Vanyola Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2004. (III. 30.) önkormányzati rendelete

a közterületek használatáról, védelméről és a közterület használat díjáról

Hatályos: 2004. 04. 01

Vanyola Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2004. (III. 30.) önkormányzati rendelete

a közterületek használatáról, védelméről és a közterület használat díjáról

2004.04.01.

Vanyola község Önkormányzati Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. tv. 16. §. /1 / bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, tekintettel az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997.évi LXXVIII tv. 13. § (2) bekezdésének ) pontjában foglaltakra az önkormányzat a közterületek használatáról, védelméről és a közterület használat díjáról az alábbi rendeletet (Továbbiakban: R.) alkotja:

A rendelet hatálya

1. § (1) A R. hatálya Vanyola közigazgatási területén belül kiterjed az önkormányzat tulajdonában, kezelésében levő, az ingatlan nyilvántartásban közterületként ( pl: közút, járda, tér) nyilvántartott belterületi földrészletekre , továbbá a belterületi földrészletek használatra átadott részére ( továbbiakban: közterületre).

(2) Rendelkezései minden természetes és jogi személyre, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetre vonatkoznak, akik állandó vagy ideiglenes jelleggel a község közterületén tartózkodnak és tevékenykednek.

A közterület használata, igénybevétele

2. § A közterületet, azok építményeit, berendezéseit és felszereléseit rendeltetésüknek megfelelően állaguk sérelme nélkül és az általános magatartási szabályok betartásával mindenki ingyenesen jogosult használni.

3. § (1) A közterületek rendeltetéstől eltérő ideiglenes jellegű használatához közterületi használatiengedély ( továbbiakban: engedély) szükséges.

(2) A közterületek tartós, állandó használatához képviselő-testületi hozzájárulás (továbbiakban: hozzájárulás) és területbérleti szerződés szükséges. * Az 1/2007. (I. 17.) , 10/2009. (IX. 24.), 8/2012. (V. 28.) , 10/2013. (VII. 12.) önkormányzati rendelet szerinti módosítással egységes szerkezetben!

4. § (1) A 3. § (1) bekezdése szerinti engedély:

a) meghatározott idő elteltéig, vagy

b) megállapított feltétel bekövetkeztéig, illetőleg

c) visszavonásig

adható meg.

(2) A határozott időre szóló közterület-használat legrövidebb időtartama 1 nap, mely kérelemre meghosszabbítható.

(3) Az engedély megadása a polgármester hatáskörébe tartozik. A kérelmet a Körjegyzőség Hivatalához kell benyújtani a R. 1. számú melléklete szerinti forma nyomtatványon.

(4) Engedélyt kel! beszerezni:

a) mobil elárusító fülke, pavilon elhelyezésére,

b) köztisztasággal kapcsolatos építmények és tárgyak elhelyezésére,

c) önálló hirdető berendezések, figyelmeztető-és tájékoztató táblák elhelyezésére,

d) építési munkával kapcsolatos állvány, építőanyag és törmelék elhelyezésére

e) alkalmi és mozgóárusításra,

f) vendéglátó-ipari előkert, kitelepülés céljára, üzleti szállítás, illetve rakodás alkalmával göngyölegek elhelyezésére, árukirakodásra,

g) üzemképtelen jármű tárolására,

h) teher-és áruszállításra szolgáló gépjármű, mezőgazdasági vontató, munkagép, pótkocsi

tárolására vonatkozóan.

(5) Nem kell engedélyt beszerezni:

a) a közút (járda) építésével, javításával, fenntartásával kapcsolatban, a közút (járda ) területének elfoglalásához,

b) az úttartozékok és a közúti közlekedés irányítását szolgáló berendezések elhelyezéshez,

c) a közterületen, illetőleg az alatt vagy felett elhelyezett postai távközlési kábelek, további közművek hibaelhárítási munkához, illetve lerakásához, feltéve, hogy a közlekedést nem akadályozza,

d) választásokkal kapcsolatos hirdetések elhelyezéséhez kampány idején,

d) új lakás építése esetén vagy egyéb engedélyköteles építkezésnél az építési engedély jogerőre emelkedésétől számított 1 évig - 25 m2 nagyságú terület - állványelhelyezés -, illetőleg építőanyag tárolás célú használatáért.

f) jótékony és közcélú rendezvényhez.

