Pápakovácsi Község Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2021.(II.22.) önkormányzati rendeletének indokolása

Az önkormányzat 2021. évi költségvetéséről

Hatályos: 2021. 02. 23
Az önkormányzat 2021. évi költségvetéséről
Végső előterjesztői indokolás
Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény értelmében (Áht.) alapján a helyi önkormányzat képviselő-testülete a költségvetését költségvetési rendeletben állapítja meg.
A költségvetés előterjesztésekor a képviselő-testület részére tájékoztatásul szöveges indoklással együtt kell bemutatni a helyi önkormányzat költségvetési mérlegét közgazdasági tagolásban, előirányzat felhasználási termét a többéves kihatással járó döntések számszerűsítését évenkénti bontásban és összesítve, valamint a közvetett támogatásokat. A bevételeket és kiadások kiemelt előirányzatok, kötelező és önként vállalt feladatok szerinti bontásban és működési és felhalmozási cél szerint is részletezni kell.
Magyarország Kormánya a veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 478/2020. (XI.03.) Korm.rendelet 1§. értelemében az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető tömeges megbetegedést okozó humánjárvány következményeinek elhárítása, a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében értelmében Magyarország egész területére veszélyhelyzetet hirdetett ki.
A katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról 2011. évi CXXVIII. törvény 46. §. (4) bekezdésének felhatalmazása alapján veszélyhelyzetben az önkormányzat képviselő-testületének feladat- és hatáskörét a polgármester gyakorolja.
A 2021. év költségvetését meghatározó irányok:
gazdasági és pénzügyi egyensúly megtartása
a település és intézményeinek biztonságos és takarékos gazdaságos, hatékony és eredményes működtetése
kötelezően ellátandó feladatok biztosításának elsődlegessége
szociálisan rászorultak támogatása
hatékony vagyongazdálkodás
önként vállalt feladat a költségvetésben akkor tervezhető, ha annak pénzügyi fedezete az önkormányzat saját bevételéből megteremthető.
2021. évben az önkormányzatok finanszírozása alapjaiban nem tér el a korábbi években alkalmazott feladatellátáshoz igazodó, feladatalapú támogatási rendszertől, mely négy fő területre összpontosít: az általános működtetés, köznevelési (óvodához) kapcsolódó támogatás, a szociális és gyermekjóléti, valamint a kulturális feladatok támogatása. A finanszírozás rendjét és az állami hozzájárulás mértékét Magyarország 2021. évi központi költségvetéséről szóló 2020. évi XC. törvény (költségvetési törvény) határozza meg.
Az önkormányzati feladatok ellátásához a központi költségvetés 2021. évben is általános működési támogatásként járul hozzá, melynek keretében az önkormányzati hivatalfenntartásához és a településüzemeltetés költségeihez jár támogatás.
Önkormányzati hivatal működésére 54.180.112 Ft támogatást nyújt az állami költségvetés.
Az önkormányzat 2021. évi bevételeinél csak a biztonsággal tervezhető források kerülhetnek be a költségvetésbe, melyek teljesülését folyamatosan figyelemmel kell kísérni.
A köznevelési ágazatban az önkormányzatok fő feladata továbbra is az óvodai ellátás, amelyhez a központi költségvetés több elemű támogatással járul hozzá. A jogszabályi előírások alkalmazásával biztosítja az óvodapedagógusok illetményét – igazodva az Országgyűlés által elfogadott, 2013. év szeptemberétől bevezetésre került pedagógusi életpálya előmeneteli rendszer többletköltségeihez. Figyelembe veszi továbbá a köznevelési törvény óvodai nevelésszervezési paramétereit (csoport átlaglétszám, foglalkozási időkeret stb.), valamint a kereseteket meghatározó törvények kötelezően elismerendő elemeit. Emellett a 2021. évben is kötött felhasználású támogatás illeti meg az óvodát fenntartó önkormányzatokat az óvodai nevelést biztosító eszközök és felszerelések beszerzéséhez, a feladatellátásra szolgáló épület folyamatos működtetéséhez, valamint a társulás által fenntartott óvodákba bejárók utazatásához is.
Továbbra is önkormányzati feladat maradt a gyermekétkeztetés mind az iskolában, mind az óvodában, melynek ellátásához hozzájárulást biztosít az állam. E jogcímen járó támogatást az igénylés alapján a Magyar Államkincstár már visszaigazolta.
Új támogatási forma jelent meg 2016. évtől kezdődően. Az új szabályok szerint a települési önkormányzat szünidei gyermekétkeztetés keretében a szülő, törvényes képviselő kérelmére a déli meleg főétkezést a hátrányos helyzetű gyermek és a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő, halmozottan hátrányos helyzetű gyermek részére ingyenesen biztosítja. A támogatás a bölcsődés korosztálytól 18. életévük betöltéséig igényelhető.
A szociális és gyermekjóléti ellátórendszerben az önkormányzatok szerepe alapvetően továbbra is a pénzbeli ellátások, illetve az alapellátások biztosítása.
Az önkormányzatok kulturális feladatainak biztosításához a központi költségvetés a 2021. évben is önálló előirányzaton biztosít támogatást, melynek összege 2.270.000 Ft.
