Lovas Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2024. (VII. 31.) önkormányzati rendelete
A településkép védelméről
Hatályos: 2024. 08. 01Lovas Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2024. (VII. 31.) önkormányzati rendelete
A településkép védelméről
Lovas Község Önkormányzata a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény 12. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 23. § (5) bekezdés 5. pontjában és az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 57. § (2)-(3) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva, a településtervek tartalmáról, elkészítésének és elfogadásának rendjéről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 419/2021. (VII. 15.) Korm. rendelet 62. § (1) a) pontjában és 11. mellékletében biztosított jogkörében eljáró Veszprém Vármegyei Kormányhivatal Állami Főépítészi Iroda, Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság, Veszprém Vármegyei Kormányhivatal Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztály és Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság véleményének kikérésével és a partnerségi egyeztetés szabályainak megfelelve a következőket rendeli el:
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
1. § (1) E rendelet alkalmazása során: áttört kerítés: az a kerítés, amelynek a közterület felőli merőleges vetületének összes felülete legalább 50%-ban átlátható.
(2) E rendelet alkalmazása során: cégtábla: vállalkozás azonosítására, általában nevének, címének, elérhetőségének, tevékenységének, nyitvatartásának közlésére szolgáló, a vállalkozás székhelyének, telephelyének bejáratánál, a homlokzat síkjában vagy kerítésen elhelyezett - egyéb áru, szolgáltatás megjelenítést nem tartalmazó - felirat, feliratot tartalmazó tábla.
HELYI VÉDELEM
1. A helyi védelem alá helyezésnek és a helyi védelem megszűnésének szabályai
2. § (1) A helyi védelem alá helyezési és annak megszüntetése iránti eljárást bármely természetes személy, jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet kezdeményezheti írásban, a Polgármesteri Hivatalnak címezve.
(2) A helyi védelem alá helyezést kezdeményező javaslatnak tartalmaznia kell:
a) a helyi védelemre javasolt építészeti örökség megnevezését, egyedi védelem esetén a címét és helyrajzi számát, területi védelem esetén a terület térképi lehatárolását a helyrajzi számok megjelölésével,
b) a helyi védelem alá helyezés kezdeményezésének indokolását,
c) a kezdeményező nevét vagy megnevezését, lakcímét vagy székhelyét, egyéb elérhetőségeit,
d) a védendő érték jellegétől függően, külön jogszabályban megállapított jogosultsággal rendelkező szakértő által készített értékvizsgálatot, amely feltárja és részletesen meghatározza a ténylegesen meglévő, a település szempontjából annak minősülő értéket, amely védelemre érdemes.
(3) Helyi védelem akkor szüntethető meg, ha a védetté nyilvánításkor fennálló értékek elpusztultak, vagy helyre nem állíthatóan károsodtak és ezt értékvizsgálat alátámasztja.
(4) A helyi védelem megszüntetését kezdeményező javaslatnak tartalmaznia kell:
a) a helyi védett érték megnevezését, egyedi védelem esetén címét és helyrajzi számát, területi védelem esetén a terület lehatárolását a helyrajzi számok megjelölésével,
b) a helyi védelem megszüntetésére irányuló kezdeményezés indokolását,
c) a kezdeményező nevét vagy megnevezését, lakcímét vagy székhelyét, egyéb elérhetőségeit,
d) a védendő érték jellegétől függően, külön jogszabályban megállapított jogosultsággal rendelkező szakértő által készített értékvizsgálatot, amely igazolja a védett érték megszűnését vagy helyre nem állítható károsodását,
e) tartószerkezeti szakvéleményt, ha a helyi védett építmény tartószerkezetében keletkezett olyan károsodás, amely helyre nem állítható és életveszélyes állapot kialakulásához vezethet.
(5) Amennyiben a helyi védelem alá helyezést vagy annak megszüntetését kezdeményező javaslat nem tartalmazza a jelen rendeletben meghatározott adatokat és munkarészeket, a polgármester a kezdeményezőt 30 naptári napos határidővel hiánypótlásra hívja fel. Amennyiben a hiánypótlási felhívás eredménytelenül eltelik, a polgármester a javaslatot elutasíthatja, vagy intézkedhet az értékvizsgálat kiegészítéséről, vagy önálló értékvizsgálat készítéséről.
(6) A helyi védelem alá helyezési vagy a helyi védelem megszüntetése iránti eljárásban érdekeltnek kell tekinteni:
a) a javaslattal érintett földrészlet, ingatlan tulajdonosát,
b) műalkotás esetén az alkotót vagy a szerzői jog jogosultját,
c) a kezdeményezőt.
(7) A helyi védelem elrendelésével és a helyi védelem megszüntetésével kapcsolatos képviselő-testületi döntést megalapozó előterjesztés felelőse a települési főépítész.
(8) A helyi védelem alá helyezés vagy a helyi védelem megszüntetése iránti eljárás kezdeményezéséről szóló tájékoztatást, valamint az értékvizsgálatot és/vagy szakvéleményt az önkormányzat honlapján 15 napon belül közzé kell tenni, továbbá helyi egyedi védelemre irányuló kezdeményezés esetén írásban értesíteni kell a (6) bekezdés szerinti érdekelteket.
(9) A kezdeményezéssel kapcsolatban az érdekeltek az értesítés átvételét követő 15 napon belül írásban észrevételt tehetnek.
(10) A helyi védelem alá helyezésről vagy a helyi védelem megszüntetéséről a képviselő-testület
a) a helyi védelem alá helyezés elrendelését vagy megszüntetését megalapozó értékvizsgálat és/vagy szakvélemény, valamint
b) a (6) bekezdésben meghatározott érdekeltek észrevételeinek és
c) az önkormányzati főépítész véleményének figyelembevételével dönt.
