Mersevát Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2026. (II. 10.) önkormányzati rendeletének indokolása
a 2026. évi költségvetésről
Hatályos: 2026. 02. 11Mersevát Község Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2026. (II. 10.) önkormányzati rendeletének indokolása
2026.02.11.
a 2026. évi költségvetésről
Végső előterjesztői indokolás
Általános feladatok
A 2026. évi költségvetés bevételi oldalának tervezése nagyban épül a feladatalapú finanszírozást megalapozó felmérés eredményére, eszerint 73 720 044 Ft költségvetési támogatásra számíthatunk, ami 12 356 605 Ft-tal magasabb az előző évinél.
A település-üzemeltetéshez kapcsolódó feladatellátásra 6 554 975 Ft, egyéb önkormányzati feladatokra 6 600 000 Ft, polgármesteri illetményhez és költségtérítéshez 6 995 101 Ft támogatást, így összesen az általános feladatokra 20 150 075 Ft-ot kap Mersevát Község Önkormányzata. Köznevelési feladatokra 36 552 566 Ft, szociális és gyermekjóléti feladatainak támogatására 3 835 500 Ft-ot, gyerekétkeztetésre 10 121 710 Ft-ot, kulturális feladatok támogatására 2 270 000 Ft-ot kap Mersevát Község Önkormányzata. A kulturális feladatok bérjellegű támogatására 790 192 Ft.
Megállapodás alapján a közös hivatal dologi kiadásaihoz a társult települések 9 000 000 Ft összeggel járulnak hozzá lakosságszámuk arányában. A Megállapodás alapján lakosságszám arányosan 2 655 000 Ft-tal járul hozzá Mersevát Község Önkormányzata a Celldömölki Közös Önkormányzati Hivatal fenntartásához.
A közoktatási feladatok
Az óvodai ellátás biztosítása továbbra is kötelező feladat Mersevát Önkormányzata számára.
Az óvodai ellátásban dolgozók bérét finanszírozza az állam, valamint a működési kiadásokhoz is hozzájárul, az étkeztetés esetében pedig a kedvezményben részesülők étkeztetését támogatja.
Az óvoda finanszírozása a 2025. évihez képest tovább növekedett, ennek oka a Pedagógus új életpálya törvény hatályba lépése, melynek célja a pedagógus munkakörben foglalkoztatottak bérének fokozatos emelése. Ennek a megnövekedett bérköltségnek a fedezetét a kormány a központi költségvetésből biztosítja az önkormányzatoknak. Az idei tanévben 22 gyermek, a következő tanévtől várhatóan 20 gyermek veszi igénybe az ellátást.
Szociális feladatok
A kötelező segélyek körén kívül további ellátások nyújtásáról és a jogosultsági feltételekről az önkormányzat szabadon dönt. A szociális törvény az önkormányzatok által biztosítandó segélyek tekintetében annyit ír elő, hogy az önkormányzat a helyi viszonyokhoz mérten, a krízishelyzetben lévő személyek számára, illetve a helyi szociális problémák kezelésére települési támogatást nyújt. A települési támogatás egyes típusait és jogosultsági feltételeit az önkormányzat rendeletben határozza meg. A feladatellátásra az állam Mersevát Község részére 3 835 500 Ft forrást biztosít.
A gyermekétkeztetés támogatására a település dolgozók bértámogatása jogcímen 2 992 000 Ft, üzemeltetési kiadások támogatására 7 129 710 Ft forrás várható.
A Kemenesaljai Szociális és Gyermekjóléti Intézményfenntartó Társulás kiadásaihoz szociális étkeztetés feladat ellátáshoz az ellátottak arányában (7 fő) 822 367 Ft összeggel kell hozzájárulni.
2026. ÉVI BEVÉTELEK
Bevételek:
- A 2026. évi bevételek meghatározásánál a 2025. évi bevételeket megtisztítottuk az egyszeres bevételektől. Az egyéb bevételek, mint bérbeadás a meglévő bérleti szerződések alapján számoltunk.
1./ Működési bevételek:
Az élelmezéshez kapcsolódó bevételek tekintetében a jelenleg érvényben lévő árak (nyersanyagköltség és rezsiköltség) alapján terveztünk. A térítési díj bevételt a 2026. évben érvényben lévő árakkal kalkuláltuk. Az önkormányzat esetében a bérleti díjakkal és a mobiltelefon tovább számlázásából eredő bevételekkel számoltunk.
2./ Közhatalmi bevételek:
a./ Helyi adók:
A 2025. évi teljesítési adatok és a rendelkezésre álló információk, valamint a jogszabály változások figyelembevételével kerültek megtervezésre.
Az iparűzési adó mértékét nem változtatta a képviselő-testület, 1,5 % marad az adó, a maximális 2% helyett. 10 000 000 Ft iparűzési adóbevétellel tervezünk. A kommunális adó tekintetében 1 200 000 Ft bevételre számítunk. Az idegenforgalmi adónemre bevételt nem terveztünk. A talajterhelési díj tekintetében sem terveztünk bevételt.
b./ Átengedett központi adók:
Ilyen jogcímen nem illeti meg bevétel az önkormányzatot.
3./ Működési célú támogatás államháztartáson belülről
Feladatalapú finanszírozás: 2. melléklet
Magyarország 2026. évi központi költségvetéséről szóló 2025. évi LXIX. törvény szabályozza - a kapcsolódó mellékletekkel együtt – a helyi önkormányzatokat, települési és területi kisebbségi önkormányzatokat megillető feladatalapú finanszírozását.
