Harasztifalu Község Önkormányzat Képviselő-testületének 2/2015. (II.28.) önkormányzati rendelete

Harasztifalu Község Önkormányzata Képviselő- Testületének

Hatályos: 2021. 08. 01- 2021. 08. 01

Harasztifalu Község Önkormányzat Képviselő-testületének 2/2015. (II.28.) önkormányzati rendelete

Harasztifalu Község Önkormányzata Képviselő- Testületének[1]

2/2015. (II.28.) önkormányzati rendelete a szociális ellátásokról és

az egyes szociális ellátási formákról.

Harasztifalu Község Önkormányzatának Képviselő-testülete, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban: Sztv.) 10 § (1) bekezdésében, 26. §-ában a 32. § (3) bekezdésében, 92. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

I. FEJEZET ELJÁRÁSI RENDELKEZÉSEK

1. Az ellátások igénylésének részletes szabályai, illetve a felhasználható nyilatkozatok és igazolások tartalma

1. § (1) E rendeletben szabályozott szociális ellátásokkal kapcsolatos eljárás kérelemre vagy hivatalból indulhat.

(2) Az e rendeletben szabályozott támogatás iránti kérelmeket a Vasaljai Közös Önkormányzati Hivatal Rádóckölkedi Kirendeltségén /továbbiakban: Hivatal/ (9784 Rádóckölked, Fő utca 92.) kell benyújtani, az erre a célra rendszeresített formanyomtatványon.

(3) A kérelmező a kérelemhez köteles saját maga, családja, vagy a háztartás tagjainak személyi adatairól, jövedelmi viszonyairól, tanulói/hallgatói jogviszonyairól (1. sz. melléklet), valamint az ellátás érdemi elbírálásához szükséges egyéb adataira vonatkozó nyilatkozatokat és igazolásokat csatolni. Ha jövedelmi viszonyainak más szerv által történő igazolására nincs mód, vagy jövedelme nem mérhető, akkor erre vonatkozóan köteles büntetőjogi felelőssége tudatában nyilatkozatot tenni.

(4) A jegyző a bejelentett és nyilvántartásba vett adatokat, valamint a vagyonnyilatkozat adatainak valódiságát ellenőrizni jogosult. Valótlan tartalmú nyilatkozat, vagy igazolás esetén a kérelem elutasítható, a jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybevett támogatást pedig vissza kell követelni.

2. § Ha az elbírálásra jogosult szerv a jövedelemnyilatkozatban foglaltakat vitatja, felhívhatja a kérelmezőt az általa lakott lakás, illetve saját és a családja tulajdonában álló vagyon fenntartási költségeit igazoló dokumentumok benyújtására. Fenntartási költségeknek minősülnek a közszolgáltatási díjak, telefondíj, a kötelező és önkéntes biztosítás díjai, az adó- és adójellegű befizetések, a hiteltörlesztés, valamint a lízingdíj. Abban az esetben, ha a fenntartási költségek meghaladják a jövedelemnyilatkozatban szereplő jövedelem 50 %-át, a jövedelem a fenntartási költségek figyelembe vételével vélelmezhető.

A havi vélelmezett jövedelem nem haladhatja meg a család (háztartás) által lakott lakás, és a tulajdonában álló vagyontárgyak egy főre jutó együttes fenntartási költségének háromszorosát.

3. § A vagyoni helyzettől függő szociális ellátásra jogosultság elbírálása érdekében a kérelmező köteles nyilatkozni e rendelet 2. melléklete szerinti formanyomtatványon saját és a családtagjai, illetve a háztartásában élők vagyoni helyzetéről.

2. Az ellátások megállapításának, kifizetésének és folyósításának szabályai

4 § (1) A havi rendszerességgel adott támogatás esetében a jogosultságot a kérelem benyújtása hónapjának első napjától kell megállapítani.

(2) Ha a kérelmező a határozott időre megállapított ellátás jogosultsági időtartamának megszűnése előtt kéri a jogosultság ismételt megállapítását, az új ellátási jogosultságot a korábbi jogosultság megszűnését követő hónap 1. napjától kell megállapítani.

(3) A havi rendszerességgel nyújtott támogatásokat utólag, minden hónap 5. napjáig kell folyósítani.

(4) Havi rendszerességgel nyújtott pénzbeli és természetbeni ellátások esetében a támogatásra való jogosultságot, ha jogszabály másként nem rendelkezik a megszűnésre okot adó körülmény bekövetkezését megelőző nappal kell megszüntetni.

(5) Ha e rendeletben szabályozott ellátások esetében a támogatást azért kell megszüntetni, mert az abban részesülő személy Harasztifalu közigazgatási területén kívül létesített lakcímet, vagy meghalt, az ellátás a lakcímváltozás, vagy a haláleset hónapjának utolsó napjával szűnik meg.

(6) Ha a havi rendszeres pénzbeli ellátás nem a teljes hónapra jár, a töredékellátás összege azonos az ellátás havi összege harmincad részének és az ellátási napok számának szorzatával.

(7) A pénzbeli és természetbeni szociális ellátás folyósításának megszüntetéséről – jogszabály eltérő rendelkezése hiányában – határozatot kell hozni.

