Vászoly Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2015(II.27.) önkormányzati rendelete
az egyes szociális ellátásokról
Hatályos: 2015. 05. 15- 2017. 10. 14Vászoly Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2015(II.27.) önkormányzati rendelete
az egyes szociális ellátásokról
2015-05-15-tól 2017-10-14-ig
Vászoly Község Önkormányzata Képviselő-testületének
3/2015. (II. 27.) önkormányzati rendelete
az egyes szociális ellátásokról
Vászoly Község Önkormányzata Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 1. § (2) bekezdésében, 10. § (1) bekezdésében, 25. § (3) bekezdés b) pontjában, 26. §-ában, 32. § (1) bekezdés b) pontjában és (3) bekezdésében, 45. §-ában, 58/B § (2) bekezdésében 62. § (2) bekezdésében és 92. § (1) és (2) bekezdésében, 132 § (4) bekezdés g) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény 74. § (5) bekezdésében, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
A rendelet célja
1. § (1) E rendelet célja, hogy a szociális biztonság megteremtése és megőrzése érdekében szabályozza a pénzbeli és természetbeni juttatások, valamint a szociális ellátások igénybevételének helyi szabályait, rendelkezzék a szociális szolgáltatások igénybevételének jogosultsági feltételeiről, mértékéről, igénybevételük módjáról és térítési díjairól.
(2) A Képviselő-testület az ellátások biztosításával a szociális szempontokból rászorult családok életminőségén kíván javítani, egyidejűleg ösztönözni kívánja a kérelmezőket arra, hogy maguk is tegyenek meg minden tőlük elvárhatót annak érdekében, hogy családjuk eltartásáról elsősorban kereső tevékenységből származó jövedelemből tudjanak gondoskodni.
(3) E rendelet a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvényben (továbbiakban: Szt.) foglalt rendeletalkotási kötelezettségnek megfelelően a Szt. 1. § (2) bekezdés felhatalmazása alapján rendelkezik az Önkormányzat által nyújtható szociális ellátásokról.
A rendelet hatálya
2. § (1) E rendeletet kell alkalmazni Vászoly község közigazgatási területén életvitelszerűen élő
a) magyar állampolgárokra,
b) bevándoroltakra és letelepedettekre,
c) hontalanokra,
d) a magyar hatóság által menekültként vagy oltalmazottként elismert személyekre.
(2) E rendelet hatálya az Szt. 7. § (1) bekezdésében meghatározott ellátások tekintetében az a)-d) pontban foglaltakon túlmenően kiterjed az Európai Szociális Kartát megerősítő országoknak a Magyarország területén jogszerűen tartózkodó állampolgáraira is.
(3) E rendelet hatálya kiterjed a Szt. 3. § (3) bekezdésében meghatározottakra.
Hatásköri és eljárási rendelkezések
3. § (1) Az Szt.-ben, valamint a rendeletben meghatározott feltételek szerint Vászoly Község Önkormányzat Képviselő-testületének Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló önkormányzati rendelet (továbbiakban: SZMSZ) alapján átruházott hatáskörében a polgármester dönt a települési támogatás megállapításáról.
(2) A szociális ellátások iránti kérelmet, valamint a polgármester döntése elleni fellebbezést a Balatonfüredi Közös Önkormányzati Hivatal Vászolyi Kirendeltségén lehet benyújtani.
(3) A kérelmező által benyújtott jövedelemnyilatkozathoz csatolni kell a jövedelem valódiságát igazoló iratokat. Ezek különösen a következők lehetnek:
- a munkáltató által kiadott keresetigazolás,
- rendszeres pénzellátásnál
ba) az azt megalapozó határozat, vagy
bb) a kifizetésről szóló igazolószelvény,
- egyéb jövedelemnél
ca) az azt megalapozó határozat,
cb) kifizetési bizonylat,
cc) igazolás vagy
cd) szerződés.
4. § (1) A döntésre jogosult szerv a benyújtott kérelem és annak mellékletei alapján dönt.
(2) A megállapított rendkívüli települési támogatást a határozat jogerőre emelkedésétől számított 2 munkanapon belül kell kifizetni.
5. § A jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybevett ellátás részletekben történő visszafizetése esetén a részletfizetés időtartama nem lehet hosszabb, mint az ellátás jogosulatlan igénybevételének időtartama.
6. § Az ápolási támogatást a kérelem benyújtását követő hónap első napjától kell megállapítani.
