Bakonyság község képviselő testületének 3/2015 (II.27.) önkormányzati rendelete

a települési támogatásokról és a szociális alapellátásokról

Hatályos: 2020. 11. 17- 2021. 05. 26

Bakonyság község képviselő testületének 3/2015 (II.27.) önkormányzati rendelete

a települési támogatásokról és a szociális alapellátásokról

2020.11.17.

Bakonyság Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. III. törvény 32. § (3) bekezdésében, a 62. § (2) bekezdésében, a 92. § (1) bekezdés a) pontjában, a 132. § (4) bekezdés d) és g) pontjában, a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény 28/B. § (1) bekezdésében és 19. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 10. § (1) bekezdésében, a 26. §-ában, a 60. § (4) bekezdésében, a 92. § (2) bekezdésében foglaltakra figyelemmel a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. Általános rendelkezések

1. § A rendelet hatálya kiterjed a Bakonyság község közigazgatási területén élő lakóhellyel rendelkező magyar állampolgárokra, valamint a külön jogszabályokban meghatározott személyekre.

2. § (1) Az e rendeletben szabályozott önkormányzati szociális feladat-és hatásköröket Bakonyság Község Önkormányzatának Képviselő-testülete (továbbiakban: Önkormányzat) első fokon a Polgármesterre ruházza.

(2) A Polgármester önkormányzati hatósági jogkörben hozott döntése ellen az Önkormányzathoz címzett, de az Ugodi Közös Önkormányzati Hivatal Bakonysági Kirendeltségéhez (továbbiakban: Hivatal) benyújtandó illetékmentes fellebbezéssel lehet élni.

3. § (1) A szociális ellátás igénybevételének eljárása kérelemre indul, melyhez formanyomtatvány áll rendelkezésre. A kérelemhez az egyes ellátási formáknál felsorolt mellékleteket és nyilatkozatokat kell csatolni.

(2) Indokolt esetben a hatáskörrel rendelkező szerv a kötelező mellékleteken kívül egyéb, a kérelem elbírálásához szükséges mellékletek benyújtását is elrendelheti.

(3) Az e rendeletben szabályozott ellátások iránti kérelmek – ha e rendelet másként nem rendelkezik – személyesen a Hivatalnál, vagy postai úton nyújthatók be.

(4) A szociális ellátást igénylő család, illetve háztartás szociális helyzetéről – az érdemi döntést előkészítő hivatali egység az e rendeletben előírtak szerint, továbbá indokolt esetben a tényállás tisztázása céljából – környezettanulmányt készíthet, szükség esetén az önkormányzati intézmények bevonásával.

(5) Az e rendeletben szabályozott szociális ellátásokra való jogosultság elbírálása során a jövedelemszámításnál a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. III. törvény (továbbiakban: Szt.) 10. § (2)-(5) bekezdéseiben foglaltak az irányadók.

(6) A rendelet 7. § (3) bekezdés szerinti ellátási formák Bakonyság községben lakcímmel rendelkező és életvitelszerűen is Bakonyságon élő személyek részére állapíthatók meg.

4. § (1) A havi rendszerességgel folyósított pénzbeli ellátások a kérelmezőt a kérelem benyújtását követő hónap első napjától illetik meg. A jogosultság megszüntetése esetében a megszüntetés dátuma az okot adó körülmény bekövetkezte hónapjának utolsó napja.

(2) Az e rendelet alapján folyósított pénzbeli ellátásra jogosult halála esetén a fel nem vett ellátást a vele közös háztartásban együtt élt házastárs vagy élettárs, gyermek, unoka, szülő, nagyszülő és testvér egymást követő sorrendben veheti fel a halál időpontját követő hónap utolsó napjáig.

(3) Az e rendeletben szabályozott pénzbeli ellátások a tárgyhónapot követő hó 05-ig kerülnek folyósításra elsősorban folyószámlára történő utalással.

(4) A megállapított támogatások folyósítására, ha e rendelet másképp nem rendelkezik a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint a folyósításának részletes szabályairól szóló mindenkor hatályos szakmai jogszabályban meghatározottak az irányadók.

5. § (1) Az Szt. 17. §-ban szabályozottaknak megfelelően a jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybevett ellátást az igénybevevő köteles visszafizetni.

