Magyarpolány Község Önkormányzat Képviselő-testületének 4/2015 (II.20.) önkormányzati rendelete

a pénzbeli és természetben nyújtott szociális ellátásokról

Hatályos: 2021. 06. 01- 2022. 08. 31

Magyarpolány Község Önkormányzat Képviselő-testületének 4/2015 (II.20.) önkormányzati rendelete

a pénzbeli és természetben nyújtott szociális ellátásokról

2021.06.01.

Magyarpolány Község Önkormányzat Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 1. §‑ának (2) bekezdésében, 10. § (1) bekezdésében, 25. § (3) bekezdés b) pontjában, 26. §‑ában, 32. § (1) bekezdés b) pontjában és (3) bekezdésében, 45. § (1) és (7) bekezdésében, 48. § (4) bekezdésében, 62. § (2) bekezdésében, 90. § (3) bekezdésében, 92. § (1) és (2) bekezdésében, 115. § (3) bekezdésében és 132. § (4) d) és g) pontjaiban és 134/E. §-ban kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) a) pontjában és Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) 8. és 8a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:1

1.2

1. §

2. Hatásköri és általános eljárási rendelkezések

2. § E rendeletet a Szoctv.-vel és a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006. (III. 27.) Korm. rendelettel (a továbbiakban: Korm. rendelet) továbbá az egyes pénzbeli szociális ellátások elszámolásának szabályairól szóló 62/2006. (III. 27.) Korm. rendelettel és a személyes gondoskodást nyújtó ellátások térítési díjáról szóló 29/1993. (II. 17.) Korm. rendelettel együtt kell alkalmazni.

3. § A pénzbeli és természetben nyújtott szociális ellátások iránti kérelmet a Magyarpolányi Közös Önkormányzati Hivatalnál (a továbbiakban: Hivatal) lehet előterjeszteni, az erre a célra rendszeresített formanyomtatványon. Azon kérelmeket, amelyről az intézményvezető dönt, az Alapszolgáltatási Központnál (8456 Noszlop, Dózsa György u. 62.) is elő lehet terjeszteni.

4. § (1) A kérelmezőnek nyilatkoznia kell családja jövedelmi viszonyairól és igazolnia kell azokat. A jövedelemszámításnál irányadó időszakként a Szoctv. 10. § (2)-(5) bekezdésben meghatározottakat kell tekinteni.

(2) Nincs szükség igazolásra azon adatok tekintetében, amelyek a Hivatal nyilvántartásaiban fellelhetőek.

(3) A Korm. rendelet által említett ellátások tekintetében a kérelemhez az ott felsorolt bizonyítékokat kell csatolni.

(4) A települési támogatás iránti kérelmet e rendelet 3. melléklete szerinti nyomtatványon kell előterjeszteni az abban meghatározott mellékletekkel.

(5) A pénzbeli támogatást elsősorban a kérelmező bankszámlájára, ennek hiányában lakcímére, hajléktalan személy esetében az általa megadott postacímre kell folyósítani.

(6) A pénzbeli és természetben nyújtott ellátások megállapításával, megszüntetésével, a jogosulatlanul és rosszhiszeműen felvett támogatás visszafizetésre kötelezéssel és a visszafizetésre kötelezés csökkentésével, elengedésével, vagy annak részletekben történő engedélyezésével kapcsolatos eljárásokban a Képviselő-testület átruházza a hatáskörét Magyarpolány Község Önkormányzat Szociális és Egészségügyi Bizottságára (a továbbiakban: Szociális és Egészségügyi Bizottság).

5. § Amennyiben a tényállás tisztázásához szükséges, környezettanulmányt kell készíteni a kérelmező lakásán a szociális ellátás iránt benyújtott kérelem esetében – ide nem értve a haláleset bekövetkeztére tekintettel benyújtott támogatást – feltéve, hogy két éven belül a kérelmező ugyanazon lakásában nem készült környezettanulmány.

3. A jogosulatlanul igénybevett ellátás visszatérítése

6. § (1) A Szoctv. 17. § (5) bekezdésében meghatározott kérelmek elbírálása a Szociális és Egészségügyi Bizottság hatáskörébe tartozik.