(11) A helyi védelem alá helyezéssel vagy a helyi védelem megszüntetésével kapcsolatos képviselő-testületi döntésről az önkormányzat honlapján a döntés napjától számított 15 napon belül tájékoztatást kell közzétenni, továbbá írásban értesíteni kell a (6) bekezdés szerinti érdekelteket.
(12) A helyi védelem alá helyezést és a helyi védelem megszüntetését elrendelő önkormányzati rendelet hatályba lépésétől számított 15 napon belül a jegyző kezdeményezi az ingatlanügyi hatóságnál a védelem jogi jellegként való feljegyzését vagy a védelem ingatlan-nyilvántartásból való törlését.
(13) Ha egy helyi védelem alatt álló érték országos védelem alá kerül, annak közzétételével egyidejűleg a helyi védelem megszűnik, a jegyző kezdeményezi az ingatlanügyi hatóságnál a helyi védelem ingatlan-nyilvántartásból való törlését, a képviselő-testület pedig törli a védelem elrendelését az önkormányzati rendeletből.
(14) A védett értéken vagy annak környezetében az önkormányzat elhelyezhet a helyi egyedi védelem tényét vagy egyéb, a védettséggel összefüggő tényt, adatot közlő táblát, amelyet az érintett ingatlan tulajdonosa tűrni köteles.
2. A helyi védelem alatt álló értékek nyilvántartása
3. § (1) A helyi védelem alá helyezett értékekről az önkormányzat nyilvántartást vezet.
(2) A nyilvántartás kötelezően tartalmazza:
a) a védett érték védelmi nyilvántartási számát,
b) a védelem típusát (egyedi vagy területi védelem),
c) a védett érték helymeghatározásának adatait, területi védelem esetén a védett terület lehatárolását,
d) helyi egyedi védelem esetén a védett érték rendeltetését,
e) a védelem alapjául szolgáló értékvizsgálatot.
(3) A nyilvántartás tartalmazhatja továbbá:
a) a helyi védelem indokolását,
b) a védett ingatlan helyszínrajzát,
c) a tulajdonos, kezelő nevét, címét,
d) az épület fotódokumentációját,
e) a védett érték felmérési terveit és állapotfelmérésének adatait,
f) minden egyéb adatot, amely a megőrzendő érték szempontjából a védelemmel összefüggésben a nyilvántartást vezető indokoltnak tart,
g) a védett értékhez kapcsolódó támogatásokat és
h) a helyreállítási javaslatot.
3. A településkép szempontjából meghatározó területek megállapítása
4. § Lovason a településkép szempontjából meghatározó területeket (a továbbiakban: meghatározó terület vagy MT) a 1. melléklet tartalmazza, amelyek elnevezése az alábbi:
a) Ófalu,
b) Újfalu,
c) Szőlőskertek,
d) Patkótó,
e) Egykori TSZ központ.
ÉPÍTÉSZETI KÖVETELMÉNYEK
4. Építmények anyaghasználatára vonatkozó általános építészeti követelmények
5. § (1) A tetőfedő anyagok közül csak a fekete, a szürke, a fehér, az okker, a homokszín, az agyagszín, a tégla-, terrakotta vörös színűek és ezek árnyalatai, illetve természetes építőanyagok (természetes pala, nád, fazsindely) használata esetén azok természetes színei alkalmazhatók.
(2) A tetőcserép felülete nem lehet fényezett, mázas, engóbozott.
(3) Az épületek homlokzati falfelületének színezésénél a környezethez való illeszkedés érdekében csak fehér és szürkével kevert, erősen tört színek alkalmazhatók.
(4) A homlokzatfelújításnak, homlokzatszínezésnek az épület minden közterületről látható homlokzatára ki kell terjednie.
(5) Természetes kő használata esetén a helyi permi vörös homokkövet, ennek hiányában a környező településeken bányászott követ kell előnyben részesíteni.
(6) Fautánzatú műanyag nyílászáró nem alkalmazható.
5. A településkép szempontjából meghatározó területekre vonatkozó egyedi építészeti követelmények
6. § (1) Új épületek a helyi hagyományokhoz alkalmazkodó, hagyományos épületekhez igazodó tömeg- és arányrendszerrel épülhetnek.
(2) Az egykori TSZ központ kivételével kizárólag magastetős épület helyezhető el 37-45° tetőhajlásszöggel.
(3) Az egykori TSZ központ kivételével 37°-nál alacsonyabb hajlású vagy lapostető az épület bruttó alapterületének legfeljebb 20%-án, de legfeljebb 40 m2-en létesíthető, kivéve az ilyen tetővel épült meglévő házak bővítésének esetét, illetve az ilyen tetővel épült főépület telkén elhelyezett melléképületet.
(4) Kétszintes tetőterű épület nem létesíthető.
(5) Új ikres beépítésű épület csak a csatlakozó meglévő épülettel tömegformában, anyaghasználatban megegyező módon építhető.
(6) Napenergiát hasznosító berendezés (napkollektor, napelem)
a) hajlásszöge – tetőfelületre történő telepítésnél - a tetősík hajlásszögétől nem térhet el,
b) csak téglalap alakban telepíthető (lépcsős, T, L vagy egyéb összetett kontúrral nem).
(7) Új épületek esetében a héjazatba integrált - azzal megegyező színű - napenergiát hasznosító berendezéseket előnyben kell részesíteni.
(8) Az épületek homlokzati felújítása, színezése, átalakítása, tetőzetének megváltoztatása csak az egész épületre kiterjedő, átfogó építészeti koncepció alapján lehetséges.
(9) Az 1 méternél magasabb vagy szélesebb gépészeti berendezést a közterület felől növényzettel kell eltakarni.
