Csempeszkopács Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2024. (III. 13.) önkormányzati rendeletének indokolása

az önkormányzat 2024. évi költségvetéséről

Hatályos: 2024. 03. 14

Csempeszkopács Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2024. (III. 13.) önkormányzati rendeletének indokolása

Hatályos: 2024. 03. 14
az önkormányzat 2024. évi költségvetéséről
Végső előterjesztői indokolás
Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 23. §-a szerint a helyi önkormányzat költségvetéséről rendeletben dönt, és meghatározza, hogy a rendeletnek milyen előirányzatokat, illetve rendelkezéseket kell kötelezően tartalmaznia. A rendelet-tervezetben az Áht. 23. § (2) bekezdés a) pontjának módosított szabályai szerint az önkormányzat költségvetési bevételei és költségvetési kiadásai előirányzat csoportok, önként vállalt és állami kiemelt előirányzatok, kötelező feladatok szerinti bontásban kerültek bemutatásra.
A költségvetés összeállításának részletes szabályait az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011.(XII.31.) Korm. rendelet, a finanszírozás rendjét és az állami hozzájárulás mértékét a központi költségvetésről szóló törvény határozza meg.
Az Áht. 24. § (3) bekezdése alapján a jegyző által az Áht. 29/A. § szerinti tervszámoknak megfelelően előkészített költségvetési rendelet-tervezetet a polgármester február 15-éig, ha a központi költségvetésről szóló törvényt az Országgyűlés a naptári év kezdetéig nem fogadta el, a központi költségvetésről szóló törvény hatálybalépését követő negyvenötödik napig nyújtja be a képviselő-testületnek.
Az Önkormányzat 2024. évi költségvetésének tervezett kiadási és bevételi főösszege: 239.408.758 forint
Bevételi előirányzatok:
Az önkormányzat bevételeit
a költségvetési bevételek
működési célú támogatások az államháztartáson belülről,
a közhatalmi bevételek,
a működési és felhalmozási bevételek,
a működési és felhalmozási célú átvett pénzeszközök,
valamint a finanszírozási bevételek képezik.
A 2024. évi tervezésnél a 2023. évi várható tényadatokat vettük alapul. Az államháztartáson belülről kapott működési célú támogatások tartalmazzák az önkormányzatok általános támogatását, a szociális és kulturális feladatok támogatását.
Önkormányzatunk működését 23 565 058,- Ft-tal támogatja az állam, ami közel egymillió forinttal magasabb a tavalyi évi támogatási összegnél. Ez az összeg tartalmazza a településüzemeltetéshez kapcsolódó kiadások (zöldterület gazdálkodás, közvilágítás, köztemető és közutak fenntartása) támogatását, az egyéb önkormányzati feladatok, valamint a polgármesteri illetmény támogatását. Ide tartozik a szociális és kulturális normatíva is, amelyeket célhoz kötötten lehet felhasználni. Települési önkormányzatok szociális és gyermekjóléti feladatainak támogatására 8 558 580 forint, kulturális feladatok támogatására 2 270 000 forint várható bevételi oldalon.
Helyi adó bevételeink szintén a 2023. évi tény adatokat alapul véve kerültek megtervezésre, adónemenként csoportosítva iparűzési adó: 8 000 000 Ft, idegenforgalmi adó: 100.000 Ft, pótlékok: 40.000 Ft került tervezésre közhatalmi bevételként.
Kiadási előirányzatok:
A kiadások személyi kiadásokra, munkáltatót terhelő járulékokra, dologi kiadásokra, ellátottak pénzbeli juttatásaira, egyéb működési célú kiadásokra és felhalmozási kiadásokra terjednek ki.
A személyi jellegű kiadások összegénél figyelembe vettük a minimálbérek emelkedéséből adódó különbözetet.
A munkaadókat terhelő járulékok is ehhez igazodóan alakulnak.
Csempeszkopácson jelenleg 1 fő főállású közalkalmazott lát el karbantartási feladatokat, településünkön működik a falugondnoki szolgálat, amely 1 közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatott falugondnok alkalmazását jelenti. A falugondnok bérét a szociális keretből, tehát állami normatívából kell fedezni. Közcélú foglalkoztatottként a munkaügyi központtal együttműködve 1 fő dolgozik a településen.
Az önkormányzati dolgozók közül a közfoglalkoztatottak nem részesülnek cafetériában, a közalkalmazottak arányos mértékben kapnak béren kívüli juttatást.
A dologi kiadások tervezett összege 30 645 000,- Ft, amely készletbeszerzésből, kommunikációs szolgáltatások, egyéb szolgáltatások összegéből adódik.
A szociális feladatok egyéb állami támogatása nyújt fedezetet az önkormányzat rendkívüli települési támogatására, a települési támogatásra, valamint a költségvetési törvényben meghatározott egyéb szociális jellegű kiadások alap állami támogatással nem fedezett részére. Ezen kiadásokra beterveztük az állam által biztosított teljes összeget.
Az egyéb működési célú kiadások tartalmazzák az államháztartáson belülre, illetve kívülre átadandó pénzeszközöket, többek között a vérszállítás díját, a Bursa támogatást. A kistérségnek átadandó tagdíjat. Az orvosi ügyelettel kapcsolatos üzemeltetési költség 2024. január 1-től már nem kell megfizetni, mivel megszűnt a társulás ezen tevékenysége
A Közös Hivatal fenntartásához önkormányzatunknak ebben az évben nem kell hozzájárulást fizetnie.
Felhalmozási kiadásaink között kerültek megtervezésre a különböző pályázatokhoz illetve felújításokhoz kapcsolódó kiadások. Ilyenek például faluház felújítása, építési telkek kialakítása, külterületi utak felújítása.
ELŐZETES HATÁSVIZSGÁLAT
A rendelettervezet társadalmi, gazdasági hatása: a rendelet megalkotása jelentős társadalmi, gazdasági hatással jár.
Költségvetési hatása: a rendelet megalkotása jelentős költségvetési hatással jár.
A rendeletben foglaltak végrehajtásának környezetre gyakorolt hatása, egészségi következménye nincs.
Adminisztratív terheket befolyásoló hatás: a feladat adminisztratív hatása jelentős.
A rendelettervezet megalkotásának szükségessége: A rendelet megalkotása kötelező, a rendelet elmaradásának következménye a jogszabály alkotás elmulasztása miatti törvényességi észrevétel, illetőleg az állami támogatás megvonása lehet.
A jogszabály alkalmazásához szükséges személyi, tárgyi, szervezeti, pénzügyi feltételek rendelkezésre állnak.