(2) A jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vett ellátás megtérítésére való kötelezés esetében engedélyezhető:

a) részletfizetés, ha a kötelezett egyedül élő és havi jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250 %-át nem haladja meg, vagy családjában - települési lakhatási támogatás esetén háztartásában - az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át nem haladja meg,

b) csökkentés, ha a kötelezett egyedül élő és havi jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át nem haladja meg, vagy családjában - települési lakhatási támogatás esetén háztartásában - az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át nem haladja meg, vagy

c) elengedés, ha a kötelezett egyedül élő és havi jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át nem haladja meg, vagy családjában - települési lakhatási támogatás esetén háztartásában - az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét nem haladja meg.

(3) Az (2) bekezdés b) pontja alkalmazásában a csökkentés mértéke nem haladhatja meg a fizetési kötelezettség 60 %-át.

4. A szociális gondoskodás rendszere

7. § Az önkormányzat a szociális gondoskodásra vonatkozó kötelezettségeinek teljesítését

a) pénzbeli- és természetbeni ellátások nyújtásával és

b) személyes gondoskodást biztosító alapellátás megszervezésével

valósítja meg.

5. Települési támogatás

8. § (1) Az önkormányzat települési támogatást nyújt a szociálisan rászorult személyeknek, családoknak az általuk lakott lakás vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadásaik viseléséhez, az e rendeletben meghatározott feltételek fennállása esetén (a továbbiakban: települési lakhatási támogatás).

(2) A települési lakhatási támogatásra jogosult az a személy, akinek a háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250%-át, és a háztartás tagjai egyikének sincs vagyona. Az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem megegyezik a háztartás összjövedelmének és a fogyasztási egységek összegének hányadosával.

(3) A települési lakhatási támogatás tekintetében fogyasztási egység a háztartás tagjainak a háztartáson belüli fogyasztási egységet kifejező arányszáma, ahol

a) a háztartás első nagykorú tagjának arányszáma 1,0,

b) a háztartás második nagykorú tagjának arányszáma 0,9,

c) a háztartás minden további nagykorú tagjának arányszáma 0,8,

d) a háztartás első és második kiskorú tagjának arányszáma személyenként 0,8, és

e) a háztartás minden további kiskorú tagjának arányszáma tagonként 0,7.

(4) Ha a háztartás

a) (3) bekezdés a)-c) pontja szerinti tagja magasabb összegű családi pótlékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül, vagy

b) (3) bekezdés d) vagy e) pontja szerinti tagjára tekintettel magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak,

a rá tekintettel figyelembe vett arányszám 0,2-del növekszik.

(5) Ha a háztartásban gyermekét egyedülállóként nevelő szülő - ideértve a gyámot, a nevelőszülőt és a hivatásos nevelőszülőt - él, a rá tekintettel figyelembe vett arányszám 0,2-del növekszik.

(6) A lakásfenntartás elismert havi költsége az elismert lakásnagyság és az egy négyzetméterre jutó elismert költség szorzata. Az egy négyzetméterre jutó elismert havi költség összege 450,- Ft.

(7) A települési lakhatási támogatás esetében elismert lakásnagyság

a) ha a háztartásban egy személy lakik 35 nm,

b) ha a háztartásban két személy lakik 45 nm,

c) ha a háztartásban három személy lakik 55 nm,

d) ha a háztartásban négy személy lakik 65 nm,

e) ha négy személynél több lakik a háztartásban a d) pontban megjelölt lakásnagyság és minden további személy után 5-5 nm, de legfeljebb a jogosult által lakott lakás nagysága.

(8) A települési lakhatási támogatás egy hónapra jutó összege

a) a lakásfenntartás elismert havi költségének 60%-a, ha a jogosult háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 50%-át,

b) a lakásfenntartás elismert havi költségének 30%-a, ha a jogosult háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét, vagy

c) a lakásfenntartás elismert havi költségének 15%-a, ha a jogosult háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át.

