészben felmentést adhat:
a) amennyiben azt a használó jövedelmi, vagyoni, szociális helyzete indokolja,
b) jótékony és közcélú rendezvényhez,
c) választásokkal kapcsolatos hirdetések elhelyezésére történő igénybevétel esetén.
12. § (1) az üzembentartó a közúti közlekedési szolgáltatást végző 3500 kg-ot meghaladó megengedett össztömegű gépkocsiját, gépjárművét, gépjárműszerelvényét közúton, közterületen nem tárolhatja.
(2) Az (1) bekezdésben foglaltakat megfelelően alkalmazni kell az autóbuszokra, tehergépkocsikra, mezőgazdasági vontatókra, lassú járművekre, járműszerelvényekre is, amelyeket nem közúti közlekedési szolgáltatásra használnak.
Ellenőrzés, az engedély nélküli használat következményei
13. § (2) A közterület szerződéshez kötött, de szerződés nélküli vagy attól eltérő használata esetén a használót a polgármester vagy megbízottja határidő tűzésével felhívja a használat megszüntetésére és a közterület – saját költségén kártalanítási igény nélkül történő – eredeti állapotának helyreállítására. A figyelmeztetés eredménytelensége esetén jogszabály szerinti szankció alkalmazható.
A szerződés felbontása
14. § A szerződést fel kell bontani, ha a használó a közterületet a szerződésben rögzítettektől eltérő célra vagy módon használja, vagy a díjfizetés tényét az esedékesség időpontját követő három napon belül nem tudja bizonyítani. Ezekre a jogkövetkezményekre a szerződést kötő felet figyelmeztetni kell a szerződésben.
Az üzemképtelen járművek közterületen történő tárolása
15. § (1) E rendelet alkalmazása szempontjából üzemképtelen jármű:
a) a hatósági engedéllyel vagy jelzéssel nem rendelkező jármű, amely egyébként közúti forgalomban csak ilyen engedéllyel és jelzéssel vehet részt,
b) baleset folytán megsérült és elhagyott jármű,
c) műszaki állapotánál fogva közúti közlekedésre alkalmatlan, mert hiányos vagy roncs, vagy sérült jármű.
(2) E rendelet alkalmazásában jármű tárolásnak minősül a rendelet hatálya alá tartozó közterületen a gépjárművel a folyamatos le és felrakáshoz,az okmánykezeléshez, illetve indulás előtt vagy érkezés után a gépjárművezető 4 órát meghaladó pihenőideje alatti tartózkodáshoz szükséges időn túli egyhelyben maradás.
(3) A közúti közlekedési szolgáltatáshoz használt jármű közúton vagy más közterületen nem tárolható, kivéve, - ha az üzembentartó a közúti közlekedési szolgáltatást legfeljebb 3500 kg legnagyobb megengedett össztömegű gépjárművel végzi, - az önkormányzat által kijelölt helyen.
(3a) Közterületen üzemképtelen jármű a tulajdonos önkormányzat hozzájárulása nélkül nem tárolható, az üzembentartó vagy tulajdonos (a továbbiakban: üzembentartó) az üzemképtelenné vált járművet saját költségén köteles a közterületről kettő napon belül eltávolítani.
16. § (1) Az üzemképtelen jármű közterületen való tárolásához az önkormányzat tulajdonosi hozzájárulását az üzembentartónak kell megkérnie.
(2) Üzemképtelen jármű közterületen történő tárolására közterület használati hozzájárulás a közúti közlekedés szabályairól szóló – többször módosított – 1/1975.(II.05.) számú KPM-BM együttes rendelete meghatározottakon túl, legfeljebb három napra adható.
Vegyes rendelkezések
17. § Közterületen - a közterületi rendezvények területének kivételével - szeszes ital fogyasztása tilos.
Záró rendelkezések
18. § E rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, s egyidejűleg Rábahidvég Község Önkormányzatának 4/1993. (IV.14.) számú rendeletének 7-12. §-ai, a 13. § (2) bekezdése 15. § (1) bekezdésének 6. (utolsó pontja) és 1. számú melléklete hatályát veszti.
1. melléklet
2. melléklet