(10) A telek természetes terepfelületét és az értékes növényállományt megváltoztatni nem szabad, kivéve, ha az a rendeltetésszerű építmény-, illetve telekhasználat műszaki követelményeinek (megközelítés, csapadékvíz-elvezetés stb.) biztosítása érdekében szükséges.
(11) Lakókocsi, lakókonténer, ideiglenes épület, mobil lakóház, egyéb mobilház, jurta, glamping sátor, egyéb épületpótló műtárgy nem helyezhető el, kivéve hatályos építési engedély birtokában, felvonulási épületként.
6. A helyi védett értékekre vonatkozó egyedi építészeti követelmények
7. § (1) A helyi védett érték karbantartása, állapotának megóvása a tulajdonos kötelezettsége.
(2) A helyi védett érték megfelelő fenntartását és megőrzését e célnak megfelelő használattal kell biztosítani.
(3) Helyi védett érték nem bontható el.
(4) Helyi védett műtárgyak közül a kereszt, szobor, emlékmű áthelyezhető.
(5) A helyi védett építmények építéskori elemeit lehetőség szerint fizikai valójukban kell megőrizni. Ha károsodásuk olyan mértékű, hogy cserére szorulnak, akkor azonos formában, azonos anyaghasználattal és építéstechnológiával kell őket pótolni.
(6) Ha a helyi védett építmény egy részét vagy részletét korábban az eredetitől eltérő megjelenésűvé alakították át, az építmény egészére vagy lehatárolható – az átalakított részt is magában foglaló – részegységére kiterjedő felújítás során azt az eredeti állapotnak megfelelően kell helyreállítani.
(7) Helyi védett építmény bővítése során az eredeti épület anyaghasználatát, léptékét és formavilágát tükröző, vagy ahhoz illeszkedő építészeti megoldások alkalmazhatók.
(8) Szerelt égéstermék-elvezetőt, parabolaantennát, légkondicionáló berendezés kültéri egységét és kivezetését, valamint egyéb technikai berendezést – a riasztó kültéri egységét kivéve – közterületről látható módon elhelyezni nem lehet.
(9) Védett épület homlokzatán harsány színű vagy fényt kibocsátó cégér, cégtábla, felirat nem helyezhető el.
7. Ófalu meghatározó területre vonatkozó egyedi építészeti követelmények
8. § (1) Ófalu meghatározó területen beton látható felületként nem jelenhet meg.
(2) Építmény csak az alábbi, helyi hagyományokhoz alkalmazkodó anyagok használatával építhető:
a) a szerkezetet illetően hagyományos falazott szerkezet, fűtetlen melléképület esetén favázas szerkezet,
b) a tetőhéjazatot illetően sík felületű, natúr piros színű égetett agyagcserép, nád- és kévefedés, azbeszttartalmú palafedés cseréje esetén matt piros színű cserepes lemez, valamint 30°-nál alacsonyabb hajlású tetőfelületen korcolt vagy lécezett fémlemez fedés,
c) a homlokzatképzés tekintetében vakolt-festett felület, természetes kő, valamint fűtetlen melléképület esetén illetve kisebb felületeken deszkaburkolat.
(3) Épület csak az utcára merőleges gerincű nyeregtetővel építhető, kontyolás nélkül vagy csonkakonttyal.
(4) Tetőablak a tetőfelület legfeljebb 10%-át foglalhatja el.
(5) Az utcafronti homlokzat szélessége legfeljebb 7 m lehet.
(6) Keresztszárny az utcafronti homlokzattól legalább 4 méterrel visszahúzva létesíthető.
(7) A hagyományos építészeti elemeket, homlokzati tagozatokat, díszeket, valamint a terméskő falakat meg kell őrizni.
(8) A közterület felé néző oromfalas homlokzaton garázsajtó nem létesíthető.
(9) Szerelt égéstermék-elvezetőt, parabolaantennát, légkondicionáló berendezés kültéri egységét és kivezetését, valamint egyéb technikai berendezést – a riasztó kültéri egységét kivéve – közterületről látható módon elhelyezni nem lehet.
(10) Az utcafronti kerítés vakolatlan terméskő fal, illetve lábazatos vagy lábazat nélküli, fa vagy fém anyagú kerítés lehet. A lábazat vakolt felülettel vagy vakolatlan terméskőből készülhet.
(11) A fa anyagú kerítés függőleges deszkázattal vagy lécezéssel, a fém anyagú kerítés függőleges pálcákkal vagy dróthálóval készülhet.
(12) A dróthálóból készült kerítés csak sövénnyel vagy egyéb összefüggő növényzettel kísérve fogadható el.
(13) A kerítés magassága áttört kerítés esetén legfeljebb 180, tömör kerítés esetén legfeljebb 140 cm lehet.
(14) Támfal csak terméskőből, terméskő előtétfallal vagy vakolt felülettel épülhet.
8. Újfalu meghatározó területre vonatkozó egyedi építészeti követelmények
9. § (1) Újfalu meghatározó területen építmény csak az alábbi anyagok használatával építhető:
a) a tetőhéjazatot illetően égetett agyagcserép, betoncserép, természetes anyagú palafedés, azbesztmentes műpala fedés, nád- és kévefedés, fazsindely, korcolt vagy lécezett fémlemez fedés, valamint azbeszttartalmú palafedés cseréje esetén matt piros színű cserepes lemez,
b) a homlokzatképzés tekintetében vakolt-festett felület, homlokzatburkoló tégla, finombeton, szálcement, természetes kő, valamint fűtetlen melléképületek esetén, illetve kisebb felületeken deszkaburkolat (tömör, természetes fa),
c) a kerítéseket illetően a terméskő, műkő, vakolt-festett falazott szerkezet, fa, áttört fémszerkezet, valamint 20 cm-nél alacsonyabb lábazat esetében látszó beton.