Az önkormányzatoknál maradó feladatok nagyobb részét továbbra is a klasszikus értelemben vett önkormányzati feladatok (igazgatási feladatok, településüzemeltetés, közvilágítás) teszik ki.
A helyi adókból származó bevétel továbbra is teljes egészében az önkormányzatok saját bevétele marad, és helyben járul hozzá a feladatokhoz. Az iparűzési adó 2 %-ban van megállapítva és továbbra is ezzel fogunk tervezni.
A törvény az átengedett gépjárműadóból származó részesedést (40%) a veszélyhelyzetre tekintettel megváltoztatta, a befolyt gépjárműadó 100%-át tovább kell utalni.
Forrásaink között feladataink végrehajtásában kiemelt jelentőséggel bírnak a meghatározott célra átvett pénzeszközök. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől kapott működési célú támogatás a védőnői szolgálat, valamint az iskola-egészségügyi ellátáshoz kapcsolódó kiadások forrásául szolgál. A közcélú foglalkoztatáshoz szintén támogatást kapunk.
Ellátási díjak címén az iskolai étkezők valamint szociális étkezők térítési díja került betervezésre.
Önkormányzatunk összességében a működés támogatására a beszámítás és kiegészítés után 70.238.708 Ft támogatásban részesül.
Egyes köznevelési feladatok támogatására 23.360.450 Ft-ot, szociális étkeztetéshez 729.960 Ft-ot, szociális feladatok egyéb támogatására 4.753.000 Ft, gyermekétkeztetéshez 12.085.403 Ft-ot, míg kulturális feladatok támogatására 2.270.000 Ft állami támogatást kapunk.
Finanszírozási bevételeknél 49.000.000 Ft előző évi pénzmaradvánnyal számoltunk, amely tartalmazza a 2020.decemberében kiutalt 2021. évi előleget, valamint a pályázati pénzek fel nem használt részeit is.
Elhagyott ingatlanok közcélra történő megvásárlására nyújtottunk be többek között pályázatot, melyen 4.995.364 Ft támogatást nyertünk, melyből 2020. évben a volt ÁFÉSZ bolt épülete került megvásárlásra. Az épület felújítása a 2021. évben fog megvalósulni.
Óvodaépület felújítására benyújtott pályázatunk is sikeres volt, ennek keretében 27.384.062 Ft támogatást nyertünk el, melynek megvalósítása szintén 2021. évben fog megtörténni.
A bevételek bemutatását az 1. melléklet tartalmazza.
Személyi juttatások és munkaadót terhelő járulékok
A tervezés a jogszabályi előírások szerint történt. A 2021. évi tervben a kötelezően jogszabályból eredő kifizetésekkel nőhet a keret.
A kiadásokon belül a személyi jellegű kiadások tervezésénél a központi irányelveket vesszük figyelembe. Az idei évben is foglalkoztatunk közcélú munkavállalót, munkaviszonya 2021. évre is átnyúlik.
A munkáltatót terhelő járulékok közül a szociális hozzájárulási adó 15,5%. A személyi jövedelemadó esetében a családi kedvezmény kiterjesztésével a Kormány lehetővé teszi, hogy a családosok a személyi jövedelemadóból igénybe nem vett kedvezményt az egyéni egészségbiztosítási járulékból és a nyugdíjjárulékból érvényesítsék.
Dologi és egyéb folyó kiadások
A dologi kiadásoknál a 2020. évi költségvetési szinten javasoljuk a tervezést. Az önkormányzat tekintetében meg kell vizsgálni a lehetőséget a legtakarékosabb működtetésre, mindamellett, hogy a feladatellátás biztonsága ne sérüljön.
Az ellátottak pénzbeli juttatásait az Áhsz. rendelkezéseinek figyelembevételével, valamint a 2020. évi juttatások elemzésével szükséges tervezni.
Beruházások között terveztünk be járdaépítést a temetőbe, gyalogátkelőhely megvalósítását a Nórápi utca Fő utca találkozásához, valamint járdaépítéshez telekrész megvásárlását. Felújítások között a „régi bolt” épületének felújítását terveztük be, melyből óvodai tornaszoba kerül kialakításra.
Önkormányzatunk az idei évben is biztosítja a szociális étkeztetést. Jelenleg 16 fő részesül ebben az ellátásban. A feladathoz kapcsolódóan a 2021. évi költségvetési törvény biztosít állami támogatást a szociális étkeztetésben ellátottak száma alapján.
Átadott pénzeszközök között az Óvodafenntartó Társulásnak átadott összeg, valamint a tavalyi évhez hasonlóan egyesületeknek, alapítványoknak, civil szervezeteknek átadott pénzösszeg került tervezésre
A kiadások kimutatását a 2.melléklet tartalmazza.
Pápakovácsi Község Önkormányzatának 2021. évi fő célja az kell, hogy legyen, hogy az önkormányzat működőképességét megőrizze, biztosítsa az eddigi szolgáltatások színvonalának fenntartását, intézmények működtetését, valamint a fejlesztési lehetőségek ésszerű, szükségletekhez igazodó kihasználását, a gazdaságos, eredményes, hatékony gazdálkodást.