3. Felülvizsgálati szabályok

5. § (1) E rendeletben meghatározott hatáskör gyakorlója a támogatásra való jogosultság felülvizsgálatát kzdeményezi

a.) a jogosultságot megállapító határozat jogerőre emelkedését követő egy éven belül,

b.) a tudomására jutástól számított 21 napon belül, ha az együtt élők számában, vagy jövedelmében olyan mértékű változás következik be, ami a jogosultság megszűnését eredményezi.

(2) A hatáskör gyakorlója határozattal dönt a felülvizsgálat eredményéről.

(3) Meg kell szüntetni a támogatás folyósítását, ha a jogosult a felülvizsgálatot nem teszi lehetővé, vagy a kért dokumentumot nem bocsátja rendelkezésre.

4. Egyéb eljárási rendelkezések

6. § (1) A tényállás tisztázása érdekében – amennyiben indokolt – a jegyző környezettanulmányt készíthet.

(2) Nem kell környezettanulmányt készíteni

a.) ha a hatáskör gyakorlója megállapítja, hogy a jogszabályban előírt jövedelmi és/vagyoni feltételek nem teljesültek,

b.) ha az igénylőről vagy a családjáról a Hivatalnál egy évnél nem régebbi környezettanulmány áll rendelkezésre,

c.) köztemetés ügyében indult eljárásokban,

d.) temetési segély ügyében indult eljárásokban.

7. § A támogatásban részesülő személy a jogosultság feltételeit érintő lényeges tények, körülmények megváltozásáról 15 napon belül köteles értesíteni az ellátást megállapító szervet.

5. Jogosulatlanul igénybe vett ellátás megtérítése

8. § A hatáskör gyakorlója:

a.) valótlan adatközlés, vagy igazolás alapján, valamint a 9. § szerinti értesítési kötelezettség elmulasztása miatt az ellátást jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vevőt megtérítésre kötelezi;

b.) a megtérítés összegét elengedheti, csökkentheti, és/vagy részletfizetést engedélyezhet, különösen akkor, ha a visszafizetésre kötelezett személy családjában az egy főre jutó havi jövedelem

- egyedül élő esetében a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 150 %-át;

- egyéb esetben a 100 %-át nem haladja meg és vagyonnal nem rendelkeznek.

II. FEJEZET A TELEPÜLÉSI TÁMOGATÁSRA VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK

6. Az ellátások rendszere

9. § E rendeletben meghatározott szabályok alapján a jogosult részére az önkormányzat költségvetése terhére az alábbi ellátások állapíthatók meg:

a.) Természetben nyújtható, rendszeres települési támogatás

aa.) Lakhatási támogatás

b.) Pénzben nyújtható, rendkívüli települési támogatás:

ba.) folyamatos segély,

bb.) pénzügyi szolgáltatási tevékenységnek nem minősülő kamatmentes kölcsön,

bc.) eseti segély,

bd.) gyermekneveléssel kapcsolatos kiadások támogatása,

be.) temetési segély.

b. Természetben nyújtott ellátások:

ba. Köztemetés.

c. Szociális alapszolgáltatások:

ca. Étkeztetés,

cb. Családsegítés,

cc. Falugondoki szolgáltatás,

cd. Házi segítségnyújtás.

7. Hatásköri szabályok

10. § (1) Az első fokú feladat- és hatásköröket e rendeletben meghatározott ellátások esetében önkormányzati hatósági ügyben eljárva, a képviselő-testület által átruházott hatáskörben a polgármester gyakorolja.

(2) Az első fokú döntés ellen benyújtott fellebbezés ügyében másodfokú szervként Harasztifalu Község Önkormányzat Képviselő-testülete jár el.

8. Az ellátások finanszírozása

11. § E rendeletben meghatározott ellátások finanszírozására Harasztifalu Község Önkormányzatának költségvetésében kell előirányzatot biztosítani.

9. Lakhatási támogatás

12. § (1) A lakhatási támogatás a szociálisan rászorulók részére a háztartás tagjai által lakott lakás vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség (továbbiakban: lakás) fenntartásával kapcsolatos áram- vagy gázdíj költségéhez természetben biztosított támogatás.

(2) A képviselő-testület által átruházott hatáskörben a polgármester lakhatási támogatásra való jogosultságot állapíthat meg annak a személynek, akinek

  • a) egyszemélyes háztartásában a havi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300%-át, és kizárólag öregségi nyugdíjban, rehabilitációs vagy rokkantsági ellátásban részesül, és vagyonnal nem rendelkezik;
  • b) a háztartásában az a) pont alá nem tartozó esetben az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250 %-át és a háztartás egyik tagjának sincs vagyona.

(3) A támogatás megállapítása iránti kérelmet a rendelet 3. melléklete szerinti formanyomtatványon kell benyújtani, melyhez mellékelni kell:

a.) a rendelet 1. melléklete szerinti jövedelemnyilatkozatot, valamint – figyelemmel e rendelet 1. § (3) bekezdésére – a háztartásban élők jövedelemigazolását,

b.) a rendelet 2. melléklete szerinti vagyonnyilatkozatot,

c.) a fogyasztónak és a fogyasztási helynek a szolgáltató általi azonosításához szükséges adatokat tartalmazó iratot és az ahhoz kapcsolódó közüzemi számlát.

(4) A jogosultságot egy évre lehet megállapítani, a háztartásban élők közül annak, aki a szolgáltatóval szerződésben áll.

