Lovas Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2010. (XII.20.) önkormányzati rendelete

a helyi adókról

Hatályos: 2023. 01. 01- 2023. 02. 22

Lovas Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2010. (XII.20.) önkormányzati rendelete

a helyi adókról

2023.01.01.

Lovas Község Önkormányzat Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvényének 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a helyi adókról szóló módosított 1990. évi C. törvény 1. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1.  § E rendelet alkalmazásában:

1. Magánszemélyek tulajdonában lévő kifejezetten szőlő és borfeldolgozására és tárolására szolgáló pince és a hozzátartozó présház: eredetileg e célra épített és jelenleg is e célra használt klasszikus hagyományos pince és présház.

2. Magánszemélyek tulajdonában eredetileg mezőgazdasági célra megépített, tárolásra használt épület, épületrész: A földhivatali ingatlan nyilvántartásban „lakóház, udvar, gazdasági épület” megjelölésű ingatlanok esetében az eredetileg mezőgazdasági növénytermesztési és állattartási célra megépített, istálló, pajta, ólak, kamra, magtár.

3. Kommunális beruházás:

a) Gázelosztó vezetékhálózat: (a fogyasztói igények kielégítését szolgáló gázelosztó vezeték és annak részeként az elágazástól a telekhatárig tartó leágazó vezeték)

b) Víz- és csatornahálózat: (a helyi közcélú vízi-közmű törzshálózat és bekötő vezeték)

c) Közcélú villamos hálózat: (a közterületi közcélú elosztó hálózat és az annak részét képező a leágazási pontot és a tulajdoni határon lévő csatlakozási pontot összekötő csatlakozó vezeték)

d) Út: a szilárd-beton, aszfalt (tört aszfalt) burkolatú közút

4.Tényleges, életvitelszerű használat: a lakás használata nem rendszertelen, nem idényjellegű, nem a pihenés, üdülés, nyaralás célját szolgálja1

2. ÉPÍTMÉNYADÓ

2.  § (1) Mentes a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (a továbbiakban: Htv.) 13. §, valamint a 13/A §-ban foglaltakon kívül az adó alól:

(2) Valamennyi magánszemély tulajdonában álló lakás esetében:2

a) a lakást ténylegesen, életvitelszerűen használó személyek után személyenként 30 m2, és

b) az ingatlan nyilvántartásban egyedüli tulajdonosként bejegyzett, a lakást ténylegesen, életvitelszerűen egyedül használó nyugdíjas adóalany esetén, a lakás adóköteles alapterületéből 80 m2.

(3) Magánszemélyek tulajdonában lévő kifejezetten szőlő és borfeldolgozására és tárolására szolgáló pince és a hozzátartozó présház.

(4) 3

(5) Az 1. § 3. pontja szerinti közművekhez történő utólagos csatlakozás esetén az önkormányzat külön rendeletében meghatározott közműfejlesztési hozzájárulás címén befizetett összeg írható le a helyi adóból.

3.  § Az adó alapja az építmény négyzetméterben számított hasznos alapterülete.

4.  § (1) Az adó évi mértéke: 900.-Ft/m2

a) lakás esetében az adó mértékének: 66,66 %-a: 600.-Ft/m2

b) üdülő, nyaraló esetében az adó mértékének: 100 %-a: 900.-Ft/m2

c) 4

d) 5 gazdasági épület esetében az adó mértékének: 100 %-a: 900.-Ft/m2

e) 6 garázs, gépjárműtároló céljára szolgáló épület/épületrész esetében az adó mértéknek 66,66 %-a: 600.-Ft/m2

f) 7 üzem,műhely,csarnok,szerviz,céljára szolgáló épület/épületrész esetében az adó mértéknek 66,66 %-a: 600.-Ft/m2

3. IDEGENFORGALMI ADÓ

5.  § Az adó alapja a megkezdett vendégéjszakák száma.

6.  § 8 Az adó mértéke személyenként és vendégéjszakánként: 500 Ft

7.  § (1) Az adó beszedésére kötelezettnek a szállást igénybevevők vonatkozásában nyilvántartást (vendégkönyv) kell vezetnie. A vendégkönyvet használatba vétel előtt az önkormányzati adóhatóságnál hitelesíttetni kell. A beszedésre kötelezettnek a vendégkönyvet a vendég(ek) megérkezésének napjától kell vezetnie.