Összesen: 73 720 044 Ft állami finanszírozással számolunk a MÁK adatközlésének megfelelően.
Hosszabbtávú közfoglalkoztatás keretében történő foglalkoztatáshoz a Vas Vármegyei Kormányhivatal által biztosított támogatással nem számoltunk.
Polgármesteri illetmény támogatása 7 hónapra került megállapításra, 5 hónapra jutó finanszírozásan a támogatási összeg ismeretének hiányában nem számoltunk. A megállapított finanszírozás a főállású polgármester illetményének támogatására vonatkozik, ennek lemondására a májusi mutatószám felmérés keretében lesz lehetőségünk.
4./ Felhalmozási célú átvett pénzeszközök:
E jogcímen a Fundamenta Lakástakarékpénztártól 204 000 Ft várható.
5./ Finanszírozási bevételek:
A tervezett kiadások teljesítéséhez beruházási hitel felvételt nem tervezünk.
Pénzmaradvánnyal számoltunk összesen 18 564 646 Ft összegben, amiből kötött felhasználású az előző évi előleg 2 488 207 Ft, a VJP eszközbeszerzésekre 4 240 530 Ft.
2026. ÉVI KIADÁSOK
A kiadások önkormányzati szintű számbavételét, az egyes főbb kiadáscsoportok bontásában a 6. számú mellékletben mutatjuk be.
A 2026. évi költségvetés működési kiadásainak tervezéséhez kiinduló pontnak a 2025. évi kiadásokat vettük alapul, a költségvetési törvény alapján 3,6 %-os fogyasztói árszínvonal növekedéssel számoltunk. A közüzemi díjak esetében az előző évi adatokat, a 2026. évben érvényes árakat és a hatályos jogszabályi előírásokat vettük figyelembe.
1./ Intézményi működési kiadások
Személyi juttatások:
- Az óvoda esetében 2 fő óvónő és 1 fő dajka a Pedagógus új életpálya törvény értelmében köznevelési foglalkoztatási jogviszony keretében kerülnek foglalkoztatásra. Illetményük meghatározásánál és a bértervezésnél a vonatkozó törvény előírásait vettük figyelembe. A garantált bérminimum emelkedését is figyelembe vettük a tervezés során.
- Az önkormányzat esetében a településkarbantartó részére a képviselő-testület által meghatározott illetménnyel terveztünk, a kulturális foglalkoztatott illetményénél 15%-os bérnövekménnyel számoltunk.
Munkaadót terhelő járulékok:
- A szociális hozzájárulási adó mértéke 13%, amelyet a tervezés során figyelembe vettünk.
Dologi kiadások:
- A 2026. évi dologi kiadásoknál a bázist a 2025. évi teljesítés adatok jelentik, megtisztítva az egyszeres kiadásoktól, növelve a 3,6 %-os inflációval.
2./ Egyéb működési kiadások
A Közös Hivatal működéséhez Mersevát Község Önkormányzata (lakosságszám arányosan) 2 655 000 Ft összeggel járul hozzá. A Kemenesaljai Szociális és Gyermekjóléti Intézményfenntartó Társulásnak szociális feladatok ellátására 822 367 Ft összeg került beállításra.
Civil szervezetek támogatására a Merseváti Sportegyesületnek 900 000 Ft, a Mersevát Község Önkéntes Tűzoltó Egyesületének 70 000 Ft támogatást terveztünk.
3./ Ellátottak pénzbeli támogatása
A 2026. évi tervezésnél maximálisan figyelembe vettük a segélyezési rendszer adta lehetőségeinket. Ezen kiadási jogcímre a támogatási összegként megállapított teljes összeget (csökkentve a szociális feladatokra átadott pénzeszközzel) 3 013 133 Ft-ot terveztünk.
4./ Tartalékok
391 244 Ft működési tartalékot terveztünk előre nem látható kiadások fedezetére.
5./ Beruházások
A beruházások között terveztük a Versenyképes Járások Program keretében beszerzendő okospad és sörpadok beszerzési kiadásait 4 240 530 Ft, a Leader pályázat keretében eszközbeszerzésre 5%-os saját erőként 250 000 Ft öszegben.
Beruházási hitel felvétel nem történt és a kiadások fedezetére 2026-ra sem tervezzük.
6./ Felújítások
Felújítások között a Kossuth utcában járdafelújításra 4 000 000 Ft összegben.
7./ Finanszírozási kiadások
A Magyar Államkincstár által 2025 decemberében utalt 2026. évi előleg visszafizetését 2 488 207 Ft összegben állítottuk be a tervbe.
MÉRLEGEK
A működési és felhalmozási bevételeket és kiadásokat mérlegszerűen kell bemutatni ahhoz, hogy az esetleges éves működési és felhalmozási hiányt kimutatva intézkedéseket lehessen hozni további bevételek növelésére, illetve kiadások csökkentésére.
Működési mérleg egyenlege: - 7 789 909 Ft
Működési célú pénzmaradvány 14 324 116 Ft
Előző évi előleg visszafizetése - 2 488 207 Ft
Működés többlete: 4 046 000 Ft
Felmalmozási mérleg egyenlege: - 8 286 530 Ft
Felhalmozási célú pénzmaradvány 4 240 530 Ft
Felhalmozási mérleg hiánya - 4 046 000 Ft
A felhalmozási mérleg hiánya arra utal, hogy a 2026. évi felhalmozási kiadások fedezetére működési bevételt kell felhasználni.