(2) Indokolt esetben, amennyiben a visszafizetés a kötelezett megélhetését súlyosan veszélyezteti a Polgármester a visszafizetésre kötelezett összeget méltányosságból

a) elengedheti,

b) csökkentheti,

c) részletekben történő megfizetését engedélyezheti.

6. § A rendeletben szabályozott hatósági ügyekben az elektronikus ügyintézés kizárt.

2. Ellátási formák

7. § (1) A jogosult részére jövedelme kiegészítéseként, pótlásaként pénzbeli, illetve természetbeni szociális ellátás nyújtható.

(2) Az Önkormányzat Képviselő-testülete szociális rászorultság esetén a jogosult számára

a) rendkívüli települési támogatást

ba) temetési támogatást

bb) eseti támogatást

b) köztemetést

állapít meg az Szt. 45. §-ában és 48. §-ában foglaltak figyelembevételével, valamint e rendeletben meghatározott feltételek szerint.

(3) Az Önkormányzat Képviselő-testülete az Szt. 1. § (2) bekezdésében foglaltak alapján egyéb önként vállalt feladat keretében

a) első házasságot kötők támogatását

b) születési támogatást

c)1 karácsonyi támogatást

állapít meg az e rendeletben szabályozottak szerint.

3. Rendkívüli települési támogatások és köztemetés

8. § (1) A képviselő-testület a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint az időszakosan létfenntartási gonddal küzdő személyek részére e rendeletben meghatározottak szerint rendkívüli települési támogatást nyújt

a) halálesetre tekintettel temetési támogatás,

b) önhibán kívüli átmeneti létfenntartási gondok enyhítése céljából eseti támogatás formájában.

(2) A rendkívüli települési támogatás iránti kérelem ügyében átruházott hatáskörben első fokon a polgármester dönt.

9. § (1) Temetési támogatás formájában rendkívüli települési támogatás állapítható meg annak a Bakonyságon lakcímmel rendelkező személynek, aki

a) a meghalt személy eltemettetéséről gondoskodott annak ellenére, hogy arra nem volt köteles, vagy

b) tartásra köteles hozzátartozó volt ugyan, de a temetési költségek viselése saját, illetve családja létfenntartását veszélyeztetik, és

c) az eltemettető családjában az egy főre eső családi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 400 %-át nem haladja meg.

(2) A temetési támogatás megállapítása iránti kérelemhez csatolni kell

a) a temetés költségeiről a kérelmező vagy a vele azonos lakcímen élő közeli hozzátartozója nevére kiállított számla eredeti példányát,

b) a halotti anyakönyvi kivonat másolatát,

c) a kérelmező és családja jövedelemigazolását.

(3) A kérelmet a halálesetet követő vagy a halotti anyakönyvi kivonat kiállításától számított 60 napon belül kell benyújtani. A határidő elmulasztása jogvesztő.

(4) A temetési támogatás összege a helyben szokásos legolcsóbb temetési költség 10 %-a. A helyben szokásos legolcsóbb temetés költsége 200.000 forint.

(5) A megállapított temetési támogatás összegét vagy a kérelem elutasításának tényét az erről szóló határozat számával együtt a temetési számlára rá kell vezetni és a számlát a kérelmező részére vissza kell küldeni.

10. § (1) Eseti támogatás formájában rendkívüli települési támogatás állapítható meg annak a Bakonyságon lakcímmel rendelkező személynek, aki vagy akinek a családja önhibáján kívül átmenetileg létfenntartási gondokkal küzd.

(2) Eseti támogatásra az a kérelmező jogosult, akinél az egy főre jutó jövedelem

a) családban élők esetében a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 120 %-át

b) gyermekét (eit) egyedül nevelő szülő esetén a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének150 %-át

c) teljesen egyedülálló személy esetében a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 200 %-át.

nem haladja meg

(3) Különös méltánylást érdemlő esetben - pl. elemi kár, a létfenntartást veszélyeztető lopás, rablás, két hónapot meghaladó tartós betegség - jövedelemhatártól függetlenül – eseti támogatást kell megállapítani, ha az igényjogosult a rendkívüli körülményt igazolja, arra vonatkozóan nyilatkozatot tesz, illetve, ha az köztudomású.

11. § (1) Az eseti támogatás alkalmanként megállapítható összege nem haladhatja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 100 %-át.