(5) A lakhatási támogatás havi összege 3.000,- Ft, melyet havonta utólag, minden hónap 5. napjáig a szolgáltató számlájára kell utalni.

(6) A lakhatási támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban lévő személyek és háztartások számától.

10. Rendkívüli települési támogatás formái

13. § (1) A képviselő-testület felhatalmazása alapján a polgármester a (2) bekezdésben felsorolt címeken a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint időszakosan vagy tartósan létfenntartási gondokkal küzdő szociálisan rászorult családok részére rendkívüli települési támogatást nyújt.

(2) A rendkívüli települési támogatás adható

  • a) eseti vagy folyamatos segély,
  • b) pénzügyi szolgáltatási tevékenységnek nem minősülő kamatmentes kölcsön,
  • c) gyermekneveléssel kapcsolatos kiadások támogataása,
  • d) temetési segély formájában.

(3) Az (1) bekezdés alkalmazásában szociálisan rászorultnak minősül az a kérelmező, aki létfenntartásához, alkalomhoz kötődő többletkiadásaihoz, önálló életvitele megőrzése érdekében támogatást kér.

(4) A 13. § (2) bekezdés a)-b) pontjában felsorolt rendkívüli települési támogatás megállapítható, ha a kérelmező családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 130 %-át és vagyonnal nem rendelkeznek.

11. Eseti segély

14. § (1) Eseti segély abban az esetben állapítható meg, ha a kérelmező krízishelyzetbe került.

Krízishelyzetnek kell tekinteni különösen, ha kérelmező vagy családtagja

a) betegségével kapcsolatos gyógyszereit nem tudja kiváltani (felírt vények bemutatása esetén),

b) kórházi kezelést, műtéti beavatkozást, gyógyászati segédeszközt, rehabilitációt vesz igénybe (vonatkozó igazolások bemutatásával),

c) közüzemi szolgáltató által kiállított számlát nem tudja megfizetni (számla bemutatásával),

d) munkanélkülivé vált (igazolt álláskeresési támogatásra való jogosultság, vagy az állami foglalkoztatási szervvel való együttműködésről szóló okirattal) vagy

e) kötelező iskoláztatással kapcsolatos fizetési kötelezettségének nem tud eleget tenni (közoktatási intézmény igazolása alapján).

(2) Az eseti segély formájában nyújtott rendkívüli települési támogatás családonként egy naptári éven belül legfeljebb 2 alkalommal állapítható meg, az alkalmanként adható összeg nem lehet kevesebb tízezer forintnál, éves összege nem lehet több a nyugdíjminimum háromszorosánál.

(3) Az eseti segély alkalmanként egy családból egy személy részére állapítható meg.

(4) Az eseti segélynél utólagos elszámolási kötelezettség is előírható.

12. Folyamatos segély

15. § (1) Folyamatos segély formájában nyújtott rendkívüli települési támogatás állapítható meg elsősorban annak a rászorulónak, aki

a.) nyugdíjra jogosult, de annak folyósításáig ellátatlan, így létfenntartása veszélyeztetve van,

b.) pályakezdő munkanélküli, aki munkanélküli ellátásra nem jogosult és önhibáján kívül nem tud elhelyezkedni,

c.) rendszeres jövedelemmel nem rendelkezik, más szociális ellátásra nem jogosult.

(2) A folyamatos segélyként nyújtott támogatás legfeljebb 12 hónapra, de ezen belül rövidebb időtartamra is megállapítható.

(4) A folyamatos segély havi összege nem haladhatja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 80 %-át.

(5) A folyamatos segélyben részesíthető az a rendkívüli élethelyzetbe került kérelmező is, akinek megélhetése önhibáján kívüli okból tartósan veszélyben van. A kérelmek elbírálásánál a 13. § (4) bekezdésében foglalt jövedelmi határ az irányadó.

13. Pénzügyi szolgáltatási tevékenységnek nem minősülő kamatmentes kölcsön

16. § (1) A rendkívüli települési támogatás – pénzügyi szolgáltatási tevékenységnek nem minősülő - kamatmentes kölcsön formájában is adható, ha a kölcsönben részesülő megállapodásban vállalja, hogy a kölcsön összegét egy év alatt - havi egyenlő részletekben - visszafizeti.

(2) Ha a jogosult a kölcsönösszeg visszafizetését a számára előírt határidőn belül nem teljesíti, akkor a kölcsön behajtásáról haladéktalanul gondoskodni kell. A kölcsön egyéb feltételeit a kölcsönszerződés tartalmazza. A kölcsön összege legfeljebb 150.000,- Ft lehet.

(3) A törlesztőrészlet kifizetésére eseti segély nem nyújtható.

(4) A kölcsön igénybevételére 3 éven belül egyszer van lehetőség.

(5) Különösen indokolt esetben egy alkalommal a visszafizetés átütemezhető.

(6) A döntésre jogosult különösen indokolt esetben egyedi elbírálás alapján a kölcsön 50 %-ának erejéig engedélyezheti a tartozás elengedését. Különösen indokolt esetnek minősül elsősorban az, ha a kedvezményezett önhibáján kívül olyan anyagi és szociális helyzetbe került, hogy maga vagy családja létfenntartása veszélyeztetve van.

