Rönök Község Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2022. (V. 30.) önkormányzati rendelete

a temetőkről és a temetkezés rendjéről

Hatályos: 2022. 05. 31- 2022. 05. 31

Rönök Község Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2022. (V. 30.) önkormányzati rendelete

a temetőkről és a temetkezés rendjéről

2022.05.31.

Rönök Község Önkormányzat Képviselő-testülete a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény 41. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában és a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény 6. § (4) bekezdésében foglalt feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

Általános rendelkezések

1. § A rendelet hatálya Rönök község közigazgatási területén lévő köztemetőre, továbbá ennek működésével, valamint a temetkezéssel kapcsolatos tevékenységekre terjed ki.

2. § (1) A község területén működő köztemető: Köztemető 301/2 hrsz.

(2) A községben lezárt köztemető van, 302 hrsz.

A temetkezési helyek kialakításának szabályai

3. § (1) A köztemető létesítéséről, fenntartásáról, üzemeltetéséről, bővítéséről, lezárásáról és megszüntetéséről Rönök Község Önkormányzata gondoskodik.

(2) A sírhelytáblákat római számmal, a sírhelysorokat és a sírhelyeket arab számmal kell jelölni.

(3) A temetőben alkalmazott temetési helyek az alábbiak:

a) egyes sírhely,

b) kettős sírhely,

c) sírbolt,

d) urnafülke,

e) urnasírhely.

(4) A temetési helyek szélességi, hosszúsági méretét és az egymástól való távolságát a rendelet 1. melléklete határozza meg.

4. § (1) A sírok fölé épített szegélykő, síremlék, sírbolt és sírjel nem terjedhet túl a temetési hely területén.

(2) A temetési helyen 1 méternél magasabbra növő évelő növény nem ültethető. Az 1 méternél magasabbra növő évelő növényeket az üzemeltető eltávolíthatja.

(3) A sírok fölé emelt síremlékek, sírjelek karbantartása, helyreállítása, felújítása a temetési hely felett rendelkezni jogosult kötelezettsége, melynek teljesítésére az üzemeltető - megfelelő határidő tűzésével – felszólíthatja.

(4) A temetők tisztasága és rendje érdekében sír áthelyezése, új síremlék állítása miatt - vagy más módon - feleslegessé vált sírjelek, sírkőmaradványok elszállításáról a temetési hely feletti rendelkezési jog jogosultja köteles intézkedni.

(5) A temetőben elhelyezett sírok, síremlékek, tárgyak tekintetében őrzési illetve kártérítési felelősség az önkormányzatot nem terheli.

5. § (1) Az urnasírhelyen - 100 cm szélességű, 120 cm hosszúságú és 6 cm magasságú - sírkőalapot kell építeni.

(2) Urnasírhelybe urna csak urnakeszonban helyezhető el.

Díszsírhelyek

6. § (1) A díszsírhely olyan, a temető központi részén elhelyezkedő sírhely, amelybe azon elhunytak temethetők, akik életük során a haza, a község javára végeztek kiemelkedő tevékenységet.

(2) A díszsírhely adományozásáról a képviselő-testület dönt.

(3) A díszsírhelyek használati ideje a temető fennállásig tart és használatuk díjtalan.

(4) A díszsírhelybe – a sírnyitás és rátemetés szabályainak megtartása, a költségek viselése mellett – az elhunyt özvegye, közvetlen felmenő és lemenő ági hozzátartozói is elhelyezhetők.

(5) A díszsírhelyek gondozásáról az elhunytak hozzátartozói, ezek hiányában az önkormányzat köteles gondoskodni.

A temető fenntartása és üzemeltetése

7. § Az önkormányzat temetőfenntartói feladata a temető rendeltetésszerű használatához szükséges építmények, közművek, egyéb tárgyi és infrastrukturális létesítmények, valamint a közcélú zöldfelületek karbantartása, szükség szerinti felújítása és gondozása.