(2) Épület csak az utcára merőleges gerincű nyeregtetővel építhető, kontyolás nélkül vagy csonkakonttyal.
(3) Tetőablak a tetőfelület legfeljebb 15%-át foglalhatja el.
(4) Az utcafronti homlokzat szélessége legfeljebb 7,5 m lehet.
(5) Az épületek közterület felé néző homlokzati és tetőfelületein szerelt égéstermék-elvezetőt, parabolaantennát, légkondicionáló berendezés kültéri egységét és kivezetését, valamint egyéb technikai berendezést – a riasztó kültéri egységét kivéve – elhelyezni nem lehet.
(6) A kerítés magassága áttört kerítés esetén legfeljebb 180, tömör kerítés esetén legfeljebb 140 cm lehet.
9. Szőlőskertek meghatározó területre vonatkozó egyedi építészeti követelmények
10. § (1) Szőlőskertek meghatározó területen építmény csak az alábbi, helyi hagyományokhoz alkalmazkodó anyagok használatával építhető:
a) a tetőhéjazatot illetően sík felületű, natúr piros színű égetett agyag- vagy betoncserép, nád- és kévefedés, valamint azbeszttartalmú palafedés cseréje esetén illetve 30°-nál alacsonyabb hajlású tetőfelületen korcolt vagy lécezett fémlemez,
b) a homlokzatképzés tekintetében vakolt-festett felület és terméskő, valamint tömörfa burkolat a rönk-, és gerendaház kivételével,
c) a nyílászárók tekintetében színre festett vagy natúr fa,
d) a kerítéseket illetően kizárólag lábazat nélküli, drótfonatos kerítés, vadvédelmi háló.
(2) Csak nyeregtető alkalmazható. Sátortető, kontyolt tető, csonkakonty nem megengedett.
(3) Az oromfalas homlokzatok szélessége legfeljebb 6 m lehet.
(4) A tetőgerinc iránya lehetőség szerint a szintvonalakra merőleges legyen.
(5) Törekedni kell az egyszerű, téglalap alaprajzú épülettömegre és az egyszerű, kevés síkból álló tetőformára. A keresztszárny lehetőség szerint kerülendő, 60 m2 bruttó alapterületű vagy annál kisebb épületek esetében nem alkalmazható.
(6) Tetőablak a tetőfelület legfeljebb 10%-át foglalhatja el, és lehetőség szerint a közterületről nem látható tetősíkra kerüljön.
(7) Közterület vagy a tó felől látható oromfal háromszögének legfeljebb 50%-a lehet üvegezett.
(8) Az 1945 előtt épült pincebejáratok homlokzati kialakítását eredeti formájában kell megőrizni.
(9) A közterület valamint a Balaton felé néző homlokzaton garázsajtó nem létesíthető.
(10) Szerelt égéstermék-elvezetőt, parabolaantennát, légkondicionáló berendezés kültéri egységét és kivezetését, valamint egyéb technikai berendezést – a riasztó kültéri egységét kivéve – közterületről látható módon elhelyezni nem lehet.
(11) Önálló vagy épülethez csatlakozó, lábon álló árnyékoló szerkezet (pergola, szőlőlugas) csak fa tartószerkezettel építhető, illetve a késztermékként vásárolt fém tartószerkezetű napvitorla is elfogadható.
(12) A (11) bekezdés szerinti árnyékolószerkezet legfeljebb 5 méteres szélességben, legfeljebb 50 m2 alapterülettel készülhet.
(13) Terepszint alatti építmény, építményrész jellemzően termény, élelmiszer és bor tárolására szolgál, állandó tartózkodásra szolgáló helyiséget nem tartalmazhat, ennek megfelelően ilyen építmény, építményrész helyiségein egyenként 0,3 m2-nél nagyobb felületű üvegezett nyílás nem nyitható.
(14) 5000 m2-nél kisebb telekméret esetén pinceszintre vezető, járművel járható rámpát közterületről látható formában kialakítani tilos.
(15) Támfal csak terméskőből épülhet.
10. Patkótó meghatározó területre vonatkozó egyedi építészeti követelmények
11. § (1) Patkótó területén beton csak magas minőségű látszóbetonként jelenhet meg.
(2) Építmény csak az alábbi, helyi hagyományokhoz alkalmazkodó anyagok használatával építhető:
a) a szerkezetet illetően hagyományos falazott szerkezet, fűtetlen melléképület esetén favázas szerkezet,
b) a tetőhéjazatot illetően sík felületű, natúr piros színű égetett agyag- vagy betoncserép, nád- és kévefedés, fazsindely, valamint 30°-nál alacsonyabb hajlású tetőfelületen korcolt vagy lécezett fémlemez fedés,
c) a homlokzatképzés tekintetében vakolt-festett felület fehér, törtfehér vagy szürke, szürkésbarna színben, natúr agyagvakolat, természetes kő, valamint fűtetlen melléképület esetén illetve kisebb felületeken deszkaburkolat.
(3) Épület csak az utcára merőleges gerincű nyeregtetővel építhető, kontyolás nélkül.
(4) Tetőablak a tetőfelület legfeljebb 10%-át foglalhatja el.
(5) Az utcafronti homlokzat szélessége legfeljebb 7 m lehet.
(6) Keresztszárny az utcafronti homlokzattól legalább 4 méterrel visszahúzva létesíthető.
(7) A közterület felé néző oromfalas homlokzaton garázsajtó nem létesíthető.
(8) Parabolaantennát, légkondicionáló berendezés kültéri egységét és kivezetését, valamint egyéb technikai berendezést – a riasztó kültéri egységét kivéve – közterületről látható módon elhelyezni nem lehet.