(9) A települési lakhatási támogatást a megállapítástól számított egy évre kell megállapítani.

(10) A települési lakhatási támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától. E rendelkezés alkalmazásában külön lakásnak kell tekinteni a társbérletet, az albérletet és a jogerős bírói határozattal megosztott lakás lakrészeit.

9. § (1) Az önkormányzat települési támogatást nyújt a szociálisan rászorult személyeknek, aki hozzátartozóként 18. életévét betöltött tartósan beteg személy ápolását, gondozását végzi (a továbbiakban: települési ápolási támogatás), és megfelel a következő feltételeknek:

a) a családban az egy főre számított havi családi jövedelemhatár

aa) nem egyedülálló kérelmező esetében az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300%-át,

ab) egyedülálló kérelmező esetén az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 350 %-át

nem haladja meg,

b) a kérelmező az ápolási-gondozási tevékenység ellátására alkalmas,

c) az ápoló és az ápolt között tartási, életjáradéki szerződés nem áll fenn, és

d) az ápolt családjában nincs olyan hozzátartozó a településen, aki jövedelem kiesés nélkül képes az ápolási feladatok ellátására.

(2) A települési ápolási támogatás összege az ápolási díj központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott alapösszeg 80 %-a.

(3) Az ápolást végző személy Szoctv. 42. § (2) bekezdés b) pontja szerinti kötelezettségét akkor nem teljesíti, ha nem gondoskodik

a) az ápolt személy alapvető gondozási, ápolási igényének kielégítéséről:

aa) a megfelelő – legalább napi egyszeri – meleg étel biztosításáról,

ab) a gyógyszerhez való hozzájutásról,

ac) egyéb alap ápolási feladatok ellátásáról,

b) az ellátott és lakókörnyezete megfelelő higiéniás körülményének biztosításáról, különösen:

ba) a fürdetésről, mosdatásról,

bb) a lakás takarításáról és tisztántartásáról, és

c) az esetleges vészhelyzetek kialakulásának megelőzéséről.

(4) Az ápolást végző személy ápolási kötelezettségének teljesítését a házi segítségnyújtást végző rendszeres időközönként ellenőrzi, és az ellenőrzési tapasztalatairól évente vagy nem megfelelő kötelezettségteljesítés esetében az ellenőrzést követően haladéktalanul értesíti a jegyzőt.

10. § (1) A gyermekintézmény személyi térítési díjának kifizetéséhez települési támogatásra természetbeni ellátásként jogosult legfeljebb az adott nevelési év vagy tanév időtartamára a bölcsődei ellátásban, óvodai nevelésben részesülő, vagy iskolai nevelésben-oktatásban (a továbbiakban együtt: intézmény) a nappali oktatás munkarendje szerint tanulmányokat folytató gyermek, ha:

a) az őt gondozó családban az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130 %-át, egyedülálló szülő vagy törvényes képviselő esetében az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át,

b) nem nevelésbe vett gyermek,

c) nem jogosult 100 %-os normatív étkezési kedvezményre és

d) rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül.

(2) A támogatás összege a ténylegesen igénybe vett étkezések után fizetendő személyi térítési díj 50 %-a.

(3) Ha a jogosult a jogosultság időszaka alatt intézményt vált, jogosultsága az új intézményben változatlanul fennáll.

(4) Meg kell szüntetni a gyermekintézmény személyi térítési díjának kifizetéséhez nyújtott önkormányzati települési támogatást, ha:

a) a gyermeket a gyámhatóság nevelésbe vette, vagy

b) a gyermek 100 %-os normatív étkezési kedvezményre szerez jogosultságot.

(5) A támogatást két részletben, utólag, az intézmény által közölt igénybevétel alapján kell folyósítani az intézménynek vagy annak pénzügyeit bonyolító szervezetnek, az első részletet a december 23-ig terjedő időszakra, a második részletet a január 1-jétől a nevelési év vagy a tanév végéig terjedő időszakra vonatkozóan.

