Pápakovácsi Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2024. (V. 30.) önkormányzati rendeletének indokolása

Pápakovácsi Község Önkormányzat 2023. évi zárszámadásáról

Hatályos: 2024. 05. 31

Pápakovácsi Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2024. (V. 30.) önkormányzati rendeletének indokolása

2024.05.31.
Pápakovácsi Község Önkormányzat 2023. évi zárszámadásáról
Végső előterjesztői indokolás
Önkormányzatunk 2023. évi beszámolóját az államháztartás információs rendszerének megfelelően, az arra rendszeresített elektronikus felületen rögzítettük és megküldtük a Magyar Államkincstár részére.
A Magyar Államkincstár az előterjesztés elkészítésének időpontjáig a zárszámadásunkban szereplő adatokat nem kifogásolta, és nem értesített az ellenőrzés megkezdéséről, ezért a zárszámadási rendelethez az Áht. előírásainak megfelelően a vizsgálati jelentését csatolni nem tudjuk. Amennyiben a kincstári ellenőrzés lefolytatásra kerül, a vizsgálati jelentést annak beérkezését követő első képviselő-testületi ülésre beterjesztésre kerül.
Pápakovácsi Község Önkormányzata az 2/2023. (II.15.) rendeletével hagyta jóvá a 2023. évi költségvetését, melyet a központi költségvetéstől átvett pénzeszközök, valamint a többletbevételek, illetve egyéb szervektől átvett-átadott pénzeszközök módosítottak.
2014. január 1-től az Áhsz. szabályozza a könyvvezetési és a beszámolási kötelezettséget, a korábbi számviteli rendszer teljes átalakításával. A pénzforgalmi szemlélet mellett megjelenik az eredményszemlélet is, amelyben külön-külön szükséges bemutatni a költségvetési illetve a pénzügyi-számviteli adatokat. A korábbi szakfeladat-rend mellett megjelenik a kormányzati funkció szerinti osztályozás is. Az elemi költségvetés készítése érdekében ún. rovatrendet is alkalmazni kellett a bevételi és kiadási előirányzatok elkülönítésére. A nagyarányú változás mind a kiadási, mind a bevételi előirányzatok tervezésére hatást gyakorolt.
Az önkormányzatok finanszírozásának elvei nem változtak, csak annyi változás következett be a finanszírozás rendszerében hogy a közös hivatal fenntartásához nyújtott állami támogatás nem az egyes tagönkormányzatok, hanem a támogatás teljes összegére a székhely önkormányzat jogosult.
A köznevelési ágazatban az önkormányzatok fő feladata az óvodai ellátás, amelyhez a központi költségvetés több elemű támogatással járul hozzá.
Továbbra is önkormányzati feladat maradt a gyermekétkeztetés, melynek ellátásához hozzájárulást biztosít az állam. Fontos módosulás, hogy a feladat támogatása a köznevelési ágazat helyett a jövőben a szociális ágazatnál jelenik meg – igazodva ahhoz, hogy az ehhez kapcsolódó szabályozást és felelősségeket a gyermekvédelmi törvény határozza meg.
FELADATELLÁTÁS ÁLTALÁNOS ÉRTÉKELÉSE
Pápakovácsi Község Önkormányzata által ellátandó közszolgáltatási feladatok körét elsősorban a Magyarország helyi önkormányzatokról szóló 2011. évi CLXXXIX. törvényben szabályozottak határozzák meg. Ezen túlmenően szakmai-ágazati törvények, rendeletek határoznak meg az Önkormányzat részére kötelezően ellátandó feladatokat.
Az önként vállalt feladatok köre az önkormányzat ágazati feladatait áttekintve szinte minden területen megjelent, úgy mint sport, kulturális, közrend-közbiztonság stb. Ezt támasztja alá a beszámolóban kimutatott pénzeszközátadások (alapítványoknak, egyesületeknek, civil szervezeteknek, stb) összege.