(9) Az utcafronti kerítés vakolatlan terméskő fal, illetve lábazatos vagy lábazat nélküli, fa vagy fém anyagú kerítés lehet. A lábazat vakolt felülettel vagy vakolatlan terméskőből készülhet.
(10) A fa anyagú kerítés függőleges deszkázattal vagy lécezéssel, a fém anyagú kerítés függőleges pálcákkal vagy dróthálóval készülhet.
(11) A dróthálóból készült kerítés csak sövénnyel vagy egyéb összefüggő növényzettel kísérve fogadható el.
(12) A kerítés magassága áttört kerítés esetén legfeljebb 180, tömör kerítés esetén legfeljebb 140 cm lehet.
(13) Támfal csak terméskőből, terméskő előtétfallal vagy vakolt felülettel épülhet.
11. Az Egykori TSZ központ meghatározó területre vonatkozó egyedi építészeti követelmények
12. § (1) Az Egykori TSZ központ területén építmény csak az alábbi anyagok használatával építhető:
a) a tetőhéjazatot illetően sík felületű égetett agyagcserép, nád- és kévefedés, fazsindely, deszka, korcolt vagy lécezett fémlemez fedés sötétszürke színben, zöldtető, valamint azbeszt tartalmú tetőfedés cseréje illetve gazdasági, mezőgazdasági rendeltetés esetén fémvértezetű szendvicspanel.
b) a homlokzatképzés tekintetében természetes kő, deszka, vakolt-festett felület, natúr agyagvakolat, növénnyel befuttatott homlokzat, valamint kisebb felületen egyéb kis környezetterhelésű, nemes anyagok.
(2) Anyaghasználat tekintetében a természetközeli anyagok (természetes kő, fa, nád, agyag, élő növény) dominanciájára kell törekedni.
(3) Törekedni kell az egyszerű, téglalap alaprajzú épülettömegre és egyszerű, kevés síkból álló tetőformára.
(4) Az egy telken álló épületek kevés típusba tartozó, egymással rokonságot mutató, egymáshoz illeszkedő épületek legyenek.
(5) Tetőablak a tetőfelület legfeljebb 10%-át foglalhatja el.
(6) Parabolaantennát, légkondicionáló berendezés kültéri egységét és kivezetését, valamint egyéb technikai berendezést – a riasztó kültéri egységét kivéve – közterületről látható módon elhelyezni nem lehet.
(7) Önálló vagy épülethez csatlakozó, lábon álló árnyékoló szerkezet (pergola, szőlőlugas) csak fa tartószerkezettel építhető, illetve a késztermékként vásárolt fém tartószerkezetű napvitorla elfogadható.
(8) Kerítésként kizárólag lábazat nélküli vagy legfeljebb 30 cm magas lábazatú drótfonatos kerítés, vadvédelmi háló építhető.
12. A cégtáblákra, cégérekre és cégfeliratokra vonatkozó egyedi építészeti követelmények
13. § (1) Egy épületen 1 db cégér és vállalkozásonként 1 db cégtábla helyezhető el.
(2) Közterület fölé benyúló cégér a járószinthez viszonyítva 2,20 m-nél alacsonyabban nem lehet.
(3) A cégér befoglaló mérete a 0,4 m2-t nem haladhatja meg, műanyagból nem készülhet.
(4) Egy adott homlokzaton vagy kerítésen csak azonos méretű táblák helyezhetők el egy sorban vagy egy oszlopban. Méretük egyenként 0,4 m2-nél nagyobb nem lehet, együttesen 0,6 m2-nél nagyobb felületet nem foglalhatnak el.
(5) Az épületre kerülő táblát az épület homlokzati architektúrájának figyelembevételével kell elhelyezni. A táblák nyílászárót, párkányt, vakolatdíszt és egyéb építészeti elemet nem takarhatnak el.
(6) Az épület tulajdonosát (pl. Jókai-villa), rendeltetését (pl. Babamúzeum) feltüntető rövid feliratot festett vagy homlokzathoz rögzített, időjárásálló anyagból készülő, különálló, vonalas jellegű betűkkel kell kialakítani. Az így kialakított felirat betűmagassága 20 cm-nél nagyobb nem lehet.
(7) Épületen, építményen és kerítésen fényt kibocsátó cégtábla, cégér, cégfelirat nem alakítható ki.
(8) Külterületen vállalkozás székhelyéhez útbaigazító tábla kerítésen - a kerítés tulajdonosának egyetértésével -, kerítés hiányában lábon álló táblaként, legfeljebb 0,4 m2-es méretben, a közterület és a kapcsolódó magánterületek használatát nem akadályozó módon elhelyezhető.
13. A reklámhordozókra vonatkozó településképi követelmények
14. § (1) A településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény 11/F. § 3. pontjának fogalom-meghatározása szerinti reklám, reklámhordozó elhelyezése a település teljes közigazgatási területén tilos.
(2) A település szempontjából jelentős eseményről való tájékoztatás érdekében az esemény előtt legfeljebb 3 hétig, és az esemény időtartama alatt molinó elhelyezhető. A hirdetést az esemény végeztével 72 órán belül el kell távolítani.
(3) Nyílászárók üvegezésének belső oldalán az üvegfelület 15%-át meg nem haladó befoglaló méretű hirdetés elhelyezhető.
(4) Épülő beruházás pályázati forrására utaló, előírás szerinti tábla elhelyezhető az építési területen.
(5) Nyílászáró üvegfelülete mögött, vagy kerítésen az ingatlanra vonatkozó eladási szándékot jelző, legfeljebb egy darab, legfeljebb 0,4 m² nagyságú tábla, felirat elhelyezhető.
(6) Textil árnyékoló, napellenző, napernyő felületének legfeljebb 2%-án reklám megjeleníthető.