14. Gyermekneveléssel kapcsolatos kiadások támogatása

17. § (1) A gyermekneveléssel kapcsolatos kiadások támogatása formájában nyújtott rendkívüli települési támogatásra jogosult a gyermek törvényes képviselője és a fiatal felnőtt rászorultságára tekintettel, ha az időszakosan létfenntartási gondokkal küzd, vagy létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került.

(2) Az egy naptári éven belül megállapítható gyermekneveléssel kapcsolatos kiadások támogatásának összege (a továbbiakban: éves összeg) nem haladhatja meg családonként

  • a) az egy gyermekes család és várandós anya esetén a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 100 %-át,
  • b) a kettő gyermekes család esetén az öregségi nyugdíj mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 150 %-át, és
  • c) a három vagy több gyermekes család és az átmeneti, tartós nevelésbe vett gyermekkel való kapcsolattartás elősegítése esetén a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 200 %-át.

(3) Rendkívüli méltánylást igénylő esetekben (gyermeket egyedül nevelő szülő vagy gyám, három vagy több gyermekes család, súlyos fogyatékos, regisztrált és együttműködő munkanélküli, halmozottan hátrányos helyzetben lévő) a polgármester e § (2) bekezdésben foglaltaktól 20 %-kal felfelé eltérhet.

(4) A gyermeknevelési támogatás nyújtható részben, vagy egészben természetbeni ellátás formájában is.

(5) Természetbeni ellátás formái különösen az alábbiak:

- élelmiszer-csomag,

- gyermekintézmények térítési díjának átvállalása,

- tankönyvek megvásárlása.

15. Temetési segély

18. § (1) A képviselő-testület által átruházott hatáskörben a polgármester temetési segélyre való jogosultságot állapít meg annak a kérelmezőnek, aki a temetés költségeit viselte, amennyiben a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250 %-át, egyedülálló esetében 350 %-át és nem részesült a hadigondozásról szóló törvény alapján temetési hozzájárulásban.

.

(2) A temetési segély mértéke, a helyben szokásos legolcsóbb temetés összegének 10 %-a.

(3) A Képviselő-testület a helyben szokásos legolcsóbb temetés költségét 250.000,- Ft-ban állapítja meg.

(4) Nem állapítható meg temetési segély, ha az igénylő és az elhalt személy között tartási, életjáradéki vagy öröklési szerződés áll fenn.

(5) A kérelmet a haláleset bekövetkezését követő 30 napon belül lehet benyújtani.

(6) A segély iránti kérelemhez mellékelni kell a temetés költségeiről, a segélyt kérő, vagy egy háztartásban élő családtagja nevére kiállított számlák másolati példányát, valamint a halotti anyakönyvi kivonat másolatát.

16. Köztemetés

19. § (1) A polgármester gondoskodik Harasztifalu Község Önkormányzat illetékességi területén elhunyt személy közköltségen, hamvasztással, illetve testtemetéssel történő eltemettetéséről.

(2) A természetben nyújtott köztemetés költsége legfeljebb 250.000 forint. A köztemetés során biztosítani kell a temetés szükséges költségeit, valamint egy élővirág koszorút.

(3) A polgármester az Szt. 48. § (3) bekezdése szerinti megtérítési kötelezettség alól egészben mentesítheti az eltemettetésre köteles személyt, ha a családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíj 200 %-át, és a kötelezettség teljesítése a család mindennapi megélhetését veszélyezteti, aránytalan terhet ró a családra.

III. FEJEZET Szociális szolgáltatások

20. § (1) A képviselő-testület a Sztv. Alapján az alábbi alapellátási formákat biztosítja:

- étkeztetést,

- falugondnoki szolgáltatást.

- a családsegítést, a házi segítségnyújtást, jelzőrendszeres házi segítségnyújtást – Körmend és Kistérsége Önkormányzati Társulás keretében, megállapodás alapján biztosítja.

21. § (1) A személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátás igénybevétele önkéntes.

(2) Az önkormányzat által nyújtott ellátások iránti kérelmet a Vasaljai Közös Önkormányzati Hivatal Rádóckölkedi Kirendeltségéhez kell benyújtani.

(3) Külön eljárás nélkül, haladéktalanul kell étkezést és házi segítségnyújtást biztosítani annak a rászorulónak, akinek életét testi épségét, egészségi állapotát az ellátás elmaradása veszélyezteti.

  • 17. Étkeztetés

22. § (1) A képviselő- testület az Sztv. 62. §. /1/ bekezdés szerint étkeztetést biztosít.

(2) Étkeztetésben az részesül, aki a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. Törvény alapján a reá irányadó nyugdíjkorhatárt betöltötte, továbbá az aki önmaga illetve eltartottjai részére napi egyszeri meleg étkezésről személyi körülményei miatt tartósan, vagy átmeneti jelleggel nem tud gondoskodni különösen

- egészségi állapota,

- fogyatékossága, pszichiátriai betegsége,

- szenvedélybetegsége,

- hajléktalansága miatt.

(3) Az étkeztetést az önkormányzat az Egyházasrádóci Kossuth Lajos Általános Iskola konyhájáról biztosítja a falugondnoki szolgálaton keresztül.

(4) A fizetendő térítési díj mértékét e rendelet 5. számú melléklete határozza meg.

(5) A képviselő-testület a szociális étkeztetés megállapításának hatáskörét átruházza polgármesterre.

(6) Az étkeztetési térítési díjat tárgyhót követő 10. napjáig a falugondok - nyugta ellenében - köteles beszedni az ellátottól.