8. § (1) Az önkormányzat

1. biztosítja a temetkezési szolgáltatás és a temetőben végzett egyéb vállalkozási tevékenységek temetői rend szerinti ellátásának lehetőségét;
2. biztosítja az eltemetés (urnaelhelyezés) feltételeit,
3. megállapítja a temetőlátogatók kegyeletgyakorlásának feltételeit, a nyitvatartási időt;
4. biztosítja a ravatalozó és ezek technikai berendezései, a tárolók és hűtők, valamint a temető egyéb közcélú létesítményei (infrastruktúra) karbantartását és működteti azokat;
5. biztosítja a temető nyitását, zárását;
6. megőrzi a nyilvántartó könyveket;
7. tájékoztatást nyújt a temetőlátogatóknak;
8. kijelöli a temetési helyeket;
9. elvégzi a temető és létesítményeinek tisztán tartását, az utak karbantartását, síkosság mentesítését és a hóeltakarítást;
10. összegyűjti és elszállítja a hulladékot;
11. gondoskodik a temető rendjének betartásáról és betartatásáról;
12. összehangolja a temetői létesítmények, így különösen a ravatalozó használatával kapcsolatos temetkezési szolgáltatói tevékenységeket, szervezési intézkedésekkel elősegíti a temetés és az urnaelhelyezés zökkenőmentes lefolytatását;
13. ellenőrzi a vonatkozó előírások betartását;
14. a temető bejáratánál a látogatók részére tájékoztatót függeszt ki a nyitvatartási rendjéről,
a temető rendjéről. A temető nyitvatartási rendjét a 4. melléklet, a temető rendjéről szóló tájékoztatót az 5. melléklet tartalmazza.
(2) Ravatalozni csak a temetőben, az arra kijelölt helyen szabad. Ettől eltérni csak az illetékes tisztiorvos engedélyével lehet. Szociális temetés esetén az elhunyt ravatalozása, búcsúztatása a sírnál is történhet.
(3) A szociális temetés esetén a TeTv. és a TeR. előírásai szerint kell eljárni. A szociális temetést a Rátóti Közös Önkormányzati Hivatal Rönöki Kirendeltségénél írásban kell bejelenteni. Szociális temetést az eltemetésre kötelezett igényelheti az elhunyt utolsó lakóhelye szerinti önkormányzattól.

A temetési helyek használati ideje és díja

9. § (1) A temetési hely feletti rendelkezési jog időtartamát (használati idő) a rendelet 2. melléklete határozza meg.

(2) Ha a használati idő leteltét követően a sírboltot 5 éven belül, egyéb temetési helyet 3 éven belül nem váltanak meg, az üzemeltető ismételten felhasználhatja a temetési helyet.

A temetőben alkalmazott díjak

10. § (1) Kötelező a temetőn belüli, az elhunyt hűtésével, ravatalozásával kapcsolatos berendezések igénybevétele (a továbbiakban: az üzemeltető által biztosított szolgáltatás).

(2) A temetkezési szolgáltatók kivételével a temetőben vállalkozásszerűen munkát végzők által fizetendő temető fenntartási hozzájárulás díjat a 3. melléklet tartalmazza.

A temető használatának szabályai

11. § A temetőben történő munkavégzést - a hozzátartozók részéről történő sírgondozás, a temetési hely növénnyel való beültetése és díszítése kivételével - a temető üzemeltetője részére a munkavégzés megkezdését megelőzően be kell jelenteni.

12. § (1) Az önkormányzat a temetkezési szolgáltatók, illetőleg az egyéb vállalkozók között hátrányos megkülönböztetést nem alkalmazhat, köteles azonos feltételeket biztosítani számukra.

(2) A vállalkozók a munkavégzés érdekében – ha az indokolt – gépjárművel is behajthatnak a temetőbe, kötelesek azonban az önkormányzat intézkedéseit megtartani.

(3) A vállalkozók a munkálatok befejezését követően kötelesek a törmeléket, szemetet elszállítani és a sír környezetét rendezetten, tisztán hátrahagyni.

13. § (1) A temető működése és a temetési helyek gondozása során keletkezett hulladékot csak az üzemeltető által kijelölt hulladékgyűjtő helyen szabad lerakni. A hulladékgyűjtők szükség szerinti, de legalább havonkénti ürítéséről az önkormányzat gondoskodik.

(2) A temetőt 14 éven aluli gyermek nagykorú személy kíséretében látogathatja.

(3) A temetőlátogató a temetőbe gépjárművel akkor hajthat be, ha rendelkezik az önkormányzat előzetes beleegyezésével, vagy mozgásában korlátozott személyt szállít.