(2) A nyilvántartásnak (vendégkönyvnek) tartalmaznia kell:

a) a vendég vezeték és utónevét, születési helyét, idejét, lakcímét,

b) a szálláshelyen való tartózkodás kezdő- és befejező időpontját (megérkezés és távozás ideje)

c) a szálláshelyen eltöltött vendégéjszakák számát,

d) az adómentességre jogosító tartózkodás pontos megjelölését,

e) az adó összegét,

f) a vendég aláírását.

(3) A vendégkönyvi elszámolás számítógéppel is végezhető. A géppel feldogozott adatokat nyomtatott formában – havonként összesítetten, tételes napi bontásban kinyomtatva – kell az adózás rendjéről szóló törvény előírásai szerint megőrizni. A számítógépes nyilvántartást is hitelesíttetni kell, egy a számítógépes programból kinyomtatott nyilvántartás kivonatát és a szállásadó adatait – szállásadó megnevezését, szállásadó címét, adószámát, adóazonosító jelét, nyilvántartásba vételi számát vagy működési engedélyének számát, szálláshely címét, - tartalmazó adatlap jegyző által történő aláírással.

(4) A vendégkönyvbe a bejelentőlapokba, a számítógépes nyilvántartásba a Polgármesteri Hivatal munkatársai adatgyűjtés vagy ellenőrzés céljából betekinthetnek.

(5) A vendégkönyvet, ill. számítógépes nyilvántartás esetén a kinyomtatott éves összesítő listát a szállásadó köteles a tárgyév végén lezárni és ezt a tárgyévet követő év január 15.napjáig a jegyzővel záradékoltatni.

8.  § (1) Az egyéb szálláshely szolgáltatók körébe nem tartozóknak, sorszámozott bejelentőlapot kell használniuk, annak pontos kitöltéséről gondoskodniuk kell. A sorszámozott bejelentőlapokat a számlával együtt a vendégkönyv mellett ellenőrizhető módon meg kell őrizni.

(2) A bejelentőlapnak tartalmaznia kell:

a) a vendég vezeték és utónevét, születési helyét, idejét, lakcímét,

b) a szálláshelyen való tartózkodás kezdő- és befejező időpontját (megérkezés és távozás ideje)

c) a szálláshelyen eltöltött vendégéjszakák számát,

d) az adómentességre jogosító tartózkodás pontos megjelölését,

e) az adó összegét

f) a vendég aláírását.

9.  § (1) A szállásadónak az adómentességre jogosító tartózkodásról az 2. mellékletben lévő nyilatkozatot kell beszereznie, mely mellett a mentességi okot alátámasztó dokumentumnak is szerepelnie kell. (Munkavégzés miatti mentesség esetén kiküldetési rendelvény, változó munkahelyre szóló munkaszerződés, munkaköri leírás, hatósági intézkedés esetén idézés, szakképzés esetén hallgatói jogviszony igazolás.

(2) A nyilatkozat és az igazolások hiányában az adót meg kell fizetnie a szállásadónak.

(3) Az életkor miatti (18. életévét be nem töltött magánszemély) adómentesség a „bejelentőlap” egyéb szálláshely szolgáltató szálláshelyeken a vendégkönyv születési dátum bejegyzésével és a vendég (vagy szülő) saját kezű aláírásával igazolható.

4. HELYI IPARŰZÉSI ADÓ

10.  § (1) Állandó jelleggel végzett iparűzési tevékenység esetén az adó évi mértéke az adóalap 1,7 %-a.

6. ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

11.  § (1) Ez a rendelet kihirdetését követően - 2014. december 12. napján lép hatályba. Kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.

(2) Egyben hatályát veszti az építményadóról szóló 6/2007. (XII.28.), az idegenforgalmi adóról szóló 7/2007. (XII.28.), valamint az iparűzési adóról szóló 9/2006. (XII.20.) rendelet.

(3) Az e rendeletben nem szabályozott kérdésekben a Htv., az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény, valamint a szálláshely-szolgáltatási tevékenység folytatásának részletes feltételeiről és a szálláshely-üzemeltetési engedély kiadásának rendjéről szóló 239/2009. (X.20.) Korm. rendelet rendelkezései az irányadók.