18. Családsegítés

23. § Az önkormányzat a Sztv. 64. §-ában rögzített családsegítés feladatait a Körmend és Kistérsége Önkormányzati társulással kötött társulási megállapodás alapján biztosítja.

  • 19. Falugondoki szolgáltatás

24. § (1) A falugondnoki szolgáltatás keretében ellátandó alapellátási feladatok:

a) étkeztetésben való közreműködés,

- az étkeztetésben való közreműködés során a falugondnoki szolgálat biztosítja az étkeztetési ellátást

- az étel szállításért külön díjat nem kell fizetni.

b) házi segítségnyújtásban való közreműködés.

20. Házi segítségnyújtás

25. § (1) Az önkormányzat a házi segítségnyújtást a Körmend és Kistérsége Önkormányzati társulással kötött társulási megállapodás alapján biztosítja.

(2) A házi segítségnyújtásban való közreműködés során a falugondnoki szolgálat biztosítja a gyógyszerkiváltást.

(3) A házi segítségnyújtáshoz kapcsolódó falugondnoki szolgáltatás térítésmentes.

IV. FEJEZET ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

26. § (1) Ez a rendelet 2015. március 1-jén lép hatályba.

(2) E rendelet alkalmazásában a 2015. március 1-je előtt megállapított önkormányzati segélyt rendkívüli települési támogatásnak kell tekinteni.

(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti Harasztifalu Község Önkormányzat Képviselő testületének 7/2013. (XII.31.) önkormányzati rendelete a szociális igazgatásról és az egyes szociális ellátási formákról.

Rádóckölked, 2015. február 28.

Vámosné Marksz Mária Kiss Sándor

polgármester jegyző

Záradék:

Ezen rendelet az önkormányzat hirdetőtábláján történő kifüggesztéssel 2015. február28.-án kihirdetésre került.

Rádóckölked, 2015. február. 28.

Kiss Sándor

jegyző

1. melléklet a …/2015. (…..) önkormányzati rendelethez

Jövedelemnyilatkozat

A.) SZEMÉLYES ADATOK

1. Az ellátást igénylő neve:…………………………………………………………………….

leánykori név:……………………………………………………………………………………

2. Az ellátást igénylő lakóhelye:……………………………………………………………….

3. Az ellátást igénylő tartózkodási helye:……………………………………………………...

4. Ha az ellátást igénylő nem cselekvőképes a törvényes képviselő neve:…………………….

5. A törvényes képviselő lakóhelye:…………………………………………………………...

6. Az igénylővel egy háztartásban élő közeli hozzátartozók száma:………………………...fő

7. A 6. pontban szereplő közeli hozzátartozó neve, születési ideje, rokoni kapcsolat:

a……………………………………………………………………………………….…….

b…………………………………………………………………………………….……….

c……………………………………………………………………………………….…….

d……………………………………………………………………………………….…….

e……………………………………………………………………………………….…….

f………………………………………………………………………………………….….

g………………………………………………………………………………………….….

Kitöltési utasítás:

1. Lakóhelyként a személyi igazolványban szereplő állandó lakóhely címét kell feltüntetni.

2. Közeli hozzátartozó a házastárs, élettárs, az egyenes-ágbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha és neveltgyermek, az örökbefogadó, a mostoha és nevelőszülő.

3. Egy háztartásban élő közeli hozzátartozók jövedelmét hozzátartozók szerint kell feltüntetni.

4. A 2.és 3. jövedelem típusba tartozó jövedelmek kivételével a kérelem benyújtását megelőző 3 hónap átlagjövedelmét kell szerepeltetni.

5. A 2. és 3. jövedelem típusba tartozó jövedelmek esetén a kérelem benyújtását megelőző évre vonatkozó személyi jövedelemadó bevallás azonos megnevezésű rovatában szereplő összeg 12-vel osztott részét kell beírni.

6. A jövedelem-nyilatkozatban feltüntetett jövedelmekről a típusának megfelelő igazolást, vagy annak fénymásolatát (nyugdíjszelvény, munkáltatói igazolás, szerződés, adóigazolás) a jövedelem-nyilatkozathoz csatolni kell.

7. Az egy főre jutó havi nettó családi jövedelem a havi családi összjövedelem osztva a közeli hozzátartozók számával.

B.) JÖVEDELMI ADATOK

Jövedelmek típusai

Kérelmező jövedelme

Közeli hozzátartozók jövedelme

Összesen

a,

b,

c,

d,

e,

f,

g,

1. Munkaviszonyból, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyból származó jövedelem és táppénz

2. Társas és egyéni vállalkozásból származó jövedelem

3. Ingatlan, ingó vagyontárgyak értékesítéséből származó jövedelem

4. Nyugellátás, baleseti nyugellátás, egyéb nyugdíjszerű ellátás

5. A gyermek ellátásához és gondozásához kapcsolódó, támogatások (GYED,GYES,GYET, családi pótlék, gyermektartás díj)

6. Önkormányzat és munka-ügyi szervek által folyósított rendszeres pénzbeli ellátás
(munkanélküli járadék, rend-szeres szociális segély és gyermekvédelmi támogatás, jövedelempótló támogatás)

7. Föld bérbeadásából származó jövedelem

8. Egyéb (pl. ösztöndíj, érték-papírból származó jövedelem)

9. Összes bruttó jövedelem

10. Személyi jövedelemadó vagy előleg összege

11. Egészségbiztosítási és nyugdíjjárulék összege

12. Munkavállalói járulék összege

13.A család nettó havi jövedelme (9-10+11+12)

Egy főre jutó havi családi nettó jövedelem: ……………………………………Ft/fő.