Az Önkormányzat kötelező és önként vállalt feladatait saját intézményeivel, valamint vásárolt közszolgáltatások révén látta el, tehát gondoskodott azon feladatok ellátásáról, melyek a törvények, rendeletek által előírtak.
Az intézmények feladatai az alapító okiratban, az egyéb módon ellátott feladatok szerződésekben kerültek rögzítésre.
A feladatok ellátása zökkenőmentesen finanszírozási gondok nélkül történt.
Év közben minden számla kiegyenlítése határidőre megtörtént.
A feladatellátás általános értékelésénél elmondható, hogy legfőbb törekvés a csökkenő központi normatív támogatás mellett a kiegyensúlyozott gazdálkodás biztosítása, azoknak a lehetőségeknek a kiaknázása, melyek megtakarításokat hoznak, illetve olyan befektetések megtalálása, amelyek hozammal járnak, és nem utolsósorban a pályázati lehetőségekben rejlő beruházási finanszírozási megtakarítások.
BEVÉTELI FORRÁSOK ÉS AZOK ALAKULÁSA
Az Önkormányzat 2023. évi bevételi előirányzata 201.570.785 Ft, módosított előirányzat 228.783.461 Ft, a tényleges bevétel 227.052.888 Ft.
Önkormányzat működési támogatásai
A költségvetésben előirányzott bevételekhez képest a teljesítés ezen a jogcímen 100%-ban teljesült. A támogatások havi ütemben a nettó finanszírozás keretein belül érkeznek az önkormányzat számlájára.
A működési célú támogatások ÁH-n belülről (közfoglalkoztatás támogatására, óvoda működtetésére, közös hivatal fenntartására átvett pénzeszköz, védőnő finanszírozására az OEP-től átvett pénzeszköz).
A közhatalmi bevételek között szerepelnek a vagyoni típusú adók (magánszemélyek kommunális adója, értékesítési és forgalmi adók (iparűzési adó).
A helyi adókból származó bevétel továbbra is teljes egészében az önkormányzatok saját bevétele marad, és helyben járul hozzá a feladatokhoz. Gépjárműadó tekintetében azonban az állam már a korábbi években a maradék 40%-ot is elvitte. Működési bevételek címén a tárgyi eszközök bérbeadásából származó bevételek, kamatbevételek és egyéb működési célú bevételek folytak be. A bérleti díjakat havonta az előírt határidőre befizetik.
Szociális célú tüzelőanyag támogatás keretében 1.120.140 Ft támogatást kaptunk 42 m3 fa beszerzésére, mely 17 család számára került kiosztásra.
A 2022-ben sikeres településrendezési terv pályázatunkból fennmaradt 2.540.000Ft összeg, amely 2023-ban felhasználásra került .
Leader támogatásra sikeres pályázatot nyújtottunk be, amiből 999.000 Ft összegű támogatást nyertünk el. Ebből 2023. évben rácsos magasítóval rendelkező pótkocsit vásároltunk 1.310.640 Ft értékben. A fennmaradó összeg önerőből valósult meg.
2023-ban térfigyelő kamerarendszer kiépítésére került sor 12.957.734 Ft összegben. Beszerzésre került még a védőnőnek egy HP laptop 250.000 Ft értékben és egy irodaszék 32.500 Ft értékben. A falunapok zavartalan lebonyolítása miatt beszereztünk még egy sátrat 40.000 Ft értékben. A közösségi házba klímaberendezés került beépítésre 650.000 Ft összegben. Az önkormányzat a megszűnt postai hivataltól megvásárolt egy páncélszekrényt 26.670 Ft értékben.
A bevételek számszaki kimutatását az előterjesztés mellékletei tartalmazzák.
Hitelbevételek
2023. évben az önkormányzat hitelállománnyal nem rendelkezett.
Értékpapír értékesítéséből származó bevétel
2023. december 31-én az önkormányzat tulajdonában értékpapír nem volt.
