Nemesgulács Község Önkormányzat Képviselő-testületének 15/2019. (IX.27.) önkormányzati rendelete
a tanyagondnoki szolgálatról
Hatályos: 2019. 09. 28Nemesgulács Község Önkormányzat Képviselő-testületének 15/2019. (IX.27.) önkormányzati rendelete
a tanyagondnoki szolgálatról
Hatályos: 2019. 09. 28
Nemesgulács Község Önkormányzata Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 60. § (4) bekezdésében és a 92. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és a (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. Általános rendelkezések
1. §
A tanyagondnoki szolgáltatás területi és személyi hatálya kiterjed Nemesgulács község közigazgatási területén lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező személyekre.
2. §
A tanyagondnoki szolgálat ellátási területe: Bányatelep, Hegyalja utca, Köbölkúthegy, Tücsöktanya.
2. A tanyagondnoki szolgálat feladatai
3. §
(1) A tanyagondnoki szolgálat keretében ellátandó alapfeladatok:
a) közreműködés
aa) az étkeztetésben,
ab) a közösségi és szociális információk szolgáltatásában;
b) az egészségügyi ellátáshoz való hozzájutás biztosítása
ba) a háziorvosi rendelésre szállítás,
bb) az egyéb egészségügyi intézménybe szállítás,
bc) a gyógyszerkiváltás és a gyógyászati segédeszközökhöz való hozzájutás biztosítása;
c) az óvodáskorú gyermekek szállítása
ca) az óvodába szállítás,
cb) az egyéb gyermekszállítás.
(2) A tanyagondnoki szolgálat keretében ellátandó közvetlen, személyes szolgáltatások körébe tartozó kiegészítő feladatok:
a) a közösségi, művelődési, sport- és szabadidős tevékenységek szervezése, segítése,
b) az egyéni hivatalos ügyek intézésének segítése, lakossági igények továbbítása,
c) az egyéb lakossági szolgáltatások, illetve egyéb alapszolgáltatások biztosításában való közreműködés.
(3) A tanyagondnoki szolgálatkeretében ellátandó, az önkormányzati feladatok megoldását segítő, közvetett szolgáltatások:
a) tanyagondnoki szolgálat által nyújtott közvetett – az önkormányzati feladatok megoldását segítő – szolgáltatások
(4) A tanyagondnoknak elsősorban az alapellátáshoz kapcsolódó szolgáltatási feladatokat kell ellátnia. A többi feladatot úgy kell ellátnia, hogy az, az alapellátáshoz kapcsolódó feladatellátással ne ütközzön.
(5) A tanyagondnoki szolgálat által ellátandó feladatokat részletesen a szolgáltatás szakmai programja, valamint a tanyagondnok munkaköri leírása tartalmazza.
(6) A szállítási és az önellátási feladatok közül azokat kell ellátni, amit az igénybevevő önállóan nem tud megoldani, vagy az aránytalanul hosszú időt venne igénybe, továbbá aránytalanul nagy költséget róna rá.
(7) A tanyagondnoknak a feladatellátása során a gazdaságosságot is figyelembe kell vennie, ezért az egyedi szállítási igényeket lehetőség szerint csoportosan kell elvégezni, és azokat egyéb feladatellátással is társítani.
(8) Amennyiben a szállítási igények meghaladják a szállítási kapacitást, vagy ütköznek más feladatokkal, a tanyagondnok feladta a beérkező igények rangsorolása, a következő szempontok szerint:
a) rendszeres szállítási feladatok, amelyek más intézmények munkarendjéhez igazítandók (különösen orvosi rendelési idő),
b) mindennapi életvitelhez szükséges szolgáltatások elérésének segítése (különösen: gyógyszerkiváltás, bevásárlás),
c) egyéb lakossági szolgáltatások (különösen: árubeszerzés, szerviz), eseti igények (különösen: rendezvényekre eljutás).
3. Ellátás feltételei
4. §
(1) A szolgáltatás igénybevétele önkéntes, az ellátást igénylő, illetve törvényes képviselőjének kérelmére történik.
(2) A szolgáltatások igénybevétele iránti igényeket a tanyagondnoknál kell bejelenteni személyesen, telefonon vagy írásban. Az igények elbírálása fontossági szempont alapján történik, előnyben kell részesíteni a szociális alapellátási feladatokhoz kapcsolódó igényeket.
(3) A tanyagondnoki szolgálat igénybevétele térítésmentes.
(4) A tanyagondnoki szolgáltatást igénybe vevő panasszal, kifogással élhet, amelyet személyesen, vagy írásban a polgármesternek nyújthat be. A panaszt a polgármester kivizsgálja, amelynek eredményéről 15 napon belül értesíti az ellátottat.
(5) A tanyagondnoki szolgáltatás megszűnik:
a) a kérelmező halálával,
b) a kérelmező lemondása által,
c) ha az ellátásban részesülő személy a szolgáltatásra nem szorul rá.
(6) Az ellátás igénybevevője, illetve törvényes képviselője indokolás nélkül írásban bármikor kérheti az ellátás megszűntetését.
(7) A polgármester az ellátást írásban szűnteti meg amennyiben
a) az ellátott másik szolgált igénybevételére lenne jogosult, vagy további intézményi elhelyezése nem indokolt,
b) az ellátott a szolgáltatási rendet súlyosan megsérti,
c) az ellátott jogosultsága megszűnik.
(8) Az ellátás a (7) bekezdés szerinti esetben az ellátás megszűntetéséről szóló döntés kézbesítését követő tizenötödik napon szűnik meg.
(9) Ha a jogosultság jogszabályváltozás miatt szűnik meg, az ellátást a jogszabályban megjelölt időponttal a (8) bekezdésben meghatározott időtartamon belül is meg lehet szűntetni.
(10) Az ellátás megszűntetésének jogszerűségét az ellátott, a törvényes képviselője vitatja, az arról szóló értesítés kézhezvételétől számított nyolc napon belül a fenntartóhoz fordulhat.
(11) A (10) bekezdésben foglaltakról az (7) bekezdés b) és c) pontja szerinti megszüntető határozatban tájékoztatást kell adni.
5. §
(1) A tanyagondnoki szolgálat keretében ellátandó feladatokat a tanyagondnok a szolgálat rendelkezésére álló gépjármű segítségével látja el.
(2) A tanyagondnok az elvégzett munkáról a tárgyévet követő minden év május 31-ig köteles beszámolni a képviselő-testületnek.
4. A tanyagondnoki szolgálat szervezeti keretei, finanszírozása
6. §
(1) Nemesgulács Község Önkormányzata (a továbbiakban: Önkormányzat) biztosítja a tanyagondnoki szolgálat személyi, tárgyi és anyagi feltételeit.
(2) Az ellátást a tanyagondnok közalkalmazottként való alkalmazásával, valamint a tanyagondnoki gépjármű biztosításával, üzemeltetésével biztosítja az Önkormányzat.
(3) A tanyagondnoki szolgálat működésének költségeit az Önkormányzat az éves költségvetésében külön szakfeladaton biztosítja. A működtetés forrása az állami normatíva és az Önkormányzat támogatása.
5. Záró rendelkezések
7. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
Nagy Rudolfné sk. Lutár Mária sk.
polgármester jegyző
Záradék:
A rendelet az Önkormányzat hirdetőtábláján kihirdetve: 2019. szeptember 27.
Lutár Mária sk.
jegyző