Büntetőjogi felelősségem tudatában kijelentem, hogy a nyilatkozatban közölt adatok a valóságnak megfelelnek. Tudomásul veszem, a nyilatkozatban közölt adatok valódiságát az önkormányzat a NAV hatáskörrel és illetékességgel rendelkező adóigazgatósága útján ellenőrizheti.

Kelt: …...........év …......................hó.........nap

…….…………………………………… ...…..................................................

az ellátást igénylő vagy személyes cselekvőképes hozzátartozók

képviselőjének aláírása aláírása

2. melléklet a …/2015. (I…..) önkormányzati rendelethez

VAGYONNYILATKOZAT

I. RÉSZ A kérelmező személyes adatai

Neve: .................................................................................................................................

Születési neve: ..................................................................................................................

Anyja neve: .......................................................................................................................

Születési hely, év, hó, nap: ...............................................................................................

Lakóhely: ..........................................................................................................................

Tartózkodási hely: ............................................................................................................

Társadalombiztosítási Azonosító Jele: .............................................................................

II. RÉSZ A kérelmező és a vele együttélő közeli hozzátartozójának, lakásfenntartási támogatás esetén a háztartás valamennyi tagjának vagyona

A. Ingatlanok

1. Lakástulajdon és lakótelek-tulajdon (vagy állandó, illetve tartós használat): címe: ................. város/község ................... út/utca.................... hsz. alapterülete: ........... m2, tulajdoni hányad: ..........................., a szerzés ideje: ................ év

Becsült forgalmi érték:* .......................................... Ft

Haszonélvezeti joggal terhelt: igen nem (a megfelelő aláhúzandó)

2. Üdülőtulajdon és üdülőtelek-tulajdon (vagy állandó, illetve tartós használat): címe: ....................... város/község .................................. út/utca .................... hsz. alapterülete: ........... m2, tulajdoni hányad: ...................., a szerzés ideje: ................ év

Becsült forgalmi érték:* .......................................... Ft

3. Egyéb, nem lakás céljára szolgáló épület-(épületrész-)tulajdon (vagy állandó használat): megnevezése (zártkerti építmény, műhely, üzlet, műterem, rendelő, garázs stb.): ............................ címe: ...................................... város/község........................... út/utca .................... hsz. alapterülete: ........... m2, tulajdoni hányad: ................., a szerzés ideje: ................ év

Becsült forgalmi érték:* .......................................... Ft

4. Termőföldtulajdon (vagy állandó használat): megnevezése: .......................... címe: ........................................ város/község .............................. út/utca .................... hsz. alapterülete: ........... m2, tulajdoni hányad: ...................., a szerzés ideje: ................ év

Becsült forgalmi érték:* .......................................... Ft

II. RÉSZ Egyéb vagyontárgyak

Gépjármű: '

a) személygépkocsi: ......................................... típus .................. rendszám

a szerzés ideje, valamint a gyártás éve: .............................................................

Becsült forgalmi érték:** .......................................... Ft

b) tehergépjármű, autóbusz, motorkerékpár, vízi- vagy egyéb jármű: .............................. típus .................. rendszám

a szerzés ideje, valamint a gyártás éve: .............................................................

Becsült forgalmi érték:** .......................................... Ft

Kijelentem, hogy a fenti adatok a valóságnak megfelelnek. Hozzájárulok a nyilatkozatban szereplő adatoknak a szociális igazgatási eljárásban történő felhasználásához, kezeléséhez.

Kelt: .......... év .............................. hó ............ nap

................................................

aláírás

Megjegyzés:

Ha a kérelmező vagy családtagja bármely vagyontárgyból egynél többel rendelkezik, akkor a vagyonnyilatkozat megfelelő pontját a vagyontárgyak számával egyezően kell kitölteni. Amennyiben a vagyonnyilatkozatban feltüntetett vagyon nem a Magyarország területén van, a forgalmi értéket a vagyon helye szerinti állam hivatalos pénznemében is fel kell tüntetni.

* Becsült forgalmi értékként az ingatlannak a településen szokásos forgalmi értékét kell feltüntetni.

** Becsült forgalmi értékként a jármű kora és állapota szerinti értékét kell feltüntetni.

3. melléklet a …/2015. (…..) önkormányzati rendelethez

K É R E L E M

LAKHATÁSI TÁMOGATÁS MEGÁLLAPÍTÁSÁRA

1. SZEMÉLYES ADATOK:

Az ellátást igénylő neve: ………………………………………………………………………

Születési neve: …………………………………………………………………………………

Anyja neve………………………………………………………………………………………

Szül. hely, : ……………………………………………szül idő………………………………..

Családi állapota: …………………………………………………………...……………………

Taj szám:száma………………………..…................ ………………………………………….

Bejelentett lakóhely…………………………………………………………………………….

Tartózkodási helye:……………………………………………………………………………..

Életvitelszerű tartózkodási helye:……………………………………………………………….