KIADÁSOK ALAKULÁSA
Az Önkormányzat 2023. évi kiadási előirányzata 201.570.785 Ft, módosított előirányzat 228.783.461 Ft, a tényleges kiadás 202.709.711 Ft.
Személyi juttatások és munkaadót terhelő járulékok címén a tiszteletdíjak, megbízási díjak, közalkalmazottak bére, közalkalmazottaknak nyújtott cafetéria, közfoglalkoztatott bére és annak járulékai került betervezésre illetve kifizetésre.
A dologi kiadások teljesítése az önkormányzati kormányzati funkciók működési kiadásaiból, valamint az önkormányzati ingatlanok működtetéséből, rezsiköltségekből, karbantartásokból tevődik össze. A dologi kiadások részletezését az előterjesztés mellékletei mutatják be.
Az idei évben is nagy gondot fordítottunk a közterületek parkosítására, virágosítására. A korábbi évek hagyományait folytatva idén is biztosítottuk településünk ünnepi díszkivilágítását.
Gondoztuk és rendben tartottuk az utakat, árkokat, temetőt, sportpályát.
2023. évben minden rendezvényünk megtartásra került (falunap, gyermeknap, nyugdíjasnap) Az október 23-i rendezvényünket az iskolával karöltve tartottuk meg.
A tavalyi Mikulás ünnepséghez hasonlóan a gyermekeket az ajándék mellé zenés program is várta. Idén is megrendezésre került Adventi koncertünk.
Egyéb működési kiadások címén az óvodának átutalt pénzeszköz, államháztartáson belüli szervezeteknek átadott pénzösszeg került betervezésre illetve kifizetésre.
Ellátottak pénzbeli juttatásai a települési támogatásokat foglalja magába, a szociális rendelet alapján: temetési költség, gyógyszertámogatás, beiskolázási segély, Bursa Hungarica ösztöndíj, gyermekek születésekor adott támogatás, szociális étkezés térítési díjához való hozzájárulás.
ÉRTÉKPAPÍR ÉS HITELMŰVELETEK ALAKULÁSA
2023. év során az önkormányzatnak értékpapír értékesítésből származó jövedelme nem volt.
VAGYON ALAKULÁSA
Az önkormányzat vagyona a már említett felhalmozási kiadásokkal gyarapodott, míg az elszámolt értékcsökkenések összegével csökkent.
A mérlegben kimutatott követelésállomány legjelentősebb tétele a helyi adó követelések, de behajtásukra jelentős figyelmet fordítunk minden évben.
2023. évben a költségvetési maradvány összege 24.343.177 Ft, mely összegre a beszámoló pénzügyi jóváhagyását követően a 2024. évi költségvetést módosítani szükséges.
A 2023. év nagyon sok változást hozott mind az önkormányzat, mind a hivatal életébe. Az előttünk álló évben mind az intézmények, mind az önkormányzat részéről rendkívül fegyelmezett és megfontolt gazdálkodás szükséges annak érdekében, hogy likviditási és finanszírozási problémák ne jelentkezzenek a gazdálkodás során.
Az előterjesztés mellékletei:
1.melléklet: Közös Hivatal és önkormányzat bevételinek és kiadásainak részletezése összevontan
2.melléklet: önkormányzat működési bevételeinek és kiadásainak részletezése
3. melléklet az önkormányzat felhalmozási bevételeinek és kiadásainak bemutatása
4.melléklet: beruházási célú kiadások
5.melléklet: önkormányzat maradvány levezetése
6.melléklet: önkormányzat eredmény levezetése
7.melléklet: vagyonkimutatás
8.melléklet: önkormányzat mérlegjelentése
9.melléklet:Önkormányzat bevételeinek és kiadásainak részletezése
10.melléklet: Közös Hivatal bevételeinek és kiadásainak részletezése
11.melléklet: Közös Hivatal eredménykimutatása
12.melléklet: Közös Hivatal maradványkimutatása
13.melléklet: Közös Hivatal vagyonkimutatása
14. melléklet: Közös Hivatal mérlegjelentése