14. Az egyes sajátos építmények, műtárgyak elhelyezésére vonatkozó településképi követelmények
15. § (1) Nem helyezhető el új felszíni energiaellátási és elektronikus hírközlési sajátos építmény, műtárgy
a) műemléki környezetben,
b) helyi területi védelem alatt álló területen,
c) játszótereken,
d) temetők területén,
e) tájképvédelmi területen.
(2) Új energiaellátási hálózat létesítését, illetve meglévő kiváltását földkábeles formában kell kialakítani a település egész területén.
(3) Új villamosenergia ingatlan-bekötést földalatti csatlakozással kell kiépíteni akkor is, ha a közhálózat oszlopsoron halad.
15. A zöldfelületek kialakításának módjára vonatkozó egyedi építészeti követelmények
16. § (1) Az előkert felületének legalább 50%-át zöldfelületként kell kialakítani.
(2) Új közterületek, utcák kialakításánál a fasorok telepítéséhez – az utca műszaki kialakítását figyelembe véve –fánként legalább 4,0 m2-nyi burkolatlan felületet vagy legalább 1,5 m széles, az útburkolattal párhuzamos zöldsávot kell kialakítani és fenntartani.
(3) Tervezett, új fasor létesítésekor egy-egy utcaszakaszon azonos fafaj ültetendő.
(4) Új utcaszakasz kialakításakor és egy-egy utcaszakasz átépítése során legalább az egyik oldalon – ha a műszaki feltételek engedik – a közlekedés biztonságának figyelembevételével fasor telepítendő.
TELEPÜLÉSKÉP-ÉRVÉNYESÍTÉSI ESZKÖZÖK
16. A szakmai konzultáció szabályai
17. § (1) Az építtető vagy megbízottja köteles településképi szakmai konzultációt kérni, ha a tervezett építési tevékenység a lakóépület egyszerű bejelentéséről szóló 155/2016. (VI.13.) Korm. rendelet hatálya alá tartozik. Egyéb esetekben szakmai konzultáció kérhető.
(2) A szakmai konzultáció iránti kérelemnek tartalmaznia kell legalább:
a) a kérelmező nevét és elérhetőségét,
b) az érintett ingatlan címét és helyrajzi számát,
c) a tervezett építési tevékenység rövid szöveges összefoglalását.
(3) A szakmai konzultáció iránti kérelemhez mellékelni kell a tervezett építmény vázlattervi szintű dokumentációját.
(4) A szakmai konzultációról készült emlékeztetőről önkormányzati nyilvántartást kell vezetni.
17. A településképi véleményezési eljárás esetei
18. § Településképi véleményezési eljárást kell lefolytatni minden esetben építmény építésére, bővítésére, településképet érintő átalakítására irányuló építési, fennmaradási és összevont engedélyezési eljárást megelőzően, valamint az összevont telepítési eljárás integrált építési engedélyezési szakaszát megelőzően, ha a településrendezési és építészeti-műszaki tervtanácsokról szóló kormányrendelet szerinti területi építészeti-műszaki tervtanácsnak nincs hatásköre.
18. A településképi véleményezési eljárás részletes szabályai
19. § (1) A településképi véleményezési eljárást a kérelmező az önkormányzatnak címzett kérelemmel kezdeményezheti.
(2) A településképi véleményezési eljárás iránti kérelemhez építészeti-műszaki tervdokumentációt kell mellékelni, amely tartalmilag és a benyújtandó munkarészek tekintetében az építési engedélyezési dokumentációval azonos, a következő eltérésekkel:
a) a településképi szempontból nem releváns munkarészek - így különösen az épületgépészeti, villamos, technológiai, energetikai munkarészek, a tartószerkezeti számítások, az igazolások - elhagyhatók,
b) fotóba illesztett látványterv benyújtása szükséges, amely a főépítész előzetes hozzájárulásával egyszerűbb esetekben elhagyható,
c) festett, színezett homlokzat és nyílászáró szerkezetek esetén a tervezett színt széles körben használt színrendszer színkódjával (pl. RAL, NCS) vagy a festékgyártó saját színpalettájának kódjával meg kell határozni.
(3) A településképi véleményezési eljárás iránti kérelem beérkezése után a polgármester haladéktalanul kikéri a főépítész vagy – ha önkormányzati rendelet tervtanács összehívását írja elő - a tervtanács véleményét.
19. A településképi véleményezés szempontjai
20. § (1) A településképi véleményezési eljárás során vizsgálni kell, hogy az építészeti-műszaki tervdokumentáció:
a) eléri-e az elvárható építészeti minőséget,
b) megfelel-e a településképi rendeletben foglalt előírásoknak,
c) kidolgozása a szakmai tájékoztatás szerint történt-e,
d) figyelembe veszi-e az arculati kézikönyvben található településképi megjelenésre, építészeti illeszkedésre vonatkozó javaslatokat,
e) a c) és d) pont szerinti javaslatoktól eltérő megoldás azokkal egyenértékű vagy kedvezőbb beépítést, illetve településképi megjelenést eredményez-e,
f) a beépítés módja, az építmény anyaghasználata, tömegének, homlokzatának és tetőzetének kialakítása illeszkedik-e a természeti és épített környezethez,
g) megfelelően veszi-e figyelembe a kialakult, illetve átalakuló környező beépítés adottságait, rendeltetésszerű használatának és fejlesztésének lehetőségeit,
h) nem jár-e a meglévő terepfelszín indokolatlan mértékű átalakításával,
i) figyelembe veszi-e a település egyéb területeiről való rálátási viszonyokat,
j) nem korlátozza-e indokolatlan mértékben a szomszédos ingatlanok benapozását, illetve építmények kilátását,
k) nem sérti–e egyéb vonatkozásokban a szomszédos ingatlanok tulajdonosainak, használóinak jogos érdekeit,
l) az építmény külső megjelenése összhangban van-e a rendeltetésével és használatának sajátosságaival,
m) a terv javaslatot ad-e a rendeltetéssel összefüggő reklám- és információs berendezések, felületek elhelyezésére és kialakítására,
n) a terv településképi szempontból kedvező megoldást tartalmaz-e az építmény gépészeti és egyéb berendezései, tartozékai elhelyezésére,
o) takarékosan, felelősen használja-e az építőanyagokat és egyéb természeti erőforrásokat,
p) a javasolt megoldás fenntartható-e üzemeltetési és környezeti szempontból,
q) megfelelően veszi-e figyelembe a közterület adottságait és esetleges berendezéseit, műtárgyait, valamint növényzetét, és ebből eredően
r) megfelelő javaslatokat ad-e az esetleg szükségessé váló – a közterületet érintő – beavatkozásokra,
s) a közterület fölé benyúló építményrészek, illetve szerkezetek és berendezések nem akadályozzák-e a közterület használatát.