Kérelmezővel közös háztartásban (lakásban) élő személyek adatai:

Név

Születési év, hó, nap

Anyja neve

Rokoni kapcsolat

TAJ szám





Milyen jogcímen lakik a lakásban[2]: tulajdonos, bérlő, albérlő, társbérlő, szívességi lakáshasználó, egyéb:……………………..

A háztartás nagysága: egyszemélyes, kétszemélyes, három vagy ennél többszemélyes

Melyik lakhatással kapcsolatos költséghez kéri a támogatást[3]

gázdíj áramdíj

Büntetőjogi felelősségem tudatában kijelentem, hogy a KÉRELEM-ben közölt adatok a valóságnak megfelelnek.

Tudomásul veszem, hogy

- a szociális hatáskört gyakorló szerv a közölt adatok valódiságát ellenőrizheti,

- valótlan tartalmú nyilatkozat, vagy igazolás esetén a kérelem elutasítható, a jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vett támogatást pedig vissza kell fizetni,

- köteles vagyok a feltüntetett adatokban bekövetkezett változást 15 napon belül bejelenteni az eljáró hatóságnak.

Hozzájárulok a kérelemben szereplő adatoknak a szociális igazgatási eljárás során történő felhasználásához.

Kelt:...................év.............hó.........nap

……………………………………

4. melléklet a …/2015. (…..) önkormányzati rendelethez

RENDKÍVÜLI TELEPÜLÉSI TÁMOGATÁS IRÁNTI KÉRELEM

Kérelmező neve: ………………………………………………………………………………

Születési neve : .……………………….………………………………………………………..

Anyja neve: …………………………………………. Családi állapota:……………………..

Születési helye: …………………………………. Ideje: ………..év……..…….hó……….nap

Személyi igazolvány száma.:………………………….. TAJ száma: ……....………………….

Telefonszám/elérhetőség (kitöltése önkéntes): …………………………

Az önkormányzati segélyt

eseti segélyként (különösen betegség, többletkiadás, …)

folyamatos segélyként (különösen betegség, többletkiadás, …)

temetési segélyként

gyermekneveléssel kapcsolatos kiadások miatt kérem megállapítani

(Kérjük a megfelelőt X-el jelölje)

Lakóhelye: ………………………………………. utca …..…… szám

Milyen minőségben lakik ezen a címen: tulajdonos, főbérlő, családtag, haszonélvező, egyéb…………...

Ki a lakás tulajdonosa ………………………………..

Tartózkodási helye: ……………….........…………………………………. út/utca/tér/köz …..…… szám

Milyen minőségben lakik ezen a címen: tulajdonos, főbérlő, családtag, haszonélvező, egyéb…………...

Ki a lakás tulajdonosa ………………………………..

Kijelentem, hogy életvitelszerűen:

lakóhelyemen

tartózkodási helyemen

tartózkodom.

(kérjük a megfelelőt X-el jelölje)

A támogatás folyósítását, amennyiben bankszámlára kéri,

számlavezető pénzintézet megnevezése:...............................................................

Pénzforgalmi számlaszáma: .......................-..........................-.............................

Az Ön által lakott lakás /ahol életvitelszerűen tartózkodik/ adatai:

Lakás alapterülete: ……….......…………… Komfortfokozata: ..........…………...........………

A lakás fűtésének módja: gáz, villany, távfűtés, központi kazán, egyedi, egyéb: ...……………

A lakott lakás havi fenntartási költsége (villany, gáz, víz, közös költség, lakbér): ..................Ft

Kérelmezővel közös háztartásban (lakásban) élő személyek adatai:

Név

Születési év, hó, nap

Anyja neve

Rokoni kapcsolat

TAJ szám




Kérelmező és családtagjai nettó havi jövedelme(i):


A jövedelem típusa

A kérelmező jövedelme

Házastárs (élettárs) jövedelme

Gyermek jövedelme

Munkaviszonyból, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyból származó nettó jövedelem és táppénz,
Nyugdíj, nyugdíjszerű ellátás

Vállalkozásból származó nettó jövedelem

A gyermek ellátásához és gondozásához kapcsolódó támogatások (különösen: GYED, GYES, GYET, családi pótlék, gyermektartásdíj, árvaellátás)

Önkormányzat és állami foglalkoztatási szerv által folyósított rendszeres pénzbeli ellátás (álláskeresési járadék, rendszeres szociális segély, bérpótló juttatás stb.)

Egyéb nettó jövedelem (alkalmi munka)


Összes nettó jövedelem

Egy főre jutó havi családi nettó jövedelem (ügyintéző tölti ki): ................................. Ft/hó

Kérjük, ide azokat az okokat, krízishelyzeteket írja le, amivel kérelmét indokolja:

………………………………………………………………………………………………..…

……………………………………………….............................................................................

…………………………………………………………………………………………………...

………………………………………………………………………………………..…………

……………………………………………………………………………………………..…….

………………………………………………………………………………………..…………

…………………………………………………..……………………………………………….

Nyilatkozat

Különélésről és gyerektartásról

Alulírott büntetőjogi felelősségem tudatában kijelentem, hogy gyermekemet/gyermekeimet egyedülállóként nevelem.

Házastársamtól/élettársamtól ……….……….. óta különélek.

A különélő házastársam/élettársam lakcíme: ………………………………………………….

