Lovas Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2024. (V. 28.) önkormányzati rendelete
az Önkormányzat 2023. évi Zárszámadásról
Hatályos: 2024. 05. 29Lovas Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2024. (V. 28.) önkormányzati rendelete
az Önkormányzat 2023. évi Zárszámadásról
Lovas Község Önkormányzata Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott hatáskörében, a Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva Lovas Község Önkormányzatának véleménye kikérésével a következőket rendeli el:
1. § A rendelet hatálya kiterjed az Önkormányzat Képviselő-testületére és Lovas Község Önkormányzatára.
2. § (1) Lovas Község Önkormányzatának, illetve a Képviselő-testülete irányítása alá tartozó költségvetési szerveknek takarékos és hatékony gazdálkodást kell folytatniuk.
(2) Az (1) bekezdésben foglaltak végrehajtását az önkormányzat Képviselő-testülete, polgármestere, jegyzője - a gazdálkodás szabályszerűségének ellenőrzése mellett - belső ellenőrzések, valamint az intézmények vezetőinek általános és eseti jellegű beszámoltatása révén ellenőrzi.
(3) Az Önkormányzat 2023. évi költségvetése az alábbi célok megvalósítását tűzi ki:
a) Az Önkormányzat működési feltételeinek biztosítása, figyelemmel a takarékos gazdálkodás követelményeire, a feladatellátás színvonalának pályázatok adta lehetőségekkel történő emelésére.
b) Felújításoknál, beruházásoknál a fontossági sorrendet figyelembe kell venni, a már megkötött szerződések vonatkozásában a kötelezettségeket teljesíteni kell.
3. § (1) A Képviselő-testület az Önkormányzat 2023. évi költségvetésének bevételi főösszegét 153.110.484 forintban, kiadási főösszegét 153.110.484 forintban állapítja meg. A költségvetési hiány összege 0 eFt.
(2) A főösszegen belül a költségvetési keretösszegek megoszlását az 1. melléklet tartalmazza.
4. § Lovas Község Önkormányzatának és intézményeinek 2023.12.31-én nincs hitelállománya.
5. § Az Önkormányzat helyi adó bevételeit a 2. melléklet tartalmazza.
6. § Az Önkormányzat támogatásértékű bevételeit a 3. melléklet tartalmazza.
7. § Az Önkormányzat költségvetési támogatását, valamint a központi költségvetésből kapott egyéb támogatásokat a 4. melléklet tartalmazza
8. § A felhalmozási bevételeket az 5. melléklet tartalmazza.
9. § Az Önkormányzat EU-s projektjeit, azok jelenlegi állását az 6. melléklet tartalmazza.
10. § Az Önkormányzat közvetett támogatásait a 7. melléklet tartalmazza.
11. § Az Önkormányzat beruházási, felújítási kiadásait a 8. melléklet tartalmazza.
12. § Az Önkormányzat civil szervezeteknek, alapítványoknak, egyesületeknek, egyéb szervezeteknek, vállalkozásoknak nyújtott pénzeszköz átadásait a 9. melléklet tartalmazza. A pénzeszköz átadás biztosítja a helyi szervezetek településen végzett hathatós munkájának és segítségének támogatását.
13. § Az Önkormányzat szociális jellegű kiadásait a 10. melléklet tartalmazza, ezen kiadások tartalmazzák a törvény által szabályozott, illetve önkormányzati rendelet által meghatározott szociális kiadásokat, települési támogatásokat.
14. § Az Önkormányzat 2023. évi létszámszükségletét a 11. melléklet tartalmazza. Lovas Község Önkormányzat Képviselő-testülete az Önkormányzat létszámkeretét 6 főben állapítja meg.
15. § Az Önkormányzat és intézményei előirányzat-felhasználási tervét, valamint a pénzeszközök változását a 12. melléklet tartalmazza.
16. § Az Önkormányzat költségvetési évet követő három év tervezett bevételi előirányzatainak és kiadási előirányzatainak keretszámait a 13. melléklet tartalmazza.
17. § Az Önkormányzat mérlegét közgazdasági tagolásban a 1. melléklet tartalmazza.
18. § Lovas Község Önkormányzat Képviselő-testülete az általános működési tartalék összegét 49.893.123 forintban, céltartalékát 0 forintban határozza meg. Az általános tartalék felhasználásáról a Képviselő-testület dönt. A tartalék terhére hozott döntések alapján a Képviselő-testület negyedévenként, de legkésőbb a 2023. évi költségvetési beszámoló elkészítésének határidejéig, 2023. december 31-i hatállyal dönt a költségvetés rendeletének módosításáról.