7. § Az ápolási támogatást utólag, minden hónap 5-éig kell folyósítani.
8. § A rendelet által alkalmazott fogalmak értelmezésére az Szt.-ben foglaltakat kell alkalmazni.
A települési támogatás
9. § A települési támogatást a családi segélyezés elvének érvényesítésével kell biztosítani. A családban életvitelszerűen együtt élő személyek életmódját, szociális helyzetét, a rászorultságot egységben kell vizsgálni.
10. § Annak igazolására, hogy a szülő gyermekét egyedül neveli, illetve gyermektartásdíjban részesül, bontóperi vagy gyermekelhelyezésről szóló ítélet, képzelt apát megállapító határozat, gyermektartásdíjat megállapító bírói ítélet vagy ez irányú bírósági eljárás megindításáról szóló okirat szolgálhat.
11.[1] § A települési támogatás formái:
a) rendkívüli települési támogatás
b) temetési támogatás
c) gyógyszertámogatás
d) ápolási támogatás
e) újszülött támogatás
f) étkeztetés
Rendkívüli települési támogatás
12. § (1) Rendkívüli települési támogatásban részesíthető eseti jelleggel az a személy, aki létfenntartását veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint aki időszakosan, vagy tartósan létfenntartási gonddal küzd, amennyiben családjában az egy főre eső havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át, egyedül élőknél pedig 200 %-át nem haladja meg.
(2) § A létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetnek kel tekinteni, ha a kérelmezőnek olyan többletkiadása keletkezik, amely létfenntartását veszélyezteti, így különösen:
a) betegséghez,
b) elemi kár elhárításához,
c) a válsághelyzetben levő várandós anya gyermekének megtartásához,
d) a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartáshoz
e) a gyermek családba való visszakerüléséhez
f) a gyermek hátrányos helyzete miatt felmerülő szükséghelyzethez, vagy
g) az alapvető létfenntartáshoz szükséges költségek viseléséhez szükséges kiadások.
13. § (1) A rendkívüli települési támogatás összegét a rászorultsághoz igazodóan kell megállapítani.
(2) A rendkívüli települési támogatás kifizetése az igénylő költségeinek közvetlen átvállalásával is történhet.
(3) A megállapított rendkívüli települési támogatás összege nem lehet kevesebb, mint 5.000 Ft.
14. § (1) A kérelmet a segélyre jogosult, illetve az terjesztheti elő, aki a segélyre jogosultság megnyíltáról tudomást szerez. Utóbbi esetben a döntésre jogosult az eljárás hivatalból történő megindításáról intézkedik.
(2) A kérelmező és családja – az elemi kár elhárításához kapcsolódó kiadások viseléséhez nyújtott támogatáson kívül – évente három alkalommal részesíthető rendkívüli települési támogatásban.
(3) A rendkívüli települési támogatás iránti kérelemről a kérelem beérkezését vagy a hivatalbóli eljárás megindítását követő 20 napon belül kell dönteni.
(4) Évente két alkalommal – igazolt rendkívüli élethelyzet esetén – 50.000 Ft összeghatárig jövedelmi helyzettől függetlenül adható települési támogatás.
Temetési támogatás
15. § (1) A Képviselő-testület alanyi jogon egyszeri pénzbeli vissza nem térítendő támogatást biztosít a jövedemi viszonyok vizsgálata nélkül az elhunyt hozzátartozójának, vagy a temetéséről gondoskodó más személynek, aki Vászoly községben állandó lakcímmel rendlkezik és életvitelszerően a községben él és az elhunyt is Vászolyi állandó lakos volt. A támogatás mértéke: 20.000.- Ft.
(2) A támogatás a kérelmező nevére kiállított temetési számlával és a halotti anyakönyvi kivonat bemutatásával igényelhető a halálesetet követő 3 hónapon belül.
(3) A kifizetés tényét az anyakönyvi kivonat hátlapjára rá kell vezetni.
Gyógyszertámogatás
16. § (1) Kérelemre méltányosságból gyógyszertámogatásban kell részesíteni azt a személyt, aki alanyi vagy normatív közgyógyellátásra nem jogosult, de az egy főre jutó jövedelme nem haladja meg
a) családban élők esetén az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át és a havi rendszeres igazolt gyógyító ellátás költségének mértéke meghaladja az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 10 %-át;
b) egyedül élő esetében az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át és a havi rendszeres igazolt gyógyító ellátás költségének mértéke meghaladja az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 10 %-át;
c) 65. életévét betöltött személy esetében az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 300 %-át és a havi rendszeres gyógyító ellátás költségének mértéke meghaladja az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 15 %-át.