(4) A temetőbe állatot bevinni – a vakvezető kutya kivételével - nem lehet.

(5) A temetőlátogató kötelessége a temető területének, az ingó és ingatlan létesítmények, tárgyak rendeltetésszerű használata, állaguk megóvása, tartózkodás bármiféle károkozástól, rongálástól.

(6) Tilos a növényzet (fák, cserjék, virágok, gyep) és a zöldterületek, zöldfelület egyéb elemeinek, tartozékainak, felszerelési tárgyainak bármilyen módon történő megrongálása, pusztítása, károsítása vagy olyan szakszerűtlen kezelése, amely értékük csökkenésével jár.

(7) A temető területén a látogatók nem végezhetnek olyan tevékenységet, amely egészségre ártalmas, szennyeződést, bűzt, egyéb környezeti kárt okoz, mások kegyeleti jog gyakorlását akadályozza, korlátozza.

14. § (1) A látogatóknak tartózkodniuk kell minden olyan tevékenységtől, amely mások kegyeleti érzéseit zavarhatja (pl. hangoskodás, zenehallgatás).

(2) A temetőben biztosított közüzemi szolgáltatással (vízvételi jog) az ésszerűség határán belül takarékoskodni kell.

(3) A temetőbe a látogatók a szokásos, rendszeresen maguknál tartott személyes használati tárgyaikon túlmenően kizárólag a temetési helyek díszítésére, gondozására szolgáló tárgyakat (pl. koszorú, vágott élő virág, művirág, váza, öntözőkanna, kapa, gereblye) és a kegyeleti jog gyakorlás kellékeit (pl. mécses, gyertya) vihetik be.

(4) A temetőből koszorúkat, virágokat, növénymaradványokat, kertészeti hulladékokat, egyéb hulladékot az önkormányzat hozzájárulása nélkül kivinni nem lehet, azokat az ezek elhelyezésére kijelölt helyeken kell elhelyezni.

(5) A temetési helyet az a felett rendelkezni jogosult köteles rendszeresen gondozni, gyomtalanítani.

(6) A sírhelyeken és a sírboltokon, azok díszítésére csak az arra szolgáló tárgyak, növények helyezhetők el. A sírok nem keríthetők be, köréjük építmény nem vonható. A sírok közötti utakra, azok karbantartása érdekében növény nem ültethető.

(7) A temetőben gyertyát, mécsest gyújtani csak olyan körültekintő gondossággal lehet, amellyel a tűzveszély elkerülhető.

(8) A temető területén a szemetelés tilos, bármely hulladékot csak az arra kijelölt gyűjtőhelyen lehet elhelyezni.

15. § Hatályát veszti a temető használatának rendjéről szóló 17/2013. (XII. 20.) önkormányzati rendelet.

16. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

1. melléklet

A temetőben alkalmazott temetési helyek szélességi, hosszúsági mérete és az egymástól való távolsága

A

B

C

D

E

1

Temetési hely

Hossza
(m)

Szélessége
(m)

Sírhelyek egymástól való távolsága
(m)

Sírhelysorok egymástól való távolsága
(m)

2

Egyes sírhely
( kivéve a szociális parcellában)

2,1

0,9

0,8

1,7

3

Kettős sírhely

2,1

1,9

0,8

1,7

4

Egyes sírhely a szociális parcellában

2,1

0,9

0,6

1,0

5

Urnafülke

0,3

0,3

-

-

6

Urnasírhely
( a szociális temetkezési
helyen is)

0,8

0,8

0,6

1,0

7

Kétszemélyes sírbolt

2,2

1,0

1,0

1,8

8

Négy-hatszemélyes
sírbolt

2,2

3,1

1,0

1,8

2. melléklet

A temetési helyek feletti rendelkezési jog időtartama

1

Temetési helyek

Használati idő

Megváltási/ újraváltási díj

2

Egyes sírhely

25

0.-

3

Kettős sírhely

25

0.-

4

Urnafülke

25

0.-

5

Urnasírhely

25

0.-

6

Kétszemélyes sírbolt

60

0.-

7

Négy-hatszemélyes
sírbolt

60

0.-

3. melléklet

A temető fenntartási hozzájárulás díja
Síremlékenként: 0.- Ft +ÁFA

4. melléklet

A TEMETŐ NYITVATARTÁSI RENDJE
A TEMETŐ A HÉT MINDEN NAPJÁN 6.00 ÓRÁTÓL 21.00 ÓRÁIG TART NYITVA.