Gyermekem/gyermekeim után havi ……………………….. Ft, gyerektartásdíjat kapok.

Ha a különélő szülő nem fizet tartásdíjat annak oka, mit tett vagy mit szándékozik tenni annak érdekében - határidő megjelölésével, amely határidő elmulasztása esetén kérelmét el kell utasítani -, hogy a különélő szülő is hozzájáruljon a gyermek tartásához.

………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………….

Tudomásul veszem, hogy a 2004. évi CLX. törvény 51. § (5) bekezdésben foglaltak szerint az ügyfél, vagy képviselője, aki rosszhiszeműen az ügy szempontjából jelentős valótlan tényt állít, eljárási bírsággal sújtható.

..…………………………

Kérelmező/képviselő* aláírása

Nyilatkozat

Alulírott hozzájárulok, hogy az állami adóhatóságtól és más társhatóságoktól kérelmem elbírálása céljából szükség esetén igazolásokat beszerezzenek, valamint személyes adataimat a jogosultság megállapítása és teljesítése céljából kezeljék, továbbítsák. Hozzájárulok személyi azonosító okmányaim fénymásolásához.

Kelt:………………

……………………………

Kérelmező/képviselő* aláírása

*Képviselő (meghatalmazott személy, gondnok)

Képviseletre jogosult személy neve: ………………………………..………………………..

Telefonszáma (megadása önkéntes) ……………………………………………………………

Gondnok eljárása esetén a kirendelő szerv neve és a határozat száma: ………….………….…

………………………………………………………………………………………..…………

5. melléklet a …/2015. (…..) önkormányzati rendelethez

Szociális étkeztetést igénybe vevők térítési díjai

Jövedelemhatárok

Fizetendő térítési díj mértéke

85.500. Ft/ hó jövedelem alatt

450.- Ft/ebéd

85.500-100.000.- Ft/hó jövedelem esetén

500.- Ft/ebéd

100.000.- Ft/hó jövedelem felett

550.- Ft/ebéd

Az intézményi térítési díj összege 550 Ft.

TÁJÉKOZTATÓ KÉRELEM BENYÚJTÁSÁHOZ SZÜKSÉGES IRATOKRÓL

- Eseti, folyamatos segélyhez, illetve kölcsönhöz a krízis-helyzetét igazoló irat (többek között: munkahely megszűnése esetén annak igazolása, kórházi kezelés zárójelentéssel történő igazolása, nyugdíjazás iránt benyújtott kérelem igazolása, stb.)

- Gyermekneveléssel kapcsolatos kiadásokhoz mellékelni kell:

- várandóság alatti válsághelyzetét,

- az iskoláztatással kapcsolatos többletkiadást,

- gyermek fogadásának előkészítésével kapcsolatos többletkiadásokat,

- nevelésbe vett gyermekével a kapcsolattartás költségéről, a családba való visszakerülésének költségének igazolását valamint a gyámhivatal határozatát a nevelésbe vételről

- hátrányos helyzet igazolásáról szóló döntést

- Temetési segély megállapításához csatolni kell:

- halotti anyakönyvi kivonat másolatát

- eredeti temetési számlát

- Jövedelemigazolást, amely

- Rendszeres jövedelem esetén kérelmező és a vele közös háztartásban élő személy/ek munkáltatója által kiállított nettó jövedelemigazolás a kérelem benyújtását megelőző hónapról

- Álláskereső személy esetén az állami foglalkoztatási szerv által kiállított irat (hatósági bizonyítvány, határozat, álláskeresési kiskönyv), amennyiben álláskeresési támogatásban részesül, úgy a kérelem benyújtását megelőző havi álláskeresési támogatás összegének igazolása

- Nyugdíjas esetében a nyugdíjbiztosítási igazgatási szervtől kapott éves összesítő/vagy nyugdíjas igazolvány és a kérelem benyújtását megelőző havi nyugdíjszelvény

- Vállalkozásból származó jövedelem esetén a kérelem benyújtását közvetlenül megelőző év Nemzeti Adó és Vámhivatal általi igazolása. A vállalkozás megszűnése esetén annak megszűnését igazoló dokumentum

- Gyermek elhelyezésére, tartásdíj igazolása bírói ítélet vagy nyilatkozat

- Nyilatkozat, ha a különélő szülő nem fizet tartásdíjat e tényről, annak okáról, mit tett vagy mit szándékozik tenni annak érdekében – határidő megjelölésével, - hogy a különélő szülő is hozzájáruljon a gyermek tartásához

- GYES, GYED esetén a Magyar Államkincstár Budapesti és Pest megyei Igazgatóság igazolása a folyósított ellátásról (csatolása önkéntes)

- Egyéb igazolások

- Iskolalátogatási igazolás 16 éven felüli gyermek esetében,

- Hallgató jogviszony és az ösztöndíj összegéről szóló igazolás

- Gyámszülők esetén gyámkirendelő határozat vagy bírósági döntés

- Képviselő útján nyújtja be kérelmét, abban az esetben kérjük a képviseletre való jogosultságot igazoló okiratot (gondnok kirendelő határozat, két tanú által aláírt alakszerű meghatalmazás)”


[1] A rendelet a 2010. évi CXXX. törvény 12/B. §-a alapján hatályát vesztette 2021. augusztus 3. napjával.
[2] A megfelelő aláhúzandó
[3] A megfelelő aláhúzandó