Bakonyság Község Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2022. (VI. 15.) önkormányzati rendelete
a falugondnoki szolgálatról
Hatályos: 2022. 06. 16Bakonyság Község Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2022. (VI. 15.) önkormányzati rendelete
a falugondnoki szolgálatról
Bakonyság Község Önkormányzat Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásról szóló 1993. évi III. törvény 60. § (4) bekezdésében, 92. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. (1) bekezdés a) pontjában és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
Általános rendelkezések
1. § (1) A személyes gondoskodás keretében szociális alapszolgáltatásként nyújtott falugondnoki szolgáltatás megszervezésével a települési önkormányzat segítséget nyújt a szociálisan rászorulók részére saját otthonukban és lakókörnyezetükben önálló életvitelük fenntartásában, valamint egészségi-, mentális állapotukból, vagy más okból származó problémáik megoldásában.
(2) A szolgáltatást az Önkormányzat nem szüneteltetheti, a falugondnok távolléte esetén a folyamatos működésről szakmai programban meghatározott módon, helyettes révén gondoskodik
(3) A feladatok ellátásához az Önkormányzat személyszállításra alkalmas, érvényes műszaki vizsgával, kötelező felelősség- és CASCO biztosítással rendelkező, üzemképes gépjárművet biztosít. A gépjármű üzemképes állapotáért a falugondnok felelős
(4) A rendeletben meghatározott és a szakmai programban részletesen szabályozott közvetlen, személyes szolgáltatás jellegű alap- és kiegészítő feladatok igénybevétele térítésmentes, az ezeken kívüli igénybevételről a polgármester esetileg dönt a térítési díj megállapításával együtt.
A falugondnok
2. § (1) A falugondnokot pályázati eljárás lefolytatása útján határozatlan időre, teljes munkaidős önkormányzati közalkalmazotti munkakörbe az Önkormányzat Képviselő-testülete (a továbbiakban: Képviselő-testület) nevezi ki.
(2) A munkáltató jogkör gyakorlója a Képviselő-testület, az egyéb munkáltatói jogokat a polgármester gyakorolja.
(3) A falugondnok tevékenységét e rendelet, a szakmai program és a munkaköri leírásában foglaltak szerint látja el.
(4) A falugondnok az elvégzett előző évi munkáról minden év december 31-éig beszámol a Képviselő-testületnek.
(5) A falugondnok a feladatellátás eredményessége, hatékonyságának növelése érdekében kapcsolatot tart a Magyar Tanya- és Falugondnoki Szövetséggel, és a Veszprém Megyei Falugondnoki Egyesülettel. Együttműködik az ellátási területén működő szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi, egészségügyi és oktatási szolgáltatókkal, intézményekkel.
(6) A falugondnok tevékenységét a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 1/2000. (I. 7.) SZCSM rendelet 39. § (4) bekezdése szerinti tevékenységnaplóban köteles dokumentálni, azzal, hogy ehhez a szolgáltatást igénybe vevők aláírását nem kell kérni.
Az önkormányzat által biztosított falugondnoki személyes gondoskodás formái
3. § A falugondnoki szolgáltatás számára meghatározott közvetlen, személyes szolgáltatások közül alapfeladatnak minősül
a) a közreműködés
aa) az étkeztetésben,
ab) a házi segítségnyújtás biztosításában,
ac) közösségi és szociális információk szolgáltatásában
b) az egészségügyi ellátáshoz való hozzájutás segítése:
ba) a háziorvosi rendelésre szállítás,
bb) az egyéb egészségügyi intézménybe szállítás,
bc) a gyógyszerkiváltáshoz és a gyógyászati segédeszközökhöz való hozzájutás biztosítása;
c) gyermekszállítás, óvodások, iskolások, fiatalok szállítása:
ca) gyermekszállítás óvodába, iskolába,
cb) az egyéb gyermekszállítás.