5. melléklet

TÁJÉKOZTATÓ A TEMETŐ RENDJÉRŐL

1. A temetőben történő munkavégzést - a hozzátartozók részéről történő sírgondozás, a temetési hely növénnyel való beültetése és díszítése kivételével - a temető üzemeltetője részére a munkavégzés megkezdését megelőzően be kell jelenteni. Az önkormányzat a temetkezési szolgáltatók, illetőleg az egyéb vállalkozók között hátrányos megkülönböztetést nem alkalmazhat, köteles azonos feltételeket biztosítani számukra. A vállalkozók a munkavégzés érdekében – ha az indokolt – gépjárművel is behajthatnak a temetőbe, kötelesek azonban az önkormányzat intézkedéseit megtartani, a munkálatok befejezését követően kötelesek a törmeléket, szemetet elszállítani és a sír környezetét rendezetten, tisztán hátrahagyni.

2. A temető működése és a temetési helyek gondozása során keletkezett hulladékot csak az üzemeltető által kijelölt hulladékgyűjtő helyen szabad lerakni. A hulladékgyűjtők szükség szerinti, de legalább havonkénti ürítéséről az önkormányzat gondoskodik.

3. A temetőt 14 éven aluli gyermek nagykorú személy kíséretében látogathatja.

4. A temetőlátogató a temetőbe gépjárművel akkor hajthat be, ha rendelkezik az önkormányzat előzetes beleegyezésével, vagy mozgásában korlátozott személyt szállít.

5. A temetőbe állatot bevinni – a vakvezető kutya kivételével - nem lehet.

6. A temetőlátogató kötelessége a temető területének, az ingó és ingatlan létesítmények, tárgyak rendeltetésszerű használata, állaguk megóvása, tartózkodás bármiféle károkozástól, rongálástól. Tilos a növényzet (fák, cserjék, virágok, gyep) és a zöldterületek, zöldfelület egyéb elemeinek, tartozékainak, felszerelési tárgyainak bármilyen módon történő megrongálása, pusztítása, károsítása vagy olyan szakszerűtlen kezelése, amely értékük csökkenésével jár.

7. A temető területén a látogatók nem végezhetnek olyan tevékenységet, amely egészségre ártalmas, szennyeződést, bűzt, egyéb környezeti kárt okoz, mások kegyeleti jog gyakorlását akadályozza, korlátozza.

8. A látogatóknak tartózkodniuk kell minden olyan tevékenységtől, amely mások kegyeleti érzéseit zavarhatja (pl. hangoskodás, zenehallgatás).

9. A temetőben biztosított közüzemi szolgáltatással (vízvételi jog) az ésszerűség határán belül takarékoskodni kell.

10. A temetőbe a látogatók a szokásos, rendszeresen maguknál tartott személyes használati tárgyaikon túlmenően kizárólag a temetési helyek díszítésére, gondozására szolgáló tárgyakat (pl. koszorú, vágott élő virág, művirág, váza, öntözőkanna, kapa, gereblye) és a kegyeleti jog gyakorlás kellékeit (pl. mécses, gyertya) vihetik be.

11. A temetőből koszorúkat, virágokat, növénymaradványokat, kertészeti hulladékokat, egyéb hulladékot az önkormányzat hozzájárulása nélkül kivinni nem lehet, azokat az ezek elhelyezésére kijelölt helyeken kell elhelyezni. A temető területén a szemetelés tilos, bármely hulladékot csak az arra kijelölt gyűjtőhelyen lehet elhelyezni.

12. A temetési helyet az a felett rendelkezni jogosult köteles rendszeresen gondozni, gyomtalanítani.

13. A sírhelyeken és a sírboltokon, azok díszítésére csak az arra szolgáló tárgyak, növények helyezhetők el. A sírok nem keríthetők be, köréjük építmény nem vonható. A sírok közötti utakra, azok karbantartása érdekében növény nem ültethető.

14. A temetőben gyertyát, mécsest gyújtani csak olyan körültekintő gondossággal lehet, amellyel a tűzveszély elkerülhető.