Tihany Község Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2025. (III. 28.) önkormányzati rendelete
az Önkormányzat tulajdonában lévő lakások és helyiségek bérletéről, az elidegenítésükre vonatkozó szabályokról, valamint a lakbérek mértékéről szóló 5/2025. (II. 28.) önkormányzati rendelet módosításáról
Hatályos: 2025. 03. 29- 2025. 03. 29Tihany Község Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2025. (III. 28.) önkormányzati rendelete
az Önkormányzat tulajdonában lévő lakások és helyiségek bérletéről, az elidegenítésükre vonatkozó szabályokról, valamint a lakbérek mértékéről szóló 5/2025. (II. 28.) önkormányzati rendelet módosításáról
[1] A rendelet célja, a korábban megalkotott rendelet pontosítása.
[2] Tihany Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32.cikk (2) bekezdésében és a lakások és nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény 3. § (1)-(2) bekezdésében, 4. § (3) bekezdésében, 5. § (3) bekezdésében, 12. § (5) bekezdésében, 19. § (1)-(2) bekezdésében, 20. § (3) bekezdésében, 21. § (6) bekezdésében, 23. § (3) bekezdésében, 27. § (2) bekezdésében, 31. § (2) bekezdésében, 33. § (3) bekezdésében, 34. § (1), (3), (6) bekezdésében, 35. § (2) bekezdésében 42. § (2), 54. § (1) és (3), 58. § (2) és (3), 68. § (2), 80. § (1) és (2), 81. § (1) és 84. § (1) és (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 9. pontjában, valamint 23. § (5) bekezdés 14. pontjában, valamint a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 16. § (1) bekezdésének l) pontjában az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) és e) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a Tihany község Önkormányzat tulajdonában álló lakások és nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérletéről, a lakások lakbérének mértékéről a következőket rendeli el:
1. § Az Önkormányzat tulajdonában lévő lakások és helyiségek bérletéről, az elidegenítésükre vonatkozó szabályokról, valamint a lakbérek mértékéről szóló 5/2025. (II. 28.) önkormányzati rendelet 15. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(1) Lakást bérbe adni kizárólag határozott időre lehet. A határozott időre szóló bérlet időtartama legfeljebb 2 év lehet, kivétel ez alól a 13. § (3) bekezdés a) pontjába foglalt szolgálati, 13. § (3) bekezdés b) pontjába foglalt közérdekű célú és a 13. § (3) bekezdés d) pontjába foglalt krízis jellegű bérbeadás. Önkormányzati bérlakásra vonatkozó bérleti jogviszonyt a Képviselő-testületnek címzett, de a polgármesternek benyújtott kérelem benyújtásával legfeljebb 3 évvel lehet meghosszabbítani.”
2. § Az Önkormányzat tulajdonában lévő lakások és helyiségek bérletéről, az elidegenítésükre vonatkozó szabályokról, valamint a lakbérek mértékéről szóló 5/2025. (II. 28.) önkormányzati rendelet 28. §-a a következő (7) és (8) bekezdéssel egészül ki:
„(7) Lakást, házas ingatlant szolgálati jelleggel bérbe adni határozott időre lehet, azzal a megszüntető feltétellel, hogy az (1) bekezdésben fennálló jogviszony megszűnésével a bérleti szerződés megszűnik.
(8) Nem minősül a (2) bekezdés szerinti kizáró oknak, amennyiben az igénylő tulajdonában, résztulajdonában, vagy haszonélvezetében kizárólag olyan lakás, vagy lakás céljára szolgáló ingatlan van, amely komfortfokozata, műszaki állapota miatt emberi tartózkodásra nem alkalmas, vagy az igénylő által el nem hárítható, nem befolyásolható olyan akadály áll fenn, amely kizárja a kérelmező általi használatot.”
3. § (1) Az Önkormányzat tulajdonában lévő lakások és helyiségek bérletéről, az elidegenítésükre vonatkozó szabályokról, valamint a lakbérek mértékéről szóló 5/2025. (II. 28.) önkormányzati rendelet 29. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(2) Lakást, házas ingatlant szolgálati jelleggel bérbe adni határozott időre lehet, azzal a megszüntető feltétellel, hogy a bérleti szerződés megszűnik amennyiben bérlő az (1) bekezdésben foglalt feladatot Tihanyban már nem látja el.”
(2) Az Önkormányzat tulajdonában lévő lakások és helyiségek bérletéről, az elidegenítésükre vonatkozó szabályokról, valamint a lakbérek mértékéről szóló 5/2025. (II. 28.) önkormányzati rendelet 29. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
„(5) Nem minősül a (3) bekezdés szerinti kizáró oknak amennyiben az igénylő tulajdonában, résztulajdonában, vagy haszonélvezetében kizárólag olyan lakás, vagy lakás céljára szolgáló ingatlan van, amely komfortfokozata, műszaki állapota miatt emberi tartózkodásra nem alkalmas, vagy az igénylő által el nem hárítható, nem befolyásolható olyan akadály áll fenn, amely kizárja a kérelmező általi használatot.”
4. § Ez a rendelet 2025. március 29-én lép hatályba.