4. § A falugondnoki szolgáltatás számára meghatározott közvetlen, személyes szolgáltatások közül kiegészítő feladatnak minősülnek a lakossági szolgáltatások, így
a) a közösségi, művelődési, sport- és szabadidős tevékenységek szervezése, segítése,
b) az egyéni hivatalos ügyek intézésének segítése, lakossági igények továbbítása,
c) az egyéb lakossági szolgáltatások, illetve a 3. § a) pontjában meghatározottakon kívüli egyéb alapszolgáltatások biztosításában való közreműködés.
5. § A szolgáltatás során az önkormányzat rendeletében a falugondnoki szolgáltatás számára meghatározott, az önkormányzati feladatok megoldását segítő, közvetett szolgáltatásnak minősül
a) az önkormányzati információk közvetítése a lakosság részére,
b) a falugondnoki szolgálat működtetésével kapcsolatos teendők ellátása.
A személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátás igénybevétele
6. § (1) Az ellátások igénybevételének lehetősége: egyes szolgáltatások esetében kérelem alapján, vagy hivatalból hozott határozattal nyílik meg, más szolgáltatások esetében alanyi jogon jár.
(2) Az alanyi jogon igénybe vehető ellátások esetében külön határozatot nem kell hozni. A nem alanyi jogon járó ellátásokról a polgármester dönt. A kérelem elutasítását alakszerű határozatba kell foglalni.
(3) Az alanyi jogon járó szolgáltatások - melyet az alapellátási feladatok köre tartalmaz - a falugondnok mérlegelési jogkörébe tartoznak. Abban az esetben, ha különleges, vagy az e rendeletben nem szabályozott, de szociálisan megalapozott kérelemről van szó a falugondnok köteles a polgármesterrel egyeztetni az igény teljesítését megelőzően.
(4) Abban az esetben, ha a támogatási igények között mérlegelésre kerül sor a kötelező alapellátási feladatok előnyt élveznek.
(5) A kérelem előterjeszthető a polgármesternél, illetve a falugondnoknál munkanapokon írásban, illetve szóban, településen belüli szolgáltatási igény esetén legalább 2 munkanappal, településen kívüli szolgáltatási igény esetén legalább 5 munkanappal az ellátás igénybevétele előtt
(6) Lehetőség van arra, hogy a Képviselő-testület hivatalból is megállapítsa adott szolgáltatás igénybevételének lehetőségét. Az igénybevétel engedélyezéséről a kérelmezőt, illetve a hivatalból indított eljárás érintettjét a döntésről haladéktalanul, de legkésőbb a szolgáltatás időpontja előtt 1 munkanapon belül tájékoztatni kell.
7. § A szolgáltatással kapcsolatosan felmerült panaszt a polgármesterhez kell benyújtani, aki a kivizsgálást követően 15 napon belül értesíti a panasztevőt a panasz kivizsgálásának eredményéről.
A külön eljárás keretében és a külön eljárás nélkül biztosítható ellátások
8. § (1) A polgármester külön eljárás keretében biztosíthatja az étkeztetést a falugondnoki szolgálaton keresztül annak a rászorulónak, akinek életét, testi épségét, egészségi állapotát az ellátás elmaradása veszélyezteti.
(2) Külön eljárás nélkül akkor biztosítható a falugondnoki szolgáltatás, ha indokolt az igénylő azonnali (pl. fogorvosi ügyelet) ellátása. Ebben az esetben az írásos kérelmet,- melyre a falugondnok rávezette azt, hogy sürgősséggel ellátva-, utólag kell benyújtani.
Az ellátás megszüntetésének esetei és módjai
9. § A falugondnoki szolgáltatás iránti igény hatálytalanná válik:
a) a kérelmező halálával,
b) a kérelmező lemondása által,
c) ha az ellátásban részesülő személy a szolgáltatásra nem szorul rá.
10. § Hatályát veszti Bakonyság Község Önkormányzat Képviselő-testületének a falugondnoki szolgálatról szóló 9/2005. (X. 26.) önkormányzati rendelete.
11. § Ez a rendelet 2022. június 16-án lép hatályba.