(6) Az (1) bekezdésben foglalt jogosultsági feltételektől függetlenül a gyermekintézmény személyi térítési díjának kifizetéséhez települési támogatásra pénzbeli ellátásként jogosult az adott nevelési év vagy tanév időtartamára a magyarpolányi intézményben bölcsődei ellátásban, óvodai nevelésben részesülő, vagy magyarpolányi intézményben a nappali oktatás munkarendje szerint tanulmányokat folytató gyermek, aki szakorvosi igazolás alapján olyan különleges ételallergiában szenved, hogy számára az Önkormányzat nem tudja biztosítani a gyermekétkeztetést.

(7) A támogatás összege a ténylegesen igénybe vett étkezések után fizetendő személyi térítési díj 50 %-a.

(8) Amennyiben a gyermek 100 %-os normatív étkezési kedvezményre szerez jogosultságot, a támogatás összege a ténylegesen igénybe vett étkezések után fizetendő személyi térítési díj 100 %-a.

11. § (1) Települési támogatást kell megállapítani haláleset bekövetkeztekor az eltemettetőnek, ha családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 600 %-át.

(2) A támogatás összege koporsós temetésnél 80.000 Ft, hamvasztásos temetésnél 60.000 Ft.

(3) Nem állapítható meg települési támogatás az eltemettetőnek, ha az elhunyt olyan életbiztosítással rendelkezett, melynek kedvezményezettje az eltemettető, és a biztosítás összege meghaladja a temetés költségét.

(4) A haláleset bekövetkeztére tekintettel igényelt települési támogatás iránti kérelmet a halálesetet követő három hónapon belül kell benyújtani. A határidő jogvesztő.

11/A. § (1)3 Az önkormányzat hivatalból egyszeri természetbeni települési támogatásban részesíti azt a magyarpolányi lakcímmel rendelkező újszülöttet, akinek legalább az egyik törvényes képviselője a gyermek születésekor és az azt megelőző legalább 3 hónapja folyamatosan Magyarpolány község közigazgatási területén bejelentett lakóhellyel, ennek hiányában tartózkodási hellyel rendelkezik, és életvitelszerűen is az újszülöttel együtt Magyarpolányban él továbbá családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a 800.000 forintot.

(2) A természetbeni támogatás a babakelengyét tartalmazza (babaruha, pelenka, higiéniai eszközök, stb.) értéke gyermekenként 20.000 forint. A babakelengyét Magyarpolány Község Önkormányzat Képviselő-testületének Szociális és Egészségügyi Bizottsága közreműködésével a Magyarpolányi Védőnői Szolgálat védőnője állítja össze, a jogosult részére történő átadásáról a polgármester gondoskodik.

11/B. § (1) Az önkormányzat települési támogatást nyújt a magyarpolányi lakóhellyel rendelkező és életvitelszerűen Magyarpolányban tartózkodó általános- vagy középiskolai oktatásban a nappali oktatás munkarendje szerint tanulmányokat folytató gyermek törvényes képviselője számára a beiskolázási terhek csökkentése céljából (települési beiskolázási támogatás), ha a gyermek családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 400 %-át, egyedülálló szülő vagy törvényes képviselő esetében az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 450 %-át.

(2) Az általános iskolai oktatásban a nappali oktatás munkarendje szerint tanulmányokat folytató gyermek esetében a támogatás megállapításának további feltétele, hogy a gyermek az általános iskolai tanulmányait a Noszlopi Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola Magyarpolányi Kerek Nap Tagintézményében folytassa.

(3) A támogatás összege gyermekenként 12.000 forint.

(4) A támogatási kérelmet a tanév kezdetét megelőző július hónap utolsó munkanapjáig lehet előterjeszteni, amelyhez csatolni kell az egy főre jutó jövedelem igazolásán kívül az iskolalátogatási igazolást, ennek hiányában az oktatási intézménybe történő felvétel igazolását.

6. Rendkívüli települési támogatás

12. § (1) Rendkívüli települési támogatásra jogosult az az időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő személy:

a) akinek családjában legfeljebb 4 személy él és az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300 %-át, vagy

b) akinek családjában 4-nél több személy él és az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250 %-át, vagy

c) aki egyedül él és a jövedelme nem haladhatja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 400 %-át.