19. § Az Önkormányzatnak 2023. évben és az azt követő három évben a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló törvény szerinti adósságot keletkeztető ügylete nem volt.
20. § Az Önkormányzatnak többéves kihatással járó kötelezettsége nincs.
21. § Az Önkormányzat vagyonmérlegét a 14. melléklet tartalmazza.
22. § Az Önkormányzat eredménykimutatását a 15. melléklet tartalmazza.
23. § Az Önkormányzat pénzeszköz kimutatását a 16. melléklet tartalmazza.
24. § (1) Lovas Község Önkormányzat Képviselő-testülete az önkormányzat dolgozói – kivételt képeznek a közfoglalkoztatás keretében dolgozók - részére biztosított cafetéria juttatást bruttó 200.000 Ft/fő/év összegben állapítja meg. A juttatás éves összege biztosít fedezetet a hozzá kapcsolódó, a juttatást teljesítő munkáltatót terhelő közterhek megfizetésére is.
(2) Amennyiben a munkavállaló év közben megszakítja munkaviszonyát, a juttatások időarányosan illetik meg. Azon juttatás-elemet, melyre nem jogosult a munkavállaló, vissza kell fizetnie. A munkaviszonyával kapcsolatos elszámoló lapon feltüntetésre kerül az őt megillető, kifizetett összeg, illetve a visszafizetés ténye is.
(3) Részmunkaidős munkavállalót munkaideje arányában illeti meg a juttatás.
(4) Felmentési idejét töltő munkavállalót a felmentési idejére is megilleti a juttatás.
25. § (1) Az önkormányzat feladatai ellátása érdekében, az alapító okirat szerinti tevékenységi körben pályázatokat nyújthat be, közvetlen pénzbeli támogatást, felajánlást fogadhat el. Az olyan tevékenységi körbe tartozó célra, amit a költségvetési szerv alapító okirata nem tartalmaz, pályázat nem nyújtható be. A vállalt cél megvalósítása a költségvetési szerv alapító okirata szerinti tevékenysége ellátásának biztonságát nem veszélyeztetheti.
(2) Az (1) bekezdés szerinti pályázat benyújtásához minden esetben a képviselő-testület előzetes hozzájárulása szükséges.
(3) A pályázaton való részvételhez történő hozzájárulás megadása előtt vizsgálni kell a pályázattal megvalósítandó cél működési-kiadási vonzatát, annak több évre szóló kihatását.
(4) Több évre kiható működési kihatás esetén, vagy, ha a pályázat benyújtásához saját forrás nem biztosított, a pályázat benyújtásának előzetes engedélyezésével kapcsolatos hatáskört a képviselő-testület gyakorolja. Az engedély megadásával egyidejűleg a képviselő-testület az önkormányzat előirányzatát módosítja.
(5) A polgármester a képviselő-testület utólagos tájékoztatása mellett - a képviselő-testület hatásköréből át nem ruházható ügyeket kivéve – a két ülés közötti időszakban felmerülő, halaszthatatlan, életveszélyt, súlyos balesetveszély elhárítása céljából esetenként 1.000.000 Ft összeghatár erejéig dönthet. Amennyiben a kiadások fedezete nem áll rendelkezésre az adott évi költségvetésben, akkor a szükséges forrás megteremtése érdekében a polgármester - kiadási főösszeget nem érintő - előirányzat átcsoportosításról dönthet, egyes kiadási előirányzatok teljesítését felfüggesztheti, költségvetési rendeletben nem szereplő kiadásokat is teljesíthet. Az előirányzat átcsoportosítást a soron következő költségvetési rendelet módosításakor a költségvetési rendeletben át kell vezetni.
26. § A helyi önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester felelős.
27. § (1) A képviselő-testület az e rendeletben meghatározott kiadási előirányzat mértékéig támogatja a helyi civil önszerveződő közösségeket, egyházakat.
(2) A támogatás igénylés szabályait Lovas Község Önkormányzata Képviselő-testületének a civil szervezetek és egyházak támogatásáról, valamint az államháztartáson kívüli források átvételéről szóló 2/2020 (I.31.) önkormányzati rendelete határozza meg.Több évre kiható működési kiadás esetén vagy, ha a pályázat benyújtásához a saját forrás nem biztosított, a pályázat benyújtásának előzetes engedélyezésével kapcsolatos hatáskört a képviselő-testület gyakorolja. Az engedély megadásával egyidejűleg a képviselő-testület az önkormányzat előirányzatát módosítja.