(2) A gyógyszertámogatás évente két esetben igényelhető, havi 10.000 Ft-ot a háziorvos és gyógyszertár által igazoltan meghaladó gyógyszerköltség esetén. A támogatás összege 5.000 Ft/alkalom.
Ápolási támogatás
17. § (1) Ápolási támogatás állapítható meg a Vászoly közigazgatási területén lakóhellyel rendelkező és életvitelszerűen Vászoly élő nagykorú közeli hozzátartozónak az alábbi feltételek együttes fennállása esetén
a) az igénylő
aa) 18 életévét betöltött tartós beteg személy gondozását, ápolását végzi,
ab) rendszeres pénzellátásban nem részesül,
ac) családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át és vagyonnal nem rendelkeznek,
ad) nem jogosult az Szt. 41. §-a alapján ápolási díjra,
ae) az ápolt személy Vászolyi lakóhellyel rendelkezik és életvitelszerűen Vászolyon él.
(2) Az ápolási támogatásra vonatkozó kérelemhez mellékelni kell a háziorvos igazolását.
(3) Az ápolási támogatást egy évre kell megállapítani.
(4) Az ápolási támogatás folyósításának időtartama alatt az ápolást végző személy ápolási kötelezettségének teljesítése bármikor ellenőrizhető.
18. § Az ápolási támogatás összege havi 5.000,- Ft.
Újszülött támogatás
19.§ (1) A Képviselő-testület figyelembe véve az újszülött gyermek érkezésével kapcsolatos családi kiadások növekedését, alanyi jogon egyszeri pénzbeli vissza nem térítendő támogatást biztosít annak a szülőnek, aki Vászoly Községben állandó lakcímmel rendelkezik és életvitelszerűen a községben él és a támogatás megállapításakor a gyermek Vászolyi állandó lakos, a támogatás mértéke 20.000.- Ft.
(2) A támogatás a születési anyakönyvi kivonat bemutatásával igényelhető a születést követő 6 hónapon belül.
Étkeztetés
19/A.[2] § Vászoly község Önkormányzat képviselő – testülete az étkeztetés keretében azoknak a rászoruló személyeknek a napi egyszeri meleg étkeztetéséről gondoskodik, akik egészségi vagy mentális állapotuk miatt önmaguk vagy eltartottaik ellátására tartósan vagy átmeneti jelleggel, részben vagy teljes egészében képtelenek és nincs olyan hozzátartozójuk, aki az étkeztetésükről gondoskodna.
(2) Az étkeztetés nyújtásának feltétele, hogy a kérelmező családjában egy főre eső jövedelem nem éri el a mindenkori öregségi nyugdíjminimum 150% -át, egyedül élő esetében a 200%-át.
(3) A szociális étkeztetés iránti kérelem kapcsán nyilatkozni kell a kérelmező étkeztetési körülményeiről.
(4) Az önkormányzat a szociális étkeztetést közétkeztetést végző vállalkozással kötött szerződés alapján biztosítja az arra rászorultaknak.
(5) A szociális étkeztetés térítési díját a képviselő-testület bruttó 370 Ft/ nap összegben állapítja meg.
(6) A képviselő- testület méltányosságból a térítési díjat csökkentheti vagy elengedheti, annak a rászorultnak, akinek az egy főre jutó havi jövedelme nem éri az öregségi nyugdíjminimum összegét.
Szociális szolgáltatások
20. § (1) A családsegítő és gyermekjóléti szolgáltatást az önkormányzat a BSZAK keretében biztosítja.
(2) A családsegítő és gyermekjóléti szolgáltatás biztosítását a családgondozó intézkedése alapozza meg.
Záró és rendelkezések
21. § Ez a rendelet a 2015. március 1. napján lép hatályba.
22. § Hatályát veszti az egyes szociális ellátásokról szóló 13/2013. (XII.31.) önkormányzati rendelet.
Módosította a 9/2015. (V.14.) önkormányzati rendelet 1.§. Hatályos:2015. május 15.
Módosította a 9/2015. (V.14.) önkormányzati rendelet 2.§. Hatályos:2015. május 15.