5. § (1a) (l) A 3. § (2) bekezdés szerinti közterület használatához képviselő-testületi hozzájárulás és területbérleti szerződés szükséges.

(2) A hozzájárulást tartalmazó határozatban rendelkezni kel! a bérleti szerződés időtartamáról, a bérleti díj mértékéről megfizetésének módjáról és határidejéről, a meg nem fizetés következményeiről, valamint a bérleti szerződéssei kapcsolatban felmerülő egyéb kérdésekről ( pl. építmény elhelyezése esetén építési engedély megszerzéséről)

(3) A bérleti szerződést - a hozzájáruló határozat alapján - a polgármester jogosult megkötni.

6. § (1) Nem adható engedély illetőleg hozzájárulás:

a) közlekedési területre, csak a Veszprém Megyei Közútkezelő és Közhasznútársaság előzetes hozzájárulásával,

b) műemlékileg vagy egyéb szempontból védett területre csak a műemlékvédelmi-. illetve egyéb szakhatóság előzetes hozzájárulásával,

c) tűz- és robbanásveszélyes tevékenység gyakorlására, az eseti rendezvények kivételével szeszes ital árusítására, szexuális áruk forgalmazására, cirkusz és mutatványos tevékenység céljára,

d) élelmiszer árusítására csak az ÁNTSZ hozzájárulásával,

e) teher-és áruszállításra szolgáló gépjármű, mezőgazdasági munkagép pótkocsi, 12 főnél nagyobb befogadóképességű autóbusz közúton, közterületen való tárolására. kivéve a táblával kijelölt közterületeket,

í) a lakosság nyugalmát vagy a közerkölcsöt sértő tevékenység végzésére.

(2) Amennyiben a közterületen folytatni kívánt tevékenységet jogszabály valamely hatóság, vagy más szervengedélyéhez, hozzájárulásához köt, az engedély, illetve hozzájárulás csak fentiek bemutatása mellett adható meg.

Üzem képtelen járművek közterületen történő tárolása

engedélyezésének speciális szabályai

7. § (1) A R. szempontjából üzemképtelen jármű:

a) hatósági engedéllyel vagy jelzéssel nem rendelkező olyan jármű, amely egyébként közúti forgalomban csak engedéllyel vehetne részt,

b) baleset folytán megsérült és elhagyott jármű,

c) műszaki állapotánál fogva közúti közlekedésre alkalmatlan, mert hiányos vagy roncs

(1) üzemképtelen jármű közterület-használati engedélyét az üzemben-tartó nak vagy tulajdonosnak kell megkérni.

(2) üzemképtelen jármű közterületen történő tárolására közterület használati engedély a KRESZ-ben meghatározottakon túl legfeljebb 30 napra adható.

A közterület-használati díj mértéke, fizetésének módja

8. § (1) Az engedélyes, a bérlő a közterület használatáért díjat, bérleti díjat ( továbbiakban: díj) köteles fizetni.

(2) Az engedélyes a közterület-használati díjat a közterület tényleges használatára, illetőleg a közterületen lévő létesítmény tényleges üzemeltetésére tekintet nélkül köteles fizetni, kivéve ha az üzemeltetés hatósági intézkedés miatt szűnt meg vagy szünetel.

(3) A közterület-használati díj a rendelet 2.számú melléklete szerinti díjtáblázat alapján kerül meghatározásra. A díj szempontjából minden megkezdett nap/m2, hónap/m2 egésznek számít. A létesítményekkel elfoglalt közterületek nagyságának meghatározásánál a létesítmény alapterületét és használatához szükséges csatlakozó terület mértékét az OTÉK szerint kell meghatározni. Cég-, cím-és hirdetőtábla, hirdető berendezés elhelyezése esetén mmak felületét kell figyelembe venni.

(4) A díjat az engedélyezést megelőzően az önkormányzat házi pénztárába kell befizetni.