(3) Az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően társadalmi szervezetek, alapítványok, helyi civil önszerveződő közösségek, egyházak, vállalkozások támogatásáról a képviselő-testület az általános tartalék, valamint a többletbevételek terhére hozhat döntést.
28. § A képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert a költségvetésben előírt bevételek beszedésére, és a jóváhagyott kiadások teljesítésére.
29. § (1) A képviselő-testület által jóváhagyott kiemelt előirányzatok közötti átcsoportosítást a képviselő-testület engedélyezhet.
(2) A képviselő-testület a bevételi előirányzatok közötti átcsoportosítás jogát, kiadási előirányzatai közötti átcsoportosítási jogát a kiemelt előirányzatokon belül – személyi juttatások, munkaadókat terhelő járulékok és szociális hozzájárulási adó, dologi kiadások, ellátottak pénzbeli juttatásai, és egyéb működési célú kiadások, a felhalmozási költségvetés beruházások, felújítások, és egyéb felhalmozási kiadások – a polgármesterre ruházza át. Az átcsoportosítás nem terjedhet ki kiemelt előirányzatok közötti átcsoportosításra. Az átcsoportosításokat követően a képviselő-testületet a soron következő ülésén tájékoztatni kell. Az átruházott hatáskörben hozott döntés a későbbi évekre vonatkozóan többletkiadással nem járhat.
30. § Az év közben keletkező központi és egyéb pótelőirányzatok felosztásáról, bevételi-kiadási előirányzatok módosításáról a polgármester előterjesztése alapján a képviselő-testület dönt a költségvetési rendelet módosításakor. A képviselő-testület legkésőbb a 2023. évi költségvetési beszámoló elkészítésének határidejéig, 2023. december 31-i hatállyal dönt a költségvetés rendeletének módosításáról.
31. § (1) Felújítás, beruházás csak akkor indítható, ha a szükséges fedezet rendelkezésre áll.
(2) Az önkormányzat közbeszerzési értékhatárt elérő beruházásaira, felújításaira és beszerzéseire a közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény rendelkezéseit és az önkormányzat Közbeszerzési Szabályzatát kell alkalmazni. A közbeszerzési értékhatárokat el nem érő árubeszerzések, építési beruházások és szolgáltatások megrendelése esetén a Beszerzési Szabályzatban foglaltak szerint kell eljárni.
32. § Az önkormányzati költségvetési szervek 2023. évi pénzmaradványának elszámolása során a kötelezettséggel nem terhelt szabad pénzmaradvány felhasználásáról a Képviselő-testület dönt.
33. § Az önkormányzat szabad pénzeszközeit a polgármester jogosult a legkedvezőbb betétben elhelyezni a kamatbevételek növelése érdekében, melyről a képviselő-testületet tájékoztatja.
34. § (1) Az állampolgárok élet- és vagyonbiztonságát veszélyeztető elemi csapás, illetve következményeinek elhárítása érdekében (veszélyhelyzetben) a polgármester a helyi önkormányzat költségvetése körében átmeneti intézkedéseket hozhat, amelyről a Képviselő-testület legközelebbi ülésén be kell számolnia.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott jogkörben a polgármester az előirányzatok közötti átcsoportosítást hajthat végre, egyes kiadási előirányzatok teljesítését felfüggesztheti, költségvetési rendeletben nem szereplő kiadásokat is teljesíthet.
35. § (1) A Képviselő-testület önkormányzati biztost rendel ki a felügyelete alá tartozó költségvetési szervhez, ha annak elismert tartozás állománya a (2) bekezdésben meghatározott időt és mértéket eléri.
(2) Ha a helyi önkormányzat által irányított költségvetési szerv harminc napon túli elismert tartozásállományának mértéke eléri az éves eredeti kiadási előirányzatának 10%-át vagy a százötvenmillió forintot, és e tartozását egy hónapon belül nem tudja harminc nap alá szorítani, az irányító szerv a költségvetési szervhez önkormányzati biztost jelöl ki.
(3) Az önkormányzati biztost a Képviselő-testület döntése alapján a polgármester bízza meg.
36. § Ez a rendelet 2024. május 29-én lép hatályba.