(2) A rendkívüli települési támogatás összege

a) gyermeket nevelő család esetében alkalmanként és gyermekenként nem lehet kevesebb az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 15 %-nál és nem lehet több az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-nál, vagy

b) gyermeket nem nevelő család esetében alkalmanként és személyenként nem lehet kevesebb 2 000 forintnál és nem lehet több az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-nál.

(3)4

(4) Az (1)-(3) bekezdésekben foglaltaktól eltérően rendkívüli települési támogatást lehet megállapítani, ha a kérelmező vagy a kérelmező családjában létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzet áll elő.

(5) A (4) bekezdésében meghatározott létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetnek minősül, ha a kérelmező vagy a kérelmező családjában igazoltan:

a) tartós betegség vagy rokkantság miatt jelentős jövedelem kiesés következett be, vagy egyszeri kiadásra kényszerülnek,

b) elemi kár vagy baleset következett be, vagy sérelmére elkövetett bűncselekményből, szabálysértésből anyagi kár keletkezett,

c) legfeljebb 3 havi közüzemi díjhátralék, lakbérhátralék, közös költség tartozás halmozódott fel, melyet önerőből nem tud kiegyenlíteni,

d) a nyugdíj vagy egyéb rendszeres pénzellátás kifizetése a jogosultság megállapításának elhúzódása miatt késik vagy

e) önhibáján kívül olyan többletkiadás keletkezett, amelyet viselni önerőből nem tud, és a kérelmező vagy a családja megélhetését veszélyezteti.

(6) Házipénztárból készpénzben a (4) bekezdés szerinti jogerősen megállapított rendkívüli települési támogatást lehet kifizetni.

(7) A kérelemhez mellékelni kell a többletkiadásokat hitelt érdemlően bizonyító dokumentumokat. Amennyiben azok a kérelem benyújtásakor nem állnak rendelkezésre, a Szoctv. 17. § (1) bekezdésében foglaltakra figyelemmel utólagos elszámolási kötelezettséget kell előírni.

7. Köztemetés

13. § (1) A köztemetés költségének megtérítési kötelezettsége alól kérelemre az eltemettetésre köteles személyt mentesíteni kell:

a) részben, ha

aa) egyedül élő és havi jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át nem haladja meg, vagy

ab) családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át nem haladja meg,

b) egészében, ha

ba) egyedül élő és havi jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át nem haladja meg, vagy

bb) családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét nem haladja meg.

(2) A köztemetés költségének megtérítési kötelezettségével kapcsolatos valamennyi eljárásban a Képviselő-testület átruházza hatáskörét a Szociális és Egészségügyi Bizottságra.

8. Házi segítségnyújtás

14. § (1) A Képviselő-testület házi segítségnyújtás keretében gondoskodik azokról a magyarpolányi lakóhellyel rendelkező személyekről:

a) akik otthonukban, saját erőből nem képesek önmaguk ellátására, és

b) azokról a gyermekekről, akik részére nappali vagy bentlakásos intézményben történő, állandó vagy időszakos ellátás nem biztosítható és a szülők a gyermek napközbeni ellátását nem, vagy részben tudják megoldani.

(2) Az Képviselő-testület a házi segítségnyújtást a Közös Fenntartású Alapszolgáltatási Központon (székhely: 8456 Noszlop, Dózsa Gy. u. 62.) keresztül, ellátási szerződés alapján biztosítja.

(3) A házi segítségnyújtás térítési díjának összegét a rendelet 1. melléklete tartalmazza.

9. Szociális étkeztetés

15. § (1) A Képviselő-testület az étkeztetés keretében szociálisan rászorult személyeknek a legalább napi egyszeri étkeztetéséről gondoskodik.