(5) Az engedélyes köteles az igénybe vett területet és környékét tisztán tartani.

(6) Mentes a közterület-használati díj megfizetése alól, ha köztisztasággal kapcsolatos építmények és tárgyak elhelyezésére veszik igénybe a közterületet.

Közterület- használati engedély visszavonása

9. § A polgármester az engedélyt visszavonja amennyiben az engedélyes a közterületet az engedélyben foglaltakkal ellentétes célra vagy módon használja. Ezekről az engedélyest a határozatban tájékoztatni kell.

Ellenőrzés, a közterület engedély-, hozzájárulás nélküli használata jogkövetkezményei

10. § (1) A közterület-használat szabályszerűségének ellenőrzéséről a polgármester gondoskodik.

(2) A közterület engedély, hozzájárulás nélküli használata esetén a használót a polgármester - határidő kitűzésével - felszólítja a használat megszüntetésére és a közterület saját költségen történő helyreállítására.

(3) Azt, aki a közterületet engedély, hozzájárulás nélkül vagy az engedélyben foglalt feltételekkel ellentétes módon használja - a szabálysértési jogkövetkezményeken túl - az engedély, hozzájárulás nélküli használat időtartamára kötelezni kell a közterület használati, bérleti díj megfizetésére.

(4) A ki nem egyenlített díjakkal kapcsolatos végrehajtási eljárást az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. tv. 150. §-ának rendelkezései szerint kell lefolytatni.

11. § (1) A mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény (a továbbiakban: Mktv.) szerinti filmalkotás forgatása céljából történő közterület-használat (a továbbiakban: filmforgatás célú közterület-használat) vonatkozásában a rendelet szabályait az e paragrafusban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

(2) A filmforgatás célú közterület-használat nem haladhatja meg a 90 nap időtartamot, mely indokolt esetben legfeljebb két alkalommal meghosszabbítható.

(3) A közterület-használat naponta 7.00-21.00 óra közötti időtartamra vonatkozhat, különösen indokolt esetben ettől eltérő időtartam is engedélyezhető.

(4) A forgatást akadályozó, de a kérelmezőnek nem felróható, valamint a rendkívüli természeti események esetén a közterület-használati engedélyt olyan időtartamban kell meghosszabbítani és a közterület-használatot engedélyezni, ameddig a filmforgatás akadályozott volt. A közterület-használatot ilyen esemény esetén az akadály elhárulása után, természeti esemény esetén az esetleges kárelhárítást és helyreállítást követően legfeljebb 3 napon belül újra biztosítani kell.

(5) Turisztikailag kiemelt, központi terület:

a) Petőfi utca 76/1 hrsz

b) Széchenyi utca 488 hrsz

c) Petőfi utca 318 hrsz

(6) A turisztikailag kiemelt, központi területeken, a közterület-használat együttesen (forgatási helyszín, technikai kiszolgálás, stáb parkolás) nem haladhatja meg a 3000 m 2 területet.

(7) A kérelmező a tevékenysége gyakorlása során köteles tartózkodni a közterület más használóinak szükségtelen zavarásától.

(8) A Képviselő-testület a közterület-használat díját – a Mktv. 34. § (3) bekezdése első mondatában meghatározott felső határként – az Mktv. 3. mellékletének 7. pontjában megállapított díjakkal egyezően állapítja meg.

(9) A (8) bekezdés rendelkezéseitől eltérően mentes a díj fizetése alól a mozgóképről szóló törvény szerinti közérdekű célokat szolgáló film forgatása, ha forgatás időtartama nem haladja meg a 15 napot, filmművészeti állami felsőoktatási képzés keretében készülő film forgatása esetén a harminc napot.

Záró rendelkezések

12. § A R. 2004. április 1. napján lép hatályba, ezzel egyidejűleg a települési rendtartásról szóló 5/1991.(VII.8.) rendelete a közterület használatáról hatályát veszti.

Jogharmonizációs záradék

13. § E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, az Erurópai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvének figyelembe vételével készült, és azzal összeegyeztethető szabályozást tartalmaz.