(2) Több építési ütemben megvalósuló építési tevékenység esetén az építmény minden építési ütemben meg kell, hogy feleljen a településképi előírásoknak és a véleményezés szempontjainak.
20. A településképi bejelentési eljárás esetei
21. § Településképi bejelentési eljárást kell lefolytatni
a) a közterületről, közforgalom által használt területről vagy közforgalom céljára átadott magánterületről látható, építésügyi hatósági engedélyhez, örökségvédelmi engedélyhez, örökségvédelmi bejelentéshez, egyszerű bejelentéshez nem kötött alábbi építési tevékenységeket megelőzően:
aa) emberi tartózkodásra alkalmas új építmény (például növénytermesztésre szolgáló üvegház, kerti pavilon, szerszámtároló, lugas, pergola, árusító pavilon) építése,
ab) emberi tartózkodásra alkalmas építmény vagy egyes részei újjáépítése, magasítása, befoglaló formájának, tetőformájának megváltoztatása, új nyílás vagy tetőfelépítmény kialakítása, meglévő nyílás átalakítása, homlokzat színezése, felületképzésének megváltoztatása,
ac) nyílászáró cseréje – Újfalu meghatározó terület kivételével,
ad) kerítés építése, átépítése,
ae) új kémény építése - Újfalu meghatározó terület kivételével,
af) előtető, védőtető, homlokzati árnyékoló szerkezet építése,
ag) állattartásra szolgáló építmény építése,
ah) temető területén urnafal, valamint 1,6 m magasságot vagy 6 m2 alapterületet meghaladó síremlék, sírbolt építése,
ai) szobor, emlékmű, kereszt, emlékjel elhelyezése, amelynek magassága meghaladja a 3 métert,
aj) szobor, emlékmű, kereszt, emlékjel elhelyezése közterületen méretre való tekintet nélkül,
ak) burkolt sportpálya, sportolási felület és kiszolgáló műtárgyai,
al) 30 napnál tovább fennálló, rendezvényeket kiszolgáló színpad, színpadi tető, lelátó, mutatványos, szórakoztató, vendéglátó, kereskedelmi, valamint előadás tartására szolgáló építmény, kiállítási vagy elsősegélyt nyújtó építmény, levegővel felfújt épület, sátorszerkezet, ideiglenes fedett lovarda, legfeljebb 50 fő egyidejű tartózkodására alkalmas – az Országos Tűzvédelmi Szabályzat szerinti – állvány jellegű építmény építése,
am) 1 méternél magasabb vagy 4 m2-nél nagyobb alapterületet elfoglaló tartály, tároló és kültéri műszaki berendezés, műtárgy elhelyezése,
an) kerti tó, medence, nyílt víztükrű tűzivíz tározó létesítése, amelynek befoglaló mérete a 3 x 3 métert meghaladja,
ao) 80 cm-t meghaladó magasságú támfal építése,
ap) kemence, húsfüstölő, háztartási hulladékgyűjtőt magába foglaló építmény építése,
aq) napelem, napkollektor elhelyezése,
ar) áru- és pénzautomata elhelyezése,
as) a 13. § (6) bekezdés szerinti homlokzati felirat, 13. § (8) bekezdés szerinti útbaigazító tábla elhelyezése,
at) helyi védett építményen, kerítésén és telkén cégtábla, cégér, cégfelirat, egyéb jel, tábla és felirat elhelyezése,
au) a természetes terepfelszín 0,5 métert meghaladó mértékű megváltoztatása,
av) önálló pince építése,
b) építkezés közben a jogerős építési engedélytől való eltérés esetén, ha az eltérés önmagában az a) pont szerint településképi bejelentés köteles,
c) az építmények rendeltetésének megváltoztatása – így az önálló rendeltetési egység rendeltetésének módosítása vagy az építmény rendeltetési egységei számának megváltozása – esetén.
21. A településképi bejelentési eljárás részletes szabályai
22. § (1) A településképi bejelentési eljárás iránti kérelemhez a településképi követelmények teljesülését, illetve rendeltetésváltozás esetén a rendezési terv rendeltetésekre vonatkozó követelményeinek való megfelelést igazoló építészeti-műszaki dokumentációt kell csatolni, amelynek tartalma
a) építési tevékenység esetén:
aa) műszaki leírás,
ab) helyszínrajz,
ac) eltérő szintek alaprajzai,
ad) jellemző metszetek,
ae) homlokzatok,
af) fotóba illesztett látványterv,
ag) fotódokumentáció a meglévő állapotról,
ah) meglévő épület átalakítása, bővítése esetén a meglévő állapotot ábrázoló alaprajz(ok), metszetek, homlokzatok;
b) cégér, cégtábla, útbaigazító tábla, felirat esetén:
ba) műszaki leírás,
bb) helyszínrajz,
bc) legalább 1:10 méretarányú nézetrajz(ok),
bd) homlokzatra rögzített cégér, cégtábla, homlokzati felirat esetén az érintett homlokzat(ok) legalább 1:100 méretarányú rajza;
c) rendeltetésváltozás esetén:
ca) műszaki leírás,
cb) helyszínrajz,
cc) eltérő szintek alaprajzai,
cd) fotódokumentáció.