(2) Az étkeztetés igénybevétele szempontjából szociálisan rászorult az a személy, aki

a) 80. életévét betöltötte,

b) mozgásában korlátozott, krónikus vagy akut megbetegedése miatt önmaga ellátásáról – részben vagy teljesen – nem képes gondoskodni,

c) fogyatékossági támogatásban vagy emelt összegű családi pótlékban részesül,

d) pszichiátriai beteg vagy szenvedélybeteg és fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelést nem igényel, önmaga ellátására részben képes, vagy

e) bejelentett lakóhellyel nem rendelkezik és éjszakáit közterületen vagy nem lakás céljára szolgáló helyiségben tölti.

(3)5 A 15. § b) és c) pontjában rögzített körülményt a háziorvos igazolja. A háziorvosi igazolás alapján étkeztetés akkor állapítható meg, ha az igénylő egyedülálló, illetve vele egy háztartásban élő ellátására képes hozzátartozója nincsen. A kérelmezővel egy háztartásban elő hozzátartozó állapotáról – ellátásra képességéről - háziorvosi igazolást kell a kérelemhez csatolni.

(4) A Képviselő-testület az étkeztetést a Szeidl Bt. (székhely: 8449 Magyarpolány, Kossuth utca 1., adószám: 27238208-2-19) útján, az étel elvitelének lehetőségével és a főzőhely üzemeltetője által, lakásra szállításával biztosítja.

(5) Az étkeztetést határozott és határozatlan időtartamra is meg lehet állapítani.

(6) Amennyiben az ellátást egy évet meghaladó, vagy határozatlan időtartamra állapították meg, úgy a jogosultsági feltételeket minden év február 28. napjáig felül kell vizsgálni.

(7) Az ellátásban részesülő térítési díjat köteles fizetni, melynek összetételét, és – az egy főre számított havi családi jövedelemtől függően – mértékét a rendelet 2. melléklete tartalmazza.

(8) A személyi térítési díjat az ellátást igénybe vevő jogosult, vagy a jogosult tartására, gondozására köteles és képes személy köteles egy összegben, havonta utólag, minden hónap 5. napjáig kifizetni.

10. Záró rendelkezések

16. § (1) E rendelet 2015. március 1. napján lép hatályba, rendelkezéseit a hatályba lépése után indult eljárásokban kell alkalmazni.

(2) Hatályát veszti Magyarpolány Község Önkormányzat Képviselő-testületének a pénzbeli és természetben nyújtott szociális ellátásokról 1/2014. (I. 13.) önkormányzati rendelete.

1. melléklet Magyarpolány Község Önkormányzat Képviselő-testületének 4/2015. (II. 20.) önkormányzati rendeletéhez:

Házi segítségnyújtás térítési díjának mértéke (Ft)

Intézményi térítés díj:

Személyi térítési díj:

0,- Ft/ gondozási óra


0,- Ft/gondozási óra

Fizetendő térítési díjak mértéke (Ft)

Szociális étkeztetés személyi térítési díja (jövedelemtől függően)

Ellátott havi jövedelme

Intézményi térítés díj(Ft/adag):

Állami támogatás (Ft/adag):

Önkormányzati támogatás (Ft/adag):

Személyi térítési díj(Ft/adag):

A

B

C

D

E

1

45.000 forintig

890

220

120

550

2

45.001 forinttól 90.000 forintig

890

220

70

600

3

90.001 forinttól

890

220

30

640

3. melléklet Magyarpolány Község Önkormányzat Képviselő-testületének 4/2015. (II. 20.) önkormányzati rendeletéhez

KÉRELEM települési támogatás megállapítása iránt

1 A kérelmező személyes adatai

1a. Neve: ............................................................................................................................................

1b. Születési neve: .............................................................................................................................

1c. Anyja neve: .................................................................................................................................

1d. Születési hely, év, hó, nap: .........................................................................................................

1e. Lakóhely: ....................................................................................................................................

1f. Tartózkodási hely: ......................................................................................................................