(2) A rendelet 10. § (3) bekezdésében szereplő különös méltánylást érdemlő esetben az eseti támogatás összege legfeljebb az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-a mértékében állapítható meg.

(3) Egy naptári évben eseti támogatás legfeljebb négy alkalommal igényelhető

(4) Eseti támogatásban közös háztartásban élők esetén egyszerre csak egy személy részesülhet

(5) Az eseti támogatás iránti kérelemhez mellékelni kell az egy háztartásban élők jövedelméről szóló jövedelemnyilatkozatot, valamint az abban feltüntetett jövedelmek valódiságának igazolására szolgáló iratokat, valamint a létfenntartást veszélyeztető többletkiadás igazolására szolgáló számlákat, iratokat.

(6) Abban az esetben, ha a létfenntartást veszélyeztető többletkiadás igazolása az (1) bekezdésben meghatározott módon nem lehetséges a kérelemhez csatolni kell a kérelmező nyilatkozatát a többlet kiadás/ok/ról és az/ok/ becsült összegéről, amennyiben az/oka/t kérelmében nem tüntette fel.

12. § (1) A köztemetéssel összefüggő feladatokat az Szt. 48. §.-ban foglaltak szerint kell ellátni.

(2) A köztemetést átruházott hatáskörben a Polgármester rendeli el.

(3) A köztemetés költségeinek megtérítésére kötelezett személy kérelmére a Polgármester a köztemetés költségeinek megtérítését méltányosságból

a) elengedheti vagy

b) csökkentheti.

4. Egyéb települési támogatások

13. § (1) Az önkormányzat kérelemre jövedelmi viszonyoktól és rászorultságtól függetlenül támogatást nyújt az első házasságot kötő bakonysági lakosoknak.

(2) A támogatás mértéke családonként 15.000,-Ft

(3) A támogatás kifizetéséhez be kell mutatni a házassági anyakönyvi kivonatot.

14. § (1) Születési támogatásra a Bakonysági lakóhellyel rendelkező gyermek akkor jogosult ha, legalább egyik szülője, törvényes képviselője Bakonyság községben lakóhellyel rendelkezik.

(2) A születési támogatás iránti kérelmet a gyermek születését követő 6 hónapon belül igényelheti. A határidő lejárta jogvesztő hatályú. A kérelemhez csatolni kell a gyermek születési anyakönyvi kivonatát.

(3) A támogatás összege egyszeri alkalommal gyermekenként 20.000,- Ft.

14/A. §2 (1) Az önkormányzat Bakonyság község hátrányos helyzetére tekintettel a Bakonyság községben életvitelszerűen tartózkodók részére élelmiszer vásárlási utalvány formájában, évente karácsonyi támogatást biztosít.

(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában életvitelszerű tartózkodásnak minősül, ha a magánszemély a lakcím-nyilvántartásban Bakonyság községben lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel van bejegyezve és az év nagyobb részében a településen tartózkodik.

(3) A karácsonyi támogatást ingatlanonként családok illetve egyedül élők részére kell biztosítani, továbbá személyenként valamennyi 18 éves kort be nem töltött személy részére. Az ingatlanonkénti támogatást csak egy ingatlan után lehet igénybe venni.

(4)3 A karácsonyi támogatás összege ingatlanonként 20.000,-Ft, 18 év alatti személyenként 10.000,-Ft.

5. Szociális alapszolgáltatások

15. § (1) Bakonyság Község Önkormányzat Képviselő–testülete a falugondnok útján azoknak a szociálisan rászorultaknak a legalább napi egyszeri meleg étkezéséről gondoskodik, akik azt önmaguk, illetve eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani.

(2)4 Az étkeztetést a falugondnok általi ingyenesen házhoz szállítja.

(3) Az ellátás igénybevétele iránti kérelmeket az önkormányzati hivatalnál vagy a falugondnoknál formanyomtatvány kitöltésével, írásban kell benyújtani.

(4) Ha az igénylő a szükséges adatokat nem közli, vagy a kért igazolásokat nem csatolja, a szociális ügyintéző 15 napos határidő kitűzésével felszólítja az igénylőt, illetve törvényes képviselőjét annak pótlására. A határidő eredménytelen letelte után a kérelmet a rendelkezésre álló adatok alapján kell elbírálni.