(2) A bejelentés tárgya szempontjából érdemi tényt, adatot, információt nem tartalmazó munkarészek a települési főépítésszel történő egyeztetés alapján elhagyhatók.
(3) Ha e rendelet másképp nem rendelkezik, a rajzok méretaránya az építési engedélyezési dokumentációra vonatkozóan más jogszabályokban meghatározott méretarány.
(4) A dokumentációban rögzíteni kell az ábrázolt épületszerkezetek, berendezések minden lényeges méretét és egyéb, a kérelem elbírálása szempontjából lényeges adatát, tulajdonságát.
(5) Tervezett festett felületek esetén a színt széles körben használt színrendszer színkódjával (pl. RAL, NCS) vagy a festékgyártó saját színpalettájának kódjával kell meghatározni.
22. A településképi bejelentés elbírálásának szempontjai
23. § (1) A településképi bejelentési eljárás során vizsgálni kell, hogy az építészeti-műszaki tervdokumentáció:
a) eléri-e az elvárható építészeti minőséget,
b) megfelel-e a településképi rendeletben foglalt előírásoknak,
c) kidolgozása a szakmai tájékoztatás szerint történt-e,
d) figyelembe veszi-e az arculati kézikönyvben található településképi megjelenésre, építészeti illeszkedésre vonatkozó javaslatokat,
e) a c) és d) pont szerinti javaslatoktól eltérő megoldás azokkal egyenértékű vagy kedvezőbb beépítést, illetve településképi megjelenést eredményez-e,
f) a beépítés módja, az épület anyaghasználata, tömegének, homlokzatának és tetőzetének kialakítása illeszkedik-e a természeti és épített környezethez,
g) megfelelően veszi-e figyelembe a kialakult, illetve átalakuló környező beépítés adottságait, rendeltetésszerű használatának és fejlesztésének lehetőségeit,
h) nem jár-e a meglévő terepfelszín indokolatlan mértékű átalakításával,
i) figyelembe veszi-e a település egyéb területeiről való rálátási viszonyokat,
j) nem korlátozza-e indokolatlan mértékben a szomszédos ingatlanok benapozását, illetve építmények kilátását,
k) nem sérti–e egyéb vonatkozásokban a szomszédos ingatlanok tulajdonosainak, használóinak a jogos érdekeit,
l) az épület külső megjelenése összhangban van-e a rendeltetésével és használatának sajátosságaival,
m) a terv javaslatot ad-e a rendeltetéssel összefüggő reklám- és információs berendezések, felületek elhelyezésére és kialakítására,
n) a terv településképi szempontból kedvező megoldást tartalmaz-e az épület gépészeti és egyéb berendezései, tartozékai elhelyezésére,
o) takarékosan, felelősen használja-e az építőanyagokat és egyéb természeti erőforrásokat,
p) a javasolt megoldás fenntartható-e üzemeltetési és környezeti szempontból,
q) megfelelően veszi-e figyelembe a közterület adottságait és esetleges berendezéseit, műtárgyait, valamint növényzetét, és ebből eredően
r) megfelelő javaslatokat ad-e az esetleg szükségessé váló – a közterületet érintő – beavatkozásokra,
s) a közterület fölé benyúló építményrészek, illetve szerkezetek és berendezések nem akadályozzák-e a közterület használatát,
t) A cégér, cégtábla, útbaigazító tábla, homlokzati felirat
ta) rendezett homlokzati és utcaképet eredményez-e,
tb) nem befolyásolja-e hátrányosan az épülethomlokzat vagy kerítés megjelenését,
tc) nem akadályozza-e a közterület használatát.
(2) Több építési ütemben megvalósuló építési tevékenység esetén az építmény minden építési ütemben meg kell, hogy feleljen a településképi előírásoknak és a véleményezés szempontjainak.
23. A településképi kötelezés és bírság
24. § (1) Az e rendeletben foglalt településképi követelmények illetve a településképi bejelentési eljárás során meghozott döntésben foglaltak megszegése, továbbá a településképi bejelentés elmulasztása esetén az önkormányzat figyelmeztetést tartalmazó döntésében felhívja az ingatlantulajdonos figyelmét a jogszabálysértésre és megfelelő határidőt biztosít a jogszabálysértés megszüntetésére.
(2) Az (1) bekezdés szerinti határidő eredménytelen eltelte esetén az önkormányzat településképi kötelezés formájában – önkormányzati hatósági döntéssel – a településképi követelmények érvényesítése, a rendeltetésváltozás esetén a helyi építés szabályzat előírásainak teljesítése érdekében az ingatlan tulajdonosát az előírások betartására kötelezi, egyidejűleg az ingatlantulajdonost településkép-védelmi bírság megfizetésére is kötelezi.
(3) A (2) bekezdés szerinti bírság összege 100 000 Forinttól 1 000 000 Forintig terjedhet.
24. Az építészeti követelményektől való eltérés
25. § A polgármester és a főépítész egyetértésével a képviselő-testület határozatában indokolt esetben felmentést adhat a településképi követelmények alól, ha olyan egyedi körülmények állnak fenn, amelyek egyedi elbírálást kívánnak.
25. Hatályba léptető rendelkezések
26. § (1) Jelen rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti Lovas Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2017 (XII.29.) önkormányzati rendelete a településkép védelméről.
27. § Ez a rendelet 2024. augusztus 1-jén lép hatályba.