2. A kérelmezővel közös háztartásban élők száma:.......fő

A kérelmezővel közös háztartásban élők személyi adatai:

név/születési név

születési hely év, hó, nap

anyja neve

rokonsági fok

3 Jövedelmi adatok

jövedelem típusa

kérelmező

közös háztartásban élő személyek

munkaviszonyból, foglalkoztatási jogviszonyból származó

társas és egyéni vállalkozásból, őstermelői, illetve szellemi és más önálló tevékenységből származó

alkalmi munkavégzésből származó

táppénz, gyed, gyes, gyet, családi pótlék

nyugellátás és egyéb nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátások

önkormányzat és munkaügyi szervek által folyósított ellátások

egyéb

Összesen

4 Települési lakhatási támogatás igénylése esetén a kérelmező köteles csatolni az általa lakott lakás nagyságát igazoló iratot.

5. Települési ápolási támogatás igénylése esetén a kérelmező köteles csatolni a tartós betegség igazolására szolgáló orvosi szakvéleményt.

6. Települési temetési támogatás igénylése esetén a kérelmező köteles nyilatkozni arról, hogy életbiztosítással rendelkezett-e, melynek kedvezményezettje az eltemettető, és a biztosítás összege meghaladja a temetés költségét.

7. Rendkívüli települési támogatás esetén a rendkívüli élethelyzet, amelyre tekintettel az települési támogatást/rendkívüli települési támogatás kéri:

.......................................................................................................................................................

8 Haláleset miatti rendkívüli települési támogatás esetén:

8a Az elhunyt személyes adatai:

8b. Neve: ............................................................................................................................................

8c. Születési neve: .............................................................................................................................

8d. Anyja neve: .................................................................................................................................

8e. Születési hely, év, hó, nap: .........................................................................................................

8f. Lakóhely: ....................................................................................................................................

8g. Tartózkodási hely: ......................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

8h. Temetési költség: ........................................................................................................................

8i. Halotti anyakönyvi kivonat száma:...........................................................................................

9. Tájékoztató:

10 A kérelmezőnek az egy főre jutó jövedelmet igazolnia kell:

- A családban élők jövedelmének igazolása a jövedelem típusának megfelelő irattal

(pl. munkáltatói igazolás) történik.

- A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 10. § szerint:

"(2) A jogosultság megállapításakor

kell figyelembe venni, azzal, hogy a b) pont szerinti számításnál azon hónapoknál, amelyek adóbevallással már lezárt időszakra esnek, a jövedelmet a bevallott éves jövedelemnek e hónapokkal arányos összegében kell beszámítani.

a) a havi rendszerességgel járó - nem vállalkozásból, illetve őstermelői tevékenységből (a továbbiakban együtt: vállalkozás) származó - jövedelem esetén a kérelem benyújtását megelőző hónap jövedelmét,

b) a nem havi rendszerességgel szerzett, illetve vállalkozásból származó jövedelem esetén a kérelem benyújtásának hónapját közvetlenül megelőző tizenkét hónap alatt szerzett jövedelem egyhavi átlagát

2. A kérelemhez a halotti anyakönyvi kivonatot kell csatolni, ha elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként kérik.

3. Temetési számla minden példánya eredetiben.

Alulírott kérelmező kijelentem, hogy a közölt adatok a valóságnak megfelelnek. Tudomásul veszem, hogy a jogosulatlanul és rosszhiszeműen felvett ellátást jogszabályban meghatározott módon vissza kell térítenem.

Magyarpolány, ...........év.......................hó.....nap

....................................................................

kérelmező

1

A bevezető a Magyarpolány Község Önkormányzat Képviselő-testülete 8/2021. (V. 31.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

2

Az 1. alcímet a Magyarpolány Község Önkormányzat Képviselő-testülete 8/2021. (V. 31.) önkormányzati rendelete 4. § a) pontja hatályon kívül helyezte.

3

A 11/A. § (1) bekezdése a Magyarpolány Község Önkormányzat Képviselő-testülete 8/2021. (V. 31.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.

4

A 12. § (3) bekezdését a Magyarpolány Község Önkormányzat Képviselő-testülete 8/2021. (V. 31.) önkormányzati rendelete 4. § b) pontja hatályon kívül helyezte.

5

A 15. § (3) bekezdése a Magyarpolány Község Önkormányzat Képviselő-testülete 8/2021. (V. 31.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.