(5) Az étkeztetés keretében azoknak a szociálisan rászorultaknak a legalább napi egyszeri meleg étkezéséről kell gondoskodni, akik azt önmaguk, illetve eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani, különösen

a) koruk

b) egészségi állapotuk

c) fogyatékosságuk, pszichiátriai betegségük

d) szenvedélybetegségük

e) hajléktalanságuk miatt.

16. § (1) Életkora miatt rászoruló az a személy, aki 60. életévét betöltötte,

(2) Egészségi állapota miatt rászorulónak kell tekinteni azt a személyt, aki mozgásában korlátozott, krónikus, vagy akut megbetegedése, fogyatékossága miatt önmaga ellátásáról részben vagy teljesen gondoskodni nem tud és ezt háziorvosa igazolja.

(3) Fogyatékossága miatt rászorulónak kell tekinteni azt a személyt, aki a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. törvény alapján fogyatékossági támogatásban részesül,

(4) Pszichiátriai betegsége, illetve szenvedélybetegsége miatt rászorulónak kell tekinteni azt a személyt, aki fekvőbeteg– gyógyintézeti kezelést nem igényel, önmaga ellátására részben képes s erről orvosi igazolással rendelkezik.

(5) Hajléktalansága miatt rászorulónak kell tekinteni azt az életvitelszerűen Bakonyságon élő személyt, aki bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel nem rendelkezik.

17. § (1) Az étkeztetést határozott és határozatlan időtartamra is meg lehet állapítani.

(2) Amennyiben az ellátást egy évet meghaladó, vagy határozatlan időtartamra állapították meg, úgy a jogosultsági feltételeket a megállapodást követő egy év elteltével felül kell vizsgálni.

(3) A szolgáltatást nyújtó vállalkozó az étkeztetést igénybe vevő személyekről és az igénybe vett étkezési napokról nyilvántartást vezet, melyet minden hónap 5. napjáig megküld a falugondnoknak.

(4) a) Ha az ellátást betegség, vagy más ok miatt a jogosult nem kívánja igénybe venni, a távolmaradását az ellátást nyújtó vállalkozónál köteles két munkanappal a távolmaradást megelőzően szóban, vagy írásban bejelenteni, ebben az esetben távolmaradása idejére mentesül a térítési díj megfizetésének kötelezettsége alól.

(5) Ennek elmulasztása esetén az ellátást igénybe vevő a térítési díj megfizetésének kötelezettsége alól a távolmaradás kezdetétől számított 3. munkanaptól mentesül.

(6) Az étkeztetési térítési díjat a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig, a falugondnoknál kell befizetni, az önkormányzat házipénztárába.

18. § Az étkeztetésért fizetendő térítési díjat az önkormányzat külön rendeletben szabályozza.

19. § (1) Az önkormányzat a házi segítségnyújtást önkormányzati társulás által fenntartott intézmény útján biztosítja.

(2) Az ellátást biztosító intézmény neve és címe: Pápakörnyéki Önkormányzatok Feladatellátó Intézménye, Székhelye: 8500 Pápa, Csáky L. u. 12.

20. § (1) Az önkormányzat a családsegítő szolgáltatáshoz való hozzájutást önkormányzati társulás által fenntartott intézmény útján biztosítja.

(2) Az ellátást biztosító intézmény neve és címe: Pápakörnyéki Önkormányzatok Feladatellátó Intézménye, Székhelye: 8500 Pápa, Csáky L. u. 12.

6. Záró rendelkezések

21. § (1) A rendelet 2015. március 01. napján lép hatályba.

(2) Hatályát veszti a szociális igazgatás és szociális ellátások helyi szabályozásáról szóló 3/2009. (IV. 27.) önkormányzati rendelet.

1

beiktatta a 6/2016. (XI. 10.) önkormányzati rendelet 2. §-a, hatályos 2016. november 11. napjától

2

beiktatta 6/2016. (XI. 10.) önkormányzati rendelet 1. §-a, hatályos 2016. november 11. napjától

3

módosította a 6/2020. (XI. 16.) önkormányzati rendelet 1. §-a, hatályos 2020. november 17. napjától

4

módosította a 6/2020. (XI. 16.) önkormányzati rendelet 2. §-a, hatályos 2020. november 17. napjától